Jump to content

[ γενικές πληροφορίες ] Υπολογισμός χρόνου αναμονής


Recommended Posts

emarup Γενική ιατρική στο Ιπποκράτειο συνάδελφε;

Αν το ρωτήσεις σε 10 forum πάλι την ίδια απάντηση θα πάρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας, διάβασα τα παραπάνω, όμως εμένα στο νοσοκομείο που έχω δηλώσει δε μου δίνουν λίστα των ειδικευομένων που υπηρετούν, απαγορεύεται λέει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζήτα γραπτώς να σου δώσουν τη λίστα με την πιθανή ημερομηνία παραίτησης του κάθε ειδικευόμενου που υπηρετεί στην κλινική/εργαστήριο που σε ενδιαφέρει, χωρίς ονοματεπώνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την πληροφορία. Γενικά έχω πέσει σε υπαλλήλους που δεν έχουν διάθεση να εξυπηρετήσουν και έχω φτάσει σε σημείο να μην τολμάω να ρωτήσω για την αναμονή μου, λόγω της επιθετικότητας τους. Τραγικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι. Μήπως κανείς γνωρίζει κάτι για την τρομερή καθυστέρηση στους διορισμούς των τελευταίων μηνών; Παλαιότερα, ναι μεν καθυστερούσαν, αλλά όχι τόσο! Παρατηρώ ότι πολλά άτομα παραμένουν υπό διορισμό για πάρα πολλούς μήνες. Τι γίνεται; Επιπλέον, η ιδέα μου είναι ότι δεν προχωράνε οι λίστες όπως παλαιότερα;

Πάντως, συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει τρόπος υπολογισμού του χρόνου αναμονής! Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη κι εμπειρία. Εγώ έχω πέσει εντελώς έξω και το αποδίδω στις καθυστερήσεις αυτές. Σε ένα κράτος όπου οι νόμοι αλλάζουν στην τύχη, χωρίς καμία μελέτη του προβλήματος και όπου το Υπουργείο καθυστερεί σκόπιμα τους διορισμούς (προφανώς για οικονομικούς λόγους), πώς είναι δυνατόν να υπολογίσεις την αναμονή; Αίσχος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νίκη δε γνωρίζω αν έχεις διαβάσει ένα post της προηγούμενης εβδομάδας ΕΔΩ

Πράγματι υπάρχει καθυστέρηση μ.ο. 3 μηνών περίπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω απόλυτα μαζί σου...υπάρχει τρομερή καθυστέρηση τόσο σε αυτούς που είναι υπο διορισμό όσο και στις λίστες θα έλεγα πολυ περαν του τριμηνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι οικονομικοι λογοι βρε παιδια?Τον ιδιο μισθο παιρνει ο παρατασιακος ειδικευομενος με τον νεοδιοριστο..

Τι κερδος εχει το υπουργειο? emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε πολλές περιπτώσεις δεν μένει σε παράταση ο παλαιός ειδικευόμενος για να καλύψει τη θέση, γιατί πολύ απλά είτε τελειώνει την ειδικότητά του, είτε ανοίγει η θέση του για συνέχιση της ειδικότητας σε άλλο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ίσως άσχετο, αλλά μπαίνω στη νομαρχία και βλέπω μια κατάσταση με κενές θέσεις (http://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=109). Ιδίως για την Ψυχιατρική που με ενδιαφέρει, βλέπω κενές θέσεις σε μεγάλα νοσοκομεία όπως Αττικό, Δρομοκαιτειο κλπ. Ξέρει κανείς τι σημαίνει "κενές θέσεις" ;

Επίσης, αν και φαντάζομαι έχει απαντηθεί αλλού, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να σου δίνει το χρόνο αναμονής για ειδικότητες τύπου Ψυχιατρική, Νευρολογία κλπ, χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις ανώτερα μαθηματικά ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ίσως άσχετο, αλλά μπαίνω στη νομαρχία και βλέπω μια κατάσταση με κενές θέσεις (http://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=109). Ιδίως για την Ψυχιατρική που με ενδιαφέρει, βλέπω κενές θέσεις σε μεγάλα νοσοκομεία όπως Αττικό, Δρομοκαιτειο κλπ. Ξέρει κανείς τι σημαίνει "κενές θέσεις" ;

Επίσης, αν και φαντάζομαι έχει απαντηθεί αλλού, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να σου δίνει το χρόνο αναμονής για ειδικότητες τύπου Ψυχιατρική, Νευρολογία κλπ, χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις ανώτερα μαθηματικά ;

Είναι κενές, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος ειδικευόμενος. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποιοι δεν είναι "έτοιμοι", δηλαδή δεν έχουν τελειώσει με προηγούμενα κομμάτια της ειδικότητας. Δεν υπάρχει αξιόπιστος τρόπος υπολογισμού για καμία ειδικότητα και ιδίως για τις σπαστές. Γιατί αφενός δεν τα δηλώνεις όλα μαζί, οπότε τα πράγματα στις λίστες που σχεδιάζεις να εγγραφείς μπορεί να αλλάξουν ωσότου δηλώσεις και αφετέρου δεν μπορείς ένα-ένα να ρωτήσεις τα άτομα στις λίστες τι σχεδιάζουν να κάνουν πχ να κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό, να μείνουν έγκυες κλπ (που άλλωστε συμβαίνει με όλες τις ειδικότητες). Άσε που βγαίνουν συνεχώς νέα δεδομένα και σε αιφνιδιάζουν. Όπως πρόσφατα με τις λίστες στην ψυχιατρική και την παιδοψυχιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ίσως άσχετο, αλλά μπαίνω στη νομαρχία και βλέπω μια κατάσταση με κενές θέσεις (http://www.nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=109). Ιδίως για την Ψυχιατρική που με ενδιαφέρει, βλέπω κενές θέσεις σε μεγάλα νοσοκομεία όπως Αττικό, Δρομοκαιτειο κλπ. Ξέρει κανείς τι σημαίνει "κενές θέσεις" ;

Επίσης, αν και φαντάζομαι έχει απαντηθεί αλλού, ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να σου δίνει το χρόνο αναμονής για ειδικότητες τύπου Ψυχιατρική, Νευρολογία κλπ, χωρίς να χρειάζεται να ξέρεις ανώτερα μαθηματικά ;

Είναι κενές, δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος ειδικευόμενος. Αυτό συμβαίνει επειδή κάποιοι δεν είναι "έτοιμοι", δηλαδή δεν έχουν τελειώσει με προηγούμενα κομμάτια της ειδικότητας. Δεν υπάρχει αξιόπιστος τρόπος υπολογισμού για καμία ειδικότητα και ιδίως για τις σπαστές. Γιατί αφενός δεν τα δηλώνεις όλα μαζί, οπότε τα πράγματα στις λίστες που σχεδιάζεις να εγγραφείς μπορεί να αλλάξουν ωσότου δηλώσεις και αφετέρου δεν μπορείς ένα-ένα να ρωτήσεις τα άτομα στις λίστες τι σχεδιάζουν να κάνουν πχ να κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό, να μείνουν έγκυες κλπ (που άλλωστε συμβαίνει με όλες τις ειδικότητες). Άσε που βγαίνουν συνεχώς νέα δεδομένα και σε αιφνιδιάζουν. Όπως πρόσφατα με τις λίστες στην ψυχιατρική και την παιδοψυχιατρική.

Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, αυτές οι θέσεις μένουν κενές μέχρι να μπορέσει να ολοκληρώσουν τις προηγούμενες υποχρεώσεις τους οι ειδικευόμενοι ; Πολύ τραγικό μου φαίνεται αυτό. Anyway, δηλαδή ουσιαστικά για τις ειδικότητες που σπάνε στα 3 πρέπει να κοιτάς κάθε κομμάτι ξεχωριστά και μετά κινείσαι αναλόγως με ότι κάτσει ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, αυτές οι θέσεις μένουν κενές μέχρι να μπορέσει να ολοκληρώσουν τις προηγούμενες υποχρεώσεις τους οι ειδικευόμενοι ; Πολύ τραγικό μου φαίνεται αυτό. Anyway, δηλαδή ουσιαστικά για τις ειδικότητες που σπάνε στα 3 πρέπει να κοιτάς κάθε κομμάτι ξεχωριστά και μετά κινείσαι αναλόγως με ότι κάτσει ;

Ακριβώς έτσι είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...
On 12/7/2008 at 4:29 PM, anastasiostheodoridis said:

Για να υπολογίσεις κατά προσέγγιση την ημερομηνία που θα ξεκινήσεις ειδικότητα, θα πρέπει να έχεις δύο λίστες.

Την μία από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου στην οποία εμφανίζονται οι συνάδελφοι οι οποίοι ειδικεύονται σήμερα στο νοσοκομείο στην οποία δίπλα σε κάθε όνομα θα πρέπει να έχει την ημερομηνία απόλυσης (κατά προσέγγιση και αυτή, από 1 μήνα μέχρι και 9 μπορεί να διαφέρει) και την δεύτερη λίστα (αναμονής), από την διεύθυνση υγείας της νομαρχίας.

 

Βάζοντας σε σειρά βάσει την ημερομηνία απόλυσης τους ιατρούς που εργάζονται τώρα και δίπλα την λίστα αναμονής (ο κάθε ένας από την λίστα αναμονής να καταλαμβάνει την θέση του πρώτου που αποχωρεί) και με πρόσθεση ενός τριμήνου στον καθένα θα μπορέσεις κατά προσέγγιση να βρεις την ημερομηνία που θα ξεκινήσεις εσύ ειδικότητα.

 

Μόνο που και αυτό είναι λίγο ανασφαλές αφού σε πολλές λίστες αναμονής είναι συνάδελφοι που ειδικεύονται στο εξωτερικό καθώς και άλλοι που μέχρι να ξεκινήσουν μπορεί να αλλάξουν και τον χρόνο που ζητάνε ή ακόμα και ειδικότητα καθώς επίσης τώρα με τον επιπλέον χρόνο αναγνώρισης από το αγροτικό μειώνεται η αναμονή κατά 3 μήνες.

 

Συμπέρασμα, σε κάποιες ειδικότητες ορισμένων νοσοκομείων ποιο εύκολο είναι να γνωρίζεις τα νούμερα του Τζόκερ παρά το χρόνο αναμονής.


Εξακολουθεί να είναι αυτός ο καλύτερος τρόπος υπολογισμού αναμονής και εν έτει 2017;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Amisianos said:


Εξακολουθεί να είναι αυτός ο καλύτερος τρόπος υπολογισμού αναμονής και εν έτει 2017;;;

Οι γενικές αρχές της απάντησης του συναδέλφου είναι απολύτως σωστές. Για περιφέρεια Αττικής ειδικά που ψάχνεις (με βάση το άλλο σου σχόλιο) βοηθά πολύ και ο ιστότοπός τους. Για πιο συγκεκριμένα στοιχεία μπορείς να πας σε κάθε νοσοκομείο, και ανάλογα με τον κατά τόπου άνθρωπο, τον φόρτο εργασίας του και το πόσες πληροφορίες θα του ζητήσεις,θα μάθεις παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.