Jump to content

[εφημερίες] Αποκλεισμός από το πρόγραμμα εφημεριών


Recommended Posts

ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ.ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΜΟΥ .ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΙΚΑΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΦΟΡΜΗ.ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ.

ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ.

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ.ΤΙ ΜΕ ΣΥΜΒΛΟΥΛΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δε χαιρεσαι;!Αν εξαιρεσεις τις οικονομικες απωλειες (εφοσον σε πληρωναν κανονικα για ολες τις εφημεριες που θα εκανες αν εκανες) κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα η ζωη χωρις εφημεριες!Δεν εχεις αγχος αν θα πληρωθεις εφημεριες που εφτυσες αιμα για να τις βγαλεις,δεν αγχωνεσαι μηπως στραβωσει καποιο περιστατικο,δεν εχεις αγχος ποσες εφημεριες να βαλεις τον επομενο μηνα για να εισαι νομιμος και να τις πληρωθεις...Ολα ειναι καλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O διευθυντής αντί να κάνει ικανούς τους ειδικευομένους να κρατήσουν εφημερία, τους αποκλείει απ' αυτές...

Είμαι στην Ελλάδα και έχουμε καλοκαίρι...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς έχει το δικαίωμα να μην σε βάλει στο πρόγραμμα εφημεριών γι αυτό το λόγο.

Είτε είναι ο λόγος ανικανότητας του ειδικευόμενου λόγω ανεπάρκειας γνώσεων, είτε μη εμπιστοσύνης του διευθυντή προς τον ειδικευόμενο για άλλους λόγους ο χρόνος ειδίκευσης αναγνωρίζεται κανονικά εφόσον σου δώσει βεβαίωση εκπλήρωσης ειδίκευσης ο ίδιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αν ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να περάσει ακόμα και πρωτόκολλο, έχει άγνοια των βασικών γνώσεων της ιατρικής έχει καθήκον ο διευθυντής να του μάθει ότι δεν έμαθε τα 6 έτη σπουδών ή ακόμα να γράφει αριθμούς και ονόματα στο πρωτόκολλο χωρίς να τα κάνει μπάχαλο; Δε νομίζω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τέλος του χρόνου της ειδικευσης σου σε κάποιο νοσοκομείο, ο διευθυντής πρέπει να σου δώσει το χαρτί "ευδοκίμου υπηρεσίας" ώστε να αναγνωριστεί ο χρόνος άσκησής σου εκεί σαν χρόνος ειδικότητας. Σε αυτό γράφει μεταξύ άλλων "...ο γιατρός συμμετείχε κανονικά στο πρόγραμμα εφημεριών, στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία, στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες του τμήματος, ...." Αν ο διευθυντής σου σε θεωρεί ανίκανη να κάνεις εφημερίες, δεν βλέπω το λόγο γιατί να σου δώσει χαρτί που να λέει ότι έκανες εφημερίες. Επομένως είναι στο χέρι του αν ο χρόνος σου εκεί θα αναγνωριστεί τελικά σαν χρόνος ειδικότητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει καθήκον ο διευθυντής να του μάθει ότι δεν έμαθε τα 6 έτη σπουδών ή ακόμα να γράφει αριθμούς και ονόματα στο πρωτόκολλο χωρίς να τα κάνει μπάχαλο; Δε νομίζω....

έχεις δίκιο είναι πολύ εξελιγμένη γνώση το να γράφεις αριθμούς και ονόματα....

δεν νομίζω.... <_<

για τα 6 χρόνια της σχολής δίκιο έχεις,αλλά 1)η κοπέλα λέει είναι οκ (??) και 2)αν ο διευθυντής δεν κάνει τπτ απλά μεταθέτει το χάος στον επόμενο διευθυντή.. emkafes

πάντως,φίλη mesologiou, θα μπορούσες να ασχοληθείς λίγο σοβαρά με την κλινική(αν πήγαινες και μόνη σε καμιά εφημερία δεν χάθηκε ο κόσμος/να δεις τι παίζει ρε αδερφέ...) ώστε να δει και ο διευθυντής ότι ενδιαφέρεσαι και έχεις γνώσεις.

δεν νομίζω ότι σε έβαλε στην μπούκα λόγω χρώματος μαλλιών-κάποιο λόγο θα έχει ο άνθρωπος... :huh:

μιλώντας καθαρά για το επιστημονικό σου όφελος.Γιατί από την άλλη όπως κατάλαβες μπορείς και να κάνεις τουμπεκί κανονικότατο(και να τελειώσεις νύχτα απο το νοσοκομείο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δουλειά του διευθυντή δεν είναι να μάθει στους ειδικευόμενους ότι δεν έμαθαν στα 6 έτη. Αυτό είναι δουλειά των μελών ΔΕΠ. Δουλειά του διευθυντή είναι η περαιτέρω εκπαίδευση και σίγουρα δεν επιτελεί το χρέος του αποκλείοντας ειδικευομένους από εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητη μεσολογκιου. Οπως καταλαβαινεις κι εγω οπως και οι αλλοι συνφορουμιτες με αγωνια αναμενουμε να μας αποκαλυψεις το μυστικο τροπο για να αποφυγουμε κι εμεις τις εφημεριες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως δεν έχω ξανακούσει κανέναν να αποκλείεται από τις εφημερίες, ξέρετε εσείς κανέναν;

Είναι δυνατόν να σε έχει αποκλείσει χωρίς αφορμή;

Και δεν είναι 1 και 2 μήνες, είναι ένας χρόνος σχεδόν.

emquestion

ΥΓ: Αν πάντως συμβαίνει αυτό, το χαρτί θα της το δώσει για να την ξεφορτωθεί, να είστε σίγουροι...Αλλά πως θα πας ρε Καραμ...εσολλογίου στη γ/ε μετά; Μήπως να το πάρεις αλλιώς και να αλλάξεις ειδικότητα τώρα που προλαβαίνεις ακόμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

valentina667 θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα,

αν μετά από δύο μήνες στο παθολογοανατομικό εργαστήριο κάνεις λάθη παιδαριώδη, να δίνεις άλλο αριθμό πρωτοκόλλου σε παρασκεύαασμα (με όλα τα τραγελαφικά επακόλουθα), να μην μπορείς να ξεχωρίσεις σκωληκοειδή απόφυση από οποιοδήποτε εγχειρητικό παρασκεύασμα, ή να μην ξεχωρίζεις θήλωμα από σπίλο, όσο και να θέλει ο διευθυντής (και όχι δεν είναι δουλειά του να σου μάθει) δεν θα μπορέσει να σε εκπαιδεύσει και δεν πρόκειται να σε αφήσει μόνο στο εργαστήριο να παραλάβεις παρασκεύασμα, το οποίο μπορεί ο ειδικευόμενος με την άγνοιά του να καταστρέψει.

Και αν το καταστρέψει, ξέρεις δεν μπορείς να ζητήσεις να ξανααφαιρέσουν τη σκωληκοειδή απόφυση από το παιδάκι επειδή ο ειδικευόμενος αντί για φορμόλη έβαλε οινόπνευμα...και τότε μοναδικός υπεύθυνος είναι ο διευθυντής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ, δεν πειράζει, δεν έχει σημασία, πάντως όποιος είναι σε τέτοια κατάσταση νομίζω πρέπει να αναλογιστεί αν πρέπει να αλλάξει ειδικότητα ή νοσοκομείο. Εγώ δεν θα ανεχόμουν τέτοιο πράγμα για τον εαυτό μου πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητη μεσολογκιου. Οπως καταλαβαινεις κι εγω οπως και οι αλλοι συνφορουμιτες με αγωνια αναμενουμε να μας αποκαλυψεις το μυστικο τροπο για να αποφυγουμε κι εμεις τις εφημεριες!

ΑΓΑΠΗΤΕ JIMAKO,

ΔΕΝ ΈΚΑΝΑ ΤΊΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΑΠΛΑ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΡΓΟΠΟΡΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου φαίνεται λίγο δύσκολο ο διευθυντής να έχει την ίδια άποψη για σένα για έναν ολόκληρο χρόνο εφόσον εσύ λες ότι δεν υπάρχει λόγος (και γιατί να μην σε πιστέψω!).

Μάθε όσο μπορείς περισσοτερα γι΄αυτόν και ίσως βγάλεις άκρη. embond Το έχει κάνει και σε άλλους στο παρελθόν;

Πολλές φορές κρύβεται κάτι άσχετο και ανούσιο πίσω από την συμπεριφορά των διευθυντών , καθηγητών κτλπ

Από τρελούς άλλο τίποτα !!! :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, αντικειμενικά οι συνάδερφοί σου δεν έχουν κανένα λόγο να σε "καρφώσουν" στον διευθυντή ακόμα κι αν είσαι εντελώς άχρηστη, γιατί δεν έχουν κανένα λόγο να φορτώνονται τη δουλειά σου και τις εφημερίες σου. (δες και τον Ιταλό που ρωτάει εδώ και κάτι μήνες πως να γλυτώσει τις εφημερίες και θέλει να βάλει δικηγόρους και να κάνει φασαρίες!)

Οπότε ή 1) δεν είσαι κατάλληλη για την ειδικότητα

ή 2) ο διευθυντής σου έχει κάποια ειδική εμπάθεια απέναντι σε σένα συγκεκριμένα.

Διαλέγεις και παίρνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα, μην κλαις, περιμένω εδώ και ένα δεκάλεπτο, σε βλέπω μέσα να διαβάζεις το θέμα, και δεν μπορείς να γράψεις παρά μόνο μια σειρά, κι αυτήν με λάθη, οπότε είμαι σίγουρη ότι αργούσες και στην εξέταση, σε πιστεύω.

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι τόσο τραγικό, το να αργείς να τελειώσεις την εξέταση. Φαντάζομαι δεν πρόκειται για κάποιο κεντρικό νοσοκομείο των Άθηνών.

Από την άλλη, πρέπει να πηγαίνεις στις εφημερίες για να βελτιωθείς και να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του καθηγητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

In vitro πρέπει όμως να καταλάβεις ότι κάποιοι θέλουμε η Ελλάδα να είναι και τα επόμενα 30 χρ όπως τα προηγούμενα 30.Όλοι εζείς οι εκζυχρονιστές με τις νεοτεριζτικές ιδέες είζτε κακοί και απομακρύνεζτε απο τα ελληνικά ιδεώδη.

Σοβαρά τώρα κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε και τι εννούσαν οι καθηγητές μας όταν μας έλεγαν ότι η ιατρική είναι και τέχνη.Κάποιες φορές φαίνεται ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο από ένα πτυχίο για να είσαι γιατρός.

Προφανώς η ιδέα ότι αργά ή γρήγορα ο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει γιατρός κάπου θα κολλούσε.Ιν βίτρο τα λες πολύ σωστά αλλά δεν νομίζω ότι ταρακουνιέται πραγματικά κανείς.

Αλτέρνατιβ όντως δεν είναι τραγικό.Μάλλον όμως το "αργώ" έχει πολλές διαστάσεις για τον καθένα από εμάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

n vitro πρέπει όμως να καταλάβεις ότι κάποιοι θέλουμε η Ελλάδα να είναι και τα επόμενα 30 χρ όπως τα προηγούμενα 30.Όλοι εζείς οι εκζυχρονιστές με τις νεοτεριζτικές ιδέες είζτε κακοί και απομακρύνεζτε απο τα ελληνικά ιδεώδη.

Είναι οριστικό, είσαι η νέα μου συμπάθεια στο φόρουμ.

emiloveyou

ΥΓ: Σοβαρά τώρα, η Γ/Ε είναι από τις πιο υπεύθυνες ειδικότητες, θέλει και αντίληψη, και προσοχή τεράστια στις ενδοσκοπήσεις, κάποιος πρέπει να της πει αυτής της κοπέλας τι πάει να κάνει...

Αν η invitro έχει λίγο γνώθι σαυτόν και δεν πήγε σε κλινικές ειδικότητες, οι άλλοι, οι Καραμήτροι, τι κάνουν;

(ένα από τα μεγάλα αναπάντητα ερωτήματα του κλάδου μας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν η invitro έχει λίγο γνώθι σαυτόν και δεν πήγε σε κλινικές ειδικότητες, οι άλλοι, οι Καραμήτροι, τι κάνουν;

(ένα από τα μεγάλα αναπάντητα ερωτήματα του κλάδου μας).

α)γκρινιάζουν ότι δεν τους εμπιστεύονται εφημερίες

β)φροντίζουν ώστε το λευκό της ποδιάς να αναδεικνύει με το σωστό τρόπο το μαύρο του μαυρίσματος

γ)πάνε τελευταίοι το πρωί στη κλινική (9:30) και βαριεστημένα περιμένουν να περάσει η μέρα μέχρι να πάει 11 η ώρα και να τη σκαπουλάρουν

δ)κατηγορούν τους πάντες απο το διευθυντή μέχρι τη καθαρίστρια ότι δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους (τους εννοω τους καραμήτρους)

ε)φυσικά και φταίει το σύστημα γιατί αν δεν ήταν η Ελλάδα αυτοί θα ήταν μεγαλογιατροί με βίλες και εξώγαμα/γκόμενους

στ)όταν τελειώσουν την ειδικότητα φυσικά και ψάχνουν για φροντιστήριο για να καταλάβουν τελικά ποιά ακριβώς ειδικότητα έχουν παρακολουθήσει.

:P:withstupid::P;):D :D :lol: :lol:

-η λίστα μπορεί άνετα να συνεχίστει με τις καφρίλες που ο καθένας έχει δει

-όμως να τονίσω ότι δεν αναφέρομαι προσωπικά σε κάποιο μέλος/η mesologiou πχ μπορεί γενικά να είναι πανέξυπνη και επιμελέστατη και απλά να έχει βρεθεί σε μιά άσχημη συμπαντική συγκυρία (Coelho) :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς ούτε εγώ έχω προσωπική εμπειρία για να σου δώσω μια πρόταση πώς να λυθεί το πρόβλημά σου. Αλλά ίσως σου δώσω μια απάντηση στο γιατί δημιουργήθηκε αφού δεν έκανες κανένα λαθός αλλά απλά "Αργείς".

Αν πχ στην κλινική σου το σύστημα στις εφημερίες είναι "όποια εισαγωγή μπαίνει, την παίρνει όποιος γιατρός είναι ελεύθερος", ενώ εσύ ασχολιόσουν (και καλά έκανες, γιατί ο καθένας θέλει τον χρόνο του) με έναν ασθενή, ο άλλος συνάδελφος που εφημέρευε μπορεί να είχε κάνει ήδη 3 εισαγωγές και την επόμενη μέρα ενώ εσύ είχες δύο ασθενείς, ενώ οι υπόλοιποι είχαν από 6-7 ο καθένας. emconfused

Αν το σύστημα είναι εκ περιτροπής (δλδ ο νο 1 ασθενής στον νο 1 γιατρό, ο νο 2 ασθενής στον νο2 γιατρό, ο νο 3 ασθενής ανατίθεται στον νο 1 γιατρό ανεξάρτητα αν έχει τελειώσει ή όχι την εισαγωγή του νο 1 ασθενούς), πάλι υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι ασθενείς παρατημένοι σε κρεβάτια χωρίς φακέλους, χωρίς τίποτα μέχρι την επόμενη μέρα το πρωί στην επίσκεψη, και μπορεί εσύ να θες να κάνεις εφημερία 30 ώρες και να φύγεις 8 η ώρα το βράδυ από το νοσοκομείο για να τα κάνεις όλα σωστά και περιποιημένα, αλλά ο επιμελητής που θα έρθει να κάνει επίσκεψη στις 8 το πρωί θα βρει ένα ψιλομπάχαλο με ασθενείς που έχουν περάσει την νύχτα χωρίς να τους έχει δει ο γιατρός και θα αρχίσει τις φωνές. emconfused

Οπότε μπορεί κάποιοι κακοπροαίρετοι να θεώρησαν πχ ότι το κάνεις επίτηδες, αργείς για να μην παίρνεις ασθενείς, ή να μην θέλουν να ακούν την κατσάδα του επιμελητή πρωί πρωί όταν ήδη έχουν λιώσει σε μια εφημερία...

Βέβαια υποθέσεις κάνω και για εμένα ένας ολόκληρος χρόνος αποκλεισμού από εφημερίες είναι τραγική εμπάθεια από μέρους του διευθυντή. Μπορούσε να σου εξηγήσει ότι τουλάχιστον ένα πρώτο πέρασμα από κάθε ασθενή πρέπει να γίνεται μέσα σε μία ώρα (ή όποιο χρόνο αυτός θεωρεί απαραίτητο), να μπαίνουν οι πρώτοι οροί, να τρέχουν τα πρώτα ζουμιά και να ξαναγυρίσεις όταν έχεις χρόνο. Επιπλέον είναι λογικό πχ ένας πρωτοετής κι ένας πεμπτοετής ότι δεν έχουν την ίδια ευχέρεια στον χειρισμό των περιστατικών. Ο πρωτοετής μπορεί να χρειαστεί και μιάμιση ώρα, να ακούσει, να ζουλήξει, να γράψει τις εντολές, τα ιστορικά, τα παραπεμπτικά και όλη την χαρτούρα...ο πεμπτοετής ακούει τον βήχα από τον διάδρομο και ήδη έχει δώσει εντολή για την αντιβίωση.

Τώρα πώς να το λύσεις αυτό το θέμα...μίλα με τον διευθυντή σου. Αν αυτός δεν σου πει τί φταίει και πού έκανες λάθος...εμείς θα στο πούμε; Δύσκολο... emconfused

Καλή τύχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά ειδικότητα κάνετε κυρία in vitro?

Γαστρεντερολογία...είμαι επιμελήτρια Α και ελπίζω να μην σε πετύχω στην κλιική μου....

Μ' αρέσει να κάνω εφημερίες βλέπεις, το γουστάρω και δεν θέλω να τις κάνουν οι ειδικευόμενοι, όσοι έρχονται στην κλινική τους καρφώνω στο διευθυντή για να τους διώξει.

:antegeia:

ΥΓ: Ρε σεις, μήπως είναι τρολ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε μπορεί κάποιοι κακοπροαίρετοι να θεώρησαν πχ ότι το κάνεις επίτηδες, αργείς για να μην παίρνεις ασθενείς, ή να μην θέλουν να ακούν την κατσάδα του επιμελητή πρωί πρωί όταν ήδη έχουν λιώσει σε μια εφημερία...

Και δεν μου λες suave, πιστεύεις ότι οι άλλοι προτιμούσαν να εφημερεύουν αυτοί συνέχεια (πιθανώς χωρίς να πληρώνονται πια, αφού θα περνούσαν και το όριο) και να αναλαμβάνουν όλους τους ασθενείς, αντί να την αφήνουν να δει έστω και αυτούς τους 2 που προλάβαινε;

Και δεν θα μιλούσαν πρώτα σε κείνη, παρά θα την καρφώνανε αμέσως στο διευθυντή;

Πιστεύεις ότι στέκουν αυτά που λέει; Έλεος δηλ, αν μην τι άλλο εσύ είσαι έξυπνη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ένας χρόνος είναι πολύ βαρύ...τί να πω. Κανείς δεν θέλει να έχει εφημερίες και δουλειά άλλου...αλλά από πχ να έχεις και τα δικά σου και να διορθώνεις λάθη άλλων λες "άστο παιδάκι μου άστο, θα το κάνω μόνος μου να τελειώνω και μια ώρα γρηγορότερα". Τί να πω. Εκτός αν παίζουν άλλα παραπολιτικά μέσα στην κλινική. Ή αν δεν τα λέει όλα ή αν είναι ένα ακόμα χαρούμενο παιδί που ευχαριστιέται στο ίντερνετ. :D

Επιπλέον υπάρχουν και ανώμαλοι στο επάγγελμά μας και το ξέρουμε καλά όλοι...στην κάνουν απλά επειδή μπορούν. No reason :blink: Θυμάμαι έναν που έλεγε σε ένα μικρό μου φίλο όταν δήλωναν ειδικότητα στην νομαρχία "αν σας πατήσει το λεωφορείο τώρα που θα βγούμε...μπορεί να σου πάρω την θέση" :blink: κάποιο bug σε όλους μένει...μερικοί όμως είναι βαριά λαβωμένοι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.