Jump to content

Εφημερίες σε ιδιωτικές κλινικές


Alfred

Recommended Posts

Μήπως γνωρίζετε πόση είναι η αμοιβή για τις εφημερίες των ανειδίκευτων γιατρών σε ιδιωτικές κλινικές της Αθήνας? Ρωτάω γιατί έχω ακούσει κάτι για περίπου 35 ΕΥΡΩ ανά εφημερία και δεν ξέρω αν ισχύει γενικά αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

35 ευρώ ακούγεται εξαιρετική περίπτωση. Σχεδόν 2 ευρώ την ώρα. Άσε που δεν έχεις ούτε ευθύνες, ούτε τίποτα. Μιλάμε για πολύ λεφτό παιδιά, με τις καλύτερες συνθήκες εργασίας!

Για να σοβαρευτούμε τώρα. Ναι, παίζουν τέτοιες τιμές, καθώς πολλοί συνάδελφοι, προκειμένου να κάνουν κάτι "ιατρικό" για να πληρώνονται (ντρέπονται βλέπεις να δουλέψουν σε π.χ. φαρμακείο, ή σουβλιτζίδικο ή delivery) καταδέχονται να εφημερεύουν για ψίχουλα. Η ματαιοδοξία που έκανε τους περισσότερους από εμάς γιατρούς βλέπεις δεν έχει όρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... καθώς πολλοί συνάδελφοι, προκειμένου να κάνουν κάτι "ιατρικό" για να πληρώνονται (ντρέπονται βλέπεις να δουλέψουν σε π.χ. φαρμακείο, ή σουβλιτζίδικο ή delivery) καταδέχονται να εφημερεύουν για ψίχουλα. Η ματαιοδοξία που έκανε τους περισσότερους από εμάς γιατρούς βλέπεις δεν έχει όρια...

τώρα λες μ*ίες..

(με όλον το σεβασμό κ αυτή την live έκφρασή μου)

Δε θα πω τίποτα άλλο, τα έσβησα τα λοιπά..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη ρε ppalios όποιος δεν εχει τη δυνατότητα να τον θρέφουν οι γονείς του μεχρι να αρχισει ειδικοτητα ή να βρει αγροτικό, είναι καλύτερα να κανει τον ντελιβερά ή να κάνει εφημερίες;

αλλη ερώτηση τωρα... οι ντελιβεράδες πόσα παίρνουν; ξέρεις; εχεις κάνει ποτέ delivery;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK παιδιά, αν προσέβαλα κάποιον, ζητώ συγγνώμη.

Παρόλα αυτά θεωρώ πως το πτυχίο της ιατρικής αξίζει κάτι παραπάνω από 2 ευρώ την ώρα. Και ναι, ξέρω πόσα βγάζει ο delivery, (είναι πάνω από 2 ευρώ την ώρα, φυσικά). Και επίσης, επί προσωπικού μιλώντας, θα έκανα άλλη δουλειά εάν είχα αναμονή. Το ντελιβεράς ήταν εμφατικό παράδειγμα, υπάρχουν πολλές άλλες αξιοπρεπείς δουλειές στις οποιες και αμοίβεσαι, και κρατάς επαφή με το αντικείμενο.

Αυτά. Και πάλι συγγνώμη. Ποτέ δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάποιον. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα έχει φτάσει να θεωρείται ο γιατρός κάτι αντίστοιχο με τον εργάτη (και πάλι δεν υποτιμώ το επάγγελμα του τελευταίου). Έχουμε όλοι ευθύνη γι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

35 ευρώ ακούγεται εξαιρετική περίπτωση. Σχεδόν 2 ευρώ την ώρα. Άσε που δεν έχεις ούτε ευθύνες, ούτε τίποτα. Μιλάμε για πολύ λεφτό παιδιά, με τις καλύτερες συνθήκες εργασίας!

Για να σοβαρευτούμε τώρα. Ναι, παίζουν τέτοιες τιμές, καθώς πολλοί συνάδελφοι, προκειμένου να κάνουν κάτι "ιατρικό" για να πληρώνονται (ντρέπονται βλέπεις να δουλέψουν σε π.χ. φαρμακείο, ή σουβλιτζίδικο ή delivery) καταδέχονται να εφημερεύουν για ψίχουλα. Η ματαιοδοξία που έκανε τους περισσότερους από εμάς γιατρούς βλέπεις δεν έχει όρια...

μολις γυρισα απο το σουπερ μαρκετ

ειναι μια πιτσιρικα εκει φοιτητρια που δουλευει παρτ ταιμ και καλα,αλλα εγω παντα εκει τη βλεπω

τη ρωταω σημερα ποσες μερες δουλευει ποσες ωρες κλπ και φυσικα ποσα παιρνει

μου λεει 2,5 ευρα την ωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Την παντρευομαι επι τόπου και κόβω τις εφημερίες.... :splaaaats: Στείλε πμ με το τηλ της....Σε ένα χρόνο ανοίγει η θέση κουφάλα καφετζή!

Σοβαρά τώρα απαράδεκτες και αναξιοπρεπείς οι αμοιβές των εφημεριών.Καλύτερα πωλητής σε ένα αξιοπρεπές καταστηματάκι.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Την παντρευομαι επι τόπου και κόβω τις εφημερίες.... :splaaaats: Στείλε πμ με το τηλ της....

καλος εισαι εσυ ρε..

βαζεις το γκομενακι να δουλευει ταμιας στο μαρκετ κι εσυ καθεσαι και τον ξυνεις και ζειτε δυο ανθρωποι με μισθο 2,5 ευρα την ωρα τη στιγμη που θα μπορουσες να ασκησεις Ι Α Τ Ρ Ι Κ Η οποτε θα μπορουσατε να ζειτε με μισθο.... 5 ΟΛΟΟΟΟΟΟΚΛΗΡΑ! ευρα την ωρα :lol::P

πω ρε καταντια:splaaaats:

στα μουτρα των ελληνικων κυβερνησεων απο τη μεταπολιτευση και μετα,το σπλατς..

να μην παω πιο πισω ε?μεχρι τη μεταπολιτευση φτανει νομιζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι τιμές που γνωρίζω εγώ είναι στα 43 ευρώ η εφημερία σε ιδιωτικές κλινικές με το ΤΣΑΥ πληρωμένο

είχα βρει και σε ψυχιατρική κλινική με περίπου 60 ευρώ και ΤΣΑΥ πληρωμένο

αλλά προτίμησα ασφαλιστική εταιρεία με 9 ευρώ την ώρα μικτά χωρίς ΤΣΑΥ

(8άωρη βάρδια= καθαρά 56 ευρώ) και τα υπόλοιπα στο τέλος του χρόνου

καθώς και μαθήματα σε ΚΕΕ με 16 ευρώ την ώρα (2 τρίωρα την εβδομάδα = 96 ευρώ)

παίζει τρελή εκμετάλλευση αλλά δεν τους νοιάζει γιατί μια αγγελία σε μια εφημερίδα να βάλουν

έχουν το άλλο πρωί 100 απεγνωσμένους νέους γιατρούς να τους παρακαλάνε

το κορυφαίο είναι πως όταν εξετάσεις κάποιον που έρχεται στα επείγοντα η κλινική τον χρεώνει τουλάχιστον 40 ευρώ +τις εξετάσεις

από τα οποία δεν παίρνεις δραχμή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ναι, ξέρω πόσα βγάζει ο delivery, (είναι πάνω από 2 ευρώ την ώρα, φυσικά).

Είναι 2,5-3 ευρώ στα περισσότερα μαγαζιά

και μην ξεχάμε και τα εξτρά..

εγώ πάντως τώρα που τελειώνω το γενικό μέρος της ειδικότητας θα ψάξω για δουλειά εκτός ιατρικού/παραϊατρικού χώρου..

οπουδήποτε είναι πολύ καλύτερα τα λεφτά..

αν είχα μηχανάκι, ακόμα και πακετάς θα πήγαινα..

γιατί όχι;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν είχα μηχανάκι, ακόμα και πακετάς θα πήγαινα..

γιατί όχι;;

δεν ειναι δουλειά αυτή κώστα, πίστεψε με.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι δουλειά αυτή κώστα, πίστεψε με.

είναι μεγάλη πίκρα και το ξέρω..

όταν όμως τρέχουν οι υποχρέσεις και δεν έχεις άλλες εναλλακτικές τι γίνεται..

έχω δουλέψει 22 μήνες στα ναυπηγεία της ελευσίνας

ούτε αυτή είναι ανθρώπινη δουλειά

ξέρεις τι είναι να βρίσκεται 10 ώρες σερί σε μια δεξαμενή, με φως από προβολείς, με 2 μισάωρα διαλείμματα και αν φτυαρίζεις λάσπη από την αμμοβολή;;

να ανασαίνεις συνέχεια σκόνη γιατί τα γ@μημένα φίλτρα μπουκώνανε και ο εργοδότης δε στα άλλαζε γιατί τα θεωρούσε... περιττό έξοδο..

να γυρίζεις σπίτι και να παλεύεις στο μπάνιο να ξεκολλήσεις την άμμο (ακόμα και μέσα από τα εσώρουχα τρύπωνε η ρουφιάνα) που εντωμεταξύ έχει γίνει τσιμέντο..

τη θεωρείς μια απλή καθημερινή δουλειά;

τα λεφτά όμως ήταν καλά (9/ώρα) και τα είχα ανάγκη

μεγάλη ανάγκη..

πως να την παράταγα;;

χίλιες φορές πακετάς..

πίστεψε με

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι που το περιγραφεις εχεις δικιο...

η ζωη για άλλους ειναι πάλη και για άλλους κραιπάλη... δυστυχώς...

σου ευχομαι να σου ρχονται ολα μια ζωη δεξιά και να μη χρειαστει να ασκησεις κατι εκτος ιατρικής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σου ευχομαι να σου ρχονται ολα μια ζωη δεξιά και να μη χρειαστει να ασκησεις κατι εκτος ιατρικής

να'σαι καλά ειλικρινά, αλλά με την αναμονή και τις υποχρεώσεις να με κυνηγάνε, η εργασία εκτός ιατρικής μέχρι το ειδικό είναι μονόδρομος..

και δυστυχώς, σίγουρα δεν είμαι ο μόνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να'σαι καλά ειλικρινά, αλλά με την αναμονή και τις υποχρεώσεις να με κυνηγάνε, η εργασία εκτός ιατρικής μέχρι το ειδικό είναι μονόδρομος..

και δυστυχώς, σίγουρα δεν είμαι ο μόνος

τελικά είμαστε πολλές

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειναι δουλειά αυτή κώστα, πίστεψε με.

είναι μεγάλη πίκρα και το ξέρω..

όταν όμως τρέχουν οι υποχρέσεις και δεν έχεις άλλες εναλλακτικές τι γίνεται..

έχω δουλέψει 22 μήνες στα ναυπηγεία της ελευσίνας

ούτε αυτή είναι ανθρώπινη δουλειά

ξέρεις τι είναι να βρίσκεται 10 ώρες σερί σε μια δεξαμενή, με φως από προβολείς, με 2 μισάωρα διαλείμματα και αν φτυαρίζεις λάσπη από την αμμοβολή;;

να ανασαίνεις συνέχεια σκόνη γιατί τα γ@μημένα φίλτρα μπουκώνανε και ο εργοδότης δε στα άλλαζε γιατί τα θεωρούσε... περιττό έξοδο..

να γυρίζεις σπίτι και να παλεύεις στο μπάνιο να ξεκολλήσεις την άμμο (ακόμα και μέσα από τα εσώρουχα τρύπωνε η ρουφιάνα) που εντωμεταξύ έχει γίνει τσιμέντο..

τη θεωρείς μια απλή καθημερινή δουλειά;

τα λεφτά όμως ήταν καλά (9/ώρα) και τα είχα ανάγκη

μεγάλη ανάγκη..

πως να την παράταγα;;

χίλιες φορές πακετάς..

πίστεψε με

ρε παιδια ..

για δεν πιανετε δουλεια σε καμια φαρμακευτικη η ιατροαπαυτη εταιρεια??

εχει τρεξιμο και αγχος αλλα τουλαχιστον εισαι με το κοστουμακι-ταγερακι ολη μερα εχεις αυτοκινητο βενζινες τηλεφωνο τσαμπα δειπνα στα καλυτεροτερα hotels συνεδριακια τσαμπα ταξιδακια σουπερ ουαου και λοιπα και λοιπα

μου χει διαφυγει κατι?

ειμαι καπου εκτος τοπου και χρονου???

για πειτε...

τι να σας πω..εγω κατι γνωστους που χω παντως και δουλευουν σε τετοια πραματακια βγαζουν ικανοποιητικοτατο χρημα κι απολαμβανουν κι ολες τις παραπανω "ευκολιες",ασχημα ειναι??απ τ ολοοοοτελα...

ΤΡΕΧΟΥΝ παντως.αυτο ειναι γεγονος.πολλες! ωρες...και αγχος μπολικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια καλη περιπτωση -για οποιον εχει τις προυποθεσεις- δεν ειναι και το ταμειο ανεργιας? Απο 1/1/08 πληρωνει 404 ζεστα ευρωπουλα το μηνα (σα να λεμε 10 εφημεριες με τις τιμες που αναφερθηκαν πιο πανω).

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια καλη περιπτωση -για οποιον εχει τις προυποθεσεις- δεν ειναι και το ταμειο ανεργιας? Απο 1/1/08 πληρωνει 404 ζεστα ευρωπουλα το μηνα (σα να λεμε 10 εφημεριες με τις τιμες που αναφερθηκαν πιο πανω).

:)

με μόνο το αγροτικό δεν σε δέχονται (πιθανά παράτυπα)

αλλά, φίλε δεν παλεύεται χωρίς να δουλεύεις, αεργία ή ανεργία χάλια είναι

νιώθεις άχρηστος και σταδιακά αχρηστεύεις εσένα και τους γύρω σου

χίλιες φορές ένα μεταπτυχιακό κι ας πληρώνεις κιόλας παρά να κάθεσαι με 400 το μήνα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά, φίλε δεν παλεύεται χωρίς να δουλεύεις, αεργία ή ανεργία χάλια είναι

νιώθεις άχρηστος και σταδιακά αχρηστεύεις εσένα και τους γύρω σου

emthumbup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κάποιον που είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ, εκτός από τα 404 ευρώ μπορεί να πάρει και χρήματα από επιδοτούμενα σεμινάρια. Πληρώνουν γύρω στα 3 ευρώ την ώρα, για περίπου 400 ώρες. Συν το ότι παίρνεις στα χέρια σου ένα χαρτί που μπορεί να χρησιμοποιήσεις στο βιογραφικό σου.

Η shlia έχει δίκιο. Οι ιατρικοί επισκέπτες καθαρίζουν περί τα 1250 ευρώ το μήνα, μαζί με τα έξτρα μπόνους του αυτοκινήτου και των ταξιδιών. Άλλο ένα πλεονέκτημα είναι πως μετά από 2 χρόνια σου δίνουν το δικαίωμα να αγοράσεις το αυτοκίνητο της εταιρίας (leasing) μόνο στο 1/3 της τιμής του. Και για μία BMW σειράς 1 αξίζει τον κόπο.

Πάντως για όσους έχουν κάνει 3 χρόνια ειδικότητας υπάρχει στο εξωτερικό η απίθανη θέση. 12.000 ευρώ το μήνα, διακοπές 2 εβδομάδων κάθε 2 μήνες, δωρεάν αεροπορικά εισητήρια και όλα αυτά σε περιβάλλον χλιδής!

ΥΓ. Ρε Ago, τι γυμνά ζωγράφισες πάλι και βγάζει συνέχεια την σελίδά σου unavailable?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι που το περιγραφεις εχεις δικιο...

η ζωη για άλλους ειναι πάλη και για άλλους κραιπάλη... δυστυχώς...

σου ευχομαι να σου ρχονται ολα μια ζωη δεξιά και να μη χρειαστει να ασκησεις κατι εκτος ιατρικής

ρε συ σλιπ τι γινεται εδω???

ολο αγαπες φροντιδα και προδερμ μου σαι τωρα τελευταια

αρρωστος εισαι? τι διαολο?? :P :P ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ετσι που το περιγραφεις εχεις δικιο...

η ζωη για άλλους ειναι πάλη και για άλλους κραιπάλη... δυστυχώς...

σου ευχομαι να σου ρχονται ολα μια ζωη δεξιά και να μη χρειαστει να ασκησεις κατι εκτος ιατρικής

ρε συ σλιπ τι γινεται εδω???

ολο αγαπες φροντιδα και προδερμ μου σαι τωρα τελευταια

αρρωστος εισαι? τι διαολο?? :P :P ;)

λες να φταίει ο Τζάκης; :lol: :lol: :lol:

Με τον Κώστα πάντα είχαμε σχετικά καλές σχέσεις. Τι έγινε σηλια; ζηλεύεις μωρό μου; ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ. Ρε Ago, τι γυμνά ζωγράφισες πάλι και βγάζει συνέχεια την σελίδά σου unavailable?

"το .... σέρνει καράβι" αλλά επειδή είναι αφαιρετικό το έργο δεν έβαλα το...

το άφησα να εννοείται!!!!

ποια είναι αυτή η θέση?

πάντως , γνωρίζω πως άτομα στην Αγγλία στη θέση της ιατρικής υπηρεσίας σε ασφαλιστική εταιρεία όπως δουλεύω τώρα

παίρνουν τρελά λεφτά

στο Greece με το ζόρι 850 ευρώπουλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

OK παιδιά, αν προσέβαλα κάποιον, ζητώ συγγνώμη.

Παρόλα αυτά θεωρώ πως το πτυχίο της ιατρικής αξίζει κάτι παραπάνω από 2 ευρώ την ώρα. Και ναι, ξέρω πόσα βγάζει ο delivery, (είναι πάνω από 2 ευρώ την ώρα, φυσικά). Και επίσης, επί προσωπικού μιλώντας, θα έκανα άλλη δουλειά εάν είχα αναμονή. Το ντελιβεράς ήταν εμφατικό παράδειγμα, υπάρχουν πολλές άλλες αξιοπρεπείς δουλειές στις οποιες και αμοίβεσαι, και κρατάς επαφή με το αντικείμενο.

Αυτά. Και πάλι συγγνώμη. Ποτέ δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κάποιον. Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα έχει φτάσει να θεωρείται ο γιατρός κάτι αντίστοιχο με τον εργάτη (και πάλι δεν υποτιμώ το επάγγελμα του τελευταίου). Έχουμε όλοι ευθύνη γι αυτό.

Πιστεύω πάντως πως μετά από τόση εκμετάλλευση, όταν τελικά η δική μας γενιά γιατρών φτάσει να πάρει τίτλο ειδικότητας, πολλοί θα βγάλουν τα απώθημένα τους στους ασθενείς τους. Με δεδομένο και τον ανταγωνισμό που θα υπάρχει τότε, τα φαινόμενα αισχροκέρδειας (φακελάκια, μίζες κλπ) θα αυξηθούν πόλυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντού λειτουργεί ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.Απλώς στην Ελλάδα υπάρχει χοντρή κρατική παρέμβαση που καθορίζει την προσφορά και τη ζήτηση και αλλοιώνει το νόμο.

Υπάρχει λοιπόν τεράστια προσφορά γιατρών.Τι γιατρών όμως?Αχρηστων,ανειδίκευτων και συχνά μετρίων πνευματικών δυνατοτήτων από αμφίβολης φήμης και προέλευσης ιδρύματα.Η αξία που πιάνουν στην αγορά αυτοί είναι αυτή που τους προσφέρεται από τις ιδιωτκές κλινικές.600 ευρώ το μήνα,διότι για τους γιατρούς δεν ισχύει ο κατώτατος μισθός(650 ευρώ το μήνα).

Αν βέβαια κάποιος είναι καλός δυνητικά μπορεί να τσιμπήσει κατ'οίκον ασθενείς και να κάνει πελατεία.Λειτουργώντας πάντα στο μαύρο αλλά έτσι είναι ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα.Ο άλλος μένει στα 600 ευρώ.Αυτοί είναι οι νόμοι της οικονομίας όταν απουσιάζει η κρατική παρέμβαση.

Τώρα υπάρχουν πολλοί τομείς,πολύ καλύτερα οικονομικά από την ιατρική.Αυτό καθορίζεται από τις γενικότερες τάσεις της οικονομίας και πάντα τη σχέση προσφοράς και ζήτησης.Ο γιατρός μειονεκτεί διότι δεν μπορεί να ελιχθεί όπως ο οικονομολόγος π.χ. που εύκολα αλλάζει αντικείμενο ανάλογα με τις ανάγκες της οικονομίας.Δηλαδή όταν ανεβαίνει το χρηματιστήριο γίνεται χρηματιστής,όταν αυξάνουν οι πωλήσεις αυτοκινήτων πουλάει αυτοκίνητα και όταν πάνε καλά οι κατασκευαστικές γίνεται μάνατζερ στον κατασκευαστικό τομέα.Αντίθετα ο γιατρός δεν μπορεί να μεταβάλλει ειδικότητα γρήγορα και συνεπώς εγκλωβίζεται και γίνεται εύκολα θύμα ελέγχου και ρυθμίσεων από πάνω.

Με δεδομένη την υπερπροσφορά γιατρών,οιαδήποτε ενασχόληση με τη χρήση της ιατρικής ιδιότητας είναι άσκοπη και επιζήμια.Κατά τη γνώμη μου ο απόφοιτος ιατρικής που αναζητείι την τύχη του στην αγορά εργασίας πρέπει να αποκρύψει εντελώς τις ιατρικές σπουδές του.Διότι αν π.χ. δηλώσει οτι είναι γιατρός θα θεωρηθεί αποτυχημένος που δεν βρήκε θέση ειδικότητας.Επίσης θα θεωρηθεί οτι δεν έχει καθόλου εργασιακή εμπειρία και people skills.Θα θεωρηθεί μονοκόμματος και άσχετος χωρίς πειρθώρια βελτίωσης.Χωρίς τις γνώσεις υπολογιστών,δακτυλογράφησης,φοροτεχνικών,λογιστικών που ζητάει η αγορά.Χωρίς ικανότητες management και καμία προυπηρεσία.

Εάν δηλώσει ενδιαφέρον σε φαρμακευτική εταιρία,θα απορριφθεί με δεδομένο οτι θα αποχωρήσει όταν ανοίξει η θέση ειδικότητάς του ενώ η εταιρία έχει δαπανήσει ποσά για την εκπαίδευσή του.Θα προτιμηθεί ένας απόφοιτος βιολογικού ή χημικού και προπάντων ένας καλύτερος πωλητής.

Υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα.Αυτοί που βάζουν πόρτες στις οικοδομές παίρνουν γύρω στα 4000-5000 ευρώ μαύρα το μήνα.Κάθε τοποθέτηση πόρτας κσοτίζει 150 ευρώ και βάζουν δύο κάθε μέρα.Και πολλοί άλλοι βγάζουν λεφτά.Γιατί λειτουργεί πάντα ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.

Υπάρχουν άτομα που αγοράζουν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα από τη Γερμανία,τα περνούν από το τελωνείο και τα πουλάνε στη μισή τιμή.Ενα μεταχειρισμένο Cayenne διετίας μπορεί να βρεθεί στα 24000 ευρώ στη Γερμανία.Με τους φόρους τελωνείου πάει γύρω στα 45000 ευρώ.Πουλιέται άνετα στα 60000 ευρώ γιατί οι μάντρες πουλάνε το ίδιο στα 80000-90000.Υπάρχουν πάμπολα κόλπα.Απλώς οι γιατροί είναι εντελώς ανίδεοι γιατί δεν έχουν επαφή με την πιάτσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.