Jump to content

Παραίτηση ειδικευόμενου


Gus

Recommended Posts

Σε περίπτωση που ένας ειδικευόμενος παραιτηθεί έχει κυρώσεις;

Μπορείς να κάνεις αίτηση για άλλη θέση, ή υπάρχει ο περιορισμός που υπάρχει στους επικουρικούς;

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις εκπαιδευτική άδεια στο δεύτερο χρόνο ειδικότητας, να σηκωθείς να φύγεις έξω και αν βρεις θέση παραιτείσαι μετά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

περιορισμός σίγουρα δεν υπάρχει. Όντως τρως την αναμονή από την αρχή αφού κάνεις νέα αίτηση. Τώρα για να πάρεις εκπαιδευτική άδεια στο 2ο χρόνο και να φύγεις έξω θα πρέπει να έχεις τρελό βύσμα. Ακόμη και στο τελευταίο έτος της ειδικότητας δεν είναι εύκολο να πάρεις εκπαιδευτική άδεια για το εξωτερικό και αν την πάρεις θα είναι για συγκεκριμένο νοσοκομείο που θα πρέπει να σε έχει ήδη δεχθεί.Και τότε θα το σκεφτείς διπλά να το χάσεις (γιατί θα χάσεις και τα 2 αν παραιτηθείς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστω για τις απαντήσεις!

Τρελή αναμονή δε θα έχω αφού κάνω κομάτι ειδικότητας σε επαρχιακό νοσοκομείο και τρέχει παράλληλα η αναμονή σε νοσοκομείο που δίνε πλήρη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης για οσο καιρο ησουν ειδικευομενος στη θεη απ την οποια παραιτηθηκες, για το αντιστοιχο χρονικο διαστημα τη νεα θεση δε θα πληρωνεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης για οσο καιρο ησουν ειδικευομενος στη θεη απ την οποια παραιτηθηκες, για το αντιστοιχο χρονικο διαστημα τη νεα θεση δε θα πληρωνεσαι.

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό:

α) αν παραιτηθείς για άλλη θέση στην ίδια ειδικότητα που είχες πριν, τότε πληρώνεσαι κανονικά (γιατί η συνολική διάρκεια ειδικότητας είναι η ίδια)

β) αν παραιτητθείς για άλλη ειδικότητα, τότε εξαρτάται απόλυτα από τον αριθμό των χρόνων που είχες κάνει και τη διάρκεια των δύο ειδικοτήτων. Πχ παθολόγος που παραιτείται στην αρχή του 3ου χρόνου για καρδιολογία (2+4) μάλλον δεν θα έχει καμία κύρωση τέτοια.

Χειρουργός που παραιτείται για καρδιολόγος όμως στην αρχή του 3ου χρόνο της καρδιολογικ΄ς (να πούμε καμια μ... να περνάει και η ώρα) θα χάσει τη διαφορά μισθούς 2 χρόνων γιατί δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει σαν χρόνο ειδίκευσης στη δεύτερη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά για να απαντήσω στην ερώτησή μου: δεν υπάρχει καμία κύρωση.

Απλά δεν έχεις τη δυνατότητα να ξαναδηλώσεις σε άλλο νοσοκομείο που δίνει μερική ειδικότητα.

Επισης για οσο καιρο ησουν ειδικευομενος στη θεη απ την οποια παραιτηθηκες, για το αντιστοιχο χρονικο διαστημα τη νεα θεση δε θα πληρωνεσαι.

Δέν έχω τέτοιο πρόβλημα αφού θα κάνω την ίδια ειδικότητα, απλά σε άλλο νοσοκομείο, μετά από μερικά χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παραιτηθείς πχ πριν ολοκληρώσεις την χειρουργική για σπαστη ειδικότητα δεν μπορεί να φύγει ο διορισμός σου για το 2 κομματι αν δεν προσκομίσεις χαρτι ότι ολοκληρωσες το προαπαιτουμενο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν παραιτηθείς πχ πριν ολοκληρώσεις την χειρουργική για σπαστη ειδικότητα δεν μπορεί να φύγει ο διορισμός σου για το 2 κομματι αν δεν προσκομίσεις χαρτι ότι ολοκληρωσες το προαπαιτουμενο

σορρυ για το quote δεν ειμαι ειδικευομενος χειρουργικης αλλα οφθαλμολογιας...

σκεφτομαι με το τελος του μαιου να παραιτηθω.κανονικα θα τελειωνα 15 Σεπτεμβριου.αυτους τους 3.5 μηνες λοιπον θα τους κανω στο γεννηματα(οπου τρεχει η αναμονη μου για συνεχιση και ολοκληρωση ειδικοτητας).Γνωριζει κανεις διαδικασιες απαιτουμενα δικαιολογητικα κλπ πιθανες παγιδες,ωστε να μην τρεχω τελευταια στιγμη?στο γεννηματα με κοβω να πηγαινω 2012-2013....απο τον ιατρικο συλλογο να ξεγραφτω,και να γραφτω στην πολη μου οπου εκανα κ αγροτικο?Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'όσο ξέρω το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα χαρτί από το νοσοκομείο όπου εργάζεσαι που να λέει πόσον καιρό έκανες ειδικότητα ούτως ώστε να αφαιρεθεί από εκεί όπου θα κάνεις πλήρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι ακριβώς είναι. Εάν τρέχει η αναμονή σου στο δεύτερο κομμάτι και είσαι σε ενιαίας τοποθέτησης ειδικότητα (όχι με γενικό και ειδικό μέρος), τότε δεν αλλάζει τίποτα. Σταματάς τώρα από το επαρχιακό νοσοκομείο (για να κάνεις και τις διακοπές σου βρε παιδί) και περιμένεις την σειρά σου για το δεύτερο νοσκομείο που έχεις δηλώσει. Εκεί θα παρουσιάσεις το χαρτί από το προηγούμενο νοσκομείο που θα λέει πόσο καιρό ειδικεύθηκες εκεί συν το χαρτί από το τρίμηνο του αγροτικού σου (εφόσον έχεις κάνει) και θα αφαιρεθεί το σύνολο των μηνών από τον απιτούμενο χρόνο της ειδικότητας σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(για να κάνεις και τις διακοπές σου βρε παιδί)

...ααχ τι ειπες τωρα...Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Ο λογος για τον οποιο σκεφτομαι να παραιτηθω ειναι στην ουσια οτι σκεφτομαι να ανεβω γερμανια για εκμαθηση γλωσσας το καλοκαιρι οπως μου δοθηκε αυτη η ιδεα απο καποιον φιλο nickosF...αλλα ακομα ειμαι υπο σκεψη...για να δουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σορρυ για το quote δεν ειμαι ειδικευομενος χειρουργικης αλλα οφθαλμολογιας...

σκεφτομαι με το τελος του μαιου να παραιτηθω.κανονικα θα τελειωνα 15 Σεπτεμβριου.αυτους τους 3.5 μηνες λοιπον θα τους κανω στο γεννηματα(οπου τρεχει η αναμονη μου για συνεχιση και ολοκληρωση ειδικοτητας).Γνωριζει κανεις διαδικασιες απαιτουμενα δικαιολογητικα κλπ πιθανες παγιδες,ωστε να μην τρεχω τελευταια στιγμη?στο γεννηματα με κοβω να πηγαινω 2012-2013....απο τον ιατρικο συλλογο να ξεγραφτω,και να γραφτω στην πολη μου οπου εκανα κ αγροτικο?Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 years later...

Έτσι ακριβώς είναι. Εάν τρέχει η αναμονή σου στο δεύτερο κομμάτι και είσαι σε ενιαίας τοποθέτησης ειδικότητα (όχι με γενικό και ειδικό μέρος), τότε δεν αλλάζει τίποτα. Σταματάς τώρα από το επαρχιακό νοσοκομείο (για να κάνεις και τις διακοπές σου βρε παιδί) και περιμένεις την σειρά σου για το δεύτερο νοσκομείο που έχεις δηλώσει. Εκεί θα παρουσιάσεις το χαρτί από το προηγούμενο νοσκομείο που θα λέει πόσο καιρό ειδικεύθηκες εκεί συν το χαρτί από το τρίμηνο του αγροτικού σου (εφόσον έχεις κάνει) και θα αφαιρεθεί το σύνολο των μηνών από τον απιτούμενο χρόνο της ειδικότητας σου.

Πάνω σε αυτό, μήπως αν παραιτηθώ από νοσοκομείο μερικής για να περιμένω να πάω στο πλήρης, διαγράφομαι από τη λίστα του πλήρης και υποχρεώνομαι να ξανακάνω δήλωση και να μπω τελευταίος (άρα θα περιμένω περισσότερο)? Κάπου το άκουσα αυτό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ(ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ)- ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ (ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ )- ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΧΑΝΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ(ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ)

ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΛΏΣΕΙ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ(ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ)- ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ (ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ )- ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΗΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΧΑΝΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ(ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ)

ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΛΏΣΕΙ???

ΝΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα!!! Έχω και γω μια απορία.... το νοσοκομείο που είμαι τώρα ειναι σε κοινή λίστα με ένα άλλο νοσοκομείο....εγώ ήθελα να πάω στο 2ο νοσοκομείο και όχι σε αυτό που ειμαι τώρα, όμως επδ η λίστα ήταν κοινή δεν μπορούσα να διαλέξω...
τωρα ακούγεται πως θα γίνει διαχωρισμός της λίστας...οπότε και σκέφτομαι να παραιτηθώ και να βάλω τα χαρτιά μου για το άλλο νοσοκομείο που ήθελα και να παω απο την αρχή... οι απορρίες μου είναι οι παρακάτω :

1) Μπορώ κανονικά εφόσον παραιτηθώ και είναι πλέον 2 διαφορετικές λίστες για διαφορετικά νοσοκομεία να βάλω τα χαρτιά μου για το άλλο νοσοκομείο; (δλδ όπως θα γινόταν και να δήλωνα σε οποιοδήποτε άλλο νοσοκομείο αν παραιτούμουν και να έβαζα τα χαρτιά μου απο την αρχή; )

2) Μου είπαν απο την διευθυνση υγείας οτι εφόσον παραιτηθώ και πάρει αριθμό πρωτοκόλου η παραίτηση μπορώ να ξανακάνω την αίτηση ακόμα και την ίδια ημέρα; όντως ισχύει κάτι τέτοιο;

3) Υπάρχει καμία ποινή-κύρωση το να παραιτηθείς απο ένα νοσοκομείο και να μπείς πάλι σε λίστα αναμονής; ή το μονο που αντιμετωπίζεις είναι η εκ νέου αναμονή για τ νέο νοσοκομείο;


Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Μετά από πόσο διάστημα από το διορισμό του σε νοσοκομείο για ειδικότητα μπορεί ένας γιατρός να παραιτηθεί; Υπάρχει ποινή αν παραιτηθεί κανείς λίγες μέρες μετά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Αν υπηρετήσεις έναν μήνα στο νοσοκομείο που κάνεις το γενικό μετα η θέση σου παραμένει στο ειδικό. Αν παραιτηθείς δεύτερη φορά σβήνεσαι από λίστα για ειδικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.