Jump to content

Η ταινία της Πέμπτης


tik-tak

Recommended Posts

η ταινία της Πέμπτης

Πέμπτη: η μέρα που βγαίνουν στον κινηματογράφο οι ταινίες...

Σε αυτό το Πεμπτο-τόπικ μπορούμε να παρουσιάζουμε

κάτι από μια αγαπημένη μας ταινία ,

από το soundtrack ως και ατάκες ή εικόνες απ'αυτήν...

το παρον Πεμπτό-τόπικ δέχεται τα μέλη του ΓΜ

κατά τις ωρες 00:01 ως 23:59 κάθε Πέμπτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Last Reply

Requiem for a dream, το διάσημο soundtrack των Kronos Quartet που έχει κακοποιηθεί έκτοτε όσο ελάχιστα για να μπει χαλάκι σε... υπερπαραγωγές του Βιν Ντίζελ και άλλων τέτοιων.

http://www.youtube.com/watch?v=BS1veEWQ0RM...;watch_response

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγα λόγια για τον Βιν Ντίζελ emflex

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Remember, remember...

v-for-vendetta-movie-x1.jpg

The only Verdict is Vengeance; a Vendetta held as a Votive, not in Vain, for the Value and Veracity of such shall one day Vindicate the Vigilant and the Virtuous.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1900: Fuck the regulations!

thelegendof1900.jpg

''Take piano: keys begin, keys end. You know there are 88 of them. Nobody can tell you any different. They are not infinite. You're infinite... And on those keys, the music that you can make... is infinite. I like that. That I can live by...

You rolled out in front of me a keyboard of millions of keys, millions and billions of keys that never end. And that's the truth Max, that they never end. That keyboard is infinite... and if that keyboard is infinite, then on that keyboard there is no music you can play. You're sitting on the wrong bench... That is God's piano.

Christ, did you... did you see the streets, just the streets? There were thousands of them! Then how you do it down there, how do you choose just one... one woman, one house, one landscape to look at, one way to die...?''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

the dreamers bertolucci

το παιξε το σταρ αργα τη νυχτα πριν μερικες μερες και μου θυμισε κεινες τις ενδοξες μερες πριν καμια πενταετια που το χα δει

τι πορνότυπος αυτος ο μπερτολουτσι δε λεγεται

μ αρεσει ομως

ειναι μαστορας στο να προσφερει διαχυτο απλετο αισθησιασμο στο θεατη,αισθησιασμο που ξεκιναει απο και καλα γλυκος κι αθωος και μπορει να φτασει να ναι μεχρι και τραγικα διεστραμμενος.παντα ομως προκειται περι αισθησιασμοερωτισμου δωσμενου μ ενα τροπο χαρακτηριστικο του μπερτολουτσι κι οχι για στεγνη σεξουαλικοτητα δοσμενη φθηνα.

ασε που παντα τον μπλεκει τον αισθησιασμο αυτον με κατι που του προσιδει νοτα ποιοτητας...και καλα

στην προκειμενη περιπτωση τον μπλεκει με την πολιτικη παγκοσμια σκηνη της εποχης που περιγραφει η ταινια και με δοσεις ανωτερης κουλτουρας και τεχνης και καλα

τεσπα οσο και να του τα χωνουν κατα καιρους του μπερναρντο μενα μ αρεσουν αυτου του ειδους οι ταινιες του.με χαλαρωνουν-τσιτωνουν ενα πραμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Requiem for a dream, το διάσημο soundtrack των Kronos Quartet που έχει κακοποιηθεί έκτοτε όσο ελάχιστα για να μπει χαλάκι σε... υπερπαραγωγές του Βιν Ντίζελ και άλλων τέτοιων.

....προσυπογραφω την επιλογη με μια μικρη διορθωση.....ο μουσικοσυνθετης ειναι ο Clint Mansell

.....οι Kronos απλως "εκτελουν"......

...και ναι εχει κακοποιηθει τρελα(μεχρι και σε διαφημιση το εχω ακουσει emconfused ) ,αλλα αν δεν κανω λαθος

εχει "παιξει" και σε υπερπαραγωγες οπως το Lord of the Rings...... :)

requiemforadreamiu3.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

the dreamers bertolucci

το παιξε το σταρ αργα τη νυχτα πριν μερικες μερες και μου θυμισε κεινες τις ενδοξες μερες πριν καμια πενταετια που το χα δει

τι πορνότυπος αυτος ο μπερτολουτσι δε λεγεται

μ αρεσει ομως

ειναι μαστορας στο να προσφερει διαχυτο απλετο αισθησιασμο στο θεατη,αισθησιασμο που ξεκιναει απο και καλα γλυκος κι αθωος και μπορει να φτασει να ναι μεχρι και τραγικα διεστραμμενος.παντα ομως προκειται περι αισθησιασμοερωτισμου δωσμενου μ ενα τροπο χαρακτηριστικο του μπερτολουτσι κι οχι για στεγνη σεξουαλικοτητα δοσμενη φθηνα.

ασε που παντα τον μπλεκει τον αισθησιασμο αυτον με κατι που του προσιδει νοτα ποιοτητας...και καλα

στην προκειμενη περιπτωση τον μπλεκει με την πολιτικη παγκοσμια σκηνη της εποχης που περιγραφει η ταινια και με δοσεις ανωτερης κουλτουρας και τεχνης και καλα

τεσπα οσο και να του τα χωνουν κατα καιρους του μπερναρντο μενα μ αρεσουν αυτου του ειδους οι ταινιες του.με χαλαρωνουν-τσιτωνουν ενα πραμα.

Το ξερω, ειμαι πολυ οφ τοπικ ρε παιδια αλλα μια απορια: Επειδη ειμαι μουχλας γενικοτερα και οι ταινιες αυτες δεν ειναι του γουστου μου αρα δεν θα την εβλεπα ποτε, πηγα στη wikipedia να διαβασω την υποθεση στα πεταχτα. Τιποτα παραπανω απο αυτο που ειχα διαβασει οταν ειχε βγει η ταινια αλλα μια λεπτομερεια που δεν θυμομουν καθολου: "Isabelle and Theo are twins, and were originally conjoined at her right and his left shoulder, respectively. Throughout the film, scars on their shoulders can be seen."

Ηταν σιαμαιοι διαφορετικου φυλου; Γινεται; Ειμαι καρα-ασχετος τελικα; (οτι ειμαι, ειμαι - ρητορικη ειναι η ερωτηση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζωή σαν τριαντάφυλλο.

la_vie_en_rose_movie_poster.jpg

Non!

Rien de rien...

Non!

Je ne regrette rien

Ni le bien

Qu’on m’a fait,

Ni le mal,

Tout ça m’est bien égal!

Non!

Rien de rien...

Non!

C’est payé,

Balayé,

Oublié,

Je me fous du passé!

Avec me souvenirs

J’ai allumé le feu,

Mes chagrins, mes plaisirs,

Je n’ai plus besoin d’eux!

Balayé les amours,

Avec leurs trémolos,

Balayés pour toujours

Je repars à zéro...

Non!

Rien de rien...

Non!

Je ne regrette rien

Ni le bien

Qu’on m’a fait,

Ni le mal,

Tout ça m’est bien égal!

Non!

Rien de rien...

Non!

Car ma vie,

Car mes joies,

Aujourd’hui,

Ça commence avec toi!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λίγο εκτός θέματος, αλλά τρώγομαι με τα ρουχα μου σήμερα-

Όντως έτσι βγήκε η ταινια στην ελλαδα? Η ζωή σαν τριαντάφυλλο?

Je vois la vie en rose λει το τραγούδι=βλέπω τη ζωή ΣΤΑ ΡΟΖ

Θα μου πεις ποιητική αδεία..αλλιώς δεν βγάζει νόημα ο τίτλος...Έχουν δει πολλά τα μάτια μου όμως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχώς ή ευτυχώς,ναι.Ετσι κυκλοφόρησε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ η 'Lorna Dune' κυκλοφόρησε ως 'Στοιχειωμένος Πύργος'!

Ξέρεις τι είναι να θες να δεις ταινία τρόμου και να βλέπεις ρομάντζο 3 ωρών περίπου! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

God said, "Vengeance is mine''...

poster1.jpg

Edmond: Life is a storm, my young friend. You will bask in the sunlight one moment, be shattered on the rocks the next. What makes you a man is what you do when that storm comes. You must look into that storm and shout as you did in Rome. Do your worst, for I will do mine! Then the fates will know you as we know you: as Albert Mondego, the man!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.