Jump to content

ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ ΙΙ


dr.zark

Recommended Posts

Φαρμακολογία ΙΙ Θέματα Φεβρουαρίου 2014

1. Γιατί προτημούμε στο ασθμα την συγχορηγιση β2-αγωνιστων και εισπνεόμενων κορτικοειδών αντι μιας αυξημένης δόσης εισπνεομενων κορτικοειδών.

2. Γιατι η fluticasone δεν προκαλεί συστηματικές παρενέργειες σε σχεση με τα υπολοιπα ειπνεόμενα κορτικοειδή?

3. Γιατί η μεθοτρεξάτη αξιοποιείται ως χημειοθεραπευτικο στον ανθρωπο και οχι στα βακτηρια.

4. Να εξηγησετε γιατι εμφανίζεται πολυφαρμακια σε ασθενείς με AIDS.

5. Σε ποιο μοριο δρα το καθενα απο τα παρακατω? ηπαρινη τριμεθοπριμη omalizumab adalimumab

6. Γιατι χορηγουμε κεφρτιαξονη και δεξαμεθαζονη στην οξεια βακτηριακη μηνιγγιτιδα (εξηγηστε και τον μηχανισμο δρασης καθε φαρμακου)

7. Αντιστοιχιση ονοματα αντιβιοτικων και μηχανισμος δρασης.

8. Σε γυναικα με οστεοπορωση χορηγειται φαρμακο το οποιο ως παρενεργεια δημιουργισε αλλοιωσεις στην κατω γνάθο. Ποια κατηγορια φαρμακων της χορηγειται και πως δρουν αυτα τα φαρμακα?

9. Γιατι η θεραπεια στην φυματίωση ειναι μακροχρονια και συνδιασμενη? Πως δρα η ισονιαζιδη?

10. Υπερτασικος ασθενης υπο αντιυπερτασικη αγωγη αισθανεται οτι τα χερια του μουδιαζουν ευκολα στο κρυο. Τι φαρμακο παιρνει? Με ποιο φαρμακο της ιδιας κατηγοριας μπορει να αντικατασταθει για αποφυγη των παρενεργειων?

11. Μηχανισμος δρασης διγοξίνης.

12. Μηχανισμος δρασης λιραγλουτιδης. Μπορει η λιραγλουτιδη να προκαλεσει υπογλυκαιμια? Θα συνιστουσατε την χορηγιση μετφορμινης σε ατομα με ΣΔ τυπου 1 ?

13. Σε ατομο με χοληστερολη 400 χορηγειται ατορβαστατινη. Μετα απο δυο μηνες η χοληστερολη του ειναι 395. Τι πρεπει να του χορηγησουμε για να μειωθει η χοληστερολη του? Μηχανισμος δρασης mipomersen.

14. Μονοκλονικα αντισώματα στην θεραπεια του καρκινου. Πως χορηγουνται? Γιατι υπερισχύουν εναντι των χημικών χημειοθεραπευτικών.

15. Σε ασθενη με πνευμονικο οιδημα χορηγειται διουρητικο. Μετα απο την χορηγιση του διουρητικου ο ασθενης παραπονιέται οτι δεν ακουει καλα. Τι διουρητικο του χορηγιθικε ? φουροσεμιδη η βουμετανιδη? Γιατι η φουροσεμίδη κανει υπερουριχαιμια ενω η αμιλοριδη οχι?

16. Ποια απο τα παρακατω φαρμακα χορηγουμε σε ασθενη με Συμφοριτικη Καρδιακη Ανεπαρκεια? β-αναστολεις ACEIs σπιρονολακτονη ειναι τα σωστα.

17. ΣΛ απο φαρμακα Γαστρεντερικου. Κυριως ερωτησεις πανω στον μεταβολισμο. Πχ. Θα συνιστουσατε την χορηγιση ενος φαρμακου σε ασθενη με ΧΝΑ ?

18. Πως δρουν τα αντιανδρογόνα? Τι ανεπιθυμιτες ενεργειες εχουν ? Μπορούν να οδηγίσουν σε καλοήθη φαρμακοεπαγώμενα νεοπλάσματα?

19. Ποιο απο τα παρακατω SERM χορηγούμε στην οστεοπόρωση και γιατι ? (ραλοξιφένη) Ποιο απο τα παρακατω ειναι σωστο για την θεραπεία υποκαταστασης σε μετεμηνοπαυσιακες γυναικες ? --> Εχουν μεγιστο αποτελεσμα οταν ξεκιναμε την θεραπεια με την πρώτη εμφάνιση των συμπτωμάτων.

20. Γιατι χορηγουμε δοξικικλυνη και ανταπαλένη στην θεραπεια της ακμης ? (+ μηχανισμος δρασης στο καθε ενα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά!Θέλω να δώσω το μάθημα και είμαι εκτός Πάτρας .Μου είπαν για κάποιες σημειώσεις απο το μάθημα που κυκλοφορούν μέσω facebook.Γνωρίζετε κάτι;Επίσης και τον κωδικό για το e-class.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Παιδια μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος που ακριβως βρισκεται το βιβλιοπωλειο του Γιαννοπουλου?? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 9/4/2014 at 3:08 PM, medst said:

Παιδια μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος που ακριβως βρισκεται το βιβλιοπωλειο του Γιαννοπουλου?? Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Έχει κλείσει. Οι σημειώσεις του βρίσκονται στο copy cat πλέον. Αυτό είναι Καρόλου και Ρίγα Φεραίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.