Jump to content

Εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές


Alfred

Recommended Posts

Δυστυχώς για εμάς, ο οικονομολόγος ή ο απόφοιτος οποιασδήποτε άλλης σχολής δεν έχει επενδύσει για τις σπουδές του τον κόπο και το χρήμα που απαιτούνται για φροντιστήρια στο λύκειο, επιτυχία στις Πανελλήνιες και 6 χρόνια σπουδών τουλάχιστον σε κάποια ιατρική σχολή με διαμονή συνήθως μακριά απ'το σπίτι του ή αντίστοιχα για τους πτυχιούχους του εξωτερικού σε κάποια ξένη χώρα. Όλα αυτά δεν αφήνουν περιθώρια ευελιξίας στην εργασία εκτός και αν τα δει κανείς απλά σαν έναν τρόπο να περάσει ένα μέρος (το καλύτερο) της ζωής του. Οποιαδήποτε άλλη δουλειά και αν κάνει ένας πτυχιούχος ιατρικής θα είναι απλά ένα πάρεργο για να γεμίσει τον κένο χρόνο μέχρι την ειδικότητα. Όταν όμως στην κοινωνία υπάρχει η διάχυτη αντίληψη ότι οι γιατροί είναι προνομιούχοι σαν κλάδος εργαζομένων κανείς δε θα ενδιαφερθεί κάτω από ποές συνθήκες και πώς εργάζονται οι νέοι γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίμενα ότι στην Αθήνα θα ήταν κάπως καλύτερα τα πράγματα λόγω μεγαλύτερου αρθμού κλινικών - ζήτησης.

Στη Θεσσαλονίκη το minimum είναι 50 € ανά εφημερία σε κλινικές που πληρώνουν ΤΣΑΥ.

Βέβαια είναι δύσκολο να βρεις θέση λόγω του μικρού αριθμού κλινικών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε συ σπερ δεν ειναι οτι οι γιατροι δεν ειναι της πιατσας απαραιτητα η οτι δεν ξερουν τα κολπα

ολοι εχουμε,αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο,γνωστους αλουμιναδες,μαραγκους,υδραυλικους ιδιοκτητες μαντρας κλπ

δεν ειναι ομως τοσο απλα το πραματα

δε μπορεις μια μερα να ξυπνησεις και να πεις θα γινω αλουμινας μαραγκος η υδραυλικος ας πουμε

αυτα ειναι τεχνες

πρεπει να χεις δουλεψει χρονια κοντα σε καποιον και σιγα σιγα ανεξαρτητοποιεισαι κι οταν φτασεις να σαι εσυ το αφεντικο τοτε ναι! βγαζεις φραγκα που ουτε στο ονειρο του ο νεος γιατρος χωρις πλατες στις μερες μας.

ο 25 χρονος υδραυλικος στο σωστο χωρο με τις σωστες γνωριμιες ο οποιος το χει ριξει και στο εμποριο των ειδων που χειριζεται βλεπε ειδη θερμανσης υγιεινης,μπορει να βγαζει πολυ! χρημα

αλλα αυτος δεν ξεκινησε στα 25 του

δουλευει στην τεχνη του απο πιτσιρικι

αρκετα πριν τελειωσει το τεχνικο λυκειο απο το οποιο προφανως αποφοιτησε

για να ανοιξεις μαντρα θελει κεφαλαιο

πως θα πας να φερεις 30-40 αυτοκινητα απο germany???θα παρεις δανειο?

για να ανοιξεις μαντρα πρεπει να ξερεις απο αυτοκινητα να χεις κεφαλαιο να σαι παπαντζης ευλυγιστος.. και προσαρμοσιμος.. και να ξερεις κοσμο

ο μεσος 25ρης αποφοιτος ιατρικης που απο τα 16 του ασχολειται με κυτταρα βιοχημειες παθολογιες κι επιστημη τρομαρα του και δεν εχει την πολυτελεια χρονου ουτε ενα χαρτζιλικακι του θεου να βγαλει απο μια μερικη απασχοληση ας πουμε

ε αυτος στα 25 του που θα βρει το κεφαλαιο και πως θα χωθει στο εμποριο και το παρε δωσε απο τη μια μερα στην αλλη???

τα παντα θελουν την προεργασια τους...

ασε που για να ριξεις χρημα σε μια δουλεια ασχετη με ιατρικη σημαινει ταυτοχρονα οτι λιγο πολυ βαζεις Χ στην ιατρικη.

τι σκατα σπουδαζες ομως 6 χρονια??ετσι για παραπανω μορφωση γενικως και αοριστως το κανες???

απο τη στιγμη που επενδυεις χρημα σε κατι,ειτε χρημα που ειχες ειτε που δανειστηκες,πρεπει να ασχοληθεις με την επενδυση αν θες να βγεις κερδισμενος

οποτε?

σιγουρα ισως καποιοι καπου καποτε μπορουν να τα συνδυασουν ολα

η τεραστια πλειοψηφια δε μπορει ομως

απλως καλειται να τα βαλει κατω ολα,εστω κι αργα.....και να κανει επιλογες καθοριστικες για το μελλον της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?ΜΕΣΩ ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ.ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ.ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?ΜΕΣΩ ΑΓΓΕΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ.ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ?ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ.ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ.

Φίλτατη Menia μάλλον θα σε στενοχωρήσω! Δεν έχω προσωπική εμπειρία από Αθήνα, αλλά βασιζόμενη στην πραγματικότητα της επαρχίας (κι εδώ ωωω ναιιι!την προσωπική εμπειρία την έχω!) κι εγώ σε βλέπω να γυρίζεις όλη την πόλη και να αφήνεις βιογραφικά...όπως επίσης σε βλέπω να περιμένεις άδικα πάνω απο το τηλέφωνο για μια θετική/αρνητική απάντηση και απάντηση να μην παίρνεις! Η αλήθεια είναι οτι μέσω αγγελιών κάτι βρίσκεις που και που -αν και κυρίως πρόκειται για κέντρα αισθητικής! Το πρόβλημα όμως είναι να βρείς και τους κατάλληλους γνωστούς που χμ...θα φροντίσουν για την πορεία και την εύλογη κατάληξη του βιογραφικού σου. Εγώ γνωστούς δεν είχα (αλλά τώρα έβαλα μυαλό και προσπαθώ να αποκτήσω! emcolgate ) γι'αυτό και κάποια στιγμή πήγα και μίλησα αυτοπροσώπως με το big boss μιας κλινικής. Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν ποιός με σύστησε (φίλε μου Κύκλωπα ο Κανένας!). Το δεύτερο τι θέλω απο εκείνον! Μου είπε οτι -απ' ό,τι θυμάται- έχουν άλλες υποχρεώσεις στην κλινική και μου έδειξε ένα μάτσο βιογραφικά στην άκρη της γραφειάρας του. Όχι, δεν είχε πρόβλημα να αφήσω κι εγώ το δικό μου βιογραφικό...."ποιός τα διαβάζει άλλωστε?!" μου είπε."Απλώς να.. έχει επάνω το τηλέφωνό σας..αν θελήσουμε κάποια στιγμή να σας ειδοποιήσουμε..αν οι υποχρεώσεις μας το επιτρέπουν..". Δε λέω, και ειλικρινής ήταν ο άνθρωπος και δίκαιο είχε από τη μεριά του. Αλλά αυτή η ειλικρίνεια εμένα με "τσάκισε" αρχικά! Τώρα που ανέκαμψα ψάχνω πάλι για βίσμα και δουλειά! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.