Jump to content

Β' Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική, Λαϊκό (Καθηγητής κ. Νικητέας)


tik-tak

Recommended Posts

Εδώ θα μπορείτε να βρίσκετε την ύλη, τη "συμπυκνωμένη" ύλη (τα SOS δηλαδή) και παλιά θέματα για τo μάθημα.

Μπορείτε να προσθέσετε τις δικές σας πληροφορίες ή να ρωτήσετε κάτι σχετικό με το μάθημα κάνοντας "απάντηση".

Μηνύματα άσχετα με το βασικό θέμα θα διαγράφονται αυτόματα. Σκοπός είναι να τηρηθεί μια ενότητα και μια συνέχεια στο topic αυτό.

Πάντως σχόλια σε σχέση με το μάθημα - πχ αν είναι ενδιαφέρον, αν σας αρέσει, αν είναι δύσκολο κλπ είναι βεβαίως ευπρόσδεκτα. Σημασία έχει να μη ξεφεύγει η συζήτηση από το θέμα.

Προσπαθήστε να αναφέρετε:

α. Το έτος που έπεσαν τα θέματα/βγήκαν τα SOS (πχ 2003-2004) και

β. Τους καθηγητές που εξέτασαν (κυρίως το Διευθυντή)

Με αυτόν τον τρόπο τα SOS σας θα αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερη χρησιμότητα και η σελίδα μεγαλύτερη οργάνωση.

Και φυσικά όταν διαβάζετε SOS ή άλλες πλήροφορίες για το μάθημα να ελέγχετε πάντα σε ποια έτη αναφέρονται.

Τέλος να υπενθυμίσουμε τα αυτονόητα, ότι δηλαδή (α) δε φέρουμε καμία ευθύνη για την ακρίβεια των πληροφοριών που ακολουθούν και (β) να μη στηρίζεστε σε SOS αφού αυτή είναι μια προδήλως αντιεπιστημονική πρακτική. Η ιατρική προφανώς δε μαθαίνεται από SOS, και οι μελλοντικοί ασθενείς σας περιμένουν από σας να γνωρίζετε περισσότερα από τα θέματα της περιόδου 1999-2000. Φυσικά, είναι καλύτερο να γνωρίζει κανείς καλά έστω τα στοιχειώδη από το να μη γνωρίζει τίποτε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

ΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 8-10-08

ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΑΜΕ ΑΡΧΙΚΑ ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΝΤΑ:

1)ΟΞΕΙΑ ΙΣΧΑΙΜΙΚΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ(ΣΟΣ-Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΚΡΩΣΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΛΕΠΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤ ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΕΡΙΤΟΝΙΤΙΔΑ!!!ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΗΠΙΑ,ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΟΞΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ)

2)ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ

3)ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΧΟΛΟΚΥΣΤΙΤΙΔΑΣ

4)Δ\Δ ΣΕ ΟΞΕΙΑ ΙΣΧΑΙΜΙΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΟΥ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΜΒΟΛΗ Η ΘΡΟΜΒΩΣΗ

5)ΑΙΤΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΠΕΠΤΙΚΟΥ

6)ΑΙΤΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ ΠΕΠΤΙΚΟΥ

7)ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΕΚΚΟΛΠΩΜΑΤΩΣΗΣ (ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ,ΕΚΚΟΛΠΩΜΑΤΙΤΙΔΑ)

8)ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΕΚΚΟΛΠΩΜΑΤΙΤΙΔΑΣ

9)ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΙΔΑΣ

10)ΣΥΝΔΡΟΜΟ LERICHE

11)ΑΙΤΙΑ ΑΠΟΦΡΑΚΤΙΚΟΥ ΕΙΛΕΟΥ

12)ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΙΑΤΡΗΣΗΣ 12ΔΑΚΤΥΛΙΚΟΥ ΕΛΚΟΥΣ (ΣΟΣ--ΑΠΛΗ ΣΥΡΡΑΦΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΛΚΟΥΣ!!)

13)ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΚΕΦΑΛΗΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΟΣ

14)ΧΟΛΑΓΓΕΙΙΤΙΔΑ-ΤΡΙΑΔΑ CHARCOT

15)ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΕ ΧΟΛΟΛΙΘΙΑΣΙΚΗ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑ (ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ERCP)

16)ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΠΑΓΚΡΕΑΤΙΤΙΔΑΣ

Η ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΕΞΕΤΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.ΚΟΝΤΖΟΓΛΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ:

ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΕ ΜΑΖΑ 7 ΕΚ ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΗΘΗΜΕΝΟΥΣ ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???

ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΜΕ ΟΓΚΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ

ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΟΡΘΟΥ (ΚΟΙΛΙΟΠΕΡΙΝΕΙΚΗ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ)

ΑΙΤΙΑ ΕΙΛΕΟΥ

ΟΙ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΕΛΑΜΒΑΝΑΝ 50 ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ (ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ,ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΙΣ 3000 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ--ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ,ΚΕΦΑΛΑΙΟ 17)

Ο Κ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΣΕ ,ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΣΕ ΑΧΑΛΑΣΙΑ ΟΙΣΟΦΑΓΟΥ (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟ ΣΕΧΑ) ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΝΕΙ ΔΥΣΚΑΤΑΠΟΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΣΦΑΓΙΑ(ΔΥΣΚΑΤΑΠΟΣΙΑ ΤΥΠΟΥ ΣΤΑΣΗΣ ΒΛΩΜΟΥ),ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ Δ/Δ ΔΥΣΚΑΤΑΠΟΣΙΑΣ ΣΕ ΑΣΘΕΝΗ ΜΕ ΚΑΡΚΙΝΟ (ΣΕ ΑΧΑΛΑΣΙΑ ΠΑΡΑΔΟΞΗ,ΚΥΡΙΩΣ ΑΦΟΡΑ ΚΡΥΑ ,ΔΙΑΛΕΙΠΟΥΣΑ,ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΑ ΕΠΙΔΕΙΝΟΥΜΕΝΗ...),ΣΕ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΞΙΑΣ,ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ ΕΚΚΟΛΠΩΜΑΤΩΣΗΣ,ΣΕ ΟΞΕΙΑ ΙΣΧΑΙΜΙΑ ΣΚΕΛΟΥΣ,ΕΝ ΤΩ ΒΑΘΕΙ ΦΛΕΒΟΘΡΟΜΒΩΣΗ,ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΒΡΑΧΕΩΣ ΕΝΤΕΡΟΥ, ΦΑΙΟΧΡΩΜΟΚΥΤΤΩΜΑ,ΑΙΤΙΑ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟΥ,ΠΕΡΙΤΟΝΙΤΙΔΑ (ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΣΕ ΕΝΤΟΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΥΜΕΝΗ)...

ΓΕΝΙΚΑ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΚΑΙ ΑΓΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!!!

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΘΟΓΕΝΕΙΑ ΧΟΛΟΚΥΣΤΙΤΙΔΑΣ,ΧΟΛΑΓΓΕΙΙΤΙΔΑΣ..

ΕΠΕΙΔΗ Η ΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ,ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ..ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΣ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ,ΘΑ ΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑ!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετασεις ειναι και στις κανονικες και στις πτυχιακες γραπτες και προφορικες.Τυχαια νομιζω δωσαμε πρωτα προφορικα,ισωσ γιατι η ωρα της εξετασης ηταν στις 13.00 .Απο οτι καταλαβα σημαντικοτερο ρολο εχει να περασεις τισ προφορικες.Αν πας καλα στα γραπτα,ειναι +1 βαθμος!Σημερα βγηκαν τα αποτελεσματα..στην ομαδα μου περασαμε ολοι!Ααα!και κατι τελευταιο σε ορισμενα κεφαλαια οπωσ αχαλασια,χολολιθιαση (ειδη χολολιθων,παθογενεια),σταδια fontaine σε χρονια ισχαιμια σκελους,σπληνεκτομη ειναι καλυτερο να τα διαβασετε απο Σεχα (το τριτομο).

Αυτα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Προαιρετική + πτυχιακή 18/2/2009:

Ήμουνα στον Κουράκλη (thank God!):

- πεπτικό έλκος, διάγνωση, θεραπεία. σε επιμονή του μετά 1 μήνα θεραπεία τι μπορεί να είναι, τι κάνουμε

(εστίασε και ήθελε ανάλυση στη διάγνωση του Zollinger-Ellison )

- θυρεοειδής: διαφορά τοξικής διάχυτης και τοξικής οζώδους βρογχοκήλης (στην κλινική εικόνα). Πιο συχνός τύπος καρκίνου θυρεοειδούς.

- Αιμορραγία άνω και κάτω ΓΕΣ, αίτια.

- Οξεία παγκρεατίτις, αντιμετώπιση, επιπλοκές (και πως τις διαγιγνώσκουμε, π.χ. νεκρωτική παγκρεατίτις)

- Εξωεντερικές εκδηλώσεις ελκώδους κολίτιδος και Crohn, ποιές άλλες διαφορές.

- Οισοφάγος Barrett, διάγνωση, αντιμετώπιση

όσοι ήταν στον Παπαχριστοδούλου, μπορούν να μας πουν την ευχάριστη εμπειρία τους!

Πάντως ακουσα να ρωτάει την αχαλασία οισοφάγου (εν τω μέσω κατσαδιάσματος!)

Τα πολλαπλής αργότερα ευτυχώς δεν ήταν από αυτά που κυκλοφορούν (δηλ. το κεφ.17 του βιβλίου με τα πολλαπλής, που έχει πολύ κουφά πολλαπλής),

παλευόντουσαν δηλαδή αρκετά.

Η βαρύτητα των πολλαπλής είναι σαφώς μικρότερη από την βαρύτητα των προφορικών.

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη ομάδα που εξετάστηκε πάλι στον Κουράκλη (18/2), ρωτήθηκε και στα εξής:

- ενδείξεις χειρουργείου έλκους στομάχου,

- χολοκυστίτις, και ενδείξεις χειρουργείου οξείας χολοκυστίτιδος

- σύνδρ.Peutz-Jeghers

Καλή επιτυχία σε όσους το δίνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς αυτό το μάθημα έχει γίνει απ τα πιο περίεργα του έτους....

Πτυχιακή 11 Μαρτίου εξέτασαν ο Καρατζάς και ο Παπαχριστοδούλου.

Ο Καρατζάς ρώτησε παγκρεατίτιδα, ήθελε να ακούσει και για την ισχαιμική παγκρεατίτιδα, τα κριτήρια IMRIE (δεν υπάρχουν στο βιβλίο), ρώτησε πότε χειρουργούμε, για ψευδοκύστεις τα πάντα.

Ρώτησε θεραπεία έλκους ,είδη επεμβάσεων, και διάτρησης έλκους, παθήσεις και καρκίνους θυρεοειδούς και θεραπεία....

Ο παπαχριστοδούλου ρωτάει στάνταρ τι είδη ικτέρου υπάρχουν (αιμολυτικός,ηπατοκυτταρικός,χολοστατικός), πώς κάνεις διαφ.διάγνωση ηπατοκυτταρικού-χολοστατικού (ελέγχεις χρόνο προθρομβίνης, δίνεις βιταμίνη Κ,αν βελτιωθεί τότε είναι χολοστατικός), ρωτάει αιμορραγίες πεπτικού (μαζική αιμορραγία), ρωταέι αχαλασία και αίτια δυσκαταποσίας,φαιοχρωμοκύτωμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Απο καποιους φιλους μου που εδιναν εμαθα μερικες ερωτησεις που εκανε ο Παπαχριστοδουλου ..

1. Επιπλοκες ERCP

2. Επιπλοκες χολοκυστεκτομης

3. Χειρουργειο σε ελκος 12 δακτυλου

4. Εκκολπωματωση

5. Δευτεροπαθη παραθυρεοειδισμο

6. Χολαγγειιτιδα

Και πανω σε αυτα εμαθα οτι ρωτησε τα παντα και δεν ηταν ικανοποιημενος με καμια απαντηση ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Έδωσα στις 11/5 στην προαιρετική μαζί με άλλα 3 άτομα, οι 2 πήραν 5, οι 2 κοπήκαμε χωρίς να έχουμε πει καμιά ιδιαίτερη κοτσάνα. Τραγικό κλίμα εξέτασης, περίπου 1,5 ώρα κράξιμο, ο άνθρωπος παίζει με τις λέξεις και ψάχνει αφορμή να σου την πει.

Ενδεικτικά, ρώτησε μόνο δύο θέματα : οξεία και χρόνια ισχαιμία σκέλους και γαστρικά έλκη.

Όσον αφορά το πρώτο, θέλει να ακούσει τι σημαίνει διαλείπουσα χωλότητα (αλγεινό συσφιγκτικό αίσθημα τύπου κράμπας αν θυμάμαι καλά είναι η απάντηση εκλογής), συχνότερη εντόπιση (γαστροκνήμια αλλά και γλουτοί στο σύνδρομο Leriche) στάδιο Φονταιν, αν ρωτήσει κλινική εικόνα χρόνιας αρτηριοπάθειας μη τυχόν ξεχάσετε να πείτε εξελκώσεις και γάγγραινα γιατί θα γίνει Τουρκοκύπριος, θεραπεία θέλει να ακούσει εμβολεκτομή με καθετήρα Fogarty, πως ελέγχουμε την αισθητικότητα ενός ισχαιμόντος σκέλους ( με ένα βρεγμένο βαμβάκι - έχει σημασία να πείτε βρεγμένο) πως την αισθητικότητα (με τη ραχιαία επιφάνεια των χεριών, τοποθετημένα ισουψώς - κι αυτό έχει σημασία, δδ εμβολής από θρόμβωση.

Όσον αφορά τα γαστρικά έλκη, θα σασ ρωτήσει την παθοφυσιολογία του έλκους. Αυτό που θέλει να ακούσει είναι υπερδιέγερση του πνευμονογαστρικού. Είδη παροχέτευσης μετά από βαγοτομή (πυλωροπλαστική, ΓΕΑ), γιατί κάνεις βαγοτομή και ποια είδη βαγοτομής υπάρχουν, διάτρηση, ενδείξεις χειρ. θεραπείας αιμορραγικού έλκους (γουστάρει πολύ να ακούσει σπάνια ομάδα αίματος Ο αρνητικό οπότε δεν μπορείς να κάνεις πολλές μεταγγίσεις και έλκος που υποτροπιάζει μέσα στο νοσοκομείο), πως απολινώνεις το αγγείο που αιμορραγεί (ουσιαστικά κατά τη συρραφή του έλκους πιάνεις και το αγγείο και καθώς δένεις αυτό απολινώνεται από τα 2 χείλη που συμπλησιάζουν - τουλ αυτό κατάλαβα ο δύσμοιρος).

Γενικά θέλει ατσάλινα νεύρα, από την πρώτη ερώτηση θα σας λέει αδιάβαστους, σε ένα παιδί που του είπε κάτι λάθος του προέταξε τα δάκτυλα και είπε "φύσα". Του τη σπάει η παπαγαλία, του τη σπάει να θες χρόνο να σκεφτείς, του τη σπάει να μη ξέρεις. Γενικώς αν συνταξιοδοτηθεί θα ξημερώσει μια καλύτερη μέρα για εμάς που το χρωστάμε.

Τροποποιήθηκε από Favlos_Kyklos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

πτυχιακη 20/1/12 εδρα Κουρακλη

Νικητεας

οξεια κοιλια

θυροειδοπαθειες

παγκρεατιτιδα

αποφρακτικος ικτερος

δ/δ υγρου στο δουγλασειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα πάει στην πτυχιακή του Δεκέμβρη. Τραγική εμπειρία, όχι τόσο για το αποτέλεσμα, όσο για την ανοργανωσιά της εξέτασης.

Η εξέταση ήταν προγραμματισμένη για τις 14:00, αλλά επειδή έπρεπε να περάσω από τη γραμματεία της σχολής, πήγα γύρω στις 12:00 να ρωτήσω πού θα γίνει η εξέταση και ποιοι θα εξέταζαν. Η γραμματέας μου είπε "Α, θα δώσεις και γραπτά, πολλαπλής" (δεν το ήξερα αυτό, ίσχυε και παλιότερα; ) και, όταν έκανα να φύγω, είπε "Κάτσε να εξεταστείς τώρα, που είναι εδώ ο ανεκδιήγητος, γιατί μετά θα φύγει. Μην ανησυχείς, είναι καλός." baaa.gif

Ήμουν μόνη μου (γίνεται προφορική εξέταση με ένα άτομο; ξέρει κανείς; ) και αφού με ρώτησε αν έχω διαβάσει, γιατί δεν έχω πάρει ακόμα πτυχίο και πόσα και ποια μου μένουν, άρχισε η εξέταση. Πρώτη ερώτηση για την καταπληξία. Ποιος ο ορισμός (του είπα τον ορισμό που έχει ο Σέχας, αλλά δεν τον δέχτηκε ως σωστό!) και τα είδη. Ξεκίνησα να λέω ότι χωρίζεται σε αιμορραγική και μη αιμορραγική, ανάλογα αν υπάρχει απώλεια αίματος ή όχι και με έκοψε, λέγοντας ότι όλες οι καταπληξίες είναι αιμορραγικές, γιατί ακόμη και άλλα υγρά να έχουν χαθεί, αιμορραγικές θεωρούνται. icon_splats.gif

Μετά ρώτησε ποια όργανα θέλουμε να προστατέψουμε πρώτα στην καταπληξία. Απάντησα "εγκέφαλος-καρδιά-νεφροί", δεν του άρεσε η απάντηση, με ρώτησε πώς τα λέμε όλ' αυτά, του είπα "ζωτικά όργανα" και παρατήρησε "Μα δεν μπορούσες να το πεις από την αρχή;" [Την επόμενη φορά, θα μυρίσω τα νύχια μου πριν απαντήσω, όπως η Πυθία.]

Ρώτησε αίτια καταπληξίας, του είπα ένα-δύο (δε θυμάμαι ποια), ήθελε "πνευμονική εμβολή" και "επιπωματισμό".

Μετά ρώτησε για εγκαύματα. Του είπα για τον "κανόνα των 9", αλλά η επόμενη ερώτηση ήταν τα ποσοστά, που δεν τα θυμόμουν.

Άλλη ερώτηση που έκανε για τα εγκαύματα ήταν σχετικά με τους παράγοντες βαρύτητας. Του είπα το βάθος και την έκταση του εγκαύματος, ήθελε ακόμα την ηλικία του εγκαυματία και τη γενικότερη κατάσταση της υγείας του.

Στο τέλος μου είπε ότι δεν έχω διαβάσει καθόλου και δεν μπορούσε να με περάσει, αλλά να περιμένω να δώσω και γραπτά.

Περίμενα περίπου 2 ώρες να εμφανιστεί η άλλη φοιτήτρια που είχε γραφτεί για να δώσει, μετά νόμισαν ότι εγώ ήμουν η άλλη φοιτήτρια και θα με εξέταζε άλλος προφορικά (δε θυμάμαι πώς τον λένε), μέχρι που του είπα ότι έχω ήδη εξεταστεί.

Τα γραπτά ήταν πολλαπλής επιλογής. Αφορούσαν ό,τι άσχετη λεπτομέρεια υπάρχει σε βιβλία χειρουργικής. censored.gif

ΥΓ: Δεν μπορούν να ελέγχουν με κάποιον τρόπο αυτούς που εξετάζουν; Αν είναι ένας εξεταστής που κόβει τους πάντες, το πιο πιθανό είναι να του τυχαίνουν όλοι οι αδιάβαστοι ή να κάνει κάτι λάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Θέματα πτυχιακής 21/5/2012:

Εξέτασαν Νικητέας και Αντωνίου

Ο Νικητέας ρώτησε:

1. Οξεία κοιλία

2. ΓΟΠ

3. Εκκόλπωμα Zenker

4. Αιμορραγίες πεπτικού

5. Ειλεός

6. Ενδείξεις σπληνεκτομής

7. Οξεία αρτηριακή απόφραξη σκέλους

8. Ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής

Και άλλα που δεν θυμάμαι. Γενικά καλό το κλίμα της εξέτασης και προσπαθούσε να βοηθήσει και όταν έβλεπε ότι λες πολλά σε σταματούσε.

Οι βαθμοί ήταν 9,9,7,6,6

Ο Αντωνίου από ότι άκουσα ρώτησε πυλαία υπέρταση, σταδιοποίηση καρκίνων μαστού, παχέος εντέρου και στομάχου και διάφορα άλλα που δεν θυμάμαι... Αν θυμάται κάποιος άλλος ας συμπληρώσει. Πάντως γενικά δεν κόπηκε κανείς.

Καλή επιτυχία στους υπόλοιπους!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Σήμερα εξέτασε ο καθηγητής με τον κύριο Μαντά και τον κύριο Δημητρούλη.

ρώτησαν πάνω κάτω τα εξής:

-σύνδρομο Leriche (αορτολαγονια αποφρακτική νόσος)

-αίτια αιμορραγιας ανωτερου πεπτικου

-αιτια αιμορραγιας κατωτερου πεπτικου

-επιπλοκες εκκολπωματιτιδας

-επιπλοκες εκκολπωματωσης

-οξεια και χρονια μεσεντερια ισχαιμια

-οξεια ισχαιμια σκελος

-πρωιμος γαστρικος καρκινος

-ενδειξεις χειρουργειου σε οξεια παγκρεατιτιδα

-επιπλοκες θυρεοειδεκτομης

-ερχεται ασθενης με επωδυνο αποφρακτικο ικτερο, τι κανεις?

-ασταθης θώρακας

-προδιαθεσικοι παραγοντες καρκινου μαστου

-αιτια καρκινου του ηπατος και ποια μορφη ειναι συχνοτερη?(ηκκ)

-οξεια θρομβοφλεβιτιδα, αιτια, διαφορα απο εν τω βαθει φλεβοθρομωση και αντιμετωπιση.

Γενικα, υπηχε καλο κλιμα και φαινεται οτι τους προδιαθετει θετικα οταν δινεις σε προαιρετικη οπου επιπλεον σε θυμουνται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Πτυχιακη 17/12/2014

Εξετασε ο κ.Σωτηροπουλος,ημουνα μονος μου.Ρωτησε 1)αιτια αιμορραγιας ανωτερου κ κατωτερου 2)πως χωριζεται το ανωτερο απο το κατωτερο(συνδεσμος treitz και που βρισκεται ανατομικα) 3)τροποι επισχεσης αιμορραγιας ανωτερου πεπτικου

4)εντοπιση αιμορραγιας 5)εκκολπωματικη νοσος και επιπλοκες 6)εκκολπωματιτιδα και επιπλοκες ,τι θα δεις απο τα εργαστηριακα,ποτε θα χειρουργησουμε μια εκκολπωματιτιδα(σε επιπλοκες-αποστηματα,περιτονιτιδα και ποτε θα χειρουργησουμε μια εκκολπωματιτιδα οταν παει καλα συντηρητικα(σε επανειλλημενα επεισοδια) και τι επεμβαση(ειπα σιγμοειδεκτομη,αλλα ηθελε συγκεκριμενα την κατα hartmann 7)αντιμετωπιση χολοκυστιτιδας και ποια αντιβιωτικα θα δωσεις 8)αντιμετωπιση ασθενη με αιμοραγικο σοκ ΟΛΑ.Αυτα γενικα τα λιγα...ημουνα περιπου μιση ωρα μεσα και μου εβαλε 7.Δεν ρωταει περιεργα απλα οταν βλεπει οτι εχεις γνωσεις ρωταει και τις λεπτομερειες.Φιλικος και καλο κλιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάει καιρός από τότε που το πέρασα, θα γράψω ό,τι θυμάμαι.

Μετά από εκείνη την ανεκδιήγητη φορά, η επόμενη ήταν φυσιολογική.

Ήμουν μόνο εγώ. Με εξέτασε ο κ. Νικητέας, ο οποίος είδε ότι ήμουν αγχωμένη και με ηρέμησε αρκετά.

Με ρώτησε για

- αιμορραγίες ανώτερου-κατώτερου πεπτικού: πώς τις διερευνούμε, πώς γίνεται η διάκριση σε ανώτερο-κατώτερο

- ειλεό: ορισμό, αίτια

- ΙΦΝΕ και ποια είναι τα συμπτώματα έξω από το πεπτικό

- καρκίνο μαστού

Δυστυχώς, δε θυμάμαι άλλα.

Στη συνέχεια, έδωσα γραπτά. Η εξέταση κράτησε μία ώρα και οι ερωτήσεις ήταν πολλαπλής επιλογής - κάποιες δύσκολες, αλλά η πλειοψηφία εύκολες. Αφορούσαν όλα τα κεφάλαια της χειρουργικής.

Δεν είμαι σίγουρη, μα έχω την εντύπωση ότι δε βγαίνει ο μέσος όρος από προφορικά & γραπτά. Απλά, τα γραπτά μπορούν να βοηθήσουν ν' ανέβει ο βαθμός των προφορικών.

Για παράδειγμα, την πρώτη φορά (που δεν πέρασα στα προφορικά), μου είπαν ότι δε θα δώσω γραπτά.

-------------------------------------------------------

Απ' ό,τι έχω δει, δε δίνουν όλοι γραπτά, οπότε, όταν πάτε να γραφτείτε, ρωτήστε τη γραμματέα για το είδος της εξέτασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Πτυχιακή Μαρτίου 2015

Μας εξέτασε ο κ. Μαντάς

- Ενδείξεις χειρουργικής θεραπείας παγκρεατίτιδας

- Ca ορθού: Διάγνωση, απεικονιστική εξέταση εκλογής για εντοπισμένη νόσο (διορθικό U/S), χειρουργική αντιμετώπιση
- Ασταθής θώρακας
- Ενδείξεις θυρεοειδεκτομής. Επιπλοκές.
- Επιπλοκές εκκολπωμάτωσης (αιμορραγία. εκκολπωματίτιδα)
- Ταξινόμηση εκκολπωματλιτιδας (επιπλεγμένη, μη επιπλεγμένη). Τι είδους ειλεό θα κάνει η φλεγμονή εκκολπώματος σιγμοειδούς (αποφρακτικό λεπτού εντέρου, λόγω συμφύσεων)
- Σύνδρομο Leriche. Τι είναι; Ταξινόμηση
- Κλινική διάκριση επιπολής θρομβοφλεβίτιδας και εν τω βάθει φλεβοθρόμβωσηγς
- Οξεία ισχαιμία σκέλους: Κλινική διάκριση θρόμβωσης-εμβολής (τρόπος εισβολής; λιγότερο θορυβώδης στη θρόμβωση, λόγω δικτύου παράπλευρων αγγείων. Κοιτάμε το άλλο σκέλος: απουσία τρίχωσης, απουσία ψηλαφητών σφύξεων παραπέμπουν σε θρόμβωση), σημασία διάκρισης (διαφορετική θεραπεία), θεραπεία εκλογής στην εμβολή και στη θρόμβωση
- Αίτια οξείας μεσεντέριας ισχαιμίας
- Ca μαστού: προδιαθεσικοί παράγοντες, ποιος είναι ο πιο σημαντινκός (το φύλο). Γιατί αφαιρούμε λεμφαδένες; (Για σταδιοποίηση. Σε αντίθεση με άλλα Ca -πχ του παχέος εντέρου- που αφαιρούνται για θεραπευτικούς λόγους)
- Αίτια αιμορραγίας ανώτερου πεπτικού
- Αίτια αιμορραγίας κατώτερου πεπτικού, κατά ηλικιακές ομάδες (πινακάκι Κωτσάκη)
- Πότε ΔΕΝ χειρουργούμε Ca παγκρέατος
- Τύποι γαστρικού έλκους
- Τι είναι Damage Control Surgery (!!!!!) και πότε εφαρμόζεται; Απ: Πρωτογενής αντιμετώπιση πολυτραυματία, κατά την οποία γίνεται απλώς επίσχεση αιμορραγίας και παίρνονται μέτρα για αποφυγή επιμόλυνσης και επέκτασης τραυμάτων. αλλά δε γίνεται πλήρης χειρουργική αποκατάσταση των τραυμάτων. Ο ασθενής μπαίνει στην ΜΕΘ για να ανανήψει και η πλήρης αποκατάσταση γίνεται σε δεύτερο χρόνο. Εφαρμόζεται όταν ο ασθενής παρουσιάζει διαταραχές πήξης, υποθερμία ή μεταβολική οξέωση.

Τροποποιήθηκε από tobe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερη μνημη συναδελφε, τα'πες ολα!

ο κ. Μαντας ειχε διαθεση διδακτικη και εχω την αισθηση οτι μας περασε ολους (ειμασταν 4 εξεταζομενοι), αλλά οι ερωτησεις του μου φανηκαν κατα σημεια παρα πολυ εξειδικευμενες.

Συμπληρωνω οτι εχω την αισθηση πως σε καποια σημεια ο Κωστακης δεν καλυπτε για τις ανωθεν απαντησεις. Παραδειγμα:

ηθελε 4 ενδειξεις θυρεοειδεκτομης : ca, υπερθυρεοειδισμος μη ανταποκρινομενος στην θεραπεια, πιεστικα φαινομενα, και αισθητικοι λογοι (;; )

ηθελε 5 αιτια μεσεντεριου ισχαιμιας: εμβολη, θρομβωση, αγγειοσπασμος, φλεβικη θρομβωση και υποογκαιμικη καταπληξια.

στις επιπλοκες θυρεοειδεκτομης, πώς θα καταλαβουμε ποιο νευρο εχει τρωθει (τι διαφορα εχει η πληξη του ανω απο το κατω λαρυγγικο κ.ο.κ. )

ο Κωστακης αναφερει ξεκαθαρα σε δυο σημεια κιολας οτι η λεμφαδενεκτομη στο Ca μαστου γινεται και για σταδιοποιηση αλλά και για τοπικο ελεγχο της νοσου, μαλιστα αναφερει οτι ειναι πολυτιμοτερος ο ελεγχος που επιτυγχανεται ετσι απο οποιαδηποτε αλλη μορφη θεραπειας (πχ ακτινοθεραπεια). Ο κ. Μαντας μας ειπε οτι αυτο ειναι λαθος και μας ρωτησε σε ποιο Ca αυτο δεν ειναι λαθος (εχει αναφερει ανωτερω ο tobe)

Στις ενδειξεις χειρουργικης θεραπειας οξειας παγκρεατιτιδας νομιζω μας ειπε κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο που γραφει ο Κωστακης: μας ειπε (με καθε επιφυλαξη αν το θυμαμαι σωστα), οτι θα επεμβουμε χειρουργικα μονο σε μια περιπτωση: αν υπαρχει επιμολυνση / αποστηματα με παθογονο.

Στις επιπλοκες θυρεοειδεκτομης ρωτησε ποια ειναι η πιο συχνη (στον Κωστακη φυσικα και δεν αναφερει συχνοτητα επιπλοκων). Η (μαλλον σωστη) απαντηση του συναδελφου "ο υποθυρεοειδισμος" απορριφθηκε ως πολυ ευκολη απαντηση.

Στην επιπλεγμενη εκκολπωματιτιδα που εχει προκαλεσει ειλεο, πού εντοπιζεται ο ειλεος και με ποιο μηχανισμο προκληθηκε; (ηθελε την απαντηση οτι μπορει να εντοπιζεται στο λεπτο λογω συμφυσεων απο την φλεγμονη, ή τοπικα στο παχυ αντιστοιχα με την θεση του εκκολπωματος λογω στενωσεως που προκαλει η εκκολπωματιτιδα ως επιπλοκη)

Στο DCS, αφου οταν ειδε οτι κανεις μας δεν γνωριζε τι ειναι, μας ανεφερε τι ειναι (ανοιγουμε, αλλά αποφασιζουμε να μην θεραπευσουμε, να κλεισουμε κακην κακως και να στειλουμε στην ΜΕΘ). Και μετα μας ρωτησε γιατι το καναμε αυτο. Μερικες πολυ ευλογες απαντησεις (που μου εδωσαν και ειδικευομενοι χειρουργοι συναδελφοι που ρωτησα απο περιεργεια για να δω την δυσκολια της ερωτησης) ηταν: επι αιμοδυναμικης ασταθειας, επι αποκαλυψης δευτερης νοσου που δεν υποψιαζομασταν. Μας εξηγηθηκε οτι η αιμοδυναμικη ασταθεια ανατασσεται με την μεταγγιση αιματος πχ, ενω η υποθερμια κ τα άλλα που ανεφερε ο συναδελφος ανωτερω, δεν ανατασσονται στο χειρουργειο (?)

Περι χειρουργικης θεραπειας της εν τω βαθει φλεβικης θρομβωσεως, οταν ανεφερα την θρομβολυση-θρομβεκτομη οπως αναφερεται στον Κωστακη, διορθωθηκα οτι αυτα εφαρμοζονται μονο επι αρτηριων.

Αφου τελειωσε η εξεταση εχω την αισθηση οτι μας περασε ολους, και οτι ρωταγε για λεπτομερειες περισσοτερο για να μας μεταφερει και κατι διδακτικο απο την προσωπικη του κλινικη εμπειρια. Καλο ειναι λοιπον να μην χασετε την ψυχραιμια σας πιστευω.

Επειτα κληθηκαμε να δωσουμε καποια γραπτα επιλογης που προσωπικα μου φανηκαν τρελης δυσκολιας βλεπε Τσολιά Παιδιατρικη. Ηταν 50 ερωτησεις επιλογης με 5 απαντησεις η καθε μια, απο 1' η μια.

Καποιες που θυμαμαι ενδεικτικα:

  • απο τις κατωθι επιπλοκες της Billroth II, ποια ειναι η πιο συχνη;
  • ποιο απο τα παρακατω δεν ανηκει στα κριτηρια Amsterdam για το HNPCC?
  • ποιο απο τα κατωθι ογκογονιδια δεν ευθυνεται για το Ca του ταδε οργανου;
  • ποιο απο τα παρακατω δεν προκαλει παγκρεατιτιδα; (ειχε 5 πραγματα εκ των οποιων ΚΑΝΕΝΑ δεν αναφερεται στον Κωστακη στα αιτια παγκρεατιτιδας...απελπισια)
  • παππους κουτρουβαλαει τη σκαλα και επειτα εμφανιζει αμβλυτητα δεξια και δυσπνοια, ποιον τυπο πνευμοθωρακα εχει και τι ενεργεια θα κανετε;

Για να παρετε μια ιδεα για τις βαθμολογιες, αναφερω την προσωπικη μου περιπτωση:

στα προφορικα υπηρξαν καναδυο ερωτησεις που δεν απαντησα, ή ακομα χειροτερα, απαντησα λανθασμενα (για την κλινικη εικονα της εν τω βαθει φλεβικης θρομβωσεως απαντησα οτι το μονο που θα δουμε ειναι πνευμονικες εμβολες), δεν ειχα την παραμικρη ιδεα τι ειναι το DCS και ποτε εφαρμοζεται, κ απο τα κριτηρια της αφαιρεσης θυρεοειδους δεν γνωριζα οτι οι αισθητικοι λογοι αποτελουν κριτηριο. Τις υπολοιπες 4-5 ερωτησεις που μου εγιναν τις απαντησα ικανοποιητικα.

Στα γραπτα δεν τα πηγα καθολου καλα, αφου ακομα και στα θεματα που ειχα διαβασει καλα δυσκολευτηκα να βρω την απαντηση. Απο τα 50 θεματα το πολυ 15 να ειχα απαντησει με βεβαιοτητα, 10 μαντευοντας, και 25 οπως θα απαντουσε φοιτητης φιλολογιας.

μετα απο αυτα ο τελικος βαθμος μου ηταν 7, πραγμα ελπιδοφορο.

καλη σας τυχη!

Τροποποιήθηκε από Base the Bass
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Εξεταση 24/6/15


Εξετασε προφορικα ο κυριος Αντωνιου, καλο κλιμα, οι ερωτησεις ηταν
με μορφη περιστατικου

Ασθενης με εξοφθαλμο
Ανατομια αδρη θυρεοειδους
Μονηρης οζος θυρεοειδους
Ονομαστικα ca θυρεοειδους
Διαφορικη διαγνωση δυσφαγιας
Ανδρας με εικονα αναιμιας
Αιμοραγια ανωτερου πεπτικου
Αντιμετωπιση κιρσοραγιας στο κεντρο υγειας
Αιτια πυλαιας υοερτασης
Ογκοι ηπατος, ποιος ειναι ο συχνοτερος, ποιοι καλοηθεις ποιοι κακοηθεις
Τι κανεις θεραπευτικα στον καρκινο ηπατος
Αιμοραγια κατωτερου πεπτικου
Εκκολπωμα του μεκελ

Απο το facebook

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Τα πολλαπλής που λέτε είναι ακόμα από το πακέτο των 3000 και πού το βρίσκουμε;

Κάθε άλλη συμβουλή δεκτή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προαιρετική 8/3/16 Κουράκλης - Μαντάς - Αντωνίου

Έκαναν 3 γύρους ερωτήσεων. Το κλίμα ήταν μέτριο.

  1. ΔΔ μάζας τραχήλου
  2. Εκκολπωμάτωση
  3. Ca ορθού
  4. Ca θυρεοειδή
  5. Επιπλοκές Οξείας παγκρεατίτιδας
  6. Αιμορραγία ανώτερου πεπτικού
  7. Θεραπεία κιρσών οισοφάγου
  8. ΔΔ άλγους ΑΡ λαγόνιου βόθρου
  9. ΔΔ άλγους ΑΡ υποχονδρίου
  10. Ενδείξεις μαστεκτομής
  11. Όγκοι ήπατος
  12. Ειλεός εκ χολολίθου

και άλλα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν.

Δείτε παλιά θέματα! Μην επηρεάζεστε από τα όποια σχόλια κάνουν και πανικοβληθείτε.

Καλή επιτυχία στους επόμενους!! :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα να πω για τα πολλαπλής chill! Πέρα από το ότι μάλλον δε τα λαμβάνουν υπόψιν, τα δικά μας τουλάχιστον, ήταν νορμάλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Πτυχιακη 6/6/2017 Δημητρουλης

εκκολπωματα, τι ξερεις, ηθελε συγκεκριμενα την ταξινομηση κατα hinchey

αιτια αιμορραγιας ανωτερου

θεραπεια κιρσων οισοφαγου

ισχαιμια ανω μεσεντεριας αρτηριας

πρωιμος γαστρικος καρκινος

χολολιθιαση , χολλαγγειιτιδα

ca ορθου κλινικη εικονα ,σταδιοποιηση, θεραπεια

πνευμοθωρακας , ειδη + θεραπεια

ca θυρεοειδους, κυριως τα ειδη , ποιο ειναι πιο συχνο και ποιο εχει την χειροτερη προγνωση

καρδιακος επιπωματισμος

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Πτυχιακή 9/7/2018 Κόντζογλου
Τυπικός, ευγενικός και ήρεμος, έδινε χρόνο να σκεφτείς και δημιούργησε γενικά ένα καλό κλίμα.
Ήμασταν 3 άτομα.

Επιπλοκές Χολοκυστεκτομής
Επιπλοκές Παγκρεατίτιδας
Επιπλοκές Μαστεκτομής
Χειρουργική αντιμετώπιση Ca στο άγκιστρο του παγκρέατος (αν θυμάμαι καλά)
Χειρουργική αντιμετώπιση γαστρικού έλκους
Διαφορές Ν. Graves και Τοξικής Οζώδους βρογχοκήλης +Αντιμετώπιση
Διαφορές αρτηριακού και φλεβικού έλκους + αντιμετώπιση
Ασταθής θώρακας και παράδοξη αναπνοή
Κλειστός Πνευμοθώρακας και αντιμετώπιση (τον μετατρέπουμε σε ανοιχτό)
Ασθενής ηλικιωμένος με αιμορραγία από το κατώτερο πεπτικό: τι ερώτηση θα κάνεις (ήθελε αν το αίμα είναι κόκκινο) και διερεύνηση
...και κάποια ακόμα αλλά δεν τα θυμάμαι, λυπάμαι...

Γενικά έκανε αρκετούς κύκλους ερωτήσεων (1 κύκλο επιπλοκές, 1 κύκλο χειρουργικές τεχνικές κλπ). Ήθελε πολύ να δει κριτική σκέψη και κατανόηση και δεν ζητούσε πολλές λεπτομέρειες.

Τα πολλαπλής δεν έχω το ψυχικό σθένος να τα σχολιάσω (ούτε τα θυμάμαι...) 
 

Τροποποιήθηκε από Bananomila
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Πτυχιακή 10/10/18 - Εξεταστής κος Δημητρούλης 

 

Εκκολπωμάτωση (κλινική εικόνα, διάγνωση, στάδια, επιπλοκές αναλυτικά )

Οξεία παγκρεατίτιδα (αίτια, κλινική εικόνα, θεραπεία)

Διαλείπουσα χωλότητα 

Διαφορές σε Τοξικό αδένωμα και νόσο Graves 

Κιρσοί οισοφάγου (αίτια, θεραπεία)

Πυλαία υπέρταση (αίτια)

Σύνδρομο Budd-Chiari

Διαφορές σε νόσο Crohn - ελκώδη κολίτιδα 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Πτυχιακή Φεβρουαρίου 2019

Εξέτασε ο Κόντζογλου. Ρώτησε:

-Καρκίνος τυφλού διαγνωστική προσπέλαση και θεραπεία

-Διαγνωστική προσπέλαση οξείας παγκρεατίτιδας

-Διαγνωστική προσπέλαση ευμεγέθους όζου θυρεοειδούς

-Αναπλαστικό καρκίνωμα θυρεοειδούς θεραπεία (μόνο παρηγορική). Γιατί δεν γίνεται ακτινοθεραπεία και πώς θα γινόταν; (με ραδιενεργό ιώδιο, γιατί είναι αδιαφοροποίητο και δεν προσλαμβάνει)

-Θεραπεία ραγάδας

-Ανατομικές θέσεις σκωληκοειδούς, σε ποια θέση μπορεί η σκωληκοειδίτιδα να συγχέεται με χολοκυστίτιδα; (οπισθοτυφλική μεγάλου μήκους)

-Τι ενδιαφέρει απεικονιστικά σε ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής;

-Σε τι ποσοστό τα σαρκώματα δίνουν λεμφαδενικές μεταστάσεις; (10%)

-Αιματοχεσία σε ηλικία 60 ετών, τι θα υποπτευθείς;

-Διαφορές αρτηριακού και φλεβικού έλκους και θεραπεία του αρτηριακού

-Τι είναι η κοιλιοπερινεϊκή εκτομή;

-Προέλευση σαρκωμάτων (μεσέγχυμα με μια εξαίρεση, δεν είπε ποια)

-Θεραπεία έλκους στομάχου

-Θεραπεία κιρσών κάτω άκρου

-Όγκοι παρωτίδας, κατάταξη και θεραπεία και επιπλοκές θεραπείας

-Αίτια παγκρεατίτιδας

-Αίτια παραλυτικού ειλεού

-Καρκίνος σιγμοειδούς θεραπεία εκδοχές (Hartman, αναστόμωση σε ένα χρόνο)

-Αίτια ηπατοκυτταρικού καρκινώματος και θεραπεία 

-Θεραπεία μελανώματος

-Σταδιοποίηση καρκίνου μαστού (πώς γίνεται, με ποιες εξετάσεις)

-Θεραπεία όγκου κεφαλής παγκρέατος, τι αφαιρείται στη whipple

-Παράγοντες κινδύνου για χολολιθίαση και τι είναι χόλωμα;

-Διαγνωστική προσπέλαση σε κώμα (τι κάνω; μετράω σάκχαρο, πίεση, κλπ)

Άρχισε με απλές ερωτήσεις, αλλά ψαρώναμε, δεν απαντούσαμε κι άφηνε ολοένα λιγότερο χρόνο να απαντήσεις και, αφού εξαντλήθηκαν όλα τα ΣΟΣ, άρχισαν ερωτήσεις για σαρκώματα, παρωτίδα κλπ. Θέλει γενικά σύντομη απάντηση αλλά με δομή, δηλ να αναφέρεις ότι θα πάρεις ιστορικό, κλινική εξέταση, εργαστηριακά, απεικονιστικά κλπ με μια σειρά.

Στο τέλος έκανε μια ερώτηση που αν την απαντούσε κάποιος θα έπαιρνε 10: τι είναι η τομή Καρακούση; (τομή σαν σκαλοπάτι, για ταυτόχρονη προσπέλαση κοιλιάς και μηρού για αφαίρεση σαρκώματος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πτυχιακή 18.10.2019

 

Εξέτασε ο Μαντάς.

Το κλίμα ήταν ουδέτερο, καθώς ο κύριος Μαντάς είναι ο ορισμός του poker face. Ούτε θετικά σχόλια, ούτε αρνητικά: πηγαίνεις εξετάζεσαι και φεύγεις. Α επίσης ήταν πολύ δεκτικός στο να αφήσει χρόνο να σκεφτείς, δεν πιέζει καθόλου - καλό αυτό. Με κράτησε ούτε 15 λεπτά. Ρώτησε:

 

Σε δακτυλική εξέταση ανακαλύπτουμε σε ασθενή έναν όγκο στο ορθό. Τι θα κάνεις; Πώς θα χειριστείς τον ασθενή; Ήθελε 1, 2, 3 χωρίς πολλά πολλά. Εξετάσεις κ.λπ.

Του λέω π.χ. θα κάνουμε αξονική (μεταξύ άλλων) και μου λέει "Ωραία, κάνουμε αξονική, βρίσκουμε λεμφαδένες, τι θα κάνεις" κ.λπ.

Με τα πολλά καταλήγουμε ότι έχει κακοήθεια στο ορθό. Παρακάτω τι κάνουμε;

Μπορεί να μην κάνουμε χειρουργείο; Πότε θεωρείται ανεγχείρητος ο καρκίνος του ορθού;

 

Νοσηλεύεται ασθενής με οξεία παγκρεατίτιδα, ποιες οι ενδείξεις χειρουργικής παρέμβασης.

Πώς θα διαπιστώσουμε ότι υπάρχουν νεκρωτικές εστίες;

Στις άλλες ενδείξεις του είπα και ψευδοκύστη και με ρώτησε αν σε οξεία παγκρεατίτιδα είναι ένδειξη η ψευδοκύστη. Κοινώς ήθελε τις ενδείξεις στην ΟΞΕΙΑ φαση

 

Ταξινόμηση οξείας εκκολπωματίτιδας και ποιά τα στάδια;

Ποιες οι ενδείξεις χειρουργικής αντιμετώπισης οξείας εκκολπωματίτιδας.

 

Κατάταξη γαστρικών ελκών.

 

Επιπλοκές γαστροδωδεκαδακτυλικών ελκών. (+πυλωρική στένωση)

 

Τι είναι ο λεμφαδένας φρουρός. Τι είναι η βιοψία του; Σε ποιές κακοήθειες αναζητείται. (μαστού, μελάνωμα)

 

Ενδείξεις χειρουργικής αντιμετώπισης καρκίνου παγκρέατος. (Ή και αντενδείξεις, μου είπε να πω ό,τι προτιμώ)

 

Πρώιμος γαστρικός καρκίνος. Αντιμετώπιση.

 

Κάποια πολλαπλής:

Κριτήρια Whipple

Κριτήρια Ranson

Πώς λέγεται η κήλη που περιέχει εκκόλπωμα του Μέκελ.

Ηλικιωμένη με αιματέμεση, χωρίς σημεία από την εξέταση της κοιλίας, τι δεν μπορεί να έχει.

Ποιό το πιο συχνό αίτιο οξείας χειρουργικής κοιλίας.

Τροποποιήθηκε από Stavrog
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.