Jump to content

...μια απίθανη συνομιλία!!!


afotiss

Recommended Posts

Δεν θα σε ρωτήσω για τους αγώνες σου και τα αποτελεσματά τους,γιατί μαλλον δεν έχεις καμία διάθεση να ταχθείς μαζί μας.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά ποιοι είστε "εσείς"?

Σίγουρα πάντως το να πάρεις να βρίσεις τη γραμματέα του Υπουργού και μάλιστα ανώνυμα μου ακούγεται άτοπο και χωρίς καμία σημασία. Εννοείται και χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply
Ο προσωπικός αγώνας σε κοινά προβλήματα μερικών συναδέλφων, αν και δεν τους γνωρίζω προσωπικά, είναι γνωστός σε αρκετούς εδώ μέσα.

Το ότι ακόμα και τώρα που "αναγκάστηκαν" να φύγουν στο εξωτερικό βοηθάνε με την πείρα τους σε πολλά θέματα είναι αξιοσημείωτο.

Το να τους αντιμετωπίζετε με χαρακτηρισμούς το μόνο που κάνει είναι να μειώνεις εσάς.

Άλλοι είναι αυτοί που είναι εριστικοί και έχουν μια στάση εγωκεντρική. Διαφένεται από τη συμμετοχή τους ακόμα και στο forum με τα post τους. Κάθε φορά που τους απασχολεί κάτι ρωτάνε για να ενημερωθούνε. Το αντίθετο ποτέ.

Καλό μήνα λοιπόν...

Συνάδελφε χαίρομαι που υποστηρίζεις ενεργό μέλος...το δήλωσα και εγώ άλλωστε...και ζήτησα εμμέσως την συμβολή του...

Και φαίνεται πως βιαστικά διάβασες τα ελάχιστα post μου,γιατί αν τα κοίταζες με προσοχή θα έβλεπες πως δίνω απάντηση σε συνάδελφο,ενω παράλληλα κανω και ερωτήσεις....

Εμείς είμαστε όσοι δεν εστιάσαν στο απλό τηλεφωνημά και προσπερνώντας το ,συζητάμε για ουσιαστικά πράγματα...andreas

Είδα το post του qml2005 με θέμα "ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΗ,ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ"...χάρηκα στην αρχή και καθώς πήγα στην τελευταία σελιδά ...είδα την αδιάφορη ερώτηση της συναδέλφου "ξάρεις κανείς ποση αναμονή έχει για την ειδικότητα τησ ρευματολογίας?"

Εύχομαι να μην πέρει τέτοιο δρόμο το post και να τελεσφορήσει,με οποιοδήποτε τρόπο....

Εμαθε κάποιος τι έγινε τελικά με την παραπάνω πρωτοβουλιά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε χαίρομαι που υποστηρίζεις ενεργό μέλος...το δήλωσα και εγώ άλλωστε...και ζήτησα εμμέσως την συμβολή του...

Και φαίνεται πως βιαστικά διάβασες τα ελάχιστα post μου,γιατί αν τα κοίταζες με προσοχή θα έβλεπες πως δίνω απάντηση σε συνάδελφο,ενω παράλληλα κανω και ερωτήσεις....

ΕΔΩ ζητάς τις νέες θέσεις ειδικότητας, ΕΔΩ ρωτάς για χρόνο αναγνώρισης από το αγροτικό στην ειδικότητα της ψυχιατρικής κι ΕΔΩ ξαναρωτάς για τον χρόνο αναγνώρισης ειδικότητας από το αγροτικό στο οποίο και σου απάντησα.

Αυτά ως ενημέρωση.....

Στο θέμα μας.....ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ;

Υ.Γ. το post απάντηση προς συνάδελφο ακόμα να το βρω.... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν βρίσκεις κάτι βαθυστόχαστο?

Δεν είναι ντροπή να σε αναγκάζουν να ξεριζωθείς,να σε απαξιώνουν,να σε υποτιμούν,να νιώθεις υπόδουλος,να ριμάζει η αναξιοκρατία,η οικογενειοκρατία,να βρίσκονται στην επιφάνεια τα σκουπίδια,να θες και να μην μπορείς.....?(με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις για τα παραπάνω!!)

...κοίτα καλλίτερα γύρω σου,για δεύτερη φορά στο ζητώ...

...θα με αναγκάσεις να υποψιαστώ πως μιλάς εκ του ασφαλούς,μιάς και ο μπαμπάς ή η μαμά ικανοποιούν μέρος των ονείρων σου...

..επιτέλους ας κάνουμε κάτι...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Δεν θα σε ρωτήσω για τους αγώνες σου και τα αποτελεσματά τους,γιατί μαλλον δεν έχεις καμία διάθεση να ταχθείς μαζί μας.

...λοιπόν το μόνο που έχεις να κάνεις είναι πραγματι να ταχθείς μαζι μας,να αντιμετωπίσουμε συλλογικά αυτό που μας προβληματίζει....αλλιώς μείνε παρατηρητής και αντιδραστικόο στοιχείο και δες πως λειτουργούν τα πράγματα με συλλογικο πνεύμα...θα επιλεξω την σιώπη μαζί σου....

Συνάδελφοι χαίρομαι που έχει πάρει τέτοια ρότα η συζήτηση....

Μέχρι κουμουνδούρου σε βλέπω και δύσκολα. Τα 'χωσες και στον κυνικό, ενέπνευσες και το φόρουμ να στρατευτεί πίσω σου...

Κάνα 2 τέτοιους συνδικαλιστές να 'χαμε κ θα είχε γίνει το ΕΣΥ, NIH!

emclap

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε χαίρομαι που υποστηρίζεις ενεργό μέλος...το δήλωσα και εγώ άλλωστε...και ζήτησα εμμέσως την συμβολή του...

Και φαίνεται πως βιαστικά διάβασες τα ελάχιστα post μου,γιατί αν τα κοίταζες με προσοχή θα έβλεπες πως δίνω απάντηση σε συνάδελφο,ενω παράλληλα κανω και ερωτήσεις....

ΕΔΩ ζητάς τις νέες θέσεις ειδικότητας, ΕΔΩ ρωτάς για χρόνο αναγνώρισης από το αγροτικό στην ειδικότητα της ψυχιατρικής κι ΕΔΩ ξαναρωτάς για τον χρόνο αναγνώρισης ειδικότητας από το αγροτικό στο οποίο και σου απάντησα.

Αυτά ως ενημέρωση.....

Στο θέμα μας.....ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ;

Υ.Γ. το post απάντηση προς συνάδελφο ακόμα να το βρω.... :rolleyes:

Η ενημερωση σου παραλειπει πως στο δευτερο link δινω και απαντησεις στην katerinap...αληθεια δεν καταννοω την προθεση σου..

ουτε συνδικαλιστης ειμαι ουτε ονειροπολος ουτε τιποτα...

στο μυαλο μου δεν εχω κατι συγκεκριμενο και η αρχικη μου προθεση ηταν να προκαλεσω αντιδρασεις με σκοπο να συναντηθουμε και να συζητησουμε...να πεσουν ιδεες στο τραπεζι...απλα απεγνωσμενος ειμαι και θελω να δω αν και αλλοι το βιωνουν με αυτο τον τροπο .....και αν ναι,να βρεθουμε...εδω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο μυαλο μου δεν εχω κατι συγκεκριμενο και η αρχικη μου προθεση ηταν να προκαλεσω αντιδρασεις με σκοπο να συναντηθουμε και να συζητησουμε...να πεσουν ιδεες στο τραπεζι...απλα απεγνωσμενος ειμαι και θελω να δω αν και αλλοι το βιωνουν με αυτο τον τροπο .....και αν ναι,να βρεθουμε...εδω...
αν ήθελες να προκαλέσεις αντιδράσεις θα μπορούσες να ανοίξεις ένα θέμα με ΔΙΚΑΤΣΑ.... (μπα...ούτε αυτό έχει πλέον αντιδράσεις) :rolleyes:

Ο καθένας βιώνει τα ίδια σχεδόν προβλήματα που βιώνεις κι εσύ. Το θέμα είναι πως απλά τα δημοσιεύουν και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα.

Όσο αφορά το πρώτο σου post και το τηλεφώνημα στο υπουργείο άσε να γνωρίζω πολύ καλά γιατί το έχω βιώσει στο πετσί μου.

Να τηλεφωνείς από 600 χιλιόμετρα μακρυά και να έχεις την κάθε Πάτα, Κοκκινάκη και λοιπά ζώα της Αριστοτέλους να σου λένε διάφορες μαλακίες.

Η λύση πάντα ήταν η ίδια.....αυτοκίνητο...εθνική οδό.....αριστοτέλους.....Και μετά οι ρόλοι αλλάζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας βιώνει τα ίδια σχεδόν προβλήματα που βιώνεις κι εσύ. Το θέμα είναι πως απλά τα δημοσιεύουν και κάπου εκεί τελειώνει το θέμα.

Αυτο ακριβώς αναρωτιέμαι τασο,....αν υπάρχει δυνατότητα να γίνει κάτι πέρα από αυτό....

Γιατι τα θέματα και τ απροβλήματα στο σύστημα υγείας είναι αρκετά....

Θα μπορούσαμε πράγματι να ξεκινήσουμε απο κάτι μικρί...συντάσσοντας μια επιστολή διαμαρτυρίας και να κάνουμε μαζική αποστολή ...και όχι σε έναν παραλήπτη...δεν εμαθα τι έγινε με την προ διετιας προσπαθεια....

Υ.Σ.θα ειδες φανταζομαι το απαντητικο post στην katerinap...δεν εχει καμια απολυτως σημασια για εμενα...αλλα ακομα απορω γιατι το αποσιωπησες...

καλο απογευμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και η προταση μου ειναι η εξης¨

με την βοηθεια ενο νομικου να συνταξουμε την επιστολη'... και υστερα ο καθενας να την κατεβασει και να κανουμε μαζικη επιστολη...μερικοι να αναλαβουν το μερος της δημοσιευσης στα ΜΜΕ και να γινει και μια προσπαθεια και στα ξενα ΜΜΕ...και παλι παραληπτες θα βρεθουν πολλοι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επίπεδο των Ελλήνων ιατρών στη Σουηδία αλλά και στο εξωτερικό είναι γνωστό,απόδειξη ο παραπάνω ''διάλογος'' . Η παροδική απαξίωση τους συνεχίζεται με γεωμετρικό ρυθμό.Από εκεί που το 2004 οι πόρτες σε πανεπιστημιακές κλινικές ήταν ορθάνοιχτες σε καλές ειδικότητες, ο γρεκός κατάντησε εν έτει 2009 να είναι ο Ευρωπαίος καρπαζοεισπράκτορας.Δουλεύει σε θέσεις της πλάκας,σε κέντρα υγείας στου διαόλου τη μάνα στη Σουηδία, μη αναγνωρίσιμες σαν χρόνο ειδικότητας, με κανά 1500 ευρώ το μήνα ,παροπλισμένος και ελεεινός συνταγογραφέας.Αυτό είναι το επιπεδό τους και εκεί δίκαια τους κατατάσουν.Φυσικά οι Γερμανοί,Τσέχοι και λοιποί συνάδελφοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.Το πανηγύρι για μένα θα γίνει σε καμιά 5ετία από τώρα όταν ορδές ''ειδικών'' εξ Ελλάδος θα ανέβουν να εξασκήσουν το επάγγελμα στη Σουηδία,θα ρίξω πολύ γέλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει ελπίδα? Υπάρχει όραμα? Κι από πού? Πού είναι ο Ομπάμα μας?

:lol::lol::lol:

γεια σου ρε μαρια! emafro

δε'ν' δικό μου... Ελληνοφρένεια forever!! :lol: εκείνον τον Αφρο-Αβραμό, θα αργήσει να τον κάνει delete το μυαλό μου... :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και η προταση μου ειναι η εξης¨

με την βοηθεια ενο νομικου να συνταξουμε την επιστολη'... και υστερα ο καθενας να την κατεβασει και να κανουμε μαζικη επιστολη...μερικοι να αναλαβουν το μερος της δημοσιευσης στα ΜΜΕ και να γινει και μια προσπαθεια και στα ξενα ΜΜΕ...και παλι παραληπτες θα βρεθουν πολλοι....

1. Νομικός στο φόρουμ, αν δεν κάνω λάθος, ήδη υπάρχει κάποιο μέλος! (λυπάμαι που τώρα μου διαφεύγει ποιο)

2. Για τη δημοσίευση στα Ελληνικά ΜΜΕ, με προτείνω ανεπιφύλακτα! Τουλάχιστον οι εφημερίδες θα το περάσουν σίγουρα!!

3. Για τα ξένα ΜΜΕ, αν αναλάβετε παίδες να τη συντάξετε και σε Αγγλικά, είμαστε σούπερ!

ΥΓ: τώρα που διάβασα το προηγούμενο τόπικ με την επιστολή στον Υπουργό, και θυμούμενη το τόπικ που είχα ανοίξει κι εγώ η ίδια, όταν πρωτομπήκα εδώ μέσα, που καλούσα όλους από το φόρουμ, να υπογράψουν ένα υπόμνημα που είχαμε συντάξει εγώ και μια φίλη μου, για τα ίδια ακριβώς προβλήματα και τελικά δεν είχε παρουσιαστεί ενδιαφέρον ΚΑΝΕΝΟΣ (ούτε καν 1 τρελός, χαζός, ο,τι να'ναι, κανείς δεν απάντησε!!)....μπαααααααα!!!χμμμμμμ!!!

Μάλλον, πάντα καταλήγουμε να τα λέμε μεταξύ μας για Ψυχαναλυτικούς λόγους κυρίως...

Σάμπως και μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να πάω να κάνω λίγο διάδρομο και κανένα κοιλιακό, γιατί εδώ και δύο χρόνια που έκλεισα στο Ελλαδιστάν, το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω 7 κιλά!

Αν πάλι παρθεί καμιά απόφαση από κανένα ηγετικό στέλεχος του Greekmeds, πείτε κι εμένα, είμαι μέσα, γενικότερα! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Για τη δημοσίευση στα Ελληνικά ΜΜΕ, με προτείνω ανεπιφύλακτα! Τουλάχιστον οι εφημερίδες θα το περάσουν σίγουρα!!
Έχουμε τέτοιες άκρες και δεν το ξέραμε. Βρε βρε κρυμένες χάρες η Μαριώ! :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και η προταση μου ειναι η εξης¨

με την βοηθεια ενο νομικου να συνταξουμε την επιστολη'... και υστερα ο καθενας να την κατεβασει και να κανουμε μαζικη επιστολη...μερικοι να αναλαβουν το μερος της δημοσιευσης στα ΜΜΕ και να γινει και μια προσπαθεια και στα ξενα ΜΜΕ...και παλι παραληπτες θα βρεθουν πολλοι....

1. Νομικός στο φόρουμ, αν δεν κάνω λάθος, ήδη υπάρχει κάποιο μέλος! (λυπάμαι που τώρα μου διαφεύγει ποιο)

2. Για τη δημοσίευση στα Ελληνικά ΜΜΕ, με προτείνω ανεπιφύλακτα! Τουλάχιστον οι εφημερίδες θα το περάσουν σίγουρα!!

3. Για τα ξένα ΜΜΕ, αν αναλάβετε παίδες να τη συντάξετε και σε Αγγλικά, είμαστε σούπερ!

ΥΓ: τώρα που διάβασα το προηγούμενο τόπικ με την επιστολή στον Υπουργό, και θυμούμενη το τόπικ που είχα ανοίξει κι εγώ η ίδια, όταν πρωτομπήκα εδώ μέσα, που καλούσα όλους από το φόρουμ, να υπογράψουν ένα υπόμνημα που είχαμε συντάξει εγώ και μια φίλη μου, για τα ίδια ακριβώς προβλήματα και τελικά δεν είχε παρουσιαστεί ενδιαφέρον ΚΑΝΕΝΟΣ (ούτε καν 1 τρελός, χαζός, ο,τι να'ναι, κανείς δεν απάντησε!!)....μπαααααααα!!!χμμμμμμ!!!

Μάλλον, πάντα καταλήγουμε να τα λέμε μεταξύ μας για Ψυχαναλυτικούς λόγους κυρίως...

Σάμπως και μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να πάω να κάνω λίγο διάδρομο και κανένα κοιλιακό, γιατί εδώ και δύο χρόνια που έκλεισα στο Ελλαδιστάν, το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω 7 κιλά!

Αν πάλι παρθεί καμιά απόφαση από κανένα ηγετικό στέλεχος του Greekmeds, πείτε κι εμένα, είμαι μέσα, γενικότερα! :D

Λυπάμαι πράγματι που δεν απάντησε κανένας στο τόποικ σου...αλλά ποτέ δεν είναι αργα...

Αν μπορέσεις να θυμηθείς το όνομα του νομικού,καλά θα είναι...ή αν ο ίδιος διαβάζει και θέλει να μας βοηθήσει....ας κάνει νεύμα...

Θα παρακαλούσα επίσης όσους παρακολουθούν το τόπικ και δεν είναι μέλη του greekmeds να γίνουν και να συμβάλουν και αυτοί...

Θα προσπαθήσω με έναν φίλο αρθρογράφο να συντάξουμε ένα υπόμνημα ή κατι καυστικό τέλος πάντων...και θα το κατεβάσω να το δείτε όλοι...

...και αν η μαλακία μου αποτελεί εμπόδιο ώστε να μην συγκροτηθούμε,ζητώ συγγνωμω....

...θα επιμείνω στην αρχική μου πρόθεση και μόνο σε αυτήν...

καλή συνέχεια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια παλαιότερη προσπάθεια από τη συνάδελφο Μαρία, τώρα neurodiab, τότε marianeurodiab ΕΔΩ

Όσο αφορά νομικούς δες ΕΔΩ, ΕΔΩ & ΕΔΩ.

Και κάτι τελευταίο εντελώς φιλικά....από προσωπική εμπειρία....

Αν θες κάνε μια πρόταση για κρασοκατάνυξη, θα βρεις περισσότερα μέλη να ενδιαφερθούν παρά για τα λεγόμενα προβλήματα του κλάδου.

Άντε, περιμένω με αγωνία του χρόνου κάποιο άλλο μέλος να ανοίξει παρόμοιο topic.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι τελευταίο εντελώς φιλικά....από προσωπική εμπειρία....

Αν θες κάνε μια πρόταση για κρασοκατάνυξη, θα βρεις περισσότερα μέλη να ενδιαφερθούν παρά για τα λεγόμενα προβλήματα του κλάδου.

Άντε, περιμένω με αγωνία του χρόνου κάποιο άλλο μέλος να ανοίξει παρόμοιο topic.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως καποιος θα μπορουσε να μου εξηγησει τί ακριβως χρειαζεται ο νομικος?

να αγορεύσει :P

επικουρικό δεν θέλμε.... :rolleyes:

Ωστόσο πέρασε σε δεύτερο πλάνο η κινητοποίηση των φοιτητών της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών την άνοιξη, η οποία ήλθε στιγμιαίως και με έμμεσο τρόπο στην επικαιρότητα πριν από λίγους μήνες με εικόνες ντροπής στη Νομαρχία Αθηνών σχετικά με τους διαγκωνισμούς των νέων γιατρών για μια θέση στον ήλιο (στη λίστα αναμονής για έναρξη ειδικότητας)
αξέχαστες εποχές αγάπης και συναδελφικότηταςduel.gif....ο θάνατός μου η ζωή σου και τα ΜΑΤ στη μέση emstarwars

Το Υπουργείο Υγείας πρέπει να αυξήσει γενναία τις θέσεις ειδικευομένων (ώστε να μην παρατηρούνται δυσάρεστα φαινόμενα όπως αυτά που προαναφέραμε έξω από τη Νομαρχία Αθηνών)
Και γαμώ τις λύσεις.....δώσε θέσεις υπουργέ για να βγουν πιο γρήγορα άνεργοι ειδικοί και άνευ εκπαίδευσης.

Η στάση σου περισσότερο με πεισμώνει....αλλά σε χρειαζόμαστε και εσένα....
τώρα δεν μπορώ....με χρειάζονται άλλοι :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ τους όλους φίλους, ακόμα και αυτούς που υποβαθμίζουν εσκεμμένα ή όχι την νοημοσύνη των υπολοίπων και που με ευκολία τους βάζουν όλους στο ίδιο τσουβάλι ή που απαξιώνουν έστω και τον διάλογο. Είναι πράγματι ενδιαφέρουσα η τροπή που έχει πάρει η κουβέντα και ακόμα πιο ενδιαφέρον το γεγονός ότι αρκετοί φίλοι έχουν διαβάσει το στόρι. Δεν είμαι σε θέση να προδικάσω την συνέχεια αλλά νομίζω ότι είναι σε καλό δρόμο και χαίρομαι που δεν βρίσκομαι μόνος μου στο ίδιο τέλμα.. μετά από χρόνια προσπάθειας και υπομονής να μπαίνεις σε μια λίστα και να περιμένουμε πότε θα δεις φώς στην άκρη του τούνελ ή να φεύγεις σε άλλη χώρα βιώνοντας καταστάσεις που δεν είναι της παρούσης.. Αναρωτιέμαι αν και σε άλλες χώρες του κόσμου γίνονται ανάλογα ευτράπελα, αν στη Γερμανία, στην Αγγλία, στην Αιθιοπία οι στις Φιλιππίνες το επιστημονικό δυναμικό γίνεται μάρτυρας ανάλογων γεγονότων και προβληματίζεται από κάτι ανάλογο, το πώς δηλαδή θα μπορέσει να ζήσει αξιοπρεπώς, να κάνει την ειδικότητά του, να μπορέσει να καταρτιστεί σε κάτι που έχει κάνει όνειρό του. Πάλι αναρωτιέμαι τι θα έκαναν σε κάτι ανάλογο?..Θα γράφανε σε φόρουμ?..Θα παίρνανε τηλ. στο αντίστοιχο υπουργείο και θα βρίζανε αγανακτισμένα?.. Θα μαζεύανε υπογραφές με νομική καθοδήγηση?.. Τέλος αναρωτιέμαι αν στην θέση των ανειδίκευτων ιατρών της χώρας μας (που δεν ξέρουν πώς να δράσουν) ήταν οικοδόμοι, εργάτες στη βαριά βιομηχανία, φοιτητές, ή τέλος πάντων οποιαδήποτε άλλη κοινωνική ομάδα που θα ήθελε να διεκδικήσει το δίκιο της, αυτοί πως θα δρούσαν?... Πως?... Με επιστολές?... Με τηλέφωνα?... Με blocks και forum?... Τα ερωτήματα ρητορικά, οι απαντήσεις έχουν δοθεί κατά καιρούς… Προτείνω κατάληψη στο υπουργείο. Ορίζω και την ημερομηνία άμα θέλετε, να κανονίσω και τα εισιτήρια… emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...καθόλου ασχημη ιδέα να κάνουμε μια πρόταση στους αγρότες καθώς περνουν από το υπουργείο υγείας να κάνουν μια στάση!!!

...μιας και εμείς είμαστε ικανοί μόνο για κρασοκατανύξεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1/12/2006

του Πρύτανη καθηγητή X. Kίττα

..........

Υπάρχει άραγε λύση; Φοβάμαι πως όχι, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα. Χρειάζεται, ωστόσο, να ληφθούν τώρα αμέσως μέτρα έτσι ώστε αυτά να αποδώσουν μέσα σε μια δεκαετία. Τα Πανεπιστήμια, οι Ιατρικές Σχολές, οι Ιατρικοί Σύλλογοι αλλά και η Πολιτεία πρέπει υπεύθυνα να ενημερώσουν το κοινό σχετικά με τις πραγματικές σημερινές συνθήκες άσκησης της Ιατρικής, ως επαγγέλματος μόνο, και κυρίως της Ιατρικής ως λειτουργήματος. Το Υπουργείο Υγείας πρέπει να αυξήσει γενναία τις θέσεις ειδικευομένων (ώστε να μην παρατηρούνται δυσάρεστα φαινόμενα όπως αυτά που προαναφέραμε έξω από τη Νομαρχία Αθηνών) αλλά και του νοσηλευτικού προσωπικού. Το Υπουργείο Παιδείας πρέπει να εισακούσει και να σεβασθεί το τεκμηριωμένο αίτημα των Τμημάτων γενικότερα αλλά και των Ιατρικών Σχολών ειδικότερα σχετικά με τον αριθμό των εισακτέων.

Ερώτηση:

Έχει περάσει περισσότερος χρόνος από 2 χρόνια.

Τί έκανε σε αυτό το διάστημα ο κ. πρύτανης για το θέμα του ιατρικού πληθωρισμού και τα συναφή (που τα θεωρεί και πολύ σοβαρά); Έστω, να ανοίξει ένας διάλογος.

Επιπλέον, τί έκαναν τα υπουργεία (Υγείας & Παιδείας) ή ο ΠΙΣ ή οι ιατρικοί σύλλογοι σχετικά;

Είναι απλό. Δεν ενδιαφέρονται να αναλάβουν το πολιτικό κόστος παρόλο που ξέρουν καλά ότι αν δεν κινηθούν οι ίδιοι (σε ανώτερο επίπεδο δηλαδή), δεν θα υπάρξουν εξελίξεις, διάλογος και αποφάσεις.

Ξέρουν εξάλλου ότι δεν θα ξεσηκωθεί κανείς. Ο λόγος βρίσκεται στην παραπάνω παράγραφο.

Τα όποια μέτρα ληφθούν, δεν αφορούν αυτούς που έχουν το πρόβλημα τώρα. Αφορούν αυτούς που ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ σε 10 χρόνια.

Άρα, αυτοί που έχουν πρόβλημα τώρα, δεν θα παλέψουν για λύσεις τώρα, διότι τέτοιες λύσεις δεν υπάρχουν (χρειάζεται μακροχρόνιος σχεδιασμός). Επιπλέον, όσοι έχουν το πρόβλημα τώρα, σε 10 χρόνια θα το έχουν ξεχάσει διότι θα έχουν βρεί κάποιο δρόμο.

Με άλλα λόγια δηλαδή, ξέρουν καλά πως κανείς "σημερινός" δεν θα παλέψει για τους "αυριανούς" (υπάρχουν αλτρουϊστές σήμερα
;)
.

Το ότι το καζάνι βράζει το ξέρουμε όλοι. Το ότι χρειάζεται κάτι να γίνει, και αυτό το ξέρουμε. Όμως, απορρίπτουμε εύκολα τις προτάσεις διότι αφενός δεν μπορούμε να αποχωριστούμε την ατομικότητά μας και αφετέρου δεν γνωρίζουμε και τί μπορούμε να κάνουμε στην πράξη (σημ.: χρησιμοποιώ τον πληθυντικό για να δώσω έμφαση στο ότι το πρόβλημα "ιατρικός πληθωρισμός/ειδικότητες" αφορά τόσο τους άμεσα ενδιαφερόμενους όσο και τους τελειωμένους αλλά και ολόκληρη την κοινωνία).

Κάποιος σοβαρός διάλογος πάντως, θα μπορούσε να γίνει και εδώ, έστω και αν εύκολα "αρπάζονται" τα μέλη του φόρουμ (πολλές φορές χωρίς λόγο).

Αυτά προς το παρόν γιατί είναι και αργά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σάμπως και μου φαίνεται καλύτερη ιδέα να πάω να κάνω λίγο διάδρομο και κανένα κοιλιακό, γιατί εδώ και δύο χρόνια που έκλεισα στο Ελλαδιστάν, το μόνο που κατάφερα ήταν να πάρω 7 κιλά!

Αχ! Να θυμηθώ να σου στείλω μια καταπληκτική δίαιτα! Είναι λίγο αργή, γύρω στα 3 κιλά σε ένα μήνα αλλά έχει κάτι κόλπα του στυλ σε στουμπώνω στο πρωινό και δεν πεινάς μετά! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ σου λέω! Την ξανακάνω κ εγώ τώρα γιατί τις γιορτές με έπιασε κατάθλιψη που δεν έβγαζε προκήρυξη το υπουργείο...χαχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, χαλαρώστε κάποιοι, δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε προβλήματα.

Τι να πουν π.χ οι φιλόλογοι ? Κάποτε (επί δεσμών), έφτυναν αίμα να μπουν, και τώρα ξέρετε τι δουλειές κάνουν ?

Την Παρασκευή έδωσαν ΑΣΕΠ κάπου 75,000 εκπαιδευτικοί για 4-4,500 χιλιάδες θέσεις !

Δεν νομίζω όλοι αυτοί οι άνθρωποι (πολλοί κάνουν αλλότριες δουλειές για να επιβιώσουν), να παίρνουν τηλέφωνα σε Υπουργεία και να κατεβάζουν καντήλια.

Συνίσταται μόνο για προσωπική εκτόνωση.

Αποτέλεσμα ουδέν.

Από εκεί που το 2004 οι πόρτες σε πανεπιστημιακές κλινικές ήταν ορθάνοιχτες σε καλές ειδικότητες, ο γρεκός κατάντησε εν έτει 2009 να είναι ο Ευρωπαίος καρπαζοεισπράκτορας.Δουλεύει σε θέσεις της πλάκας,σε κέντρα υγείας στου διαόλου τη μάνα στη Σουηδία, μη αναγνωρίσιμες σαν χρόνο ειδικότητας, με κανά 1500 ευρώ το μήνα ,παροπλισμένος και ελεεινός συνταγογραφέας.Αυτό είναι το επιπεδό τους και εκεί δίκαια τους κατατάσουν.Φυσικά οι Γερμανοί,Τσέχοι και λοιποί συνάδελφοι δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.Το πανηγύρι για μένα θα γίνει σε καμιά 5ετία από τώρα όταν ορδές ''ειδικών'' εξ Ελλάδος θα ανέβουν να εξασκήσουν το επάγγελμα στη Σουηδία,θα ρίξω πολύ γέλιο.

Εντάξει, για Ειδικότητα Ψυχιατρικής σε κάποιο χωριό κοντά στον Αρκτικό Κύκλο, πάντα θα βρίσκεται μια θέση.

Αφού δεν χάθηκες εσύ ...:cool11:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, χαλαρώστε κάποιοι, δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε προβλήματα.

Τι να πουν π.χ οι φιλόλογοι ? Κάποτε (επί δεσμών), έφτυναν αίμα να μπουν, και τώρα ξέρετε τι δουλειές κάνουν ?

Την Παρασκευή έδωσαν ΑΣΕΠ κάπου 75,000 εκπαιδευτικοί για 4-4,500 χιλιάδες θέσεις !

Δεν νομίζω όλοι αυτοί οι άνθρωποι (πολλοί κάνουν αλλότριες δουλειές για να επιβιώσουν), να παίρνουν τηλέφωνα σε Υπουργεία και να κατεβάζουν καντήλια.

Συνίσταται μόνο για προσωπική εκτόνωση.

Αποτέλεσμα ουδέν.

Kαι βέβαια για προσωπική εκτόνωση θα το έκανε ο συνάδελφος...δεν φαντάζομαινα είχε αξιώσεις για ριζικές αλλαγές στο σύστημα...

Και το παράδειγμα των φιλολόγων ειναι παράδειγμα προς αποφυγή!!!!

Τί συνιστάς δηλαδή,να μείνουμε με δεμένα χέρια?

..ή επειδή δεν είμαστε οι μόνοι,να σιωπούμε?

Ένας πυρήνας να γίνουμε και να διεκδικήσουμε αυτά που μας αξίζουν.

... χώρα παραγωγής ανέργων γίναμε....τώρα και εξαγωγές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.