Jump to content

Φωτογραφία


SurvivaL

Recommended Posts

Πολλοί ίσως έχεται την φωτογραφία για χόμπυ. Ιδίως τώρα με την ψηφιακή τεχνόλογια τα πράγματα είναι εύκολοτερα. Παράθετο λοίπον μια φωτογραφία απο τις 10άδες που υπάρχουν στο τόσο καλό site για ψηφιακή φωτογραφία DPGR.gr

Το Καρπενήσι από ψηλά

gf_krp.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Last Reply

Και άλλη μια καταπληκτική φωτογραφία!!!

Μετα από καλοκαιρινή μπόρα στη Λευκάδα...

1024dkatsis_lefkada.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχαχαχαχα

Τρελό γέλιο! :( 8) :P :evil: :multicolor: :wink: :cry: :x :-? :):D:o:lol: :oops: :roll: :bloodomen: :shoot: :angel: :hbirth: :splats: :cry: :evil: 8) 8) :(:(:D:D:D:lol::lol::lol::lol:

:P:P:P:P

Υ.Γ. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω φατσούλες για να ακολουθήσω τη γραμμή Survy! Δε θα επαναληφθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά καλά παλιογιατρέ θα σε φτίαξω σύντομα... :evil: :P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

emarright RR....κοίτα τι βρήκα!!!! :D

----------

και σε μένα αρέσει πολύ η φωτογραφία...δεν έχω ασχοληθεί μαζί της μελετώντας τα μυστικά της ....έχω αρκεστει στη λειτουργία Auto....

περισσότερο μ'αρέσει γιατι , κατα τη γνώμη μου, καταφέρνει και "αιχμαλωτίζει" τη στιγμη (δίχως να κλέβει όμως την ψυχή, όπως πιστεύουν οι Ινδιάνοι ) "απελευθερώνοντας" τα συναισθήματα , τις σκέψεις , τις αναμνήσεις όταν πια τις εκτυπώνουμε....

ειμαι συναισθηματικά δεμένη με την αναλογική Κανον που έχω , γιατί με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη αρκετες φορές (...σ'αυτήν ,επίσης, οφείλω και το παρατσούκλι παπαράτσι)...

ψηφιακή κόντακ 3.1 πήρα στην αρχή του 2004,αλλά εδω και λίγο καιρό την χρησιμοποιώ....

να μερικές απο τις πρωτες φωτο μου με ψηφιακή:

post-386-1096663879.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ... ούτε καν το είχα προσέξει ότι υπήρχε.. :)

Όπως και η tik-tak έτσι και εγώ είμαι λίγο τρελός με photos.. το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάρω μία μηχανή... δε βολεύομαι με μία απλή και περιμένω την στιγμή να πάρω μία όπως την θέλω... τώρα ψήνομαι για μια Nikon D70 (ψηφιακή SLR για όσους ξέρουν :rolleyes: ), παρόλα αυτά όμως ο κολλητός έχει μπόλικες :P οπότε βολεύομαι με αυτές :D Όπου και να πάμε είμαι με μία μηχανή στο χέρι και εδώ και κάποια χρόνια έχω βρει την υγειά μου με τις ψηφιακές αφού δεν πληρώνω για την εμφάνιση του φιλμ ούτε και για την εκτύπωση...

Κατά καιρούς έχω προσπαθήσει να ασχοληθώ πιο σοβαρά με το θέμα αλλά είτε η σχολή είτε τα οικονομικά είτε άλλοι παράγοντες.. δεν με έχουν αφήσει ακόμα να ασχοληθώ όσο θέλω...

Για όσους τους αρέσει η φωτογραφία ας πάνε σε καμιά ομάδα... εγω είχα πάει στη φωτογραφική ομάδα του πανεπιστημίου Πατρών και τύπωσα τις δικές μου photos :) ασπρόμαυρες φυσικά....

Δείτε λοιπόν μερικές φωτογραφίες που βρήκα τώρα πρόχειρα.. όλες όσες θα δείτε είναι κυρίως με μια ψηφιακή Nikon στα 2.21 Megapixels

emarright Spider αυτή είναι από αρκούδι... Κανά 2-3 χρόνια πριν.... καφεδάκι μετά από μπάνιο :rolleyes: είπαμε.. είμαι ψυχάκιας.... :P

arkoudi.jpg

emarright Πριν δύο χρόνια.. περίοδο Χριστουγέννων... στο δρόμο για χιονοδρομικό Χελμού... Κάτω από τα σύννεφα είναι τα Καλάβρυτα ;)

kalavrita.jpg

emarright άποψη της Πάτρας.. επίσης πριν από 2 χρόνια... μπορεί και 3.... αυτή την έχω τραβήξει από το δασύλλιο... λίγο πιο ψηλά... από το ραντάρ για όσους ξέρουν..

patra.jpg

emarright Ηλιοβασίλεμα στα Bραχνέϊκα..

vrachneika.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Edinburgh έξω από το Hard Rock Cafe... το καλύτερο burger που έχω φάει :)

emarrightΗ αγαπημένη μου φωτογραφία ever

EdiHardRockCafe.jpg

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκα κάποιες από Σκοτία... :) και συγκεκριμένα Edinburgh

emarright Ένα μέρος της πόλης... είμαι λίγο πιο κάτω από το κάστρο

edinburgh.jpg

΄

emarright Το κάστρο του Εδιμβούργου

EdiCastle.jpg

emarright Herriow Watt... ένα απο τα πανεπιστήμια του Εδιμβούργου

heriotwatt.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μιάς και άρχισα να σας δείξω και λίγο απο HighLands... τα προτείνω ανεπιφύλακτα.... εγώ είδα μόνο ένα μικρό κομμάτι.. πήγα μονοήμερη αλλά υπάρχουν και 3ήμρες και 7ήμερες εκδρομές... να τονίσω ότι το βράδυ κοιμάστε σε κάστρα που πλέον είναι ξενοδοχεία :rolleyes:

emarright Fort Augustus Locks

περισσότερα εδώ :)

FortAugustusLocks.jpg

emarright μία εκκλησία.. κάπου ... στο δρόμο για το Fort Augustus....

loch_church.jpg

emarright κάπου εκεί παραδίπλα και κάποιες αγελάδες... κάμια σχεση με τις δικιές μας ε; :P

Cows.jpg

emarright ένα μέρος της λίμνης του Loch Ness, έβρεχε και δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο.. άσε που ήθελα και ευρυγώνιο φακό :rolleyes:

Lochness.jpg

emarright πάμε κρουαζιέρα; τι λέτε; :P

Lochness_clock.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημέρααα!!!

=================

RR.....τι ωραίες φωτογραφίες!!!

πάααααρα πολύ μου άρεσε αυτή απο τα Καλάβρυτα!!

επίσης, μου άρεσε αυτή εξω απο το καφέ, κυρίως για την αντίθεση που δημιουργειται ανάμεσα στο τεχνητό φως και στο φως της ημέρας που φευγει διαγράφοντας τα συννεφα...ουράνια παιχνιδίσματα πάνω απο την πόλη...

τι αγελάδες ειναι τούτες;;; :P

μπράβο,RR!!!! :D

emrockon

==============

--η φωτο με το άγαλμα στο Ιπποκράτη στο προηγούμενο ποστ βγήκε την ημέρα που αποφάσισα να πρωτοκυκλοφορήσω με τη μηχανή κρεμασμένη απο το λαιμό μου ...για παν ενδεχόμενο....Ετσι, σε μια ερημική σχολή , στα μεσα του Αυγούστου, έπεσα πάνω σε αυτο το "αστειάκι" : καποιοι είχαν αφήσει το ποτήρι καφέ

όλες οι άλλες φωτο ,αυτές που προηγήθηκαν (πλην της φλόγας...)αλλά και αυτές που έπονται ειναι απο την Ανδρο....εεε...χμμμ..δεν έχω άλλες....

( μόνο εκεί δοκίμασα τη ψηφιακή και επειδή δεν ήμουν σίγουρη για τα αποτελέσματα τις επόμενες μέρες χρησιμοποιόυσα την αναλογική...)

--η φώτο με τη βάρκα μ' αρεσει, γιατι πετύχαμε την εγκαταλελειμένη βάρκα..που; λίγο πιο κάτω απο την κορυφή του βουνού.....σκεφτήκαμε, μήπως είχε ξεμείνει απο τον προφήτη Ηλία ...χι,χι (θυμάστε την ιστορία με τον προφήτη Ηλιά ;;)

η ποιότητα δεν ειναι καλή γιατι έχω κάνει μείωση μεγέθους για να μην "βαρύνει" η σελίδα...

post-386-1096706783.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Xμ χμ...εμένα πάλι μου άρεσαν εκείνες απο την Πάτρα και θέλω και άααααααααλλες...Ακούς? :huh:emhug

ΥΓ. Βρε τικ-τακούλα...πού το ξέθαψες αυτό το θέμα??? :wacko:

Μπαίνω να δώ...και βλέπω πρώτο πόστ Survival...σκέφτομαι άνοιξε τόπικ για φωτογραφίες και ακόμα να στείλει τις φώτο απο τη συνάντηση 2 χρόνια πριν??? :angry::angry::angry: Θα τον σκίσω...Κοιτάω παρακάτω και βλέπω Barkingdom... :o λέω τι βλέπουν τα ωραία μου ματάκια???Γύρισεεεεεε??? :) Ναι ναι...γιούυυυυυυυπι γύρισε...Τελικά όλα ήταν ένα ψέμα... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup μεχρι να'ρθουν οι φωτο απο Πατρα :P , για παμε ενα ταξιδάκι πιο νοτια.....ναι, ακόμα πιο κάτω απο τ'αυλάκι....

ακολουθούν φωτογραφίες απο Λακωνία.Η ποιότητα δεν ειναι καλή,γιατι έκανα μια... ζαβολίτσα: φωτογράφισα τις ιδιες τις φωτογραφίες απο το αλμπουμ (η αρχική λήψη ήταν με την αναλογική ) και ετσι τα χρωματα έχουν ξεθωριάσει, μπορει να γερνουν λίγο και υπάρχει μια ασπρη γραμμή στο κεντρο....

post-386-1096721242.jpg

post-386-1096721325.jpg

post-386-1096721905.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυχαία ψάχνοντας στο νετ βρήκα ένα site για τεχνικές στο photoshop. Βασικά κάποτε σε ένα περίπτερο είχα δει ένα περιοδικό για το Adobe Photoshop CS 8 αλλά δεν το ξαναπέτυχα και σήμερα είπα να δω τι παίζει στο νετ...ίσως ενδιαφέρει και κανέναν άλλο... όλα είναι σε μορφή pdf και μπορείτε να τα κατεβάσετε εδώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με ένα κεφάλι καζάνι...μπλοκαρισμένη στην κίνηση....σήκωσα για λίγο το βλέμμα μου ψηλά ....και να! :rolleyes:

"....Να μπορούσα στα σύννεφα

την ψυχή μου ν’ ανέβαζα

Μ’ αστραπές τα γαλήνευα

Τα παράπονα που έβαζα

Στο μυαλό μου κι αρχίναγα

Κι απ’ την λύπη διασκέδαζα...."

(Πρωτοψάλτη/Νικολακοπούλου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Volcano gazing...

... Λάβα και καπνός από το ηφαίστειο της Αγίας Ελένης στις ΗΠΑ... Οι κάτοικοι της περιοχής απομακρύνονται προσωρινά, αλλά κάποιοι καταφθάνουν και κατασκηνώνουν κάτω από το ηφαίστειο. Volcano gazing, λέγεται αυτή η ωραία τρέλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

[...Ένας αθώος αχινος στον Κορινθιακό (λίγο μετά το Λουτράκι) κουβαλάει στην πλάτη του ένα φυσίγγι κυνηγετικής καραμπίνας.

Το εύλογο ερώτημα: Μα τι γυρεύουν αυτά τα δεκάδες/εκατοντάδες φυσίγγια στο βυθό της θάλασσας?

Η τελευταία μόδα στους παράνομους ψαροντουφεκάδες (με μπουκάλες ή όχι) είναι το καμάκι που έχει στην άκρη του ένα φυσίγγι που εκπυρσοκροτεί κατά την επαφή με το θήραμα - άκρως αποτελεσματικό και καταστροφικό για το θαλάσσιο περιβάλλον....]

απο το www.dpgr.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101474752.jpg

Το Κρίκελο (ν. Ευρυτανίας) από τη βεράντα του σπιτιού, που με φιλοξένησε, το περασμένο Σαββατοκύριακο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101475209.jpg

Κι άλλο Κρίκελο, από το σπίτι πάντα. Οι φωτογραφίες είναι από το κινητό μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101475605.jpg

Καρπενήσι πρωί, από το αμάξι, στο δρόμο προς τη σίραγγα για Φθιώτιδα... Πέρασα την ομίχλη ξυστά, αλλιώς ακόμα θα έψαχνα το ιατρείο... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101475894.jpg

Το ίδιο πρωί, στη ράχη Τυμφρηστού. Στις στροφές εναλλάσσονται ήλιος με ομίχλη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101939389.jpg

Έξω από το χωριό μου! Πάντα από το αυτοκίνητο, επιστρέφοντας πρωί από εφημερία!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

post-45-1101939501.jpg

Το χωριό φαίνεται στο βάθος...επιτέλους θα κοιμηθώ!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.