Jump to content

ανεργια και ΤΣΑΥ_


tony

Recommended Posts

Παιδες μπορω να γραφτω στο ταμειο ανεργιας και να πληρωνω μονος μου το ΤΣΑΥ ή απαγορευεται απο καποιον εργασιακης φυσης νομο?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη θα πρεπει να κανω πρωτα εναρξη επαγγελματος και μετα να γραφτω στο ταμειο ανεργιας ,για να πληρωσω το ΤΣΑΥ τελικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχαμε γράψει παλιά στο gm ότι σύμφωνα με ένα νόμο του 99 μπορείς να ασφαλιστείς στο ΤΣΑΥ μέχρι και 2 έτη όντας άνεργος και να τα πληρώνεις μόνος σου. Αν μπορεί κάποιος να βρει το νόμο, ή ρώτα ο ίδιος στο ΤΣΑΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως άνεργος δεν μπορείς να είσαι ασφαλισμένος στο Τ.Σ.Α.Υ. εκτός και αν είναι το μεσοδιάστημα από το ένα μέρος στο δεύτερο της ειδικότητας. Δε γνωρίζω περισσότερα για τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάστημα μη άσκησης του επαγγέλματος μέχρι δύο (2) μήνες θεωρείται χρόνος συντάξιμος και ο ασφαλισμένος οφείλει να καταβάλει ο ίδιος τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος επάγγελμα. Εξαιρείται ο χρόνος διακοπής ελευθέρου επαγγέλματος ύστερα από δήλωση στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. Πέραν του διμήνου γίνεται διακοπή της ασφάλισης και ο χρόνος αυτός δεν θεωρείται συντάξιμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο είμαι σίγουρη ότι εκτός από το δίμηνο υπάρχουν και 2 χρόνια προαιρετική ασφάλιση επί ανεργίας με νόμο του 99. Το είχαμε συζητήσει εδώ παλιά και είχε βάλει και το νόμο η Αμάντα, ας το ψάξει κάποιος.

ΥΓ: δεν θυμάμαι αν αυτά τα 2 χρόνια είναι συντάξιμα ή μόνο για περίθαλψη, ούτε πόσα πρέπει να δίνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλαω για το διαστημα μεταξυ γενικου /ειδικου μερους. Το οτι μπορω να πληρωνω μονος μου τις εισφορες στο ΤΣΑΥ φανταζομαι ειναι εφικτο. Το να ειμαι παραλληλα εγγεγραμενος στο ταμειο ανεργιας και να παιρνω τα *300€ , και απο αυτα να πληρωνω γεματη -περιθαλψη και συνταξιμα- εισφορα στο ΤΣΑΥ ηθελα να γνωριζω αν γινεται.

Αν το εχει κανει καποιος θα του ημουν υποχρεος για περαιτερω λεπτομερειες.

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλαω για το διαστημα μεταξυ γενικου /ειδικου μερους. Το οτι μπορω να πληρωνω μονος μου τις εισφορες στο ΤΣΑΥ φανταζομαι ειναι εφικτο. Το να ειμαι παραλληλα εγγεγραμενος στο ταμειο ανεργιας και να παιρνω τα *300€ , και απο αυτα να πληρωνω γεματη -περιθαλψη και συνταξιμα- εισφορα στο ΤΣΑΥ ηθελα να γνωριζω αν γινεται.

Αν το εχει κανει καποιος θα του ημουν υποχρεος για περαιτερω λεπτομερειες.

ευχαριστω και παλι.

Στον Ο.Α.Ε.Δ. μπορείς να είσαι και να λαμβάνεις το επίδομα μέχρι 6 μήνες το ανώτερο. Ναι, μπορείς να είσαι ασφαλισμένος.

Υπάρχει συνάδελφος που ήταν 8 μήνες και πλήρωσε ο ίδιος το ποσό ασφάλισης στο Τ.Σ.Α.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι γίνεται, αλλά μην το κάνεις, γιατί όσο παίρνεις επίδομα ανεργίας είναι σε ισχύ το βιβλιάριο του ΙΚΑ που έχεις, χωρίς να πληρώνεις τίποτα. Και νομίζω το επίδομα ανεργίας δίνεται επί ένα χρόνο, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι γίνεται, αλλά μην το κάνεις, γιατί όσο παίρνεις επίδομα ανεργίας είναι σε ισχύ το βιβλιάριο του ΙΚΑ που έχεις, χωρίς να πληρώνεις τίποτα. Και νομίζω το επίδομα ανεργίας δίνεται επί ένα χρόνο, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.

Θα εχω περιθαλψη απο το ΙΚΑ,το μειονεκτημα ομως ειναι οτι θα μενω ακαλυπτος στο συνταξιμο μερος του ΤΣΑΥ αν δεν τους πληρωνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα εχω περιθαλψη απο το ΙΚΑ,το μειονεκτημα ομως ειναι οτι θα μενω ακαλυπτος στο συνταξιμο μερος του ΤΣΑΥ αν δεν τους πληρωνω

Νομίζω κακώς σε απασχολούν τα συντάξιμα σε αυτή τη φάση. Το ξέρεις ότι είναι έτοιμο να καταρρεύσει το ταμείο; Ξέρεις τι χρέη έχει; Και που να γίνει και η ενοποίηση σε λίγο καιρό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, έψαξα και βρήκα αυτό, δεν ξέρω αν ισχύει:

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι ένα (1) έτος, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα

http://www.iav.gr/modules.php?name=News&am...icle&sid=18

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες συνεχίζεται η ασφάλιση τους ακόμη και αν δεν έχουν εκδώσει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών μέχρι ένα έτος. Προϋπόθεση είναι να μην έχουν στραφεί σε άλλο επάγγελμα και να μην έχει γίνει διακοπή επαγγέλματος από την ΔΟΥ

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι ένα (1) έτος, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες συνεχίζεται η ασφάλιση τους ακόμη και αν δεν έχουν εκδώσει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών μέχρι ένα έτος. Προϋπόθεση είναι να μην έχουν στραφεί σε άλλο επάγγελμα και να μην έχει γίνει διακοπή επαγγέλματος από την ΔΟΥ

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι ένα (1) έτος, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα.

Παιδιά γεια σας!Έχω πάει πρόσφατα στον ΟΑΕΔ για να γραφτώ ως άνεργος ιατρός και μου είπαν ότι οι γιατροί,δικηγόροι,μηχανικοί βάση νόμου δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στις λίστες ανέργων του ΟΑΕΔ.Ποιος νόμος είναι αυτός που σε κάποιες υπηρεσίες του ΟΑΕΔ εφαρμόζεται και σε κάποιες όχι;Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να λυθεί η απορία σου συνάδελφε tony θα σου πω τι ακριβώς απαντάει το Τ.Σ.Α.Υ.

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι δύο (2) έτη, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα.

Η τροποποίηση του Ν.2682/1999 που αναφέρει η invitro τροποποιήθηκε φέτος τον Μάιο από ένα έτος σε δύο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να λυθεί η απορία σου συνάδελφε tony θα σου πω τι ακριβώς απαντάει το Τ.Σ.Α.Υ.

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι δύο (2) έτη, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα.

Η τροποποίηση του Ν.2682/1999 που αναφέρει η invitro τροποποιήθηκε φέτος τον Μάιο από ένα έτος σε δύο.

ευχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η αναγνώριση Τάσο είναι και για συντάξιμο χρόνο ή μόνο για περίθαλψη; (μια και το ρώτησες...)

ΥΓ: Απορώ ρε παιδιά, αφού είναι ταμείο αυτασφάλισης, γιατί δεν τον κάνουν προαιρετικό το χρόνο αναγνώρισης σε όσο χρόνο θέλουμε, αφού απ' ό,τι βλέπω υπάρχουν αρκετοί πρόθυμοι να πληρώνουν από την τσέπη τους, ενόσω είναι άνεργοι. Για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και συντάξιμο.

Επίσης οι ασφαλισμένοι μπορούν να αναγνωρίσουν ως συντάξιμο : α) το χρόνο που υπηρέτησαν στο στρατό β) εκπαιδευτική άδεια άνευ αποδοχών γ) γονική άδεια άνευ αποδοχών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μας πει και κάποιος πόσες είναι οι εισφορές ακριβώς (Τασούλη; )

Περιπου 165€ (ολα μαζι) για ιατρους <5ετιας, φρεσκες σημερινες πληροφοριες. Οσο για αυτο που ειπε παραπανω καποιος οτι δεν επιτρεπεται οι ιατροι να εγγραφουν , ακουγεται παραξενο. Απο Δευτερα διερευνηση λοιπον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μας πει και κάποιος πόσες είναι οι εισφορές ακριβώς (Τασούλη; )

ορίστε emiloveyou

Από 1/1/2008 έως 30/9/2008 (σε παρένθεση οι αντίστοιχες εισφορές από 1/10/2008 έως 31/12/2008)

Κάτω από πενταετία

Εισφορά κλάδου σύνταξης 81,60€ (83,20€) (στο ενημερωτικό φυλλάδιο του Τ.Σ.Α.Υ. από λάθος γράφει 63,20€)

Εισφορά κλάδου ασθένειας 43,80€ (44,70€)

Εισφορά κλάδου πρόνοιας 27,20€ (27,70€)

Εισφορά στέγης υγ/κών 2,00€ (2,00€)

Σύνολο μηνιαίας εισφοράς 154,60€ (157,60€)

Άνω πενταετίας

Αυξάνεται περίπου 50€ μηνιαίως ανά έτος ασφάλισης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους ελεύθερους επαγγελματίες συνεχίζεται η ασφάλιση τους ακόμη και αν δεν έχουν εκδώσει αποδείξεις παροχής υπηρεσιών μέχρι ένα έτος. Προϋπόθεση είναι να μην έχουν στραφεί σε άλλο επάγγελμα και να μην έχει γίνει διακοπή επαγγέλματος από την ΔΟΥ

Οι ασφαλισμένοι του ΤΣΑΥ μπορούν να αναγνωρίσουν χρόνο ανεργίας μέχρι ένα (1) έτος, αφού υποβάλλουν σχετική αίτηση και καταβάλλουν τις εισφορές του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα.

Παιδιά γεια σας!Έχω πάει πρόσφατα στον ΟΑΕΔ για να γραφτώ ως άνεργος ιατρός και μου είπαν ότι οι γιατροί,δικηγόροι,μηχανικοί βάση νόμου δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στις λίστες ανέργων του ΟΑΕΔ.Ποιος νόμος είναι αυτός που σε κάποιες υπηρεσίες του ΟΑΕΔ εφαρμόζεται και σε κάποιες όχι;Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει πάνω σε αυτό;

εχω ενα σχετικο εγγραφο, απο ΟΑΕΔ αλιμου προς ΥΥΚΑ, 24-10-2007, αρ. πρωτ. Β135333 (δυσαναγνωστο), αν θελεις μπορεις να επικοινωνησεις με: Χ. Δεμερλιωτου τηλ 210 9989059 (ΟΑΕΔ αλιμου) ή με κα Μπουρνου (ΥΥΚΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.