Jump to content

[ γενικές πληροφορίες ] Υπολογισμός χρόνου αναμονής


Recommended Posts

πως μπορει να υπολογιστει κατα προσεγγιση ο χρονος αναμονης?

π.χ. εστω για ειδικοτητα παθολογια; σε ενα νοσοκομειο Χ.

εαν δινει πληρης ειδικοτητα και παρεχει 30 θεσεις και στην λιστα αναμονης υπαρχουν π.χ. 60 ατομα και ας πουμε με το ν.1 αναμονη να εχει χρονολογια 2004,

πως μπορει να υπολογιστει κατα προσεγγιση ο χρονος αναμονης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνεις τη λίστα των ειδικευομένων που υπηρετούν στο νοσοκομείο (από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου), στη λήξη της θητείας του καθενός βάζεις τον επόμενο από τη λίστα αναμονής (την οποία θα έχεις πάρει από την αρμόδια διεύθυνση υγείας ή το internet) κ.ο.κ. μέχρι να έρθει η σειρά σου. Κάποιος είχε ξαναποστάρει τον τρόπο σε άλλο topic, αλλά δε θυμάμαι πού emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίρνεις τη λίστα των ειδικευομένων που υπηρετούν στο νοσοκομείο (από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου), στη λήξη της θητείας του καθενός βάζεις τον επόμενο από τη λίστα αναμονής (την οποία θα έχεις πάρει από την αρμόδια διεύθυνση υγείας ή το internet) κ.ο.κ. μέχρι να έρθει η σειρά σου. Κάποιος είχε ξαναποστάρει τον τρόπο σε άλλο topic, αλλά δε θυμάμαι πού emblush

Για να υπολογίσεις κατά προσέγγιση την ημερομηνία που θα ξεκινήσεις ειδικότητα, θα πρέπει να έχεις δύο λίστες.

Την μία από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου στην οποία εμφανίζονται οι συνάδελφοι οι οποίοι ειδικεύονται σήμερα στο νοσοκομείο στην οποία δίπλα σε κάθε όνομα θα πρέπει να έχει την ημερομηνία απόλυσης (κατά προσέγγιση και αυτή, από 1 μήνα μέχρι και 9 μπορεί να διαφέρει) και την δεύτερη λίστα (αναμονής), από την διεύθυνση υγείας της νομαρχίας.

Βάζοντας σε σειρά βάσει την ημερομηνία απόλυσης τους ιατρούς που εργάζονται τώρα και δίπλα την λίστα αναμονής (ο κάθε ένας από την λίστα αναμονής να καταλαμβάνει την θέση του πρώτου που αποχωρεί) και με πρόσθεση ενός τριμήνου στον καθένα θα μπορέσεις κατά προσέγγιση να βρεις την ημερομηνία που θα ξεκινήσεις εσύ ειδικότητα.

Μόνο που και αυτό είναι λίγο ανασφαλές αφού σε πολλές λίστες αναμονής είναι συνάδελφοι που ειδικεύονται στο εξωτερικό καθώς και άλλοι που μέχρι να ξεκινήσουν μπορεί να αλλάξουν και τον χρόνο που ζητάνε ή ακόμα και ειδικότητα καθώς επίσης τώρα με τον επιπλέον χρόνο αναγνώρισης από το αγροτικό μειώνεται η αναμονή κατά 3 μήνες.

Συμπέρασμα, σε κάποιες ειδικότητες ορισμένων νοσοκομείων ποιο εύκολο είναι να γνωρίζεις τα νούμερα του Τζόκερ παρά το χρόνο αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ένας πιο απλός τρόπος είναι να δεις ο πρώτος σε αναμονή (ή ο υπό διορισμόν), πότε είχε καταθέσει τα χαρτιά του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Λοιπόν τα λέω μια στα γρήγορα παιδιά γιατί είμαι σκασμένος κυριολεκτικά!

Συγχωρέστε μου τις όποιες παραλείψεις και λάθη..Λοιπόν μιας που έπαιρνα πτυχίο και γω σα παιδί,είπα να μπω στο τριπάκι της αναζήτησης θέσης για ειδικότητα.Τι το ήθελα δηλαδή ο άνθρωπος? κατέληξα και είχα βρει βέβαια τη νομαρχία που με ενδιέφερε (εκείνη που θα μου άνοιγε πιο γρήγορα τη θέση για το γεν.μέρος)μέσα απο έναν αγώνα με τη παράνοια που δέρνει ελληνικό δημοσίο,αγενείς υπαλλήλους και συχνά απρόθυμους να εξυπηρετήσουν -ωχαδερφιστές και παρτάκηδες..Είχαμε συνενοηθεί προφανώς για τη μέρα της ορκωμοσίας που θα τους αποστείλω τα πιστοποιητικά !

Εύχομαι να μη πάθει κανείς τη πίκρα που τράβηξα εγώ αυτές τι μέρες..τεσπα οι ευγενέστατοι κατα ταλλα υπάλληλοι της νομαρχίας Ροδόπης με διαβεβαίωναν τηλεφωνικώς (υπόψιν οτι επικοινώνησα μαζί τους πάνω απο 10 φορές τις μέρες που προηγήθηκαν ακόμα και τη στιγμή προτού τους στείλω το ΦΑΞ !!) 'οτι η θέση μου θα ανοίξει τον Απρίλιο του 2011 και είμαι 7ος.Πιστεύω ούτε κανας τρελός είμαι ούτε κουφός,και όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχει ούτε μια στο δισεκατομμύριο να παράκουσα την ίδια ημερομηνία απο τόοοσους διαφορετικούς υπαλλήλους και με τόσα διαφορετικά τηλεφωνήματα και επικοινωνίες.Ούτε και φευγαλέο λάθος και μπέρδεμα απο τη μεριά τους παίζει να έγινε οπότε.τους είχα πρήξει σας λέω!!μέχρι και να μου πουν τα ονοματα- ναυπολογίσω ο ίδιος,γιατί ποτέ δε κερεις ρε αδερφέ!!με διαβεβαίωναν όμως ότι όλα είναι έτσι!!Ακόμα και κατα την ημέρα αποστολής του Φαξ με διαβεβαίωναν τη συγκεκριμένη ημερομηνία.Οκ ως εδώ τη συνέχεια τη καταλαβαίνετε όλοι σας φαντάζομαι..

Σκάω πάνω Κομοτηνή απο Αθήνα αυθημερόν γεμάτος χαρά και ανυποψιάστος για το τι θα επακολουθούσε..Κατα τη κατάθεση δεν ζήτησα να μου πουν καν το πότε ανοίγει

η θέση ,καθώς υποτίθεται είχαμε συνενοηθεί..μόνο κ μόνο στο τέλος ρωτάω ένα τυπικό (πριν πάρω τη λίστα στα χέρια μου) ..θα μπω τον απρίλη του 2011 ετσι? για να ακούσω το αποστομωτικό- όχι 2012 θα μπείτε κύριε!!

-απρίλη ρωτάω?

-ναι μου απαντάει.

σαστίζω πέφτω απτα σύννεφα προσπαθώ να κατανοήσω τι σκ@^@ έχει γίνει,τους ζητάω τη λίστα για να τα υπολογίσω και μόνος μου ..και τα βγάζω στον προθάλαμο οκτώβρη του 2012 ρε παιδιά!!!!πωπω εκει τρώώ κάτι φλασιές ,μου φεύγουν και οι τελευταίες αμφιβολίες (γιατί ο βλάκας νόμισα προς στιγμήν οτι έφταιγα εγώ!ακου που με φτάσανε) της λέω για να τα υπολογίσουμε μαζί τα βγάζει και αυτή τόσο ...

δε μπορείται να φανταστείτε..τι μουγκα επακολούθησε ..τι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να σας ενημερώνουμε απτα τηλ για τέτοια θέματα ,τι είστε ο πρώτος που μας λέει ότι δε κάνυμε καλά τη δουλειά μας ...

μόλις ακούσανε ότι θα καταθέσω μήνυση για ψευδή πληροφόρηση και θα ζητήζω χρηματική και ψυχική αποζημίωση που με κουβάλησαν απο Αθήνα - Κομοτηνή ..για να μυ λένε άλλα και τελικά εκεί να συναντήσω άλλα και να με δουλεύουν μεσα στα μούτρα μυ γαμώτο έλεος εινια δυνατόν -κάπως το βούλωσαν

Ρε παιδια ειλικρινά αν μου περίσσευαν τα φράγκα θα τράβαγα στους πούστηδες μια ξεγυρισμένη και ας μη καταφερνα τπτ, μόνο και μόνο να τους βλέπω να τρέχουν όπως με τρέξανε και αυτοι τα λαμόγια !δε μπορείτε να φανταστείτε τα συναισθήματα μ-αηδία ,αγανάκτηση και απογοήτευση δεν περιγράφονται

παιχτηκε δε παίχτηκε μπινιά - είχαν σημειώσει λάθος ημερομηνίες στα τεφτερια -με κοροιδευαν?ειναι ανεύθυνοι δε νομιζω να το μάθω ποτέ..εγώ φυσικά την ίδια κιόλας έκανα αίτηση διαγραφής και τους αποχαιρέτησα.

αλλα ειλικρινά θα ήθελα να ξέρω τα δικαιωμάτα μου και σε ποιες ενέργειες μπορω να προβώ σε μια τέτοια περιπτωση.

Ευχαριστώ όλους για την υπομονή-και ζητώ τη κατανόηση σας γιατί σκοτώνω άνθρωπο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την πιθανότητα να κατέθεσε χαρτιά κάποιος,μέχρι να πας εσύ στη Νομαρχία,την εξέτασες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε να δεις αυτο σκέφτηκα εξ αρχής...λέω θα ήρθα δεύτερος αλλά εκτός που πριν και μετά το φαξ δεν μου είπαν για κάποια αλλαγη ημερομηνίας ,αφού τους το τόνισα έντονα κατα τη τηλεφωνική μας συνομιλία.δεν είμαι εξάλλου τόσο αφελής.Μόλις πήρα τη λίστα είδα ότι ο προηγούμενος είχε κάνει ημερομηνία αίτησης δέκα μέρες πριν τη δκιά μου ..δηλ στις 10/10/2008 .Συνεπώς δε παιζει τετοιο θέμα αφού μόλις τότε είχα άρχισει εγώ να επικοινωνώ με τις νομαρχίες γ θέση ..η ορκωμοσία μου ήταν 20/11/2008.

ένας καλοπροαίρετος πχ θα μπορούσε να πει ότι είχε γίνει η αίτηση και στη νομαρχία την είχαν κάπου ξεχασμένη?παραπεταμένη?δεν μιλάμε για διαφορα μιας μέρας να τους δικαιολογήσω.Το λιγότερο τους χαρακτηρίζεις ανεύθυνους ..τώρα για τα πιο τρελά σεναρια δε θέλω να τα βάζω καν στο μιαλο μ

αααα κ η θέση άνοιγε 9/12/2010 με τις αναθεωρήσεις που βλέπω όταν πήρα τη λίστα στα χέρια μ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έψαχνα να δηλώσω εγώ, στα τηλέφωνα μου έδιναν διάφορες ημερομηνίες.

Υπολόγιζαν για παράδειγμα στα νοσοκομεία που δίνουν παθολογοανατομία (καβάλα και κόρινθο) για τους συναδέλφους που δήλωναν τελική ειδικότητα ιατροδικαστική (οπότε ένα έτος παθά), το χρόνο που δίνουν τα συγκεκριμένα νοσοκομειά.

Μην απελπίζεσαι......η άγνοια είναι φυσικό επακόλουθο της δημόσιας διοίκησης.

Απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Άντε να αποδείξεις πως άλλα σου είπαν στο τηλέφωνο και άλλα από κοντά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

excuse ρε παιδιά ταχασα και γω!ενα μήνα και δέκα μερες πριν τη δικιά μου ήθελα να πω 10/10/2008

Επίσης η λίστα είναι αυτη χωρίς το nr 11 στην αναμονή που δεν είναι στις νομαρχίας και μερικές αναθεωρήσεις στους υπηρετούντες

http://career.duth.gr:8180/career/speciali...-front/step1.do

>κομοτηνή>χειρουργική

μπορείτε να καταλάβετε και σεις οτι η θέση δε καταλήφτηκε όσο έψαχνα εγώ

ακόμα σκέφτομαι αν διο τρεις που έχουν δηλώσει ένα χρόνο πχ το επεκτείνουν στα 3 παίζει να γίνει αυτό..αλλα κ πάλι γ μένα νόημα δεν βγαίνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακόμα σκέφτομαι αν διο τρεις που έχουν δηλώσει ένα χρόνο πχ το επεκτείνουν στα 3 παίζει να γίνει αυτό;

Οχι δεν παιζει να γινει. Κανεις οσο ακριβως δηλωνεις. Ή τουλαχιστον ετσι λενε οι κανονισμοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συμβάσεις εργασίας των ειδικευομένων ιατρών παρατείνονται μόνο στην περίπτωση κατά την οποία το μερικής άσκησης τμήμα στο οποίο ειδικεύονται, αναγνωρισθεί εκ των υστέρων και κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους, για πλήρη άσκηση ή για περισσότερο από τον ήδη παρεχόμενο χρόνο ειδικότητας και εφόσον ζητηθούν οι παρατάσεις, από τους ενδιαφερόμενους γιατρούς, εντός μηνός από τη δημοσίευση της απόφασης.

Κατά την παραμονή τους στη λίστα αναμονής μπορούν να αλλάξουν το χρόνο που αιτούνται μέχρι το ανώτερο χρόνο αναγνώρισης που δίνει η Νοσηλευτική Μονάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως όλοι συμμεριζόμαστε την αγανάκτησή για το συμβάν, κάθως έχουμε περάσει από ανάλογη φάση,,,

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: Εφόσον τα υπολόγισες και μόνος σου με την πρώτη ημερομηνία (4/11),

αλλά και με την δεύτερη (10/12), λογικά έχεις όλα τα στοιχεία στα χέρια σου και μπορείς να καταλάβεις τι/ποιός ακριβώς ήταν αυτό/ός που άλλαξε τα δεδομένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που άλλαξε τα δεδομένα ήταν μια αναγνώριση 6 μηνών ειδικότητας κάποιου υπηρετούντα,που προφανώς ούτε και αυτή θα είχαν υπολογίσει.Τι να πω λογικά οπότε η παράταση χρόνου ειδίκευσης είναι νόμιμη..αλλά και πάλι δε μπορεί να έγινε κάτι τόσο ακραίο όσο εγώ ήμουν στο ψάξιμο.

όπως όλα δείχνουν και απο ημερομηνίες με προόριζαν για τη θέση του προηγούμενου απο μένα στη λίστα,που χωρίς την αναθεώρηση άνοιγε Απρ-2011 .Αυτή μου είχαν "τάξει"

τεσπα sorry για offtopic αλλα έχω πρόβλημα με pm ή νομίζω ?όταν στέλνω κάτι δε μου εμφανίζεται τπτ στο sent messages.δε ξέρω αν τα λαμβάνουν οι παραλήπτες αλλα εγώ είναι σα να μη τα έστειλα.:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στι νομαρχίες είναι οι εξείς:

1.Πόσες θέσεις έχει το νοσοκομείο

2. πόσοι υπηρετούν και πόσοι είναι αδειούχοι ή με ανάκληση διορισμού

3.πόσοι είναι γραμμένοι στην λίστα αναμονής

4.Αν πχ το νοσοκομείο έχει 10 θέσεις και 9 αναμονές ρωτάμε πότε τελειώνει ο δέκατος υπηρετούντας

Αν πχ το νοσοκομείο έχει 10 θέσεις και 11 αναμονές ρωτάμε πότε ξεκινάει ο 2ος τις αναμονής και υπολογίζεις ότι εσύ θα μπείς όταν τελειώσει αυτός.Π.χ. ο 2ος ξεκινάει 2/2009 και έστω ότι θα κάνει 3 χρόνια τότε αν είναι άνδρας εσύ θα μπείς το 2012 από τον 3ο ώς τον 4ο μήνα. Αν είναι γυναίκα βάζεις ακόμα 6 μήνες έτσι για να είσαι σύγουρος.

Το ποιο πιθανό είναι να ρώτησες πόσοι είναι σε αναμονή και να σου είπαν 7 και ότι ο 7ος θα μπεί απρίλη του 2011 και εσύ να έδεσες ότι εσύ θα είσαι ο 7ος.Κανονικά θα έπρεπε να ρωτήσεις πότε θα ξεκινήσει ο 8ος και ας σταματάει στο 7η λίστα.Άσε που στις νομαρχίες συνήθως λένε άσχετες ημερομηνίες αφού δεν βλεπουν πάντα τις ημερομηνίες των συμβάσεων των υπηρετούντων.Καλο είναι να ρωτάς το τμήμα προσωπικού του κάθε νοσοκομείου για το πότε είναι πιθανό να ξεκινήσεις γιατί μόνο αυτόι ξέρουν πότε λήγουν οι συμβάσεις των ειδικευόμενων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επικοινώνησα και με το νοσοκομείο και μου είπαν ,αυτοι δεν έχουν ακριβή γνώση για το καθεστώς αναμονής και να αποταθώ στην αρμόδια Διεύθυνση Υγείας.Άλλωστε ένα νοσοκ. εχει η συγκεκριμένη νομαρχία υπο αρμοδιότητα,δεν είναι Αθήνα,τι να λέμε ?γνωρίζουν τις οποιες αλλαγές πρώτοι και καλύτερα απτο γραφ.Προσωπικού.

Μου έκανε εντύπωση βέβαια τη πρώτη φορά που κατευθείαν όταν ρώτησα όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρεις και συ speed ..μου πέταξε μια ημερομηνία ,θα μπείτε τότε !!και της χιλιοδιευκρίνισα αν είναι σίγουρη?εντυπωσιαστηκα με τη τρελή οργάνωση!!αλλά μου είπε τα έχουμε υπολογίσει εμείς ειστε 7ος και θα μπείτε τότε!έτσι κ αλλιώς δε θα λυθεί απο εδώ το θέμα όπως και να έχει,απλη αναφορά έκανα..αλλά σας ξαναλέω δεν υπάρχει καμμια περίπτωση να κατάλαβα λάθος,δεν είμαι κανας στόκος ρε guys προς θεού!Βέβαια internet είμαστε ότι δηλώσεις είσαι,δε σας ζητάω να με πιστέψετε - απλά να κατανοήσετε πως δε μπορεί να παρεξήγησα !άλλωστε αυτά τα θέματα δε τα αφήνεις στο flou ,δεν πηγαίνεις για διακοπές..ρωτάς κ ξαναρωτάς τους πρήζεις μέχρι να σιγουρευτείς ότι όλα όσα ακούς είναι απόλυτα ακριβή και διασταυρωμένα!anywayz thanks όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στι νομαρχίες είναι οι εξείς:

4.Αν πχ το νοσοκομείο έχει 10 θέσεις και 9 αναμονές ρωτάμε πότε τελειώνει ο δέκατος υπηρετούντας

Δεν είναι ότι πιο αξιόλογο μπορείς να ρωτήσεις ώστε να μάθεις κάτι το σημαντικό.

Αυτό ισχύει για παράδειγμα να το ρωτήσεις για ειδικότητα ιατροδικαστικής, αλλά σίγουρα όχι για παθολογία και χειρουργική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στι νομαρχίες είναι οι εξείς:

4.Αν πχ το νοσοκομείο έχει 10 θέσεις και 9 αναμονές ρωτάμε πότε τελειώνει ο δέκατος υπηρετούντας

Δεν είναι ότι πιο αξιόλογο μπορείς να ρωτήσεις ώστε να μάθεις κάτι το σημαντικό.

Αυτό ισχύει για παράδειγμα να το ρωτήσεις για ειδικότητα ιατροδικαστικής, αλλά σίγουρα όχι για παθολογία και χειρουργική.

Αυτός ο τρόπος υπολογισμού δεν είναι καθόλου ακριβής. Σε ακραία περίπτωση, σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη με 10 θέσεις και να είσαι ο δέκατος μπορεί να συμβεί το εξής:

-οι 9 υπηρετούντες αφυπηρετούν αύριο, ταυτόχρονα και ο δέκατος μόλις είχε μπει για 5ετια

-μπαίνουν 9 άτομα για να κάνουν 6μηνο

-η δική σου θέση ανοίγει σε 6 μήνες, όχι όταν αφυπηρετήσει ο δέκατος

Ο τρόπος που αναφέρεις είναι ακριβής μόνο όταν όλοι όσοι υπηρετούν και όλοι όσοι περιμένουν έχουν δηλώσει για ακριβός το ίδιο διάστημα. Σε αντίθετη περίπτωση (το σύνηθες για γενικά μέρη και πολλά ειδικά όπου άλλοι θέλουν να κάνουν 2 και άλλοι 4) ο μόνος τρόπος να υπολογίσεις με σχετική ακρίβεια την αναμονή σου είναι να μάθεις πότε αφυπηρετεί ο κάθε ειδικευόμενος και πόσο καιρό έχει δηλώσει ο κάθε ένας που περιμένει, κάνοντας αντιστοιχία στις θέσεις. Λέω "σχετική" ακρίβεια επειδή 1) πολλοί δηλώνουν διαφορετική διάρκεια απ'όση κάνουν τελικά 2) άλλοι έχουν κάνει αγροτικό (-6 μήνες) και άλλοι όχι 3) οι διορισμοί μπορεί να καθυστερούν το σύστημα 2 μήνες ανά αλλαγή προσώπου 4) πολλοί πανε έξω και δεν διαγράφονται από τις λίστες αναμονής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλεξ.....εσύ τελικά έχεις περισσότερη υπομονή από μένα! Μου αρέσει που εξηγείς τα αυτονόητα δίνοντας παραδειγματα! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τρόπος που αναφέρεις είναι ακριβής μόνο όταν όλοι όσοι υπηρετούν και όλοι όσοι περιμένουν έχουν δηλώσει για ακριβός το ίδιο διάστημα. Σε αντίθετη περίπτωση (το σύνηθες για γενικά μέρη και πολλά ειδικά όπου άλλοι θέλουν να κάνουν 2 και άλλοι 4) ο μόνος τρόπος να υπολογίσεις με σχετική ακρίβεια την αναμονή σου είναι να μάθεις πότε αφυπηρετεί ο κάθε ειδικευόμενος και πόσο καιρό έχει δηλώσει ο κάθε ένας που περιμένει, κάνοντας αντιστοιχία στις θέσεις. Λέω "σχετική" ακρίβεια επειδή 1) πολλοί δηλώνουν διαφορετική διάρκεια απ'όση κάνουν τελικά 2) άλλοι έχουν κάνει αγροτικό (-6 μήνες) και άλλοι όχι 3) οι διορισμοί μπορεί να καθυστερούν το σύστημα 2 μήνες ανά αλλαγή προσώπου 4) πολλοί πανε έξω και δεν διαγράφονται από τις λίστες αναμονής

Επειδη είναι ακριβως ετσι, ποτε δεν καταλαβα γιατι δινουμε τοση σημασια στις ημερομηνιες που μας ανακοινωνουν σε νοσοκομεια που δινουν μεχρι και πληρη ειδικοτητα. Δηλωνω χειρουργικη στην αθηνα,το νοσοκομειο δινει πανω απο 10-15 θεσεις,σχεδον ολοι εχουν δηλωσει πληρη,αλλα ειναι φανερο οτι η πλειοψηφια θα κανει μολις ενα χρονο.Τι να υπολογισεις εκει οταν μπροστα σου στη λιστα υπαρχουν 20 ατομα? Και δεν μιλαμε για διαφορα 2-6 μηνων αλλα για 3-4 χρονια στο ατομο. Και αν ενα μικροτερο νοσοκομειο με 5 θεσεις,σου δωσει ημερομηνια 8-12 μηνες νωριτερα ρισκαρεις να πας εκει,που αν 1-2 οντως κανουν πληρη ανατρεπονται τα παντα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν δήλωσα εγώ μου έλεγαν από τα νοσοκομεία αλλα αντι αλλων... οποτε ξεκινησα και επαιρνα τηλ στο νοσοκομείο και ρώταγα πόσους ειδικευόμενους είχαν εκείνη τη στιγμή, πόσες ήταν γυναίκες, πότε τελειώνει η σύμβασή τους, αν είχαν πάρει αναρρωτικές, αν έχουν στα χέρια τους διορισμούς για επόμενους. Μετά έπαιρνα τηλ στη νομαρχία και ρωτούσα πόσοι ήταν στη λίστα και πόσο χρόνο ειχε δηλωσει ο καθένας και πόσες ήταν οι γυναίκες και σε ποιες θέσεις αναμονής.

Μετά έκανα ένα πίνακα βάζοντας στις στήλες τις χρονιές (2008,2009 κοκ) και στις γραμμές τον αριθμό των θέσεων ειδικευομένων. Αναλογα με το χρόνο που δήλωναν συν ένα τρίμηνο γιατί αργά τα ζώα μου στους διορισμούς, συν ένα εξάμηνο ανά δύο γυναίκες στην αναμονη, έσβηνα κουτάκια. Μόλις με το καλό δήλωσα περίμενα να περάσει ένας μήνας κ έστειλα φαξ στη νομαρχία κ ζητούσα τα ονόματα-αριθμούς πρωτοκόλλου-αιτούμενο χρόνο τονίζοντας ότι έχω έννομο συμφερον να τα γνωρίζω αυτά γιατι ειμαι κι εγω στη λίστα.Πριν δε μου τα έδιναν... Εντος διημέρου τα είχα... Φυσικά, δήλωσα σε μικρό νοσοκομείο με λίγες θέσεις γιατι είναι δύσκολο να το κάνεις όλο αυτό πχ στο Λαικο... Αλλά τουλάχιστον ξερω πότε μπαινω... και είχε διαφορά από αυτα π μου ελεγαν οι υπαλληλοι του νοσοκομειου που τα βγαζουν αρπα-κολλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ερώτηση για παθολογίες Αθήνας: Στο site της Νομαρχίας βλέπει κανείς οτί ο μεσος όρος αναμονής κάποιου που δήλωνε παθολογία σε μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας το 2003-2005 ήταν 4-5 χρόνια περίπου. Για εμάς που θα δηλώσουμε το 2010 για μια αντίστοιχη θέση πόσο διαφορετικά προβλέπεται να είναι τα πράγματα? Οποιος έχει άποψη παρακαλώ ας βοηθήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pαιδια η αδεια εγκυμοσυνης που παιρνουν οι συναδελφισσες επηρεαζει τον χρονο αναμονης???

ναι. ειναι ενα ςαρκετα απροβλεπτος παραγων ειδικα σε ιδικοτητες με πολλες γυναικες στην λιστα αναμονης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμενα ενασ συναδερφος μας μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο αυτο και πως οταν μια γυναικα λαβει αδεια εγκυμοσυνης διοριζεται ως υπεραριθμος ο πρωτος στη λιστα αναμονης....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.