Jump to content

γεια


toho

Recommended Posts

με βλεπω να περναω ιατρικη κρητης και θα ηθελα να μαθω για το πανεπιστημιο και για τη φοιτητικη ζωη του ηρακλειου. πιανω ολες τις ιατρικες εκτος απο αθηνα και θεσσαλονικη και ακουω οτι το πανεπιστημιο της κρητης ειναι το καλυτερο. σκεφτομαι ομως λιγο και την πατρα.... θελω να ακουσω τις αποψεις σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο, ε;

Είναι θαυμάσια και υπέροχη....για όλες τις σχολές πλην ιατρικής!

Εκτός αν σου αρέσει να βλέπεις τους άλλους να πηγαίνουν Χερσόνησο για μπανάκι κι εσύ να μην μπορείς γιατί θα έχεις διάβασμα....Και το χειμώνα να πηγαίνουν στα ρακάδικα κι εσύ να μην μπορείς γιατί θα έχεις διάβασμα....Και την άνοιξη...μάντεψε!

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το πανεπιστήμιο δες εδώ και εδώ

Τώρα, για τη φοιτητική ζωή, το Ηράκλειο ως πόλη προσφέρει τα πάντα, αλλά εξαρτάται από 'σενα το τι είδους φοιτητική ζωή θα κάνεις... Εννοώ δλδ ότι στη σχολή υπάρχουν παιδιά που προς το παρόν κάνουν διακοπές, άλλοι που είναι 100% αφοσιωμένοι στις σπουδές τους και δε σηκώνουν το κεφάλι απ το βιβλίο και άλλοι που τα συνδυάζουν και τα δύο... ;):)

Edit: βρε invitro, από ότι έχω καταλάβει έχουν περάσει στάνταρ γύρω στα 10 χρόνια από την αποφοίτησή σου από το Π.ΤΣ.Κ., οπότε μπορεί τώρα τα πράγματα να μην είναι τόσο τραγικά όσο όταν ήσουν εσύ στη σχολή! :rolleyes::)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σας αγωνιστήκαμε πάντως, φαντάσου ότι είχαμε όλα τα προαπαιτούμενα να περάσουμε στους κύκλους, μηδενός εξαιρουμένου και επίσης κανένα μάθημα δεν δινόταν 3 φορές το χρόνο. Συν ότι οι κλινικές ξεκινούσαν στα μισά του πέμπτου.

Δηλαδή λες ότι από πανάθλια τα πράγματα τώρα είναι απλώς άθλια, ε;

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σας αγωνιστήκαμε πάντως, φαντάσου ότι είχαμε όλα τα προαπαιτούμενα να περάσουμε στους κύκλους, μηδενός εξαιρουμένου και επίσης κανένα μάθημα δεν δινόταν 3 φορές το χρόνο. Συν ότι οι κλινικές ξεκινούσαν στα μισά του πέμπτου.

Δηλαδή λες ότι από πανάθλια τα πράγματα τώρα είναι απλώς άθλια, ε;

emcolgate

:P:P:P Ε μα ό,τι και να πω, είσαι ξεροκέφαλη! :P:lol:emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ποιό έτος είσαι; Ποτέ δεν είναι αργά για να μετανιώσεις!

emiloveyou

ΥΓ: Τώρα μπήκα στο προφίλ σου, ααααχχχχ.....μόνο 20 χρονών είσαι μωρέ...Δικαιολογημένη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλωσόρισες!!! :) λοιπόν ακου... και γω μόλις τελείωσα το 1ο ετος και πέρυσι τέτοιο καιρό είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα...και αν κ ειχα φιλους ιατρική Πάτρας επέλεξα την Κρητη!!! Εντάξει δε λέω...πολύ διάβασμα αλλά ακούγονται τα καλύτερα για το Πανεπιστήμιο και σε ερευνητικό επίπεδο...από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις... Πάντως να ξέρεις πως η ιατρική εδώ έχει ζόρι...θέλει διάβασμα...στο λέω γιατί έχω φίλους φοιτητές ιατρικής και Αθήνα και Θεσσαλονίκη και Πάτρα και Γιάννενα...

Όσο για τη φοιτητική ζωή δεν υπάρχει κανένα θέμα ...το Ηράκλειο άλλωστε είναι απ τις μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας...δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι σε σχέση με την Πάτρα...Απλά η ιατρική σα σχολή δε σε αφήνει να είσαι τελείως "χαλαρός "..Βέβαια πάντα πρέπει να ξέρεις να κρατάς τις ισορροπίες και όλα θα πάνε τέλεια...Καλή τύχη σε όποια απόφαση και αν πάρεις !!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλωσόρισες!!! :) λοιπόν ακου... και γω μόλις τελείωσα το 1ο ετος και πέρυσι τέτοιο καιρό είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα...και αν κ ειχα φιλους ιατρική Πάτρας επέλεξα την Κρητη!!! Εντάξει δε λέω...πολύ διάβασμα αλλά ακούγονται τα καλύτερα για το Πανεπιστήμιο και σε ερευνητικό επίπεδο...από κει και πέρα εσύ αποφασίζεις... Πάντως να ξέρεις πως η ιατρική εδώ έχει ζόρι...θέλει διάβασμα...στο λέω γιατί έχω φίλους φοιτητές ιατρικής και Αθήνα και Θεσσαλονίκη και Πάτρα και Γιάννενα...

Όσο για τη φοιτητική ζωή δεν υπάρχει κανένα θέμα ...το Ηράκλειο άλλωστε είναι απ τις μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας...δε νομίζω ότι υστερεί σε κάτι σε σχέση με την Πάτρα...Απλά η ιατρική σα σχολή δε σε αφήνει να είσαι τελείως "χαλαρός "..Βέβαια πάντα πρέπει να ξέρεις να κρατάς τις ισορροπίες και όλα θα πάνε τέλεια...Καλή τύχη σε όποια απόφαση και αν πάρεις !!! :)

ευχαριστω για την απαντηση απλα αν μπορεις θα ηθελα να μου αναφερεις τις διαφορες των 2 σχολων εκτος του οτι ειναι πιο δυσκολο το ηρακλειο π.χ. στα μαθηματα. εγω θελω ψυχιατρικη και διαβασα οτι το ηρακλειο εχει στα βασικα μαθηματα την ψυχιατρικη ενω η πατρα οχι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με βλεπω να περναω ιατρικη κρητης και θα ηθελα να μαθω για το πανεπιστημιο και για τη φοιτητικη ζωη του ηρακλειου. πιανω ολες τις ιατρικες εκτος απο αθηνα και θεσσαλονικη και ακουω οτι το πανεπιστημιο της κρητης ειναι το καλυτερο. σκεφτομαι ομως λιγο και την πατρα.... θελω να ακουσω τις αποψεις σας

επισης θελ καποιος να μου πει γενικα τι κανουμε στα εργαστηρια στην ιατρικη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης θελ καποιος να μου πει γενικα τι κανουμε στα εργαστηρια στην ιατρικη...

Πειράματα σε φυσική, χημεία, μικρόβια, φαρμακολογία, κλινική ιατρική (υπάρχει ακόμα αυτό; )

Μικροσκόπιο σε ιστολογία, παθ.αν

Κανονικά πτώμα στην ανατομία, αλλά μόνο η Αθήνα νομίζω έχει πτώμα...Οπότε στην Κρήτη προπλάσματα.

Ξέχασα τίποτα;

Μέχρι και πρώτες βοήθειες σε κούκλα είχαμε κάνει στην Κρήτη.

΄

Και κάτι περίεργα τεστ στη διατροφή που μάλις θυμάμαι...Μέχρι και αιμοληψία είχαν μέσα.

Τα εργαστήρια σε μαράνανε, παιδί μου; Οι ασθενείς δεν σε απασχολούν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης θελ καποιος να μου πει γενικα τι κανουμε στα εργαστηρια στην ιατρικη...

Πειράματα σε φυσική, χημεία, μικρόβια, φαρμακολογία, κλινική ιατρική (υπάρχει ακόμα αυτό; )

Μικροσκόπιο σε ιστολογία, παθ.αν

Κανονικά πτώμα στην ανατομία, αλλά μόνο η Αθήνα νομίζω έχει πτώμα...Οπότε στην Κρήτη προπλάσματα.

Ξέχασα τίποτα;

Μέχρι και πρώτες βοήθειες σε κούκλα είχαμε κάνει στην Κρήτη.

΄

Και κάτι περίεργα τεστ στη διατροφή που μάλις θυμάμαι...Μέχρι και αιμοληψία είχαν μέσα.

Τα εργαστήρια σε μαράνανε, παιδί μου; Οι ασθενείς δεν σε απασχολούν;

ε ολα αυτα... καπως μου ακουγονται.... ειναι ενδιαφεροντα αλλα σου πιανεται η καρδια....αιμοληψια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε ολα αυτα... καπως μου ακουγονται.... ειναι ενδιαφεροντα αλλα σου πιανεται η καρδια....αιμοληψια?

Τώρα γιατί σου πιάνεται η καρδιά, να καταλάβω. Ακόμα κι εγώ τα έβρισκα καταπληκτικά πριν ξεκινήσω.

Η αιμοληψία είναι άλλο πράγμα.

Στην Ιατρική Κρήτης που θέλεις εσύ, τα 2 τελευταία χρόνια θα κάνεις αποκλειστικά κλινική άσκηση, για να χορτάσεις αιμοληψίες, ράμματα, αέρια αίματος, καθετήρες και άλλα πολλά...ή μήπως δεν θες;

emconfused

Μήπως νομίζεις ότι οι ψυχίατροι δεν ακουμπάνε τον ασθενή πχ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε ολα αυτα... καπως μου ακουγονται.... ειναι ενδιαφεροντα αλλα σου πιανεται η καρδια....αιμοληψια?

Τώρα γιατί σου πιάνεται η καρδιά, να καταλάβω. Ακόμα κι εγώ τα έβρισκα καταπληκτικά πριν ξεκινήσω.

Η αιμοληψία είναι άλλο πράγμα.

Στην Ιατρική Κρήτης που θέλεις εσύ, τα 2 τελευταία χρόνια θα κάνεις αποκλειστικά κλινική άσκηση, για να χορτάσεις αιμοληψίες, ράμματα, αέρια αίματος, καθετήρες και άλλα πολλά...ή μήπως δεν θες;

emconfused

Μήπως νομίζεις ότι οι ψυχίατροι δεν ακουμπάνε τον ασθενή πχ;

ραμματα? δε μπορω... αν προσπαθησω θα τα καταφερω? θελω να πω οποιος περναει ιατρικη απο πριν του αρεσουν ολα αυτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αλλά στις άλλες σχολές ανατομία πως κάνουν χωρίς πτώμα;

Δεν ξέρω τι κάνουν τώρα Τάσο, εμείς κάναμε με προπλάσματα και σκελετό πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, μετά μου λέτε για εκπαίδευση στην Ρουμανία. Από την πρώτη μέρα έκανες ανατομία επί πτώματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ραμματα? δε μπορω... αν προσπαθησω θα τα καταφερω? θελω να πω οποιος περναει ιατρικη απο πριν του αρεσουν ολα αυτα?

Θα τα καταφέρεις....αλλά αυτό το "δεν μπορώ" με ανησυχεί.

Στην Κρήτη στην χειρουργική σίγουρα θα αναγκαστείς να κάνεις τα πάντα. Εγώ έκανα τα πάντα και δεν πήγαινα καν για κλινική ειδικότητα. Μέχρι και κολοστομία έχω αλλάξει.

Στην Αθήνα όπως μαθαίνω, επειδή είναι πολλοί, η χειρουργική ειδικά βγαίνει πιο χαλαρά και μπορεί και να μην ακουμπάνε τον ασθενή. Ας απαντήσει και κανας άλλος.

Αλλά τελικά δεν σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι ασθενείς, έτσι δεν είναι; Νομίζεις ότι οι Ψυχίατροι δεν ασκούνται στην Παθολογία για να πάρουν την ειδικότητα; Και στη Νευρολογία...

Νομίζεις ότι απλά κουβεντιάζουν με τον ασθενή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ραμματα? δε μπορω... αν προσπαθησω θα τα καταφερω? θελω να πω οποιος περναει ιατρικη απο πριν του αρεσουν ολα αυτα?

Θα τα καταφέρεις....αλλά αυτό το "δεν μπορώ" με ανησυχεί.

Στην Κρήτη στην χειρουργική σίγουρα θα αναγκαστείς να κάνεις τα πάντα. Εγώ έκανα τα πάντα και δεν πήγαινα καν για κλινική ειδικότητα. Μέχρι και κολοστομία έχω αλλάξει.

Στην Αθήνα όπως μαθαίνω, επειδή είναι πολλοί, η χειρουργική ειδικά βγαίνει πιο χαλαρά και μπορεί και να μην ακουμπάνε τον ασθενή. Ας απαντήσει και κανας άλλος.

Αλλά τελικά δεν σε ενδιαφέρουν πραγματικά οι ασθενείς, έτσι δεν είναι; Νομίζεις ότι οι Ψυχίατροι δεν ασκούνται στην Παθολογία για να πάρουν την ειδικότητα; Και στη Νευρολογία...

Νομίζεις ότι απλά κουβεντιάζουν με τον ασθενή;

οχι ρε...ξερω δεν ειναι ψυχολογια απλα φανταζομουν λιγο πιο χαλαρα πραγματα... αν κανω ραμματα στον αλλο εγω θα ποναω τριπλα..δεν μπορω να ποναω τον αλλο...θελω απλα να τον θεραπευω...δεν γινεται ε?lol

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης θελ καποιος να μου πει γενικα τι κανουμε στα εργαστηρια στην ιατρικη...

Πειράματα σε φυσική, χημεία, μικρόβια, φαρμακολογία, κλινική ιατρική (υπάρχει ακόμα αυτό; )

Μικροσκόπιο σε ιστολογία, παθ.αν

Κανονικά πτώμα στην ανατομία, αλλά μόνο η Αθήνα νομίζω έχει πτώμα...Οπότε στην Κρήτη προπλάσματα.

Ξέχασα τίποτα;

Μέχρι και πρώτες βοήθειες σε κούκλα είχαμε κάνει στην Κρήτη.

΄

Και κάτι περίεργα τεστ στη διατροφή που μάλις θυμάμαι...Μέχρι και αιμοληψία είχαν μέσα.

Τα εργαστήρια σε μαράνανε, παιδί μου; Οι ασθενείς δεν σε απασχολούν;

Στην ιατρικη φυσική (1ο εξάμηνο) πειράματα= καθόμαστε μπροστά από έναν υπολογιστή και παίζουμε με ένα πρόγραμμα που υπολογίζει την απορρόφηση ακτινοβολίας από τους διάφορους ιστούς με βάση διάφορες παραμέτρους...

Σε χημεία και βιοχημεία ΙΙ κάνουμε τα μόνα "κανονικά", κατά τη γνώμη μου, πειράματα.

Στα μικρόβια Ι δεν κάνουμε τπτ, στα ΙΙ θα σας πω του χρόνου!

Στα φάρμακα, αυτό που λέμε εργαστήριο και το οποίο κάναμε την προηγούμενη Δευτέρα, είναι μισή ώρα στο αμφιθέατρο όπου ένας ειδικευόμενος μας μαθαίνει πως να συνταγογραφούμε, μας δίνει ένα κλινικό περιστατικό και μια λίστα από φάρμακα και μας βάζει να διαλέξουμε το κατάλληλο και να το συνταγογραφήσουμε (αυτό μάλιστα είναι υποχρεωτικό, περνάει από έλεγχο και αν δεν το περάσεις δεν μπορείς να δώσεις το μάθημα...)

Για κλινική ιατρική και παθ.αν. δεν ξέρω ακόμα...

Στην ανατομία έχουμε μόνο προπλάσματα. Βέβαια, πέρσι στη νευρανατομία είχε φέρει ο καθηγητής εγκέφαλο και χαιρόμασταν (παίζει να είχε περάσει όλη η σχολή από το εργαστήριο για να δει!), αλλά φέτος που ήταν και στο εξάμηνό μας ατυχήσαμε... emconfused

Σε ιστολογία ναι έχουμε εργαστήρια=βλέπουμε διάφορα στα μικροσκόπια...

Όμως υπάρχει και η ιατροδικαστική στην οποία πάνε στο ΠΑΓΝΗ και βλέπουν κανονικά νεκροψία (λέω πάνε γτ είναι στο 4ο έτος νομίζω...so εγώ ακόμα δεν...) και στο 3ο έτος οι προπαιδευτικές κλινικές που βλέπεις και κάνεις κάποια πράγματα απ' ότι ξέρω (αιμοληψίες, ράμματα...)...και βέβαια μετά είναι οι κλινικές σε 5ο+6ο έτος...

@tasos: μπορεί να μην έχουμε πτώματα, πάντως ο ιατροδικαστής στο ΠΑΓΝΗ είναι πολύ καλός και όταν είχαμε πάει περσι να ρωτήσουμε αν μπορούμε να δούμε νεκροψία, μας έδωσε το τηλέφωνό του στο νοσοκομείο να παίρνουμε όποτε θέλουμε για να δούμε αν έχει νεκροψία και να πάμε... :)

@toho: άμα σου πιάνεται η καρδιά με αιμοληψίες και ράμματα και μόνο στην ιδέα τους (να μην είχες θεωρητικά πρόβλημα και να σου προέκυπτε στην πράξη, τότε οκ) αυτός είναι ένας ακόμα λόγος να αναρωτηθώ "ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗ ΘΕΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ;;;;;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!" :blink: ...και καλό θα ήταν να το αναρωτηθείς και εσύ αυτό! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι ρε...ξερω δεν ειναι ψυχολογια απλα φανταζομουν λιγο πιο χαλαρα πραγματα... αν κανω ραμματα στον αλλο εγω θα ποναω τριπλα..δεν μπορω να ποναω τον αλλο...θελω απλα να τον θεραπευω...δεν γινεται ε?lol
διάλεξε ιατροδικαστική.......τα ράμματα δεν πόνάνε καθόλου, άρα δεν θα πονάς κι εσύ τριπλά!001shiny[1].gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι ρε...ξερω δεν ειναι ψυχολογια απλα φανταζομουν λιγο πιο χαλαρα πραγματα... αν κανω ραμματα στον αλλο εγω θα ποναω τριπλα..δεν μπορω να ποναω τον αλλο...θελω απλα να τον θεραπευω...δεν γινεται ε?lol

Μην ανησυχείς, θα του κάνεις μια ενεσούλα για τοπική αναισθησία πριν τον ράψεις, και δε θα καταλάβει τπτ!!! :lol:emeleos

Από πότε η θεραπεία είναι απλό πράγμα;! :blink: :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@tasos: μπορεί να μην έχουμε πτώματα, πάντως ο ιατροδικαστής στο ΠΑΓΝΗ είναι πολύ καλός και όταν είχαμε πάει περσι να ρωτήσουμε αν μπορούμε να δούμε νεκροψία, μας έδωσε το τηλέφωνό του στο νοσοκομείο να παίρνουμε όποτε θέλουμε για να δούμε αν έχει νεκροψία και να πάμε... :)
το γνωρίζω λόγω του ότι ήταν να κάνω τώρα ιατροδικαστική στο Ηράκλειο, αλλά έπεφτε μακρυά και πήγε ο κολλητός μου.

όσο αφορά την ατυχία την φετινή με τον "εγκέφαλο" όταν έρθεις Αθήνα έλα να δεις 3 που έχω στη φορμόλη, να κάνουμε τομές να χαρείς001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γνωρίζω λόγω του ότι ήταν να κάνω τώρα ιατροδικαστική στο Ηράκλειο, αλλά έπεφτε μακρυά και πήγε ο κολλητός μου.

όσο αφορά την ατυχία την φετινή με τον "εγκέφαλο" όταν έρθεις Αθήνα έλα να δεις 3 που έχω στη φορμόλη, να κάνουμε τομές να χαρείς001shiny[1].gif

Really?????? Αχ, ωραία, χάρηκα τώρα!!!!! emjumpemclapping:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.