Jump to content

[αγροτικός] Αδειες :κανονικες και ειδικές


Dr.Fuck

Recommended Posts

παντως τασο η ιατροδικαστικη σε εχει επηρεασει και σκεφτεσαι πολυ νομικα,πες μου οτι κανω λαθος
απλά βλέπω το τι λέει ο νόμος, ώστε να μην ακούω μαλακίες από κάθε υπάλληλο που μου δίνει αόριστες απαντήσεις.

η ιατροδικαστική δεν έχει να κάνει με το πως θα διαβάσω μια απόφαση, άλλωστε ακόμα παθολογοανατομία κάνω emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Last Reply

Εχω την εντυπωση οτι οταν λεει οτι τις 15 μερες μπορεις να τις παρεις και μετα, στην ειδικοτητα, μαλλον θα εννοει οτι θα πρεπει να ξεκινησεις ειδικοτητα αμεσως μετα και στο πρωτο τριμηνο να τις ζητησεις. (δηλαδη μεσα στον χρονο συνολικα)

Δεν νομιζω για παραδειγμα καποιος να εχει 15 μερες αδεια απο το αγροτικο του το 2008 , και να τις παρει το 2011 οταν θα ξεκινησει ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω την εντυπωση οτι οταν λεει οτι τις 15 μερες μπορεις να τις παρεις και μετα, στην ειδικοτητα, μαλλον θα εννοει οτι θα πρεπει να ξεκινησεις ειδικοτητα αμεσως μετα και στο πρωτο τριμηνο να τις ζητησεις. (δηλαδη μεσα στον χρονο συνολικα)

Δεν νομιζω για παραδειγμα καποιος να εχει 15 μερες αδεια απο το αγροτικο του το 2008 , και να τις παρει το 2011 οταν θα ξεκινησει ειδικοτητα.

Εδώ θα συμφωνήσω, αν και πολύ δύσκολο να συμβεί!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να λυθεί κάθε απορία....

Οι ιατροί που υπηρετούν 9μηνο αγροτικό δικαιούνται 15 ημέρες συνολικής κανονικής άδειας την οποία μπορούν να πάρουν μετά την ολοκλήρωση του πρώτου διμήνου.

Στην τρίμηνη εκπαίδευση μπορούν να πάρουν από 0-5 ημέρες κανονικής αδείας.

Οι ημέρες αυτές μπορούν να μεταφερθούν στην 6μηνη υπηρεσία υπαίθρου λόγω το ότι η σύμβαση είναι ενιαία.

Με την ολοκλήρωση κάθε μήνα μπορεί να αιτηθεί 1,67 ημέρες αδείας (τόσο αναλογεί στον κάθε μήνα).

Η άδεια του τριμήνου δεν μεταφέρεται στην ειδικότητα, ούτε φυσικά η άδεια του υπόλοιπου 6μήνου.

Παλαιότερα η άδεια του τριμήνου (σύμβαση 15μηνης υπηρεσίας υπαίθρου) μπορούσε να μεταφερθεί στην ειδικότητα.

Αυτά........73.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξεκαθαρισει η κατασταση..

Η μεταφορα της αδειας εξαρταται απο το νοσοκομειο που κανεις αγροτικο και απο αυτο που θα κανεις ειδικοτητα.

Αν αυτα συμπιπτουν τοτε ολα απλοποιουνται,αν οχι τοτε πρεπει να το διερευνησετε διεξοδικα (γιατι ακομα και αν υπαρχουν νομοι,επικρατουν συνηθως οι αγραφοι νομοι).

Στο 3μηνο(μιλαω για 15μηνο αγροτικο) μας ειπωθηκε απο την αρχη πως ειχαμε δικαιωμα 6 ημερων αδειας (και οχι 5 οπως γραφτηκε εδω).

Επισης σε μενα,αλλα και σε αλλους μας ειπαν ξεκαθαρα πως η αδεια στο 3μηνο και η αδεια στο 12ηνο(ειτε ανηκεις οργανικα στο νοσοκομειο ειτε ανηκεις σε Κ.Υ) ΜΕΤΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Προσωπικη συμβουλη:ειτε καποιος εχει κανει αγροτικο και ξερει πως λειτουργει το συστημα ειτε δεν εχει κανει, η λυση δεν μπορει να βρεθει στο site,παρα μονο στη 2η και 3 σειρα του μηνυματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε εγώ απάντησα στο τι γράφει ο νόμος.

Ο νόμος λέει και για 20 ημέρες άδεια το πρώτο έτος ειδικότητας, αλλά κάποιοι μπορεί να έχουν πάρει 120 (δες Νατασούλα).

5 ημέρες κανονικής αδείας δικαιούται στο τρίμηνο ο ιατρός με 9μηνη σύμβαση.

6 ημέρες κανονικής αδείας δικαιούται στο τρίμηνο ο ιατρός με 15μηνη σύμβαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Έχω ακούσει πως αν δεν πάρεις τις άδειές σου, υποχρεούνται να σου τις πληρώσουν διπλά. Ισχύει?

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη ανήκω στους 15μηνίτες και μου υπολείπονται 4 ημέρες άδειας από την κανονική μου θητεία και 6 από την παράταση αυτής.

Υπάρχει περίπτωση να πληρωθώ τις 10 αυτές ημέρες διπλά ή ... ας πρόσεχα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η άδεια του τριμήνου δεν μεταφέρεται στην ειδικότητα, ούτε φυσικά η άδεια του υπόλοιπου 6μήνου.

Λοιπον, για να τελειωνουμε, απο επισημα χειλη γνωριζω τα εξης:

Η άδεια του τριμήνου ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ στην ειδικότητα, εφ'οσον ο αγροτικος στο τριμηνο εχει υπογραψει σχεση εργασιας ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ (οτι ισχυε δηλαδη μεχρι τους διορισμους του περασμενου φθινοπωρου, κατι που ακουγεται οτι θα εφαρμοστει και παλι).

Η υπολοιπη αδεια του αγροτικου μπορει να μεταφερθει σε αλλες συμβασεις εργασιας δημοσιου δικαιου (αλλα δεν ξερω πρακτικα πού χρησιμευει αυτο)

Παιδιά να ρωτήσω κι εγώ κάτι...

Έχω ακούσει πως αν δεν πάρεις τις άδειές σου, υποχρεούνται να σου τις πληρώσουν διπλά. Ισχύει?

Ρωτησα και γι'αυτο. Δυστυχως δε γινεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συνάδελφος που ρώτησε έχει υπογράψει σύμβαση δημοσίου δικαίου, όπως και οι περισσότεροι που ρώτησαν (9μήνες αγροτικό). Άρα δεν μεταφέρεται η άδεια του τριμήνου στην ειδικότητα.

Από σύμβαση ιδιωτικού δικαίου (15μηνο αγροτικό) μεταφέρεται η άδεια του τριμήνου στην ειδικότητα, αφού και αυτή είναι ιδιωτικού δικαίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο συνάδελφος που ρώτησε έχει υπογράψει σύμβαση δημοσίου δικαίου, όπως και οι περισσότεροι που ρώτησαν (9μήνες αγροτικό). Άρα δεν μεταφέρεται η άδεια του τριμήνου στην ειδικότητα.

Προσωπικα, ως τριμηνιτης ειχα συμβαση ιδωτικου δικαιου με 9μηνη θητεια (με ΙΚΑ και ΤΣΑΥ ταυτοχρονα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

πέρα από τις 15 ημερες κανονικής άδειας,

για το διαστημα που βρισκόμαστε σε παράταση ισχύει οτι για κάθε μήνα παράτασης

δικαιούμαστε 2 μερες άδεια?

γιατι τα μαζευουμε σιγά-σιγα....embye

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε, όχι και 2 ημέρες άδεια/μήνα :P ..................1,67 είναι.

ένας μήνας παράτασης = 2 ημέρες άδειας

δύο μήνες παράτασης = 3 ημέρες άδειας

τρεις μήνες παράτασης = 5 ημέρες άδειας

τέσσερις μήνες παράτασης = 7 ημέρες παράτασης

..

.

.

..

.

μετά πλέον είσαι βύσμα....δεν είναι ανάγκη να τη γράφεις την άδεια :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γεια σας!οταν καποιος υπηρετεί αγροτικό σε πλοίο και πάρει άδεια 5 μερες κανονική (για παράδειγμα από δευτέρα σε παρασκευή ) μπορεί να λείψει 9 μέρες ( με τα 2 γειτονικά σαβατοκυριακα ) ή λόγω πλοίου δεν γίνεται αυτό?ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε, όχι και 2 ημέρες άδεια/μήνα :P ..................1,67 είναι.

ένας μήνας παράτασης = 2 ημέρες άδειας

δύο μήνες παράτασης = 3 ημέρες άδειας

τρεις μήνες παράτασης = 5 ημέρες άδειας

τέσσερις μήνες παράτασης = 7 ημέρες παράτασης

..

.

.

..

.

μετά πλέον είσαι βύσμα....δεν είναι ανάγκη να τη γράφεις την άδεια :P

Lolz

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τέσσερις μήνες παράτασης = 7 ημέρες παράτασης
τέσσερις μήνες παράτασης = 7 ημέρες άδειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

θέλω να κάνω μια ερώτηση...όταν παίρνεις αναρρωτική και την αναπληρώνεις στο τέλος του αγροτικού ή της ειδικότητας την πληρώνεσαι έξτρα όταν την αναπληρώνεις ή θεωρείται ότι την έχεις ήδη πληρωθεί?

:rolleyes:

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό.αν είναι έτσι συμφέρει να παίρνουμε όλοι αναρωτικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειμαι σιγουρη οτι το θεμα εχει συζητηθει μεχρι ναυτιας σε πολλα και διαφορα σημεια εδω μεσα ... μια αναζητηση θα σε πεισει.

εν συντομια, οι αναρρωτικες υπηρετουνται. μετα απο καποιες μερες αναρρωτικης (δε θυμαμαι ακριβως ποσες) και εφοσον ενημερωθει το γραφειο προσωπικου και μισθοδοσιας, σταματα ο μισθος και παιρνεις καποια αποζημιωση απο το ταμειο που σε καλυπτει για αναρρωτικες - για την ειδικοτητα ειναι το ικα- αν φυσικα εχεις τις προϋποθεσεις για να σε καλυψει τη δεδομενη στιγμη (πχ για ικα καποιο αριθμο ενσημων στη διαρκεια του τελευταιου ετους).

το πού δλδ σε ποιο τμημα θα υπηρετησεις τις ημερες που εχασες ειναι λιγο φλου. υποθετω οτι οπως και σε ολα τα αλλα, ο,τι θελει ο καθενας κανει τελικα.

δωσε λιγη προσοχη στις κρατησεις υπερ τσαυ γιατι παντα μα παντα ειναι ενα πιθανο σημειο μπερδεματος για το μελλον. καλο ειναι ανα τακτα χρονικα διαστηματα να κρατας μια επαφη με το τσαυ. μιλω απο προσωπικη εμπειρια. καθε εξαμηνο (ημερολογιακα, δλδ καθε ιουνιο / δεκεμβριο) πατανε προστιμα για ο,τιδηποτε δεν εχεις καλα κανονισει μαζι τους. οποτε προσοχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Aπεγνωσμένα ζητάω τρόπο για να μπορέσω να πάρω άδεια 2 ημερών στη διάρκεια του τρίμηνου εκπαίδευσης ( και μάλιστα τον πρώτο μήνα ) γιατί πρέπει να παραστω σε συνέντευξη στο εξωτερικό.

Οποιαδήποτε πατεντο-ιδέα καλοδεχούμενη ,είτε εδώ είτε σε ΠΜ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρόσλυψη που υπογράψαμε τώρα αναφέρει 2 ημέρες άδειας για κάθε μήνα μετά τους πρώτους 2 μήνες της εκπαίδευσης.

12 Χ 2 =24 μέρες για την διάρκεια του αγροτικού και 2 μέρες για κάθε μήνα παράτασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή δεν ισχύει αυτό που γράφει ο νόμος πως η άδεια είναι 15 ημέρες για το δωδεκάμηνο αγροτικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως δεν υπολογίζουμε καθόλου τους δύο πρώτους μήνες, οπότε 10 μήνες επί δύο = 20 μέρες άδεια σε όλη τη θητεία, όπως θα έπρεπε να είναι άλλωστε και όχι 15 μέρες που γράφει το ΦΕΚ (οι υπόλοιποι δημ. υπ. τόσο έχουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gifΤο λογικό είναι αυτό που αναφέρεις, αλλά στην κανονιστική και στο νόμο αναφέρεται ξεκάθαρα πως : Κατά την διάρκεια της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου οι γιατροί μπορούν να λάβουν μέχρι κα δέκα πέντε (15) ημέρες κανονική άδεια.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.