Jump to content

Συνδρομο guillain barre


patty

Recommended Posts

Γεια σε όλους.

Βασικα δεν ειμαι γιατρος ουτε εχω σχεση με τα ιατρικα.

Απλα θελω να αναφερω μια περιπτωση που ισως σας ενδιαφερει.

Σκεφτηκα να δημοσιοποιησω με καποιο τροπο την ιστορια του πατερα μου η οποια ευτυχως ειχε ευχαριστη εξελιξη.

Εχει περασει δυο φορες το Συνδρομο guillain barre.

Οσους γιατρους συναντησαμε στα νοσοκομεια τα οποια νοσηλευτηκε μιλησαν για ειδικη περιπτωση.

Πιστεψα λοιπον οτι εσεις οι οποιοι ξεκινατε καργιερα στην νευρολογια θα ηταν καλυτερα να γνωριζετε μια τετοια ιστορια.

Στα 40 του περασε ενα ελαφρη guillain barre. Βρεθηκε σε νοσοκομειο αλλα οχι σε εντατικη. Η παραλυση του ξεκινησε (σπανιο κι ομως πραγματικο) απο τα ματια με διπλωπια και συνεχισε με παραλυση του σωματος του.

Μετα απο 6 μηνες επανηλθε εντελως.

Το δευτερο περιστατικο το περασε στα 60 του χρονια ξεκινοντας με τον ιδιο τροπο. απο τα ματια.

Μεσα σε 3 μερες βρεθηκε εντατικη οπου εμεινε 1,5 μηνα. Υστερα πηγε σε κεντρο αποκαταστασης και σε ενα χρονο περιπου ξεπερασε και το δευτερο συνδρομο χωρις να του αφησει ουτε ενα κουσουρι οπως πιστευαν οι γιατροι....

Ειμαι εδω για να με ρωτησετε οτι θελετε και ισως στο μελλον μπορεσετε να βοηθησετε καποιον.

Τροποποιήθηκε από patty
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστούμε πολύ για το ποστ σου patty. Πολύ ενδιαφέρον και πολύ χαίρομαι που ο πατέρας σου το ξεπέρασε. το guillain barre μπορεί να γίνει επικίνδυνο ενίοτε. Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Πριν νοσήσει με guillain barre πρόσεξες αν ο πατέρας σου είχε κάποια άλλη λοίμωξη (πχ αναπνευστικού?). Επίσης μπορείς να πας πεις τι θεραπεία ακολούθησε?

Ευχαριστούμε και πάλι για το ποστ.

Φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ' ευχαριστούμε πολύ για το ποστ σου patty. Πολύ ενδιαφέρον και πολύ χαίρομαι που ο πατέρας σου το ξεπέρασε. το guillain barre μπορεί να γίνει επικίνδυνο ενίοτε. Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Πριν νοσήσει με guillain barre πρόσεξες αν ο πατέρας σου είχε κάποια άλλη λοίμωξη (πχ αναπνευστικού?). Επίσης μπορείς να πας πεις τι θεραπεία ακολούθησε?

Ευχαριστούμε και πάλι για το ποστ.

Φιλικά.

Σε ευχαριστω πολυ!!

Διαβασα αρκετα ψαχνοντας για το συνδρομο και ξερω καλα τους κινδυνους του guillain barre.

την πρωτη φορα οι γιατροι δεν γνωριζαν την νοσο. στην ελλαδα τοτε το ειχε παθει μονο μια γυναικα η οποια δεν τα καταφερε.

ηταν τυχερος που το περασε ελαφρα και οι πνευμονες του δεν σταματησαν ετσι ωστε να μπει εντατικη.

τοτε λοιπον του ειχαν πει οτι ολα ξεκινησαν απο καποιο κρυωμα. Τιποτα σιγουρο ομως.

Την δευτερη φορα οπου δεν πιστευαν κι ολας οτι μετα απο 20 χρονια εχει ξανα την ιδια ασθενια φοβηθηκαν οτι ισως ολα ξεκινησαν απο καποιο εντερικο προβλημα που ειχε. Τελικα δεν βρηκαν τιποτα.

επομενος δεν γνωριζουμε τον λογο που ξεκινησε και τις δυο φορες.

ουσιαστικα δεν ειχε κανενα προβλημα στο αναπνευστικο του πριν την διπλωπια.

Οσο για την θεραπεια. την πρωτη φορα του εδειναν μονο κορτιζονη. την δευτερη μαζι με την κορτιζονη και γ-σφαιρινη . φυσικα και στις δυο περιπτωσεις βιταμινες που ειναι για νευρολογικες παθησεις.

Απο οτι μας ειπαν τοτε δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο φαρμακο περα απο τον χρονο...

Εδω να συμπληρωσω οτι επειδη το χρονικο διαστημα ηταν μεγαλο ωστε να παθει ξανα καποιος guillain barre οι γιατροι δεν πιστευαν οτι ειναι αυτο. Ακομα δεν ηξεραν οτι μπορει να ξεκινησει απο τα ματια γιατι συνηθως η αρχη γινεται απο τα ακρα.

βεβαια ψαχνοντας εμαθα οτι καποτε ενας νεαρος ειχε την νοσο και ξεκινησε απο μουδιασμα στο στομα οποτε οι θεωριες τους ηταν λαθος ...

Οι γιατροι δεν μπορουσαν να πιστεψουν οτι θα επανελθει 100% κι ομως σας λεω οτι εχει γινει.

Αφου βγηκε απο το νοσοκομειο τον πηγαμε σε κεντρο αποκαταστασης αν και στην εντατικη ειχαμε μια φυσικοθεραπευτρια που του κουνουσε τα ακρα του για μια ωρα περιπου.

την αποφαση την πηρε η οικογενεια μας κι οχι οι γιατροι κι αυτο γιατι λεγαμε οτι οταν συνελθει απο την εντατικη η αποκατασταση του θα γινει πιο γρηγορα.

πιστευαμε οτι θα "κρατουσαμε ξυπνια" τα νευρα του σωματος του κατα καποιο τροπο....

Στο κεντρο αποκαταστασης οι φυσιατροι μιλουσαν για περιπτωση φαινομενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ. Πράγματι, όπως λες, δεν υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία. Ωστόσο, η κορτιζόνη, στο βαθμό που γνωρίζω, είναι η θεραπεία που απαγορεύεται στο guillain barre. Υποψιάζομαι οτι οι ιατροί του τη χορήγησαν αρχικά χωρίς να έχουν κατασταλάξει στη διάγνωση.

Σιδεροκέφαλος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pappou θα σε γελασω για το ποτε την ξεκινησαν και ποτε την σταματησαν την κορτιζονη.

Την πρωτη φορα ημουν πολυ μικρη και δεν εζησα το περιστατικο.

Την δευτερη φορα ξερω μονο οτι δωσανε στο νοσοκομειο κορτιζονη και μετα γ-σφαιρινη στην εντατικη κι αυτη ομως σε καποια ποσοτητα.

5-6 μπουκαλακια αν θυμαμαι καλα.

Βασικα οι γιατροι μερδευτηκαν με την διπλωπια και μεχρι να του κανουν παρακεντηση (ετσι λεγεται αυτο που παιρνουν υγρο απο την σπονδυλικη στηλη;;) νομιζαν οτι ειχε αλλαντιαση.

τωρα πως τους ηρθε στην ελλαδα αυτο ποτε δεν καταλαβα. μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα εστειλαν απο το εξωτερικο καποιο αντιδοτο.

τελος παντων αυτο ειναι αλλη ιστορια ομως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν νοσήσει με guillain barre πρόσεξες αν ο πατέρας σου είχε κάποια άλλη λοίμωξη (πχ αναπνευστικού?

συμμετεχω σε μια εργασια που αφορα αθλητες...

ενας απο αυτους-21 χρονων πρπ- ειχε περασει στο παρελθον guillain barre και ειχε προηγηθει λοιμωξη γεσ..

μου εκανε φοβερη εντυπωση γιατι οταν το διαβαζα στη νευρολογια, δεν ειχα φανταστει οτι ηταν τοσο συχνο- :P - ωστε να βρω ενα ατομο που να το εχει περασει... :D

αυτα.. ( emofftopic )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν νοσήσει με guillain barre πρόσεξες αν ο πατέρας σου είχε κάποια άλλη λοίμωξη (πχ αναπνευστικού?

συμμετεχω σε μια εργασια που αφορα αθλητες...

ενας απο αυτους-21 χρονων πρπ- ειχε περασει στο παρελθον guillain barre και ειχε προηγηθει λοιμωξη γεσ..

μου εκανε φοβερη εντυπωση γιατι οταν το διαβαζα στη νευρολογια, δεν ειχα φανταστει οτι ηταν τοσο συχνο- :P - ωστε να βρω ενα ατομο που να το εχει περασει... :D

αυτα.. ( emofftopic )

λοιμωξη γεσ?? τωρα αν πω οτι δεν καταλαβα;;; emconfused

παντως εμεις οσο διαστημα βρεθηκαμε στα νοσοκομεια για τον μπαμπα μου συναντησαμε

μια ηλικιωμενη γυναικα στην εντατικη με guillain barre

και οταν πηγαμε στο κεντρο αποκαταστασης μολις ειχε φυγει μια νεαρη κοπελα.

Επεισης στην εντατικη μας ειπαν για αλλο ενα περιστατικο ενος αντρα 55 ετων περιπου

και οσο εψαχνα στα κεντρα αποκαταστασης με ενημερωσαν για το περιστατικο που αναφερω πιο πανω.

Επομενος δεν ειναι τοσο σπανιο το guillain barre

Να σημειωσω οτι περασαμε απο πολλα νοσοκομεια και σχεδον σε ολα ηταν απογοητευτικη η αντιμετωπιση.

Οσο για τα κεντρα αποκαταστασης ηταν αθλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα βρε... :) το ΓΕΣ δεν ειναι ιατρικη ορολογια !

ειναι απλα συντομογραφια του ΓαστρΕντρερικουΣυστηματος :P

χμ,εχεις δικιο

συνηθως θυμομαστε να λεμε οτι μπορει ο πχ επιπολασμος μιας ασθενειας ειναι 1%ο

δεν παυει ομως αυτο το μικρο ποσοστο να αντιπροσωπευει 3,5,15 πολυ συγκεκριμενους ανθρωπους που εχουν κι αυτοι δικαιωμα στην υγεια!

λοιπον αφου εισαι ανοιχτη σε ερωτησεις,

θα μπορουσες να γραψεις ενα πολυ συντομο -συνοπτικο ιατρικο ιστορικο του πατερα σου?

δηλ αν εχει αλλα προβληματα υγειας και κυριως αυτο που με ενδιαφερει αν εχει περασει καποιο αλλο νοσημα που να θεωρειται αυτοανοσο -αν ξερεις-...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

traviata Χαιρομαι που με ρωτας. Αυτος ειναι εξαλλου ο λογος που μπηκα και εγραψα εδω.

Ο μπαμπας μου λοιπον ηταν και ειναι υγιεστατος. Ουσιαστικα δεν εχει περασει τιποτα σοβαρο με την υγεια του. Φαντασου οτι στην εντατικη ειπαν οτι ηταν τυχερος που δεν καπνιζει και οι πνευμονες του ηταν καθαροι. Ουτε καρδια κτλ

Τα μοναδικα που εχει περασει ειναι τα εξης:

α) προστατη. για τον οποιο μπηκε χειρουργειο 1,5-2 χρονια αν θυμαμαι καλα πριν παθει το δευτερο guillan barre.

β) στο στρατο τους ειχαν δωσει κατι χαλασμενο με αποτελεσμα να παθουν καποιοι ζημεια στο εντερο τους. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να εχει για μια ζωη εντερικες διαταραχες.

Για να το γραψω καλυτερα εκανε απο εκει και περα παντα διαρροιες οταν ηθελε τουαλετα.

Αυτος ηταν κι ο λογος να προβληματιστουν την δευτερη φορα οι γιατροι και να του κανουν εξετασεις

Βγηκαν ομως ολες καθαρες οποτε ειπαν οτι δεν ειχε σχεση με αυτο η νοσος.

Ρωτα με οτι αλλο θες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πάττυ για την όλη ιστορία :)

Τα περίεργα στο GBS (guillain- barre syndrome) που μας περιγράφεις είναι ότι η παράλυση είναι κατιούσα (τυπικά στο GBS ανιούσα ξεκινώντας με περιφερική νευροπάθεια των κάτω άκρων), επιδείνωση σε 3 μέρες (τυπικά μέσα σε μέρες-εβδομάδες, συνήθως οι παραλύσεις από δήγματα κάνουν ταχεία ανιούσα παράλυση μέσα σε μέρες) και η κορτιζόνη που έδωσαν οι γιατροί (το GBS είναι τέλεια αντένδειξη).

Κατά τα άλλα η χρόνια διάρροια αποκλείεται να οφείλεται σε κάποιο τροφικό παράγοντα κι ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί ένας σοβαρός γιατρός να πάρει ένα πλήρες ιστορικό από τον πατέρα σου, που ολόψυχα εύχομαι να είναι γερός και δυνατός για πολλά χρόνια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)
Ευχαριστούμε πάττυ για την όλη ιστορία :)

Τα περίεργα στο GBS (guillain- barre syndrome) που μας περιγράφεις είναι ότι η παράλυση είναι κατιούσα (τυπικά στο GBS ανιούσα ξεκινώντας με περιφερική νευροπάθεια των κάτω άκρων), επιδείνωση σε 3 μέρες (τυπικά μέσα σε μέρες-εβδομάδες, συνήθως οι παραλύσεις από δήγματα κάνουν ταχεία ανιούσα παράλυση μέσα σε μέρες) και η κορτιζόνη που έδωσαν οι γιατροί (το GBS είναι τέλεια αντένδειξη).

Κατά τα άλλα η χρόνια διάρροια αποκλείεται να οφείλεται σε κάποιο τροφικό παράγοντα κι ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί ένας σοβαρός γιατρός να πάρει ένα πλήρες ιστορικό από τον πατέρα σου, που ολόψυχα εύχομαι να είναι γερός και δυνατός για πολλά χρόνια :)

ακριβως ο λογος που λες ειναι αυτος που την δευτερη φορα μπερδευτηκαν οι γιατροι και μιλησαν για αλλαντιαση.

Κι ομως και τις δυο φορες ξεκινησε απο τα ματια. Οντως μεσα σε 3 μερες ειχε ολικη παραλυση και μπηκε εντατικη.

Οσο κι αν φωναζαμε στο νοσοκομειο οτι ειναι το συντρομο παλι οι γιατροι δεν το πιστευαν παρολο που και την πρωτη φορα ειχε ξεκινησει με τον ιδιο τροπο...

Μακαρι να βρουν απο που ξεκιναει και να βρεθει φαρμακο καποια στιγμη. Παντως αν σας ελεγα λεπτομερειες για τους γιατρους και τις συνθηκες στα νοσοκομεια θα φρικαρατε.

Ευχομαι στο μελλον να αλλαξουν ολα στο τομεα της υγειας μας για εμας αλλα και για εσας που διαλεξατε αυτο το επαγγελμα!!!!!!!!!

suave σε ευχαριστω!!

Ευχαριστούμε πάττυ για την όλη ιστορία :)

Τα περίεργα στο GBS (guillain- barre syndrome) που μας περιγράφεις είναι ότι η παράλυση είναι κατιούσα (τυπικά στο GBS ανιούσα ξεκινώντας με περιφερική νευροπάθεια των κάτω άκρων), επιδείνωση σε 3 μέρες (τυπικά μέσα σε μέρες-εβδομάδες, συνήθως οι παραλύσεις από δήγματα κάνουν ταχεία ανιούσα παράλυση μέσα σε μέρες) και η κορτιζόνη που έδωσαν οι γιατροί (το GBS είναι τέλεια αντένδειξη).

Κατά τα άλλα η χρόνια διάρροια αποκλείεται να οφείλεται σε κάποιο τροφικό παράγοντα κι ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθεί ένας σοβαρός γιατρός να πάρει ένα πλήρες ιστορικό από τον πατέρα σου, που ολόψυχα εύχομαι να είναι γερός και δυνατός για πολλά χρόνια :)

ακριβως ο λογος που λες ειναι αυτος που την δευτερη φορα μπερδευτηκαν οι γιατροι και μιλησαν για αλλαντιαση.

Κι ομως και τις δυο φορες ξεκινησε απο τα ματια. Οντως μεσα σε 3 μερες ειχε ολικη παραλυση και μπηκε εντατικη.

Οσο κι αν φωναζαμε στο νοσοκομειο οτι ειναι το συντρομο παλι οι γιατροι δεν το πιστευαν παρολο που και την πρωτη φορα ειχε ξεκινησει με τον ιδιο τροπο...

Μακαρι να βρουν απο που ξεκιναει και να βρεθει φαρμακο καποια στιγμη. Παντως αν σας ελεγα λεπτομερειες για τους γιατρους και τις συνθηκες στα νοσοκομεια θα φρικαρατε.

Ευχομαι στο μελλον να αλλαξουν ολα στο τομεα της υγειας μας για εμας αλλα και για εσας που διαλεξατε αυτο το επαγγελμα!!!!!!!!!

suave σε ευχαριστω!!

Τροποποιήθηκε από patty
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Διάβαζα κάτι σχετικό και θυμήθηκα αυτό το θέμα. Η δηλητηρίαση με αρσενικό (απ' τα λίγα που ξέρω) φαίνεται να ταιριάζει κάπως στα συμπτώματα... Σ' ένα βιβλίο μας λέει ότι κάποιες φορές η δηλητηρίαση με αρσενικό μπερδεύεται με GBS... Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Επίσης φίλη patty (αν μας διαβάζεις ακόμα) μπορείς να μας πεις τι δουλειά έκανε ο πατέρας σου και αν προηγήθηκε κάποιο κοινό γεγονός πριν απ' τα 2 επεισόδια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβαζα κάτι σχετικό και θυμήθηκα αυτό το θέμα. Η δηλητηρίαση με αρσενικό (απ' τα λίγα που ξέρω) φαίνεται να ταιριάζει κάπως στα συμπτώματα... Σ' ένα βιβλίο μας λέει ότι κάποιες φορές η δηλητηρίαση με αρσενικό μπερδεύεται με GBS... Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Επίσης φίλη patty (αν μας διαβάζεις ακόμα) μπορείς να μας πεις τι δουλειά έκανε ο πατέρας σου και αν προηγήθηκε κάποιο κοινό γεγονός πριν απ' τα 2 επεισόδια;

παντως για δηλητηριαση με αρσενικο δεν μας μιλησαν ποτέ οι γιατροι.

Καταρχην τι εννοεις οταν λες "αν προηγήθηκε κάποιο κοινό γεγονός πριν απ' τα 2 επεισόδια";

Η δουλεια του ειχε σχεση με την παρασκευη τσιμεντου. Δουλευε σε γραφειο ενος τετοιου εργοστασιου.

Δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση η εργασια του απο την στιγμη που το συνδρομο το παθαινουν ακομα και μικρα παιδια emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως για δηλητηριαση με αρσενικο δεν μας μιλησαν ποτέ οι γιατροι.

Καταρχην τι εννοεις οταν λες "αν προηγήθηκε κάποιο κοινό γεγονός πριν απ' τα 2 επεισόδια";

Η δουλεια του ειχε σχεση με την παρασκευη τσιμεντου. Δουλευε σε γραφειο ενος τετοιου εργοστασιου.

Δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση η εργασια του απο την στιγμη που το συνδρομο το παθαινουν ακομα και μικρα παιδια emconfused

Ο συλλογισμός μου είναι ότι πριν απ' τα 2 επεισόδια GB (αν πράγματι είναι) του πατέρα σου μπορεί να συνέβη κάποιο παρόμοιο γεγονός, πχ αυξημένη έκθεση σε κάποιο τοξικό παράγοντα (και αυτό να προκάλεσε τα συμπτώματα). Αλλά αυτό μάλλον δεν είναι πολύ εύκολο να το μάθουμε τώρα, ούτε έχει κάποια σημασία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως για δηλητηριαση με αρσενικο δεν μας μιλησαν ποτέ οι γιατροι.

Καταρχην τι εννοεις οταν λες "αν προηγήθηκε κάποιο κοινό γεγονός πριν απ' τα 2 επεισόδια";

Η δουλεια του ειχε σχεση με την παρασκευη τσιμεντου. Δουλευε σε γραφειο ενος τετοιου εργοστασιου.

Δεν ξερω κατα ποσο εχει σχεση η εργασια του απο την στιγμη που το συνδρομο το παθαινουν ακομα και μικρα παιδια emconfused

Ο συλλογισμός μου είναι ότι πριν απ' τα 2 επεισόδια GB (αν πράγματι είναι) του πατέρα σου μπορεί να συνέβη κάποιο παρόμοιο γεγονός, πχ αυξημένη έκθεση σε κάποιο τοξικό παράγοντα (και αυτό να προκάλεσε τα συμπτώματα). Αλλά αυτό μάλλον δεν είναι πολύ εύκολο να το μάθουμε τώρα, ούτε έχει κάποια σημασία...

μπααα δεν νομιζω!! Παντως και τις δυο φορες για το συνδρομο μιλουσαν οι γιατροι ειδικα μετα την εξεταση που γινεται (παιρνουν υγρο απο την σπονδυλικη στηλη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου patty, είμαι φοιτητής ιατρικής απαντώ αρκετά καθυστερημένα, αλλά δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για μια παραλλαγή του guilain barre το σύνδρομο miller fisher που χαρακτηρίζεται από τη τριάδα 1) οφθαλμοπληγία 2)αταξία (δηλαδή αστάθεια) 3)κατάργηση αντανακλαστικών.. συνήθως έχει πιο καλοήθη πορεία από το guillain barre αλλά και αυτό μπορεί να συνοδεύεται από μυική αδυναμία και παράλυση αναπνευστικών μυών..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου patty, είμαι φοιτητής ιατρικής απαντώ αρκετά καθυστερημένα, αλλά δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για μια παραλλαγή του guilain barre το σύνδρομο miller fisher που χαρακτηρίζεται από τη τριάδα 1) οφθαλμοπληγία 2)αταξία (δηλαδή αστάθεια) 3)κατάργηση αντανακλαστικών.. συνήθως έχει πιο καλοήθη πορεία από το guillain barre αλλά και αυτό μπορεί να συνοδεύεται από μυική αδυναμία και παράλυση αναπνευστικών μυών..

δεν το γνωριζω γιατι δεν εχω καμμια σχεση με τα ιατρικα. θα το κοιταξω ομως στο ιντερνετ.

Παντως τι να σου πω; κανεις απο οσους γιατρους συναντησαμε δεν μας ειπαν για αυτη την παραλαγη.

Πιστεψε με ηταν πολλοι γιατροι. Του ευαγγελισμου, ερυθρου σταυρου, αγ. ολγας, μητερα(εντατικη) και 2 καλοι ιδιωτικοι γιατροι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου patty, είμαι φοιτητής ιατρικής απαντώ αρκετά καθυστερημένα, αλλά δεν ξέρω αν έχεις ακούσει για μια παραλλαγή του guilain barre το σύνδρομο miller fisher που χαρακτηρίζεται από τη τριάδα 1) οφθαλμοπληγία 2)αταξία (δηλαδή αστάθεια) 3)κατάργηση αντανακλαστικών.. συνήθως έχει πιο καλοήθη πορεία από το guillain barre αλλά και αυτό μπορεί να συνοδεύεται από μυική αδυναμία και παράλυση αναπνευστικών μυών..

ισως εχεις δικιο!!!!!!!!!

με μια γρηγορη αναζητηση προσπαθησα να βρω στα ελληνικα λεπτομερειες αλλα δεν υπαρχουν.

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει ας μου γραψει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον Harrison:(Tι βιβλιάρα Θεέ μου!)

Some 75% of cases of GBS are preceded 1 to 3 weeks by an acute infectious process, usually respiratory or gastrointestinal. Culture and seroepidemiologic techniques show that 20 to 30% of all cases occurring in North America, Europe, and Australia are preceded by infection or reinfection with Campylobacter jejuni. A similar proportion is preceded by a human herpes virus infection, often CMV or Epstein-Barr virus. Other viruses and also Mycoplasma pneumoniae

have been identified as agents involved in antecedent infections

Nα συμπληρώσω,επίσης,πως επειδή έχουν αναφερθεί και άλλα περιστατικά στα οποία η παράλυση είναι κατιούσα γίνεται και διαφορική διάγνωση με την αλλαντίαση.Τέλος,η θεραπεία είναι η πλασμαφαίρεση ή η ενδοφλέβεια χορήγηση υψηλών δόσεων ανοσοσφαιρίνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον Harrison:(Tι βιβλιάρα Θεέ μου!)

Some 75% of cases of GBS are preceded 1 to 3 weeks by an acute infectious process, usually respiratory or gastrointestinal. Culture and seroepidemiologic techniques show that 20 to 30% of all cases occurring in North America, Europe, and Australia are preceded by infection or reinfection with Campylobacter jejuni. A similar proportion is preceded by a human herpes virus infection, often CMV or Epstein-Barr virus. Other viruses and also Mycoplasma pneumoniae

have been identified as agents involved in antecedent infections

Nα συμπληρώσω,επίσης,πως επειδή έχουν αναφερθεί και άλλα περιστατικά στα οποία η παράλυση είναι κατιούσα γίνεται και διαφορική διάγνωση με την αλλαντίαση.Τέλος,η θεραπεία είναι η πλασμαφαίρεση ή η ενδοφλέβεια χορήγηση υψηλών δόσεων ανοσοσφαιρίνης.

Στα αγγλικα βρηκα κι εγω πολλα αρθρα. τιποτα στα ελληνικα εχετε να μου δωσετε;; γιατι οσο και να τα μεταφρασω δεν βγαζω σωστη μεταφραση!!!

Σε ευχαριστω παντως!!! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

γεια σου patty. ειμαι φυσιοθεραπευτρια. το 2001 ειχα δουλεψει εναν ασθενη με guillain barre στο ΚΑΤ ειχε πληρη αποκατασταση μετά απο πληρη παραλυση στους 4 μηνες.

Τωρα, δουλευω στην εντατική εναν ασθενή με guillain barre με πολύ αργή αποκατασταση. Ειναι ήδη 4 μηνες στη ΜΕΘ με μηχανική υποστηριξη της αναπνοής. Την τελευταια εβδομαδα γινεται η προσπαθεια απογαλακτισμου. Η κινητικοτητα ξεκινά και παλι από τα άνω άκρα. Απιστευτη μυική ατροφία και αδυναμια. Απιστευτη ευαισθησια στην κινηση και ιδιαιτερα επωδυνη η κινητοποιηση.

Απο ερευνα που εκανα στο internet βρηκα το reumacid που χορηγειται για την αντιμετωπιση του πονου. Ενημερωσα τους γιατρους της ΜΕΘ και του το χορηγούν ηδη ειδαμε μεγαλη διαφορά οσον αφορά τον πονο (παρολο που επαιρνε κατασταλτικά ultiva για να μην νιωθει ιδιαιτερα τον πονο) το reumacid τον βοηθησε ιδιαιτερα.

και το abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1597623...Pubmed_RVDocSum

απλά για οσους ενδιαφέρονται.

Τροποποιήθηκε από thinky
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου patty. ειμαι φυσιοθεραπευτρια. το 2001 ειχα δουλεψει εναν ασθενη με guillain barre στο ΚΑΤ ειχε πληρη αποκατασταση μετά απο πληρη παραλυση στους 4 μηνες.

Τωρα, δουλευω στην εντατική εναν ασθενή με guillain barre με πολύ αργή αποκατασταση. Ειναι ήδη 4 μηνες στη ΜΕΘ με μηχανική υποστηριξη της αναπνοής. Την τελευταια εβδομαδα γινεται η προσπαθεια απογαλακτισμου. Η κινητικοτητα ξεκινά και παλι από τα άνω άκρα. Απιστευτη μυική ατροφία και αδυναμια. Απιστευτη ευαισθησια στην κινηση και ιδιαιτερα επωδυνη η κινητοποιηση.

Απο ερευνα που εκανα στο internet βρηκα το reumacid που χορηγειται για την αντιμετωπιση του πονου. Ενημερωσα τους γιατρους της ΜΕΘ και του το χορηγούν ηδη ειδαμε μεγαλη διαφορά οσον αφορά τον πονο (παρολο που επαιρνε κατασταλτικά ultiva για να μην νιωθει ιδιαιτερα τον πονο) το reumacid τον βοηθησε ιδιαιτερα.

και το abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1597623...Pubmed_RVDocSum

απλά για οσους ενδιαφέρονται.

Γεια σας

Έχω τον πατέρα μου στην εντατική εδώ και 40 μέρες με διάγνωση Guillain – Barré. 42 στο Νοσοκομείο. Όπως καταλάβατε η εξέλιξη ήταν ραγδαία και σε λιγότερο απο 48 ώρες μπήκε στην εντατική. Για 7 μέρες τον είχαν σε καταστολή λόγο της πνευμονίας που παρουσίασε (39,7 πυρετό).

Απο αυτά που διαβάζω όλες αυτές τις μέρες στο ιντερνετ, εχω καταλάβει ότι για τον κάθε ασθενή είναι μοναδικά τα συμπτώματα αλλα προπάντων η εξέλιξη.

Οτιδήποτε θέλετε να μάθετε για τη πορεία του συνδρόμου ευχαρίστως να σας ενημερώσω με κάθε λεπτομέρεια.

Απλά να πω ότι είναι 68 χρονών και μια βδομάδα πριν παρουσιάσει τα συμπτώματα πέρασε μια περιπετειώδη γαστρεντερίτιδα.

Η κατάσταση είναι αρκετά δύσκολη ακόμα, καθώς τα μικρόβια της εντατικής παραμονεύουν και ανεβάζει πυρετό κατα διαστήματα.

Πάντως αν δεν ήταν το ιντερνετ και οι μαρτυρίες άλλων ανθρώπων που πέρασαν απο αυτή την θέση θα είχα πραγματικά καταρρεύσει.

Σας ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημητρη καλησπέρα. Περαστικά στον πατέρα σου. Πώς ειναι τώρα??

να διορθώσω το προηγούμενο ποστ μου οτι το φαρμακο δεν ηταν το reumacid αλλά το neurotin (το reumacid το παιρνει επισης).

Στον ασθενή που αναφέρω ξεκινησε να κινειται, εχει αποδεσμευτεί απο τον αναπνευστήρα αλλά δεν έχουμε βγάλει ακόμη το τραχειστόμα γιατί δεν έχει δυναμη να βηξει απο μόνος του.

Η πρόοδος του είναι πολύ αργή, κουράζεται εύκολα και συνεχίζει να πονάει παντού.

Αν καταφέρει να βήξει και βγεί το τραχειοστομα θα μεταφερθεί σε κέντρο αποκατάστασης. Δυστυχώς στη Λάρισσα δεν κανουν αναρροφήσεις στα Κέντρα αποκατάστασης και αναγκαζόμαστε να κρατάμε καιρό τους ασθενείς στη ΜΕΘ. :o :o :o :o :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις τελευταίες μέρες οι γιατροί τον βγάζουν απο τον αναπνευστήρα ώστε να δουν πως ανταποκρίνεται. Έχει μία μικρή διαφορά απο τις προηγούμενες προσπάθειες καθώς φαίνεται να αντέχει πάνω απο 48ωρο. Ουσιαστική όμως βελτίωση θα υπάρξει όταν επανέλθει το διάφραγμα.

Δυσκολεύεται να βήξει και αυτό είναι πρόβλημα για τα πνευμόνια.

Απο νευρολογική πλευρά η βελτίωση είναι εμφανέστατη στα πόδια τα οποία τα κουνάει κάθε μέρα και περισσότερο. Αυτό οφείλεται στο ότι τα πόδια ήταν τα τελευταία που παρέλυσαν και φυσικά οι εντατικές φυσικοθεραπείες που γίνονται καθημερινά. Στα χέρια δυστυχώς σχεδόν τίποτα. Μόνο στα δάκτυλα άρχισε μια αμυδρή κίνηση πριν 3-4 μέρες που για να την δει κάποιος, πρέπει να συγκεντρώσει το βλέμμα του αρκετή ώρα.

Ευτυχώς δεν παρέλυσαν ποτέ οι εκφράσεις του προσώπου και ετσι μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί του. Πιστέψτε με σε αυτό το στάδιο που δεν μπορεί να κάνει τίποτα, και η μία λέξη που βγάζουμε με το τσιγκέλι είναι σημαντικό για μας αλλα και γι αυτόν.

Το ευχάριστο με την περίπτωση του πατέρα μου είναι ότι δεν πονάει καθόλου(ακόμα). Ούτε το πρώτο 48ωρο που ξεκίνησαν το συμπτώματα, αλλα ούτε και τώρα στο στάδιο της αποκατάστασης. Αν και πιστεύω ακόμα είμαστε στην αρχή. Σίγουρα αργότερα (μετά απο μήνες) όταν θα ξεκινήσουμε τις προσπάθειες να τον σηκώσουμε στα πόδια του, τότε θα υπάρξουν δυνατοί πόνοι.

Θέλει ΜΕΓΑΛΗ υπομονή απο τον ασθενή αλλα και απο εσάς τους γιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς όμως ειστε σε καλυτερο στάδιο απο τον ασθενή που βλέπω τωρα. Εσεις μεσα σε 40 μερες, εχει επανέλθει κίνηση και αποδεσμεύεται απο τον αναπνευστήρα έστω καποιες ωρες το 24ωρο.

Νομιζω οτι οταν δίνουν σημαδια έστω και ελάχιστης μυικής σύσπασης ειναι θεμα χρόνου να επανέλθουν σε ικανοποιητικό βαθμό.

Εκει στην εντατική έχει πρωί απογευμα φυσιοθεραπευτη?

Στο δικό μας νοσοκομειο ειμαστε 2 στη ΜΕΘ πρωί απογευμα. (εγώ κανω το απογευμα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.