Jump to content

Residency in Emergency Medicine


Εpεβος

Recommended Posts

Επειδη ενδιαφερομαι για την συγκεκριμενη ειδικοτητα, η οποια απ' οσο γνωριζω δεν υπαρχει στην Ελλαδα, θα χρειαζομουνα πληροφοριες για το αν και ως τι αναγνωριζεται στην Ελλαδα! Υπαρχει καποιος που να εχει αναλογη εμπειρια η να το εχει ψαξει καθολου η εστω να γνωριζει οτιδηποτε επι του θεματος? Ευχαριστω για την προσοχη σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βρεις σε κάποια χώρα του εξωτερικού να κάνεις αυτή την ειδικότητα,πόσο χαζός είσαι για να γυρίσεις πίσω μετά το τέλος και να την αναγνωρίσεις πχ ως απλή παθολογία? Δεν γυρνάς ποτέ, οπότε η ερώτηση δεν υφίσταται.

Φαντάζεσαι ΕΜ στην άνω κολοπετινιτσα?

Έπεσε η γρια απ'το γαϊδούρι και έσπασε το πόδι...

Πολύ ER βλέπεις μου φαίνεται... Για κόψε λίγο την τβ και προσγειώσου!

Life is a slow paced, sad ending drama, not a lighthearted, feel good, action packed rom com.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βρεις σε κάποια χώρα του εξωτερικού να κάνεις αυτή την ειδικότητα,πόσο χαζός είσαι για να γυρίσεις πίσω μετά το τέλος και να την αναγνωρίσεις πχ ως απλή παθολογία? Δεν γυρνάς ποτέ, οπότε η ερώτηση δεν υφίσταται.

Φαντάζεσαι ΕΜ στην άνω κολοπετινιτσα?

Έπεσε η γρια απ'το γαϊδούρι και έσπασε το πόδι...

Πολύ ER βλέπεις μου φαίνεται... Για κόψε λίγο την τβ και προσγειώσου!

Life is a slow paced, sad ending drama, not a lighthearted, feel good, action packed rom com.

Πολυ κατατοπιστικος ησουνα :lol: ! Ευχαριστω για την συμβουλη,αλλα αλλο εψαχνα να μαθω. Τυχαινει να μου αρεσει αυτο το ειδος ιατρικης και θελω να την εξασκησω για καποια χρονια,οχι μια ζωη βεβαια.Η ειδικοτητα ανοιγει φετος εδω και απλα ηθελα να ξερω,αμα ξεμεινω μονο με αυτην (αμα μπω βεβαια), αμα θα μπορεσω να την χρησιμοποιησω στην Ελλαδα η θα μεινω ανεργος αμα κατσουν ολα στραβα. Βεβαια και παθολογια αμα μου αναγνωρισουν μερικα χρονια δεν με χαλαει καθολου. Επισης να σου απαντησω οτι ER δεν βλεπω, μαλλον περισσοτερο SCRUBS. Ειμαι στα επειγοντα καμποσο καιρο τωρα και το γουσταρω τρελλα. Βεβαια μην φανταστεις κανα τρελοκομειο, φαντασου ενα αρτια εξοπλισμενο και οργανωμενο emergency department (αμα εχεις δει ποτε).Σε εφιαλτη δεν θες να περνας τις μερες σου ουτε εσυ ουτε εγω!!Α και κατι τελευταιο, δες αυτο το βιντεακι για το προσγειωσου που μου ειπες,φιλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω αν ζουσα αμερικα emergency medicine θα κανα.απο μια αποψη αυτο μονο θα θελα να κανω.

τωρα που δε ζω εκει ομως και που ουτε θελω να ζησω εκει αναγκαστικα πρεπει να κατσω να διαλεξω αναμεσα σε ενα σωρο αλλα που απο μονα τους δε μου ειναι αρκετα emconfused

ιμερζενσι μεντισιν ρε χεστηκα για το αγχος και για το οτι εχοντας ισως αλλη ειδικοτητα στις ΗΠΑ θα βγαζα περισσοτερα φραγκα

ερχεται σε σενα ο αλλος στα χαλια του τα μαυρα η εστω σε γκριζα χαλια ρε παιδι μου η εστω σε καλουτσικα χαλια οπως και να χει ομως φευγει απο σενα σε καλυτερη φαση απ οτι ηρθε(αυτο τουλαχιστον ειναι το ζητουμενο).κι αυτο στο τσακ μπαμ οχι μετα απο long θεραπειες και παει λεγοντας.

τσακ μπαμ ιατρικη παρεμβαση στο προβλημα,τσακ μπαμ αποτελεσμα.

"απλα" πραματακια,αμεση ανακουφιση.

ολα τα λεφτα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι αναγκη να πας ΗΠΑ...

σε ολη την Ευρωπη υπαρχει ως ειδικοτητα και μαλιστα στην Σουηδια ειναι πολυ καλα απο αποψη εκπαιδευσης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι αναγκη να πας ΗΠΑ...

σε ολη την Ευρωπη υπαρχει ως ειδικοτητα και μαλιστα στην Σουηδια ειναι πολυ καλα απο αποψη εκπαιδευσης...

ουτε στη σουηδια θελω να παω να μεινω :anavwfwties:

να παω να κανω την ειδικοτητα και μετα να ρθω δω να μαι τι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ασε που σαι χρησιμος ανα πασα στιγμη για πασα μαλακια κ στραβη 24 ωρες το 24ωρο

ο,τι και αν τυχει εισαι ο πλεον εκπαιδευμενος για να αντιδρασεις με τον πλεον σωστο τροπο

συμπερασμα βοηθας κοσμο αβερτα ανα πασα στιγμη οπουδηποτε κατσει η στραβη-σε κοιτανε σαν μικρο θεο :rolleyes: -εσυ φτιαχνεσαι/ανεβαινεις-τι κοκα κι αηδιες-και γενικως εισαι απαραιτητος ρε παιδι μ εισαι χρησιμος

αι πες εσυ τωρα σ εναν οποιοδηποτε ντοκ για να μην πω για μικροβιολογους και λοιπες ειδικοτητες παρεμφερους τυπου,να αντιδρασει ιατρικα...αμεσα κι αποτελεσματικα σε ο,τιδηποτε στραβο ιατρικης φυσεως κατσει στην καθημερινοτητα του εκτος δουλειας

φεξε μου και γλυστρησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλια?

που ειναι και στο κλιμα μας.....

ρε συ μπιλη και θα γυρισει να κανει τι ειπαμε ο ερεβος αν κανει ιμερτζενσι στην ιταλια;;;

θα γυρισει εδω και θα ναι τι;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από όσο ξέρω δεν αναγνωρίζεται σαν ειδικότητα στην ελλάδα ούτε σου την αντιστοιχούνε με κάποια άλλη.
Έτσι είναι!

Έψαξα για συνάδελφο από Ρουμανία που έκανε ειδικότητα εκεί και εργάστηκε εκεί και ρώτησα στο υπουργείο στην κα Σαμαρά και μου είπε πως δεν αναγνωρίζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ μπιλη και θα γυρισει να κανει τι ειπαμε ο ερεβος αν κανει ιμερτζενσι στην ιταλια;;;

θα γυρισει εδω και θα ναι τι;;;

Δημοσιογράφος επί θεμάτων υγείας! :rolleyes:

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα καλυτερα, θα περιμενεις με το δικηγορο εξω απο το ΤΕΠ, θα πινετε το καφεδακι σας, και μολις βγαινει κανενας βογκωντας και σερνοντας το εμπειρο σου πλεον ματι θα κοβει κατασταση αμεσως. Θα κοιτατε ποσες εφημεριες εκανε ο ειδικευομενος αυτο το μηνα. Ειναι στην 5η και βαλε; Βουρ στον πατσα: Αγωγες, αποζημιωσεις, νταβαντουρι, κολαση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβα...Δηλαδη "ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι"!!! Φτου γ@μωτο, γιατι πιστευω οτι ειναι πολυ καλη εμπειρια και μετα αμα λαχει κανεις κατι αλλο.Αλλα αμα ειναι να μην μου αναγνωρισουν ουτε ενα χρονο παθολογια με βαζει σε σκεψεις. Οσο αν αφορα το στρες, πιστευω ειναι σχετικο.Εδω οι γιατροι κανουν βαρδιες των 6 ωρων, εκτος απο την 12ωρη νυχτερινη, και εναλασσονται στους διαφορετικους κωδικες.Δηλαδη δεν κανεις σερι 2 φορες κοκκινο δωματιο.Πας πρασινο, κιτρινο, μετα χαλαρα γαλαζιο η λευκο,μετα κοκκινο και ουτω καθεξης.Κι επειτα ο χρονος σου πιστευω περναει πολυ πιο γρηγορα,εισαι συνεχεια σε εγρηγορση και δεν εχεις και πολυ χαρτουρα (ας ειναι καλα τα pc) οπως σε μια πχ παθολογικη κλινικη... :angry: ...Τι να πω,ισως σε καποια φαση ανοιξει και στην Ελλαδα...Ιδωμεν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναισθησιολογια,μεθ.

αυτα θα εκανα στην περιπτωση που θες να εισαι γνωστης,μαχιμι και να σωζεις ζωες.

δηλαδη οπως τοχω στο νου ιμερτζενσι ειναι μια ειδικοτητα που συγκεραζει πολλες αλλες ειδικοτητες οσο αφορα το επειγον.

και στη μεθ η γιατροι γινονται ενα μιξ και μαθαινοντας μεταξυ τους στην ουσια αποτελουν νεο μορφωμα γιατρου,τον μεθατζη.

που εισαι φιλος,σε ποια χωρα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες και με γκαντεμιασα ενα πραμα!Ειμαι Ιταλια,οπου εδω και κανα 2-3 χρονια, το λεγομενο S.I.M.E.U. (SOCIETA' ITALIANA di MEDICINA D'EMERGENZA-URGENZA) προσπαθει να ανοιξει την λεγομενη ειδικοτητα στα επειγοντα.ΑΛΛΑ η κλικα της αναισθησιολογιας (τουλαχιστον στην Ιταλια οι αναισθησιολογοι κανουν και ΜΕΘ ,που σε μερικες χωρες υπαρχει σαν ειδικοτητα ξεχωριστη) ασκει διαρκως βετο, οποτε ΚΑΙ φετος ζουν ενα κλιμα αβεβαιοτητας οσοι (εμου συμπεριλαμβανομενου) θελουν να μπουν σε αυτη την ειδικοτητα...

Οσον αφορα την ΜΕΘ και την Αναισθησιολογια, προσωπικα θα προτιμουσα να υπηρχε μια ειδικοτητα στα επειγοντα, χωρις να πρεπει να περασω απο τα χειρουργεια η μονο ΜΕΘ (την οποια θεωρω καπως ψυχοπλακωμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναισθησιολογια,μεθ.

αυτα θα εκανα στην περιπτωση που θες να εισαι γνωστης,μαχιμι και να σωζεις ζωες.

δηλαδη οπως τοχω στο νου ιμερτζενσι ειναι μια ειδικοτητα που συγκεραζει πολλες αλλες ειδικοτητες οσο αφορα το επειγον.

και στη μεθ η γιατροι γινονται ενα μιξ και μαθαινοντας μεταξυ τους στην ουσια αποτελουν νεο μορφωμα γιατρου,τον μεθατζη.

που εισαι φιλος,σε ποια χωρα??

καμια σχεση η μεθ με το emergency medicine θεωρω

ο ιμερτζενσι ντοκ δεχεται τον ασθενη με το που σκαει μυτη στο χοσπιταλι στη θριαμβευτικη εισοδο του

στη μεθ πανε οσοι ετοιμαζονται για θριαμβευτικη εξοδο

δεν ξερω αν με νοας :rolleyes:

ο μεθατζης ξερει να παιζει με φαρμακακια πανω σε σωματα κοιμησμενων ασθενων να πουμε που ναι ηδη χιλιοεξετασμενοι η χιλιοχειρουργημενοι

ο ιμερτζενσι αντιμετωπιζει πιο wild καταστασεις του τυπου

εκατσε η στραβη στον αγνωστο χ,αγνωστος χ απ ολες τις αποψεις,και εισερχεται στο χοσπιταλ.γιου ο ιμερτζενσι ντοκ αναλαμβανεις ολ δε ρεστ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φωναξτε να κατεβουν οι αναισθησιολογοι.

καπως ετσι γινεται οταν στραβωνει το θεμα

φαρμακακια?

ε υπερβολη,η μαλλον υποτιμηση :-))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναισθησιολογια,μεθ.

αυτα θα εκανα στην περιπτωση που θες να εισαι γνωστης,μαχιμι και να σωζεις ζωες.

δηλαδη οπως τοχω στο νου ιμερτζενσι ειναι μια ειδικοτητα που συγκεραζει πολλες αλλες ειδικοτητες οσο αφορα το επειγον.

και στη μεθ η γιατροι γινονται ενα μιξ και μαθαινοντας μεταξυ τους στην ουσια αποτελουν νεο μορφωμα γιατρου,τον μεθατζη.

που εισαι φιλος,σε ποια χωρα??

καμια σχεση η μεθ με το emergency medicine θεωρω

ο ιμερτζενσι ντοκ δεχεται τον ασθενη με το που σκαει μυτη στο χοσπιταλι στη θριαμβευτικη εισοδο του

στη μεθ πανε οσοι ετοιμαζονται για θριαμβευτικη εξοδο

δεν ξερω αν με νοας :rolleyes:

ο μεθατζης ξερει να παιζει με φαρμακακια πανω σε σωματα κοιμησμενων ασθενων να πουμε που ναι ηδη χιλιοεξετασμενοι η χιλιοχειρουργημενοι

ο ιμερτζενσι αντιμετωπιζει πιο wild καταστασεις του τυπου

εκατσε η στραβη στον αγνωστο χ,αγνωστος χ απ ολες τις αποψεις,και εισερχεται στο χοσπιταλ.γιου ο ιμερτζενσι ντοκ αναλαμβανεις ολ δε ρεστ

Respect για τους μεθατζηδες και τους αναισθησιολογους,μιλαμε για δυσκολες περιπτωσεις και ακριβως επειδη οι περισσοτεροι ειναι χιλιοχειρουργημενοι,η κατασταση ειναι λεπτεπιλεπτη.Το να βαζεις "φαρμακακια" ενδοφλεβια σε τετοιους κρισιμους ασθενεις επιφερει τεραστια ευθυνη,γιαυτο κι οταν γινει το λαθος,γινεται χοντρο λαθος.Αλλωστε η ΜΕΘ κανει πλεον τα αδυνατα δυνατα για κρισιμους ασθενεις οι οποιοι παλια ητανε για τα θυμαρακια ( κι αρχιζουν τα ντιμπειτ για το τι ειναι ηθικα σωστο και τι οχι ). Βεβαια Σηλια, μην νομιζεις οτι ειναι ολα σαν το ER. Για να χαλαρωσει κι ο γιατρος, εναλλασσεται στους διαφορετικους triage-κωδικες οπως προανεφερα αλλιως δεν θα ηταν βιωσιμη η κατασταση απο αποψη αγχους.Ενας emergency doctor, πρεπει να συνδυαζει γνωσεις παθολογου,αναισθησιολογου και καποιες χειρουργικες, δηλαδη να εχει ικανοτητες για να χειριζεται οξειες (ετσι λεγεται?) καταστασεις. Προσωπικα μου αρεσει γιατι εχει γρηγορη εναλλαγη περιστατικων και υπαρχει παντα εκεινο το thrill του να κανεις την σωστη διαγνωση με τα μεσα που εχεις (δηλαδη τα παντα και μεσα σε λιγο χρονικο διαστημα),να χορηγησεις την θεραπεια και να σταθεροποιησεις τον ασθενη. Βεβαια μετα δεν ξερεις που θα παει και τι θα κανει,κι αμα ο παθολογος του κανει και διαγνωση της νοσου τρεχαγυρευε χεστηκες emdots !

Βεβαια οι ευθυνες δεν ειναι αμελητεες,και για την ωρα δεν μπορω να εκφερω αποψη.Το ερωτημα κατα ποσο ειναι πραγματικα αγχωτικο παραμενει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμπερασμα βοηθας κοσμο αβερτα ανα πασα στιγμη οπουδηποτε κατσει η στραβη-σε κοιτανε σαν μικρο θεο :rolleyes: -εσυ φτιαχνεσαι/ανεβαινεις-τι κοκα κι αηδιες-

Εντάξει τώρα, μην υπερβάλουμε, σαν την κόκα δεν είναι τίποτα.

Αυτό που λες, ότι αν συμβεί κάτι στον δρόμο, ξέρεις τι να κάνεις δεν παίζει.Η ER βασίζεται 99% σε υποδομή/τεχνολογία/φάρμακα, χωρίς αυτά δεν κάνεις τπτ.Το μόνο πλεονέκτημα είναι ότι δεν θα χάσεις την ψυχραιμία σου και θα κάνεις και 1-2 στοιχειώδη (ακινητοποιήση αυχένα, κτλ). (εκτός δηλ κ αν έχεις λαρυγγοσκόπιο, απινιδωτή κτλ στην κωλότσεπη όπου πας).

Κατά τα άλλα, στο ER το θέμα είναι βασικά να μάθεις ορισμένα πρωτόκολλα (τυφλοσούρτη στα απλά ελληνικά) και να τα κάνεις αυτόματα.

Καλό αν θες οι άλλοι να σε βλέπουν σαν θεό (= το 90% των ελ γιατρών που από ένα σημείο και έπειτα βαριούνται να τους έχουν για θεό μόνο οι συγγενείς τους), αλλά η ειδικότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου παραμένει η παθολογία κ τα παρακλάδια της κατά την γνώμη μου.

(ΥΓ. το ποστ είναι επίτηδες προβοκατόρικο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό αν θες οι άλλοι να σε βλέπουν σαν θεό (= το 90% των ελ γιατρών που από ένα σημείο και έπειτα βαριούνται να τους έχουν για θεό μόνο οι συγγενείς τους), αλλά η ειδικότητα του σκεπτόμενου ανθρώπου παραμένει η παθολογία κ τα παρακλάδια της κατά την γνώμη μου.

(ΥΓ. το ποστ είναι επίτηδες προβοκατόρικο)

Yes but... they are not doctors! :splaaaats:

Για να παραφράσω παλαιότερη αναφορά σε απόψεις χειρουργών εξωτερικού για τους παθολόγους συναδέλφους τους.

ΥΓ Η απάντηση δεν έχει κανένα άλλο στόχο παρά να προκαλέσει άλλη μια σύρραξη μεταξύ παθολόγων και χειρουργών του φόρουμ. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον παιδες,πλακα κομμενη.

η πικρη αληθεια ειναι οτι οπουδηποτε ανα τον κοσμο και να ημουνα δε θα ηξερα τι ειδικοτητα να κανω.

και για να το πω ακομη πιο απλα.δεν εχω ιδεα τι μ αρεσει.

ποσο πιο γαμησε τα μπορει να ειναι μια κατασταση απ το να μην ξερεις τι θες;

ξερω οτι μ αρεσει να μαι στα επειγοντα της χειρουργικης και να κοβω ραβω αλλα να μη μπαινω χειρουργειο κανονικα :wacko:

γκαγκα εντελως;;;

ε σπαζομαι στη λογικη οτι θα πρσπει να χειρουργω ολη την ωρα κανονικα.πολλη ευθυνη κι αγχος.δε μ αρεσει καθολου η ιδεα.

επισης μ αρεσει να μαι ο γιατρος που ξερει απ ολα και μπορει να ανταποκριθει πανω κατω στα παντα σε καθε λογης ιατρικης φυσεως θεμα κι αν προκυψει :rolleyes:

χα καλοοο ε;;; :anavwfwties::anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

τι γιατρος να γινω;;; :lol:

ακριλ και νιμε κρεμομαι απ το στομα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερω οτι μ αρεσει να μαι στα επειγοντα της χειρουργικης και να κοβω ραβω αλλα να μη μπαινω χειρουργειο κανονικα :wacko:

γκαγκα εντελως;;;

ε σπαζομαι στη λογικη οτι θα πρσπει να χειρουργω ολη την ωρα κανονικα.πολλη ευθυνη κι αγχος.δε μ αρεσει καθολου η ιδεα.

επισης μ αρεσει να μαι ο γιατρος που ξερει απ ολα και μπορει να ανταποκριθει πανω κατω στα παντα σε καθε λογης ιατρικης φυσεως θεμα κι αν προκυψει :rolleyes:

χα καλοοο ε;;; :anavwfwties::anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

τι γιατρος να γινω;;; :lol:

ακριλ και νιμε κρεμομαι απ το στομα σας

Ακόμα κι αν δεν κρέμεσαι από το δικό μου, γενική ιατρός να γίνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.