Jump to content

Residency in Emergency Medicine


Εpεβος

Recommended Posts

Ακόμα κι αν δεν κρέμεσαι από το δικό μου, γενική ιατρός να γίνεις.

ε εσυ δεν εισαι νιμε ουτε ακριλ.

οταν εχει να κανει με μας το ζητουμενο ειναι εσυ να κρεμεσαι απ το δικο μου ;):rolleyes::P:lol:

εχεις δει εκπαιδευση γενικου γιατρου εν ελλαδει;αν ειχες δει δε θα το προτεινες ουτε στον εχθρο σου :rolleyes::P

βγες κανε την εξω θα μου πεις.

μπορει καποιος να μου διαχωρισει με ξεκαθαρα ορια τη γενικη ιατρικη απο την παθολογια;

ο γενικος γιατρος δε θα πρεπε να ναι και καλος παθολογος συν οοολων των αλλων;ειναι ομως;;σιγα μην ειναι.

ο γενικος θα πρεπει να ξερει να κανει και κανα ραμμα,θα πρεπει να ξερει και πεντε πραματα απο ωρλ και ματι να βαζει και κανα ναρθηκα αμα λαχει να κατεχει και λιγο απο επειγον ενω ο παθολογος εχει να κανει με πιο ιντερναλ μεντισιν,οκ.

το ερωτημα μου ειναι ...τελικα ο γενικος γιατρος ξερει να κανει κανα ραμμα;ξερει καλη παθολογια;;;ξερει 5 πραματα απο ωρλ και ματι;;;;ξερει να βαζιε ναρθηκα;; :Pεχει ιδεα απο επιδγοντα πασης φυσεως; η τελικα μπερδευει τα μπουτια του και το μονο που μαθαινει ειναι να κατευθυνει αρρωστους σε ειδικους.

γιατι αυτο μπορω να το κανω και τωρα χωρις την ειδικοτητα της γενικης ιατρικης :rolleyes:

σκεφτειτε γενικο γιατρο που ειδικευτηκε σε χωρα που ο αρρωστος λογω δομης συστηματος υγειας αναγκαστικα πρωτα θα δει το γενικο οικογενειακο γιατρο κι οχι ενα γενικο γιατρο που εκπαιδευτηκε ελλαδα και πειτε τις διαφορες αυτου του γενικου γιατρου απο ενα παθολογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες το ανάποδα, δες τι δεν θες να κάνεις. Πχ. δεν θέλω να τα 9 στα 10 περιστατικά της ημέρας μου να είναι αμυγδαλές και "πονάει το αυτί" μου, και να λέω τα ίδια και τα ίδια σαν κασετοφωνάκι και να γράφω augmentin και ωτικές σταγόνες. Πάει η ΩΡΛ. Βέβαια μαζί με αυτά πάνε και κάποια γαμάτα χειρουργεία της, αλλά πάντα λέμε για το τι σε ενοχλεί και τι κομμάτι της καθημερινότητας θα είναι αυτό, έτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες το ανάποδα, δες τι δεν θες να κάνεις. Πχ. δεν θέλω να τα 9 στα 10 περιστατικά της ημέρας μου να είναι αμυγδαλές και "πονάει το αυτί" μου, και να λέω τα ίδια και τα ίδια σαν κασετοφωνάκι και να γράφω augmentin και ωτικές σταγόνες. Πάει η ΩΡΛ. Βέβαια μαζί με αυτά πάνε και κάποια γαμάτα χειρουργεία της, αλλά πάντα λέμε για το τι σε ενοχλεί και τι κομμάτι της καθημερινότητας θα είναι αυτό, έτσι;

το θεμα ξες ποιο ειναι ρε ντουρουβου;;;

οτι η θεωρια μιας ειδικοτητας μπορει να ναι ουαου αλλα η καθημερινοτητα γαμησε τα ειτε απο αποψη κουρασης ειτε απο αποψη βαρεμαρας.

πχ παθολογια.οκ ειναι ιατρικη,δεκτο.απο κει και περα σκεψου τωρα καθημερινοτητα παθολογου σε νοσοκομειου.και δη ειδικευομενουπαθολογου.ωωωωωχ παναιιιιια μ.πικρα.

απ την αλλη.νευρολογια-->ουαααααου.γουσταρω τρελλα.καθημερινοτητα ομως;;;;τα ιδια και τα ιδια.ασε που δεν εχει και πολυ φραγκο.κανω λαθος;;

εκει καπου το χανω το παιχνιδι που λες...

να σας πω.ενας οφθαλμιατρος που ναι αραλικι και στην τριχα και ασκει και χειρορυγικη ετσι για το adventure για το επιστημονικο του ολου θεματος για το απωθημενο του κοβω ραβω :rolleyes: και για το χειρουργικο θεαθηναι της υποθεσεως :P ,θα ειχε νοημα να παρακολουθησει το ΕΠΙ πχ η αντιστοιχα σεμιναρια επειγουσας ιατρικης ;;; :wacko: η να τρεχει ξερω γω σε αποστολες ανα την υφηλιο οποτε του ρθει η ορεξη να σπασει τη ρουτινα;;; :blink:

:anavwfwties:

εχω ξεφυγει ξερω.παει καιρος ομως.δεν ειναι καινουριο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει τυχει να κανω πρακτικη διπλα σε καλο γενικο γιατρο σε συστημα υγειας με σχετικα ανεπτυγμενη πρωτοβαθμια!Ο τυπος δεν αφηνε ουτε μυγα να παει στο νοσοκομειο (δεν ειχε να κανει με τα λεφτα βεβαια,διοτι οι γενικοι γιατροι δουλευουν για το κρατος).Βεβαιως, τους εστελνε σε κανα καρδιολογο και γενικα να κανουν ολα τα εργαστηριακα,ακτινολογικα κτλ, ΑΛΛΑ αυτος ειχε παντα τον πρωτο και τον τελευταιο λογο σε ολα και οι ασθενεις τον εμπιστευοντουσαν παρα πολυ.Δηλαδη, γιατι ρε παιδια να παει ο αλλος για υπερταση,διαβητη,χοληστερινη σε νοσοκομειο η σε καρδιολογο-νεφρολογο-ενδοκρινολογο τρεχαγυρευε. Ο τυπος καθαριζε "βουλωμενα" αυτια (συγνωμη για τον ορο,αλλα δεν μου 'ρχεται στα ελληνικα), αποστηματα, υπερταση, διαβητη, χοληστερινες και γενικα ενα σωρο αλλα, για τα οποια στην Ελλαδα πανε σε "ειδικο" (εχει η γιαγια ρευματοειδη αρθριτιδα και παει στον ορθοπαιδικο αντι στον ρευματολογο ενα πραμα)!Το 'χω ξαναπει και το ξαναλεω.Πρεπει να αναπτυχθει επιτελους η πρωτοβαθμια στην Ελλαδα,δεν ειναι δυνατον για ενα κοκκινισμενο ματι να πηγαινεις κατευθειαν στον οφθαλμιατρο η για μια απλη μυκητιαση στον δερματολογο.Το οτι θα χασουν πελατες οι ειδικοι δεν το βλεπω σαν δικαιολογια,δεν μπορει μονο αυτο να κραταει το συστημα υγειας μας ακομα στον μεσαιωνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμπερασμα βοηθας κοσμο αβερτα ανα πασα στιγμη οπουδηποτε κατσει η στραβη-σε κοιτανε σαν μικρο θεο :rolleyes: -εσυ φτιαχνεσαι/ανεβαινεις-τι κοκα κι αηδιες-

Εντάξει τώρα, μην υπερβάλουμε, σαν την κόκα δεν είναι τίποτα.

Αυτό που λες, ότι αν συμβεί κάτι στον δρόμο, ξέρεις τι να κάνεις δεν παίζει.Η ER βασίζεται 99% σε υποδομή/τεχνολογία/φάρμακα, χωρίς αυτά δεν κάνεις τπτ.Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι δεν θα χάσεις την ψυχραιμία σου και θα κάνεις και 1-2 στοιχειώδη (ακινητοποιήση αυχένα, κτλ). (εκτός δηλ κ αν έχεις λαρυγγοσκόπιο, απινιδωτή κτλ στην κωλότσεπη όπου πας).

Κατά τα άλλα, στο ER το θέμα είναι βασικά να μάθεις ορισμένα πρωτόκολλα (τυφλοσούρτη στα απλά ελληνικά) και να τα κάνεις αυτόματα.

Καλό αν θες οι άλλοι να σε βλέπουν σαν θεό (= το 90% των ελ γιατρών που από ένα σημείο και έπειτα βαριούνται να τους έχουν για θεό μόνο οι συγγενείς τους), αλλά η ειδικότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου παραμένει η παθολογία κ τα παρακλάδια της κατά την γνώμη μου.

(ΥΓ. το ποστ είναι επίτηδες προβοκατόρικο)

Γιατι οι παθολογοι δεν ακολουθουν πρωτοκολλα? Το πρωτοκολλο λεγεται ακριβως ετσι επειδη δεν μπορεις να μην το εφαρμοσεις (γιατι αμα γινει στραβη την γ@μησες κοινως). Τα guidelines μπορεις και να κανεις πως δεν τα ειδες αλλα και παλι δεν συμφερει.Αλλωστε αυτη ειναι η ιατρικη του μελλοντος, κατηγοριοποιηση και πρωτοκολλα! Αυτο που ειπες για τα ER με την τεχνολογια με βρισκει συμφωνο,αλλα και παλι,εχεις δει πολλους παθολογους πλεον να κανουν διαγνωση μονο με την σημειολογια...μπαααα.Εγω απλα θα ελεγα οτι ειναι δυο διαφορετικες πτυχες της παθολογιας εξισου σημαντικες, διοτι οσο ο emergency δεν καθεται να ψαξει τα ψιλα,αλλο τοσο ο παθολογος δεν ανταποκρινεται στις καταστασεις οπου πρεπει να κανεις καποια σωστα πραγματα αλλα πολυ γρηγορα.Βεβαια πιστευω οτι η ιατρικη προχωραει μπροστα χαρη στις υπερεξειδικευσεις.Ολα χρειαζονται τελικα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια το τι γιατρός θα γίνεις δεν μπορεί να στο πει κανένας, πρέπει να το αποφασίσεις μόνη σου.Όλες οι ειδικότητες έχουν + και - .

Βασικό είναι πάντως να ξέρεις πού θες να εργαστείς μετά, δηλ. μην κάνεις νοσοκομειακή ειδικότητα κ μετά ανακαλύψεις στα 35 σου ότι καλύτερα να άνοιγες γιατρείο.

Σχετικά με την βαρεμαρά, δυστυχώς ( ; ) ο γιατρός πλέον δεν είναι η μπάντα που παίζει τα πάντα όπως παλαιότερα, όπου έκανε τα πάντα, από επίβλεψη τοκετού κατσίκας μέχρι θεραπεία φυματίωσης.Αυτό σημαίνει ότι

1. θα ασχολούμαατε με 1-2 ασθένειες σαν ειδικοί (οπότε τρελλή ρουτίνα) και δεν γίνεται να ξέρουμε τα πάντα και να το παίζουμε σοφοί

2. θα γινόμαστε όλο και περσσότερο υπάλληλοι και λιγότερο μορφές, όπως ήταν ο γιατρός του χωριού. (π.χ. οι περισσότερες αναπτυγμένες χώρες της ευρώπης έχουν έλλειψη γιατρών γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί μαλάκες να σπουδάζουν 12 χρόνια και να έχουν τρομερές ευθύνες προκειμένου να έχουν το ίδιο κύρος και αποδοχές με άλλα επαγγέλματα που δεν περνάνε τέτοιο λούκι.Αντίθετα σε 3κοσμικές χώρες (ελλάδα, πακιστάν, ινδία κτλ) που δεν έχουν αναπτυγμένες οικονομίες, πλακώνουν όλοι ιατρική/νομική, αφού δεν υπάρχουν άλλα επαγγέλματα για πτυχιούχος ΑΕΙ (μετά πάμε σε αγρότες,εμπόρους κτλ).

Η ξεφτίλα με την πρωτοβάθμια ιατρική στην ελλάδα δείχνει τι μπανανία είμαστε, αλλά και πόσο άσχετοι οι και καλά υπεύθυνοι.

Ήθελα να ήξερα στα επείγοντα ποιας παν/μιακής του πλανήτη σκάνε στα επείγοντα ασθενείς για τους πάρεις μια πιεσούλα ρε παιδί μου.

Βέβαια και ο γραικός, ένα συνάχι να πάθει, στάνταρ θα πάει στον "καθηγητή" να τον δει.

Epebos

Υπάρχουν φυσικά πρωτόκολλα και στις παθολογικές ειδικότητες που αφορούν κυρίως την θεραπεία.

Κάτι άλλοι τυφλοσούρτηδες ( "λογάριθμοι" ) που κυκλοφορούν για διαφοροδιάγνωση είναι συνήθως εντελώς άχρηστοι στην πράξη - μόνο εκπαιδευτική αξία έχουν (κατά την γνώμη μου, ούτε αυτό).

Κατά τα άλλα νομίζω είναι σωστό ο ER να δρα χωρίς να σκέφτεται, το ζητούμενο είναι η ταχύτητα και ο αυτοματισμός, ώστε να σωθεί ο ασθενής.

Μετά, αναλαμβάνουν οι φιλόσοφοι (παθολόγοι) :splats:

DrV

Καλό αν θες οι άλλοι να σε βλέπουν σαν θεό (= το 90% των ελ γιατρών που από ένα σημείο και έπειτα βαριούνται να τους έχουν για θεό μόνο οι συγγενείς τους), αλλά η ειδικότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου παραμένει η παθολογία κ τα παρακλάδια της κατά την γνώμη μου.

(ΥΓ. το ποστ είναι επίτηδες προβοκατόρικο)

Yes but... they are not doctors! :splaaaats:

Για να παραφράσω παλαιότερη αναφορά σε απόψεις χειρουργών εξωτερικού για τους παθολόγους συναδέλφους τους.

DrV τα μπέρδεψες, την ατάκα they are not doctors την είχε πετάξει βρετανός παθολόγος για τους χειρουργούς και έχει ιστορική βάση.

Στο UK βασικά μόνο οι παθολόγοι είχαν Doctoral Degree.

Χειρουργοί ήταν οι μπαρμπέρηδες και δεν χρειάζονταν καν πανεπιστημιακή εκπαίδευση, απλά να είναι μέλη του RCS, το οποίο περιελάμβανε και τους μπαρμπέρδηες (Company of Barber-Surgeons λεγόταν).

Απομεινάρια των παραπάνω είναι (εκτός από την φονική φλεγματική ατάκα που ανέφερες ανάποδα) το ότι ακόμα και σήμερα, ο σωστός τίτλος των χειρουργών στο ΗΒ είναι Mr. και όχι Dr. (που ισχύει για τους παθολόγους).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωστά τα για Mr. και για τα περί προελεύσεως του χειρουργικού franchise της ιατρικής, αν και επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω για το κατά πόσο όταν έγινε η πρώτη χειρουργική επέμβαση (κάτι κρανιοανατρήσεις σε σκελετούς 2000 π.Χ. κλπ σε Αίγυπτο και ξέρω γω που αλλού) ο τύπος που την έκανε εκτελούσε και χρέη μπαρμπέρη - οδοντιάτρου.

Η ατάκα ήταν quote από παλαιότερο ποστ στο φόρουμ (νομίζω του Sovereign δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) για την απάντηση που πήρε νοσηλεύτρια όταν εξέφρασε σε επιμελητή χειρουργικής την ανησυχία των παθολόγων για το αν έπρεπε τελικά να γίνει το χειρουργείο. Τώρα για το ΗΒ έχουν μεγάλη προϊστορία στο θέμα Mr. ή Dr. , όχι απαραίτητα μία που αξίζει τον κόπο να αναφερθεί.

Το θέμα καταλήγει στο εξής. Επειδή στην Ελλάδα έχουμε όλοι μάθει ότι ο χειρουργός είναι ο τύπος που ξέρει να κάνει τη βρομοδουλειά αλλά δεν ξέρει και τίποτα άλλο από ιατρική, είναι γκομενιάρης, βαριέται, πάει μπουζούκια κάθε δεύτερη μέρα, βρίζει, είναι ο ελληναράς της ιατρικής τέλοσπάντων, ας μην ξεφεύγουμε απ'το γεγονός πως η χειρουργική είναι ένα βήμα παραπέρα απ'την παθολογία γιατί είναι επεμβατική ειδικότητα. Κάτι που και η ιατρική ήταν από την εμφάνιση της. Τώρα αν η καθημερινότητα (που λέγαμε και πιο πριν) καταργεί τα παραπάνω "θεωρητικά", άλλο θέμα! Και τα τέλη κυκλοφορίας στο αυτοκίνητο υποτίθεται ότι σου εξασφαλίζουν και μία θέση στάθμευσης. embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια το τι γιατρός θα γίνεις δεν μπορεί να στο πει κανένας, πρέπει να το αποφασίσεις μόνη σου.Όλες οι ειδικότητες έχουν + και - .ε νταξει ρε συ τροπος του λεγειν το κρεμομαι απ το στομα σας μην τα παιρνεις κι εσυ ολα τοις μερητοις ντεεεε

Βασικό είναι πάντως να ξέρεις πού θες να εργαστείς μετά, δηλ. μην κάνεις νοσοκομειακή ειδικότητα κ μετά ανακαλύψεις στα 35 σου ότι καλύτερα να άνοιγες γιατρείο.

Σχετικά με την βαρεμαρά, δυστυχώς ( ; ) ο γιατρός πλέον δεν είναι η μπάντα που παίζει τα πάντα όπως παλαιότερα, όπου έκανε τα πάντα, από επίβλεψη τοκετού κατσίκας μέχρι θεραπεία φυματίωσης.

Αυτό σημαίνει ότι

1. θα ασχολούμαατε με 1-2 ασθένειες σαν ειδικοί (οπότε τρελλή ρουτίνα) και δεν γίνεται να ξέρουμε τα πάντα και να το παίζουμε σοφοί

2. θα γινόμαστε όλο και περσσότερο υπάλληλοι και λιγότερο μορφές, όπως ήταν ο γιατρός του χωριού.

βλεπω επιασες τις ανησυχιες μου ευγε.

δυστυχως δε με ανακουφιζεις ομως emconfused

και λογικο κι αναμενομενο ηταν φυσικα το να μη με ανακουφισεις. βλεπεις την αληθεια που περιγραφεις την ηξερα ελα ομως που μου χει γινει εμμονη ιδεα μια ρομαντικη οπτικη του ολου θεματος οπωςκαι μια ματαιοδοξια(σε ορια αποδεκτα στ ορκιζομαι)που δε μπορω να αποβαλλω με τιποτα λεμε

(π.χ. οι περισσότερες αναπτυγμένες χώρες της ευρώπης έχουν έλλειψη γιατρών γιατί δεν υπάρχουν και πολλοί μαλάκες να σπουδάζουν 12 χρόνια και να έχουν τρομερές ευθύνες προκειμένου να έχουν το ίδιο κύρος και αποδοχές με άλλα επαγγέλματα που δεν περνάνε τέτοιο λούκι.Αντίθετα σε 3κοσμικές χώρες (ελλάδα, πακιστάν, ινδία κτλ) που δεν έχουν αναπτυγμένες οικονομίες, πλακώνουν όλοι ιατρική/νομική, αφού δεν υπάρχουν άλλα επαγγέλματα για πτυχιούχος ΑΕΙ (μετά πάμε σε αγρότες,εμπόρους κτλ).

Η ξεφτίλα με την πρωτοβάθμια ιατρική στην ελλάδα δείχνει τι μπανανία είμαστε, αλλά και πόσο άσχετοι οι και καλά υπεύθυνοι.

Ήθελα να ήξερα στα επείγοντα ποιας παν/μιακής του πλανήτη σκάνε στα επείγοντα ασθενείς για τους πάρεις μια πιεσούλα ρε παιδί μου.χαχαχαχα

Βέβαια και ο γραικός, ένα συνάχι να πάθει, στάνταρ θα πάει στον "καθηγητή" να τον δει.+παλι χαχαχαχ φυσικα

α ρε νιμε ψιλοασχετο εισαι απο τους διαδικτυανθρωπους που διαδικτυομισαγαπω.

διαβαζοντας σε κατα καιρους,καποιες φορες θεωρω οτι εισαι μεσα στο μυαλο μου με ολη την κυριολεξια της φρασης και καποιες φορες μου τη σπας τα μαλλλλλλλα λεμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά η ειδικότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου παραμένει η παθολογία κ τα παρακλάδια της κατά την γνώμη μου.

(ΥΓ. το ποστ είναι επίτηδες προβοκατόρικο)

Ετσι...Να μπαινουν μερικα πραγματα στη θεση τους...

Να φωναζω χειρουργους να κανουν εξωρυξη κοπρολιθων κι εγω να τραβαω βιντεακια emcensored ...OOPS BUSTED ! ! !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Λοιπον. Η ειδικοτητα ανοιξε, κι εσπασε ο διαβολος το ποδαρι του και μπηκα! Την επομενη βδομαδα αρχιζω, κι αν καταλαβα καλα, θα ειμαι λιγο all around για καμποσο. Ακομα δεν ξερω περισσοτερα, ελπιζω ομως να αντλησω πολλες γνωσεις. Το κατα ποσο ενας ανθρωπος μπορει να αντεξει να κανει αυτη την ειδικοτητα για παντα ειναι υποκειμενικο, αλλα πρεπει και να το ζησεις πρωτα για να εχεις αποψη. Δεδομενου οτι στην Ελλαδα δεν προκειται να ανοιξει τετοια ειδικοτητα συντομα, μιας και τα επειγοντα σε μας δεν ειναι ακριβως τα επειγοντα του εξωτερικου, τουλαχιστον σαν παθολογια θα μου τα αναγνωρισουνε? Ξερει κανεις? Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας.

ΥΓ Ουτε τριήμερο δεν θα μας αφησουν να ξεκουραστουμε οι αθεοφοβοι!

ΥΓ2 Οταν καταλαβω καλυτερα κι εγω τι ακριβως θα μας βαλουν να κανουμε, θα πω τις εμπειριες μου, κι αν η συνταγη ειναι πετυχημενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ. Στην Ιταλια. Συγκεκριμενα, στην Φλωρεντια. Οσο αν αφορα τις εξετασεις για την εισαγωγη στις ειδικοτητες (εδωσα και για αναισθησιολογια-ΜΕΘ)...Για να μπει καποιος σε αυτη τη χωρα, 1) πρεπει να τον γνωριζουν, 2) Πρεπει να εχει το καταλληλο βιογραφικο (βαθμους, πτυχιακη, elective courses), να γραψει τελεια το πρωτο τεστ, να μην γραψει απαισια στο 2ο (γιατι εκει η σε χαντακωνουν η σε ανεβαζουν, πχ μου εβαλαν ενα πραγματικα ανεξηγητο 6/15 στην αναισθησιολογια) και 3) ΝΑ κανει τον σταυρο του να μην υπαρχουν πολλα "βυσματα" και παρουνε ολες τις θεσεις. Δυστυχως συνηθως (υπαρχουν και μερικες εξαιρεσεις ), δεν μετραει το ποσο καλος εισαι, αλλα το ποσο σε ξερουν. Τωρα αμα χασεις 7 βαθμους επειδη δεν εχεις πτυχιακη, η επειδη την εχεις στην ουρολογια ενω δινεις παθολογια πχ τοτε οι πιθανοτητες μειωνονται κατακορυφα, κι ας σε μαθανε εν τω μεταξυ.

Απαντησα σε κατι που δεν ρωτηθηκε, αλλα πιστευω ειναι σωστο να ειπωθουνε καποια πραγματα. Το συστημα προωθει πρωτα τα βυσματα αν υπαρχουν, μετα τους "καλυτερους" ενδογενεις και μετα οτιδηποτε αλλο.

Ειναι ο πρωτος χρονος, οι προσδοκιες ειναι πολλες, ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην γινουμε απλα ενα αποτυχημενο πειραμα.

ΥΓ Με λιγα λογια αμα περιμενεις αξιοκρατια, μην διαλεξεις Ιταλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α, ιταλία. μάλιστα. και εκεί αναξιοκρατεία και γνωριμίες? τέλοσπάντων! καλή ειδικότητα λοιπόν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. ER ή ED (emergency department) ή επειγοντολόγος: είναι ειδικότητα που οι ασθενείς δέχονται πρώτες βοήθειες και μοιράζονται στα διάφορα τμήματα για νοσηλεία ή παίρνουν εξιτήριο. Βλέπουν από ράμματα, από πυρετό σε ίωση, από απλή γαστρεντερίτιδα, μέχρι τραύμα, μέχρι εγκεφαλικό, έμφραγμα. Όταν όμως πχ περιμένουν τραύμα, τους έχει ειδοποιήσει το ασθενοφόρο έχουν ήδη φωνάξει την trauma team on call του νοσοκομείου και είναι έτοιμοι με χειρουργείο έτοιμο, ή αν περιμένουν έμφραγμα επίσης. Αν δεν περιμένουν και μπει ένας μέσα και πει έχω πόνο στο στήθος, κάνουν το ΗΚΓ, δίνουν οξυγόνο, δίνουν μια ασπιρίνη και αμέσως καλούν να κατέβει ο παθολόγος και ο καρδιολόγος. Οπότε ναι μεν είναι η πρώτη γραμμή του νοσοκομείου αλλά δεν αναλαμβάνουν την νοσηλεία, τον βλέπουν, τον εκτιμούν και τον διακομίζουν ανάλογα τον ασθενή. Πολύ θετικά, έχουν 6ωρες ή 8ωρες βάρδιες, δλδ δεν έχουν τα 30ωρα που κάνουν εφημερίες οι άλλες ειδικότητες, βλέπουν από βρέφη μέχρι υπερήλικες (αν και τελευταία έχουν παιδιατρικά ER), και κάνουν urgent care, και μικρά χειρουργικά (αποστήματα, ράμματα, εκδορες κλπ) και παθολογικά (πυρετό, πονοκέφαλο, AMS, γαστρεντερολογικά κα), δεν έχουν έναν ασθενή μέσα 20-30 μέρες, κάθε μέρα εργαστηριακά, ακτινογραφίες, γράφε νότια (notes) ξέρω γω, αλλά γρήγορα εναλλαγή περιστατικών και ασθενών. Αρνητικό, μέχρι τα 60 σου δουλεύεις ακατάστατα νύχτες, σαββατοκύριακα, αργίες ή ιδιωτικά έχεις ένα ιατρείο που πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτό, αφού είναι walk-in urgent care clinic και δεν υπάρχει αντίστοιχο στην ελλάδα. Έχει σημασία ο εξοπλισμός αλλά αν ένα περιστατικό είναι βαρύ θα καλέσουν ασθενοφόρο δεν θα περπατήσει μέσα σε μια κλινική, ή αν έρθει θα καλέσει ο γιατρός ασθενοφόρο.

2. ICU, ΜΕΘ: Καμίιιια σχέση. Μα καμία. Στο ICU έχεις ασθενείς συνήθως σε καταστολή (γι'αυτό και είναι ότι καλύτερο για να κάνεις procedures) και παίζεις όπως είπαν και άλλοι με τα αέρια, τις οξεώσεις, τις αλκαλώσεις, τα νάτρια, τα κάλια, τον αερισμό, οξυγόνα, είναι συνεχώς σε monitoring, βλέπεις ΗΚΓ, εργαστηριακά, και προσπαθείς να τους βγάλεις όσο πιο σύντομα από την μονάδα. Μπορεί να στραβώσουν μέσα σε λεπτά και να τρέχεις όλη νύχτα να τους φτιάξεις και πάλι...Δλδ πολύ σοβαρά περιστατικά που συνήθως έχουν continuity care, μέχρι να βγουν από την μονάδα, άλλο κλίμα. Ένα σύστημα που είδα είναι ότι υπάρχει μοναδολόγος που παρακολουθεί από monitors όλα τα δωμάτια που έχουν και ηχεία, και πχ έχει ο ειδικευόμενος έναν ασθενή που στραβώνει...αλλάζει οξυγόνα, βάζει ζουμιά να τρέχουν...είναι σε ένα πανικό (ειδικά αν είναι και πρωτοετής και περιμένει να έρθουν οι seniors να τον ξελασπώσουν) και ακούς την φωνή του θεού "κάνε αέρια να δεις τί γίνεται"...πάαααναγια μου...τρομάρα :P ρε θεέ γιατί δεν κατεβαίνεις να βοηθήσεις; Γιατί είμαι στα monitors σήμερα, έρχονται άλλοι :P

4. Family practice vs Internal Medicine...please...δλδ...ε ποτέ :P Οι παθολόγοι είναι η χωματερή του νοσοκομείου, ότι δεν χρειάζονται τα άλλα services το στέλνουν στους παθολόγους :P Ξεκινάμε ότι έχουν πολλή εμπειρία στην νοσηλεία, πολύ περισσότερη από τους γενικούς γιατρούς, και από πολλές από τις άλλες ειδικότητες. Σε καλούν για ένα κάλιο, για ένα ζάχαρο, μια ένα πυρετό που δεν πέφτει, για μια μύτη που ξύνεται...για ότι μπορείτε να φανταστείτε. Και μέσα στον όροφο παίζουμε με τα εργαστηριακά, τα συμπτώματα, τα σημεία και καλούμε συνεχώς ειδικούς, ακούμε συμβουλές (consults) και ταχτοποιούμε τον ασθενή μέχρι να πάρει εξιτήριο. γενικά οι παθολόγοι σε ένα νοσοκομείο είναι αυτοί που έχουν τις περισσότερες ώρες σε inpatient care, νοσηλεία, λόγω της φύσης της δουλειάς τους, δεν είναι ΩΡΛ που θα κάνουν την εγχείρηση ή την διερεύνηση και τέλος, ούτε ορθοπαιδικοί, ούτε νευροχειρουργοί. Αντίστοιχα για παιδιά πιο καλοί στην νοσηλεία είναι οι παιδίατροι παρά οι γενικοί γιατροί.

Πάμε τώρα στα εξωτερικά ιατρεία, που όντως αλληλοεπικαλύπτονται, δλδ γιατί να μην δινει αντιϋπερτασικό ο ΓΙ και να δίνει ο παθολόγος. Δεν έχει σημασία ποιός ξεκινάει την αγωγή, σημασία έχει ότι ο παθολόγος επειδή έχει πιο πολλές ώρες πτήσεις σε τέτοια προβλήματα, έχει και το back-up του να ξέρει την νοσηλεία πχ IV αντιϋπερτασικά με νοσηλεία μπορεί να είναι το επόμενο βήμα αν δεν πέφτει η πίεση. Και φυσικά ο καρδιολόγος επειδή έχει την εμπειρία της καρδιακής ανεπάρκειας και για την διάγνωση και για την αντιμετώπιση έχει το τελικό βήμα. Δλδ ανάλογα με την πορεία μιας ασθένειας, υπάρχει αυτός που θα το αντιμετωπίσει καλύτερα. Ο ΓΙ βλέπει και παιδιά, κάνει και παπ τεστ, κάνει και απλή οφθαλμολογική εξέταση, κάνει εμβόλια...πολλά πράγματα που χρειάζεται να γίνονται σε πρωτοβάθμια μη επείγουσα βάση.

Πάντως πολλοί ΓΙ βαριούνται να ασχοληθούν με κάτι πέρα από την εξέταση και τα check-ups υγιών και τα παραπέμπουν όλα σε ειδικούς είτε παθολόγους είτε πιο ειδικούς ΓΕΣ, νευρολόγους κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πολύ θετικό που παραθέτετε τα θετικά, αρνητικά της κάθε ειδικότητας, τις ανησυχίες τύπου "Δεν ξέρω τι ειδικότητα να κάνω, βοηθήστε με.."(κι εγώ ανήκω στην ίδια κατηγορία, ένα χρόνο μετά το πτυχίο και μάλλον θα συνεχίσω..). Αλλά κανείς δεν απαντάει στο ερώτημα σχετικά με το μελλον της ειδκότητας του επειγοντολόγου στην Ελλάδα. Έχω ακούσει μια φήμη, οτι σκέφτονται να στελεχώσουν τα ΤΕΠ σταδιακά με γενικούς γιατρούς ως επειγοντολόγους, αντί να κανει κάθε ειδικότητα εφημερία στα ΤΕΠ, όπως γίνεται και στην Ευρώπη..Ξέρει κανείς κάτι;Πως ακριβώς μπορούμε να έχουμε μια υπεύθυνη απάντηση από Υπουργείο, κτλ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθέτω ότι ξέρεις πως δεν υπάρχει αυτή η ειδικότητα...αν το ερώτημα είναι αν έχουν «μέλλον» οι γενικοί γιατροί, η απάντηση είναι σαφώς «ναι», είτε δουλεύουν σε Κ.Υ., είτε ως οικογενειακοί γιατροί στις γειτονιές των πόλεων, είτε σε αστικά Κ.Υ., είτε και (γιατί όχι) στα επείγοντα των νοσοκομείων!

Νομίζω ότι για αρκετά ακόμη χρόνια στην Ελλάδα θα είναι μια από τις καλύτερες επιλογές η γενική ιατρική, θα διορίζονται εύκολα για κάλυψη των κενών του συστήματος και χωρίς πολλή κούραση και ευθύνη (που πάνε πακέτο νομίζω με την υπερ-εξειδίκευση) θα βγάζουν καλά λεφτά...και αν αισθάνεσαι τροχονόμος ή σου λένε ότι αυτό είσαι, να σκέφτεσαι ότι πολλοί τροχονόμοι στην τελική περνάνε πολύ καλύτερη ζωή από πολλούς «γιατράρες - μη χέσω»! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.