Jump to content

...μια απίθανη συνομιλία!!!


afotiss

Recommended Posts

…μια απίθανη συνομιλία….

…οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις…κτλ….

Τετάρτη 22 Ιανουρίου.Ώρα 2:20…

Συνάδελφος που βρίσκεται στην σκαδιναβία,τηλεφωνεί στο υπουργείο υγείας,προκειμένου να μεταφέρει μέσα σε λίγες λέξεις την οργή του, για ό,τι συμβαίνει αυτήν την περίοδο στην Ελλάδα….

…μέσα στην απόγνωση καλεί το γνωστό και αγαπημένο νούμερο…2105232820-1.. κτλ..

Ο διάλογος θα μεταφερθεί αυτούσιος…

Το τηλέφωνο χτύπα και από την άλλη γραμμή ευτυχώς απαντά κάποιος..

(υπαλ1)-παρακαλώ?

(συνδ)-με συνδέεται σας παρακαλώ με τον/την υπεύθυνο/η του γραφείου του υπουργού?

(υπαλ2)-μάλιστα?

(συνδ)-θα ήθελα σας παρακαλώ μισό λεπτό από τον χρόνο σας…

(υπαλ2)-παρακαλώ…

(συνδ)-είμαι πτυχιούχος ιατρικής ……

(υπαλ2)-μισό λεπτό…

Γίνεται παραπομπή σε άλλη υπάλληλο…από την φωνή φάνηκε πιο έμπειρη,ίσως και η προϊσταμένη του γραφείου…

(υπαλ3)-παρακαλώ?

(συνδ)-καλημέρα σας…θα ήθελα μισό λεπτό από τον χρόνο σας…

(υπαλ3)-σας ακούω…

(συνδ)-είμαι πτυχιούχος ιατρικής από ελληνικό πανεπιστήμιο… σας καλώ από τον βόρειο πόλο…

(υπαλ3)-από τον βόρει πόλο?....(με σκωπτική διάθεση…)

(συνδ)-σας καλώ γεμάτος απορία και απόγνωση…είμαι οικονομικά ανεξάρτητος από τα 14 μου…και προσπαθώ συνεχώς…και δεν καταλαβαίνω …πως βρέθηκα ξένος σε ξένο τόπο,ξεριζωμένος….μόνο και μόνο για να δουλέψω αξιοπρεπώς και να κάνω την ειδικοτητά μου…

(υπαλ3)-μαλιστα…(με το ιδιο υφάκι..κλασσικό…δημοσίου υπαλλήλου)

(συνδ)-μπορείτε σας παρακαλώ να μεταφέρετε κάτι στον υπουργό?

(υπαλ3)….

(συνδ)-πείτε του σας παρακαλώ πως του γαμιέται οι οικογένεια!

(υπαλ3)-πώς λέγεστε κύριε?....(με αυστηρό τώρα ύφος…)

…για αδιευκρίνιστους λόγους η γραμμή έπεσε….

Ο συνάδελφος ξανακαλεί και με την ίδια διαδικασία μιλά πάλι με την ίδια κυρία(υπαλ3).

(υπαλ3)-ναι..

(συνδ)-μιλούσαμε μαζί πριν λίγο…

(υπαλ3)-πώς λέγεστε κύριε?

(συνδ)-τι φασιστικές συνήθειες είναι αυτές?

(υπαλ3)-πώς λέγεστε κύριε?...(έξαλλη πια..)

(συνδ)-έχετε βολέψει κανένα παιδάκι σας και εσείς?

(υπαλ3)-το τηλέφωνό σου και η συνομιλία καταγράφονται αυτή τη στιγμή!!!

(συνδ)-κυρία μου,κανείς δεν χάνει μια ζωή που δεν την έχει!!Σας πληροφορώ πως δεν έχω πια τίποτα να χάσω…το μόνο που μου απέμεινε είναι η αξιοπρέπειά μου….και αυτή μιλώντας μαζί σας χάνεται σιγά σιγά…

(υπαλ3)-ΑΛΗΤΗ…ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ!!!...(επιτέλους ο πραγματικός της εαυτός στην επιφάνεια….) :anavwfwties:

..και κλείνει το τηλέφωνο συγχυσμένη….

Αυτά λοιπόν.Να είναι καλά ο συνάδελφος εκεί που βρίσκεται.

Και αναρωτιέμαι αν πρέπει και εμείς να δράσουμε με κάποιο τρόπο…

…μιας και ο άγιος Ασκληπιός με τις δύο μυθικές του κόρες,κάθονται αραχτοί σε μια γωνία και γελούν…

Περιμένω αντιδράσεις…

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Last Reply

Τι να δράσουμε με κάποιο τρόπο ρε φίλε; Βρίζοντας την οικογένεια του Υπουργού θα λυθούν τα προβλήματά σου;

Αυτό κάνει ο Έλληνας μια ζωή, να βρίζει, να ισοπεδώνει, να μοιρολογάει- και συνήθως ΑΝΩΝΥΜΑ. Και συνήθως για τον εαυτούλη του, για τα δικά του προσωπικά προβλήματα, όχι για κάτι ανώτερο, απώτερο.

Όραμα χρειαζόμαστε, όχι τηλεφωνικές φάρσες και φουσέκηδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να δράσουμε με κάποιο τρόπο ρε φίλε; Βρίζοντας την οικογένεια του Υπουργού θα λυθούν τα προβλήματά σου;

Αυτό κάνει ο Έλληνας μια ζωή, να βρίζει, να ισοπεδώνει, να μοιρολογάει- και συνήθως ΑΝΩΝΥΜΑ. Και συνήθως για τον εαυτούλη του, για τα δικά του προσωπικά προβλήματα, όχι για κάτι ανώτερο, απώτερο.

Όραμα χρειαζόμαστε, όχι τηλεφωνικές φάρσες και φουσέκηδες.

σόρρυ αλλά νομίζω το τελευταίο όραμα το πουλήσαμε σε μία εξαιρετικά χαμηλή τιμή (μαζί με τη μίζα) σε Γιαπωνέζους.παρακαλώ περιμένετε και όταν μας φέρουν πάλι καινούργιο θα σας ειδοποιήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να δράσουμε με κάποιο τρόπο ρε φίλε; Βρίζοντας την οικογένεια του Υπουργού θα λυθούν τα προβλήματά σου;

Αυτό κάνει ο Έλληνας μια ζωή, να βρίζει, να ισοπεδώνει, να μοιρολογάει- και συνήθως ΑΝΩΝΥΜΑ. Και συνήθως για τον εαυτούλη του, για τα δικά του προσωπικά προβλήματα, όχι για κάτι ανώτερο, απώτερο.

Όραμα χρειαζόμαστε, όχι τηλεφωνικές φάρσες και φουσέκηδες.

Φίλτατε Sovereign έχω την αίσθηση πως η επικριτική σου ματιά είναι λιγο επιπόλαιη,χαίρομαι που απάντησες γιατί δείχνει να σε απασχολεί το θέμα....και είναι και μια ευκαιρία να εστιάσουμε στο ουσιαστικό...

Δεν γνωρίζω ΄με ποιόν τρόπο να δράσουμε,για το λόγο ετούτο έγραψα...αγαπώ την συλλογική δράση...

Ναί,είναι αλήθεια πως η μοιρολαγνεία χαρακτηρίζει τους ¨Ελληνες...δεν μας ταιριάζει όμως...όσο για την ανωνυμία δίκιο έχεις,δεν ξέρω επωνύμως κανένα λαμογιο!!!αν και έχω κάποιους κατά νου...

Η πλήρης απαξίωση,είναι αυτή που οδήγησε τον συνάδελφο στην πράξη αυτη,και όχι μια γενικότερη αναίδεια.

Συλλογικό όραμα χρειζόμαστε συνάδελφε,συμφωνώ....μα κοίτα γύρω σου,και πέσ μου αν βλέπεις ερέθισμα για να οραματιστείς...

Η απάθεια και η παθητική στάση δεν είναι για έμένα..και δεν πρέπει να είναι για κανέναν...μα στην απόλυτη δυσωδία,η πράξη του συναδέλφου μπουκέτο λουλούδια....

Κάτι επιτέλου πρέπει να γίνει προκειμένου να συνειδητοποιήσουν τη σήψη τους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλό είναι να προσέχετε τι ψηφίζετε!!γιατί οι μαλακίες πληρώνονται!!και ακριβά μάλιστα για εμάς τους νέους!!

είναι τόσο απλό όσο το θέμα ψήφου??δεν είμαι τόσο σίγουρος για το ποιά κυβέρνηση ή κυβερνητική ομάδα θα είχε το σθένος και την ισχύ να κάνει κάτι διαφορετικό...

όταν μιλάμε για συμφέροντα και κλίκες ίσως καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε ότι είναι ανάμεσα μας, ψηφίζουν και ασκούν πιέσεις επίσης...

και ίσως λίγο, λίγο να έχουμε συμβάλλει και εμείς κάπου στην ενίσχυση τους...(πατρονεία?)

επομένως θεωρώ ότι όντως δεν υπάρχει όραμα

και δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι η πράξη του συναδέλφου έχει κάποιο νόημα..πέρα από την προσωπική του εκτόνωση και αυτοδικαίωση.

το αν θα χαλάσεις τη μέρα ενός ή δυο βολεμένων έστω υπαλλήλων είναι μάλλον κακό παρά καλό...

όπως και με το να σπάσεις ένα μαγαζί στα Πατήσια...

εσύ εκτονώθηκες αλλά η πράξη σου δεν θα σημαίνει απολύτως τίποτα..απεναντίας θα απορροφηθεί απο το σύστημα και θα ενισχύσει με κάποιο τρόπο την ιδεολογία του..

(φαντάσου λοιπόν την υπάλληλο μόλις κλείνει το ακουστικό οργισμένη να αναρωτιέται τι αμόρφωτοι και τι τομάρια θέλουν να λέγονται και γιατροί...χαβούζα χαβούζα...καλά έκανε και βόλεψε τον Αντωνάκη,το Λευτέρη,το Γιάννη...αυτοί μάλιστα!...καλά να πάθει ο αλήτης και είναι στη Σιβηρία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup my thoughts exactly

afotiss δεν ξέρω αν κρίνω επιπόλαια, πιθανώς. Δεν βρίσκω κάτι βαθυστόχαστο που θα έπρεπε να με προβληματίσει και παραπάνω στη λογική του τηλεφωνικού γαμωσταυριδιού. Κι εγώ στα ξένα είμαι, αλλά δε μου ήρθε ποτέ να πάρω να βρίσω κανέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup my thoughts exactly

afotiss δεν ξέρω αν κρίνω επιπόλαια, πιθανώς. Δεν βρίσκω κάτι βαθυστόχαστο που θα έπρεπε να με προβληματίσει και παραπάνω στη λογική του τηλεφωνικού γαμωσταυριδιού. Κι εγώ στα ξένα είμαι, αλλά δε μου ήρθε ποτέ να πάρω να βρίσω κανέναν.

Μάλλον δεν ομονοούμε....

..η αρχική μου πρόθεση δεν ήταν να κρίνω/ουμε την πράξη του συνάδελφου(και βέβαια συμφωνώ με την τοποθέτηση του opus!!),μα να μελετήσουμε τι ακριβώς τον οδήγησε σε αυτήν τη συμπεριφορά...αν και γνωρίζω...απλά θα ήθελα να το συζητησω και με άλλους....να δω αν υπάρχει κοινό αίσθημα...

Αν θεωρείς πως τα πάντα συμβαίνουν καλώς στην ελλάδα,λανθάνεις!!!

Δεν βρίσκεις κάτι βαθυστόχαστο?

Δεν είναι ντροπή να σε αναγκάζουν να ξεριζωθείς,να σε απαξιώνουν,να σε υποτιμούν,να νιώθεις υπόδουλος,να ριμάζει η αναξιοκρατία,η οικογενειοκρατία,να βρίσκονται στην επιφάνεια τα σκουπίδια,να θες και να μην μπορείς.....?(με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις για τα παραπάνω!!)

...κοίτα καλλίτερα γύρω σου,για δεύτερη φορά στο ζητώ...

...θα με αναγκάσεις να υποψιαστώ πως μιλάς εκ του ασφαλούς,μιάς και ο μπαμπάς ή η μαμά ικανοποιούν μέρος των ονείρων σου...

..επιτέλους ας κάνουμε κάτι...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα κι από εμένα!

Παρακολούθησα το τόπικ απ'την αρχή, καθώς το βρήκα ενδιαφέρον σαν θέμα και σαν συμβάν, αν υποθέσουμε ότι όντως συνέβη.

Συμφωνώ με το να ξεσπάς σ'αυτόν που ευθύνεται για την πρώην, νυν, μέλλουσα επαγγελματική μετανάστευσή μας-σας! Τουλάχιστον ξεσπάς τα νεύρα σου!

Μόνο που δεν τα άκουσε ο Υπ. κι ούτε προκειται ποτέ να τα ακούσουν οι Καρεκλο-φύλακες πάσας αρχής στην Ελλάδα!

Το τι θα σκέφτηκε και τι βιώματα θα συσωρευτούν μέσα στην υπάλληλο που απάντησε στο τηλ, σίγουρα θα είναι όπως τα αναφέρει ο Opus Magnum. Άλλο βέβαια, αν η ίδια υπάλληλος, μετά θα ψάξει να βρει εσάς, τους γιατρούς που έχετε έρθει από την Αγγλία, την Αμερική, την Σουηδία, γιατί κι η ίδια ξέρει καλύτερα απ'τον καθένα (αφού τα ζει από μέσα και έχει δει πολλά....!) ότι οι γιατροί στην Ελλάδα δεν εκπαιδεύονται επαρκώς. Άρα, η ίδια κυρία, αργότερα που θα έχουν βγει στην επιφάνεια οι ρυτίδες που δεν καλύπτονται πλέον απ'το μέικ-απ και το κονσίλερ και βλέπει ότι δεν περνάει η μπογιά της όπως πρώτα, θα έρθει σε έναν από εσάς, που θα της έχει συστήσει η συνάδελφος, γιατί "ξέρεις ήταν χρόνια στην Αγγλία" ή "ξέρεις αυτός έχει κάνει ειδικότητα στην Αμερική" και θα της τα πάρετε χοντρά (και πολύ καλά θα κάνετε!!) για να της κόψετε την πατσοκοιλιά και να της ανορθώσετε το στήθος!

Το ποιος φταίει στην ουσία και ποιος πρέπει να φάει το βρήσιμο.... πιστεύω κανείς.

Το αν εξαρτάται από τη ψήφο μας... Για ποια ψήφο μιλάμε, εδώ 300 άτομα ψήφισαν έναν νόμο-μαϊμού, χωρίς να ακουστεί ούτε ένα "γιατί?πώς?" που παρά λίγο να έκανε την Ειδικότητα Άμμισθη!!! Υπάρχει ελπίδα? Υπάρχει όραμα? Κι από πού? Πού είναι ο Ομπάμα μας?

Καθένας από εμας αναγκάζεται να κάνει επιλογές στη ζωή του, γνωρίζοντας όμως το αντίτιμο και τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις που θα έχουν αυτές. Εσείς που είστε στο εξωτερικό, σίγουρα δεν τα βρίσκετε όλα ρόδινα. Πιστεύω όμως ότι σε λίγα χρόνια, η Ελληνική Αγορά Εργασίας στον Ιατρικό Κλάδο θα είναι κάτω από την εξουσία σας, θέλοντας και μη. Οι ασφαλιστικές θα πάρουν την Υγεία στα χέρια τους και ο ανταγωνισμός στο επάγγελμα θα είναι σκληρός κι ο καλύτερος θα επιβιώνει.

Τουλάχιστον εγώ έτσι τα βλέπω.... και μετά από 2 χρόνια επαγγελματικής στασιμότητας δε βλέπω την ώρα να βρω κι εγώ το μαγικό εισιτήριο διαφυγής μου με μια δουλειά στο εξωτερικό... δε με έχει ανάγκη η Ελλάδα και το καταλαβαίνω κάθε μέρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...θα με αναγκάσεις να υποψιαστώ πως μιλάς εκ του ασφαλούς,μιάς και ο μπαμπάς ή η μαμά ικανοποιούν μέρος των ονείρων σου...

..επιτέλους ας κάνουμε κάτι...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Κοίτα, μη σε αναγκάζω κιόλας, κρίμα είναι...

Κάντε όλοι μαζί μια τηλεφωνική φάρσα, πιθανώς να γελάσετε, αλλά δεν θα αλλάξετε έτσι τίποτα. Ποτέ.

Έχω αγωνιστεί αρκετά συνάδελφε, για τα όνειρά μου και για αυτά των συναδέλφων μου. Μην προσωποποιείς αν δεν γνωρίζεις, ναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ντροπή να σε αναγκάζουν να ξεριζωθείς,να σε απαξιώνουν,να σε υποτιμούν,να νιώθεις υπόδουλος,να ριμάζει η αναξιοκρατία,η οικογενειοκρατία,να βρίσκονται στην επιφάνεια τα σκουπίδια,να θες και να μην μπορείς.....?(με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις για τα παραπάνω!!)

..επιτέλους ας κάνουμε κάτι...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Ντροπή – ξεντροπή έτσι έχουν τα πράγματα.

Όσο υπεύθυνος είναι ο κάθε υπουργός άλλο τόσο είναι και ο μεγαλοκαθηγητής, ο συνδικαλιστής του ΣΦΙΑ, ο φροντιστής, ο βουλευτής κοκ.

Να τους πάρουμε και αυτούς να τους βρίσουμε. :rolleyes:

Θέλεις να κάνεις κάτι σωστό;

Συνέταξε μια επιστολή προς όλους τους παραπάνω προτείνοντας δυο-τρεις οφθαλμοφανείς λύσεις για την αναξιοκρατία που επικρατεί.

Στείλε την σε όλους όσους γράφουν εδώ μέσα από το εξωτερικό να την υπογράψουμε και να την προωθήσουμε και σε άλλα παιδιά που ξέρουμε.

Να μαζευτούν 100 υπογραφές ιατρών που έστειλαν το σύστημα της Ελλάδας στο διάολο με τις πράξεις τους και όχι με τα λόγια.

Και μετά κοινοποίησε την σε όποιον θέλεις.

Ίσως τότε όταν ανοίξει τον φάκελο η υπάλληλος του υπουργού να αναγκαστεί να του διαβιβάσει το μήνυμα <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

προς usmeds

η επιστολη που περιγραφεις ειχε συντακτει πριν καποιον καιρο απο ανθρωπους εδω μεσα και την ειχαμε υπογραψει ορισμενοι.απαντηση εχω να λαμβανω ακομα...

τα συμπερασματα δικα σου

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλή η ιδέα της επιστολής! Αρκεί να τη στείλετε και στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης και όχι μόνο στα Ελληνικά μέσα, αλλά και σε άλλα ξένα ειδησιογραφικά πρακτορεία!

Να μάθουν όλοι, πόσοι Έλληνες γιατροί απασχολούνται και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όχι στους συμπολίτες τους, αλλά στους ξένους.

Και κατ'επέκτασην,

Να δημοσιευθεί παντού ότι στην Ελλάδα το μόνο κριτήριο για να ξεκινήσει ένας γιατρός την ειδικότητά του είναι να περιμένει άνεργος επί 30 χρόνια!!(είναι οι αναμονές της Ενδοκρινολογίας!!)

Αλλά σας το λέω από τώρα, ότι στην Ελλάδα, δεν πρόκειται να συγκινήσει κανέναν δημοσιογράφο, αυτό το στόρυ.... Αν όμως έχει γίνει πρώτα σούσουρο από κάποιο ξένο κανάλι-πρακτορείο, ή εφημερίδα... τότε να δείτε πώς θα ξετρυπώσουν όλοι σαν μανητάρια, να τρέξουν να πιάσουν τα παράθυρα και τις καρέκλες στα Ελληνικά Τηλεοπτικά Κανάλια...

Και με αυτά, σας καλημερίζω και σας εύχομαι έναν καλό και υπέροχο μήνα!

Σήμερα έχει ωραίο ήλιο, εδώ στο Ελλαδιστάν! Έναν ήλιο που μας κάνει να ξεχνάμε πολλά που συμβαίνουν γύρω μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η επιστολη που περιγραφεις ειχε συντακτει πριν καποιον καιρο απο ανθρωπους εδω μεσα και την ειχαμε υπογραψει ορισμενοι.απαντηση εχω να λαμβανω ακομα...

τα συμπερασματα δικα σου

Δεν ήξερα πως είχε γίνει τέτοια κίνηση.

Σαφώς και δεν με εκπλήσσει το αποτέλεσμα.

Οι μετανάστες, βλέπεις, δεν ψηφίζουν... emno

Απλά πιστεύω πως αν έχει αρκετές υπογραφές και από βαρβάτα πανεπιστήμια

μπορεί τελικά να τραβήξει την προσοχή ορισμένων.

Από περιέργεια, μπορείς να την αναδημοσιεύσεις και να μας πεις σε

ποιους εστάλη και πόσοι και από ποιές χώρες την υπέγραψαν;

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι μεταναστες?

μην σε μπερδευει το ψευδωνυμο,δεν ειμαι μεταναστης

θα κοιταξω να την βρω και να την ξαναβαλω.ειχε σταλει αν θυμαμαι καλα στον ιδιο τον υπουργο και τον υφυπουργο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να καταλάβω δηλαδή.

Όσο καιρό δούλευες έξω τι ήσουνα; Τουρίστας;

Κατέβαινες στα πάτρια εδάφη για να ασκήσεις τα εκλογικά σου δικαιώματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εκανα λεει?

καπου λιγο ταχεις μπουρδουκλωσει φιλε μου στο μυαλο σου.ειπα οτι δουλευα εξω??ποτε τοπα??

επειδη δηλαδη το ψευδωνυμο μου ειναι "ξενος' εσυ εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι μεταναστης?εχω εξηγησει σε παλιοτερο τοπικ γιατι επελεξα αυτο το ψευδωνυμο

να και η επιστολη...

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...%BB%CE%9E%C2%B7

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν είδες πως η πρόταση μου είναι η επιστολή να συνταχθεί από παιδιά που κάνουν/έκαναν ειδικότητα έξω.

(Τα μπουρδούκλωσες δηλαδή και ζητας και τα ρέστα :P. Συγγνώμη που δεν ξέρω το βιογραφικό σου :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιάννημ.....ο usmeds αναφερόμενος στη λέξη "μετανάστες" εννοεί τοους ιατρούς που "μετανάστευσαν" και όχι σε σένα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχετε δικιο,δικο μου το φταιξιμο...

ζηταω συγνωμη.δεν σπουδασα εξωτερικο,οποτε αναφερεσαι πραγματι σε αλλου ειδους επιστολη.παρολαυτα,μπορειτε να παρετε ενα δειγμα απο την επιστολη που ειχε προταθει τοτε.λιγο πολυ τα αιτηματα ειναι κοινα εξαλλου.εννοειται πως δεν εχω κατι εναντιον των μεταναστων,ισα ισα που τους υποστηριζω και τους συγχαιρω κιολας γαι την προσπαθεια τους,απλα δεν τυγχαινει να ειμαι κι εγω ενας...

Τασο,μου τα πηραν τα μυαλα βλεπεις,ηταν στραβο το κλημα το φαγε κι ο γαιδαρος...

εχετε δικιο,δικο μου το φταιξιμο...

ζηταω συγνωμη.δεν σπουδασα εξωτερικο,οποτε αναφερεσαι πραγματι σε αλλου ειδους επιστολη.παρολαυτα,μπορειτε να παρετε ενα δειγμα απο την επιστολη που ειχε προταθει τοτε.λιγο πολυ τα αιτηματα ειναι κοινα εξαλλου.εννοειται πως δεν εχω κατι εναντιον των μεταναστων,ισα ισα που τους υποστηριζω και τους συγχαιρω κιολας γαι την προσπαθεια τους,απλα δεν τυγχαινει να ειμαι κι εγω ενας...

Τασο,μου τα πηραν τα μυαλα βλεπεις,ηταν στραβο το κλημα το φαγε κι ο γαιδαρος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...θα με αναγκάσεις να υποψιαστώ πως μιλάς εκ του ασφαλούς,μιάς και ο μπαμπάς ή η μαμά ικανοποιούν μέρος των ονείρων σου...

..επιτέλους ας κάνουμε κάτι...ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

Κοίτα, μη σε αναγκάζω κιόλας, κρίμα είναι...

Κάντε όλοι μαζί μια τηλεφωνική φάρσα, πιθανώς να γελάσετε, αλλά δεν θα αλλάξετε έτσι τίποτα. Ποτέ.

Έχω αγωνιστεί αρκετά συνάδελφε, για τα όνειρά μου και για αυτά των συναδέλφων μου. Μην προσωποποιείς αν δεν γνωρίζεις, ναι;

...δεν μπορώ να αποφύγω την προσωποποίηση όσο είσαι εριστικός,δυστυχώς...

Διαφαίνεται πως η ευθιξία σου,δεν σου επέτρεψε να κοιτάξεις καθαρά...και έτσι έμεινες κλεισμένος στο εγώ σου...

Δεν θα σε ρωτήσω για τους αγώνες σου και τα αποτελεσματά τους,γιατί μαλλον δεν έχεις καμία διάθεση να ταχθείς μαζί μας.

Διάβασε καλλίτερα και δες την αποψή μου ,που σε καμία περιπτωση δεν υποστηρίζει αυτά που λες.

Παρόλο που η στάση σου είναι εγωκεντρική,δεν θεωρώ πως έχεις πλήρη άγνοια για τα πράγματα,πράγμα που σημαίνει πως και εσύ μπορείς να συμβάλεις!!

Είδα παλαιά ποστ και αναγνώρισα σκιρτιματά σου...λοιπόν το μόνο που έχεις να κάνεις είναι πραγματι να ταχθείς μαζι μας,να αντιμετωπίσουμε συλλογικά αυτό που μας προβληματίζει....αλλιώς μείνε παρατηρητής και αντιδραστικόο στοιχείο και δες πως λειτουργούν τα πράγματα με συλλογικο πνεύμα...θα επιλεξω την σιώπη μαζί σου....

Συνάδελφοι χαίρομαι που έχει πάρει τέτοια ρότα η συζήτηση....

δεν αντιλαμβάνομαι όμως γιατί θα πρέπει να υπάρχει ο διαχωρισμός,μεταξύ αυτών που βρίσκονται στην ελλάδα και των άλλων στο εξωτερικό?

Οι αγωνίες δεν παύουν να είναι κοινές!!!

Διάβασα την παλαιότερη επιστολή που είχε συντάξει ο συνάδελφος και την βρήκα,έστω και ετεροχρονισμένα,μια χαρά...

Με ελάχιστες διορθώσεις και πάθος από εμάς,θα κάνουμε πράγματα....

neurodiab μαζί σου είμαι!!

καλημέρα και καλό μήνα σε όλους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο προσωπικός αγώνας σε κοινά προβλήματα μερικών συναδέλφων, αν και δεν τους γνωρίζω προσωπικά, είναι γνωστός σε αρκετούς εδώ μέσα.

Το ότι ακόμα και τώρα που "αναγκάστηκαν" να φύγουν στο εξωτερικό βοηθάνε με την πείρα τους σε πολλά θέματα είναι αξιοσημείωτο.

Το να τους αντιμετωπίζετε με χαρακτηρισμούς το μόνο που κάνει είναι να μειώνεις εσάς.

Άλλοι είναι αυτοί που είναι εριστικοί και έχουν μια στάση εγωκεντρική. Διαφένεται από τη συμμετοχή τους ακόμα και στο forum με τα post τους. Κάθε φορά που τους απασχολεί κάτι ρωτάνε για να ενημερωθούνε. Το αντίθετο ποτέ.

Καλό μήνα λοιπόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.