Jump to content

[αγροτικός] Αδειες :κανονικες και ειδικές


Dr.Fuck

Recommended Posts

Εφόσον διοριστείς στην ειδικότητα θα ζητήσεις αναρρωτική άδεια και θα στη δώσουν εφόσον καταθέσεις τα ανάλογα δικαιολογητικά. Εκτός και αν θα ανήκεις στο ίδιο νοσοκομείο.

Όταν κάνεις ξανά αγροτικό (το υπόλοιπο) θα υπηρετήσεις το χρονικό διάστημα που απομένει από την ημέρα που έλαβες την αναρρωτική άδεια μέχρι τη συμπλήρωση των 12 μηνών.

Τάσο αναφέρομαι σε ημέρες αναρρωτικής που ήδη έχω πάρει (π .χ απο το καλοκαίρι ) και που υπο φυσιολογικές συνθήκες αν δεν ήμουν υπο διορισμό θα υπηρετούσα στο τέλος του αγροτικού.

Τώρα που θα παραιτηθώ ( σε κάνα μήνα υπολογίζω ) τι θα γίνει με τις ημέρες αυτές που " χρωστάω ". Απο τη δεύτερη σου πρόταση καταλαβαίνω ότι θα τις υπηρετήσω όταν με το καλό ( και αν ) ξανακάνω αγροτικό για να ολοκληρώσω το 12 μηνο. Καλά καταλαβαίνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Last Reply

Έκανες 3 μήνες αγροτικό και πήρες ένα μήνα αναρρωτική άδεια. Συνέχισες μετά ένα μήνα ακόμα αγροτικό και τώρα θα παραιτηθείς για να ξεκινήσεις ειδικότητα. Συνολικά ο χρόνος που υπηρέτησες είναι 4 μήνες. Όταν θα ξανακάνεις αγροτικό θα κάνεις 8 μήνες ώστε να συμπληρώσεις 12 μήνες καθαρό χρόνο υπηρεσίας υπαίθρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πώς να κάνεις θέμα στο υπουργείο για 5 επιπλέον ημέρες άδειας,όταν υπάρχουν συνάδελφοι αγροτικοί που παίρνουν άδεια από τη σημαια 2 και 3 φορές την εβδομάδα;

emrespect
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

την αναρρωτικη αδεια την υπηρετεις εστω κ αν ειναι μονο μια-δυο μερες?

γιατι σε παλαιοτερη ερωτηση στο υπουργειο ειχαν πει οτι υπηρετεις μονο εαν ειναι πανω απο 15μερες αλλα το γραφειο προσωπικου στο κυ λεει οτι την υπηρετεις εστω κ μια μερα...ξερει κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά την κρίση της Υπηρεσίας δύναται να χορηγηθεί στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Σε περίπτωση που μετά την συμπλήρωση έντεκα ( 11 ) και πλέον μηνών πραγματικής υπηρεσίας υπαίθρου χορηγηθεί σε γιατρό που υπηρετεί, αναρρωτική (για σοβαρό λόγω) άδεια η οποία βεβαιώνεται από την Α/θμια Υγειονομική επιτροπή και αυτή καλύπτει τον υπόλοιπο μέχρι την εκπλήρωση χρόνο. Αποδεσμεύεται έτσι η θέση και υλοποιείται η τοποθέτηση και ανάληψη υπηρεσίας του επόμενου γιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση:1)τις ημερες απεργιας τις υπηρετεις?γιατι σε ολο το δημοσιο τομεα φυσικα κ δεν υπηρετουνται αλλα εδω λενε οτι για τους αγροτικους δεν υπολογιζονται στη θητεια κ υπηρετουνται(κ ισχυριζονται οτι υπαρχει καποιο φεκ...)

2)εχει παρει καποιος 3ημερες αναρρωτικης αδειας κ η θητεια του τελειωνει κανονικα π.χ.24μαρτιου (ημερα τεταρτη)-ποτε θα τελειωσει?

συμφωνα με τη λογικη θα τελειωνει 27μαρτιου (ημερα σαββατο) αρα τελος παντων τη δευτερα μπορει να παρει τις βεβαιωσεις του κ να φυγει

εδω το γραφειο προσωπικου λεει οτι επειδη μεσολαβουν μη εργασιμες ημερες (25/3,27/3)πρεπει οι τρεις μερες αναρρωτικης να υπολογιστουν μονο σε εργασιμες κ να δουλεψεις δλδ 26/3 29/3 κ 30/3.Βεβαια ο διευθυντης ιατρικης υπηρεσιας διαφωνει με αυτο αλλα το γραφειο προσωπικου επιμενει κ το υπουργειο δεν απαντησε στο τηλ.Θα ξαναπροσπαθησω αυριο απλα λεω αν καποιος ξερει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν επιασα απτην αρχη την συζητηση οποτε δεν ξερω κατα ποσο σας αφορα αυτο που θα γραψω

οταν εκανα αγροτικο(δεν εννοω το τριμηνο) ειχα υπολοιπο αδειας, μιας και δεν το ολοκληρωσα και δεν ειχα παρει ολη την αδεια μου

το υπολοιπο αυτο το μετεφερα στην ειδικοτητα

ενημερο το αρμοδιο γραφειο τοσο του κ.υ. που εκανα αγροτικο οσο και του νοσοκομειου αθηνων που εκανα ειδικοτητα

τωρα,αν καλως εγινε η οχι δεν το ξερω.παντως εγινε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ερωτηση:1)τις ημερες απεργιας τις υπηρετεις?γιατι σε ολο το δημοσιο τομεα φυσικα κ δεν υπηρετουνται αλλα εδω λενε οτι για τους αγροτικους δεν υπολογιζονται στη θητεια κ υπηρετουνται(κ ισχυριζονται οτι υπαρχει καποιο φεκ...)

2)εχει παρει καποιος 3ημερες αναρρωτικης αδειας κ η θητεια του τελειωνει κανονικα π.χ.24μαρτιου (ημερα τεταρτη)-ποτε θα τελειωσει?

συμφωνα με τη λογικη θα τελειωνει 27μαρτιου (ημερα σαββατο) αρα τελος παντων τη δευτερα μπορει να παρει τις βεβαιωσεις του κ να φυγει

εδω το γραφειο προσωπικου λεει οτι επειδη μεσολαβουν μη εργασιμες ημερες (25/3,27/3)πρεπει οι τρεις μερες αναρρωτικης να υπολογιστουν μονο σε εργασιμες κ να δουλεψεις δλδ 26/3 29/3 κ 30/3.Βεβαια ο διευθυντης ιατρικης υπηρεσιας διαφωνει με αυτο αλλα το γραφειο προσωπικου επιμενει κ το υπουργειο δεν απαντησε στο τηλ.Θα ξαναπροσπαθησω αυριο απλα λεω αν καποιος ξερει

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά την κρίση της Υπηρεσίας δύναται να χορηγηθεί στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) Σε περίπτωση που μετά την συμπλήρωση έντεκα ( 11 ) και πλέον μηνών πραγματικής υπηρεσίας υπαίθρου χορηγηθεί σε γιατρό που υπηρετεί, αναρρωτική (για σοβαρό λόγω) άδεια η οποία βεβαιώνεται από την Α/θμια Υγειονομική επιτροπή και αυτή καλύπτει τον υπόλοιπο μέχρι την εκπλήρωση χρόνο. Αποδεσμεύεται έτσι η θέση και υλοποιείται η τοποθέτηση και ανάληψη υπηρεσίας του επόμενου γιατρού.

β) Σε περίπτωση που γιατροί διέκοψαν την υπηρεσία υπαίθρου πριν από την δημοσίευση του ν. 3730/2008 ΦΕΚ 262 / Α΄ / 2008 και είχαν συμπληρώσει την τρίμηνη προεκπαίδευση σε νοσοκομείο και εξάμηνη υπηρεσία υπαίθρου σε Κ.Υ. ή Π. Ι.

γ) Σε γιατρούς που τοποθετήθηκαν για συνέχιση και ολοκλήρωση της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου μετά την 16 – 04 – 2008 και ολοκλήρωσαν την ενεάμηνη υπηρεσία υπαίθρου προ της δημοσίευσης του ν. 3730/2008.

δ) Σε περίπτωση που ο υπολειπόμενος για την συμπλήρωση της προβλεπόμενης υπηρεσίας υπαίθρου χρόνος είναι μικρότερος των δεκαπέντε ημερών.

Μερικές απορίες έχω κι εγώ:

1. Υπηρετείς σε άγονο αγροτικό;

2. Έκανες απεργίας ως αγροτικός ιατρός;

3. Τελικά αναρρωτική άδεια πήρες ή έκανες απεργία;

4. Όταν λες στο δημόσιο τομέα δεν υπηρετείται η "απεργία" τι ακριβώς εννοείς; Φυλακή στο στρατό είναι και θα την υπηρετήσουν;

5. Αν αυτοί ισχυρίζονται πως έχουν ΦΕΚ γιατί δεν ισχυρίζεσαι το ίδιο κι εσύ;

6. Τις μαλακίες που σου ανέφεραν για το ότι την αναρρωτική άδεια την υπηρετείς μόνο σε εργάσιμες ημέρες τις άφησες αναπάντητες;

Γιατί Θεέ μου δε μου τα κάνουν αυτά κι εμένα να γαμηθώ στα γέλια με την ηλιθιότητα που μπορεί να έχει ένας δημόσιος υπάλληλος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές απορίες έχω κι εγώ:

1. Υπηρετείς σε άγονο αγροτικό;

2. Έκανες απεργίας ως αγροτικός ιατρός;

3. Τελικά αναρρωτική άδεια πήρες ή έκανες απεργία;

4. Όταν λες στο δημόσιο τομέα δεν υπηρετείται η "απεργία" τι ακριβώς εννοείς; Φυλακή στο στρατό είναι και θα την υπηρετήσουν;

5. Αν αυτοί ισχυρίζονται πως έχουν ΦΕΚ γιατί δεν ισχυρίζεσαι το ίδιο κι εσύ;

6. Τις μαλακίες που σου ανέφεραν για το ότι την αναρρωτική άδεια την υπηρετείς μόνο σε εργάσιμες ημέρες τις άφησες αναπάντητες;

Γιατί Θεέ μου δε μου τα κάνουν αυτά κι εμένα να γαμηθώ στα γέλια με την ηλιθιότητα που μπορεί να έχει ένας δημόσιος υπάλληλος;

1.οχι

2.ναι

3.κ τα δυο

4.εννοω οτι αν ενας ανθρωπος εχει κανει 100μερες απεργιας για παραδειγμα στο δημοσιο τομεα,ε δε θα του ζητησουν να τις υπηρετησει για αν θεμελιωσει δικαιωμα συνταξης!

5.τους ειπα να μου το δειξουν

6.κ βεβαια τους ειπα οτι ειναι ηλιθιοτητα αυτο κ επειδη εκεινη την ωρα το υπουργειο δεν απαντουσε απευθυνθηκα στον διευθυντη ιατρικης υπηρεσιας εκεινη την ωρα κ συμφωνουσε με εμενα κ καταληξαμε στο οτι θα επικοινωνησουμε με το υπουργειο γιατι το γραφειο προσωπικου επεμενε κ δεν υπηρχε πιθανοτητα να συνεννοηθουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον δεν υπηρετείς σε άγονο αγροτικό και έχεις κάνει πάνω από 6 μήνες αγροτικό μπορείς να λάβεις βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου.

64420786.jpg

Ημέρες απεργίας και αναρρωτικές υπηρετούνται κανονικά, αλλά αυτό ενδιαφέρει περισσότερο αυτούς που υπηρετούν σε άγονο αγροτικό οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να υπηρετήσουν 365 ημέρες για να μην χάσουν το προνόμιο της δεύτερης αίτησης.

Μην πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο, δεν θα φταίνε αυτοί αν θα σε βρίσουν. Άσε το σαΐνι του γραφείου προσωπικού να γίνει ρόμπα.

Όσο αφορά το "4" θα σου πω μόνο πως ο συντάξιμος χρόνος βασίζεται στα ένσημα τα οποία είναι 25 το μήνα....απεργήσει δεν απεργήσει ο δημόσιος υπάλληλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry ΑΤΙ, λάθος μου

Όταν κάνεις επίσχεση δεν υπάρχει πρόβλημα με τα ένσημα, στην απεργία δεν κολλάς ένσημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Τι εννοει ο νομοθετης στο αρθρο για τις εκπαιδευτικες αδειες, οτι δικαιουσαι εκπαιδευτικη αδεια για μεταπτυχιακο αν εχεις συμπληρωσει τη δοκιμαστικη περιοδο; Ειναι το ιδιο 2μηνο που χρειαζεται για να τεκμηριωσεις δικαιωμα κανονικης αδειας;

Σημερα εκανα αιτηση για εκπαιδευτικη αδεια , για την εξεταστικη του μεταπτυχιακου. Συνολο 8 ημέρες,δηλ. μονο τις ημερες ,που 8α χρειαστει να λειπω για να δωσω τα μαθηματα,στραβωσαν λιγο ,αλλα απ'οτι καταλαβα θα μου τη δωσουν...αν τους υποχρεωνει ο νομος βεβαια.Θα εχω κλεισω τοτε ενα μηνα και 5 ημερες ως αγροτικος...

Ευχαριστω!

Αυτή την ερώτηση την έκανε κάποιος πριν καιρό και δεν απαντήθηκε. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα ακριβώς το ίδιο (εκπαιδευτική άδεια 1-2 ημερών τον δέυτερο και τρίτο μήνα του τριμήνου), γνωρίζει κάποιος τι γίνεται;

Επίσης, πέραν της απλής αίτησης πρέπει να φέρουμε κάποιο άλλο δικαιολογητικό ή βεβαίωση κατά την υποβολή της αίτησης χορήγησης εκπαιδευτικής άδειας ή και μετά, κατά την επιστροφή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Είμαι αγροτικος,εχω κανει το 12μηνο και συμπληρωνω τρεις μηνες σε παραταση.κατα το διαστημα αυτο εχω παρει τις 15 μερες κανονικης αδειας και 3 μερες αναρρωτικη.θα ηθελα να μαθω 1)ποσες μερες αναρρωτικη ακομα δικαιουμαι2)υπαρχει καποιο πλαφον στις μερες περα απο το οποιο μειωνεται η μισθοδοσια μου(γιατι ετσι μου απαντησε η υπαλληλος του νοσοκομειου μου) 3)ποιο ειναι το οριο στις αναρρωτικες περα απο το οποιο περνας απο υγειονομικη επιτροπη.αν ξερει καποιος ας απαντησει,θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν εβλεπα συγκεκριμενες διαταξεις.ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλημερα.

ηθελα να ρωτησω το εξης΄.εκανα ενα χειρουργειο στην διαρκεια του αγροτικου και τωρα προκειται να κανω το δευτερο.υπαρχει περιοσιμος στις μερες αναρρωτικης αδειας που θα παρω συνολικα κατα τη διαρκεια του αγροτικου μου?αυτες τις μερες πρεπεινα τις υπηρετησω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα.

ηθελα να ρωτησω το εξης΄.εκανα ενα χειρουργειο στην διαρκεια του αγροτικου και τωρα προκειται να κανω το δευτερο.υπαρχει περιοσιμος στις μερες αναρρωτικης αδειας που θα παρω συνολικα κατα τη διαρκεια του αγροτικου μου?αυτες τις μερες πρεπεινα τις υπηρετησω?

υγ.επειδη απο το γραφειο προσωπικου μου λενε οτι δικαιουμαι μονο ενα μηνα αναρρςτικης αδειας,και οτι δεν την υπηρετω.μπορειτε να μου υποδειξετε το φεκ που λεει οτι την υπηρετουμε για να τους το προσκομισω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Παίδες διάβασα προσεκτικά όλο το θέμα αλλα μια ερώτηση που με αφορά και ερωτήθηκε πανω απο 2-3 φορές ΔΕΝ απαντήθηκε...

Μετά από πόσες μέρες αναρρωτικής άδειας υποχρεούσαι να την υπηρετήσεις;;; Και για να γινο πιο συγκεκριμενος: Έχω 2 μερες κανονικής άδειας κ θέλω να κολλήσω άλλες 3 μέρες αναρρωτικής για να φύγω μια εβδομάδα... Στο τέλος θα πρέπει να δουλέψω 3 μέρες παραπάνω ή δε θα μου ζητηθεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας.Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Tελειωνω το αγροτικο μου σε 2 περιπου μηνες και μου εχουν μεινει 6 ημερες κανονικης αδειας.

Αν τελικα παρω παραταση,μπορω αυτην την αδεια να την μεταφερω στην παραταση η' θα πρεπει να την παρω μεχρι το τελος της θητειας μου?

Ευχαριστω πολυ,εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την μεταφέρεις χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά επιβεβαίωσε εγγράφως πως θα πάρεις παράταση ώστε να μην χάσεις την κανονική σου άδεια. Στην παράταση δικαιούσαι και την αντίστοιχη κανονική άδεια.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την μεταφέρεις χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά επιβεβαίωσε εγγράφως πως θα πάρεις παράταση ώστε να μην χάσεις την κανονική σου άδεια. Στην παράταση δικαιούσαι και την αντίστοιχη κανονική άδεια.

:)

Σε ευχαριστω πολυ.

κατι αλλο που θελω να ρωτησω ειναι αν χρειαστει να παρω αναρρωτικη ενω ειμαι σε παραταση,θα πρεπει να την υπηρετησω?

δεν μου φαινεται πολυ λογικο,αφου θα χω ηδη συμπληρωσει τον καθαρο χρονο της υπηρεσιας υπαιθρου..

συγγνωμη για την επαναληψη της προηγουμενης ερωτησης,απλα το site κολλουσε λιγο..!

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ζητήσεις παράταση.....θα σου τη δώσουν......και θα πάρεις αναρρωτική άδεια;

Προσωπικά δε το θεωρώ και πολύ πρέπον. Αφού έχεις συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο υπηρεσίας δεν υπηρετείς παραπάνω, είτε αναρρωτική, είτε αιμοδοτική άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ζητήσεις παράταση.....θα σου τη δώσουν......και θα πάρεις αναρρωτική άδεια;

Προσωπικά δε το θεωρώ και πολύ πρέπον. Αφού έχεις συμπληρώσει τον απαιτούμενο χρόνο υπηρεσίας δεν υπηρετείς παραπάνω, είτε αναρρωτική, είτε αιμοδοτική άδεια.

Εχεις δικαιο..

Ευχαριστω..

Ας παρω πρωτα την παραταση :-P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.