Jump to content

γεια


toho

Recommended Posts

Γεια σου και πάλι toho ...λοιπόν, ναι, νομιζω πως αυτό που λες ισχύει για την Πάτρα,δηλ θέλω να πω ότι έτυχε να το ακούσω και γω άλλα μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη...Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο...το μόνο σίγουρο είναι πως η ιατρική σχολή στην Κρήτη είναι απ τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη στην Ελλάδα...και δε στο λέω για να περιαυτολογήσω...τα πράγματα είναι ζόρικα αλλά όποιος αγαπά το αντικείμενο του, ενδιαφέρεται και μελετά πηγαίνει μπροστά...οπότε δεν υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος να αγχώνεσαι...πίστεψέ με, έχεις καιρό να αγχωθείς για σημαντικότερα και σοβαρότερα ζητήματα! emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eιναι δυνατον να κανεις ανατομια με προπλασματα;;;;;;;;;;;;;;;; :blink:

Ναι είναι! :P Βασικά τις ανατομίες τις κάνουμε μαζί με εμβρυολογία που νομίζω ότι βοηθάει γτ έτσι καταλαβαίνουμε τη σχέση των ανατομικών μορφωμάτων μεταξύ τους, επίσης μας δίνουν πολλά βιβλία ανατομίας + ένα με εικόνες από πτώματα (McMinn) και εκτός αυτών κάνουμε παράλληλα και ακτινογραφίες (ακτινοανατομία δλδ...) και μαγνητικές προκειμένου να καταλάβουμε πώς είναι τα όσα μαθαίνουμε σε ζωντανούς ανθρώπους... Τόσα πολλά χάνουμε, λοιπόν, που δεν έχουμε πτώματα; :unsure::huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αλλά στις άλλες σχολές ανατομία πως κάνουν χωρίς πτώμα;

Ψοφάνε τους φοιτητές!!!!

emiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyou

H καλύτερη ατάκα που έχω δει σε αυτό το φόρουμ!

Τα σέβη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melian.....αν κάνεις ανατομία σε πτώμα δεν θα ξεχάσεις ΠΟΤΕ αυτά που θα δεις.

Δεν έχει καμμία σχέση η ακτινογραφία και η μαγνητική με το πτώμα.

Και κάτι εντελώς φιλικά....αν θες να βοηθηθείς στην ανατομία μέσω άτλαντα πάρε τον "Έγχρωμο Άτλαντα Του Ανθρώπου" του Yokochi (εκδόσεις Λίτσα) το οποίο δεν έχει σχέση με κανένα άλλο βιβλίο ή άτλαντα (όσο αφορά τις εικόνες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

melian.....αν κάνεις ανατομία σε πτώμα δεν θα ξεχάσεις ΠΟΤΕ αυτά που θα δεις.

Δεν έχει καμμία σχέση η ακτινογραφία και η μαγνητική με το πτώμα.

Και κάτι εντελώς φιλικά....αν θες να βοηθηθείς στην ανατομία μέσω άτλαντα πάρε τον "Έγχρωμο Άτλαντα Του Ανθρώπου" του Yokochi (εκδόσεις Λίτσα) το οποίο δεν έχει σχέση με κανένα άλλο βιβλίο ή άτλαντα (όσο αφορά τις εικόνες).

Με τον καθηγητή που είχαμε πέρσι, δε θα ξεχάσω έτσι κι αλλιώς κάποια πράγματα.... Να 'ναι καλά που μας πίεζε τόσο και μας τρομοκρατούσε για να μας μείνει κάτι από ανατομία... :rolleyes: (μη με ακούσει κανένας από Κρήτη γτ μάλλον θα πέσει να με φάει...δεν τον συμπαθούσαν και πολλοί... :rolleyes: )

Την απεικονιστική ανατομία γενικά την ανέφερα επειδή, με εξαίρεση τους ιατροδικαστές, οι υπόλοιποι γιατροί χρειάζεται να ξέρουν ανατομία του ζώντος, που δεν ταυτίζεται με όσα βλέπει κανείς σε ένα πτώμα... (αυτά τα παπαγαλίζω όπως μας τα 'χουν πει emblush γτ πτώμα δεν έχω δει, μόνο θεωρητικά έχω διαβάσει κάποια ανατομικά στοιχεία που αλλοιώνονται με το θάνατο...)

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά έχω ήδη 10-11 βιβλία ανατομίας (τα 8 από τη σχολή, τα άλλα 2-3 τα αγόρασα), νομίζω δε θα πάρω άλλα!!! emcolgate (προς το παρόν τουλάχιστον!) Άλλωστε έχω τελειώσει με τις ανατομίες... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχετε ακόμα τον Σιατίτσα, προσωπικά τον συμπαθούσα πάρα πολύ.

(μωρέ λες να έχουν δίκιο που λένε ότι είμαι ανάποδο πλάσμα;)

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχετε ακόμα τον Σιατίτσα, προσωπικά τον συμπαθούσα πάρα πολύ.

(μωρέ λες να έχουν δίκιο που λένε ότι είμαι ανάποδο πλάσμα;)

emcolgate

?????????!!!!!!!!!!!!!! Δεν αναφέρομαι στο Σιατίτσα! Πέρσι είχαμε Μυρίλλα! Που για 'μενα ήταν ο καλύτερος καθηγητής που είχα ποτέ στη ζωή μου...(αχ, θα με πουν μαζοχίστρια, το βλέπω 'γω! :lol::splats: )

Ο Σιατίτσας είχε πάρει άδεια πέρσι και δε δίδαξε! Φέτος, όμως, που έφυγε ο Μυρίλλας, μας έκανε ο Σιατίτσας σπλάχνα... emconfused Δε λέω, έχει απίστευτες γνώσεις και ώρες ώρες έχει πλάκα σαν άνθρωπος αν και είναι λιγάκι κάφρος... :rolleyes: Αλλά εμένα μου πήγαινε περισσότερο ο Μυρίλλας... :wub: Πάντως πραγματικά emrespect στο Σιατίτσα για τις γνώσεις του...ξέρει τα πάντα... Απλά φέτος έριξε σε απογοητευτικό βαθμό το επιπεδό του μαθήματος σε σχέση τουλάχιστον με πέρσι που ο Μυρίλλας μας πέρναγε συνέχεια από έλεγχο γνώσεων και ψυχολογικά τεστ.... emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
melian.....αν κάνεις ανατομία σε πτώμα δεν θα ξεχάσεις ΠΟΤΕ αυτά που θα δεις.

Δεν έχει καμμία σχέση η ακτινογραφία και η μαγνητική με το πτώμα.

Και κάτι εντελώς φιλικά....αν θες να βοηθηθείς στην ανατομία μέσω άτλαντα πάρε τον "Έγχρωμο Άτλαντα Του Ανθρώπου" του Yokochi (εκδόσεις Λίτσα) το οποίο δεν έχει σχέση με κανένα άλλο βιβλίο ή άτλαντα (όσο αφορά τις εικόνες).

Με τον καθηγητή που είχαμε πέρσι, δε θα ξεχάσω έτσι κι αλλιώς κάποια πράγματα.... Να 'ναι καλά που μας πίεζε τόσο και μας τρομοκρατούσε για να μας μείνει κάτι από ανατομία... :rolleyes: (μη με ακούσει κανένας από Κρήτη γτ μάλλον θα πέσει να με φάει...δεν τον συμπαθούσαν και πολλοί... :rolleyes: )

Την απεικονιστική ανατομία γενικά την ανέφερα επειδή, με εξαίρεση τους ιατροδικαστές, οι υπόλοιποι γιατροί χρειάζεται να ξέρουν ανατομία του ζώντος, που δεν ταυτίζεται με όσα βλέπει κανείς σε ένα πτώμα... (αυτά τα παπαγαλίζω όπως μας τα 'χουν πει emblush γτ πτώμα δεν έχω δει, μόνο θεωρητικά έχω διαβάσει κάποια ανατομικά στοιχεία που αλλοιώνονται με το θάνατο...)

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά έχω ήδη 10-11 βιβλία ανατομίας (τα 8 από τη σχολή, τα άλλα 2-3 τα αγόρασα), νομίζω δε θα πάρω άλλα!!! emcolgate (προς το παρόν τουλάχιστον!) Άλλωστε έχω τελειώσει με τις ανατομίες... :)

Μου κάνουν πολλή εντύπωση όλα αυτά που λες για το Μυρίλλα περί τρομοκρατίας και βούρδουλα! Θα τα χαρακτήριζα τουλάχιστον λυκειακά σύνδρομα που δεν αρμόζουν σε έναν άνθρωπο που θέλει να γίνει γιατρός!Μάλλον θα πρέπει να καταλάβεις ότι η ιατρική δεν θέλει βούρδουλα αλλά προσωπικό αίσθημα ευθύνης για το διάβασμά σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΙΧΑΛΟΔΗΜΗΤΡΑΚΗ, και τα κριτήρια που έχουμε μερικές φορές για το ποιος είναι "καλός" και ποιος όχι... Ο κ. καθηγητής μας της ιατροδικαστικής, αυτή την περίοδο αντιμετωπίζει δικαστήρια για εμπορία οργάνων απο τα πτώματα του ΠΑΓΝΗ... Μπορεί κάποιος να επιχειρηματολογήσει οτι το "καλός" αναφερ'οταν στο διδακτικό του έργο, εγώ λέω όμως οτι ο διαχωρισμός αυτ'ος είναι πολύ βολικός για κάποιον που δεν θέλει να βλέπει τα κακώς κείμενα, βολικός γιατί έτσι δεν κάνει τίποτα για να τα αλλάξει. Όταν μιλάμε για ποιότητα εκπαίδευσης κτλ, νομίζω οτι είμαστε δίκαιοι μόνο αν είμαστε αυστηροι..Σ'αυτη την κατεύθυνση, ένα κομμάτι είναι να μην συγχωρούμε κανένα "στραβοπάτημα" τόσο σοβαρό και να εκθειάζουμε άτομα που κάνουν κατάχρηση της θέσης τους για το χρήμα πχ...

Μήπως αγαπητή μου mellian χρειάζεσαι διακαώς να πιστεύεις οτι είσαι φοιτήτρια σε μια σχολή πολύ πιο ιδανική απ''οτι σου αποδεικν'υεται καθημερινά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.