Jump to content

[πρωην ΔΟΑΤΑΠ] αναδρομική μοριοδότηση πτυχίων?


Dr.Fuck

Recommended Posts

Εξετάσεις στις οποίες έχουν δικαίωμα όλοι υπάρχουν σε ΗΠΑ,Ισπανία,Γαλλία,Ρουμανία,Ιταλία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Last Reply
σορυ για πριν,ειμαι καινουργιος εδω.ελεγα λοιπον πως η εφημεριδα της κυβερνησεως δεν ξεκαθαριζει αν τα μορια θα αρχιζουν να μετρανε απο αυτους που πειραν πτυχιο απο τις 01/01/2007 η' αν το μετρο θα ισχυει απο τις 01/01/07 ..αν ισχυει το πρωτο,με βλεπω να γεμιζει η ελλαδα αγροτικους απο βουλγαρια και ρουμανια,παρα πολλοι εχουν πτυχιο απο 200,2001,2002 και το δοαταπ το πειραν μολις περισυ..υπολογιστε ποσα μορια θα εχουν..παντως η εν λογω εγκυκλιος δεχεται πολλες ερμηνιες...ισως γινουν και ενστασεις απο οτι ακουσα
τα μόρια αρχίζουν απο 30 και τελειώνουν στο +απειρο.το 2002 ο παπαδοπουλος ο τότες υπουργός του πασοκ έφτιαξε τον νόμο για τα μόρια ο οποίος είναι μια πατέντα του Υ.Υ.Κ.Α , εκεί λοιπόν πετούσε σαν την μύγα από το γάλα τους αποφοίτους των χωρών εκτός Ε.Ε από το να διεκδικήσουν τα μόρια από κτήση πτυχίου , τώρα έχουμε 2007 6 χρόνια μετά την 9/11/2001 ο κόσμος άλλαξε νέα μέλη έχουν μπει στην παρέα της Ε.Ε η νομοθεσία είναι η ίδια για τα μόρια , αν δεν σας αρέσει μπορείτε να στηρίξετε το Κ.Κ.Ε που λέει έξω από την Ε.Ε και τους αντιλαϊκούς νόμους.
εισαι απαιχτος θελω να σε γνωρισω!!
Έως και το 2002 τα μόρια για αγροτικό (τα οποία είναι μια πατέντα του Υ.Υ.Κ.Α και όχι νόμος του κράτους) τα είχαμε όλοι ανεξάρτητα από από όπου κι αν ήταν το πτυχίο Ε.Ε ή από δικατσα από κτήση πτυχίου.Το σωτηρίων έτος 2002 τα συνδικαλιστικά σας φροκαλα ΔΑΠ-ΠΑΣΠ πίεσαν τον τότε υπουργό υγειάς στεφανη ν αλλάξει τα κριτήρια αυτά γιατί έτσι θα τους βόλευε τότε και να κάνει τον διαχωρισμό από Ε.Ε και από χώρες εκτός Ε.Ε .Το 2004 10 νέες χώρες μπήκανε στην αγκαλιά της Ε.Ε όλα τα πτυχία από αυτές έχουν λάβει τα μόρια αναδρομικά αυτό δημιουργεί δεδικασμένο για όσους ξέρουν λίγα νομικά.Το ξέρει κανείς σας ότι εδώ και 3 χρόνια που γνωρίζω από προσωπική πείρα χώρες όπως η γερμάνια χορηγούν κανονικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εντός τις γερμανικής επικρατείας σε πτυχία από ρουμάνια και Βουλγαρία μιας και δεν γίνεται να είναι αυτές οι 2 χώρες αναγνωρίσιμες από 1-1-2007 και 31-12-2006 όχι. Τόσα χρόνια το δοαταπ να το πω κομψά εκσπερμάτωνε πάνω στους αποφοίτους εξωτερικού και εσείς όλοι οι ντόπιοι φοιτητές σφυρίζατε αδιάφορα γιατί αυτό σας συνέφερε και μην ακούσω τις βλακείες περί ανώτερου επιπέδου στα ελληνικά πανεπιστήμια γιατί έχουν καταρριφθεί όλες εδώ μέσα κατά καιρούς από εσάς τους ιδίους.Τώρα το αν εγώ θα πάρω με 40 μόρια η αν θα το πάρω με 14 μιας και αυτά τα φτάνω από την αναμονή μου από κτήση δοαταπ , αυτές οι κινήσεις πανικού που κάνετε τώρα τι αποτέλεσμα θα έχουν?ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ 2007?ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ? ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΛΕΠΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ 212 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ 1 ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ 6 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ 212 ΙΣΑ ΜΕ 600 ΟΙ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ 2 ΧΩΡΩΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ?ΤΕΛΟΣ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΤΖΙΜΙ ΠΑΝΟΥΣΗ : Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.
:anavwfwties::anavwfwties: ευχαριστω οποιον σεχει φτιαξει/εχω τελειωσει εξωτερικο αυτο το θεμα για τα μορια ειναι μια ανασα ζωης για ολους εμας που επι χρονια ταλαιπωρηθηκαμε με δοαταπ η και που ακομη παρα λιγη διαφορα βαθμου δεν πηρανε δοαταπ και πηραν αυτοματη αναγνωριση.συμφωνω και επαυξανω για το επιπεδο και πανελληνιων και πανεπιστημιων ελληνικων εχω και εγω φοιτητη φιλοσοφικης αδερφο και εχω ματια και βλεπω!δεν θα μπω στην διαδικασια να πεισω κανεναν για το επιπεδο της εκπαιδευσης που μου εχει δωθει αυτο το κραταω για τον εαυτο μου κ μονο πλεον,απλα ηρθε η στιγμη να δικαιωθουμε για τον φραγμο τον μη δικαιο κ με μη σωστους ορους διαγωνισμο-δοαταπ για ναρθουμε ελλαδα/ευχαριστω και παλι που υπαρχεις!
Είναι αφελής η σκέψη σου. Εξισώνεις τη φιλοσοφική με την ιατρική!!! Έχουμε και εμείς εμπειρία από το πως περνούν το χρόνο των σπουδών τους οι φοιτητές της φιλοσοφικής, της γεωπονίας και άλλων αξιόλογων σχολών. Είναι αναξιοπρεπές από μέρους σου επίσης να εξισώνεις ιατρούς που ταλαιπωρήθηκαν αφάνταστα να περάσουν στις πανελλαδικές με την πρώτη και να τελειώσουν αξιοπρεπώς και χωρίς μέσα την ιατρική στο εξαιρετικά εχθρικό και απαιτητικό περιβάλλον της ιατρικής Θεσσαλονίκης και Αθήνας, με κάποιους που πλήρωσαν για μετεγγραφή και πτυχίο. Σε κάθε χώρα βλέπουμε να έχουν, στην πράξη, ή ακόμα και κατά το νόμο, προτεραιότητα οι απόφοιτη των εγχώριων πανεπιστημίων (βλέπε Γαλλία, Ιταλία κα άπειρες άλλες πολιτισμένες χώρες). Συμμαθητές μου που δεν μπορούσαν να βγάλουν πάνω από 14 στο σχολείο (ακόμα και στο γυμνάσιο, πόσο μάλλον και στις πανελλήνιες) κατάφεραν να πάρουν πτυχίο ιατρικής από Ρουμανία!!! Δεν είναι μόνο το επίπεδο των γνώσεων, είναι και η νοοτροπία όλων αυτών των ανθρώπων που έχουν να αντιμετωπίσουν οι συνάδελφοι και οι ασθενείς (όπως μου έχουν πει διευθυντές και επιμελητές στα νοσοκομεία): τη νοοτροπία της κοπάνας και της τεμπελιάς. Μπορεί να μη γνωρίζω ποιο είναι το επίπεδο σπουδών στη Ρουμανία, γνωρίζω όμως πολλούς που κατάφεραν να πάρουν πτυχίο έχοντας IQ χαμηλότερο από της γιαγιάς μου που είναι αγρότισσα. Οι απόφοιτοι Ελληνικών πανεπιστημίων εκτιμούνται αρκετά σε κάποιες χώρες τις Ευρώπης, περισσότερο από όσο εδώ στην Ελλάδα, ευτυχώς λοιπόν υπάρχει διέξοδος.
ειδα και εσας απο κοντα δουλικα στα πανεπιστημια δουλικα και στα νοσοκομεια /κναι παλια η ιατρικη ηταν τεχνη μαθε το και αυτο αγαπητε μου μηπως και σου ανοιξει η τσιμπλα!εγω ειχα στο σχολειο 19 ολα τα χρονια το τοτι δεν πετυχα πανελληνιες η δεν μπηκα στην διαδικασια αυτη δεν σημαινει οτι ειμαι ηλιθια η λιγοτερο εξυπνη απο εσενα/
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις στις οποίες έχουν δικαίωμα όλοι υπάρχουν σε ΗΠΑ,Ισπανία,Γαλλία,Ρουμανία,Ιταλία...

Αγαπητή Νίκη, στις ΗΠΑ οι εγχώριοι απόφοιτοι έχουν απόλυτη προτεραιότητα ακόμα και απέναντι σε υποψήφιους με ασύγκριτα καλύτερα USMLE scores και βιογραφικό. Στη Γαλλία το σύστημα είναι τόσο διαφορετικό ώστε στην πράξη αποθαρρύνεται η συμμετοχή σημαντικού αριθμού μη Γάλλων υποψηφίων. Στην Ιταλία δίνεται επίσης προτεραιότητα στους εγχώριους. Για τη Ρουμανία δεν έχω ιδέα αλλά από ότι βλέπω ακόμα και αυτοί που τελείωσαν εκεί θέλουν να ειδικευτούν αλλού.

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να συζητάμε τα αυτονόητα.

Αν πάντως, αφού τελειώσεις γενικό κομμάτι ειδικότητας και αγροτικό, αποφασίσεις να αναζητήσεις την τύχη σου σε άλλη χώρα της ΕΕ ελπίζω να μην εκπλαγείς όταν δεις να προτιμούνται υποψήφιοι χωρίς καμία προϋπηρεσία απλώς και μόνο επειδή είναι απόφοιτοι οικείων πανεπιστημίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δε διαφωνώ ότι δίνεται προτεραιότητα στους ντόπιους αλλά αυτό γίνεται έμμεσα.δηλαδή δε σου κλείνουν εντελώς την πόρτα.σου λένε θέλεις?μπορείς αλλά θα προσπαθήσεις πολύ.Αυτό θα έπρεπε να γίνει κι εδώ.γι'αυτό και θέλουμε εξετάσεις.Αυτό θα μας δώσει τη σχετική (κι όχι απόλυτη) προτεραιότητα έναντι των εξ αλλοδαπής αφού υποτίθεται ότι θα τα πάμε πιο καλά.αν θέλουμε να υπερηφανευόμαστε τόσο και για τις γνώσεις μας ας το αποδείξουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα είναι με αυτές τις εξετάσεις οτι δεν πρόκειται ποτέ να είναι αξιοκρατικές όπως λέτε εσείς εδώ ξεκινάτε το 1 έτος στην ιατρική αθηνων 212 άτομα με πανελλαδικές και στο 6 είσαστε 600 έτσι θα καταληφθούν και οι θέσεις από τις εξετάσεις για ειδικότητα.

τέλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεταρτη 12 Σεπτεμβρίου

18:00

κυλικείο Πανεπιστημίου Μακεδονίας

(Θεσσαλονίκη απέναντι από τη φοιτητική λέσχη, οδος Εγνατία)

θα μαζευτούμε όλοι οσους αφορά το θέμα από την ευρύτερη περιοχή

1) για τη συλλογή υπογραφών για υπόμνημα που σχεδιαζεται να κατατεθεί στο υπουργείο και

2) για την οργανωμένη μας αντίδραση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα είναι με αυτές τις εξετάσεις οτι δεν πρόκειται ποτέ να είναι αξιοκρατικές όπως λέτε εσείς εδώ ξεκινάτε το 1 έτος στην ιατρική αθηνων 212 άτομα με πανελλαδικές και στο 6 είσαστε 600 έτσι θα καταληφθούν και οι θέσεις από τις εξετάσεις για ειδικότητα.

τέλος

emiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyouemiloveyou:antegeia::antegeia::antegeia:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

οταν με το καλο βγουν τα αποτελεσματα θα διαπιστοσουμε ολοι μας οτι οι ανω των 30 μοριων θα ειναι ελαχιστοι. λιγοι ειναι αυτοι που μεχρι τωρα δεν εχουν κανει αγροτικο. για την αξια του καθε γιατρου δεν μπορουμε να πισουμε κανεναν συναδελφο με συζητηση, ειναι κατι που θα φανει στην πραξη. το θεμα ειναι το ιδιο το συστημα να μην μας πολεμαει. αν ειμαστε ολοι μαζι θα εχουμε συγουρα περισσοτερες δυναμεις. αν καποια στιγμη μπουν εξετασεις για αγροτικο η ειδικοτητα τοτε θα δειτε οτι μονο τα παιδια των γιατρων θα ευνοιθουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ενημερώσω τους αγαπητούς μου συναδέλφους οτι η καταμετρηση των μορίων στο υπουργείο ξεκίνησε από ημερομηνια κτησης πτυχίου για όλους

οπότε μπορείτε να συνεχίσετε να καθεστε στις καρέκλες σας, να συνεχίσετε να πίνετε το καφεδάκι σας και να αναμένετε να διασκεδάσετε με τα 40αρια-50αρια-60αρια μόρια που θα αντικρύσετε στα αποτελέσματα της τελευταίας προκήρυξης.

υγ: και σταματήστε να στελνετε πμ για το ποια ειναι τα νεα και οι εξελίξεις. Δεν ειμαι ουτε γραφείο τύπου, ούτε έχω τη διάθεση να εξηγώ στον καθένα που κάθεται και περιμένει τη λύση από τον ουρανο τι έχει γίνει εως τώρα. με χαρα, όμως, να βοηθήσω και να συμμετέχω σε καθε προσπάθεια ανατροπής της ισχύουσας ως τώρα κατάστασης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τσατσε που το σπουδασες?

μα ιδιος εισαι βρε παιδι μου ο ξανθοπουλος η μαρθα βουρτση σου λειπει απο παρτενερ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ γιατί είναι τόσο αδιάφοροι οι απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων σ'αυτό το θέμα. Πρέπει να οργανωθούμε, να ορίσουμε μία μέρα να συναντηθούμε απ'όλες τις πόλεις στο υπουργείο. Να ακουστούμε τουλάχιστον, και ας μην αλλάξει κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ γιατί είναι τόσο αδιάφοροι οι απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων σ'αυτό το θέμα. Πρέπει να οργανωθούμε, να ορίσουμε μία μέρα να συναντηθούμε απ'όλες τις πόλεις στο υπουργείο. Να ακουστούμε τουλάχιστον, και ας μην αλλάξει κάτι.

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΛΕΝΗ ΤΟΥ 82 ΟΤΙ Τ ΑΓΡΟΤΙΚΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΠΑΛΑ ΦΙΝΙΤΟ ΛΑ ΜΟΥΖΙΚΑ ΠΑΣΑΤΟ ΛΑ ΦΙΕΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΔΩ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ.

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.