Jump to content

ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΔΕΣΙΑ


Recommended Posts

ΛΙΣΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ 1ου ΕΤΟΥΣ 2007-2008 ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ

ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ

1. Ιατρική Φυσική , ΠΡΟΥΚΑΚΗΣ Χ., (εκδ. Παρισιάνου), αποτελείται από 3 τόμους

2. Φυσική του ανθρώπινου σώματος, CAMERON J. SKOFRONICK J. GRANT R., (εκδ. Παρισιάνου)

ΓΕΝΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ

1. Βασικές Αρχές Βιοχημείας , Lehninger S./ Nelson D, (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 3 τόμους

2. Εγχειρίδιο Βιοχημείας , Koolman J./ Roehm Heinrich K., (εκδ. Πασχαλίδης)

ΒΙΟΛΟΓΙΑ

1. Βασικές Aρχές Kυτταρικής Βιολογίας , Alberts, (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 2 τόμους

2. Αρχές Ιατρικής Γενετικής , Gelehrter T., Collins F., (εκδ. Πασχαλίδης)

Για Στατιστική όταν εγώ ήμουν Α' έτος τα 2 βιβλιαράκια αν θυμάμαι καλά μας τα δίναν άδετα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.

Επίσης για το βιβλίο της Ανόργανης Χημείας επειδή άλλαξε δεν ξέρω αν πλήρωνεις κάτι για σκληρό εξώφυλλο (αν βγαίνει δηλ. και με σκληρό εξώφυλλο).

Κάποιος πρωτοετής που έχει εμπειρία των παραπάνω ας με διορθώσει/προσθέσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην γινομαστε υπερβολικοι...σε ολα τα κρατη τα βιβλια τα αγοραζουν οι σπουδαστες...το δεσιμο ειναι θεμα προσωπικης αποφασης.

επισης ναι τα 8 ευρω που ζητανε για δεσιμο ειναι κλεψιμο..επισης τα 4 ευρω που ζητανε για φραπε ειναι κλεψιμο...λοιπον να μην το κλαιμε το θεμα...

επισης το 85% των συγραμματων ειναι πολυ καλα..οποτε το κρατος στην ουσια χαρη μας κανει.

να μην το κανουμε οπως στην σουηδια που δεν δινουν κανενα βιβλιο,δεν μεταφραζουν κανενα στα σουηδικα και στηνουν ουρες στις βιβλιοθηκες σαν τους μαλακες για δανεισμο...(μαλακες γιατι εχουν φραγκα για τα βιβλια..απλα δεν τα δινουν...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΙΣΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ 2ου ΕΤΟΥΣ 2007-2008 ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ

1. GRAY'S Ανατομία, Drake R./ Vogl W./ Mitchell M. A., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 2 τόμους

2. Έγχρωμος Άτλας Ανατομικής του Ανθρώπου , Rohen W.J/ Yokochi C./ Drecoll L.E., (εκδ. Πασχαλίδης)

3. ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ, Βασική Περιγραφική Ανατομική, Schunke M./ Schulte E./ Shumacher U., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 3 τόμους

4. Κλινική Νευροανατομική , Snell, (εκδ. Λίτσας)

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

1. Ιατρική Φυσιολογία "Κυτταρική & Μοριακή Προσέγγιση", Boron F. W./Boulpaep L. E., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 3 τόμους

2. Άτλας Βασικών Ιατρικών Επιστημών, Netter F., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 5 τόμους

ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ

1. Βασικές Αρχές Βιοχημείας , Loffler G., (εκδ. Πασχαλίδης)

2. Mοριακή ιατρική , Trent, (εκδ. Πασχαλίδης)

ΙΣΤΟΛΟΓΙΑ - ΕΜΒΡΥΟΛΟΓΙΑ

1. Βασική Ιστολογία , Junqueira L., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 2 τόμους

2. Ιστολογία του Ανθρώπου , Stevens A./ Lowe J., (εκδ. Πασχαλίδης)

3. Εμβρυολογία, Αγγελοπούλου Ρ., (εκδ. Πασχαλίδης), αποτελείται από 2 τόμους

4. Βασική Ιατρική Εμβρυολογία , Sadler T.W., (εκδ. Πασχαλίδης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην γινομαστε υπερβολικοι...σε ολα τα κρατη τα βιβλια τα αγοραζουν οι σπουδαστες...το δεσιμο ειναι θεμα προσωπικης αποφασης.

επισης ναι τα 8 ευρω που ζητανε για δεσιμο ειναι κλεψιμο..επισης τα 4 ευρω που ζητανε για φραπε ειναι κλεψιμο...λοιπον να μην το κλαιμε το θεμα...

επισης το 85% των συγραμματων ειναι πολυ καλα..οποτε το κρατος στην ουσια χαρη μας κανει.

να μην το κανουμε οπως στην σουηδια που δεν δινουν κανενα βιβλιο,δεν μεταφραζουν κανενα στα σουηδικα και στηνουν ουρες στις βιβλιοθηκες σαν τους μαλακες για δανεισμο...(μαλακες γιατι εχουν φραγκα για τα βιβλια..απλα δεν τα δινουν...)

Δε θα ηθελα να το σχολιασω αυτο, αλλα μπαινω στον πειρασμο να πω οτι

1. αν το δεσιμο το εχει ηδη πληρωσει το κρατος στην κοστολογηση του καθε συγγραμματος, τότε πρόκειται για απάτη των εκδοτών που αξιώνουν να το πληρώσουμε και εμείς

2. το κράτος δε μας κάνει καμία χάρη. Η Παιδεία είναι δωρεάν με βάση το Σύνταγμα και χάρη στους αγώνες τόσων ανθρώπων γι'αυτό το θέμα διατηρείται στοιχειωδώς έτσι. Αν αισθάνεσαι υποχρεωμένος/η απέναντι στο κράτος,υπάρχουν πολλοί τρόποι να πας να το εκφράσεις. Μπορείς να ψηφίσεις, ας πούμε , το εθνικό μας θέμα-Καλομοίρα για να πάει καλά στη γιουροβίζιον. Και αν σου περισσεύουν λεφτά, μπορείς να πας να σπουδάσεις Σουηδία.

3. δεν πίνουν όλοι καφέ στο Da Capo που έχει 4 ευρώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά επειδή το είχα και εγώ κοιτάξει το θέμα παλιότερα, αν μάθετε σε τι εξευτελιστικές τιμές πουλάνε τα βιβλία στο κράτος αυτοί οι εκδότες ( σε σχέση με αυτές που βλέπετε στον τιμοκατάλογό τους μπορεί να είναι μόλις το 20 % της τιμής ή λίγο παραπάνω ), θα καταλάβετε γιατί σε γλείφουν να πάρεις το δεμένο ή γιατί όταν ξεμείνουν από άδετα δε βιάζονται να τυπώσουν άλλα για να σπρώξουν δεμένα... Επίσης θα καταλάβετε γιατί κοιτάνε να σε $#%#& όταν πας να αγοράσεις βιβλία μόνος από το κατάστημα με τιμές υπερβολικές ειδικά για τα μεταφρασμένα σε σχέση με τα ξενόγλωσσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,

ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ 3ο, ΤΟ 4ο ΚΑΙ ΤΟ 6ο ΕΤΟΣ

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΤΙΣ ΑΝΕΒΑΣΕΙ, ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. αν το δεσιμο το εχει ηδη πληρωσει το κρατος στην κοστολογηση του καθε συγγραμματος, τότε πρόκειται για απάτη των εκδοτών που αξιώνουν να το πληρώσουμε και εμείς

Αυτο ακουγεται απο παλιά, δεν ξερω ομως πως μπορει να εξακριβωθει, τωρα αν εχεις βρει καποια ακρη και το ψαχνεις καλα κανεις!

Το ολο θεμα ομως με τα βιβλια στην ιατρικη Αθηνας ειναι μια καλοστημενη απατη μεταξυ καθηγητων - συγραφεων (που παιρνουν ποσοστα) και εκδοτικου οικου (που τα παιρνει χοντρα και μεσω της ιστοριας με τα δεμενα) απο την οποια επωφελουμαστε εμεις οι φοιτητες και εχουμε δωρεαν ενα σωρο βιβλια. Γιατι αν δειτε τι βιβλια παιρνουν στις υπολοιπες ιατρικες θα καταλαβετε. Οχι οτι τα δικα μας ειναι απαραιτητως καλυτερα, αλλα πουθενα αλλου δεν παιρνουν 5-6 συγγραμματα για καθε μαθημα! Σε καποιες περιπτωσεις μαλλιστα αναγκαζονται και να αγορασουν γιατι αυτα που παιρνουν δεν τους καλυπτουν για τις εξετασεις. Εμεις απο την αλλη τα πουλαμε κιολας! (βλ αντιστοιχα τοπικ σε αγγελιες) Το προβλημα ειναι οτι αν αρχισεις να ψαχνεσαι με το θεμα βιβλια μαλλον αρνητικο για τους φοιτητες θα βγει το αποτελεσμα, γι αυτο και κανεις δεν διαμαρτυρεται τοσα χρονια. Θα μου πεις γιατι να τα τρωει ο πασχαλιδης και ο λιτσας;

Ενταξει η παιδεια ειναι δωρεαν δεν διαφωνει κανεις, αλλα το να εχω εγω αυτη τη στιγμη στη βιβλιοθηκη μου συνολικα βιβλια αξιας καποιων χιλιαδων ευρω και μαλιστα να τα πουλαω κιολας, παραπαει!! Οχι οτι χαλασε κανεναν αλλα να λεμε και του στραβου το δικιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

cxiro συγχαρητήρια για το τόπικ σου!!!!!!!!!!!Νομίζω ότι είναι πολύ χρήσιμο!!!!!!!!

Λοιπόν,μια μικρή διορθωσούλα θέλω να κάνω.........

Το παρακάτω βιβλίο (για το Α'έτος) δεν υπάρχει με σκληρό εξώφυλλο :

-Αρχές Ιατρικής Γενετικής , Gelehrter T., Collins F., (εκδ. Πασχαλίδης)

Επίσης, για το Α'έτος:

Νομίζω ότι, η Βιοστατιστική (εκδόσεις Παρισιάνου) υπάρχει και με σκληρό εξώφυλλο ενώ οι ασκήσεις βιοστατιστικής (εκδόσεις συμμετρία)

δεν υπάρχουν με σκληρό εξώφυλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 years later...

Μήπως ξέρουμε τι ισχύει τώρα με το θέμα της βιβλιοδεσίας; Αν δικαιούμαστε και αν όχι πόσο την χρεώνει ο κάθε εκδότης; Νομίζω ο Πασχαλίδης χρεώνει 10 € τον τόμο τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.