Jump to content

[ τροποποιηση νόμου] (Δεκ 2007) 12μηνο αγροτικο


marianna81

Recommended Posts

Παιδια ξαναγινε το αγροτικο 12μηνο? Ακουγεται οτι το ειπε ο Αβραμο σημερα το πρωι στη NET. Βεβαια δεν το ακουσα ιδιοις ωσιν οποτε το λεω με επιφυλαξη. Οποιος ξέρει κατι περισσοτερο ας μας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζω για τη στιγμή που θα πάρουν πίσω και τις νέες θέσεις ειδικότητας. Αυτό είναι η καθιέρωση νέου πολιτικού μοντέλου: του παλίνδρομου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζω για τη στιγμή που θα πάρουν πίσω και τις νέες θέσεις ειδικότητας. Αυτό είναι η καθιέρωση νέου πολιτικού μοντέλου: του παλίνδρομου.

LOOL!!! Ακου και το αλλο ωραιο!! Απο φίλη αγροτικό έμαθα ότι ενώ η ίδια κάνει τρίμηνο με σύμβαση δημοσίου δικαίου, για τους καινούργιους που θα πάνε στο νοσοκομείο θα ξαναγίνει ιδιωτικού!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελπιζω, τουλαχιστον, αν αλλαξει παλι, η δικια μου ''φουρνια'' αγροτικων να μην ειναι η μονη που θα κανει εννιαμηνο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε που ξέρουν τι τους γίνεται.

Δεν υπάρχουν αγροτικοί σε χωριά.

Θέσεις κενές,άνθρωποι να χρειάζεται να κάνουν χλμ για να πάρουν φάρμακο και στην Ελλάδα να επικρατεί "Δελτίο Ειδήσεων Star Channel".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ξαναγινε το αγροτικο 12μηνο? Ακουγεται οτι το ειπε ο Αβραμο σημερα το πρωι στη NET. Βεβαια δεν το ακουσα ιδιοις ωσιν οποτε το λεω με επιφυλαξη. Οποιος ξέρει κατι περισσοτερο ας μας πει.

Ναι εγω το ακουσα ιδιοις ωσιν στους Λυριτζή -Οικονόμου

Επι λεξει ειπε

"Διορθώνουμε ένα λάθος που κάναμε γιατί 6 μήνες είναι πολυ λίγοι..... τι να προλάβει να κάμει σε 6 μήνες ο γιατρός.

Μέχρι να καταλάβει τι γίνεται εχει φυγει..."

Πολύ σωστά.....

Από την άλλη ΡΑΒΕ ΞΗΛΩΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΛΕΙΠΕΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειλικρινα ξερει κανενας εκει (ΥΥΚΑ) τι τους γινεται; emkafes Δεν ειναι δυνατον "αργοσχολοι" να καθοριζουν τις ζωες τοσων ανθρωπων...... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ετσι ειπε.''μεχρι να παει να δει τι γινετε να προσαρμοστει να βρει σπιτι,θα πρεπει να φυγει''.

μηπως ομως πρεπει να φυγουν κ καποιοι απο το ΥΥΚΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπουσουλώντας να γυρίζεις ένα χωριό μπαινοβγαίνοντας σε κάθε αυλή ψάχνοντας για σπίτι, πάνω από 1 μέρα δε θα κάνεις :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ξαναγινε το αγροτικο 12μηνο? Ακουγεται οτι το ειπε ο Αβραμο σημερα το πρωι στη NET. Βεβαια δεν το ακουσα ιδιοις ωσιν οποτε το λεω με επιφυλαξη. Οποιος ξέρει κατι περισσοτερο ας μας πει.
Το είπε, το είπε, το είπε!

Υπουργός είναι ότι θέλει λέει, έχει το ακαταλόγιστο του άσχετου με την ΥΓΕΙΑ!

Πάντως στην τελευταία προκήρυξη της 22/8/2007 θα είναι 9μηνο βάσει του Φ.Ε.Κ. 134/18-6-2007.

Τώρα θα μου πείτε βάσει Φ.Ε.Κ. υπολόγισαν τα μόρια για να υπολογίσουν και τους μήνες βάσει Φ.Ε.Κ.;.......Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου (του μοριοδότη)! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα δρομολογηθεί. δεν έχει περάσει ακόμα σε φεκ. θα υπογραφεί από τον υφυπουργό κ. παπαγεωργίου. το πότε δεν δεσμευτηκε απλά παρακολουθείτε τα φεκ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

δηλαδή όσοι μπήκανε με την προκύρηξη του Αυγούστου αν αλλάξει και γίνει 12μηνο δε θα τους πιάσει? δηλαδή χάνω 6 μήνες δουλειάς εξαιτίας της αδυναμίας να υπάρχει σχέδιο και οργάνωση στις αποφάσεις που παίρνουν στο υπουργείο? Καλή φάση να είσαι υπουργός. Ό,τι να ναι !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προκήρυξη του Αυγούστου (22/8/2007) δημοσιεύτηκε βάσει του Φ.Ε.Κ. 134 (18/6/2007) που αναφέρει διάρκεια αγροτικού 3+6 μήνες.

Πιστεύω να ρωτάς αυτό στο post σου.......τα greeklish μου δυσκολεύουν την ζωή.... emcrybaby

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αγροτικο για οσους ημεδαπους στηριζουν ΔΑΠ/ΠΑΣΠ/ΣΦΙΑ κληρωνει καθε τριτη στις 9 , και ειναι 40 μηνο ή αναλογα το βυσμα του ημεδαπα.

ολοι οι αλλοι τον πουλο αρμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν γίνει η αλλαγή τότε δύο σειρές αγροτικών ιατρών -του Μαίου και του Αυγούστου θα δουλέψουν για 6 μήνες λίγότερο από όλους τους προηγούμενους και επόμενους αγροτικούς. Δηλαδή για κάποιο λόγο -υποθέτω απλώς τον κακό σχεδιασμό του υπουργείου- θα εκπαιδευτούν κατά 6 μήνες λιγότερο και θα πληρωθούν κατά μερικές χιλιάδες ευρώ λιγότερο.

Επίσης πριν την αλλαγή ως αγροτικό λέγαμε την αγροτική θητεία-σωστότερα αυτό καταλάβαινα εγώ- και ήταν 12 μηνο + τρίμηνη εκπαίδευση. Μετά το αγροτικό έγινε 9 μηνο εννοώντας όμως 6 μήνες αγροτικής θητείας + τρίμηνη εκπαίδευση. Ευφυές...

Το αγροτικό δεν έγινε 9μηνο αλλά 6μηνο χρησιμοποιώντας τα ίδια μέτρα και σταθμά. Για όσους έχουν αρκετή αναμονή το αγροτικό παραμένει μια καλή ευκαιρία για προσωρινή αποκατάσταση και επαφή με την κλινική πράξη. Πιστεύω ότι σωστά πρέπει να ξαναγίνει 12 μηνο+3 μηνο και επιπλέον να συμπεριληφθεί διόρθωση για τις δύο 9μηνες σειρές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελα ΑΒΡΑΜΟ!

Ψηφισε την τροπολογια να γελασει το χειλακι μασ!

ΑΝτε φτιαξε μας υπουργαρα μου!

ΨΗΦΙΣΕ ΤΗΝ ΚωΛΟΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΤΕΝΤΩΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν γίνει η αλλαγή τότε δύο σειρές αγροτικών ιατρών -του Μαίου και του Αυγούστου θα δουλέψουν για 6 μήνες λίγότερο από όλους τους προηγούμενους και επόμενους αγροτικούς. Δηλαδή για κάποιο λόγο -υποθέτω απλώς τον κακό σχεδιασμό του υπουργείου- θα εκπαιδευτούν κατά 6 μήνες λιγότερο και θα πληρωθούν κατά μερικές χιλιάδες ευρώ λιγότερο.

Επίσης πριν την αλλαγή ως αγροτικό λέγαμε την αγροτική θητεία-σωστότερα αυτό καταλάβαινα εγώ- και ήταν 12 μηνο + τρίμηνη εκπαίδευση. Μετά το αγροτικό έγινε 9 μηνο εννοώντας όμως 6 μήνες αγροτικής θητείας + τρίμηνη εκπαίδευση. Ευφυές...

Το αγροτικό δεν έγινε 9μηνο αλλά 6μηνο χρησιμοποιώντας τα ίδια μέτρα και σταθμά. Για όσους έχουν αρκετή αναμονή το αγροτικό παραμένει μια καλή ευκαιρία για προσωρινή αποκατάσταση και επαφή με την κλινική πράξη. Πιστεύω ότι σωστά πρέπει να ξαναγίνει 12 μηνο+3 μηνο και επιπλέον να συμπεριληφθεί διόρθωση για τις δύο 9μηνες σειρές

απολυτα λογικο αυτο που λες,υπο καποιες συνθηκες θα συμφωνουσα μαζι σου...

αλλα αν ξαναγινει δεκαπενταμηνο δεν υπαρχει καμια περιπτωση κανενας συναδελφος πια να βρει καποια θεση.

15 μηνες και 4 τουλαχιστον μηνες μεχρι να ενημερωθει το υπουργειο για την κενη θεση-επαναπροκυρηξη-ανακοινωση αποτελεσματων και συνταξη διορισμου του καινουργιου ιατρου....

καταλαβαινεις λοιπον οτι αυτο δεν ειναι και απολυτα δικαιο για τους νεοτερους συναδελφους που αγωνιουν περιμενωντας να παρουν καποια θεση , εστω να δουλεψουν για 9 μηνες -12000 ευρω...

τωρα αν εσυ εχεις θεση αγροτικου( με 9 μηνο) δεν σε εμποδιζει κανεις και κυριως δεν επηρεαζεις κανεναν αρνητικα αν ζητησεις παραταση μεχρι τον διορισμο του νεου ιατρου.σε διαβεβαιω οτι θα παραμεινεις στην θεση σου τουλαχιστον 12-13 μηνες...

προσωπικα πιστευω οτι δεν ειμαστε πολλοι ιατροι,αλλα κακοδιαχειρισμενοι...κα ισως η λυση του 9 μηνου να ηταν μια απο τις λιγες εξυπνες κινησεις του υπουργειου για να ρολαρει καλυτερα η κατασταση.ασχετα αν την κολλησαν μετα για ασχετους λογους(βλεπε εκλογες,βλεπε μορια δοαταπ κλπ κλπ κλπ)

τωρα το θεμα εκπαιδευσης....για να μαστε ειλικρινεις δεν νομιζω κανεις να περιμενει να γινει φωστηρας απο τις γνωσεις και την εμπειρια (συνταγογραφησης-εμφραγματος-απλης συρραφης τραυματων-αιμορραγιας ανω κατω πεπτικου-διακομιδων) του αγροτικου

απλα διαλεξε ενα καλο μεγαλο νοσοκομειο για την ειδικοτητα σου...

συμφωνεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:rolleyes: Κι εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι καλώς έγινε 6+3 μήνες, με τάση για πλήρη κατάργηση της υπηρεσίας υπαίθρου καθώς αρχίζουν να βγαίνουν ολοένα και περισσότεροι γενικοί γιατροί. Το πού και πώς θα αποκατασταθούν οι απόφοιτοι δεν είναι πρόβλημα των κατοίκων της υπαίθρου που παιδεύονται περιμένοντας μήνες ολόκληρους πότε θα έρθει ο νέος ανεκπαίδευτος γιατρουδάκος τους να κάνει το αγροτικό του...

Και επιτέλους, όπως σε πολλές χώρες του κόσμου, θα πρέπει μετά τη σχολή να ακολουθεί ένα έτος όπου με κανονικές απολαβές και εφημερίες θα γίνεται εκπαίδευση των νέων γιατρών σε βασικές ειδικότητες (ένα 6μηνο παθολογία ένα χειρουργική φερ' ειπείν) πριν ξεκινήσει η ειδικότητα.

Όσο για τις αναμονές, έτσι που τα έχουμε κάνει με τις Ρουμανίες-Βουλγαρίες-Τσεχίες-Σερβίες-Σλοβακίες (και κυρίως με τις από εκεί μεταγραφές) μία είναι η λύση πιστεύω....να μπουν αξιοκρατικές εξετάσεις με σειρά προτίμησης ειδικοτήτων...οπότε αν κάποιος δεν γράψει αρκετά καλά να πηγαίνει σε ειδικότητες όπου υπάρχουν ανάγκες (κι ας μην του πολυαρέσουν) ή αλλιώς να ξαναδίνει την επόμενη φορά. Κι αν δεν μπορεί γενικώς γιατί δεν έχει την εκπαίδευση που έπρεπε, να στρέφεται απλούστατα σε άλλα επαγγέλματα...υπάρχουν επιτέλους και πολύ καλύτερα πράγματα να κάνει κανείς για να μπορεί να θρέφει με λιγότερο κόπο την οικογένειά του! :)

Υ.Γ. Όσο για τον υπουργό μας, είναι γνωστό ότι δεν έχει καμία γνώση πάνω στα προβλήματα των γιατρών και τους τρόπους να τα λύσει...ο άνθρωπος ήταν ένας διπλωμάτης και το μόνο που μπορεί να κάνει ίσως είναι να ακούει τους ανθρώπους του κλάδου και με διπλωματικό τρόπο να τους κάνει να βρούνε μαζί λύσεις....

Οι άνθρωποι του κάθε κλάδου που συζητάνε με τους υπουργούς (στην Ελλάδα) είναι σχεδόν πάντα κάτι γλείφτες συνδικαλιστές που επίσης δεν έχουν ιδέα από τα πραγματικά προβλήματα του κλάδου, αφού το μόνο που τους νοιάζει είναι να κάνουν δημόσιες σχέσεις μπας και καταφέρουν κάποτε να ανελιχθούν περισσότερο.

Συμπέρασμα: για όσους από εμάς δε θέλουνε να φύγουν από αυτή την όμορφη κατά τα άλλα χώρα που λέγεται Ελλαδίτσα, απαιτείται πολλή υπομονή, γερά νεύρα και μάλλον χαμηλές προσδοκίες για το μέλλον...γιατί σωστά ενημερωμένοι για τα θέματα του υπουργείου τους υπουργοί δε βγαίνουν από λαό που έχει τη νοοτροπία του δικού μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τις κληρώσεις της τελευταίας προκήρυξης ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μείωση του χρόνου του αγροτικού πιστεύω έγινε για οικονομικά οφέλη προς το κράτος και όχι για την εξυπήρέτηση του συνόλου των εν αναμονή ιατρών. Η βασική διαφωνία με τις παραπάνω απόψεις είναι η λογική της υποχώρησης -χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν και αν το κάνω ζητώ συγγνώμη- αντί να διεκδικούμε πράγματα.

Χρόνια οι ειδικευόμενοι κάνουν εφημερίες απλήρωτοι, η εκπαίδευση που παίρνουμε από το πανεπιστήμιο έως και την ειδικότητα ίσως έχει κολλήσει σε πεπαλαιωμένα πρότυπα, οι αναμονές για ειδικότητα είναι αστείες, μείωση της αγροτικής θητείας, και αρκετά άλλα προβλήματα.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να αισθανόμαστε ενοχές που το κράτος άφησε ανεξέλεγκτο και το σύστημα υγείας και έχουμε υπερπληθυσμό γιατρών στη χώρα μας. Και δε νομίζω ότι με σκεπτικό ότι είμαστε πολλοί ή δεν μας παρέχουν καλή εκπαίδευση να συμβιβαζόμαστε με αποφάσεις που πλήγουν τα συμφέροντά μας.

Πιστεύω ότι πρέπει να λαμβάνονται αποφάσεις που να καλύπτουν τις ανάγκες μας για εκπαίδευση και οικονομικές απολαβές και να δίνονται κίνητρα στους νέους γιατρούς και όχι να τους απολύεις τηλεφωνικά ή να τους αναγκάζεις να παραιτηθούν-βλέπε Ιωάννινα- ενώ αλλάζεις νόμους που μέσα στο τρίμηνο φαίνονται οι αδυναμίες τους. Και το χειρότερο δεν άκουσα κάποια οργανωμένη αντίδραση από τον κλάδο.

Νομίζω ότι το αγροτικό πρέπει να ξαναγίνει 12μηνο και να οργανωθεί καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά.Θα σας μιλήσω για τη δική μου εμπειρία.Είμαι μόλις 3 μήνες στο αγροτικό και ανήκω στη φουρνιά που θα κάνει 9μηνο.

Θα συνεχίσω μετά το τρίμηνο να είμαι στο ΚΥ μέσα στο νοσοκομείο όπου ήδη κάνω τρίμηνο(καθότι το νοσοκομείο είναι και ΚΥ).

Σκέφτομαι ότι ήδη έχω κάνει το 1/3 της θητείας μου και μου φαίνεται αδιανόητο πώς είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο πόστο όπως είναι τα επείγοντα ενός νοσοκομείου να είναι δυνατόν να αλλάζει γιατρός κάθε 6 μήνες!Δηλαδή,γιατροί που δεν αποκτούν καμία εμπειρία να κρατούν τα επείγοντα ενός νοσοκομείου.(Για αποφυγή παρεξηγήσεων,δεν ξέρω τι γίνεται αλλού,αλλά εδώ 2 αγροτικοί κρατάμε τα επείγοντα του νοσοκομείου τα πρωινά κι είμαστε κι οι δυο καινούριοι!)

Επίσης είναι τόσα τα άτομα με τα οποία συνεργάζομαι, οι ειδικευόμενοι,οι ειδικευμένοι,επιμελητές και διευθυντές,νοσηλευτές....κλπ και ακόμη γνωρίζω κόσμο...κι όμως όλοι αυτοί σε μόλις 6 μήνες θα αναγκαστούν να συνεργαστούν με κάποιον άλλο....φύγε εσύ έλα εσύ.

και τέλος ένα πρόβλημα είναι το οικονομικό.κι όχι τα λεφτά που χάνεις,αλλά το ότι δεν κάνεις απόσβεση.όλοι όσοι έχετε κάνει αγροτικό θα ξέρετε ότι τον πρώτο καιρό τα έξοδα είναι πολλά και δε βγαίνει τίποτα.γιατί πχ εγώ αναγκάστηκα να αγοράσω έπιπλα αφού δεν βρήκα επιπλωμένο σπίτι,έκανα αγορές κλπ.από κάθε αποψη το 9μηνο είναι παράλογο,και συμφωνώ με το προηγούμενο ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φανταστικός διάλογος μεταξύ του υπουργού και των όποιων αντιπροσώπων του ιατρικού κλάδου προ 15μήνου

Υπουργός- Θα κάνουμε το αγροτικό 6μηνο και θα το πλασάρουμε ως 9μηνο. Έτσι μου είπαν οι σύμβουλοι που επί μήνες επεξεργάζονταν το θέμα. Δεν θα μειώσουμε τη γραφειοκρατία, ούτε θα δώσουμε επιπλέον κίνητρα ή θέσεις, απλώς θα το μειώσουμε....

Ιατρ.- Αααααα....οκ! απλώς καθυστέρησέ το κάνα 6μηνο....

Υπουργός - Αααααα....οκ.....

Μετά την πάροδο 6 μηνών από την εφαρμογή του νόμου

Υπουργός-Θα κάνουμε το αγροτικό 12μηνο....μετά από προσεκτική μελέτη είδαμε πώς κάποιοι αστάθμητοι και απρόβλεπτοι με μαθηματικα δημοτικού παράγοντες μας αναγκάζουν να αλλάξουμε το νόμο γιατί θα μείνουν ακάλυπτες τόσες περιοχές

Ιατρ.- Ααααααα....οκ!

Υπουργός - Πραγματικά είμαι ικανοποιημένος από τη συνεργασία μας. Η λέξη διεκδίκηση και έλεγχος στις προτάσεις που καταθέτω είναι άγνωστη στις μεταξύ μας συναντήσεις.....

Υπερβολικός ίσως και άδικος μαζί μπορεί να είμαι, αλλά μαζί με τις αλλαγές που συμβαίνουν τον τελευταίο χρόνο στο αγροτικό, φαίνεται και η έλλειψη συλλογικής διεκδίκησης των εργασιακών μας προβλημάτων. Αυτό ουσιαστικά λέω με τον πιο πάνω διάλογο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φανταστικός διάλογος μεταξύ του υπουργού και των όποιων αντιπροσώπων του ιατρικού κλάδου προ 15μήνου

Υπουργός- Θα κάνουμε το αγροτικό 6μηνο και θα το πλασάρουμε ως 9μηνο. Έτσι μου είπαν οι σύμβουλοι που επί μήνες επεξεργάζονταν το θέμα. Δεν θα μειώσουμε τη γραφειοκρατία, ούτε θα δώσουμε επιπλέον κίνητρα ή θέσεις, απλώς θα το μειώσουμε....

Ιατρ.- Αααααα....οκ! απλώς καθυστέρησέ το κάνα 6μηνο....

Υπουργός - Αααααα....οκ.....

Μετά την πάροδο 6 μηνών από την εφαρμογή του νόμου

Υπουργός-Θα κάνουμε το αγροτικό 12μηνο....μετά από προσεκτική μελέτη είδαμε πώς κάποιοι αστάθμητοι και απρόβλεπτοι με μαθηματικα δημοτικού παράγοντες μας αναγκάζουν να αλλάξουμε το νόμο γιατί θα μείνουν ακάλυπτες τόσες περιοχές

Ιατρ.- Ααααααα....οκ!

Υπουργός - Πραγματικά είμαι ικανοποιημένος από τη συνεργασία μας. Η λέξη διεκδίκηση και έλεγχος στις προτάσεις που καταθέτω είναι άγνωστη στις μεταξύ μας συναντήσεις.....

Υπερβολικός ίσως και άδικος μαζί μπορεί να είμαι, αλλά μαζί με τις αλλαγές που συμβαίνουν τον τελευταίο χρόνο στο αγροτικό, φαίνεται και η έλλειψη συλλογικής διεκδίκησης των εργασιακών μας προβλημάτων. Αυτό ουσιαστικά λέω με τον πιο πάνω διάλογο

StevieRay (vaughan???)

Ξερεις αν προκειται να γινει αλλαγη ( επιτελους) αυτου του απαραδεκτου νομου που εκανε το αγροτικο 9μηνο , τις συμβασεις στο νοσοκομειο δημοσιου δικαιου, και προκαλεσε ολο αυτο το μπαχαλο? Απο την στιγμη που ο ιδιος ο υπουργος αναγνωρισε το λαθος του νομου , γινετε τιποτα για να διορθωθει?3 μηνες το κοσκινιζουν! ( ισως και περισσοτερο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.