Jump to content

Η ταινία της Πέμπτης


tik-tak

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply

προς Winmx

μην κρινεις απο μια ταινια μονο.τον συγκεκριμενο ηθοποιο τον παω βεβαια.δες και τις παλιες του

προτεινω αν δεν εχεις δει

μαμ κακα και νανι

το τερας

η παγιδα του νομου

τζωνυ στεκινο

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εχω δει αρκετες ταινιες του Μπενινι,παλιες και καινουριες.Τον εχω δει και σε διαφορες εκπομπες και σε αρκετες συνεντευξεις .....γενικα ειναι κουραστικος κατ'εμε.

Ασε που κατανταει βαρετο να τον βλεπω συνεχεια να παιζει με τη Nicoletta Braschi.

Σιγουρα αυτα ειναι γουστα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω τον Μπενινι γιατι δεν τον παω; emxmm<_<
ειμαστε 2!

εξαιρω τις ταινιες του Jarmusch ;)

συνεπως,η προταση μου γι'αποψε...DownbyLaw.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς Winmx

μην κρινεις απο μια ταινια μονο.τον συγκεκριμενο ηθοποιο τον παω βεβαια.δες και τις παλιες του

προτεινω αν δεν εχεις δει

μαμ κακα και νανι

το τερας

η παγιδα του νομου

τζωνυ στεκινο

φιλικα

γιαννης

Johny Stecchino και Il Mostro και γαμω τα γελια, απαιχτος, απιστευτος. Επισης "Non ci resta che piangere" και οι απαγγελιες του Δαντη . Αλλα οπως και σε καθε ταινια, για να πιασει κανεις το vibe της, πρεπει να ξερει καλα την γλωσσα και το background αλλιως χανεις πολλα. Οσο για την Braschi, τι να κανει, την παντρευτηκε οποτε και βαζει την κρυοκωλη σε ολες του τις ταινιες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλα οπως και σε καθε ταινια, για να πιασει κανεις το vibe της, πρεπει να ξερει καλα την γλωσσα και το background αλλιως χανεις πολλα.

Οντως, αυτο ειναι μεγαλη αληθεια...Πριν απο κανα μηνα, ξημερωματα εβαλε το STAR απο Aldo Giovanni e Giaccomo το ''La leggenda di Al, John e Jack'' το οποιο ειναι η αγαπημενη μου ιταλικη κωμωδια και απο τις αγαπημενες μου γενικως (εχω τα παντα απο αυτους, ολα τα εργα, θεατρικες παραστασεις πριν γινουν διασημοι τα παντα μιλαμε!)...Το βλεπαμε με τον αδερφο μου...εγω αν και πρεπει να το βλεπα για 15η φορα χεζομουν στο γελιο! Ο αδερφος μου απο την αλλη ''νταξει ρε μαλακα καλοι ειναι αλλα δεν ειναι και τοσο πια...'' Εκει καταλαβα οτι μαλλον εχανε πολυ απο υποτιτλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αχαχα τρελες ατακες των Aldo, Giovanni e Giacomo στις διαφημισεις της Wind ....ειδικα οταν ειναι ντυμενοι Condors

-ma come fai a leggere al buio?

-ho fatto le scuole serali.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα χα!

μαζι λεγαμε για τη γοητεια των αλληθωρων? :P

εγω προτεινω να θυμηθουμε το "μισος" του Κασοβιτς/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αχαχα τρελες ατακες των Aldo, Giovanni e Giacomo στις διαφημισεις της Wind ....ειδικα οταν ειναι ντυμενοι Condors

-ma come fai a leggere al buio?

-ho fatto le scuole serali.

αχαχαχαχαχαχ...Αυτο που μου αρεσε ανεκαθεν σ'αυτους τους τρεις αυθεντικους κωμικους ειναι αυτο ακριβως! Το πως παιζοντας ακριβως με λεξεις, φρασεις, αστικους μυθους, στερεοτυπα της ιταλικης κοινωνιας βγαζουν απιστευτο γελιο!

Winmx,Epebos,Clemence,neurodiab και οποιος αλλος/η μιλαει ιταλικα...αφιερωμενο, απο τα αγαπημενα μου θεατρικα τους...ΚΑΙ παρα μα παρα πολυ επικαιρο! Scuola di Polizia 1..................Scuola di Polizia 2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δηλαδη ρε acryl, γουσταρεις βλεπωντας ταινιες που οι ηθοποιοι μιλανε σε μια γλωσσα που μοιαζει σαν παροξυνση ΧΑΠ;;;; :lol: :lol: :lol:

Ελα πλακιτσα μωρε...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και που πηγαν με πολυ ευκολια και χαρα με το μερος των ναζι...(μετα ακολουθησαν οι αλλοι σκανδιναβοι..)

**σορυ δεν εντεξα να μην το σχολιασω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δηλαδη ρε acryl, γουσταρεις βλεπωντας ταινιες που οι ηθοποιοι μιλανε σε μια γλωσσα που μοιαζει σαν παροξυνση ΧΑΠ;;;; :lol: :lol: :lol:

Μου αρέσει η συγκεκριμένη γλώσσα. :) Αν δεν σπούδαζα ιατρική και είχα περισσότερο χρόνο θα πήγαινα 100% να την μάθω. Εξάλλου πρόκειται για μια από τις καλύτερες πολεμικές ταινίες που έχουν γυριστεί.

http://www.youtube.com/watch?v=Ube5siaaRT0...feature=related

και που πηγαν με πολυ ευκολια και χαρα με το μερος των ναζι...(μετα ακολουθησαν οι αλλοι σκανδιναβοι..)

Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω) ο ''χειμερινός πόλεμος'' άρχισε έπειτα από επίθεση της ΕΣΣΔ στην Φινλανδία. Ήταν η ίδια ΕΣΣΔ που μερικούς μήνες πριν είχε κατακρεουργήσει την Πολωνία σε αγαστή συνεργασία με την χιτλερική Γερμανία (συμφωνο Μολότωφ-Ριμπεντροπ). Οι Φινλανδοί πολέμησαν σε έναν άνισο πόλεμο και κατάφεραν να κρατήσουν την ανεξαρτησία τους, άρα δεν βλέπω τίποτα τα ναζιστικό σε αυτό, το αντίθετο μάλιστα καθώς μου θυμίζει αρκετά τους δικούς μας πολέμους για ανεξαρτησία (απλώς ο ''χειμερινός πόλεμος'' ήταν ακόμη πιο άνισος). ΄Οταν δε η ΕΣΣΔ κατέρρεε μπροστά στο Stalingrad, οι Φινλανδοί δεν ακολούθησαν τους Γερμανούς και απλώς ανέκτησαν τα χαμένα εδάφη τους σταματώντας στα προ του πολέμου σύνορα.

Let the numbers speak, baby!

picture1ug9.png

^^Ούτε οι Ιταλοί τέτοιο φιάσκο.

υ.γ. οι Φινλανδοί δεν είναι Σκανδιναβοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δηλαδη ρε acryl, γουσταρεις βλεπωντας ταινιες που οι ηθοποιοι μιλανε σε μια γλωσσα που μοιαζει σαν παροξυνση ΧΑΠ;;;; :lol: :lol: :lol:

Μου αρέσει η συγκεκριμένη γλώσσα. :) Αν δεν σπούδαζα ιατρική και είχα περισσότερο χρόνο θα πήγαινα 100% να την μάθω. Εξάλλου πρόκειται για μια από τις καλύτερες πολεμικές ταινίες που έχουν γυριστεί.

http://www.youtube.com/watch?v=Ube5siaaRT0...feature=related

και που πηγαν με πολυ ευκολια και χαρα με το μερος των ναζι...(μετα ακολουθησαν οι αλλοι σκανδιναβοι..)

Αν δεν κάνω λάθος (που δεν κάνω) ο ''χειμερινός πόλεμος'' άρχισε έπειτα από επίθεση της ΕΣΣΔ στην Φινλανδία. Ήταν η ίδια ΕΣΣΔ που μερικούς μήνες πριν είχε κατακρεουργήσει την Πολωνία σε αγαστή συνεργασία με την χιτλερική Γερμανία (συμφωνο Μολότωφ-Ριμπεντροπ). Οι Φινλανδοί πολέμησαν σε έναν άνισο πόλεμο και κατάφεραν να κρατήσουν την ανεξαρτησία τους, άρα δεν βλέπω τίποτα τα ναζιστικό σε αυτό, το αντίθετο μάλιστα καθώς μου θυμίζει αρκετά τους δικούς μας πολέμους για ανεξαρτησία (απλώς ο ''χειμερινός πόλεμος'' ήταν ακόμη πιο άνισος). ΄Οταν δε η ΕΣΣΔ κατέρρεε στο Stalingrad, οι Φινλανδοί δεν ακολούθησαν τους Γερμανούς και απλώς ανέκτησαν τα χαμένα εδάφη τους σταματώντας στα προ του πολέμου σύνορα.

Let the numbers speak, baby!

picture1ug9.png

^^Ούτε οι Ιταλοί τέτοιο φιάσκο.

υ.γ. οι Φινλανδοί δεν είναι Σκανδιναβοί.

δεν ειναι ακριβως ετσι.....ηταν απο καιρο γνωστο οτι εκανε πλατες στην ναζιστικη γερμανια και φυσικα λογο ρωσιας ..εξελλου δεν ειναι τυχαιο οτι εγινε την συγκεκριμενη περιοδο...

ανεξαρτητα απο τον πολτικο λογοοι φιλανδοι πολεμησαν γενναια με απιστευτα σκληρες ειδικες δυναμεις εξου και οτι πηρε πολλους μηνες στους ρωσους να ''μπουνε''...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.