Jump to content

Πόσο... "εθισμένος/η" είσαι στο Ιντερνετ ?


Recommended Posts

πολύ καλά τα τεστάκια σου,μπράβο συνάδελφε. emclap

Σ' ευχαριστώ πολύ. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[quote name='Dr.K@meleon' date='Aug 25 2008, 01:21 ' post='299487'

Πίστεψέ με, με 3500 περίπου ερωτηματολόγια που έχω στα χέρια μου (τα "ηλεκτρονικά"), και Dynamic να μην ήταν, όχι μόνο θα βαριόμουν να σκεφτώ να κάνω trace καποια IP, αλλά βαριέμαι μέχρι και να γράψω έναν Parser να ταξινομήσει όλα τα αποτελέσματα - κάτι το οποίο με το χέρι θα μού πάρει μέχρι το 2018... emconfused:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πίστεψέ με, με 3500 περίπου ερωτηματολόγια που έχω στα χέρια μου (τα "ηλεκτρονικά"), και Dynamic να μην ήταν, όχι μόνο θα βαριόμουν να σκεφτώ να κάνω trace καποια IP, αλλά βαριέμαι μέχρι και να γράψω έναν Parser να ταξινομήσει όλα τα αποτελέσματα - κάτι το οποίο με το χέρι θα μού πάρει μέχρι το 2018... emconfused:P

Λοιπόν, πρέπει να είμαι πολύ αρχάρια στους υπολογιστές! Αυτό το ακαταλαβίστικο-για μένα-κατεβατό μού θυμίζει τη διαφήμιση με την κόρη και τον πατέρα που της λέει "στη μάνα σου το'πες;"!!: :lol:

Λοιπόν, μιας και το έθεσες έτσι, ιδού η συμβουλή της... μαμάς (αφού της το πεις) :

IP (Address) : Η "διεύθυνση" κάθε υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος σε κάποιο δίκτυο και επομένως και στο ιντέρνετ. Είναι σαν να λέμε το τηλέφωνο μου είναι 693ΧΧΧΧΧΧΧ, μόνο που εδώ αυτές οι "διευθύνσεις" είναι της μορφής ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ (με ΧΧΧ = 1 -> 256 = 01-FF στο δεκαεξαδικό...)

Dynamic IP : Ας πουμε, το ετυμολογικά αντίθετο της static - δηλαδή η IP που κάθε φορά αλλάζει.

Trace Route / IP : Η εντόπιση της αρχικής IP από ή προς την οποία προέρχεται ή κατευθύνεται ένα "ψηφιακό μήνυμα". Βρίσκοντας π.χ. την IP του αποστολέα ενός ερωτηματολογίου, από τη στιγμή που την έχω στα χέρια μου και δεν παρεισφρύουν άλλοι παράγοντες (π.χ. proxy servers - "ανακατευθυντές") υπάρχει η πιθανότητα να εντοπίσω κάποιον σε ψηφιακό χάρτη, με ακρίβεια οικοδομικού τετραγώνου.

Parser : Ειδικό πρόγραμμα το οποίο συνήθως από αρχεία κειμένα επιχειρεί να εξάγει ορισμένα στοιχεία ή μεταβλητές. Π.χ. - εν προκειμένω - τις απαντήσεις σε κάθε ερώτηση, τα επιμέρους σκορ, κλπ. Κλασσική χρήση parser γίνεται στους compilers/interpreters - δηλαδή στα προγράμματα εκείνα που αναλαμβάνουν να μετατρέψουν ένα προγραμματιστικό κώδικα σε γλώσσα μηχανής, 0101010, κλπ.

Σού έλυσα την απορία, κόρη μου, ή όχι ? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά φαίνονται τα τεστάκια Χαμαιλέοντα, αλλά δε δουλεύουν!

Μου βγάζει πάντα ότι δεν έχω συμπληρώσει ηλικία και φύλο, ενώ φυσικά έχω επιλέξει στα αντίστοιχα μενού...έχω Internet Explorer και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάλω firefox....μάλλον αυτό θα με συμβουλέψεις απ' ό,τι καταλαβαίνω! :rolleyes::P

Τεσπα, ξέρω τι είμαι , δεν πειράζει! :P

Υ.Γ. Ουπς έχει ήδη απαντηθεί...πάντως δε σου λέει το banner κοίτα, αν έχεις ΙΕ μην το κάνεις γιατί χάνεις τον καιρό σου... :anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά φαίνονται τα τεστάκια Χαμαιλέοντα, αλλά δε δουλεύουν!

Μου βγάζει πάντα ότι δεν έχω συμπληρώσει ηλικία και φύλο, ενώ φυσικά έχω επιλέξει στα αντίστοιχα μενού...έχω Internet Explorer και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάλω firefox....μάλλον αυτό θα με συμβουλέψεις απ' ό,τι καταλαβαίνω! :rolleyes::P

Τεσπα, ξέρω τι είμαι , δεν πειράζει! :P

Υ.Γ. Ουπς έχει ήδη απαντηθεί...πάντως δε σου λέει το banner κοίτα, αν έχεις ΙΕ μην το κάνεις γιατί χάνεις τον καιρό σου... :anavwfwties::anavwfwties:

Το πιο σουρεαλιστικό απ' όλα είναι που επιμένεις να χρησιμοποιείς IE! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά φαίνονται τα τεστάκια Χαμαιλέοντα, αλλά δε δουλεύουν!

Μου βγάζει πάντα ότι δεν έχω συμπληρώσει ηλικία και φύλο, ενώ φυσικά έχω επιλέξει στα αντίστοιχα μενού...έχω Internet Explorer και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάλω firefox....μάλλον αυτό θα με συμβουλέψεις απ' ό,τι καταλαβαίνω! :rolleyes::P

Τεσπα, ξέρω τι είμαι , δεν πειράζει! :P

Υ.Γ. Ουπς έχει ήδη απαντηθεί...πάντως δε σου λέει το banner κοίτα, αν έχεις ΙΕ μην το κάνεις γιατί χάνεις τον καιρό σου... :anavwfwties::anavwfwties:

Το πιο σουρεαλιστικό απ' όλα είναι που επιμένεις να χρησιμοποιείς IE! :lol:

Πράγματι! LOL, Τώρα που το καλοσκέφτομαι - λάθος-ξε-λάθος - ούτε να έκανα προώθηση στον Firefox... (Καλά για τον... φανταστικό Opera δεν το συζητάμε! Απλά έμαθα ότι δούλευε και το γραψα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Το 65% των Ευρωπαίων, δηλαδή 426 εκατ. άνθρωποι, χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο περνώντας 14,8 ώρες την εβδομάδα online, όπως προκύπτει από την πανευρωπαϊκή έρευνα κατανάλωσης μέσων Mediascope Europe που παρουσιάζει το Interactive Advertising Bureau Europe (IAB Europe).

Η έρευνα μετρά το πώς εξελίσσονται τα πρότυπα κατανάλωσης media στο Διαδίκτυο, το ραδιόφωνο, την τηλεόραση, τις εφημερίδες και τα περιοδικά.

Σύμφωνα με στοιχεία της έρευνας, το 37% των Ευρωπαίων έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο χρησιμοποιώντας περισσότερες από μία συσκευές. Το 64% συνδέεται μέσω υπολογιστή (415,7 εκ.) και το 21% μέσω κινητού τηλεφώνου (139,2 εκ.). Η χρήση του Διαδικτύου μέσω υπολογιστή είναι πιο δημοφιλής στη Νορβηγία και την Ελβετία (89%) ενώ μέσω κινητού τηλεφώνου είναι πιο δημοφιλής στη Μεγάλη Βρετανία, τη Νορβηγία και τη Σουηδία, όπου περισσότεροι από 4 στους 10 χρήστες συνδέονται μέσω κινητού.

Ένα ακόμη στοιχείο που προκύπτει από την έρευνα είναι ότι οι Ευρωπαίοι (48%) χρησιμοποιούν το Ίντερνετ παρακολουθώντας ταυτόχρονα τηλεόραση. Οι πιο έντονοι Ευρωπαίοι TV/online multi-taskers είναι οι Νορβηγοί (70%) ακολουθούμενοι από τους Γάλλους (68%) και τους Βρετανούς (62%).

Ο χρόνος που δαπανάται στο Internet διαφοροποιείται ανάλογα με την συσκευή που χρησιμοποιείται. Εκείνοι που χρησιμοποιούν υπολογιστή καταναλώνουν κατά μέσο όρο 13,3 ώρες online, όσοι συνδέονται μέσω κινητού τηλεφώνου 9,4 ώρες ενώ όσοι συνδέονται μέσω tablets 9,3 ώρες την εβδομάδα. Για όσους συνδέονται μέσω παιχνιδοκονσόλας, οι ώρες ανέρχονται κατά μέσο όρο σε 6,8 την εβδομάδα.

Το 91% των χρηστών Ίντερνετ ενημερώνεται online (388,5 εκ.) με τους άνδρες να είναι πιο πιθανό να διαβάσουν ειδήσεις online από ό,τι οι γυναίκες (93% έναντι 89% αντίστοιχα) ενώ η ηλικιακή ομάδα 35-54 είναι η πλέον πιθανή να διαβάζει ειδήσεις online.

Το 73% των χρηστών Ίντερνετ παρακολουθούν τηλεόραση online (311,6 εκ.) με πιο πιθανές τις ηλικίες 14-24 (83%) και τις ηλικίες 35-44 (81%)

Το 67% των χρηστών Διαδικτύου ακούν online ραδιόφωνο (286 εκ.). Το ποσοστό εκτινάσσεται στο 81% για τις ηλικίες 16-24 ενώ οι άντρες είναι πιο πιθανό να ακούν ραδιόφωνο online από ό,τι οι γυναίκες (68% και 66% αντίστοιχα).

Τέλος, τέσσερις στους δέκα χρήστες του Διαδικτύου δηλώνουν ότι ο τρόπος με τον οποίο το brand επικοινωνεί με αυτούς online είναι πολύ σημαντικός. Το 96% των Ευρωπαίων χρηστών προχωρούν σε έρευνα αγοράς από το Ίντερνετ προτού αγοράσουν κάτι ενώ το 87% πραγματοποιεί online αγορές.

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2190072

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.