Jump to content

[άδειες] Άδειες ειδικευομένων


prophete

Recommended Posts

δουλευω σενα νοσοκομειο ως ειδικευομενος απο τελος νοεμβριου 2008 εως και σημερα.ποση αδεια δικαιουμε?sorry αν εχει ξανασηζητηθει αλλα δεν το βρισκω το topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάθε μήνα δικαιούσαι περίπου 1,8 μέρες άδειας,έτσι ώστε να συμπληρώνεις 20 έργάσιμες μέρες άδειας τον πρώτο χρόνο εργασίας σου..Επομένως στην περίπτωση σου δικαιούσαι 4 μέρες άδειας..

Τροποποιήθηκε από dejan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.67 ημέρες/συμπληρωμένο μήνα εργασίας..... :rolleyes:

άρα για τους δύο μήνες που συμπλήρωσε από τέλη νοεμβρίου έως σήμερα δικαιούται 3 ημέρες κανονικής άδειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος 3144/ 2003 αναφέρει οτι ο μισθωτός ιατρός απο το πρώτο μήνα της εργασίας του δικαιούται να λάβει κανονική άδεια η οποία υπολογίζεται σε 2 εργάσιμες μέρες ανα μήνα απασχόλησης.

Παλαιότερα ίσχυε ο νόμος 1346/1983 που όριζε 20 μέρες άδεια το χρόνο για το πρώτο χρόνο εργασίας και 22 μέρες άδεια μετα τη συμπλήρωση 3ετίας

Βάση του 2071/1992 ο ειδικευόμενος δικαιούται 15 μέρες εκπαιδευτική άδεια το χρόνο πέραν της κανονικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος 3144/ 2003 αναφέρει οτι ο μισθωτός ιατρός απο το πρώτο μήνα της εργασίας του δικαιούται να λάβει κανονική άδεια η οποία υπολογίζεται σε 2 εργάσιμες μέρες ανα μήνα απασχόλησης.
Δηλαδή αν κάθε μήνα έχει δικαίωμα να πάρει 2 ημέρες άδειας έχει δικαίωμα να πάρει 24 για το πρώτο έτος τουλάχιστον;huh.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια συμβουλη....

Φροντισε να τις παρεις ολες τις μερες που δικαιουσαι....αλλιως τις εχασες και πολυ χλωμο να τις πληρωθεις!!!

Τροποποιήθηκε από geomilo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, τόσες παίρνεις 24 , τσεκαρισμένο και απο το γραφείο προσωπικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι πως κάνεις λάθος.

Η άδεια για το πρώτο έτος ειδίκευσης είναι 20 ημέρες.

Για το δεύτερο έτος 21 ημέρες, το τρίτο έτος 22 ημέρες, το τέταρτο έτος 23 ημέρες και το πέμπτο έτος 24 ημέρες.

Ξαναρώτα στο γραφείο προσωπικού. Μάλλον κάνανε λάθος. Κι εμένα 24 ημέρες μου είχαν υπολογίσει, γιατί μου την υπολόγισαν βάσει της άδειας των επιμελητών & διευθυντών, αλλά το ανέφερα και το διόρθωσαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι πως κάνεις λάθος.

Η άδεια για το πρώτο έτος ειδίκευσης είναι 20 ημέρες.

Για το δεύτερο έτος 21 ημέρες, το τρίτο έτος 22 ημέρες, το τέταρτο έτος 23 ημέρες και το πέμπτο έτος 24 ημέρες.

Ξαναρώτα στο γραφείο προσωπικού. Μάλλον κάνανε λάθος. Κι εμένα 24 ημέρες μου είχαν υπολογίσει, γιατί μου την υπολόγισαν βάσει της άδειας των επιμελητών & διευθυντών, αλλά το ανέφερα και το διόρθωσαν.

Η κανονική άδεια είναι αυτή, δηλαδή 20 ημέρες για τον πρώτο χρόνο κλπ., αλλά επειδή οι άδειες υπολογίζονται με βάση το ημερολογιακό έτος και όχι με βάση το πότε διορίστηκε ο κάθε υπάλληλος, εφ'όσον διορίστηκες Νοέμβριο θα υπολογίζεις 20 ημέρες για το 2009 αλλά και 2 ημέρες από το 2008...τις 2 αυτές ημέρες πρέπει να τις πάρεις μέχρι τέλη Μαρτίου...διότι τότε είναι η προθεσμία για τη ρύθμιση του υπολοίπου των αδειών του προηγούμενου έτους...για τους ειδικευόμενους και για όσους εργάζονται με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου με το δημόσιο, για ότι δεν ρυθμίζεται από ειδικές διατάξεις ή νόμους του ΕΣΥ ισχύει ο υπαλληλικός κώδικας... βλ. πεδίο εφαρμογής υπαλ. κώδικα

επιπλέον, αν εργάζεσαι σε παραμεθόρια περιοχή η κανονική σου άδεια προσαυξάνεται κατά 4 ημέρες ανά έτος.. δηλ. 24 για το πρώτο έτος, 25 για το δεύτερο κλπ.

τέλος, δικαιούσαι εκπαιδευτική άδεια 15 ημερών το χρόνο για παρακολούθηση συνεδρίων... όταν καταθέτεις τέτοια άδεια στο γραφείο προσωπικού, εφ'όσον στην έχει υπογράψει ο διευθυντής σου, θα επισυνάπτεις και την προκύρηξη του συνεδρίου και όταν επιστρέψεις θα τους πας αντίγραφο της βεβαίωσης παρακολούθησης για να μην στη χρεώσουν κανονική...

οι αναρρωτικές άδειες όπως και η ειδική ακτινολογική υπηρετούνται, η κανονική και η εκπαιδευτική συνεδρίων όχι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κανονική άδεια είναι αυτή, δηλαδή 20 ημέρες για τον πρώτο χρόνο κλπ., αλλά επειδή οι άδειες υπολογίζονται με βάση το ημερολογιακό έτος και όχι με βάση το πότε διορίστηκε ο κάθε υπάλληλος, εφ'όσον διορίστηκες Νοέμβριο θα υπολογίζεις 20 ημέρες για το 2009 αλλά και 2 ημέρες από το 2008...τις 2 αυτές ημέρες πρέπει να τις πάρεις μέχρι τέλη Μαρτίου...διότι τότε είναι η προθεσμία για τη ρύθμιση του υπολοίπου των αδειών του προηγούμενου έτους...για τους ειδικευόμενους και για όσους εργάζονται με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου με το δημόσιο, για ότι δεν ρυθμίζεται από ειδικές διατάξεις ή νόμους του ΕΣΥ ισχύει ο υπαλληλικός κώδικας... βλ. πεδίο εφαρμογής υπαλ. κώδικα

Μετά χάνονται οι μέρες του προηγούμενου έτους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως συνήθως ζητάνε οι διοικήσεις των νοσοκομείων οι άδειες να χορηγούνται μέχρι την 31η Μαρτίου και όχι αργότερα.

Είναι θέμα διοίκησης και μόνο πιστεύω.

Όταν κάποιος ιατρός δεν έχει πάρει καθόλου άδεια το ένα έτος δεν νομίζω να υπάρξει διοικητής που θα του την αρνηθεί την επόμενη χρονιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο που εργάζομαι καθορίζουν ως μέγιστο αριθμό ημερών αδείας των ειδικευομένων τις 23 και όχι τις 24, όπως αναφέρετε παραπάνω. Γιατί άραγε αυτή η διαφορά? Πώς μπορώ να βρώ τον σωστό κανονισμό? Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά την διάρκεια της παράτασης μπορεί κάποιος να πάρει άδεια?

Διάβασε ΕΔΩ την πρώτη παράγραφο στην δεύτερη σελίδα, αριστερή στήλη.

1,67 ημέρες/μήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Το θέμα των αδειών ρυθμίζεται από τον υπαλληλικό κώδικα....οι άδειες υποτίθεται ότι δεν μεταφέρονται στο επόμενο έτος αλλά δίνεται παράταση συνήθως μέχρι τέλος Μαρτίου για να πάρουν τα υπόλοιπά τους όσοι έχουν... ο κώδικας λέει ότι αυτό γίνεται μετά από έγκριση του υπηρεσιακού συμβουλίου... στην προκειμένη περίπτωση από τις Διοικήσεις των νοσοκομείων.. στο χέρι της Διοίκησης είναι και να μην δώσει παράταση (αυτό ποτέ δεν γίνεται στην πράξη) τότε όμως σύμφωνα με τον κώδικα πάλι, η υπηρεσία όφειλε να χορηγήσει στον υπάλληλο την άδειά του κατά το 2ο εξάμηνο του τρέχοντος έτους ακόμη και αν ο υπάλληλος δεν τη ζητήσει... συνοψίζοντας: με άδεια της Διοίκησης οι άδειες του προηγούμενου έτους παρατείνονται και λαμβάνονται μέχρι Μάρτιο...αν κάποια Διοίκηση πει ότι δεν δίνει τις οφειλόμενες άδειες, ο υπάλληλος τις ζητάει διότι σύμφωνα με τον υπαλληλικό κώδικα όφειλαν πριν λήξει το έτος να τον ειδοποιήσουν και να του τις χορηγήσουν έστω και αν δεν ις ζήτησε....αν και πάλι αρνηθούν τις ζητάς σε χρήμα...

...στην πράξη τώρα καμιά Διοίκηση δεν μπαίνει στη διαδικασία να πληρώνει άδειες..επιπλέον αν την άδεια την έχει υπογράψει ο διευθυντής σου, η Διοίκηση ποτέ δεν την κόβει... παρ'όλα αυτά στο χαρτί της άδειας καλό είναι να γράψεις ότι η άδεια που ζητάς ειναι υπόλοιπο του 2008, ώστε να μην τύχει να σου τη χρεώσει στο 2009 κανένας αστοιχείωτος βυσματωμένος υπάλληλος του γραφείου προσωπικού..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Η συμβαση μου για τον ενα χρονο ειδικοτητας που κανω σε επαρχιακο νοσοκομειο ληγει 5 οκτωβρη.Το υπολοιπο αδειας που εχω(απο28/9) ειναι 15 ημερες ,περα δηλαδη της ημερομηνιας ληξης της συμβασης.

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?θα χασω την αδεια μου?εχει δικαιωμα το γραφειο προσωπικου να με διαγραψει στις 5 οκτωβρη αν υπογραφει αδεια που θα ληγει αργοτερα?αν με διαγραψει μπορω να ζητησω να πληρωθω τις ημερες αδειας που δεν πηρα?και με ποιον τροπο μπορω να το διεκδικησω?

παντως η απαντηση που πηρα προχτες απο το γραφειο προσωπικου ηταν οτι θα χασω την αδεια(την οποια μου ειπαν επρεπε να ειχα ζητησει νωριτερα) και οτι εχουν δικαιωμα να με διαγραψουν ενω βρισκομαι σε κανονικη αδεια,χωρις να αποζημιωθω για τις ημερες αδειας που μου εμειναν.βεβαια ολα αυτα τα λεγανε με καποια αμφιβολια γιατι οπως ειπαν τελικα (μετα απο δικη μου επιμονη για το αντιθετο)δεν τους ειχε ξανατυχει κατι παρομοιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να σας ρωτησω κατι?

την εκλογικη αδεια οι ειδικευομενοι την υπηρετουν στο τελος?

την εκπαιδευτικη την υπηρετουν?

ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να σας ρωτησω κατι?

την εκλογικη αδεια οι ειδικευομενοι την υπηρετουν στο τελος?

την εκπαιδευτικη την υπηρετουν?

ευχαριστω εκ των προτερων...

Όχι! :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος μπορει να μου λυσει την παρακατω εξισωση?Εχω γυρω στις 10 μερες κανονικη αδεια του 2008,αρκετη απο την ακτινολογικη αδεια επισης του 2008 και ολοκληρη του 2009.Αρχες Ιανουαριου λογικα θα παω σε αλλο νοσοκομειο(2ο τμημα ειδικοτητας).Μπορω να μεταφερω την αδεια μου εκει(του 2009)μεχρι τον Μαρτιο του 2010?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

SOS αποριες για αδεια.

1. Κατα το πρωτο τμημα της ειδικοτητας μου δεν εχω εξαντλησει την κανονικη μου αδεια. Δεδομενου οτι συνεχιζω για την υπολοιπη ειδικοτητα σε δυο χρονια περιπου, η εναπομεινουσα αδεια χανεται ή μεταφερεται στο αλλο νοσοκομειο;

2. Η ακτινολογικη αδεια που εχω παρει κατα το πρωτο τμημα της ειδικοτητας υπηρετειται στο τελος της ειδικοτητας στο δευτερο νοσοκομειο ή στο τελος του πρωτου τμηματος;

Ευχαριστω πολυ και Χρονια πολλα σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOS αποριες για αδεια.

1. Κατα το πρωτο τμημα της ειδικοτητας μου δεν εχω εξαντλησει την κανονικη μου αδεια. Δεδομενου οτι συνεχιζω για την υπολοιπη ειδικοτητα σε δυο χρονια περιπου, η εναπομεινουσα αδεια χανεται ή μεταφερεται στο αλλο νοσοκομειο;

Χάνεται.

SOS αποριες για αδεια.

2. Η ακτινολογικη αδεια που εχω παρει κατα το πρωτο τμημα της ειδικοτητας υπηρετειται στο τελος της ειδικοτητας στο δευτερο νοσοκομειο ή στο τελος του πρωτου τμηματος;!

Στο νοσοκομείο όπου έλαβες την άδεια, δηλαδή στην περίπτωσή σου στο πρώτο νοσοκομείο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο όπου έλαβες την άδεια, δηλαδή στην περίπτωσή σου στο πρώτο νοσοκομείο.

Ευχαριστω πολυ Τασο, εισαι πρωτος. Μηπως υπαρχει καποιο επισημο εγγραφο, γιατι απο το γραφειο προσωπικου μου κανουν νερα? Και παλι ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα για να πάρεις πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης θα πρέπει να έχεις ειδικευτεί πραγματικό χρόνο όσο αναφέρεται στη σύμβαση εργασίας, άρα θα πρέπει να ειδικευτείς επιπλέον όσες ημέρες πάρεις άδεια επικίνδυνης εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Μα για να πάρεις πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης θα πρέπει να έχεις ειδικευτεί πραγματικό χρόνο όσο αναφέρεται στη σύμβαση εργασίας, άρα θα πρέπει να ειδικευτείς επιπλέον όσες ημέρες πάρεις άδεια επικίνδυνης εργασίας.

Συμφωνω μαζι σου, αλλα απο το γραφειο προσωπικου μου λενε οτι δεν γνωριζουν κατι τετοιο. Υπαρχει καποιο ΦΕΚ να τους μοστραρω; ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.