Jump to content

Κλινικός διατροφολόγος (ιατρός)


marianna81

Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ. Εχω την εξής απορία. Τι ακριβώς σημαίνει ο όρος «κλινικός διατροφολόγος»(ιατρός) στην Ελλάδα? Έχουν αρχίσει να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια τελευταία. Αναγνωρισμένη ειδικότητα σαφώς δεν υπάρχει στη χώρα μας. Κάποιοι απ’αυτούς είναι γενικοί ιατροί, οπότε υποθέτω θα μου απαντήσετε ότι πρόκειται για κάποια εξειδίκευση-αν και από μια ενημέρωση που μας είχαν κάνει δε θυμάμαι να υπήρχε τέτοια. Γνωρίζω όμως και αρκετά άτομα που δεν είναι καν ειδικοί, έχουν κάνει πχ το γενικό μέρος κάποιας ειδικότητας μόνο. Τι ισχύει σ’αυτή την περίπτωση? Πρόκειται για κάποια σεμινάρια που τους χορηγούν το συγκεκριμένο τίτλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποψιάζομαι ότι είναι ιατροί που έχουν κάνει μεταπτυχιακό στη διαιτολογία και προσπαθούν να πλασαριστούν ως πιο επιστήμονες από τους αποφοίτους του Χαροκοπείου πχ. Εννοείται ότι δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερω ατομο που με ενα πτυχιο διαιτολογιας της πλακας απο Βρετανικο Πανεπιστημιο Δ Κατηγοριας ανοιξε γραφειο Ελλαδα και εχει εσοδα 7000 ευρω μηνιαιως. Αυτο μετα απο 3 χρονια σπουδες-διακοπες. Αμα περιμενουμε εμεις οι γιατροι μεχρι να βγαζουμε τοσα θα περιμενουμε πολυ οποτε γιαυτο καποιοι το γυρισανε σε διαιτολογια. Και δυστυχως στη Ελλαδα ακομα και τωρα οτι δηλωσεις εισαι. Επαναλαμβανω οτι επισημα δεν υπαρχει ουτε ειδικοτητα διαιτολογιας ουτε σεξολογιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα φίλη μου από ΤΕΙ διατροφής που μπήκε τυχαία με 11 βγάζει τώρα περισσότερα από μένα (εντάξει, μάλλον όλοι βγάζουν περισσότερα, αλλά λέμε τώρα)

Α! και όσο "σπούδαζε" μου έλεγε: βρε τα ίδια μαθήματα κάνετε κι εσείς κι εμείς, έρχεται και σε μας ο Καφάτος και μας κάνει διαλέξεις...

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οντως δεν υπαρχει ακομη στην Ελλαδα η ειδικοτητα της Κλινικης Διατροφολογιας ως ιατρικη ειδικοτητα...τα διαφορα φρουτα :splats::splats::splats: που παρουσιαζονται ως Κλινικοι Διατροφολογοι Ιατροι...δε ξερω τι τιτλους εχουν,ισως εισαγομενους!Παντως στην Ιταλια υπαρχει αυτη η ειδικοτητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επίθετο κλινικός μπροστα απο το διαιτολόγος εντυπωσιάζει τον κόσμο, που φαντασιώνεται και γουστάρει να φαντασιώνεται ότι ο διαιτολόγος που τους τα παίρνει χοντρά , έχει βοηθήσει βαριά ασθενείς σε νοσοκομεία, οπότε μπορεί να τους βοηθήσει καλύτερα από ένα απλό διαιτολόγο. Φυσικά αυτό είναι λάθος σε 2 επίπεδα. Πρώτον, ο κλινικός, δεν έχει κάνει τίποτα πιο κλινικό από τους μη κλινικούς. Και δεύτερον, άμα δεν το ράψεις.....

Είναι κλασσική τεχνική και στα κέντρα αδύνατισματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, αν δεν έχεις τίποτα δεν πειράζει, αν όμως έχεις διαβήτη, θυρεοειδή, υπέρταση κλπ, γενικά παίρνεις φάρμακα, και θες να αδυνατίσεις, καλύτερα να σε παρακολουθεί γιατρός παρά διατροφολόγος των ΤΕΙ. Βέβαια, οι ενδοκρινολόγοι είναι συνήθως οι πιο κατάλληλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ακριβως.στη θεσσαλονικη εχω δει πολλες ταμπελες ενδοκρινολογος-κλινικος διατροφολογος.ερχονται δυσκολοι καιροι πρεπει να βγαλουν κανα φραγκο οι ανθρωποι. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα φίλη μου από ΤΕΙ διατροφής που μπήκε τυχαία με 11 βγάζει τώρα περισσότερα από μένα (εντάξει, μάλλον όλοι βγάζουν περισσότερα, αλλά λέμε τώρα)

Α! και όσο "σπούδαζε" μου έλεγε: βρε τα ίδια μαθήματα κάνετε κι εσείς κι εμείς, έρχεται και σε μας ο Καφάτος και μας κάνει διαλέξεις...

:anavwfwties:

Με ενοχλεί αυτό το "σπούδαζε" και το "τυχαία με 11" που βάζεις δίπλα από το "ΤΕΙ"... έχω περάσει από ΤΕΙ και εγώ πριν την Ιατρική και σε βεβαιώνω ότι και διάβασμα είχε, και καλά "μυαλά" σπουδάζουν, και εργαστήρια ανύπαρκτα (όπως της Ιατρικής) ΔΕΝ έχουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι ακριβως.στη θεσσαλονικη εχω δει πολλες ταμπελες ενδοκρινολογος-κλινικος διατροφολογος.ερχονται δυσκολοι καιροι πρεπει να βγαλουν κανα φραγκο οι ανθρωποι. :rolleyes:

emarup

Αινταααα!!!Με βλεπω μετα απο χρονια αναμονης ...με τη μαγκουριτσα να προσπαθω να πεισω τις χοντρες να κοψουν τη μασα.....

ο,τι απαρνιεμαι τωρα,αυτο θα λουστω στο μελλον...κι ετσι οπως θα εχω καταντησει απ'την αναμονη,τα αγροτικα και τις κακουχιες...δε θα πειθω κιολας ως "διαιτολογα"!!Ατιμη Ενδοκρινολογια που αλλους τους ανεβαζεις...κι αλλους τους ριχνεις στα σαγονια των κοιλιοδουλων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

Με ενοχλεί αυτό το "σπούδαζε" και το "τυχαία με 11" που βάζεις δίπλα από το "ΤΕΙ"... έχω περάσει από ΤΕΙ και εγώ πριν την Ιατρική και σε βεβαιώνω ότι και διάβασμα είχε, και καλά "μυαλά" σπουδάζουν, και εργαστήρια ανύπαρκτα (όπως της Ιατρικής) ΔΕΝ έχουν...

Με προκάλεσες και θα αμολήσω τα σκυλιά... :anavwfwties:

Σλίπυ! Τρέχα! Δικός σου! Μη σου στερήσω τη χαρά... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' ότι θυμάμαι η κλινική διατροφολογία είναι ειδικότητα που αποκτάται στην Χαροκόπειο η οποία είναι ΑΕΙ.

Δεν εχει καμία σχέση με Ιατρική και ασχολειται με τη διατροφή στα πλαίσια της νοσηλείας του ασθενούς.

Τι σχέση έχουν οι ενδοκρινολόγοι με το θέμα και ακόμα περισσότερο οι των χοντροκωλάδικων με το άθλημα δεν ξέρω.

Πολλώ δε πως μπορεί ένας κλινικός διατροφολόγος να έχει ιατρείο.

Που να τους βρεί στο ιατρείο τους νευρολογικούς ή χειρουργικούς ασθενείς ή τους διαβητικούς να ρυθμίσει θερμίδες και ιχνοστοιχία και να ρυθμίσει το ζάχαρο με δίαιτα;

Η απάτη προς τους πολίτες μάλλον πάει σύνεφο στην χώρα μας. Και μπορεί να έχουμε σκυλιά να συμμαζεύουμε όποιον λέει πολλά αλλά δεν βλέπω να κάνουμε τίποτα να συμμαζέψουμε τους απατεώνες που λυμμαίνουν τον χώρο μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

Με ενοχλεί αυτό το "σπούδαζε" και το "τυχαία με 11" που βάζεις δίπλα από το "ΤΕΙ"... έχω περάσει από ΤΕΙ και εγώ πριν την Ιατρική και σε βεβαιώνω ότι και διάβασμα είχε, και καλά "μυαλά" σπουδάζουν, και εργαστήρια ανύπαρκτα (όπως της Ιατρικής) ΔΕΝ έχουν...

Με προκάλεσες και θα αμολήσω τα σκυλιά... :anavwfwties:

Σλίπυ! Τρέχα! Δικός σου! Μη σου στερήσω τη χαρά... :bloodomen:

Μάλλον είναι απασχολημένος, θα αναπληρώσω μέχρι να επιστρέψει..

Σίγουρα σπουδάζουν μυαλά στα ΤΕΙ μας! Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια φίλη ΤΕΙ νοσηλευτικής στην Θεσσαλονίκη.. Καθώς το ΤΕΙ είναι στην Σίνδο κ απέχει αρκετά

από το κέντρο είχε περάσει αρκετά μαθήματα διαβάζοντας στο λεωφορείο πηγαίνοντας να δώσει εξετάσεις!

Πιστεύω ότι ο απόφοιτος ιατρικής θα μπορούσε να βγάζει ένα ΤΕΙ το εξάμηνο χωρίς να υπερβάλλω.

Το ότι τα εργαστήρια σε μερικές ιατρικές σχολές είναι όντως για το π... δε σημαίνει ότι μια σειρά πρίζες σε έναν πάγκο είναι επιστήμη...

Στοίχημα ότι οι απόφοιτοι του ΤΕΙ ηλεκτρολογίας αποκλείεται να λύσουν το 4 θέμα της φυσικής των πανελληνίων αν έχει κύκλωμα...

Τελός θα συμφωνήσω ότι το "τυχαία με 11" ήταν απαράδεκτο σχόλιο!

11? τι 11 καλε? Κάτσε γιατί εγώ που πέρασα πριν κάποιοι παράλογοι/αντιδημοκρατικοί/φασίστες/φτουφτουφτου/666 πούν ότι πρέπει να πιάσεις την βάση για να μπείς σε σχολή, θυμάμαι τα επικά 4,5 5,2 κλπ με τα οποία κάποιοι μπήκαν στα αξιόλογα ΤΕΙ της χώρας μας! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι ο απόφοιτος ιατρικής θα μπορούσε να βγάζει ένα ΤΕΙ το εξάμηνο χωρίς να υπερβάλλω.

Το μονο σιγουρο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελός θα συμφωνήσω ότι το "τυχαία με 11" ήταν απαράδεκτο σχόλιο!

11? τι 11 καλε? Κάτσε γιατί εγώ που πέρασα πριν κάποιοι παράλογοι/αντιδημοκρατικοί/φασίστες/φτουφτουφτου/666 πούν ότι πρέπει να πιάσεις την βάση για να μπείς σε σχολή, θυμάμαι τα επικά 4,5 5,2 κλπ με τα οποία κάποιοι μπήκαν στα αξιόλογα ΤΕΙ της χώρας μας

Μην ξεχνάτε ότι εγώ είμαι παλιά (ως παμπάλαια) και περνούσαμε με το σύστημα των δεσμών, άρα έπρεπε να γράψουμε τουλάχιστον 10 ούτως ή άλλως. Και μάλιστα η εν λόγω φίλη ήταν στην πρώτη δέσμη και στόχευε για πολυτεχνείο (λέμε τώρα), οπότε το τυχαία το έγραψα περισσότερο επειδή ήταν τελείως άσχετο (για τη δέσμη της) ΤΕΙ και όταν μπήκε έλεγε τι στο διάολο είναι αυτό τώρα, και σκεφτόταν να ξαναδώσει, μέχρι που λέει, δεν βαριέσαι ας πάω...

Και μετά ξέρετε τι έγινε; Ενώ εγώ βολόδερνα κάπου στο έκτο έτος ακόμα, έρχεται μια μέρα μια φίλη της μάνας μου (μέναμε στην ίδια γειτονιά και γνωριζόμασταν όλα τα κορίτσια και οι μανάδες) και μου λέει: Ακόμα να πάρεις πτυχίο εσύ; Η φίλη σου η τάδε τελείωσε κιόλας και άνοιξε ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ και πάει πολύ καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με το drkot αλλά όχι απόλυτα...μεταξύ μας δεν είναι και πυρηνική φυσική να ρυθμίσεις θερμίδες, μέταλλα κι ιχνοστοιχεία, και οι διαιτολόγοι των νοσοκομείων πίνακες έχουν.

Επίσης συμφωνώ αν και όχι απόλυτα με όσους βλέπουν τους γιατρούς ως πιο έξυπνους από τους αποφοίτους ΤΕΙ...θέλετε να θυμηθούμε τί φρούτα είχαμε ως συμφοιτητές ή τα αστέρια του βορρά που έχουν πάρει άδεια άσκησης τα τελευταία δύο χρόνια...καλύτερα ειλικρινές 11 και ΤΕΙ μεσολογγίου παρά μουσαντένιο 14 και Ιατρική στο Νόβισαντ (τυχαία η επιλογή της πόλης, γιατί αν έχετε παρατηρήσει όποτε λέμε κάποια πόλη αμέσως σπεύδουν να παρουσιάσουν το site της ιατρικής εκεί και ότι από εκεί αποφοίτησε κάποιος σπουδαίος μολδοβλάχος ιατρός).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μου λέει: Ακόμα να πάρεις πτυχίο εσύ; Η φίλη σου η τάδε τελείωσε κιόλας και άνοιξε ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ και πάει πολύ καλά...

Αφου δε βγηκες με κανενα περιστροφο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμένα φίλη μου από ΤΕΙ διατροφής που μπήκε τυχαία με 11 βγάζει τώρα περισσότερα από μένα (εντάξει, μάλλον όλοι βγάζουν περισσότερα, αλλά λέμε τώρα)

Α! και όσο "σπούδαζε" μου έλεγε: βρε τα ίδια μαθήματα κάνετε κι εσείς κι εμείς, έρχεται και σε μας ο Καφάτος και μας κάνει διαλέξεις...

:anavwfwties:

Με ενοχλεί αυτό το "σπούδαζε" και το "τυχαία με 11" που βάζεις δίπλα από το "ΤΕΙ"... έχω περάσει από ΤΕΙ και εγώ πριν την Ιατρική και σε βεβαιώνω ότι και διάβασμα είχε, και καλά "μυαλά" σπουδάζουν, και εργαστήρια ανύπαρκτα (όπως της Ιατρικής) ΔΕΝ έχουν...

Κι επειδή εγώ έκανα το αντιθετο από εσένα(πρώτα τελείωσα την ιατρική και τώρα γράφτηκα σε ένα ΤΕΙ) θέλω να σου πω ότι μάλλον υπερβάλλεις ως προς το πολύ διάβασμα και τα σπουδαία μυαλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορίστε που μας έχει καταντήσει η ανεργία, πάμε και στα ΤΕΙ μετά την ιατρική τώρα. Ιατρική για χόμπι και ΤΕΙ για δουλειά!

Κι όχι τίποτ' άλλο, η γενιά μου δεν μπορεί καν να χρησιμοποιήσει το 10%.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε νταξ τώρα απαξιώ να σχολιάσω...

Υπάρχει όμως ένα σοφό ρητό...που λέει:

"Η πρώτη σχολή που τελειώνει κάποιος, αντικατοπτρίζει και τις πραγματικές του δυνατότητες".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορίστε που μας έχει καταντήσει η ανεργία, πάμε και στα ΤΕΙ μετά την ιατρική τώρα. Ιατρική για χόμπι και ΤΕΙ για δουλειά!

Κι όχι τίποτ' άλλο, η γενιά μου δεν μπορεί καν να χρησιμοποιήσει το 10%.

:anavwfwties:

[/quote

Ε,όχι για δουλειά...Για να περάσει ο καιρός μάλλον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε νταξ τώρα απαξιώ να σχολιάσω...

Υπάρχει όμως ένα σοφό ρητό...που λέει:

"Η πρώτη σχολή που τελειώνει κάποιος, αντικατοπτρίζει και τις πραγματικές του δυνατότητες".

Καλησπέρα.. η πρώτη σχολή που τελειώνει κάποιος, είναι χαρακτηριστική του βαθμού που έγραψε στις εξετάσεις και όσων συνδεόνται με αυτό (διάβασμα, δεξιότητες, θυσίες προσωπικές,τύχη ), της κοινωνικής και οικονομικής του θέσης, της οικογενειακής του κατάστασης, του τρόπου με τον οποίο χειρίζεται την καθημερινότητά του, της στάσης του απέναντι στο ζήτημα "επιβίωση" και "επάγγελμα"... στη λίστα μπορείτε να προσθέσετε και άλλα... Σκεφτείτε λίγο.. αυτοί που γράφουν ότι θα τελείωναν το ΤΕΙ σε ένα εξάμηνο (δηλαδή είναι 8 φορές "καλύτεροι" από τους άλλους), αυτοί που απαξιούν να σχολιάσουν, αυτοί που έχουν πιο πολλές "πραγματικές δυνατότητες" (πως ορίζεται αυτό αντικειμενικά?), είναι αυτοί που καλούνται να υπηρετήσουν τον άρρωστο συνάνθρωπο..

Καλό βράδυ, επιστροφή στο ποδόσφαιρο τώρα ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε νταξ τώρα απαξιώ να σχολιάσω...

Υπάρχει όμως ένα σοφό ρητό...που λέει:

"Η πρώτη σχολή που τελειώνει κάποιος, αντικατοπτρίζει και τις πραγματικές του δυνατότητες".

Καλησπέρα.. η πρώτη σχολή που τελειώνει κάποιος, είναι χαρακτηριστική του βαθμού που έγραψε στις εξετάσεις και όσων συνδεόνται με αυτό (διάβασμα, δεξιότητες, θυσίες προσωπικές), της κοινωνικής και οικονομικής του θέσης, της οικογενειακής του κατάστασης, του τρόπου με τον οποίο χειρίζεται την καθημερινότητά του, της στάσης του απέναντι στο ζήτημα "επιβίωση" και "επάγγελμα"... στη λίστα μπορείτε να προσθέσετε και άλλα... Σκεφτείτε λίγο.. αυτοί που γράφουν ότι θα τελείωναν το ΤΕΙ σε ένα εξάμηνο (δηλαδή είναι 8 φορές "καλύτεροι" από τους άλλους), αυτοί που απαξιούν να σχολιάσουν, αυτοί που έχουν πιο πολλές "πραγματικές δυνατότητες" (πως ορίζεται αυτό αντικειμενικά?), είναι αυτοί που καλούνται να υπηρετήσουν τον άρρωστο συνάνθρωπο..

Καλό βράδυ, επιστροφή στο ποδόσφαιρο τώρα ....

Ακριβώς, επέστρεψε καλύτερα στην μπάλα, γιατί ούτε εσύ δε βγάζεις νόημα από αυτά που έγραψες.

Προφανώς θίχτηκες επειδή έχεις ο ίδιος τελειώσει πρώτα ΤΕΙ.

Κανείς δεν είπε ότι όοοοοοοοοολοι όσοι μπαίνουν ιατρική είναι μυαλά και όοοοοοοοοοοολοι όσοι μπαίνουν ΤΕΙ βλάκες ή ανίκανοι, αλλά ναι, όπως και να το κάνουμε, η πλεινότητα αυτών που μπαίνουν ιατρική είναι καλύτεροι από άποψη μυαλού δυνατοτήτων και αυτών που ανέφερες (διάβασμα, δεξιότητες, θυσίες προσωπικές,τύχη ), όπως η πλειψηφία αυτών που εισάγονται ΤΕΙ (τουλάχιστον αυτοί που έχουν πολύ χαμηλή βαθμολογία και άρα όχι ιατρική αλλά ούτε άλλα ΑΕΙ δεν πιάναν) έχουν λιγότερες δυνατότητες να ανταπεξέλθουν σε υψηλού επιπέδου ακαδημα'ι'κές σπουδές. Το θέμα είναι ο καθείς να αξιοποιεί τις δυνατότητες και ικανότητές του όσο το δυνατόν πιο εποικοδομητικά και προς τη σωστή κατεύθυνση

Απλά πολλοί που είχαν απωθημένο και απέτυχαν να μπουν Ιατρική, στα 22-23 τους έχουν πτυχίο και μπορούν να ξεκινήσουν να εργάζονται ενώ ένας συνομήλικός τους φοιτητής Ιατρικής σπουδάζει ακόμα και μετά το πτυχίο τον περιμένουν κάτι χρόνια αναμονής και ανεργίας/εκμετάλλευσης . Οπότε όταν ένας γιατρός ξεκινήσει την ειδικότητα του (στην οποία δουλεύει άπειρες ώρες για ψίχουλα) αυτοί έχουν ήδη φτιάξει τη ζωή τους και τους βγαίνει μια χαιρεκακία .

Όποιος δεν τα΄χει καλά με τον εαυτό του πάντα θα βγάζει κόμπλεξ και θα χαίρεται με τις συμφορές των άλλων . Αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους, σε όλες τις βαθμίδες, ηλικίες, στρώματα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι εχετε παθει αδερφια?παλαβωσατε?τα βαζετε με τα παιδια της νοσηλευτικης κ της διαιτολογιας?καθενας στο ποστο του.μαλλον τρωγομαστε με τα ρουχα μας :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.