Jump to content

Στα Βαρέα και ανθυγιεινά οι νοσοκόμοι και παρασκευαστές!!


palaiologos

Recommended Posts

Nοσηλευτικά Iδρύματα, Kλινικές, Tράπεζες Aίματος, Mικροβιολογικά - Bιοχημικά Eργαστήρια, Kέντρα Yγιεινής, Yγειονομικές Mονάδες Aσφαλιστικών Oργανισμών

A) Eργάτες αποκομιδής απορριμμάτων

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 4 (τέσσερα).

B) Nοσοκόμοι, παρασκευαστές και βοηθοί αυτών αποκλειστικά εργαζόμενοι σε χώρους Xειρουργείων, Mονάδων Eντατικής Θεραπείας (MEΘ) και Tμημάτων Eπειγόντων Περιστατικών (TEΠ)

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 3 (τρία).

Γ) Nοσοκόμοι, παρασκευαστές και βοηθοί (που δεν εμπίπτουν στην περίπτωση β) ανωτέρω), Tραπεζοκόμοι Aσθενών, Φύλακες, Θαλαμηπόλοι Ψυχιατρικών Nοσοκομείων - Kλινικών, Συντηρητές Πειραματόζωων, Συσκευαστές ορρών και εμβολίων, παρασκευαστές τραπέζης αίματος, καθαρίστριες, μαίες απασχολούμενες αποκλειστικά με την άσκηση της ειδικότητάς τους

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 2 (δύο).

Προσωπικό εργαστηρίων και ακτινοθεραπευτικών εργαστηρίων

Oι αποκλειστικά απασχολούμενοι σε ακτινολογικούς θαλάμους ως βοηθοί, καθώς και οι αποκλειστικά απασχολούμενοι ως εμφανιστές

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 2 (δύο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nοσηλευτικά Iδρύματα, Kλινικές, Tράπεζες Aίματος, Mικροβιολογικά - Bιοχημικά Eργαστήρια, Kέντρα Yγιεινής, Yγειονομικές Mονάδες Aσφαλιστικών Oργανισμών

A) Eργάτες αποκομιδής απορριμμάτων

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 4 (τέσσερα).

B) Nοσοκόμοι, παρασκευαστές και βοηθοί αυτών αποκλειστικά εργαζόμενοι σε χώρους Xειρουργείων, Mονάδων Eντατικής Θεραπείας (MEΘ) και Tμημάτων Eπειγόντων Περιστατικών (TEΠ)

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 3 (τρία).

Γ) Nοσοκόμοι, παρασκευαστές και βοηθοί (που δεν εμπίπτουν στην περίπτωση β) ανωτέρω), Tραπεζοκόμοι Aσθενών, Φύλακες, Θαλαμηπόλοι Ψυχιατρικών Nοσοκομείων - Kλινικών, Συντηρητές Πειραματόζωων, Συσκευαστές ορρών και εμβολίων, παρασκευαστές τραπέζης αίματος, καθαρίστριες, μαίες απασχολούμενες αποκλειστικά με την άσκηση της ειδικότητάς τους

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 2 (δύο).

Προσωπικό εργαστηρίων και ακτινοθεραπευτικών εργαστηρίων

Oι αποκλειστικά απασχολούμενοι σε ακτινολογικούς θαλάμους ως βοηθοί, καθώς και οι αποκλειστικά απασχολούμενοι ως εμφανιστές

Eντάσσονται - με κλίμακα βαρύτητας 2 (δύο).

Εμεις κανουμε κατι βαρυ και ανθυγειινο........? :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά μωρέ πας καθόλου καλά; Κάνεις εσύ τα ίδια πράγματα με τους νοσηλευτές; Πλάκα μας κάνεις τώρα;

Άκου δουλεύεις στον ίδιο χώρο... emcensored

Κάποιοι από τους γιατρούς ok πχ Χειρουργοί, αλλά μέχρι εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!!

Θέλω να ρωτήσω το κ. Palaiologos αν μπορεί να μας ανεβάσει την πηγή από την οποία πήρε αυτά τα στοιχεία, για να εχουν αντικρυσμα τα λεγόμενά του(δε σε προσβαλω απλως ενα link σου ζητάω)!!!

Γεόμηλο σαν τεχνολογος θα σου μιλησω. Τα λοιπα επαγγελματα εχουν τους εκπροσωπους τους στο φόρουμ, οι οποιοι μπορουν να εκφρασουν μια πιο ολοκληρωμενη αποψη απο τη δικιά μου. Ο καθένας για το επάγγελμά του!!

Στο δια ταυτα. Μπορεί να μην κανουμε τιποτα βαρύ, οπως π.χ οι οικοδόμοι, δηλ. δεν εχουμε σωματική καταπόνηση. Βρισκόμαστε συνεχεια ομως, απεναντι σε βιολογικα υλικα του ανθρώπινου σώματος (ουρα , κόπρανα, αίματα, πτύελα, κολπικο υγρό, ασκητικό υγρό κ.α) τα οποια δεν γνωριζουμε τι μικροοργανισμους μπορεί να περιέχουν!!

Λαμβάνουμε ολα τα απαραίτητα προληπτικα μετρα ασφάλειας, αλλα αυτό δεν προυποθέτει οτι δεν μπορουμε να κολλησουμε κατι!! Εξαλλου ειναι ανθυγειινο και μονο να μυρίζεις αυτα τα υλικά!!!

Επισης το ιδιο μπορω να πω και για τα αντιδραστηρια!!!

Φυσικα και θεωρω οτι και τα αλλα επαγελματα ειναι εξισου ανθυγειινα, αλλα θεωρω οτι ειμαι αναρμοδιος να αναφερθω σε αυτά!! Προφανως ομως καποιες ειδικοτητες π.χ χειρουργου επρεπε να βρισκονται στη λιστα με τα ανθυγιεινα!!

ΑΑΑ και να μην το ξεχασω θεοδωριδη αποφασισα να μην εγκαταληψω συντομα το γμ!!

Αληθεια ή ψεματα? :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως δεν καταλαβατε τον ειρωνικο τροπο που εξεφρασα την αποψη μου....δεν πειραζει.

Κανω τετοια ειδικοτητα που τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα κανω ορολογικο ελεγχο,αρα ξερω πολυ καλυτερα απο αρκετους εδω μεσα τι παει να πει ανθυγειινο...και κανω τοσες ατελειωτες εφημεριες,αρα ξερω τι παει να πει...βαρυ!!!!

Οταν ομως οι συνδικαλιστες κατεβαινουν στους δρομους και διαδηλωνουν δυναμικα,οι γιατροι τι κανουν?Κανουμε επισχεσεις εργασιας και μετα απο καμια βδομαδα ορισμενοι ανοιγουν το μαγαζακι τους στην γωνια του νοσοκομειου..

Οσοι πιστευετε οτι ξερετε τα παντα περι ιατρικης και εχετε την καλυτερη σχεση μαζι της περιμενω τις αποψεις σας. Αποψεις ομως και οχι να κατακρινετε απο την πολυθρονα του σπιτιου σας συναδελφους που ουτε τους ξερετε,ουτε εχετε μιλησει ποτε μαζι τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά μωρέ πας καθόλου καλά; Κάνεις εσύ τα ίδια πράγματα με τους νοσηλευτές; Πλάκα μας κάνεις τώρα;

Άκου δουλεύεις στον ίδιο χώρο... emcensored

Κάποιοι από τους γιατρούς ok πχ Χειρουργοί, αλλά μέχρι εκεί.

Γιατί ρε μεγάλε;Εμείς δεν παίρνουμε αίμα;Δεν βάζουμε καθετήρες;Άντε σοβαρέψου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΜΕΝΑ!!

Προσπαθησα να σου περιγραψω τους κιδύνους της δουλειας μου και οχι να σε κατακρινω γεομηλο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κείμενο προέρχεται απο το www.flash.gr για αυτόν που με ρώτησε από που το αλίευσα.

Όσον αφορά αυτόν που παραξενεύεται που δουλεύουμε στον ίδιο χώρο με αυτούς ας του το αναλύσω.

Ορθοπαιδικος ειδικευόμενος(ή ειδικός)δεν εργάζεται στο χειρουργείο ή στα επείγοντα?Έρχεται σε επαφή με βελόνες,αιχμηρά αντικείμενα,λοιμώδη νοσήματα,επιθετική συμπεριφορά ασθενών ή συγγενών τους.

Πόσες φορές δεν έχω τρυπηθεί κατά τη συρραφή θλαστικού τραύματος σε παιδάκι που έκλαιγε και με το ζόρι το κρατούσαμε 3 άτομα.Πόσες φορές δε μου έστειλαν οι παιδίατροι άρρωστο παιδί να το εξετάσω ορθοπαιδικά?

Στα χειρουργεία δε μεταχειρίζομαι τα ίδια εργαλεία με τους παρασκευαστές?Και όσον αφορά τους νοσοκόμους που μεταφέρουν τα φορεία πόσες φορές δεν έχω μεταφέρει φορείο επειδη αργούσε το περιστατικό?

Απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση ο γιατρός είναι για τους πολιτικούς προύχοντας και προνομιούχος γιαυτό και ποτέ δεν έδωσαν στους γιατρούς!

Φυσικά και όλες οι ειδικότητες δεν εργάζονται σε αυτούς τους χώρους!!Αλλά ο νομοθέτης είναι τυφλός.....

Σε αυτό το φόρουμ όποιος έχει επαφή με την ιατρική ως ιατρός και όχι ως φοιτητής που απλώς φιλολογίζει θα καταλάβει το δίκαιο του προβληματισμού μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

geomilo ποιά είναι η σχέη σου με την ιατρική?υπάρχει?
Φοβάμαι πως κάνετε την ίδια ειδικότητα :lol::P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά μωρέ πας καθόλου καλά; Κάνεις εσύ τα ίδια πράγματα με τους νοσηλευτές; Πλάκα μας κάνεις τώρα;

Άκου δουλεύεις στον ίδιο χώρο... emcensored

Κάποιοι από τους γιατρούς ok πχ Χειρουργοί, αλλά μέχρι εκεί.

Γιατί ρε μεγάλε;Εμείς δεν παίρνουμε αίμα;Δεν βάζουμε καθετήρες;Άντε σοβαρέψου

οι χειρουργοί έχουν περισσότερες πιθανότητες να τρυπηθούν καθημερινά στα χειρουργεία :P ακούς ΚΩΣΤΑ!!!!

για αιμοληψίες υπάρχει ασφελές σύστημα (όχι βέβαια στο Ελλάντα) εδώ βελόνα, μπουκαλάκι ουπς τρυπήθηκα emconfused

υ.γ σου την σπάω?????????μουαχαχαχαχαχαα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑ και να μην το ξεχασω θεοδωριδη αποφασισα να μην εγκαταληψω συντομα το γμ!!

Αληθεια ή ψεματα? :P:P

κόψε τα ληγμένα παπάρα

ότι θυμάσαι γράφεις; τι σχέση έχει αυτό με το topic;

θες και να σε εντάξουν στα βαε;

θα σου έλεγα που να σε εντάξουν αλλά θα γαμηθεί το topic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι ολες οι ειδικοτητες των ιατρων πρεπει να μπουν στα βαρεα! η επικινδυνοτητα αρχιζει απο την φοιτητικη μας ζωη κιολας ! ποσες φορες εχουν τρυπηθει σε αιμοληψια φοιτητες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεω την αποψη μου, ακομη κι αν το ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλακι...

Συμφωνα με την Ευρωπαϊκη Κοινοτητα, δε θα επρεπε να υπαρχουν "βαρεα & ανθυγιεινα" περα απο καποια επαγγελματα οπως ανθρακωρυχοι, που ειναι οντως πολυ βαρια επαγγελματα...ποσους ανθρακωρυχους ξερετε στν Ελλαδα??

Σε 1 κρατος: που υπαρχει η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ η οποια μελετα τις συνθηκες εργασιας του καθε επαγγελματος,

που υπαρχουν νομοι και αρμοδιοι φορεις που προστατευουν την υγεια των εργαζομενων του

που ελεγχονται οι χωροι και οι συνθηκες εργασιας για την καταλληλοτητα τους,

το θεωρω περιττο να υπαρχει το "βαρυ & ανθυγιεινο"

Αν 1 επαγγελμα ειναι "βαρυ & ανθυγιεινο", ας το κανει η κοινωνια μη βαρυ & μη ανθυγιεινο, γιατι πρεπει να προστατεψει και το δικαιωμα του καθε πολιτη για εργασια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΑΑ και να μην το ξεχασω θεοδωριδη αποφασισα να μην εγκαταληψω συντομα το γμ!!

Αληθεια ή ψεματα? :P:P

κόψε τα ληγμένα παπάρα

ότι θυμάσαι γράφεις; τι σχέση έχει αυτό με το topic;

θες και να σε εντάξουν στα βαε;

θα σου έλεγα που να σε εντάξουν αλλά θα γαμηθεί το topic

Τι εγινε τασο ουτε ενα αστειο δεν ανεχεσαι?

Φαινεται οτι στις διακοπες βρήκες το μαλακα που σου ελειπε!!!

Και οτι θελω θα γραφω σε οποιοδηποτε τοπικ και αν γουσταρεις το διαβαζεις!!!

ΑΑΑ...καλημερα σου!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι ολες οι ειδικοτητες των ιατρων πρεπει να μπουν στα βαρεα! η επικινδυνοτητα αρχιζει απο την φοιτητικη μας ζωη κιολας ! ποσες φορες εχουν τρυπηθει σε αιμοληψια φοιτητες;

συμφωνω και επαυξανω-μονο που δεν ειχα στο μυαλο μου τις αιμοληψιες :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαινεται οτι στις διακοπες βρήκες το μαλακα που σου ελειπε!!!
δε νομίζω να σε γνώρισα στις διακοπές μου
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομιζω οτι ολες οι ειδικοτητες των ιατρων πρεπει να μπουν στα βαρεα! η επικινδυνοτητα αρχιζει απο την φοιτητικη μας ζωη κιολας ! ποσες φορες εχουν τρυπηθει σε αιμοληψια φοιτητες;

συμφωνω και επαυξανω-μονο που δεν ειχα στο μυαλο μου τις αιμοληψιες :P

emrockon emrockon emrockon

emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πωπω, περιμενε τωρα γιατι μου επεσαν τα φρυδια απο την απαντηση που εδωσες!!!

Παλια και ξεπερασμενη!!!

Τον εαυτο σου εννοουσα αλλα...δεν πειραζει!!! Δε θα μαλωσουμε!!!

Καλημερα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε μεγάλε;Εμείς δεν παίρνουμε αίμα;Δεν βάζουμε καθετήρες;Άντε σοβαρέψου

Μικρέ, για το αίμα και τον καθετήρα πρέπει οι νοσηλευτές να βγουν στα βαρέα και ανθυγιεινά;

Έχεις διαλύσει ποτέ εκατοντάδες χημειοθεραπευτικά σε μια βάρδια, σε ογκολογική μονάδα, να δεις τι σημαίνει πρέζα;

Έχεις ξεσκατώσει παππού με γαστρορραγία;

Βάζεις φλέβες με την ίδια συχνότητα... ή μάλλον για να ακριβολογούμε.... πόσες φλέβες έχεις βάλει;

Έλα τώρα....

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεω την αποψη μου, ακομη κι αν το ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλακι...

Συμφωνα με την Ευρωπαϊκη Κοινοτητα, δε θα επρεπε να υπαρχουν "βαρεα & ανθυγιεινα" περα απο καποια επαγγελματα οπως ανθρακωρυχοι, που ειναι οντως πολυ βαρια επαγγελματα...ποσους ανθρακωρυχους ξερετε στν Ελλαδα??

Σε 1 κρατος: που υπαρχει η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ η οποια μελετα τις συνθηκες εργασιας του καθε επαγγελματος,

που υπαρχουν νομοι και αρμοδιοι φορεις που προστατευουν την υγεια των εργαζομενων του

που ελεγχονται οι χωροι και οι συνθηκες εργασιας για την καταλληλοτητα τους,

το θεωρω περιττο να υπαρχει το "βαρυ & ανθυγιεινο"

Αν 1 επαγγελμα ειναι "βαρυ & ανθυγιεινο", ας το κανει η κοινωνια μη βαρυ & μη ανθυγιεινο, γιατι πρεπει να προστατεψει και το δικαιωμα του καθε πολιτη για εργασια!!

Τι να σου πω τώρα.

Τα νοσοκομεία και κάποιες απίθανες κλινικές και γηροκομεία έχουν καταντήσει προ πολλού στοά ανθρακωρυχίου.

Σε κάθε περίπτωση είναι πεντακάθαρο πως δε γνωρίζεις πως το Β/Α χρυσοπληρώνεται από τον εργαζόμενο, μόνο που η Ευρωπαϊκή σου Κοινότητα πιστεύει πως το πληρώνουν τα αφεντικά και πως οι εργαζόμενοι θα πρέπει να δουλεύουν χωρίς να πληρώνονται, χωρίς να διεκδικούν, με λίγα λόγια να βγάζουν το σκασμό και να δουλεύουν μέχρι να ψοφήσουν.

Αυτά στα πε ο μπαμπάς και η μαμά για την Ε.Ε?

Άντε γιατί όσοι μασουλάνε από τα προγραμματάκια της Ε.Ε μας έχουν ζαλήσει τα @@.

Πέρα από αυτά, το άλλο είναι ακόμα καλύτερο:

Η ίδια η κοινωνία πρέπει να δεχτεί να πετσοκόψει το Β/Α συγνώμη, ήθελα να πω πως η ίδια η κοινωνία οφείλει να προστατέψει το δικαίωμα του αφεντικού για τσάμπα εργασία σε έναν πολύ μεγάλο ιδιωτικό τομέα -εννοείται πως η ίδια η κοινωνία θα πρέπει να καταργήσει το ΕΣΥ-.

Τέλος πάντων.

Με τέτοια μυαλά θέλω να σε δω όταν χαθούν οι πλατούλες που σε καλόμαθαν τι θα κάνεις.

Έστω.

Για μένα οι γιατροί πρέπει να μπουν στα Β/Α όπως ήταν τα Β/Α κι όχι όπως τα κάνανε τώρα.

Αν θέλουμε να αλλάξουμε κάτι στα Β/Α αυτό θα πρέπει να είναι να το πληρώνουν εξολοκλήρου τα αφεντικά και όχι ο εργαζόμενος.

Για το νοσηλευτικό προσωπικό των δημόσιων νοσοκομείων δεν τίθεται καν θέμα. Έπρεπε από πολύ καιρό να είχαν ενταχθεί όπως οι του ιδιωτικού τομέα.

Όμως και πλέον, όσοι από το νοσηλευτικό προσωπικό και όχι μόνο εντάσσονται στο Β/Α είτε του δημόσιου είτε του ιδιωτικού τομέα, καμία σχέση δε θα χει με το Β/Α που υπήρχε.

Συμπερασματικά το με αγώνες κεκτημένο δικαίωμα των Β/Α πάει περίπατο επειδή το θέλουν τα καλά αφεντικά και το κράτος τους.

Ναι, αυτό το μπουρδέλο που τρώμε στη μάπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.