Jump to content

ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ ΙΙ


dr.zark

Recommended Posts

Φιλοι θελω να δωσω Φαρμακα 2. Αλλα δεν εχω ιδεα απο που να αρχισω. Ξερει κανεις σας την υλη της Φαρμακολογιας 2 ???

Τελος, δεν εχω διαβασει ποτε μου φαρμακολογια 1... Θα τα καταφερω με την 2 χωρις γνωσεις αυτης ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλοι θελω να δωσω Φαρμακα 2. Αλλα δεν εχω ιδεα απο που να αρχισω. Ξερει κανεις σας την υλη της Φαρμακολογιας 2 ???

Τελος, δεν εχω διαβασει ποτε μου φαρμακολογια 1... Θα τα καταφερω με την 2 χωρις γνωσεις αυτης ???

1.γενικα δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα χωρις φαρμακα1,αρκει να δεις εισαγωγικα κεφαλαια περι φαρμακοκινητικης κ.λπ.

2.σχετικα με την υλη νομιζω οτι ολα εκτος απο εισαγωγη,νευρικο ενα ακομη κεφαλαιο(αντιισταμινικα νομιζω) ειναι στην υλη.αλλα για σιγουρια θα ηταν καλο να ρωτησεις τη γραμ.υπαρχουνε καποιες σημειωσεις. στο PC στη βιβλιοθηκη της σχολης μαλλον θα ειναι.ειναι πολυ χρησιμες γιατι και ολο το βιβλιο να μαθεις ρωτανε πραγματα που δεν τα περιεχει.(π.χ. εμπορικες ονομασιες φαρμακων)

προσωπικη γνωμη: διαβασμα εισαγωγικων εννοιων και για φαρμακα 2 απο σημειωσεις.

παντως ειναι απο τα πιο δυσκολα μαθηματα.

δυστυχως δεν ειμαι πατρα και δε μπορω να σου δωσω πληρεστερη απαντηση γιατι δεν εχω μπροστα μου σημειωσεις κ.λπ.

Α,να μη ξεχασω... αν εισαι απο παλιο ετος ,υποθετω πως εχεις παρει το νεο βιβλιο που δινουν[παρδαλο σκοτεινομπλεμοβικιτρινο].

καλο...κουραγιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πας στη γραμματεια και να ρωτησεις για την υλη.Και μιλα και με κανεναν καθηγητη εκει.Εγω ετσι ειχα κανει για την 1 και ειχα ενημερωθει καλα.

Και μην ξεχασεις να παρεις το νεο βιβλιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΘΕΜΑΤΑ ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑΣ ΙΙ (ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2008)

1. Ποιες οι μοριακές και οι φυσιολογικές δράσεις των β2 αγωνιστών στο βρογχικό άσθμα;

2. Ποια νοσήματα και ποια φάρμακα ενισχύουν τη δράση της βαρφαρίνης

3. Ποια η φαρμακοκινητική της ακυκλοβίρης;

4. Συγκρίνετε τα διγουανιδια με τις θειαδιναζόλες (κάτι τέτοιο- από σημειώσεις)

5. Θεραπευτικές χρήσεις γλυκοκορτικοειδών;

6. α. Ανεπιθύμητες ενέργειες ανδρογόνων (σε πολλαπλής επιλογής)

7. Πολλαπλής με διγοξίνη σε σύγκριση με διγιτοξίνη

8. Εισαγωγικά αντικαρκινικών φαρμάκων σε σωστό λάθος

9. α. κετοκοναζολη (πότε δίνουμε και ποια η μοριακή δράση)

β. στατίνες

γ. ταμοξιφαίνη

δ. σιμετιδίνη

10. Συγκρίνετε ακεταμινοφαίνη με ένα άλλο μσαφ (δράσεις +ανεπιθύμητες)

11. Ποιες οι ενδείξεις χρησιμοποίησης των

α. νιτροπρωσικό νάτριο

12. Τι δίνουμε σε ήπια υπέρταση σε μέσης ηλικίας ασθενή και σε τι αποσκοπούμε

με την αγωγή που θα του δωσουμε (δράσεις φαρμάκων)

Δεν έβαλε τπτ από αντιπρωτοζωικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Όποιος γνωρίζει για ύλη, sos και παλαιότερα θέματα ας βοηθήσει.

Τι και από που θα πρέπει να διαβάσω ???

Ευχαριστώ

ylh

flwrdellhs(bres shmeiwseis t ma8hmatos tou kalutera...)

antiphktika,antiarru8mika,anapnefstiko,eisagwgh ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - xhmeio8erapeia,ypo8alamos -ypofush

tsopanoglou(kainourgio biblio)

diourhtika,ioastatika,ostikh anaplash k anti8ureodika,antidiarroika antiemetika upaktika antiekkritika

giannopoulou(kainourgio vivlio kuriws farmakokinhtikh k A.E)

antiupertasika.antisth8agxika,kardiotwnotika,antimukhtisiaka parasitoktona,steroehdhs ormones,narkwtika analghtika,MSAF ourikh a8ritida,farmaka pa8hsewn t dermatos

kupraios(shmeiwseis apto ma8hma)

ypolipidaimika,antidiavhtika

taravhras(kainourgio vivlio)

antiviwtika,xhmeio8erapeia karkinou,floioepinefridiaka steroeidh

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Όποιος γνωρίζει για ύλη, sos και παλαιότερα θέματα ας βοηθήσει.

Τι και από που θα πρέπει να διαβάσω ???

Ευχαριστώ

ylh

flwrdellhs(bres shmeiwseis t ma8hmatos tou kalutera...)

antiphktika,antiarru8mika,anapnefstiko,eisagwgh ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - xhmeio8erapeia,ypo8alamos -ypofush

tsopanoglou(kainourgio biblio)

diourhtika,ioastatika,ostikh anaplash k anti8ureodika,antidiarroika antiemetika upaktika antiekkritika

giannopoulou(kainourgio vivlio kuriws farmakokinhtikh k A.E)

antiupertasika.antisth8agxika,kardiotwnotika,antimukhtisiaka parasitoktona,steroehdhs ormones,narkwtika analghtika,MSAF ourikh a8ritida,farmaka pa8hsewn t dermatos

kupraios(shmeiwseis apto ma8hma)

ypolipidaimika,antidiavhtika

taravhras(kainourgio vivlio)

antiviwtika,xhmeio8erapeia karkinou,floioepinefridiaka steroeidh

χίλια thanks... respect :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Λοιπόν το μάθημα της Φαρμακολογίας 2 είναι στης 29/1/2010. Έχει βγει το πρόγραμμα στο site της σχολης.

Επειδή είμαι επί πτυχίο και δεν μένω στην Πάτρα για να έχω άμεση επαφή με την σχολη, ζητω κάποιος από εσάς να αφιερώσει λίγο χρόνο και να μου στείλει την ύλη του μαθήματος και αν δεν βαριετέ να μου πει και ποια είναι τα sos του.

Ευχαριστώ την emla για την ανάρτηση της, αλλα μιας και είναι greeklish γραμμένα απ'ότι βλέπω κάποια σημεία απουσιάζουν.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με το μάθημα(πλην κάποιον παραγραφων από το παλιό βιβλίο) και λόγο προβλημάτων υγείας στο παρελθόν έχω μείνει αρκετά πίσω με την σχολη. Είμαι με το νέο πρόγραμμα και έχω πάρει και τα καινούργια βιβλία. Να διαβάσω από τα παλιά ή από τα καινούργια? Καλύπτομαι από το παλιό βιβλίο του Harvey and Champe ??? Τις σημειώσεις των καθηγητών που θα τις βρω ??

Γνωρίζω ότι ζητάω πολλά. Οποιος έχει όμως την διάθεση και την γνώση τον εκλιπαρώ να αφιερώσει λίγο χρόνο. Καλές γιορτές συνάδελφοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η ΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ 3,ΟΛΟΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ 5 + ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ 16 ΚΑΙ 40

ΟΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ 3,ΟΛΟΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ 5 + ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ 16 ΚΑΙ 40

ΟΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ.

Σε ευχαριστώ πολύ. Άρα όπως κατάλαβα μονο από το καινούργιο βιβλίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

εγω δεν πιστευω οτι χρειαζεται το νεο βιβλιο.με το κοκκινο περνασ ανετα.προσοχη στα φαρμακα διαβητη και υπερλιπιδαιμιας.ο κυπραιος τον γεναρη 2009 εβαλε 3-4 μεγαλες αναπτυξης σχετικα με αυτα.μην ασχοληθειτε με αντιμυκητισιακα αντιπρωτοζ και τετοια.σοσ ομως ειναι τα αντικαρκινικα απο εκεινη την ενοτητα!μην τα ξεχασετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω δεν πιστευω οτι χρειαζεται το νεο βιβλιο.με το κοκκινο περνασ ανετα.προσοχη στα φαρμακα διαβητη και υπερλιπιδαιμιας.ο κυπραιος τον γεναρη 2009 εβαλε 3-4 μεγαλες αναπτυξης σχετικα με αυτα.μην ασχοληθειτε με αντιμυκητισιακα αντιπρωτοζ και τετοια.σοσ ομως ειναι τα αντικαρκινικα απο εκεινη την ενοτητα!μην τα ξεχασετε!

Κι εγώ αυτό πιστεύω (οτί το μπλε δεν βοηθάει). Εμένα με μπερδεύει πιο πολύ. Ευχααριστούμε για τις συμβουλές μικρή γιατρίνα! Αν θυμάσαι και άλλα σος ή όποιος άλλος θυμάται ας πει κανένα! Είναι δύσκολο και ατελείωτοοοοο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Γεια σας παιδια! Οποιος ξερει ας γραψει κανενα sos η ο,τι αλλο πρεπει να προσεξουμε για Φαρμακα ΙΙ...

@παιδια 3ου ετους : αν σας εχουν πει να προσεξουμε κατι αν μπορειτε γραψτε το!!!!!

Ευχαριστωωωω!!!!! emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γεια σας παιδια!

Οποιος ξερει ας γραψει κανενα sos η ο,τι αλλο πρεπει να προσεξουμε για Φαρμακα ΙΙ...

Προς παιδια 3ου ετους : αν σας εχουν πει να προσεξουμε κατι αν μπορειτε γραψτε το!!!!!

Ευχαριστωωωω!!!!! emsos

Καποιος απο 3ο ετος να βοηθήσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
  • 7 months later...
  • 1 year later...

Παιδιά Καλησπέρα!! Σας παρακαλώ ας ποστάρει κάποιος τον κωδικό του e-class για τη φαρμακολογία 2!!

Ευχαριστώ πολύ

Δεν χρειάζεσαι κωδικό. Κάνεις σύνδεση στο e-class, βρίσκεις τον κατάλογο των μαθημάτων - στην προκειμένη περίπτωση τη Φαρμακολογία - τσεκάρεις το κουτάκι αριστερά και κάνεις κλικ στην επιλογή εγγραφή πάνω δεξιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά Καλησπέρα!! Σας παρακαλώ ας ποστάρει κάποιος τον κωδικό του e-class για τη φαρμακολογία 2!!

Ευχαριστώ πολύ

Δεν χρειάζεσαι κωδικό. Κάνεις σύνδεση στο e-class, βρίσκεις τον κατάλογο των μαθημάτων - στην προκειμένη περίπτωση τη Φαρμακολογία - τσεκάρεις το κουτάκι αριστερά και κάνεις κλικ στην επιλογή εγγραφή πάνω δεξιά.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά δυστυχώς χρειάζεται πλέον κωδικό... Τουλάχιστον αυτό βγάζει σε μένα!! Δε μ'αφήνει να μπω αλλιώς. Αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας μας δώσει τα φώτα του παρακαλώ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.