Jump to content

Ειδικότητα και extra εισόδημα


Vita Plus

Recommended Posts

Θελω να ρωτήσω οτι συγχρονως με την ειδικότητα (αφου υπογραφουμε συμβαση ιδιωτικου δικαιου)

εχουμε το δικαιωμα να εργαζομαστε και καπου αλλου για καποιο εξτρα εισοδημα.

Ξερω αρκετους που το κανουν αλλα δεν ξερω αν ειναι νομιμο.

Ακομη θα ηθελα να μου δωσετε μερικες ιδεες για εξτρα εισοδημα(νομιμα η οχι).

Τωρα θα μου πειτε που να βρει χρονο ενας ειδικευομενος, αλλα νομιζω για κανενα εξτρα 2 φορες την εβδομαδα βρισκεις.

Να σας πω δεν ενδιαφερομαι για βραδινα σε ιδωτικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεις και καλομπορεις.μια ιδεα ειναι αλλαγη ουροκαθετηρων σε γεροντακια που μενουν σε σπιτια παιδιων τους και παει 50ευρω η αλλαγη.αν θες και αλλα στειλε π.μ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφερομαι αλλα οχι αμεσως.

Σε λιγο καιρο ξεκιναω ειδικοτητα.

Ως τωρα εχω κανει

1. Γιατρος σε εκθεσεις - λιγα λεφτα σε σχεση με τις ωρες

2. Γιατρος σε camping - στα + οι δωρεαν διακοπες και οι παροχες (φαγητο, καταλημα)

3. Μαθηματα πρωτων βοηθειων σε σχολη οδηγησης - Στα + το 2ωρο εργασιας

αλλα για διαφορους λογους δεν μπορω να συνεχισω εκει.

Οποιος γνωριζει κατι αλλο ας το παραθεσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν κάνεις ειδικότητα, σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής.

Τώρα εντάξει, αν έχεις ένα καλό...κύκλο από παππούδες για καθετήρες, δεν πρόκειται να σε πιάσει η εφορία και ο ιατρικός σύλλογος, απαγορεύεται πάντως. Ό,τι κάνεις, αν κάνεις, θα είναι σε "μαύρο" χρήμα.

ΥΓ: Η σύμβαση είναι μεν ιδιωτικού δικαίου, αλλά για πλήρη και αποκλειστική απασχόληση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομη θα ηθελα να μου δωσετε μερικες ιδεες για εξτρα εισοδημα(νομιμα η οχι).

απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής

Οι νόμιμες επιλογές σου πιστεύω είναι ξεκάθαρες. Ειδικά για το τραγούδι έχουμε και κάποιους συναδέλφους που ασχολήθηκαν με μεγάλη επιτυχία και έγραψαν το όνομα τους με χρυσά γράμματα στην μοντέρνα μουσική ιστορία της χώρας μας. Το συγγραφικό το βλέπω πιο δύσκολο, εκτός και αν καλύπτονται από καλλιτεχνικά ψευδώνυμα. Αν και τα blogs έχουν κερδίσει τη μερίδα του λέοντος πλέον στη σύγχρονη εποχή.

Όσο για τις παράνομες, ιδού μερικές που μου έρχονται στο μυαλό:

1) Διακίνηση ναρκωτικών

2) Μαστροπεία

3) Εμπόριο όπλων

4) Ληστεία τραπεζών, χρηματαποστολών, γραφείων ΕΛΤΑ

5) Διαρρήξεις μονίμων και εξοχικών κατοικιών

6) Παππατζής στον ηλεκτρικό, κατά προτίμηση στο μοναστηράκι τις κυριακές (προσοχή στο κενό μεταξύ τρένου και αποβάθρας)

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Θέμα μας. Φίλε μου αυτό νόμιμος η μή χτυπάει πολύ το μάτι.

Ημιπαράνομοι τρόποι υπάρχουν πολλοί. Τσιμπάς αλλαγ'ες από το νοσοκομείο. φακελάκια γιατι θα προσέξεις ιδιαίτερα το παπουλάκι, χρεώνεις τις εξετάσεις του μικροβιολογικού και τα υπέροχα και πολλά άλλα όπως έκαναν και κάνουν χιλιαδες αγροτικοί και ειδικευόμενοι πριν απο σένα.

Έτεροι ημιπαράνομοι όπως εφημερίες σε κλινικές και λοιπές δραστηριότητες δυστυχώς οι "λαχαναγορίτες κρεατέμποροι " έχουν ξυπνήσει και ζητάν απόδειξη παροχής υπηρεσιών αλιώς σου παίρνουν το 60% του μισθού σου για διαφυγόντα κέρδη. Και είναι λίγο δύσκολο να ξεκινήσεις έναρξη επιτηδεύματος ώντας ειδικευόμενος.

Καλά πήγε 50 ευρώ ο καθετήρας; Στην εποχή μου ήταν 15 απο νοσοκόμο και 20 απο γιατρό. Ύστερα λέμε οι γιατροί ότι πεινάμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαγορεύεται οτιδήποτε άλλο να κάνεις.

Όταν κάνεις ειδικότητα, σύμφωνα με το νόμο απαγορεύεται οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα πλην καλλιτεχνικής και συγγραφικής.

Τώρα εντάξει, αν έχεις ένα καλό...κύκλο από παππούδες για καθετήρες, δεν πρόκειται να σε πιάσει η εφορία και ο ιατρικός σύλλογος, απαγορεύεται πάντως. Ό,τι κάνεις, αν κάνεις, θα είναι σε "μαύρο" χρήμα.

ΥΓ: Η σύμβαση είναι μεν ιδιωτικού δικαίου, αλλά για πλήρη και αποκλειστική απασχόληση.

Thank you both!

Το είχα συζητήσει και παλαιότερα με έναν γνωστό μου,ρώτησε στο σύλλογο και του είχαν πει ότι δε γίνεται, εκτός και αν έχεις ειδική άδεια απο τον ιατρικό σύλλογο.

Αλλά είπα μήπως άλλαξαν τα πράγματα και ξαναρώτησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK. Εγινε κατανοητο οτι δευτερη δουλεια, νομικα δεν επιτρεπεται.

Πριν 2 χρονια περιπου, καποια εφημεριδα (εθνος η θεμα - δεν θυμαμαι καλα) ειχε ενα ρεπορταζ για τους ειδικευομενους ιατρους,

οπου 2-3 απ' αυτους ομολογουσαν οτι αναγκαζοταν να κανουν και δευτερη δουλεια αφου με τον μισθο της ειδικοτητας δεν τα εβγαζαν περα.

Μαλιστα ειχε ονοματα και φωτογραφιες.

Μαλλον πρεπει να ειναι γενικο το φαινομενο και δεν τους (μας) κυνηγανε. ( Αραγε ποιος εχει αυτη την αρμοδιοτητα ή ποιος θα μπορουσε να καταγγηλει καποιον?)

Σαν ΣΙΩΠΗΡΗ συμφωνια μου φαινεται.

Ρωταω λοιπον με τι επιπλεον παρατυπη (και οχι παρανομη) εργασια (σχετικη με το ιατρικο επαγγελμα) θα μπορουσε ενας ειδικευομενος να αυξησει το εισοδημα του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλλον πρεπει να ειναι γενικο το φαινομενο και δεν τους (μας) κυνηγανε........

........αφου και οι μπατσοι κανουν δευτερη δουλεια γιατι να μας μπαγλαρωσουν......hehebz6.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποια διάταξη (ρώτα στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου σου, απο κει μου την είχα δώσει, αλλά δεν την έχω πρόχειρη) με βάση την οποία μπορείς να κάνεις δεύτερη δουλειά εφόσον είναι συναφής με την ιατρική και δεν εμποδίζει την άσκησή σου στο νοσοκομείο.

Κάνεις αίτηση που περνά από το επιστημονικό συμβούλιο (νομίζω) ή το ΔΣ και το εγκρίνουν.

Εγώ τότε ήθελα παράλληλη δουλειά ως μεταφραστής, μου είπαν ότι σε γενικές γραμμές συνήθως εγκρίνουν για διδασκαλικές ή καθαρά ιατρικές δουλειές, αλλά τελικά ο υποδιοικητής μου είπε να γράψω στην αίτηση μεταφραστής ιατρικών κειμένων για συνάφεια και ότι έχει ελεύθερο ωράριο και θα εισηγούταν να γίνει δεκτό. Τελικώς "παρέλειψα" να κάνω την αίτηση και το θέμα έμεινε εκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωταω λοιπον με τι επιπλεον παρατυπη (και οχι παρανομη) εργασια (σχετικη με το ιατρικο επαγγελμα) θα μπορουσε ενας ειδικευομενος να αυξησει το εισοδημα του?

Οπως και να θέλεις να το ονομάσεις για να νιώθεις καλύτερα, δεν είναι παράτυπη, είναι παράνομη, αφού υπάρχει νόμος που το απογορεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τότε ήθελα παράλληλη δουλειά ως μεταφραστής, μου είπαν ότι σε γενικές γραμμές συνήθως εγκρίνουν για διδασκαλικές ή καθαρά ιατρικές δουλειές, αλλά τελικά ο υποδιοικητής μου είπε να γράψω στην αίτηση μεταφραστής ιατρικών κειμένων για συνάφεια και ότι έχει ελεύθερο ωράριο και θα εισηγούταν να γίνει δεκτό. Τελικώς "παρέλειψα" να κάνω την αίτηση και το θέμα έμεινε εκεί.

Εσύ πάλι...πολύ κακό για το τίποτα. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια μετάφραση και να πάρεις μαύρα τα λεφτά; (αφού τελικά αυτό έκανες, όχι; )

Με την ευκαιρία, ξέρει κανείς αν έχει περάσει τελικά ο νόμος που λέγανε ότι όποιος γιατρός κάνει μεταφράσεις θα μπορεί να ασφαλίζεται στο ΤΣΑΥ αν θέλει; (το συζητάνε από το 2000 αν δεν κάνω λάθος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωταω λοιπον με τι επιπλεον παρατυπη (και οχι παρανομη) εργασια (σχετικη με το ιατρικο επαγγελμα) θα μπορουσε ενας ειδικευομενος να αυξησει το εισοδημα του?

Οπως και να θέλεις να το ονομάσεις για να νιώθεις καλύτερα, δεν είναι παράτυπη, είναι παράνομη, αφού υπάρχει νόμος που το απογορεύει.

Κάτσε να καταργήσουν και τα θρησκευτικά από τα σχολεία, και θα δεις σε τι επίπεδα ανηθικότητας και διαφθοράς θα φτάσει η ελληνική κοινωνία. Τίποτα δεν έχουμε δει ακόμα, τίποτα! Μετανοείτε etc etc etc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπως και να θέλεις να το ονομάσεις για να νιώθεις καλύτερα, δεν είναι παράτυπη, είναι παράνομη, αφού υπάρχει νόμος που το απογορεύει.

Υπάρχει, επαναλαμβάνω, νόμος που αναφέρει σαφώς ότι μπορείς να το κάνεις, με άδεια του επιστημονικού συμβουλίου ή ΔΣ του νοσοκομείου. Συνεπώς, υπό αυτή την προϋπόθεση, δεν είναι παράνομη. Το ΦΕΚ μου το είχαν δώσει, δεν το έχω αυτή τη στιγμή.

Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις σε καμία περίπτωση είναι να έχει δικό σου ιατρείο.

Εσύ πάλι...πολύ κακό για το τίποτα. Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια μετάφραση και να πάρεις μαύρα τα λεφτά; (αφού τελικά αυτό έκανες, όχι; )

Δεν κάνω μεταφράσεις, είμαι μεταφραστής. Φυσικά και δεν μπορούσα να πάρω μαύρα τα λεφτά, γιατί οι εταιρείες με τις οποίες δούλευα, ελληνικές και ευρωπαϊκές, διασταυρώνουν τα στοιχεία ηλεκτρονικά με την εφορία. Κατά την περίοδο στην οποία αναφερόμουνα έκανα αγροτικό και το εισόδημά μου ως μεταφραστής ξεπερνούσε κατα πολύ αυτό του αγροτικού, εξ ου και η απροθυμία μου να εγκαταλείψω τη συγκεκριμένη ενασχόληση. Ο λόγος που έκανα "πολύ κακό για το τίποτα" ήταν ότι το αγροτικό μου ήταν 9μηνο, και συνεπώς μεχρί να κάνω τις συνεννοήσεις είχε περάσει ήδη το μισό.

Αντιθέτως, σε λίγους μήνες που θα ξεκινήσω ειδικότητα, η συγκεκριμένη αίτηση θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω.

Με την ευκαιρία, ξέρει κανείς αν έχει περάσει τελικά ο νόμος που λέγανε ότι όποιος γιατρός κάνει μεταφράσεις θα μπορεί να ασφαλίζεται στο ΤΣΑΥ αν θέλει; (το συζητάνε από το 2000 αν δεν κάνω λάθος).

Ο νόμος αν θυμάμαι καλά είναι του 92 ή κάτι τέτοιο. Εγώ είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΑΥ, και αναγράφεται πάνω στο ροζ βιβλιάριο ότι ασφαλίζεσαι στο ΤΣΑΥ με βάση το νόμο τάδε περί επιλογής του ασφαλιστικού φορέα. Γενικά οι περισσότεροι στο ΤΣΑΥ δεν το ήξεραν, ήρθε ο προϊστάμενος και είπε ότι αυτός θυμόταν μόνο εμένα και μία άλλη γιατρό που έκανε κάτι ιατρικά θέματα στο Mega και είχε ασφαλιστεί έτσι στο ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Ως αγροτικος εργαζομουν παραλληλα ως ωρομισθιος καθηγητης σε δημοσια ΙΕΚ.Προσφατα ξεκινησα ειδικοτητα και συνεχιζω στα ΙΕΚ.Ειναι παρανομο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεις με την εγγραφη συγκαταθεση του εργοδοτη σου.το κανουν ολοι οι μονιμοι. καπου νομιζω οτι το αναφερει η στην προκυρηξη ή στη σύμβαση που υπογραφεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως αγροτικος εργαζομουν παραλληλα ως ωρομισθιος καθηγητης σε δημοσια ΙΕΚ.Προσφατα ξεκινησα ειδικοτητα και συνεχιζω στα ΙΕΚ.Ειναι παρανομο?

τι ακριβως πρεπει να κανεις για να δουλεψεις στα ΙΕΚ?ποια ειναι η διαδικασια δηλαδη?πως που και ποτε βρισκεις τις θεσεις?σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου στις πολλες ερωτησεις μου προκαταβολικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο σου που δεν επαναπαυεσαι!που την βρηκες αυτην την δουλεια ομως?θα με ενδιεφερε αν μπορεις να με ενημερωσεις.σε ευχαριστω

δες εδω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και γιατι ρε Ολγα να ασχοληθει καποιος με μεταφρασεις οταν μπορει να κανει τοσα αλλα?

πχ το εχω ξαναπει πως ενας φιλος μου εχει μαγαζι με ιατρικο εξοπλισμο και εχει ιατρους συνεργατες που του πηγαινουν πελατεια και περνουν ποσοστα.

επισης αν εισαι παθολογος η νευρολογος η νευροχειρουργος η τελος παντων δινεις στρωματα κατακλισεων, παλι δινει ποσοστα

στειλε μου pm να θελεις πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.