Jump to content

Παραίτηση ειδικευόμενου


Gus

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Είμαι σε απόγνωση. Πριν 3 μήνες έκανα αίτηση για το γενικό μέρος ειδικότητας. Η αναμονή ήταν και είναι μηδενική στο συγκεκριμένο νοσοκομείο. Μετα απο ισχυρές πιέσεις από την οικογενεια μου και άπειρους καυγάδες, ζήτησα διαγραφή (πριν παρουσιαστώ) και άλλαξα σε μία διαφορετική ειδικότητα ενιαίας τοποθέτησης με εξίσου μηδενική αναμονή. Μου ήρθε ο διορισμός για την δεύτερη ειδικότητα και στο τέλος της επόμενης εβδομάδας λήγει η προθεσμία για να παρουσιαστώ στο νοσοκομείο για να αναλάβω υπηρεσία.

Όμως αποφάσισα ότι θα κάνω αυτό που εγώ επιθυμώ και έτσι θέλω οριστικά και αμετάκλητα να επιστρέψω στην αρχική ειδικότητα (που έχει γενικό και ειδικό μέρος). Είχα σκοπό να πάω τη Δευτέρα στην περιφέρεια να ζητήσω διαγραφή αλλά με άγχωσαν κάποιοι γνωστοί ότι αν ζητήσω διαγραφή δευτερη φορά, ίσως να μην μπορώ να ξανακάνω αίτηση για ειδικότητα και γι αυτό πρέπει υποχρεωτικά να αποδεχθώ την δεύτερη ειδικότητα που δεν θέλω πλέον να κάνω. Τι ισχύει τελικά?

Αν υπάρχει η δυνατότητα να ξανακάνω αίτηση, τι είναι καλύτερα να κάνω? Να διαγραφώ τη Δευτέρα ή να περιμένω μία ακόμη εβδομάδα να λήξει η προθεσμία? Τέλος, αν και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν ξανακάνω αίτηση, θα κάνω ειδικότητα με βάση το παλαιό ΦΕΚ και όχι με το πρόσφατο διότι διάβασα ότι το νεο ισχύει μόνο για όσους κάνουν πρώτη φορά αίτηση μετά τη δημοσίευση. Σωστά? Ευχαριστώ πάρα πολύ σε όποιον γνωρίζει και έχει διάθεση να απαντήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχει να κάνει με την μία ή την άλλη ειδικότητα ως ειδικότητες αλλά με το γεγονός ότι υπάρχει πρόβλημα με κάποιο μέλος της οικογένειας μου και άλλαξα ειδικότητα για να είμαι κοντά στο σπίτι(οπου στο νοσοκομείο δίνουν τη δεύτερη ειδικότητα) όμως τελικά βρήκαμε κάποιον τρόπο και πλέον μπορώ να φύγω και γι αυτό  ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω ειδικότητα ή πρέπει οριαστικά να αποδεχθώ τον διορισμό μου ώστε να μην μείνω χωρίς ειδικότητα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Ίσως δεν το εξήγησα σωστά. Έκανα την αίτηση (αυτή είναι η πρώτη αίτηση για την ειδικότητα Α), βγήκε ο διορισμός μου και έστειλα υπεύθυνη δήλωση στο υπουργείο, δεν αποδέχτηκα τον διορισμό μου και έγινε ανάκληση για τους λόγους που έχω ήδη αναφέρει(πρώτη φορά διαγραφή).  Μετά από λίγες ημέρες πήγα και δήλωσα τελείως διαφορετική ειδικότητα σε διαφορετικό νοσοκομείο (δεύτερη αίτηση για ειδικότητα Β). Έλαβα τον διορισμό για τη νέα ειδικότητα και έχω περιθώριο μία εβδομάδα να παρουσιαστώ αλλά όπως έγραψα επιθυμώ να επιστρέψω στην προηγούμενη ειδικότητα και ας είμαι στο τέλος της λίστας. Με λίγα λόγια μπορώ να διαγραφώ ξανά από τη λίστα (δηλαδή δεύτερη φορά διαγραφή) και να κάνω νέα αίτηση (ουσιαστικά τρίτη αίτηση) για την ειδικότητα Α ή δεν γίνεται κάτι άλλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, annanna said:

Όμως αποφάσισα ότι θα κάνω αυτό που εγώ επιθυμώ και έτσι θέλω οριστικά και αμετάκλητα να επιστρέψω στην αρχική ειδικότητα (που έχει γενικό και ειδικό μέρος). Είχα σκοπό να πάω τη Δευτέρα στην περιφέρεια να ζητήσω διαγραφή αλλά με άγχωσαν κάποιοι γνωστοί ότι αν ζητήσω διαγραφή δευτερη φορά, ίσως να μην μπορώ να ξανακάνω αίτηση για ειδικότητα και γι αυτό πρέπει υποχρεωτικά να αποδεχθώ την δεύτερη ειδικότητα που δεν θέλω πλέον να κάνω. Τι ισχύει τελικά?

Συγγνώμη, οι γνωστοί σου δουλεύουν στη Διεύθυνση Υγείας, στο γραφείο ιατρικών ειδικοτήτων ;;;

Διαφορετικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει κάθε φορά να ακούμε το advanced paparology που μπορεί να σκεφτεί να μας πει ο καθένας...

Εγώ δεν έχω υπόψιν μου κανένα περιορισμό που να σε εμποδίζει να αλλάξεις ειδικότητα όσες φορές θέλεις... Όπως όμως και να' χει, τα πράγματα είναι πολύ απλά:

Πάνε στη Διεύθυνση Υγείας και ρώτα τους!!! Με αυτό ασχολούνται!!!

4 ώρες πριν, annanna said:

Δεν έχει να κάνει με την μία ή την άλλη ειδικότητα ως ειδικότητες αλλά με το γεγονός ότι υπάρχει πρόβλημα με κάποιο μέλος της οικογένειας μου και άλλαξα ειδικότητα για να είμαι κοντά στο σπίτι(οπου στο νοσοκομείο δίνουν τη δεύτερη ειδικότητα) όμως τελικά βρήκαμε κάποιον τρόπο και πλέον μπορώ να φύγω και γι αυτό  ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω ειδικότητα ή πρέπει οριαστικά να αποδεχθώ τον διορισμό μου ώστε να μην μείνω χωρίς ειδικότητα. Ευχαριστώ.

Δεν είναι όλοι οι γραφειοκράτες τέρατα (κηφήνες ίσως, αλλά σίγουρα τόσα χρόνια κάνουν το ίδιο πράγμα, κάποια αξιοπιστία την έχουν...) !! Εξήγησε την κατάσταση και ρώτα τους τι προβλέπει η κείμενη νομοθεσία.

6 ώρες πριν, annanna said:

Αν υπάρχει η δυνατότητα να ξανακάνω αίτηση, τι είναι καλύτερα να κάνω? Να διαγραφώ τη Δευτέρα ή να περιμένω μία ακόμη εβδομάδα να λήξει η προθεσμία? Τέλος, αν και δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αν ξανακάνω αίτηση, θα κάνω ειδικότητα με βάση το παλαιό ΦΕΚ και όχι με το πρόσφατο διότι διάβασα ότι το νεο ισχύει μόνο για όσους κάνουν πρώτη φορά αίτηση μετά τη δημοσίευση. Σωστά? Ευχαριστώ πάρα πολύ σε όποιον γνωρίζει και έχει διάθεση να απαντήσει.

Το καλύτερο είναι να πας άμεσα στη Διεύθυνση Υγείας και να δεις τι θα σου πούνε.

Γνώστες των πάντων δεν είμαστε, και όπως συμβουλεύω και σε άλλες περιπτώσεις:

"ΜΗΝ ΥΠΟΘΕΤΕΤΕ, ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ!!! ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΑ, ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΗΖΕΤΕ, ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ, ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΝΟΜΟΥΣ!!! ΟΠΟΙΟΣ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΕΝ ΖΕΙ !!!"

3 ώρες πριν, annanna said:

Με λίγα λόγια μπορώ να διαγραφώ ξανά από τη λίστα (δηλαδή δεύτερη φορά διαγραφή) και να κάνω νέα αίτηση (ουσιαστικά τρίτη αίτηση) για την ειδικότητα Α ή δεν γίνεται κάτι άλλο?

Όριο στην αλλαγή ειδικότητας γνωρίζω ότι έχει μόνο ο στρατός (μέχρι δύο φορές μόνο μπορείς να δώσεις εξετάσεις για να περάσεις στην ειδικότητα που θέλεις, δηλαδή μόνο μία ευκαιρία, εάν δηλαδή αρχικά δεν πιάσεις τους βαθμούς που απαιτούνται, για να σε βάλουνε σε άλλη).

Δεν έχω υπόψιν μου περιορισμό στο πόσες φορές μπορείς να κάνεις αίτηση για αλλαγή ειδικότητας. Και εσύ δεν έχεις άλλη επιλογή. Θα πας στη Διεύθυνση Υγείας να ρωτήσεις. Και αφού σου πουν τις διαθέσιμες επιλογές σου, τότε να σε πιάσει η απόγνωση.

Στην τελική, εάν δεν μπορείς να κάνεις αλλαγή, δεν θα σε αφήσουν να την κάνεις, οπότε τι το συζητάμε. Πάνε, δες και αναλόγως πανικοβάλλεσαι...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Συγγνώμη που μιλάω έτσι, αλλά όλα αυτά τα "κάποιοι γνωστοί", "μου είπανε", "ίσως" κ.τ.λ. τέτοια μου δίνουν στα νεύρα, γιατί πραγματικά ακούς να διαδίδεται οτιδήποτε κουλό μπορείς να φανταστείς...  Δεν λέω ότι απαραίτητα σου είπαν κάτι ανακριβές, αλλά αφού δεν το άκουσες από την ίδια τη διεύθυνση υγείας κακώς αναρρωτιέσαι, πρέπει αναγκαστικά να πας από εκεί (καλύτερα όχι τηλέφωνο) να λύσεις τις απορίες σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.