Jump to content

[άσκηση τριμήνου] Διακομιδές στην 3μηνη εκπαίδευση


erian

Recommended Posts

καλα , ολα αυτα παραμυθια ειναι. Εγω κατάλαβα ότι εξαρτάται από πόσο αποφασισμένος είσαι να διεκδικήσεις αυτά που λέει ο νόμος. Δηλ θα πας το πρωί στο ωράριό σου, το μεσημέρι θα φύγεις.ΤΕΛΟΣ΄

αν πας διακομιδή θα πας μόνο στο ωράριό σου ή όταν εφημερεύεις. ΤΕΛΟΣ

θα εφημερευσεις και θα εκπαιδευτεις στη χειρουργικη και την παθολογικη κλινικη .ΤΕΛΟΣ

θα ζητας παρουσια επιμελητη εαν σε χωσουν αλλου ,οπως εμας καρδιολογικη και παιδιατρικη, και εαν εισαι σε χειρουργικη η παθολογικη θα τον ενημερωνεις τον επιμελητη για οτιδηποτε θεωρεις οτι ειναι περα απο τις δυναμεις σου.

ΚΑΙ ΝΕ ΜΗ ΔΕΙΞΕΙΣ ΥΠΑΡΒΑΛΛΟΝΤΑ ΖΗΛΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΣΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΚΟΤΣΟ.

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΨΙΛΟΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣ .

ΔΗΛ ΤΙ, ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΟΣ ΣΕ ΕΦΗΜΕΡΙΑ;;;; ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ. Η ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΛ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΜΙΔΗ;;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΑΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΩΣ ΝΑΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Last Reply
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΤΑΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΩΣ ΝΑΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ
Παρακαλώ! ΤΕΛΟΣ! :P

ΣΚΟΠΙΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ...ΤΕΛΟΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλι καλα που δε κανουμε και σκοπιες η και τον τραπεζοκομο του νοσοκομειου,χιλια σορρυ αν φανηκα αποτομος σε αυτα που σας ελεγα βρε παιδια αλλα τα εχω παρει τοσο στο κρανιο με αυτα που μου λενε απο τη μερα που παρουσιαστηκα που μονο μια λεξη μου ρχεται να λεω. ΤΕΛΟΣ

και παλι ευχαριστω τον τασο γιατι πραγματικα αν δεν υπηρχε το γκρικμεντς και ο τασος μαλλον θα ελιωνα στη διακομιδη και θα αναλαμβανα ευθυνες που δεν ειναι δικες μου.

ευχομαι σε ολους οσους πηραν η θα παρουν αγροτικο να μη μπλεκουν με τετοιες απαραδεκτες καταστασεις το ετος 2009 και να εξασκησουν καλη ιατρικη με ευσυνειδησια και οχι να τους χωνουν.

και παλι ευχαριστω

ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΟΒΕΡ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Οταν εφημερεύεις δεν μπορείς να αφήνεις τη θέση σου για να πας διακομιδή, πρέπει να σε καλύπτει κάποιος άλλος συνάδελφος . Πρέπει να αλλάξετε το σύστημα εφημεριών σας γιατί δεν πρόκειται να πάρετε σεντς , δεν γίνεται να πληρώνεσαι για την ίδια μέρα που δούλεψες δυο φορές.

Και φυσικά δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα οτι δεν σας πληρώνουν αν ο προιστάμενος του γραφείου μισθοδοσίας σας πληρώσει αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα κι αυτόν θα τρέχουν. Πρέπει να αναλαμβάνουν τις διακομιδές τα άτομα που δεν εφημερεύουν

Παιδιά σας παρακαλώ τα φώτα σας!!! Ξεκινήσαμε το τρίμηνο σε επαρχιακό νοσοκομείο πριν 3 μέρες. Μας είπανε ότι εφημερίες δεν μπορούμε να πάρουμε γιατί έχει ήδη βγει το πρόγραμμα εφημεριών Απριλίου, παρόλαυτά, μας ζητήσανε να καταθέσουμε πρόγραμμα διακομιδών. Είμαστε 6 άτομα οπότε έιμαστε "σε ετοιμότητα" μια φορά την εβδομάδα. Μας είπανε λοιπόν ότι την ημέρα που θα έχουμε διακομιδή (και να σημειώσω γίνονται διακομιδές σε άλλες πόλεις ακόμα και για γαστροσκόπιση) πρέπει να βρισκόμαστε όλη μέρα ως τις 12 το βράδυ στην κλινική που εφημερεύει και να συμμετέχουμε στα ΤΕΠ και στις επισκέψεις της κλινικής. Η ερώτηση είναι η εξής: Πώς γίνεται, να βρισκόμαστε στην υπηρεσία μας όλη τη μέρα χωρίς να πληρωνόμαστε παρα μόνο εαν και εφόσον κάνουμε διακομιδή με περίπου 10 ευρώ τα οποία και ακόμα δεν έχουμε τσεκάρει αν ποτέ τα πάρουμε; Γιατί να βρισκόμαστε στο νοσοκομείο και στις επισκέψεις της κλινικής που εφημερεύει από τη στιγμή που ΔΕΝ εφημερεύουμε ΑΛΛΑ είμαστε σε "ετοιμότητα"; Γιατί δηλαδή εγώ και ο κάθε αγροτικός να μείνει εκεί πχ Κυριακή-αργία χωρίς να πληρωθεί ωστόσο να συμμετέχει στην εφημερία της κλινικής; Αν γνωρίζει κανείς το νομοθετικό πλαίσιο των διακομιδών σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ ας απαντήσει!!!!! πλίιιιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζ !!!!

για αγροτικό/ειδικευόμενο δεν νοείται εφημερία ετοιμότητας. υπαρχουν μόνο επισημες ενεργεις εφημερίες.

σας χώνουν παρανομα. μαζευτειτε, καντε επισημα ολοι οι ανειδικευτοι εγγραφο πρωτοκολημενο στον διοικητη με κοινοποιηση στον διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας, τον συλλογο εργαζομενων, τον ιατρικό συλλογο +τον επιθεωρητή εργασιας με το ερωτημα του νομικου πλαισιου της "ετοιμοτητας"

καθε διακομιδη κανονικα που εκτελειται απο καποιον που δεν ειναι σε ενεργο εφημερια αποζημιωνεται με ποσο ίσο της ενεργους εφημεριας

αν δεν πειτε οχι θα συνεχισει αυτη η παρανομη κατασταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μμμμ! Χρησιμα ολα αυτα. Εγω την Δευτερα διοριστηκα, την Τριτη εφυγα για διακομιδη. Να ξερω τι να πω στην μισθοδοσια για την αμοιβη μου. Αν και θα το ψαξω και μονος μου για σιγουρια. Θενκς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους!!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Τα βρήκαμε λίγο σκούρα όλοι οι συνάδελφοι σε αυτό το θέμα. Ειδικά εκείνοι που ήταν σε ετοιμότητα Μ.Σάββατο και Κυριακή του Πάσχα. Εγώ ήμουν "σε ετοιμότητα" την Πέμπτη και το απόγευμα πήγα σπίτι. Μου τηλεφώνησε η επιμελήτρια με προτροπή του Αναπληρωτή Διευθυντή της κλινικής μου και μου τα έψαλε επειδή δεν πήγα στην απογευματινή επίσκεψη της κλινικής, οπότε οι επόμενοι μείνανε κανονικά όλη τη μέρα μέσα! Μερικοί δεν κάνανε και διακομιδές οπότε δεν πληρώθηκαν καν τα 10 ευρώ της διακομιδής. Δυστυχώς ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας δεν είναι και ο πιο συνεννοήσιμος άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη... Η δική σας γνώμη είναι δηλαδή να φτιάξουμε ένα χαρτί που να απευθύνεται σε εκείνον και να λέει εν ολίγοις τι; Να του επισυνάψουμε και το ΦΕΚ του 2007;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω το τελευταίο. Δηλαδή εφόσον έχεις εφημερία, άρα πληρώνεσαι (τρις και εξήντα για 35ωρο εργασίας... όσο δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι την εβδομάδα, αλλα αυτό φυσικά είναι άλλο θέμα) οπότε δεν δικαιούσαι τα εκτός έδρας? Άρα σε κάθε εφημερία μπορεί να λειώσει το κορμί σου μεσα σε ένα ασθενοφόρο και να πηγαίνεις συνοδία ραντεβού για Μαγνητική και βηματοδότη???? 35 ώρες συνέχεια.

Οταν εφημερεύεις δεν μπορείς να αφήνεις τη θέση σου για να πας διακομιδή, πρέπει να σε καλύπτει κάποιος άλλος συνάδελφος . Πρέπει να αλλάξετε το σύστημα εφημεριών σας γιατί δεν πρόκειται να πάρετε σεντς , δεν γίνεται να πληρώνεσαι για την ίδια μέρα που δούλεψες δυο φορές.

Και φυσικά δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα οτι δεν σας πληρώνουν αν ο προιστάμενος του γραφείου μισθοδοσίας σας πληρώσει αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα κι αυτόν θα τρέχουν. Πρέπει να αναλαμβάνουν τις διακομιδές τα άτομα που δεν εφημερεύουν

Παιδιά σας παρακαλώ τα φώτα σας!!! Ξεκινήσαμε το τρίμηνο σε επαρχιακό νοσοκομείο πριν 3 μέρες. Μας είπανε ότι εφημερίες δεν μπορούμε να πάρουμε γιατί έχει ήδη βγει το πρόγραμμα εφημεριών Απριλίου, παρόλαυτά, μας ζητήσανε να καταθέσουμε πρόγραμμα διακομιδών. Είμαστε 6 άτομα οπότε έιμαστε "σε ετοιμότητα" μια φορά την εβδομάδα. Μας είπανε λοιπόν ότι την ημέρα που θα έχουμε διακομιδή (και να σημειώσω γίνονται διακομιδές σε άλλες πόλεις ακόμα και για γαστροσκόπιση) πρέπει να βρισκόμαστε όλη μέρα ως τις 12 το βράδυ στην κλινική που εφημερεύει και να συμμετέχουμε στα ΤΕΠ και στις επισκέψεις της κλινικής. Η ερώτηση είναι η εξής: Πώς γίνεται, να βρισκόμαστε στην υπηρεσία μας όλη τη μέρα χωρίς να πληρωνόμαστε παρα μόνο εαν και εφόσον κάνουμε διακομιδή με περίπου 10 ευρώ τα οποία και ακόμα δεν έχουμε τσεκάρει αν ποτέ τα πάρουμε; Γιατί να βρισκόμαστε στο νοσοκομείο και στις επισκέψεις της κλινικής που εφημερεύει από τη στιγμή που ΔΕΝ εφημερεύουμε ΑΛΛΑ είμαστε σε "ετοιμότητα"; Γιατί δηλαδή εγώ και ο κάθε αγροτικός να μείνει εκεί πχ Κυριακή-αργία χωρίς να πληρωθεί ωστόσο να συμμετέχει στην εφημερία της κλινικής; Αν γνωρίζει κανείς το νομοθετικό πλαίσιο των διακομιδών σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ ας απαντήσει!!!!! πλίιιιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζ !!!!

α

για αγροτικό/ειδικευόμενο δεν νοείται εφημερία ετοιμότητας. υπαρχουν μόνο επισημες ενεργεις εφημερίες.

σας χώνουν παρανομα. μαζευτειτε, καντε επισημα ολοι οι ανειδικευτοι εγγραφο πρωτοκολημενο στον διοικητη με κοινοποιηση στον διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας, τον συλλογο εργαζομενων, τον ιατρικό συλλογο +τον επιθεωρητή εργασιας με το ερωτημα του νομικου πλαισιου της "ετοιμοτητας"

καθε διακομιδη κανονικα που εκτελειται απο καποιον που δεν ειναι σε ενεργο εφημερια αποζημιωνεται με ποσο ίσο της ενεργους εφημεριας

αν δεν πειτε οχι θα συνεχισει αυτη η παρανομη κατασταση

Γεια σας παιδια!Χρονια πολλα!Εγω παρουσιαστηκα την Πεμπτη 8.30 το πρωι και 8.35 με στειλανε διακομιδη!Επισης ανηκω στην κατηγορια πρωτα θητεια αγροτικου μετα εκπαιδευση..(αργοτερα το τριμηνο)..anyway,δεν θα τα βαλω με τους νομους,εξαλλου περιμενα αρκετο καιρο το αγροτικο οποτε ειμαι χαρουμενη οπως και να εχει.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν μετα τη διακομιδη συμπληρωνω,υπογραφω κατί για να πληρωθω τα 9euros;Για να φυγω κατευθειαν σημαινει ειναι υπερ το δεον συνηθες οποτε δε λεει να χανω τα λεφτα,στον μηνα υποθετω θα ειναι υπολογισιμο το ποσο.Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησερα παιδια!χρονια πολλα!εχει διοριστει κανεις Συρο?να μου πει τι κλιμα υπαρχει στο νοσοκομειο?και αμα εχουν πει για αυτους που θα φυγουν πιο νωρις για ΚΥ-ΠΙ ποτε θα γινει αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια!Χρονια πολλα!Εγω παρουσιαστηκα την Πεμπτη 8.30 το πρωι και 8.35 με στειλανε διακομιδη!Επισης ανηκω στην κατηγορια πρωτα θητεια αγροτικου μετα εκπαιδευση..(αργοτερα το τριμηνο)..anyway,δεν θα τα βαλω με τους νομους,εξαλλου περιμενα αρκετο καιρο το αγροτικο οποτε ειμαι χαρουμενη οπως και να εχει.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν μετα τη διακομιδη συμπληρωνω,υπογραφω κατί για να πληρωθω τα 9euros;Για να φυγω κατευθειαν σημαινει ειναι υπερ το δεον συνηθες οποτε δε λεει να χανω τα λεφτα,στον μηνα υποθετω θα ειναι υπολογισιμο το ποσο.Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά!!!

Για να πληρωθείτε τα εκτός έδρας, πρέπει να παίρνετε το απόκομμα από το διακομιστήριο από το πλήρωμα του ΕΚΑΒ. Αν η διακομιδή γίνεται με ασθενοφόρο του νοσοκομείου (και όχι του ΕΚΑΒ), τότε φροντίζει το πλήρωμα για να δώσει το χαρτί στο ανάλογο γραφείο. Διαφορετικά, παίρνετε το απόκομμα του διακομιστηρίου, βγάζετε μια φωτοτυπία και δίνετε τη φωτοτυπία. Τώρα σε ποιο γραφείο... νομίζω πάντως πως όχι στη μισθοδοσία. Στη μισθοδοσία πάει μετά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χρόνια πολλά σε όλους!!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Τα βρήκαμε λίγο σκούρα όλοι οι συνάδελφοι σε αυτό το θέμα. Ειδικά εκείνοι που ήταν σε ετοιμότητα Μ.Σάββατο και Κυριακή του Πάσχα. Εγώ ήμουν "σε ετοιμότητα" την Πέμπτη και το απόγευμα πήγα σπίτι. Μου τηλεφώνησε η επιμελήτρια με προτροπή του Αναπληρωτή Διευθυντή της κλινικής μου και μου τα έψαλε επειδή δεν πήγα στην απογευματινή επίσκεψη της κλινικής, οπότε οι επόμενοι μείνανε κανονικά όλη τη μέρα μέσα! Μερικοί δεν κάνανε και διακομιδές οπότε δεν πληρώθηκαν καν τα 10 ευρώ της διακομιδής. Δυστυχώς ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας δεν είναι και ο πιο συνεννοήσιμος άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη... Η δική σας γνώμη είναι δηλαδή να φτιάξουμε ένα χαρτί που να απευθύνεται σε εκείνον και να λέει εν ολίγοις τι; Να του επισυνάψουμε και το ΦΕΚ του 2007;

χρόνια πολλά! λοιπον το ξαναλεμε. εφοσον δεν ειναι σε ενεργη εφημερια το μεσημερι πας σπιτι σου (εκτος αν θες να κατσεις για εκπαιδευτικους λογους). ουτε ΦΕΚ ουτε τιποτα! τα αυτονοητα θα κυνηγατε? δελαδη φοβηθηκες επειδη μια επιμελητρια σου τα εψαλλε? απαντησε της καταλληλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι πολυ σωστα !!!! το μεσημερι εφοσον δεν εισαι ενεργη εφημερια go home χαλαρα και ανετα .....

και ασε τους αλλους να αναρρωτιουνται !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθε διακομιδη κανονικα που εκτελειται απο καποιον που δεν ειναι σε ενεργο εφημερια αποζημιωνεται με ποσο ίσο της ενεργους εφημεριας

Επειδή αυτό το έχω δει και άλλη φορά γραμμένο μήπως έχεις το ΦΕΚ που το γράφει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μια ερωτηση: οταν μας λενε να κανουμε μια διακομιδη, πρεπει να ζητησουμε / να μας δωσουν και καποιο χαρτι? Μου ειπαν πως για να ειμαστε καλυμμενοι αν συμβει κατι στραβο ως ανειδικευτοι, θα πρεπει να εχουμε ενα χαρτι οτι μας εδωσαν εντολη να κανουμε τη διακομιδη. Γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση: οταν μας λενε να κανουμε μια διακομιδη, πρεπει να ζητησουμε / να μας δωσουν και καποιο χαρτι? Μου ειπαν πως για να ειμαστε καλυμμενοι αν συμβει κατι στραβο ως ανειδικευτοι, θα πρεπει να εχουμε ενα χαρτι οτι μας εδωσαν εντολη να κανουμε τη διακομιδη. Γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

ΟΧΙ, το μονο που παιρνεις ειναι το παραπεμπτικο του ασθενους..και δεν καταλαβαινω το ανειδικευτος..αλλο να μην εχεις εμπειρια και αλλο το ανειδικευτος...ανειδικευτος θα' σαι για πολλα χρονια ακομα...κουλαρετε λιγο

Αν θες να εισαι 100% καλυμμενος, κανε μια ασφαλιση αστικου δικαιου...

Αν εχεις αποριες στις πρωτες σου διακομιδες και στις πρωτες σου εφημεριες ρωτα πιο παλιους..

Πρεπει να ψηθεις για να μαθεις, ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗς ΠΙΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διορίστικα τέλη απριλίου... μου έκατσε μόνο μια διακομιδή μέχρι το αεροδρμιο, ενώ σε άλλα παιδιά στο νοσ που είμαι.. πήγαν και με το πλοίο.

Άυτό που έχω να πω είναι ότι εκτός από καθαρό χώσιμο...που μυρίζει η όλη κατάσταση..

έλεος με τη συμπεριφορά του κάθε διευθυντή και λοιπών ανωτέρων ...

που σε προσβάλλουν αποκαλώντας τον εκάστοτε αγροτικό ευθυνόφοβο, αναίσθητο, αδιάφορο... όταν εκφράζεις...

ανασφάλεια για μια σοβαρή διακομιδή...και πως κρίνετε σκόπιμο.. να την κάνει κάποιος με περισσότερη εμπειρία... για λόγους ασφάλειας του ίδιου του

ασθενούς σε περίπτωση που κάτι στραβώσει...

ας αφήσουμε νομικές ευθύνες κτλ..δεν θέλω να τις βάλω και αυτές μέσα στο θέμα..

απλώς τι είναι και ποιος είναι στην τελική πιο αδιάφορος για την υγεία του ασθένους..

ο διευθυντής που ορίζει κάποιον με τη λιγότερη εμπειρία να κάνει διακομιδές σοβαρές... ή ο αγροτικός που αρνείται να συνοδεύσει το περιστατικό...

έλα μωρέ τώρα...

αυτά για ένα ζήτημα που είχε προκύψει προ δεκαπενθημέρου... και πλέον μας βλέπουν μεσα στην κλινική με άλλο μάτι...

όσο για την εκπαίδευση.... τι να πω εδώ βλέπουμε ότι δεν εκπαιδεύονται σωστά και όπως θα έπρεπε οι ίδιοι οι ειδικεύομενοι...εμάς θα μας δείξουν...και αύριο

εμείς θα είμαστε στη θέση τους...ναι...ναι... το όλο σύστημα νοσεί.. κάτι που το ξέρουμε όλοι.

ότι κάνεις μόνος σου δηλαδή, ε...τι να πω η κακομοιριά και το παράλογο να έχεις εκπαιδευτικό ρόλο και να μην τον τηρείς...

να είσαι γιατρός και να μην κάνεις τα δέοντα...άντε κύριοι χειρούργοι μας συνεχίστε να ζητάτε τα φακελάκια σας.... είναι μεγάλη η ευθύνη σας και εσείς

ξέρετε και την αποδέχεστε...δεν είστε ευθυνόφοβοι...με το αζημίωτο βέβαια.

δεν αναφέρομαι σε αυτούς που ασκούν ευσυνείδητα το επάγγελμα τους παθολόγοι,χειρούργοι κτλ...αλλά σε αυτούς που από γιατροί κατέληξαν έμποροι και κερδοσκόποι.

ο καθένας μας δεν ξέρει πως θα εξελιχθεί...αλλά όλοι μας μιλάμε και λέμε για όλα...εξού και τα σχόλια μου.

χαιρετώ, ουστ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χαλαρώστε... Καταλαβαίνω το άγχος, την ανασφάλεια για τις διακομιδές. Νέοι είστε ακόμη. Και 'γω αγχώνομαι σε κάθε διακομιδή που κάνω (όντας αγροτικός). Αλλά αν δεν κάνεις δεν θα μάθεις. Όπως και με τις εφημερίες. Ποια είναι η διαφορά; Διακομίζεις ένα βαρύ περιστατικό. Και;... "στραβώνει" το περιστατικό; Θα κάνεις ότι μπορείς με τα μέσα που διαθέτει το ασθενοφόρο για να το κρατήσεις ζωντανό μέχρι την επόμενη βαθμίδα υγείας. Πεθαίνει; Τραγικό μεν αλλά συμβαίνει. Δεν είμαστε Θεοί. Πρέπει να το ξέρετε - ξέρουμε όλοι αυτό. Είμαστε ιατροί μα άνθρωποι. Έχω διακομίσει πάρα πολλά βαριά περιστατικά από Κόρινθο για Αθήνα, από Κυ για Κόρινθο. Το κλειδί είναι η ψυχραιμία. Κάντε μια βόλτα στο ασθενοφόρο. Γνωρίστε το χώρο, τα υλικά. Ζητήστε από τους διασώστες να σας εξηγήσουν πως δουλεύει το καθετί. Ζητήστε από τους διασώστες στη διακομιδή να είναι ο ένας πίσω μαζί σας. Γνωρίστε την κινητή μονάδα. Δείτε πως δουλεύει ο απινιδωτής, ο μηχανικός αερισμός. Απλά πράγματα. Προς τι όλος αυτός ο πανικός;

Όσον αφορά τα γραφειοκρατικά της διακομιδής. Ζητάτε πάντα το απόκομα διακομιδής από το πλήρωμα του ΕΚΑΒ. Βγάζετε φωτοαντίγραφο, και δίνετε το πρωτότυπο σε γραμματεία, ή ειδικό γραφείο που ασχολείται με το ζήτημα της διακομιδής. Τίποτε άλλο. Δεν μπορείτε να αρνηθείτε διακομιδή ούτε σε εφημερία ούτε στο κανονικό ωράριο αν σας το ζητήσει ο επιμελητής σας. Είναι μέσα στα καθήκοντά μας. Και εφόσον είναι στα καθήκοντά μας, πρέπει να φροντίζουμε να ξέρουμε να την κάνουμε σωστά. Το οποίο σημαίνει διάβασμα, "ψάξιμο" ασθενοφόρου και εξοπλισμού και καλοτυχία (πάντα χρειάζεται). Μην αγχώνεστε, όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Achille δεν μορώ να μην συμφωνήσω μαζί σου...έτσι είναι... όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο εξοικειώνεσαι

με την νέα πραγματικότητα του αγροτικού.

τα παραπάνω που έγραψα....αφορούν επί το πλείστον... τον αρχικό καιρό της προσαρμογής.

έπειτα καταλάβαίνεις ότι όπως έκαναν και όλοι οι άλλοι στο αγροτικό τους στο παρελθόν, έτσι και ο κάθε νέος αγροτικός καλείται να περάσει για άλλη μια φορά

από τις ίδιες καταστάσεις και να βιώσει τις ίδιες εμπειρίες και να πράξει ανάλογως.

καλή συνέχεια σε όλους και καλή αρχή σε αυτούς που έρχονται.

ο ουστ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος λέει ότι ευθύνη του αγροτικού είναι " η διακομιδή ασθενούς στην πλησιέστερη υγειονομική μονάδα". Αν είσαι σε ΠΙ, αυτό είναι το ΚΥ, αν είσαι σε ΚΥ αυτό είναι το νομαρχιακό νοσοκομείο που υπάγεται, αν είσαι σε νοσοκομείο, δυστυχώς αυτό είναι το πουθενά. Τώρα το ότι όλες τις διακομιδές ψάχνουν για αγροτικό να τις πάει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όπως και σε κάτι ΚΥ που αγροτικοί κάνουν εφημερία ετοιμότητας (παράνομα) μόνο και μόνο για να πάνε τυχόν διακομιδή και στην ουσία εφημερεύουν στην καφετέρια της περιοχής. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πάει διακομιδή από νοσοκομείο σε νοσοκομείο, ούτε από ΚΥ σε νοσοκομείο αν δεν είναι ο εφημερεύων του ΚΥ. Αν τους το πείτε θα δείτε πως δεν θα σας πει κανείς δεύτερη κουβέντα. emforeio

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο νόμος λέει ότι ευθύνη του αγροτικού είναι " η διακομιδή ασθενούς στην πλησιέστερη υγειονομική μονάδα". Αν είσαι σε ΠΙ, αυτό είναι το ΚΥ, αν είσαι σε ΚΥ αυτό είναι το νομαρχιακό νοσοκομείο που υπάγεται, αν είσαι σε νοσοκομείο, δυστυχώς αυτό είναι το πουθενά. Τώρα το ότι όλες τις διακομιδές ψάχνουν για αγροτικό να τις πάει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όπως και σε κάτι ΚΥ που αγροτικοί κάνουν εφημερία ετοιμότητας (παράνομα) μόνο και μόνο για να πάνε τυχόν διακομιδή και στην ουσία εφημερεύουν στην καφετέρια της περιοχής. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πάει διακομιδή από νοσοκομείο σε νοσοκομείο, ούτε από ΚΥ σε νοσοκομείο αν δεν είναι ο εφημερεύων του ΚΥ. Αν τους το πείτε θα δείτε πως δεν θα σας πει κανείς δεύτερη κουβέντα. emforeio

Αγαπητέ μου, ο νόμος λέει το εξής:

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις

εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης

ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το

Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης.

Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται

άλλη αποζημίωση.

Δε λέει πουθενά ότι τους συνοδεύεις στην πλησιέστερη υγειονομική μονάδα. Αυτό που λες είναι η διαχείριση της διακομιδής. Το γεγονός δλδ. ότι θα πάρεις τηλ. το ΕΚΑΒ, θα ζητήσεις διακομιδή για την πλησιέστερη υγειονομική μονάδα, και θα αποφασίσεις αν θα είσαι συνοδός ή όχι. Δε λέει ότι μπορείς να αρνηθείς συνοδεία σε διακομιδή που θα διαχειριστεί ο ανώτερός σου. Και κάτι άλλο. Όταν δεν εφημερεύεις και κάνεις διακομιδή, τότε πληρώνεσαι τη διακομιδή και εισιτήρια που λέει και πιο πάνω. Όταν εφημερεύεις δεν πληρώνεσαι τη διακομιδή. Άρα, εφημερεύεις δεν εφημερεύεις, αν σε στείλει ο επιμελητής σου διακομιδή, πας. Είναι τόσο απλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ο νόμος λέει ότι ευθύνη του αγροτικού είναι " η διακομιδή ασθενούς στην πλησιέστερη υγειονομική μονάδα". Αν είσαι σε ΠΙ, αυτό είναι το ΚΥ, αν είσαι σε ΚΥ αυτό είναι το νομαρχιακό νοσοκομείο που υπάγεται, αν είσαι σε νοσοκομείο, δυστυχώς αυτό είναι το πουθενά. Τώρα το ότι όλες τις διακομιδές ψάχνουν για αγροτικό να τις πάει είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, όπως και σε κάτι ΚΥ που αγροτικοί κάνουν εφημερία ετοιμότητας (παράνομα) μόνο και μόνο για να πάνε τυχόν διακομιδή και στην ουσία εφημερεύουν στην καφετέρια της περιοχής. Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να πάει διακομιδή από νοσοκομείο σε νοσοκομείο, ούτε από ΚΥ σε νοσοκομείο αν δεν είναι ο εφημερεύων του ΚΥ. Αν τους το πείτε θα δείτε πως δεν θα σας πει κανείς δεύτερη κουβέντα. emforeio

Αγαπητέ μου, ο νόμος λέει το εξής:

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις

εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης,

υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης

ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα<1> σχετ.το

Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης.

Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται

άλλη αποζημίωση.

Δε λέει πουθενά ότι τους συνοδεύεις στην πλησιέστερη υγειονομική μονάδα. Αυτό που λες είναι η διαχείριση της διακομιδής. Το γεγονός δλδ. ότι θα πάρεις τηλ. το ΕΚΑΒ, θα ζητήσεις διακομιδή για την πλησιέστερη υγειονομική μονάδα, και θα αποφασίσεις αν θα είσαι συνοδός ή όχι.

Δε λέει ότι μπορείς να αρνηθείς συνοδεία σε διακομιδή που θα διαχειριστεί ο ανώτερός σου.<2>

Και κάτι άλλο. Όταν δεν εφημερεύεις και κάνεις διακομιδή, τότε πληρώνεσαι τη διακομιδή και εισιτήρια που λέει και πιο πάνω. Όταν εφημερεύεις δεν πληρώνεσαι τη διακομιδή. Άρα, εφημερεύεις δεν εφημερεύεις, αν σε στείλει ο επιμελητής σου διακομιδή, πας. Είναι τόσο απλό.

Ρε παιδιά, διάβασα προσεκτικά αυτά που γράψατε, αλλά η δικιά μου ερμηνεία, είναι άλλη :

<1>

Δηλαδή, να προσφέρεις τις βασικές Πρώτες Βοήθειες με βάση την πιθανή Διάγνωσή σου,

να καλέσεις το ΕΚΑΒ και να φροντίσεις να βρείς/ ή τουλάχιστον καλέσεις «επίσημα» γιατρό <τον ευρισκόμενο σε Εφημερία Ετοιμότητας...>,

για να διακομίσει...

<2>

Κι αν αρνηθείς, ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ??? –ένα τυπικό «πειθαρχικό»??...

Δηλαδή το παίζεις μαλάκας, και «καλό παιδί» στο εκάστοτε Επιμελητή,

Και :

~Αφήνεις τη θέση σου «κενή» κατά την ενεργό εφημερία

~Διακομίζεις <με όλη την ευθύνη της διακομιδής αν πρόκειται για σοβαρό περιστατικό>,

και δεν πληρώνεσαι για Εφημερία (+)Διακομιδή...

Δηλαδή, στο χωριό μου το λέμε «Κερατάς και Δαρμένος»???...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^%%# <<<<........>>>>>>>>

"......."//////

:wacko:

Γιατί ρε Τασάρα??

Είναι δηλαδή τόσο "εξωγήινη" η παρατήρησή μου??...

Υ.Γ. Το ξέρω οτι "φτιάχνεσαι" εντός εισαγωγικών πάντα... ;);)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.