Jump to content

Νεκρικές Μάσκες


Dr.K@meleon

Recommended Posts

Δείτε ΕΔΩ μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Last Reply
Δείτε ΕΔΩ μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω... :rolleyes:

σορι κιολας αλλα που το βρισκεις το ενδιαφερον σ ολο αυτο;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε ΕΔΩ μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω... :rolleyes:

σορι κιολας αλλα που το βρισκεις το ενδιαφερον σ ολο αυτο;;;;

Γιατί? Δεν έχει? Ίσα-Ίσα που έχουμε τη δυνατότητα να "δούμε" και ορισμένες προσωπικότητες, για τις οποίες (λόγω περιορισμών εποχής) δεν υπάρχουν φυσικά καν φωτογραφικές μαρτυρίες. Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε ΕΔΩ μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω... :rolleyes:

σορι κιολας αλλα που το βρισκεις το ενδιαφερον σ ολο αυτο;;;;

Γιατί? Δεν έχει? Ίσα-Ίσα που έχουμε τη δυνατότητα να "δούμε" και ορισμένες προσωπικότητες, για τις οποίες (λόγω περιορισμών εποχής) δεν υπάρχουν φυσικά καν φωτογραφικές μαρτυρίες. Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

τι να σου πω...εσυ τωρα "βλεπεις" τις προσωπικοτητες μεσα απ αυτες τις μαλακιες...

αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,ο,τι πεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δείτε ΕΔΩ μια συλλογή από φωτογραφίες με ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΜΑΣΚΕΣ("αποτύπωμα" του προσώπου διάσημων νεκρών) που κατόρθωσα να συγκεντρώσω... :rolleyes:

σορι κιολας αλλα που το βρισκεις το ενδιαφερον σ ολο αυτο;;;;

Γιατί? Δεν έχει? Ίσα-Ίσα που έχουμε τη δυνατότητα να "δούμε" και ορισμένες προσωπικότητες, για τις οποίες (λόγω περιορισμών εποχής) δεν υπάρχουν φυσικά καν φωτογραφικές μαρτυρίες. Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

τι να σου πω...εσυ τωρα "βλεπεις" τις προσωπικοτητες μεσα απ αυτες τις μαλακιες...

αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,ο,τι πεις!!!

Να σου πω. Προφανώς οι διάφορες "προσωπικότητες" ξεχώρισαν για το έργο τους. Ωστόσο, δεν θα ' χες καμία περιέργεια να δεις πώς έμοιαζε π.χ. ο Μπετόβεν?

Δε λέω... Ολίγον μακάβριο ΕΙΝΑΙ. Για μένα - παρά ταύτα - εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαβριο καθολου.απλως μου θυμιζει αποκριες!

Ε, είπαμε τώρα... Σε λίγο θα μού πεις ότι είναι κι από το καρναβάλι της Βενετίας! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαβριο καθολου.απλως μου θυμιζει αποκριες!

Ε, είπαμε τώρα... Σε λίγο θα μού πεις ότι είναι κι από το καρναβάλι της Βενετίας! :splaaaats:

ΓΙΑΤΙ ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΑ ΚΡΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ SHAKESPEARE TOY ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΕΙΝΑ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑΣ;;;; :splaaaats:

ΑΑΑΑΑΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΣΥ ΧΑΜΑΙΛΕΟΝΤΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικώς το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθινές νεκρικές μάσκες. Απορώ το πώς κατάφεραν να αποτυπώσουν τις μπούκλες των μαλλιών και το μουσι του Σαιξπηρ πάνω σε ένα σχετικώς σκληρό υλικό emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωινιάτικα... emevlogies

χαχαχαχαχαχαχαχα πεεεεεεες τα ρε βαλεντινα

πρωι πρωι τελος ιουνη μες στο κατακαλοκαιρο αλλη δουλεια δεν ειχα να ασχολουμαι με τη νεκρικη μασκα και κουραφεξαλα του δον κιχωτη!! :P:anavwfwties::lol:

απορω που τη βρισκεις την ορεξη ρε χαμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαβριο καθολου.απλως μου θυμιζει αποκριες!

Ε, είπαμε τώρα... Σε λίγο θα μού πεις ότι είναι κι από το καρναβάλι της Βενετίας! :splaaaats:

ΓΙΑΤΙ ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΕΣ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΑ ΚΡΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ SHAKESPEARE TOY ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΑΔΕ ΚΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑΣ;;;; :splaaaats:

ΑΑΑΑΑΑΣΕ ΜΑΣ ΡΕ ΣΥ ΧΑΜΑΙΛΕΟΝΤΑ

Ρε συ, αυτά φυλάσσονται σε πασίγνωστα μουσεία. (Tate gallery, κλπ) Δε τα ανέβασε στο ίντερνετ η Θεία μου η Χαρίκλεια και είπε "ιδού ο τάδε!" :withstupid: Τώρα αν κι αυτοί δεν ξέρυν τι τούς γίνεται, τι να σού πω - εδώ και πλαστοί πίνακες έχουν φιλοξενηθεί κατά καιρούς...

Προσωπικώς το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθινές νεκρικές μάσκες. Απορώ το πώς κατάφεραν να αποτυπώσουν τις μπούκλες των μαλλιών και το μουσι του Σαιξπηρ πάνω σε ένα σχετικώς σκληρό υλικό emconfused

Το συγκεκριμμένο προσωπείο του Shakespeare φαίνεται σχετικώς "πλαστό"/με προσθήκες. Μην ξεχνάμε, ότι είναι εν μέρει αποτέλεσμα γλυπτικής. Επομένως, σε άτομα κύρους, ιδίως πριν τόσους αιώνες, οι δημιοργοί έβαζαν λίγο παραπάνω το χεράκι τους, βελτιώνοντας λίγο προφανώς το αποτέλεσμα και κάνοντάς το λίγο πιο "καλλιτενικό"...

Πρωινιάτικα... emevlogies

Φτου! Κι έλεγα να το ανεβάσω προς απογευματάκι, να' χει δροσίσει και λίγο... Sorry :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικώς το βρίσκω ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είναι αληθινές νεκρικές μάσκες. Απορώ το πώς κατάφεραν να αποτυπώσουν τις μπούκλες των μαλλιών και το μουσι του Σαιξπηρ πάνω σε ένα σχετικώς σκληρό υλικό emconfused

Το συγκεκριμμένο προσωπείο του Shakespeare φαίνεται σχετικώς "πλαστό"/με προσθήκες. Μην ξεχνάμε, ότι είναι εν μέρει αποτέλεσμα γλυπτικής. Επομένως, σε άτομα κύρους, ιδίως πριν τόσους αιώνες, οι δημιοργοί έβαζαν λίγο παραπάνω το χεράκι τους, βελτιώνοντας λίγο προφανώς το αποτέλεσμα και κάνοντάς το λίγο πιο "καλλιτενικό"...

εμ γι αυτο σου λεω γω οτι ειναι λιγο παπαρες :o ολα αυτα :D με το συμπαθειο κιολας

λιγο το κρανιο που δεν με πειθει ουτε το μουσειο οτι ειναι του αρντεν,λιγο τα ατυχηματακια του κρανιου μεχρι να φτασει στο σημερα που γαμησαν το nasal bone του αρντεν :D λιγο το απλοχερο η τσγγουνικο χερι του γλυπτη λιγο ο κομμωτης με τη μπουκλα :P λιγο ο μαπα γυψος

αααααιντε βρες εσυ Arden στη μασκα της βενετιας τωρα!!!! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Σηλια σε οιστρο!! Δεν ξεφεύγει κανείς τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!

That's what i guess...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

σε προκαλω να ανοιξεις ξανα την ιατροδικαστικη σου,

και μετα να ερθεις εδω και να ξαναγραψεις το ιδιο πραγμα..

να δω μονο αν θα μπορεσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

σε προκαλω να ανοιξεις ξανα την ιατροδικαστικη σου,

και μετα να ερθεις εδω και να ξαναγραψεις το ιδιο πραγμα..

να δω μονο αν θα μπορεσεις.

ο καθεεεεεεενας με τον πονο του!!!1

τι φρικη εχεις φαει ρε συ τραβοατα τοσες μερες

δε σε περιμενα τοσο sensitive...με την ιατροδικαστικη

και να σουνα πρωτακι κι ετυχε να δεις νεκροψια ετυχε να διαβασεις ιατροδικαστικη αιντε να το καταλαβαινα αλλα τελειωμενη εκτοετης και να σε επηρεασε τοσο τωρα;δεν το καταλαβαινω.

νομιζω οτι απλως δεν ειχες λυσει αυτο το θεμα...τοσα χρονια γι αυτο εχεις φαει τετοια φρικη τωρα.ο καθενας εχει την ωρα του η δικη σου προφανως ηταν τωρα...αν και νομιζω οτι εξ ολοκληρου δε το λυνει ποτε κανενας το εν λογω θεμα αλλα anyway!emdotsemkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τί λες ωρε σηλια!

καλα το 5ος ετος που εχω κατω απο το αβαταρ δεν το βλεπει κανεις ε?

5ο ειμαι ακομη και τη δευτερα δινω ιατροδικαστικη.

οσο χρησιμο το βρηκα το μαθημα μεσα στο εξαμηνο , αλλο τοσο αηδιαστικο μου φαινεται τωρα το βιβλιο.

θελω να πω,αν δει κανεις το θανατο απο τη μερια των φιλοσοφων και των ποιητων ναι ρε ισως εχει γοητεια.

αλλα αν το δεις ρεαλιστικα, οσο η ιατροδικαστικη σου επιτρεπει, ε δεν εχει. καθολου.

και επειδη βαριεμαι να συζητησω...the_end.jpg

α, οσο για τα τελευταια ,οταν περασω το μαθημα, οτι θα το λυσω το θεμα το θανατου θα το λυσω. μεχρι τοτε ομως θα εχω καταφαει το νυχια μου απο το αγχος(οχι για το μαθημα...) :P:lol:

-υγ:κι ουτε ειχα προβλημα με τις νεκροτομες /οχι απλα νεκροψια... τεσπα τελος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι έπειτα ο θάνατος, ενίοτε έχει κι ένα γόητρο...

σε προκαλω να ανοιξεις ξανα την ιατροδικαστικη σου,

και μετα να ερθεις εδω και να ξαναγραψεις το ιδιο πραγμα..

να δω μονο αν θα μπορεσεις.

Μέχρι στιγμής, την ιατροδικαστική ΔΕΝ την έχω κάνει σαν μάθημα, επομένως ΔΕΝ μπορώ να κρίνω αντικειμενικά. Ωστόσο, έχω πάει σε νεκροτομές και ΟΥΤΕ με ενόχλησε, ΟΥΤΕ την αποκλείω σαν ειδικότητα καθώς για μένα έχει ενδιαφέρον. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό συνειδητοποιείς ωμά και ρεαλιστικά κάποια πράγματα σχετικά με τη ζωή, το θάνατο και τα τοιαύτα... Προσωπικά τουλάχιστον με βοήθησε απίστευτα!

Παρά ταύτα...

νομιζω οτι απλως δεν ειχες λυσει αυτο το θεμα...τοσα χρονια γι αυτο εχεις φαει τετοια φρικη τωρα.ο καθενας εχει την ωρα του η δικη σου προφανως ηταν τωρα...αν και νομιζω οτι εξ ολοκληρου δε το λυνει ποτε κανενας το εν λογω θεμα αλλα anyway!emdotsemkafes

... τέτοια θέματα ΠΡΑΓΜΑΤΙ δεν το λύνει ποτέ κανένας ολοκληρωτικά. Ίσως να συνειδητοποεί 2-3 πράγματα καλύτερα, ίσως και να ψιλο-αυτοπαραμυθιάζεσαι, δεν ξέρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια σας παρακαλω δηλαδη.. emeleos

μην το θετετε το ζητημα σε προσωπικη βαση..

ουτε εγω ειχα προβλημα με τις νεκροτομες... ολες τις παρακολουθησα και δεν εβγαινα και εξω οπως οι περισσοτεροι..

αλλα τί σκατα σχεση εχει αυτο με την κουβεντα?

το ζητημα ειναι πού στο καλο βρισκεται αυτη η καταραμενη γοητεια στο θανατο αν τον αντικρυσεις ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ. τερμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό συνειδητοποιείς ωμά και ρεαλιστικά κάποια πράγματα σχετικά με τη ζωή, το θάνατο και τα τοιαύτα...

ωραια,αφου συμφωνουμε, ειναι τοσο δυσκολο να μου απαντησεις?

που ειναι η γοητεια οεο?

και εμενα με βοηθησε πολυ το μαθημα.. το θεωρω απο τα πιο σημαντικα μαθηματα της ιατρικης!

εντιτ=καλα....μαζικη οπισθοχωρηση,ή ο νοελεμαρκ πηγε να ψαξει τη γοητεια στο θανατο?... τεσπα end απο μενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό συνειδητοποιείς ωμά και ρεαλιστικά κάποια πράγματα σχετικά με τη ζωή, το θάνατο και τα τοιαύτα...

ωραια,αφου συμφωνουμε, ειναι τοσο δυσκολο να μου απαντησεις?

που ειναι η γοητεια οεο?

και εμενα με βοηθησε πολυ το μαθημα.. το θεωρω απο τα πιο σημαντικα μαθηματα της ιατρικης!

εντιτ=καλα....μαζικη οπισθοχωρηση,ή ο νοελεμαρκ πηγε να ψαξει τη γοητεια στο θανατο?... τεσπα end απο μενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οχι ρε με το λιαντινη σας μεσα!

ε δεν το βλεπω! (καλα θα το δω μετα απο περιεργεια... :P )

ο ανθρωπος ηταν τρελος και η γυναικα του σχιζο(ή ολιγο)φρενης. (κατα την αποψη μου,δε χρειαζεται να βγαλουμε και τα μαχαιρια ομως για να υπερασπιστουμε τις αποψεις μας embaaa )

ξερεις τί? αυτο ακριβως θελω να πω.

απο τη λογοτεχνικη,φιλοσοφικη,κοινωνικοπολιτικη εννοια η αυτοκτονια μπορει να εχει ενα σωρο νοηματα-ισως τερμα τερμα και γοητεια.

αλλα αν το δεις ρεαλιστικα, ειναι βλακεια, ειναι ενδειξη αδυναμιας.

αυτα εχω να πω.

----

δεν ειναι πολυ σχετικο το βιντεακι που ποσταρες- εκτος κι αν θελεις να πεις κατι που εγω δεν συνειδητοποιησα..

φιλοσοφια εστι μελετη θανατου λεει ο φιλος σου,αλλα

καθετι αναλογα απο ποια οπτικη το βλεπεις σου δινει και αλλη εικονα

αλλη η εικονα του θανατου, αν το βλεπεις φιλοσοφικα, θεολογικα και μπλα μπλα

και αλλη αν το βλεπεις δε θα πω ρεαλιστικα για να μην μπερδευτουμε στην εννοια , θα πω ιατροδικαστικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από αυτό συνειδητοποιείς ωμά και ρεαλιστικά κάποια πράγματα σχετικά με τη ζωή, το θάνατο και τα τοιαύτα...

εμενα μονο περισσοτερα ερωτηματα με γεμισε παντως οταν την ειχα κανει μια φορα κι εναν καιρο emcolgate (αχ πουυυυυ ναι τα χροοοοοοονια ωωραια χροοοοοοοοοοοονια :anavwfwties: )

πολλα ερωτηματα

αναπαντητα γαμημενα ερωτηματα στα οποια δε μπορει κανενας εν ζωει σοφος του κοσμου να μου απαντησει

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναπαντητα γαμημενα ερωτηματα στα οποια δε μπορει κανενας εν ζωει σοφος του κοσμου να μου απαντησει

Τονίζω τη συγκεκριμμένη λέξη και προσυπογράφω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.