Jump to content

Φυσιολογία ΄Γ


*maria*

Recommended Posts

Γεια σας!Μήπως γνωρίζει κάποιος αν έχουν ανακοινωθεί τα αποτελέσματα της Φυσ. Γ ?

Έχω πάει ήδη 2 φορές να δω, αλλά και τις 2 πήγα άδικα στη σχολή...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη 3/7/08, στις 9 το πρωί, θα γίνει στη σχολή συνέλευση με όσους έχουν σκοπό να δώσουν τώρα Φυσ Γ, για πιθανή αλλαγή ημερομηνίας, μετά την απαράδεκτη στάση του Ράου...Πείτε το σε όποιον ξέρετε να δίνει, άσχετα με το αν είχε δώσει τον Ιούνη ή όχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την Τετάρτη 3/7/08, στις 9 το πρωί, θα γίνει στη σχολή συνέλευση με όσους έχουν σκοπό να δώσουν τώρα Φυσ Γ, για πιθανή αλλαγή ημερομηνίας, μετά την απαράδεκτη στάση του Ράου...Πείτε το σε όποιον ξέρετε να δίνει, άσχετα με το αν είχε δώσει τον Ιούνη ή όχι...

Μήπως η Συνέλευση θα γίνει σήμερα στις 9, άρα 3/9/08 κι όχι 3/7/08?

Anyway, εγώ τώρα το είδα emblush , προφανώς η συνέλευση θα έχει αρχίσει.. αν έγινε τελικά..

Πώς θα μάθουμε ποια είναι η απόφαση των φοιτητών που κατάφεραν να παρευρεθούν? emconfused

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kommatoskylo, η απόφαση της συνέλευσης για την οποία μας ενημέρωσες emthanx ήταν τελικά υπέρ των φοιτητών και το μάθημα θα δοθεί στις 3 Οκτωβρίου αντί 4 Σεπτεμβρίου. ;)

Υπάρχει ανακοίνωση και στο bulletin board της σχολής: http://bb.med.uoc.gr/0809/0013.html για όσους ενδιαφέρονται.

Αν δεν είχες ενημερώσει για τη συνέλευση, θα πήγαινα αύριο να δώσω και δε θα έβρισκα κανέναν εκεί.. :lol:

Ευχαριστώ!Η βοήθεια σου ήταν πραγματικά πολύτιμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

polloi ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - pane ayrio ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - dwsoune ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - de ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - vroune kanenan ekei...

emena proswpika me voleuei ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - pigaina etsi enw twra ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - prolavw ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -sw, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - iparxoun ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - paidia ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ekapsan ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -ata stin arxi ths e3etastikis ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - dwsoun ti fis g..

dn mporouse ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - dwsei 2 e3etastikes ? afou diko tou ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - to lathos ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - evgale twra ta apotelesmata..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γτ υπήρχε περίπτωση να άρχιζαν πριν τις 3;;;;;;!!!!!! :huh:

Πέρσι είχαν αρχίσει 8 νομίζω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από ότι μου είχαν πει τα μαθήματα ξεκινάνε αμέσως μετά το τέλος της εξεταστικής. Δεν ισχύει?? πέρσι αν θυμάμαι τελευταίο μάθημα ήταν στις 4.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα... είδα το περσινό πρόγραμμα και το τελευταίο μάθημα ήταν τη Δευτέρα 1/10 ενώ τα μαθήματα άρχισαν Δευτέρα 8/10!

Edit: Αυτό που λες για το ότι ξεκινούν τα μαθήματα αμέσως μετά την εξεταστική το έχω δει να ισχύει μόνο για εξεταστική Φεβρουαρίου - εαρινό εξάμηνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι! καλύτερα ;) . Απλώς είχα δημιουργήσει ενα topic που ρωτούσα πότε ξεκινάμε μαθήματα και μου είχαν πει ότι ξεκινάμε αμέσως μετά την εξεταστική. το topic: topic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά τί ισχύει? :wacko:

Μακάρι να ξεκινήσουν και φέτος 8 με 10 του Οκτωβρίου!Να έχουμε μια εβδομάδα ελεύθερη! :rolleyes:

Καλησπέρα!!

Όσα χρόνια είμαι σ'αυτή στη σχολή (και είναι κάμποσα...όχι ότι μ'έχουν πάρει και τα χρόνια , να εξηγούμαστε..... :P ) τα μαθήματα σε όλα τα εξάμηνα ξεκινάνε την επομένη της λήξης της εξεταστικής . Πέρσι αν θυμάμαι καλά είχαμε εκλογές και γι'αυτό έγινε η μετατόπιση...

Οι μόνες που κάνουν τα στραβά μάτια και είναι πο χαλαρές την πρώτη εβδομάδα έίναι οι καθηγήτριες των αγγλικών...Σε λίγο θα βγει και το πρόγραμμα του εξαμήνου και θα λυθούν όλες οι απορίες!!!

Καλό βράδυ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΝΤΩΣ ΦΕΤΟΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΣΤΙΣ 6/10. ΑΝΤΕ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ... ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια?!?!!!!! Κάτι είναι κι αυτό!Δεν μπορώ να πω... emypoklinomaiemjumpemclapping

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν γινότανε κι αλλιώς , π.χ. να ξεκινήσουμε Σάββατο ας πούμε.. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας επιστρέψουμε στο αρχικό θέμα της φυσ. Εσείς τι πιστεύτε για την αλλαγή που έγινε μία μέρα πριν δωθεί το μάθημα??

εμένα προσωπικά αυτή τη φορά δεν με επηρεάζει αλλά αν ένα πράγμα δεν μου αρέσει στη σχολή μας αυτό είναι ότι όλα γίνονται τελευταία στιγμή. Το πρόγραμμα των εξεταστικών αργεί να βγει, το πρόγραμμα των μαθημάτων αργεί να βγει, αλλά ακόμα και αν το πρόγραμμα βγει στην ώρα του γίνεται μια αλλαγή την τελευταία στιγμή που σου διαλύει το πρόγραμμα. Ειδικά στην περίπτωση αυτή το θεωρώ λάθος που άλλαξε η μέρα της εξέτασης μια μέρα πριν. Θα υπάρξουν πολλοί που θα κατέβουν Ηράκλειο άδικα (και τα εισητήρια δεν είναι και φτηνά...). Δεύτερον πιθανόν υπάρχουν άτομα που διάλεξαν να δώσουν φυσ και όχι άλλο μάθημα με βάση το αρχικό πρόγραμμα και που έχασαν τις μισές τους διακοπές διαβάζοντάς το...

Όπως γράφει και η morganni παραπάνω στο post της η μόνη σωστή λύση να ήταν να δωθεί το μάθημα δύο φορές (χωρίς βέβαια να μπορεί κάποιος να το δώσει και τις δυο).

Εξάλλου το ξέραμε από πριν ότι θα αργούσαν να βγουν τα αποτελέσματα. Ο Ράος το είχε ξεκαθαρίσει αυτό όταν δέχθηκε να παραμείνει το μάθημα ως είχε στην εξεταστική του Ιούλη. (αν και το παράκανε λίγο...)

Σίγουρα η αλλαγή που έγινε θα βοηθήσει αρκετά άτομα (και αυτό είναι το μόνο καλό) αλλά εγώ είμαι υπερ της άποψης ότι αυτές οι αλλαγές της τελευταίας στιγμής θα πρέπει να σταματήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΩΣΤΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ.ΠΧ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΓΚΥΡΗ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΒΓΗΚΑΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΛΔΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 72 ΩΡΕΣ... ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 65 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΣ 15/8 ΦΥΣ Γ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ότι τα αποτελέσματα βγήκαν τόσο καθηστερημένα ήταν γνωστό από όταν δώσαμε. Όταν ο Ράος δέχτηκε να γράψουμε στις 22 και όχι μια βδομάδα πριν είχε ξεκαθάρισει ότι τα αποτελέσματα θα αργήσουν βγουν και τότε δεν είχε αντιδράσει κανείς. Βέβαια το να βγουν 2 μέρες πριν παραπάει. Εξάλλου από τα 65 άτομα που κόπηκαν οι περισσότεροι λογικά θα ήξεραν ότι είχαν κοπεί. Μάλιστα ξέρω άτομο που δεν ήξερε αν έχει κοπεί επειδή ήταν στο όριο οπότε διάβαζε καλοκαιριάτικα φυσ. Οπότε ουσιαστικά ακόμα και αυτούς που ήταν στο όριο αυτή η αλλαγή πιθανόν να μην τους βόλεψε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΩΣΤΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ.ΠΧ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΓΚΥΡΗ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΒΓΗΚΑΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΔΛΔΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 72 ΩΡΕΣ... ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 65 ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΙΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΑΝ ΑΠΟ ΤΗΣ 15/8 ΦΥΣ Γ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

ddsath, συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου..κι εγώ είμαι από από αυτούς που είχαν προετοιμαστεί για το μάθημα στις 4 Σεπτέμβρη και τώρα με την αλλαγή αυτή ήρθαν λίγο τα πάνω-κάτω.. :wacko: .το μάθημα πήγε σχεδόν ένα μήνα μετά και μετά από τόσο καιρό δε γίνεται να πάει κάποιος να δώσει χωρίς να κάνει μια μικρή επανάληψη...και πολλές λεπτομέρειες θα τις έχουμε ξεχάσει..οπότε διπλός κόπος..(όχι πως θα μας βλάψει :P αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.. έχουμε κι άλλα μαθήματα)

Ωστόσο, όπως λες κι εσύ, πρέπει να καταλάβουμε ότι το λάθος ήταν του Ράου και το δίκιο το έχουν με το μέρος τους οι φοιτητές-όπως εξάλλου φαίνεται και από την τελική απόφαση που ήταν υπέρ τους-αφού όπως τόνισες παραπάνω, ο οδηγός σπουδών αναφέρει ξεκάθαρα τον σχετικό κανόνα των 2 εβδομάδων...

το ότι τα αποτελέσματα βγήκαν τόσο καθηστερημένα ήταν γνωστό από όταν δώσαμε. Όταν ο Ράος δέχτηκε να γράψουμε στις 22 και όχι μια βδομάδα πριν είχε ξεκαθάρισει ότι τα αποτελέσματα θα αργήσουν βγουν και τότε δεν είχε αντιδράσει κανείς. Βέβαια το να βγουν 2 μέρες πριν παραπάει. Εξάλλου από τα 65 άτομα που κόπηκαν οι περισσότεροι λογικά θα ήξεραν ότι είχαν κοπεί. Μάλιστα ξέρω άτομο που δεν ήξερε αν έχει κοπεί επειδή ήταν στο όριο οπότε διάβαζε καλοκαιριάτικα φυσ. Οπότε ουσιαστικά ακόμα και αυτούς που ήταν στο όριο αυτή η αλλαγή πιθανόν να μην τους βόλεψε.

Πράγματι, ο Ράος μας είχε προειδοποιήσει ότι θα καθυστερουσαν να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα, εκτός αυτά των φοιτητών επί πτυχίω τα οποία θα τα διόρθωνε η Ερημάκη. Οπότε δε μπορώ να πω ότι δεν περίμενα να βγουν αργά..

Αλλά ,όπως λέει κι ο stm, σε καμία περίπτωση 1-2 μέρες πριν δοθεί το μάθημα... emeleos

Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά κάτι μου λέει ότι αν βγαίνανε τα αποτελέσματα και είχανε περάσει οι περισσότεροι, κανείς, πέρα από τους λίγους φοιτητές που θα είχαν κοπεί, δε θα πήγαινε με τον οδηγό σπουδών στον πρόεδρο για να τους συμπαρασταθεί και να βρεθεί λύση στο πρόβλημά τους.. emxmm emxmm

Θέλω να πιστεύω ότι ακολουθούμε τους κανονισμούς σπουδών είτε είναι πολλοί είτε λίγοι οι φοιτητές που αδικούνται..

Για να μην επεκταθώ άλλο σε emofftopic , θα σταματήσω εδώ... :Pemblush

Πάνω από όλα αλληλεγγύη και αλληλοϋποστήριξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνω από όλα αλληλεγγύη και αλληλοϋποστήριξη

emypoklinomaiemrespect

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις ;)

Το πρόβλημα είναι ποιος θα υποστηρίξει ποιον;

Οι φοιτητές που οργάνωσαν το χρόνο τους με βάση το αρχικό πρόγραμμα έπρεπε να υποστηρίξουν αυτούς που δίκαια διαμαρτύρονται για την καθηστερημένη ανακοίνωση των αποτελεσμάτων ή το αντίστροφο?? emxmm ...

Και οι δύο έχουν δίκιο. Το σίγουρο είναι τελικά πιθανόν αδικούνται οι πρώτοι, δηλ οι μόνοι που δε φταίνε σε τίποτα..

όπως είπα και πριν ή μόνη σωστή λύση ήταν να δωθεί δυο φορές το μάθημα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έγινε αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο, είναι ένα θέμα αυτό:το ποιος πρέπει να υποχωρήσει (θα έπρεπε τέλοσπαντων :P )

και σαφώς οι πιο αδικημένοι είναι αυτοί που είχαν προετοιμαστεί για το μάθημα και τώρα έχει χαλάσει το πρόγραμμά τους, στους οποίους δυστυχώς ανήκω κι εγώ.. :(

Δεν ξέρω αν παρεξηθήκα με αυτό που έγραψα περί αλληλεγγύης, αλλά σίγουρα δεν εννοούσα οι υπόλοιποι φοιτητές να σκύψουν το κεφάλι και να κάνουν ό,τι θέλουν οι φοιτητές που ήθελαν τη μεταφορά του μαθήματος.

Αναφερόμουν στο τί θα συνέβαινε σε αντίθετη περίπτωση κι εννοούσα ότι θα έπρεπε να παίρνουμε το μέρος των φοιτητών που αδικούνται, είτε αυτοί είναι η πλειοψηφία, είτε η μειοψηφία..sorry αν μπερδεύτηκες, το λάθος δικό μου.. emoops:P

δεν ξεκαθάρισα ότι δεν αναφερόμουν στο post σου και ασφαλώς δεν ήταν υπονοούμενο για σένα και αυτά που εγραψες πιο πάνω! emno

Φαντάζομαι ότι αν ήμουν εγώ στη θέση αυτών που κόπηκαν χωρίς να το περιμένουν, απλά δε θα έδινα το μάθημα και θα περίμενα την επόμενη εξεταστική για να το δώσω.Διότι δε θα ήθελα να χαλάσω το πρόγραμμα των άλλων φοιτητών..

Άρα συμφωνώ με σένα!Ωστόσο τώρα δεν έγινε κάτι τέτοιο..αλλά δε ρίχνω το φταίξιμο σε κανέναν..εξάλλου ο καθένας θα ήθελε να γίνει αυτό που τον συμφέρει..

Όσον αφορά τώρα το γιατί δε θα δοθεί το μάθημα 2 φορές, αυτό το επιλέγουν οι υπεύθυνοι αν θέλουν να το κάνουν ή όχι, ανάλογα με τη διάθεσή τους να διορθώνουν 2 φορές γραπτά ή όχι..κι απ' ό,τι φαίνεται δε θέλουν να εφαρμόσουν για 2η φορά αυτό το σύστημα καθώς σιγά σιγά θα θεωρηθεί δεδομένο ότι θα υπάρχει πάντα αυτή η επιλογή..κάτι που νομίζω ότι δεν τους συμφέρει! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο, είναι ένα θέμα αυτό:το ποιος πρέπει να υποχωρήσει (θα έπρεπε τέλοσπαντων :P )

και σαφώς οι πιο αδικημένοι είναι αυτοί που είχαν προετοιμαστεί για το μάθημα και τώρα έχει χαλάσει το πρόγραμμά τους, στους οποίους δυστυχώς ανήκω κι εγώ.. :(

Δεν ξέρω αν παρεξηθήκα με αυτό που έγραψα περί αλληλεγγύης, αλλά σίγουρα δεν εννοούσα οι υπόλοιποι φοιτητές να σκύψουν το κεφάλι και να κάνουν ό,τι θέλουν οι φοιτητές που ήθελαν τη μεταφορά του μαθήματος.

Αναφερόμουν στο τί θα συνέβαινε σε αντίθετη περίπτωση κι εννοούσα ότι θα έπρεπε να παίρνουμε το μέρος των φοιτητών που αδικούνται, είτε αυτοί είναι η πλειοψηφία, είτε η μειοψηφία..sorry αν μπερδεύτηκες, το λάθος δικό μου.. emoops:P

δεν ξεκαθάρισα ότι δεν αναφερόμουν στο post σου και ασφαλώς δεν ήταν υπονοούμενο για σένα και αυτά που εγραψες πιο πάνω! emno

Φαντάζομαι ότι αν ήμουν εγώ στη θέση αυτών που κόπηκαν χωρίς να το περιμένουν, απλά δε θα έδινα το μάθημα και θα περίμενα την επόμενη εξεταστική για να το δώσω.Διότι δε θα ήθελα να χαλάσω το πρόγραμμα των άλλων φοιτητών..

Άρα συμφωνώ με σένα!Ωστόσο τώρα δεν έγινε κάτι τέτοιο..αλλά δε ρίχνω το φταίξιμο σε κανέναν..εξάλλου ο καθένας θα ήθελε να γίνει αυτό που τον συμφέρει..

Όσον αφορά τώρα το γιατί δε θα δοθεί το μάθημα 2 φορές, αυτό το επιλέγουν οι υπεύθυνοι αν θέλουν να το κάνουν ή όχι, ανάλογα με τη διάθεσή τους να διορθώνουν 2 φορές γραπτά ή όχι..κι απ' ό,τι φαίνεται δε θέλουν να εφαρμόσουν για 2η φορά αυτό το σύστημα καθώς σιγά σιγά θα θεωρηθεί δεδομένο ότι θα υπάρχει πάντα αυτή η επιλογή..κάτι που νομίζω ότι δεν τους συμφέρει! ;)

Καλησπέρα!

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη τη μετάθεση του μαθήματος στο τέλος της εξεταστικής , πόσο μάλλον όταν αυτή έγινε λίγο πριν δωθεί το μάθημα...ευτυχώς που δεν έγινε τη μέρα της εξέτασης , να μοιράσει ο Ράος τα θέματα και μετά να τα πάρει πίσω....

Αυτό που έγινε ήταν τελείως άδικο για όλους όσους προετοιμάζονταν να δώσουν το μάθημα όλο το καλοκαίρι.Για να μην αναφερθώ και σε όλους όσους είχαν αποφασίσει να δώσουν ένα μεγάλο μάθημα στην αρχή κι ένα στο τέλος(π.χ. ΦΥΣ Γ και ΦΥΣΑ...) και τώρα πάει στράφι όλο το πρόγραμμα.

Και φυσικά δε φταίνε ούτε όσοι δεν ήξεραν αν κόπηκαν ή αν πέρασαν επειδή ο Ράος έκανε τα ναζάκια του που δεν του κάνανε το χατήρι κι έμεινε το μάθημα στη θέση του...Από τη στιγμή που ο κανονισμός σπουδών ορίζει σαφώς τι ισχύει για τα αποτελέσματα των μαθημάτων , ο μόνος που έπρεπε να επωμιστεί την ευθύνη ήταν ο Ράος , που στην τελική όλη δική του ήταν...Ο πρόεδρος έπρεπε να τον αναγκάσει να δώσει δύο εξεταστικές.Να φανεί ότι ο κανονισμός ισχύει για όλους και δε γίνονται εξαιρέσεις για τα μέλη ΔΕΠ όταν τον παραβαίνουν.Εδώ να υπενθυμίσω . ότι όταν πρόκειται για φοιτητικές υποθέσεις , ο κανονισμός τηρείται πάντα και κατά γράμμα και πολύ αυστηρά μάλιστα(οι παλιότεροι θα θυμούνται την απώλεια της εξεταστικής μετά την κατάληψη ακόμη και σε μαθήματα που έλειπαν 3 ή 4 διδακτικές ώρες για να συμπληρωθούν-που κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν σωθεί με μερικές αναπληρώσεις...)

Προσωπικά δε με βρίσκει αντίθετη η τήρηση κι εφαρμογή του κανονισμού σπουδών , αντιθέτως θεωρώ ότι μπορεί να μας γλιτώσει κι από πολλά ευτράπελα...Αρκεί να γίνεται σεβαστός από όλους και όχι να υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά....

Και για να λέμε όλη την αλήθεια , επειδή έτυχε να βρίσκομαι στη σχολή τις μέρες που γίνονταν οι διαπραγματεύσεις με το Ράο, έχω την αίσθηση ότι η επιτροπή που συμμετείχε ήταν κατά κύριο λόγο άτομα που είχαν κοπεί και ήθελαν τη μετάθεση της ημερομηνίας και νομίζω ότι δε διεκδίκησαν και πολύ τη διπλή εξέταση...Επιπλέον , απ'ότι πρόσεξα μάλλον δεν ακούστηκε η φωνή όσων προετοιμάζονταν για την κανονική εξέταση και η απόφαση ελήφθη μονομερώς...

Αυτό το αναφέρω γιατί η πραγματική αλληλεγγύη ξεκινά από τις σχέσεις μεταξύ των φοιτητών και από το σεβασμό που δείχνει ό ένας στον άλλο σε τέτοιες καταστάσεις...Πολύ φοβάμαι λοιπόν , ότι οι συνάδελφοι(οι οποίοι αναμφισβήτητα είχαν αδικηθεί με την καθυστέρηση της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων) , φρόντισαν μόνο για τη δική τους δικαίωση , χωρίς να λάβουν υπ'οψιν τους συμφοιτητές του που θα υφίσταντο συνέπειες χωρίς να φταίνε σε τίποτα(οι μοναδικοί στην όλη ιστορία που δε φταίνε σε απολύτως τίποτα) και χωρίς καν να τους ρωτήσουν...Η συνέλευση έγινε εν τάχει και αμφιβάλλω αν είχαν ενημερωθεί οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

Εν κατακλείδει , καλώς δόθηκε η εξέταση στο τέλος του μήνα , αλλά θα έπρεπε να δοθεί και η κανονική.Κάτι στο οποίο δεν επιμείναμε όσο έπρεπε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το αναφέρω γιατί η πραγματική αλληλεγγύη ξεκινά από τις σχέσεις μεταξύ των φοιτητών και από το σεβασμό που δείχνει ό ένας στον άλλο σε τέτοιες καταστάσεις...Πολύ φοβάμαι λοιπόν , ότι οι συνάδελφοι(οι οποίοι αναμφισβήτητα είχαν αδικηθεί με την καθυστέρηση της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων) , φρόντισαν μόνο για τη δική τους δικαίωση , χωρίς να λάβουν υπ'οψιν τους συμφοιτητές του που θα υφίσταντο συνέπειες χωρίς να φταίνε σε τίποτα(οι μοναδικοί στην όλη ιστορία που δε φταίνε σε απολύτως τίποτα) και χωρίς καν να τους ρωτήσουν...Η συνέλευση έγινε εν τάχει και αμφιβάλλω αν είχαν ενημερωθεί οι άμεσα ενδιαφερόμενοι.

emarupemrespect emrespect

εξάλλου ο καθένας θα ήθελε να γίνει αυτό που τον συμφέρει..

Καλησπέρα,

Με την παραπάνω φράση αυτό ακριβώς εννοούσα: ότι, δηλαδή, οι περισσότεροι κοίταξαν το συμφέρον τους και δεν σκέφτηκαν καθόλου τους υπόλοιπους που ήταν ήδη προετοιμασμένοι.

Ωστόσο, οι ήδη προετοιμασμένοι φοιτητές ήταν πολύ λίγοι σε αριθμό κι έτσι ήταν αδύνατο να ακουστεί και η δική τους άποψη και να ληφθεί κάποια απόφαση που δε θα τους αδικεί..

Και σε αυτό ακριβώς το σημείο φαίνεται η έλλειψη αλληλοϋποστήριξης...

Ίσως και να μην επιμείναμε όσο έπρεπε όπως είπες κι εσύ..αλλά εγώ προσωπικά έμαθα για τη συνέλευση σχεδόν μια ώρα μετά που ξεκίνησε..όππως και οι περισσότεροι από εμάς(αρκετοί δεν το γνώριζαν καν) κι έτσι ήταν αδύνατο να είμαστε εκεί κατά τη λήψη της απόφασης..δυστυχώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Με την παραπάνω φράση αυτό ακριβώς εννοούσα: ότι, δηλαδή, οι περισσότεροι κοίταξαν το συμφέρον τους και δεν σκέφτηκαν καθόλου τους υπόλοιπους που ήταν ήδη προετοιμασμένοι.

Ωστόσο, οι ήδη προετοιμασμένοι φοιτητές ήταν πολύ λίγοι σε αριθμό κι έτσι ήταν αδύνατο να ακουστεί και η δική τους άποψη και να ληφθεί κάποια απόφαση που δε θα τους αδικεί..

Και σε αυτό ακριβώς το σημείο φαίνεται η έλλειψη αλληλοϋποστήριξης...

Ίσως και να μην επιμείναμε όσο έπρεπε όπως είπες κι εσύ..αλλά εγώ προσωπικά έμαθα για τη συνέλευση σχεδόν μια ώρα μετά που ξεκίνησε..όππως και οι περισσότεροι από εμάς(αρκετοί δεν το γνώριζαν καν) κι έτσι ήταν αδύνατο να είμαστε εκεί κατά τη λήψη της απόφασης..δυστυχώς..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.