Jump to content

Συνδρομο guillain barre


patty

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είμαστε σε καλύτερο στάδιο "thinky" γιατί όσο βρισκόμαστε στην εντατική η κατάσταση είναι δύσκολη.

Χθες ο πατέρας μου πέρασε ενα απο τα πιο δύσκολα 24ωρα καθώς παρουσιάστηκαν κάποιες επιπλοκές στα πνευμόνια και έτσι ξανα μπήκε στο μηχάνημα.

Σήμερα ήταν πιο ήρεμος.

Οι φυσιοθεραπείες γίνονται μόνο τα πρωινά για μισή ώρα.

Με τους φυσιοθεραπευτές δεν έχω μιλήσει αλλα στην καθημερινή ενημέρωση που έχουμε απο τους γιατρούς της εντατικής, μας μεταφέρουν μια εικόνα ικανοποιητική.

Γενικά η νευρολογική κατάσταση βελτιώνεται καθημερινά. Το δύσκολο μέρος είναι να επανέλθουν τα πνευμόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν είμαστε σε καλύτερο στάδιο "thinky" γιατί όσο βρισκόμαστε στην εντατική η κατάσταση είναι δύσκολη.

Χθες ο πατέρας μου πέρασε ενα απο τα πιο δύσκολα 24ωρα καθώς παρουσιάστηκαν κάποιες επιπλοκές στα πνευμόνια και έτσι ξανα μπήκε στο μηχάνημα.

Σήμερα ήταν πιο ήρεμος.

Οι φυσιοθεραπείες γίνονται μόνο τα πρωινά για μισή ώρα.

Με τους φυσιοθεραπευτές δεν έχω μιλήσει αλλα στην καθημερινή ενημέρωση που έχουμε απο τους γιατρούς της εντατικής, μας μεταφέρουν μια εικόνα ικανοποιητική.

Γενικά η νευρολογική κατάσταση βελτιώνεται καθημερινά. Το δύσκολο μέρος είναι να επανέλθουν τα πνευμόνια.

εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον μπαμπά σου.κάλο κουράγιο να έχετε όλοι.αυτές οι ώρες έξω από την εντατική δεν παλεύονται με τίποτα..θέλει δύναμη..

περαστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου patty, είμαι φοιτητής ιατρικής απαντώ αρκετά καθυστερημένα, αλλά δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για μια παραλλαγή του guilain barre το σύνδρομο miller fisher που χαρακτηρίζεται από τη τριάδα 1) οφθαλμοπληγία 2)αταξία (δηλαδή αστάθεια) 3)κατάργηση αντανακλαστικών.. συνήθως έχει πιο καλοήθη πορεία από το guillain barre αλλά και αυτό μπορεί να συνοδεύεται από μυική αδυναμία και παράλυση αναπνευστικών μυών..

Αυτό το Miller Fischer το άκουσα πρώτη φορά στο House, MD δεν ήξερα ότι υπήρχε...ενδιαφέρον! (Τελικά ο ασθενής είχε σύφιλλη...αααχ)

Πάττυ αυτό δεν έχει σχέση με τον πατέρα σου είναι ενδοϊατρική κουβέντα (για να μην φρικάρεις :D), η εξέταση που γίνεται στο υγρό από την σπονδυλική στήλη είναι εντελώς ειδική για το GBS.

ειναι πολυ αρκετα συχνο και μπερδευει παντοτε στην δ.δ. για Ε.Α....

παντως η νευρολογια του Βασιλοπουλου το γραφει και αναφερει και κλινικη εικονα κ.λ.π....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν είμαστε σε καλύτερο στάδιο "thinky" γιατί όσο βρισκόμαστε στην εντατική η κατάσταση είναι δύσκολη.

Χθες ο πατέρας μου πέρασε ενα απο τα πιο δύσκολα 24ωρα καθώς παρουσιάστηκαν κάποιες επιπλοκές στα πνευμόνια και έτσι ξανα μπήκε στο μηχάνημα.

Σήμερα ήταν πιο ήρεμος.

Οι φυσιοθεραπείες γίνονται μόνο τα πρωινά για μισή ώρα.

Με τους φυσιοθεραπευτές δεν έχω μιλήσει αλλα στην καθημερινή ενημέρωση που έχουμε απο τους γιατρούς της εντατικής, μας μεταφέρουν μια εικόνα ικανοποιητική.

Γενικά η νευρολογική κατάσταση βελτιώνεται καθημερινά. Το δύσκολο μέρος είναι να επανέλθουν τα πνευμόνια.

θα επανελθουν μην ανησυχεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχομαι να πάνε ολα καλά Δημήτρη. Λογικά τα όποια σκαμπανεβάσματα το δύσκολο ειναι να αποφύγετε τις λοιμώξεις μέσα στη ΜΕΘ.

Για τον ασθενή που αναφέρω, επιτρέπει ο διευθυντης της ΜΕΘ να ερχονται η συζυγος και το απογευμα να του κανει λιγο παρέα. Ειναι απολυτα ξύπνιος και σιγουρα δεν παλευεται η κατάσταση.

Μπορειτε να ζητησετε και εσείς κατι αναλογο, σιγουρα θα τον βοηθησει να εχει καποιον κοντά του εφόσον δεν ειναι σε καταστολή.

φιλικά

Στέλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thinky μου κανει εντυπωση που αναφερεις για πονους. Δεν νομιζω οτι ο πατερας μου πονουσε. Βεβαια μετα την εντατικη ειχε περιεργη αισθηση. Για παραδειγμα το νερο στο κεφαλι του οταν τον λουζαμε το ενιωθε σαν να ηταν πετρες.

Επεισης ειχε περιεργες αλλαγες θερμοκρασιας. Ποτε κρυωνε και ποτε ζεσταινοταν ακομα κι αν ο κλιματισμος ηταν στο φουλ.

Η περιπτωση που βλεπεις τωρα ειναι δυσκολη οντως αφου λες για τοσο καιρο οτι ειναι εντατικη.

Ποσο χρονων ειναι ο ασθενης σας;; Τον εχετε ακομα εκει;; Ποια εντατικη ειναι;;

Δημητρη πραγματικα φαινεται παρομοια η περιπτωση σου με του δικου μου μπαμπα. Πες μου σε παρακαλω το πρωτο συμπτωμα ποιο ηταν;; Ααα και κατι ακομα. Τα ματια του πειραχτικαν ή δεν ειχε καθολου προβλημα στο προσωπο;;

Οτι αλλο θες να με ρωτησεις για τα κεντρα αποκαταστασης μπορω να σου πω. Τα ειχα ψαξει ολα και δυσκολευτηκα να τον βαλω σε καποιο...

Σε ποιο νοσοκομειο ειναι τωρα;;;

Δεν ειναι περιεργο που οσες περιπτωσεις εχω ακουσει ξεκινουν καλοκαιρινους μηνες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

patty το πρώτο σύμπτωμα ήταν μούδιασμα στα δάκτυλα των χεριών του, και αδυναμία να σηκώσει τα χέρια του πάνω απο το στήθος.

Μέσα ενα 24ωρο τα χέρια παρέλυσαν εντελώς. Σήμερα (μετά απο 2 μήνες ακριβώς κουνάει μόνο τα δάκτυλα)

'Οσο για το πρόσωπο, ευτυχώς έχει όλες τις εκφράσεις. Το στόμα το ανοιγοκλείνει οπως ήταν πριν το σύνδρομο, αυτό βοηθάει πολύ στην επικοινωνία μας.

Βρίσκεται στην εντατική του Παπαγεωργίου.

thinky Μετά απο 25 μέρες νοσηλείας, ήρθε και μας βρήκε η προϊσταμένη της εντατικής και μας πρότεινε απογευματινό επισκεπτήριο. Φυσικά και το δεχτήκαμε με μεγάλη χαρά και εμείς και ο πατέρας μου. Έτσι εδώ και 45 μέρες τον βλέπουμε 2 φορές την ημέρα.

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες δεν έχουμε καμιά νευρολογική εξέλιξη.

Κάνουν δοκιμαστικές προσπάθειες να τον σιτίσουν απο το στόμα. Φυσικά μόνο σούπες και χυμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ξερεις οτι θα επανελθουν τα ακρα του οταν βγει απο την εντατικη. απλα θελει πολυ δουλεια με φυσικοθεραπεια) και μεγαλη υπομονη κυριως απο εκεινον.

Αν θες βοηθεια σε κατι πες μου.

Τροποποιήθηκε από patty
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Aυτος ο ασθενης που αναφέρω νοσηλευεται στο Γενικο Νοσοκομειο Λαρισας.

Εχει μεγαλη βελτιωση, κανουμε φυσιοθεραπεια πρωι-απογευμα.

Τωρα πια, περασαν οι πονοι ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ, τρωει απο το στομα (λιγο) εχει ακομη το levin.

Koυναει τα παντα, απλά χρειαζεται ενδυναμωση και αυτο που σιγουρα θα τον βοηθουσε και δεν το εχουμε ειναι το biofeedback.

Δυσκολευεται πολύ να συνειδητοποιησει πού πρέπει να βαλει τη δύναμη και έτσι αν ειχαμε το biofeedback θα μπορουσαμε με τα ακουστικά ερεθισματα να καταλάβαινε τη σύσπαση του μυος.

Φυσικά και σε κέντρο αποκατάστασης θαναι καλυτερα τα πράγματα!!! :D

Εσεις,πώς πάτε τώρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απαντησα και πιο πανω. φυσικά, αν μπορώ να βοηθησω σε κατι εδώ ειμαι. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στέλλα δεν έχει αλλάξει κάτι τις τελευταίες μέρες. Το καλό είναι ότι είμαστε απύρετοι και έτσι υπάρχει κάποια σχετική καλή διάθεση.

Οι φυσιοθεραπείες συνεχίζονται καθημερινά για μισή ώρα και όπως μας λένε οι γιατροί πάμε αρκετά καλά σε αυτό τον τομέα.

Το ΜΕΓΑΛΟ θέμα είναι τα πνευμόνια. Υπομονή και περιμένουμε.

Σας ευχαριστώ όλους που συμμετέχετε σε αυτό το τόπικ. Κάθε λέξη σας, είναι μεγάλη ενθάρρυνση για την οικογένειά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oπως λεει και η patty θελει πολύ υπομονή και ψυχολογική υποστηριξη.

Ο δικος μας ασθενεις κουνάει τα παντα πλέον απλά χρειάζεται ενδυνάμωση και δεν μπαινει πια στον αναπνευστηρα. Απλά κρατάνε οι γιατροι το τραχειοστομα για ασφάλεια in case.. αφού ακόμη δεν εχει τη δύναμη να βηξει να βγάλει τις εκκρίσεις.

Ωστόσο πολλές φορές βλέπω Δημήτρη πόσο πέφτει ψυχολογικά οταν δεν μπορεί να κάνει μια άσκηση, και εκεί ειναι που δεν πρέπει να πέσει, που πρέπει να του δειξουμε οτι έστω και η μια σύσπαση ειναι κερδος για εκείνον, οτι δεν πρέπει να αφήνεται, και οτι πρέπει και μόνος του να κάνει πράγματα.

2 ώρες φυσιοθεραπεια που κανει σε εμας, 1 πρωι, 1 απογευμα δεν αρκούν για να καλύψουν το έλλειμα του. Πρέπει σιγά σιγά και μόνος του ο ασθενής να προσπαθει όσο μπορεί βέβαια.

Κουράγιο, δύναμη και εμείς εδώ είμαστε για ότι θελήσεις ναι?

Στέλλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημητρη θες να τα πουμε στο τηλεφωνο;; Για να με ρωτησεις πιο πολλα πραγματα;;

Στελλα το biofeedback τι ειναι και τι ιδιοτητα εχει;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το biofeedback ειναι ενα μηχανημα που χρησιμοποιουν οι φυσιοθεραπευτές και οι φυσιάτροι και αναφερεται στα ελληνικά ως μυική ανατροφοδότηση. Δηλαδή η συσπαση του μυός μετατρέπεται σε οθονη υπολογιστή σε οπτικό ή ακουστικό ερέθισμα και ετσι αντιλαμβανεται ο ασθενής το μεγεθος της δυναμης που βάζει ή δεν βάζει.

Στην Αγγλία που ήμουν το εφάρμοζαν πολύ στην ενδυνάμωση των πυελικών μυων σε γυναικες με ακράτεια ουρων απο προσπαθεια (μετά απο τοκετό). Το ηλεκτροδιο ηταν κολπικό, και ζητούσαν στην ασθενή να συσπάσει τους πυελικούς μύες, η σύσπαση φαινόταν στον υπολογιστή σαν μια γραμμή ανοδική και όσο πιο δυνατα γινόταν η σύσπαση τοσο πιο ψηλά ανεβαινε η γραμμή.

Σε ασθενεις με εντονη μυική ατροφια που ουσιαστικά "εχουν ξεχάσει" πώς συσπάται ο μύς και δεν ξερουν πού πρέπει να βάλουν δύναμη το biofeedack ειναι ο καλύτερος τρόπος εκπαίδευσης.

Δημητρη οτι θες σου στελνω το τηλ μου και εγώ αν μπορώ να βοηθησω σε κατι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με μεγάλη μου χαρά σας γράφω οτι ο ασθενης που σας περιέγραψα έφυγε σημερα απο την ΜΕΘ μας για το κέντρο αποκατάστασης!!!! :D :D :D :D :D :D

Νοσηλευτηκε στη ΜΕΘ Λαρισας 140 μερες ακριβώς.

Βγήκε σε πολύ καλά κατασταση, με κινηση και στα 4 ακρα και κορμό &χωρις καθόλου κατακλίσεις.

Ευχομαι να του πανε ολα καλα εφεξής!!!

Κουραγιο Δημητρη στον μπαμπά σου.

Όλα γίνονται με επιμονή και υπομονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικά πολύ ευχάριστα νέα Στέλλα.

Να σκεφτείς μόνο, ότι το πρώτο σου μήνυμα στις 15 Αυγούστου το ξανα διαβάζω, και νομίζω πως ήταν χθες.

Απο την μία νομίζεις ότι η μία μέρα είναι αιώνας και απο την άλλη οι δύο μήνες είναι μόλις χθες. Χάνεις τον χρόνο μέσα σε τέτοιες καταστάσεις.

Τις τελευταίες μέρες βλέπω τα θαύματα που κάνουν οι φυσιοθεραπείες.

Το βλέπω στην πράξη πάνω στον πατέρα μου. Μετά απο 10-15 λεπτά ζέσταμα στα άκρα των χεριων του, έχει εντυπωσιακή κίνηση.

Εκεί που δεν κουνιέται σχεδόν τίποτα, λίγο μετά βλέπεις να "ξυπνάνε" τα δάκτυλα απο λήθαργο.

Φυσικά είναι η αρχή ακόμα μας λένε η γιατροί, αλλα μετά απο σχεδόν 3μήνες να βλέπεις τα δάκτυλα των χεριών του να κουνιούνται είναι εντυπωσιακό.

Ένα παραπάνω, αν σκεφτείτε ότι η παραλυσία ξεκίνησε απο τα χέρια. Οταν ακόμα μπορούσε να αναπνεύσει μόνος του στο πρώτο 24ωρο, τα χεριά είχαν παραλύσει πλήρως σε 7-8 ώρες απο το πρώτο μούδιασμα.

Επιστρέφω στο θέμα φυσιοθεραπεία.

Ο ίδιος πατέρας μου μας περιγράφει τις κινήσεις των φυσιοθεραπευτών πάνω του. Έτσι στα 2 επισκεπτήρια που τον βλέπουμε Στις 2 με 3 και 6 με 7, δεν αφήνουμε να πάνε χαμένες αυτές οι 2 ώρες και αντιγράφουμε τις κινήσεις τους. Μας το πρότειναν και οι υπόλοιποι γιατροί και νοσηλευτές τις ΜΕΘ.

Στο θέμα των πνευμόνων δεν έχουμε κάποια εξέλιξη. Απλά συνεχίζουμε να μπαινοβγαίνουμε στον αναπνευστήρα (κάτι σαν φυσιοθεραπεία των πνευμόνων το χαρακτηρίζουν αυτό οι γιατροί).

Στέλλα το μήνυμά σου θα είναι το πρώτο νέο σήμερα για τον πατέρα μου :-)

Δημήτρης

ΥΓ.patty σου έχω στείλει το τηλ μου σε προσωπικό μήνυμα. Θα χαρώ να τα πούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημήτρη και σε εσάς ευχομαι γρηγορη και ανώδυνη αποκατάσταση!!!

Η διαδικασία αυτή του "απογαλακτισμού" απο τον αναπνευστήρα γινεται σε όλους τους ασθενείς της ΜΕΘ. Φαντάσου οτι ενας ασθενής με μηχανική υποστηριξη για μηνες δεν μπορεί αμεσως να βγεί απο το μηχάνημα. Πόσο μαλλον ένας ασθενής με GBS που έχει αδυναμία εντονη και στους αναπνευστικούς μύες.

Και στον ασθενή που ανέφερα, η αδυναμία ξεκίνησε απο τα άνω άκρα και ξεκινησε στην αποκατάσταση παλι απο τα άνω άκρα.

Οσο εφνίδια ερχεται το GBS τόσο αργά φεύγει δυστυχως.. :( :( το 90% της διεθνούς αρθρογραφίας έχει πλήρη αποκατάσταση και μόνο ένα 10% παραμένει με κινητικά προβλήματα. Ουσιαστικά επανέρχεται η κινητικότητα και εχουν πληρη ίαση.

Προσπαθείστε να διατηρήσετε το εύρος τροχιάς ολων των αρθρώσεων, αν μπορειτε το απόγευμα να τον γυρνάτε λίγο πλάι για αποφυγή κατακλίσεων και όλα τα πρωτόκολλα ΜΕΘ έχουν τους ασθενείς σε 30 μοιρες κλίση το κρεβάτι για αποφυγή πνευμονίας ή ARDS. Δεν ξερω αν στο νοσοκομειο που είστε το εφαρμόζουν αλλά γενικά στις ΜΕΘ ισχύει ο ασθενής σε ημικαθιστή θέση πάντα.

Αυτά...

Εδώ γύρω θαμαι και θα διαβάζω τα νεάκια σας. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γενικά καλά.

Ειχαμε 2 καλές εβδομάδες με τις γνωστές προσπάθειες απογαλακτισμού απο τον αναπνευστήρα. Πάνω απο 24ωρο κουράζεται

και ξανα γυρνάει στο μηχάνημα. Απο κινητικότητα στα άκρα και εκει έχουμε μια σταθερή βελτίωση. Αυτές τις 2 εβδομάδες που ήταν καλά, οι φυσιοθεραπευτές τον έβαλαν να κάτσει στο κρεβάτι και μπορούσε να κρατήσει τον κορμό του σώματός του χωρίς βοήθεια.

Οπως μας ειπαν οι γιατροί αυτό είναι πολύ καλό.

Η σημερινή μέρα δεν ήταν καλή καθώς ανέβασε 39,1 πυρετό. Οπως φαίνεται θα μας πάει πίσω για καμιά εβδομάδα

μέχρι να περάσει η λοίμωξη (πιθανόν ουρολοίμωξη λόγω καθετήρα). Αυτά όπως έχει καταλάβει και ο ίδιος είναι στο πρόγραμμα

όσο θα είναι στην εντατική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας,

έχουν περάσει περίπου 5 μήνες και συνεχίζει ο πατέρας μου να βρίσκεται στην εντατική. Δυστυχώς η κατάσταση με τα πνευμόνια δεν εχει βελτιωθεί και έτσι συνεχίζει να μπαινοβγαίνει στον αναπνευστήρα.

Προχθές η γιατρό του μου έδειξε 2 ακτινογραφίες θώρακος. Η μία ηταν απο την πρώτη εβδομάδα που μπήκε στην εντατική και η δεύτερη πριν λίγες μέρες. Η βελτίωση μικρή, όχι ικανή για να μπορεί να αναπνεύσει απο μόνο του για πάνω απο 5 μέρες. Και όπως μου είπε απο υπέρηχο που του έκαναν, το διάφραγμα δεν φαίνεται να κινείται. Ελάχιστη κίνηση.

Ευτυχώς υπάρχει μια μικρή βελτίωση στα χέρια. Απο εκεί που δεν υπήρχε καμία κίνηση, τώρα πια κουνάει τα δάκτυλα και κάνει προσπάθειες να το σηκώσει το χερι απο τον αγκόνα. Ειναι νωρίς ακόμα αλλα ελπίζω σε 2 μήνες να μπορεί να το σηκώσει μόνο του. Τουλάχιστον βλέπει μικρές βελτιώσεις πάνω του και παίρνει λίγο κουράγιο. Η ψυχολογική του κατάσταση δεν ειναι πολύ καλή τον τελευταίο μήνα έτσι προσπαθεί να "πιαστεί' απο κάθε τι θετικό που βλέπει πάνω του ( το ιδιο φυσικά και εμείς).

Στο ψυχολογικό τομέα, να πω ότι ΟΛΟΙ οι γιατροι και ΟΛΟΙ οι νοσηλευτές της εντατικής τον βοηθούν όσο κανένας άλλος. Ειναι πραγματικά αξιέπαινη η συμπαράσταση και η φροντίδα που του δείχνουν. Με όλους έχει γίνει φίλος και τους ξέρει με τα μικρά τους ονόματα. Βλέπετε είναι ο μοναδικός ασθενής που βλέπει και ακουει τα πάντα μέσα στην εντατική.

Ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ σε αυτά τα παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

περαστικα και ταχεια αναρρωση στον πατερα σου αλλα και σε ολους στην εντατικη!εστω και μικρες βελτιωσεις ειναι σημαντικες.οπως σωστα ειπες,η ψυχολογικη ενθαρρυνση ειναι πολυ σπουδαια.μπραβο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Έχουν περάσει περίπου 3 εβδομάδες απο το τελευταίο μήνυμα που είχα γράψει και μέσα σε αυτό το διάστημα είχαμε κάποιες εξελίξεις.

Πριν 14 μέρες μεταφέρθηκε ο πατέρας μου στο Παπανικολάου στην Β' Πνευμονολογική. Έγιναν κάποιες εξετάσεις (τεστ) για να δουν οι γιατροί πως ανταποκρίνονται τα πνευμόνια του. Δυστυχώς δεν υπάρχει βελτίωση.

Έμπαινε σε μηχανική υποστήριξη I-PAP E-PAP . Να σας πω την αλήθεια δεν καταλάβαινα πολλά. Απλά έβλεπα πάλι να μπαινοβγαίνει σε μηχανική υποστήριξη σε διάφορα προγράμματα που έχει ο αναπνευστήρας.

Το θέμα είναι ότι μας βγάζουν απο βδομάδα απο το νοσοκομείο και πάμε στο σπίτι. Δυστυχώς οι δυσκολίες είναι μεγάλες και έχουμε πελαγώσει στο σπίτι.

Μας είπαν ότι θα πάρουμε νοσοκομειακό κρεβάτι, αναπηρικό καροτσάκι, αναπνευστήρα, μηχάνημα για τις αναρροφήσεις και πολλά άλλα.

Εδώ θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας, όποιος γνωρίζει φυσικά. Πώς γίνονται αυτές οι διαδικασίες με την αγορά του εξοπλισμού, αν καλύπτει το ΙΚΑ τα έξοδα, αν ψάχνω εγώ καταστήματα με ιατρικά είδη ή όλα γίνονται απο το νοσοκομείο με συνεννόηση του ΙΚΑ.

Ενα μεγάλο πρόβλημα είναι ότι εχει μεγάλη κατάκλιση στον πισινό. Μας το είχαν πει στην ΜΕΘ του Παπαγεωργίου αλλα εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα αλλα δεν ξέρα και πόσο μεγάλη είναι . Τωρα θα πρέπει να μάθουμε πώς θα το αντιμετωπίσουμε στο σπίτι.

Δυστυχώς πάνε πίσω οι φυσικοθεραπείες λόγω της κατάκλισης. Επίσης πάει πίσω και το αναπνευστικό επειδή η θέση που πρέπει να βρίσκεται τις περισσότερες ώρες για να βοηθηθεί η αναπνοή του, είναι καθιστός. Φυσικά δεν μπορεί να μείνει ούτε μισή ώρα σε αυτή την θέση.

Όποιος γνωρίζει κάτι για τα διαδικαστικά για την νοσηλεία στο σπίτι θα ήθελα την βοήθειά του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα

υποθετω οτι ενα μερος τουλαχιστον του απαραιτητου εξοπλισμου το καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο,δηλαδη εδω το ΙΚΑ.

μαλλον θα πρεπει ομως εσεις να τα προμηθευτειτε απο καταστηματα με ιατρικα ειδη.

δεν ειμαι και απολυτως σιγουρος βεβαια

με βαση οσα εχω δει και ακουσει απο ασθενεις και συγγεννεις τους στα διαφορα νοσοκομεια

οσο για τις κατακλισεις,πολυ καλη θεωρειται η εφαρμογη τοπικα helixderm και η χρηση ειδικου στρωματος στο κρεββατι για κατακλισεις.λειτουργει με ενα μηχανημα που αυξομειωνει ανα διαστηματα τον αερα στο στρωμα και προλαμαβανει τα ελκη αλλα και βοηθαει την επουλωση τους λογω καλυτερης κυκλοφοριας του αιματος.

η χρηση αποκλειστικης/ου ειναι μια αρκετα καλη λυση(εως και αναγκαια) καθως θα βοηθαει τον πατερα σου στο να μετακινειται και να εφαρμοζει τοπικα την θεραπεια για το ελκος κατακλισης

φιλικα

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιάννης σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δυστυχώς η γραφειοκρατία είναι απίστευτα ΜΕΓΑΛΗ έως αξεπέραστη θα έλεγα. Κανένας δεν γνωρίζει τις διαδικασίες, ακόμα και η εξυπηρέτηση του πολίτη μέσα στο νοσοκομείο, δεν ξέρει τίποτα. Ο ελεκτής του ΙΚΑ σε στέλνει στο τοπικό υποκατάστημα και απο το τοπικό πίσω στο νοσοκομείο.

Κάποια στιγμή εκεί που πας να βγάλεις μια άκρη τελικά διαπιστώνεις ότι η "προβλεπόμενη" διαδικασία δεν μπορεί να ακολουθηθεί γιατί έτσι το ορίζει ο νόμος.

Ο νόμος λέει ότι όταν πας στο ΙΚΑ θα πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου το βιβλιάριο ασθενείας. Πόσο μάλλον τώρα που πρέπει να περάσουν απο επιτροπές όλες οι γνωματεύσεις των γιατρών του νοσοκομείου, έτσι ώστε να γραφτεί στο βιβλιάριο όλος ο ιατρικός εξοπλισμός (αξίας 50.000€ περίπου) που πρέπει να προμηθευτώ στο σπίτι.

Ελα όμως που ο νόμος λέει ότι το βιβλιάριο δεν φεύγει απο το νοσοκομείο εάν ο ασθενής δεν πάρει εξιτήριο.

Αυτό ήταν μόνο η αρχή, ακολουθησαν και άλλα, αλλα δεν εχω το κουράγιο να γράψω άλλο.

Ειναι η χειρότερη στιγμή για την οικογένειά μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.