Jump to content

Λάκης Λαζόπουλος και «σάτιρα»


Ortho

Recommended Posts

Τι έπρεπε τώρα να δω σε αυτό το βίντεο?

Εξήγησε μου ρε fliτετοιε κ εμένα.

ΥΓ. Πραγματικά εσύ είσαι θλιβερό παράδειγμα που κ μορφωμένος είσαι κ βγήκες κ εξωτερικό κ απ όλα. Άλλα αν σου δινόταν η ευκαιρία θα έπαιρνες το κονσερβοκούτι σε dt...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@filpolis

@Epebos

Φίλοι μου, για να τελειώνουμε.

Το θέμα μας είναι ο "κάθε" Λαλάκης, και τα μηνύματα που δίνει, εάν αυτά είναι ωφέλιμα, παίρνοντας αφορμή από τον συγκεκριμένο.

Θα μπορούσαμε να κάνουμε διάλογο και για άλλα θέματα, Αμερική, κλπ όπως λέτε, αλλά δυστυχώς το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα εγώ δεν μπορεί να τα χωρέσει όλα.

Το θέμα που συζητάμε είναι ένα και έχει τίτλο που φαίνεται πάνω αριστερά. Και ένα-ένα τη φορά... Εάν είναι να μιλάμε επί παντός επιστητού, δεν θα τελειώσουμε ποτέ... Ούτε και οι "διακοπές" μου θα φτάσουν, αλλά ούτε και 24/7 να ήμουν online άλλωστε όλη τη χρονιά, και εγώ και εσείς...

Αυτά και Τέλος. Δεν ξαναβγαίνω εκτός θέματος. Συζητήστε ό,τι άλλο θέλετε και όσο άλλο θέλετε. Η ουσία για αυτό το συγκεκριμένο ελέχθη παραπάνω πολλάκις και με διαφορετικούς τρόπους Δεν μπορώ να τη "ζωγραφίσω". Ο νοών νοείτο άλλωστε στην τελική...

Ortho θα σεβαστω την αποψη σου, κι ας μην την συμμεριζομαι. Βρισκομαστε σε διαφορετικο μηκος κυματος οσο αν αφορα αυτο το θεμα. Θελω ομως σαν τελευταιο να σου επισημανω οτι εκφρασεις οπως "τεχνικους λογους", "να εξηγω τα αυτονοητα", "να το ζωγραφισω" και "ο νοων νοειτω", επιδεικνυουν το ποσο "ανοιχτος" στο διαλογο εισαι. Σκοπος δεν ειναι μονο να πεισεις με τα λεγομενα σου, αλλα και να αναλογιστεις τα επιχειρηματα των συνομιλητων σου χωρις αλαζονεια.

Αυτό που πιστεύω ότι θα ήταν καλό να γίνει είναι να κλείσουμε διαπαντός την τηλεόραση και να ανοίξουμε την ‘’προσωπικόραση’’ δηλαδή να καταργήσουμε τις απρόσωπες επικοινωνίες και να βγούμε από το καβούκι του σπιτιού μας όχι πηγαίνοντας στις διαδηλώσεις, αλλά πηγαίνοντας στα πάρκα, στις πλατείες και να κάνουμε συζητήσεις και να ασχοληθούμε για τα κοινά εφαρμόζοντας τους θεσμούς με ανιδιοτέλεια , δημιουργώντας ένα κράτος δικαίου για τον πολίτη ο οποίος έχει επίγνωση τόσο των δικαιωμάτων του όσο και των υποχρεώσεών του. Και αυτό μπορεί να γίνει όταν ο καθένας κάνει καλά την δουλειά του σε αντικείμενο επάνω στο οποίο βοηθείται ο ίδιος αλλά και η κοινωνία και η ανθρωπότητα εν γένει…

Εν τούτοις όλες οι ιδεολογίες είναι καθαρά υποκειμενικές και δεν είναι δυνατόν να καλύψουν την κοινή ωφέλεια και ως εκ τούτου καλύπτεται το ατομικό όφελος αφού πάντοτε σε λίγους συσσωρεύεται ο πλούτος ο οποίος αναδύει την βουλιμία για εξουσία…

…και εν τέλει όλα κάθε φορά τείνουν να επιβεβαιώνουν τον Δαρβίνο σε κάθε έκφραση της κοινωνικής ζωής όλων των ειδών και εκείνου του ανθρώπου βεβαίως..!

Προσπαθω να σκεφτω ανατρεχοντας στο παρελθον, αν ποτε υπηρξε μια περιοδος στην ιστορια της ανθρωποτητας οπου η ανιδιοτελεια κι ο αλτρουισμος ηταν ο κινητηριος μηχανισμος της κοινωνιας... Δεν ειμαι βεβαια το καταλληλο ατομο να μιλησω για ιστορια, μιας και ειμαι γιατρος κι οχι ιστορικος, αλλα εχω την εντυπωση οτι μια τετοια εποχη δεν υπηρξε ποτε. Οσο αν αφορα τα σημαντικα γεγονοτα της παγκοσμιας ιστοριας (επαναστασεις κοινωνικες και μη), αναλυοντας τα, καταληγουμε παντα στο οτι η εξελιξη των γεγονοτων οφειλεται παντα στο εκαστοτε κοινωνικο-πολιτικο ντομινο, το οποιο κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι ιδιοτελες και επισης απροβλεπτο. Που θελω να καταληξω με λιγα λογια. Ο Λακης μπορει εν μερει να αποτελει γραναζι του καπιταλιστικου μηχανισμου και του κεφαλαιου, και εν μερει η ολοτελα να εκφραζει συμφερουσες προς τα αφεντικα του αποψεις, ΑΛΛΑ, αυτο δεν σημαινει οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ δεν ειναι χρησιμος προς ΕΜΑΣ, τον λαο. Δειτε το κατι σαν να λεμε "ο εχθρος του εχθρου μου ειναι συμμαχος μου". Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω. Αυτη τη στιγμη, δεν χρειαζομαστε αποσιωποιηση των γεγονοτων, αλλα αντιθετως κατακραυγη. Ποσο μαλλον απο ενα τηλεοπτικο σοου το οποιο εχει υψηλοτατη τηλεθεαση και φτανει ακομα και στα σπιτια των οικογενειων με χαμηλοτερο μορφωτικο επιπεδο, οπου αλλες πιο εκλεπτυσμενες εκπομπες δεν φτανουν. Το πως αργοτερα θα εξελιχθουν τα γεγονοτα, πρεπει ακομα να αποφασισθει, απο την μοιρα, απο την τυχη, απο τις πραξεις, θα δουμε... οποτε μην προτρεχετε στο να βγαλετε συμπερασματα, το αν ο Λαζοπουλος προσφερει κατι θετικο στην νεο-ελληνικη κοινωνια δεν εχει ακομα κριθει και ΔΕΝ μπορει να κριθει επι του παροντος...Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://uk.youtube.com/watch?v=2RSXXkxJauw

this guy has long ago ceased to be a comedian when it comes to this issue

He has instead become the joke itself

‘Cops causing the riots ‘disguised’ as …Cops!’

This indeed the funniest show ever!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Epebos

Οκ, ό,τι πεις, σηκώνω και εγώ τα χέρια ψηλά όπως και η επιστήμη.

Η δικια σου η επιστημη Ortho, η δικια σου... Η πραγματικη επιστημη δεν καπηλευεται κι ουτε στρατολογειται για να εξηγησει τις προσωπικες μας αποψεις.

Υ.Γ Αυτονοητα... Αυτο θα πει τετραγωνη λογικη!

Ortho θα σεβαστω την αποψη σου, κι ας μην την συμμεριζομαι. Βρισκομαστε σε διαφορετικο μηκος κυματος οσο αν αφορα αυτο το θεμα. Θελω ομως σαν τελευταιο να σου επισημανω οτι εκφρασεις οπως "τεχνικους λογους", "να εξηγω τα αυτονοητα", "να το ζωγραφισω" και "ο νοων νοειτω", επιδεικνυουν το ποσο "ανοιχτος" στο διαλογο εισαι. Σκοπος δεν ειναι μονο να πεισεις με τα λεγομενα σου, αλλα και να αναλογιστεις τα επιχειρηματα των συνομιλητων σου χωρις αλαζονεια.

Πολύ φοβάμαι ότι πάλι αναγκάζομαι να εξηγήσω τα "αυτονόητα"... Και εγώ σέβομαι την άποψή σου, συνάδελφε, και ας διαφέρουμε όπως σωστά λες... Δεν ήταν ποτέ σκοπός μου να ειρωνευτώ, όχι μόνο εσένα, αλλά και τον οποιονδήποτε... Γιάτι όποιος το κάνει αυτό, θεωρώ ότι δε σέβεται κατ'αρχήν τον εαυτό του... Και στο κάτω-κάτω, κατά βάθος είναι ο ηλιθιότερος όλων, αφού πιστεύει ότι είναι "μεν ο εξυπνότερος", αλλά τελικά πέφτει στο επίπεδο και "κάθεται και χάνει το χρόνο του με το να συζητάει με τους ηλίθιους". Αντιθέτως, το να δαπανά χρόνο κανείς για να κάνει συζήτηση επικοδομητικά, αποδεικνύει ποιος πραγματικά είναι.

Επίσης, προσωπικά δεν στοχοποιώ κανένα στο φόρουμ (ε, καλά, εκτός του "Λαλάκη" :P). Θέμα αλαζονείας θα ετίθετο, εάν σε όσα παραδείγματα αναφέρεις δεν υπήρχαν και τα "ενδιάμεσα"... Και θέλω να πιστεύω ότι μιλάμε με καλή πίστη και οτι τα λαμβάνεις και αυτά υπ'όψιν σου. Αποσπασματικά μπορεί κανείς να ισχυριστεί κατά το δοκούν, και να δίδει ό,τι άσχετο νόημα στα λεγόμενα κάποιου επιθυμεί, με βάση την ασυδοσία...

Στην τελική, αγαπητέ συνάδελφε, στη συγκεκριμένη συζήτηση κάναμε κύκλους γύρω από τον εαυτό μας γιατί από αλλού την αρχίσαμε, και μετά ξέφυγε γιατί άρχισαμε να μιλάμε "επί παντός επιστητού". Και το θέμα μας ήταν ο Λαζόπουλος, και εάν αυτά που λέει είναι ωφέλιμα ή όχι και τι συνέπειες έχουν... Δεν ήταν εάν οι πορείες έχουν μόνο εφήβους ή και άλλα στοιχεία, ή κατά πόσο πρέπει να γίνονται "αγώνες" για ένα καλύτερο αύριο... Λέμε πόσο βλάπτει αυτός ο άνθρωπος (και οι όμοιοί του) και αναλογίσου αυτά που λέει ο άνθρωπος τι συνέπειες έχουν στους πιο ευάλωτους ανθρώπους αυτής της κοινωνίας, τα παιδιά. Ας προσπαθήσουμε να αναλογιστούμε, χωρίς πολιτικό φανατισμό, λίγο με την παιδεία που πιστεύω ότι διακατέχει τους περισσότερους από εμάς τους γιατρούς λόγω του ότι "φάγαμε τα χρόνια μας στα θρανία" = εκτεθήκαμε λόγω χρόνου και όχι απαραίτητα μυαλού σε περισσότερα πνευματικά ερεθίσματα από κάποιον ενδεχομένως πιο έξυπνο από εμάς αλλά που κάνει πχ μια χειρωνακτική εργασία.

Μορφωμένοι είμαστε και εσύ και εγώ και όλοι εδω μέσα. Και δεν είναι θέμα αλαζονείας να χρησιμοποιούνται κάποιες λέξεις όταν σε πλαίσιο τεκμηριωμένων επιχειρημάτων ευρέως αποδεκτών από την επιστήμη και όχι από την πολιτική, προσπαθεί κανείς να θέσει τη βάση για να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα...

Ότι δηλαδή ένα άτομο που μόλις μεταβαίνει από την παιδική του ηλικία, σε μια άλλη φάση της ζωής του την εφηβεία, αυτή η φάση έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, σαφώς και λεπτομερώς καταγεγραμμένα εδώ και πολλές δεκαετίες από την επιστήμη της ιατρικής και της εξελικτικής ψυχολογίας, τα οποία δεν αλλάζουν. Όπως πχ δεν αλλάζει το ότι παιδί στα πρώτα 2-3 χρόνια διαμορφώνει την αντίληψη του φύλου του από το περιβάλλον του (γονείς), και όχι επειδή γεννήθηκε αγόρι ή κορίτσι. Ή επίσης γιατί το 2χρονο θα πει προτάσεις με 2 λέξεις, ενώ το 3χρονο θα πεί προτάσεις με 3 λέξεις. Ή το ότι ο μπαίνοντας κάποιος στην εφηβεία αρχίζει να χτίζει την προσωπικότητα που θα τον χαρακτηρίσει ως ενήλικα, αλλά η διαμόρφωση δεν σταματάει σε κάποια φάση της εφηβείας, αλλά συνεχίζεται, όπως επίσης, παρουσιάζει και διαφορές ανάλογα με τον άνθρωπο, κλπ... Αυτά επίσης ισχύουν across cultures and races... Οι Έλληνες έφηβοι δεν αποτελούν παγκόσμια πρωτοτυπία.. Τεκμηριωμένα. Τα παραπάνω παραδείγματα, αποτελούν αξιώματα της ιατρικής και της εξελικτικής ψυχολογίας, και η όποια περαιτέρω έρευνα για την πρόοδο της ιατρικής επιστήμης βασίζεται σε πάνω σε αυτά. Δεν αμφισβητούνται, και σε καμμία περίπτωση δεν τίθενται εκ νέου ως προβληματισμοί. Αλλοίμονο μας π.χ. εάν ο σκοπός μας είναι κάθε φορά που επιθυμούμε να κατασκευάσουμε ένα κάρο, να αμφισβητούμε την ύπαρξη των τροχών, που κάποιος ανακάλυψε πριν από εμάς...

Αυτά για εμάς που έχουμε σπουδάσει κατ'αρχήν βασική ιατρική, ασχέτως με την ειδικότητα που επέλεξε ο καθένας, θεωρούνται γνωστά, και γι'αυτό τα θεωρώ "αυτονοήτα", όχι από αλαζονεία... Δεν υποτιμώ κανένα.. Και το αποδεικνύω περίτρανα συνεχίζοντας την "αυτονόητη" κουβέντα μας... Δεν είναι δυνατόν όμως να προσπαθούμε συνεχώς να καταλύσουμε με διάφορα φθηνά "τεχνάσματα" κάθε έννοια λογικής... Δεν μπορώ να δεχθώ τον άκρατο παραλογισμό, δηλαδή ότι ο Λαζόπουλος κάνει καλό στους εφήβους που αποδεδειγμένα (όχι επειδή το λέω εγώ), είναι στη φάση της διαμόρφωσης του χαρακτήρα τους, και το κυριότερο χαρακτηριστικό της εφηβείας (αποδεδειγμένα) είναι η απεγνωσμένη αναζήτηση ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΣ (Identity) (Piaget, Erikson, Freud, κλπ) την οποία και τελικά λαμβάνουν από αυτούς που τους επηρεάζουν περισσότερο (βλέπε Λαζόπουλος επί συγκεκριμένου).

Το να μιλάμε τεκμηριωμένα και όχι φανατισμένα, επιτάσσει η στυγνή λογική, σε αντίθεση δυστυχώς με την φανατισμένη πολιτική, είτε προέρχεται από τους "ΚΚΕ" είτε από τους "Καπιτάλες" όπως λες, είτε από τον οποιονδήποτε φανατισμένο άνθρωπο... Επίσης, δεν το επιτάσσει, ούτε το ίδιο "μήκος κύματος", ούτε ο "αλαζόνας" συνομιλητής σου.

Δε γουστάρεις αυτά που υποστηρίζω? Δικαίωμά σου και το δέχομαι, Δημοκρατία έχουμε. Συζήτα όμως επί συγκεκριμένου, και μην βιάζεσαι να κατακρίνεις ένα συνάδελφό σου που δεν χρησιμοποίησε αοριστίες, και μίλησε συγκεκριμένα και στην "γλώσσα" που ως γιατροί είμαι σίγουρος ότι μπορούν να αντιληφθούν οι συνομιλητές μας εδώ.

Και στο κάτω-κάτω, ακόμη και όταν προσπαθεί κανείς να πείσει ότι έξω είναι μέρα, ενώ στην πραγματικότητα είναι κατάμαυρη νύχτα και χιονίζει, τουλάχιστον ας προσπαθήσει να βρει κάποια συγκεκριμένα (=εντός θέματος), και όχι αόριστα "επιχειρήματα" αντί να λέει "είναι μέρα γιατί το βλέπω εγώ" γιατί εσείς είστε μ@λ@κες και δεν το βλέπετε. (βλέπε πχ και "Σύντροφος" filpolis).

Τα αόριστα "επιχειρήματα" εκτός θέματος και επί παντός επιστητού είναι το κλασσικό φθηνό τέχνασμα που χρησιμοποιούν αυτοί που αδυνατούν να μιλήσουν επί συγκεκριμένου. Και όταν ο συνομιλητής τους αναγκάζεται να αμυνθεί υπέρ της λογικής την οποία εκείνοι πάση θυσία προσπαθούν να καταλύσουν, προσπαθώντας να τους επιστήσει την προσοχή στα προφανή και λογικά, βαπτίζεται "αλαζόνας", "ψώνιο", ακόμη και "φασίστας", οι λέξεις αλλάζουν, το νόημα είναι "να τελείωνουμε με δαύτον" που μας ενοχλεί. Αυτό το πασιφανές το αντιλαμβάνονται οι συνομιλητές μας σε αυτό το φόρουμ, να είσαι σίγουρος, αγαπητέ Συνάδελφε.

Επίσης, είναι κοινότυπο ότι αυτός που βλέπει ότι είναι "μέρα" ενώ έξω είναι νύχτα και χιονίζει, δεν πρόκειται ποτέ να πεισθεί για το αληθές, ό,τι και να του αντιτάξουν οι άλλοι (π.χ. ακόμα και εάν τα μάτια κάποιου είναι νευρολογικά οκ, αυτός μπορεί να μην μπορεί να "δεί" γιατί υπάρχει π.χ. "cortical blindness")... Ο συγκεκριμένος τύπος ανθρώπου είναι μαθημένος να μην ακούει τίποτα, και πρώτος να πράττει αυτό για το οποίο κατηγορεί τους άλλους, ότι δηλαδή δεν ακούν την άλλη άποψη... Και αυτό είναι διαχρονικό και παθογνωμονικό χαρακτηριστικό του πολιτικού φανατισμού, απ'όπου και αν αυτός προέρχεται.

Αυτά, σε μια προσπάθεια για να μη συνεχιστεί η "σβούρα γύρω από τον εαυτό μας", αλλά για να υπάρξει μία αρχή, μέση, και κυρίως ΤΕΛΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Look here is the basic premise here

‘The kids know what their beef is’

But that is a secret of the kids!

‘They also know what they want and what the solution is and how to bring those solutions about’

These are all secrets of the revolution however

The reason Lazopoulos does not tell YOU, is that he does not know HIMSELF!

They kids are not gonna tell the rest of the society! DUUUUUHH!

The rest of us are on a ‘need to know’ basis

And for now all you need to know is ‘they definitely need to keep burning’

This apocryphal knowledge is the result of higher consciousness, intelligence and moral clarity instilled exclusively in those under 16 in Greece, BY THE INTERNET (as your colleagues already here explained to you).

Behavioural science, developmental psychology etch. are no longer valid in approaching this phenomenon (they are not going to even bother with any sociological BS).

This is some ‘moses and the burning bush’ shit right here

Who knows what shocking truths the internet revealed to them

This could be the ‘burning crusade’ and you are an ‘orc’ or something

The matrix could be real and ‘agents’ maybe posing as shopkeepers

Bottom-line is You either have FAITH in the all-wise-ones or you are an infidel and must be destroyed

'-I think we can assume that these entities are more advanced than us. Why don't they just come right out and tell us what's on their minds?

-You're more advanced than a cockroach, have you ever tried explaining yourself to one of them?'

The mammoth prophecies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Look here is the basic premise here

‘The kids know what their beef is’

But that is a secret of the kids!

‘They also know what they want and what the solution is and how to bring those solutions about’

These are all secrets of the revolution however

The reason Lazopoulos does not tell YOU, is that he does not know HIMSELF!

They kids are not gonna tell the rest of the society! DUUUUUHH!

The rest of us are on a ‘need to know’ basis

And for now all you need to know is ‘they definitely need to keep burning’

This apocryphal knowledge is the result of higher consciousness, intelligence and moral clarity instilled exclusively in those under 16 in Greece, BY THE INTERNET (as your colleagues already here explained to you).

Behavioural science, developmental psychology etch. are no longer valid in approaching this phenomenon (they are not going to even bother with any sociological BS).

This is some ‘moses and the burning bush’ shit right here

Who knows what shocking truths the internet revealed to them

This could be the ‘burning crusade’ and you are an ‘orc’ or something

The matrix could be real and ‘agents’ maybe posing as shopkeepers

Bottom-line is You either have FAITH in the all-wise-ones or you are an infidel and must be destroyed

'-I think we can assume that these entities are more advanced than us. Why don't they just come right out and tell us what's on their minds?

-You're more advanced than a cockroach, have you ever tried explaining yourself to one of them?'

The mammoth prophecies

ΕΛΑ ΜΟΥ.....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασχετο αλλα.....

1.ο παναστατης Λαζοπουλος δεν εχει κανειστρατιωτικη θητεια ως Ι5

2.δεν μας ειπε ποτε ποσα λεφτα παιρνει για καθε εκπομπη και ειναι ενας απο τους λογους που την ''εκοψαν''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://uk.youtube.com/watch?v=wPZXl3XtUWw&...feature=related

emypoklinomai

Finally all questions regarding the profound causes answered and analysed!

:antegeia:

(‘When was polytechneio re??sixty...?’

I guess those internet political science crash courses don't cover history

We want a ‘government in the next level’!

Is this referring to Karamanlis’s play station progress? Has he been slacking?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

http://www.kathimerini.gr/789176/opinion/epikairothta/politikh/o-hli8ios- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --o-prytanhs

Ο Ηλίθιος και ο «πρυτάνης»

Σεβαστή η προσπάθεια του κ. Λάκη να προσπαθεί να εντυπωσιάσει το κοινό του χρησιμοποιώντας, εκτός από την ευφυΐα του και το λεπτό του χιούμορ και τις λογοτεχνικές του γνώσεις, όμως θα ήθελα να του επισημάνω πως πριν ανοίξει το στόμα του για να παραγάγει προοδευτικά χάχανα, καλόν θα ήτο να διαβάζει και καμιά σελίδα πού και πού, ή κι αν δεν διαβάζει, να ρωτάει κάναν διαβασμένο που λένε. Με πληροφόρησαν λοιπόν πως στην προχθεσινή εκπομπή του πέτυχε υψηλά επίπεδα τηλεθέασης όταν, με το πονηρούτσικο ύφος του και το βλεμματάκι που κοιτάζει πάντα από κάτω προς τα πάνω, είπε πως είναι κρίμα που ο Ντοστογιέφσκι δεν γνώρισε τον Σταύρο Θεοδωράκη διότι θα του είχε αφιερώσει τον «Ηλίθιο». Ο άνθρωπος, γνωρίζοντας προφανώς το έργο μόνον από τον τίτλο του, έχοντας τις ίδιες λογοτεχνικές γνώσεις που έχει ο μέσος συμπατριώτης μας, κοινώς καλός ο Τσιφόρος αλλά λίγο βαρύς, ρε παιδί μου, θεωρεί πως ο «Ηλίθιος» του Ντοστογιέφσκι περιγράφει τη ζωή κάποιου ηλιθίου στην κυριολεξία. Απλώς θα είχε ενδιαφέρον να μάθαινε πως ο πρίγκιπας Μίσκιν, ο πρωταγωνιστής του «Ηλιθίου», είναι από τους πιο θετικούς χαρακτήρες του μεγάλου Ρώσου, και ότι πολύ μελάνι έχει χυθεί για τη σχέση του με τη μορφή του Χριστού. Και ότι ακριβώς ο Ντοστογιέφσκι τον λέει Ηλίθιο για να αναδείξει την αγνότητα του χαρακτήρα του αντιπαραβάλλοντάς τον με την «εξυπνάδα» των διαφόρων άθλιων, παραδόπιστων και καιροσκόπων που τον περιβάλλουν. Προσωπικά δεν ξέρω αν ο Σταύρος Θεοδωράκης έχει σχέση ως χαρακτήρας με τον πρίγκιπα Μίσκιν, εκείνο που ξέρω είναι ότι το μορφωτικό επίπεδο των προσώπων που έχουν δημόσιο ρόλο όπως ο κ. Λάκης πρέπει να ανέβει επειγόντως, έστω με την επαναφορά τους στα θρανία της Μέσης Εκπαίδευσης. Θα ήθελα επίσης να τον συμβουλεύσω, αν ποτέ πέσει στα χέρια του ένα μυθιστόρημα με το όνομα «Το κόκκινο και το μαύρο», κάποιου ονόματι Σταντάλ, να μην ψάχνει στις σελίδες του τα δύο χρώματα διότι θα απογοητευθεί. Εκτός πια κι αν προτιμά το «Ροζ και το πράσινο» του ίδιου συγγραφέα, του οποίου όμως κι αυτού οι σελίδες είναι ασπρόμαυρες. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί σε Κλασικά Εικονογραφημένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.