Jump to content

[πρωην ΔΟΑΤΑΠ] αναδρομική μοριοδότηση πτυχίων?


Dr.Fuck

Recommended Posts

emarup πιστεύω ότι εννοεί πως με την ίδια λογική που κάποια στιγμή (εκεί γύρω στο 2002 αν δεν κάνω λάθος) έπαψαν να μετράνε τα μόρια από το πτυχίο και ξεκίνησαν να υπολογίζονται με βάση την αναγνώριση ΔΙΚΑΤΣΑ θα έπρεπε και από ιταλία να μετράνε απ΄το esame di stato και μετά.

Το ''θα επρεπε'' miniver ειναι πολυ (υπερβολικα) υποκειμενικο...Θα επρεπε πολλα πραγματα να ειναι διαφορετικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Last Reply
emarup πιστεύω ότι εννοεί πως με την ίδια λογική που κάποια στιγμή (εκεί γύρω στο 2002 αν δεν κάνω λάθος) έπαψαν να μετράνε τα μόρια από το πτυχίο και ξεκίνησαν να υπολογίζονται με βάση την αναγνώριση ΔΙΚΑΤΣΑ θα έπρεπε και από ιταλία να μετράνε απ΄το esame di stato και μετά.

Οχι δεν εννοω αυτο...

Αν και οντως ειναι λιγο ασκοπο να συζηταμε τι θα επρεπε να γινει, τοτε θα ηταν σωστοτερο απ τη στιγμη που περναει καποιος το Δικατσα, εξισωνοντας ετσι το πτυχιο του, θα πρεπε να παιρνει μορια απο την ημ. κτησης του πτυχιου του και οχι απ την ημ. κτησης του Δικατσα...Δηλαδη ηταν που ηταν το Δικατσα ενα τερΑΑΑΑστιο μπουρδ***, και σε καθυστερουσε ακομα κι αν το επαιρνες με την πρωτη, (1 αναμονη δηλαδη αυτη) να χεις και να σου μετρανε και τα μορια,μια και μιλαμε γι αγροτικο απο τοτε?? Αδικο αλλα ετσι ηταν...

Τωρα οσον αφορα το θεμα μας, κατανοω και τις δυο πλευρες...απλα πιστευω πως δε μπορει να γινει τιποτα, γιατι η προκυρηξη εχει πλεον ληξει και δε μπορουν να αλλαξουν τους ορους της μετα το περας αυτης!!! Αυτο κι αν θα ταν....

Και για οποιον με εχει για υπερμαχο αυτης της μοριοδοτησης απλα να ξαναενημερωσω πως δεν εχω πτυχιο 9 και 10 χρονων και πως ΑΝ γινοταν κατι με τα μορια (δηλαδη να μην υπολογιστουν απο ημ.κτησης πτυχιου) ειναι κατι που προσωπικα εμανα θα με βολευε γιατι κατα 99% με τα μορια και τις θεσεις που εχω βαλει, πρεπει να το παιρνω...Ποτε μη λες ποτε αλλα....

Οψωμεθα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προβλέπω να πιάνουν οι απόφοιτοι της Ελλάδας τις βουνοκορφές σαν άλλο αντάρτικο!!Άγονα και πεδινά στους συνταξιούχους αποφοίτους των παραδουναβιών ηγεμονιών!!

όπως κάτι φωτογραφιές του Βελουχιώτη με το όπλο,τον απόφοιτο ιατρικής Αθήνας με μιε μαυροφορεμένη γιαγιά και το βιβλιάριο του ΟΓΑ κραδαίνοντας στοχέρι (σαν όπλο)!!!

Λέμε και κάτι να διασκεδάσουμε την κατάσταση(τραγική και ανεπίτρεπτη!!)

Και ένα βιντεάκι για τον Αβραμόπουλο:super avramopoulos!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ζερόκουλ,ήθελες να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου ενώ δεν ήσουν κατά το ελληνικό κράτος πάντα τότε κατάλληλος για γιατρός αλλά αφού διάβασες για το δικατσά?σε λίγο θα ζητούν κι οι πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής να έχουν μόρια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ζερόκουλ,ήθελες να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου ενώ δεν ήσουν κατά το ελληνικό κράτος πάντα τότε κατάλληλος για γιατρός αλλά αφού διάβασες για το δικατσά?σε λίγο θα ζητούν κι οι πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής να έχουν μόρια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολη!
αγαπητε ζεροκουλ πως ειναι δυνατον καποιος που πηρε πτυχιο το 2000,οταν μαλλον τοτε η βουλγαρια να εκανε αιτηση για την ευρωπαικη ενωση,να εξισωθει το πτυχιο του?ελεοςςς,,,ας τα πουμε ωμα λοιπον,τοτε οι σπουδες στην βουλγαρια δεν τηρουσαν τισ ευρωπαικες προυποθεσεις,αλλα πιο πολυ τα δωρακια στυλ ηλεκτρικες σκουπες και μιξερ και ξερω πολυ πολυ καλα τι λεω....
Καλά ζερόκουλ,ήθελες να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου ενώ δεν ήσουν κατά το ελληνικό κράτος πάντα τότε κατάλληλος για γιατρός αλλά αφού διάβασες για το δικατσά?σε λίγο θα ζητούν κι οι πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής να έχουν μόρια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολη!
νικη θα σε ενημερωσω σχετικα με επικειμενη συγκεντρωση να το πεις και στις φιλες σου...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο όσο έψαξα το ΠΔ που εξισώνει τα πτυχια απο βουλγαρια ρουμανια με τα ευρωπαικά πρέπει να ειναι το ΠΔ 142 που περασε στο ΦΕΚ Α 181/02.08.07 οπου λέει οτι για ρουμανια βουλγαρια ισχυει απο 1/1/2007

κι οσο για τον αριθμο ειναι σιγουρα παρα πολλοι

τα "5/10/06" θα εξαφανιστουν και κρυβονται εκπληξεις στον αριθμο των ρουμανοβουλγαρων εννοω

πολύ σωστό

δευτερα που κατεθεσα εγώ

οι κατοχοι ΔΟΑΤΑΠ απο βουλγαρια ρουμανια απεσυραν τις αιτησεις τους και επανακατεθεταν χωρις το εγγραφο του ΔΟΑΤΑΠ κανοντας χρήση της ημερομηνιας πτυχίου

οι 5/10/2006 ήταν κοντα στους 1000

θα πάθουμε σοκ από τα νουμερα που θα δουμε αν ισχύσει τελικώς

ήδη προχωρουν και άλλες κινησεις από αθηνα και πατρα

παρακαλω ενημερώστε για κάθε νεότερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε ζεροκουλ πως ειναι δυνατον καποιος που πηρε πτυχιο το 2000,οταν μαλλον τοτε η βουλγαρια να εκανε αιτηση για την ευρωπαικη ενωση,να εξισωθει το πτυχιο του?ελεοςςς,,,ας τα πουμε ωμα λοιπον,τοτε οι σπουδες στην βουλγαρια δεν τηρουσαν τισ ευρωπαικες προυποθεσεις,αλλα πιο πολυ τα δωρακια στυλ ηλεκτρικες σκουπες και μιξερ και ξερω πολυ πολυ καλα τι λεω....

αυτό δε λέει τίποτα για το σκεπτικό μιας απόφασης του 2002 πάντως. τί έγινε τότε και άλλαξε τα δεδομένα για τον υπολογισμό των μορίων?

αν έγινε αυθαίρετα προσπαθώντας απλά να αποκλείσει κόσμο από κάποιες προκηρύξεις, ίσως κάποιοι σήμερα να πληρώσουν τη μαγκιά κάποιων άλλων τότε ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητε ζεροκουλ πως ειναι δυνατον καποιος που πηρε πτυχιο το 2000,οταν μαλλον τοτε η βουλγαρια να εκανε αιτηση για την ευρωπαικη ενωση,να εξισωθει το πτυχιο του?ελεοςςς,,,ας τα πουμε ωμα λοιπον,τοτε οι σπουδες στην βουλγαρια δεν τηρουσαν τισ ευρωπαικες προυποθεσεις,αλλα πιο πολυ τα δωρακια στυλ ηλεκτρικες σκουπες και μιξερ και ξερω πολυ πολυ καλα τι λεω....

αυτό δε λέει τίποτα για το σκεπτικό μιας απόφασης του 2002 πάντως. τί έγινε τότε και άλλαξε τα δεδομένα για τον υπολογισμό των μορίων?

αν έγινε αυθαίρετα προσπαθώντας απλά να αποκλείσει κόσμο από κάποιες προκηρύξεις, ίσως κάποιοι σήμερα να πληρώσουν τη μαγκιά κάποιων άλλων τότε ...

σωστό.

αλλά κι οι χώρες βουλγαρία και ρουμανία έχουν καταλήξει καταφύγιο κάθε πικραμένου.Αυτό πια είναι υπερπαραγωγή.

Σκεφτείτε να έκαναν ντου από ΗΠΑ γιατροί 2000 στον αριθμό πχ.Αυτό θα το δεχόμασταν?δε νομίζω.τελικά δεν είναι θέμα εκπαίδευσης και καλής κατάρτισης.το θέμα είναι ποσοτικό κυρίως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ζερόκουλ,ήθελες να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου ενώ δεν ήσουν κατά το ελληνικό κράτος πάντα τότε κατάλληλος για γιατρός αλλά αφού διάβασες για το δικατσά?σε λίγο θα ζητούν κι οι πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής να έχουν μόρια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολη!
αγαπητε ζεροκουλ πως ειναι δυνατον καποιος που πηρε πτυχιο το 2000,οταν μαλλον τοτε η βουλγαρια να εκανε αιτηση για την ευρωπαικη ενωση,να εξισωθει το πτυχιο του?ελεοςςς,,,ας τα πουμε ωμα λοιπον,τοτε οι σπουδες στην βουλγαρια δεν τηρουσαν τισ ευρωπαικες προυποθεσεις,αλλα πιο πολυ τα δωρακια στυλ ηλεκτρικες σκουπες και μιξερ και ξερω πολυ πολυ καλα τι λεω....
Καλά ζερόκουλ,ήθελες να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου ενώ δεν ήσουν κατά το ελληνικό κράτος πάντα τότε κατάλληλος για γιατρός αλλά αφού διάβασες για το δικατσά?σε λίγο θα ζητούν κι οι πρωτοετείς φοιτητές ιατρικής να έχουν μόρια από τη στιγμή που μπαίνουν στη σχολη!
νικη θα σε ενημερωσω σχετικα με επικειμενη συγκεντρωση να το πεις και στις φιλες σου...

Νικη - Με το να υπερβαλεις θελοντας να τονισεις τη θεση σου, δε αποδεικνυεις οτι εχεις και δικιο...Καταλαβες τι θελω να πω, και δε νομιζω οτι ειναι παραλογο. Εξισωνει καποιος το πτυχιο του μεσα απ αυτο το χτικιο που λεγεται Δικατσα,χανοντας ετσι καποιο χρονο....να χασει κι αλλο? Γιατι? Επειδη ετσι συμφερε καποιους? Ετσι ακριβως κι εγινε...δε σημαινει οτι ηταν και δικαιο ομως!

kassandros - Το θεμα ειναι περισσοτερο νομικο...ΜΕ τη λογικη σου θα πρεπε να πτυχια μετα την 1-1-07 να αναγνωριζονται κι οχι οσα ειναι νωριτερα.ΚΑτι τετοιο ομως δεν εγινε!Για να τα πω και αλλιως να το καταλαβεις....Αλλαξε κατι απο 31-12-06 και 1-1-07 σε αυτες τις χωρες,ετσι ωστε απο εδω και περα τα πτυχια που εκδιδουν να ειναι καθολα Ευρωπαικα....?Οσο για τα υπολοιπα εχει κι εδω δωρακια αλλου τυπου....ρουσφετια αλλου τυπου....εξηπερετησεις αλλου τυπου...Επισης ξερω πολυ καλα τι λεω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζερόκουλ στο ξαναλέω δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου κι ούτε να χάσεις άλλο χρόνο εννοείται.

Αλλά κι εγώ έχασα χρόνο για να ξαναδώσω πανελλήνιες 2η χρονιά κι όμως τα μόρια αυτού του χρόνου δε μου τα έδωσε κανένα υπουργείο.Μην τα βλέπεις μονόπλευρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζερόκουλ στο ξαναλέω δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου κι ούτε να χάσεις άλλο χρόνο εννοείται.

Αλλά κι εγώ έχασα χρόνο για να ξαναδώσω πανελλήνιες 2η χρονιά κι όμως τα μόρια αυτού του χρόνου δε μου τα έδωσε κανένα υπουργείο.Μην τα βλέπεις μονόπλευρα.

Αλοιμονο, ουτε εγω εχω προβλημα...Συζητηση κανουμε αλλωστε.

Δεν πιστευω πως τα βλεπω μονοπλευρα αφου οπως προειπα κατανοω και τις δυο πλευρες αφου και οι δυο εχουν εν μερει δικιο...Τωρα οσο για τις πανελληνιες λιγο ασχετο αλλα κι εγω εδωσα 2 φορες + 1χρονο ο στρατος....

Τελος παντων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έως και το 2002 τα μόρια για αγροτικό (τα οποία είναι μια πατέντα του Υ.Υ.Κ.Α και όχι νόμος του κράτους) τα είχαμε όλοι ανεξάρτητα από από όπου κι αν ήταν το πτυχίο Ε.Ε ή από δικατσα από κτήση πτυχίου.

Το σωτηρίων έτος 2002 τα συνδικαλιστικά σας φροκαλα ΔΑΠ-ΠΑΣΠ πίεσαν τον τότε υπουργό υγειάς στεφανη ν αλλάξει τα κριτήρια αυτά γιατί έτσι θα τους βόλευε τότε και να κάνει τον διαχωρισμό από Ε.Ε και από χώρες εκτός Ε.Ε .

Το 2004 10 νέες χώρες μπήκανε στην αγκαλιά της Ε.Ε όλα τα πτυχία από αυτές έχουν λάβει τα μόρια αναδρομικά αυτό δημιουργεί δεδικασμένο για όσους ξέρουν λίγα νομικά.

Το ξέρει κανείς σας ότι εδώ και 3 χρόνια που γνωρίζω από προσωπική πείρα χώρες όπως η γερμάνια χορηγούν κανονικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εντός τις γερμανικής επικρατείας σε πτυχία από ρουμάνια και Βουλγαρία μιας και δεν γίνεται να είναι αυτές οι 2 χώρες αναγνωρίσιμες από 1-1-2007 και 31-12-2006 όχι.

Τόσα χρόνια το δοαταπ να το πω κομψά εκσπερμάτωνε πάνω στους αποφοίτους εξωτερικού και εσείς όλοι οι ντόπιοι φοιτητές σφυρίζατε αδιάφορα γιατί αυτό σας συνέφερε και μην ακούσω τις βλακείες περί ανώτερου επιπέδου στα ελληνικά πανεπιστήμια γιατί έχουν καταρριφθεί όλες εδώ μέσα κατά καιρούς από εσάς τους ιδίους.

Τώρα το αν εγώ θα πάρω με 40 μόρια η αν θα το πάρω με 14 μιας και αυτά τα φτάνω από την αναμονή μου από κτήση δοαταπ , αυτές οι κινήσεις πανικού που κάνετε τώρα τι αποτέλεσμα θα έχουν?

ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ 2007?

ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ?

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΛΕΠΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ 212 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ 1 ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ 6 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ 212 ΙΣΑ ΜΕ 600 ΟΙ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ 2 ΧΩΡΩΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ?

ΤΕΛΟΣ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΤΖΙΜΙ ΠΑΝΟΥΣΗ : Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έως και το 2002 τα μόρια για αγροτικό (τα οποία είναι μια πατέντα του Υ.Υ.Κ.Α και όχι νόμος του κράτους) τα είχαμε όλοι ανεξάρτητα από από όπου κι αν ήταν το πτυχίο Ε.Ε ή από δικατσα από κτήση πτυχίου.Το σωτηρίων έτος 2002 τα συνδικαλιστικά σας φροκαλα ΔΑΠ-ΠΑΣΠ πίεσαν τον τότε υπουργό υγειάς στεφανη ν αλλάξει τα κριτήρια αυτά γιατί έτσι θα τους βόλευε τότε και να κάνει τον διαχωρισμό από Ε.Ε και από χώρες εκτός Ε.Ε .Το 2004 10 νέες χώρες μπήκανε στην αγκαλιά της Ε.Ε όλα τα πτυχία από αυτές έχουν λάβει τα μόρια αναδρομικά αυτό δημιουργεί δεδικασμένο για όσους ξέρουν λίγα νομικά.Το ξέρει κανείς σας ότι εδώ και 3 χρόνια που γνωρίζω από προσωπική πείρα χώρες όπως η γερμάνια χορηγούν κανονικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εντός τις γερμανικής επικρατείας σε πτυχία από ρουμάνια και Βουλγαρία μιας και δεν γίνεται να είναι αυτές οι 2 χώρες αναγνωρίσιμες από 1-1-2007 και 31-12-2006 όχι. Τόσα χρόνια το δοαταπ να το πω κομψά εκσπερμάτωνε πάνω στους αποφοίτους εξωτερικού και εσείς όλοι οι ντόπιοι φοιτητές σφυρίζατε αδιάφορα γιατί αυτό σας συνέφερε και μην ακούσω τις βλακείες περί ανώτερου επιπέδου στα ελληνικά πανεπιστήμια γιατί έχουν καταρριφθεί όλες εδώ μέσα κατά καιρούς από εσάς τους ιδίους.Τώρα το αν εγώ θα πάρω με 40 μόρια η αν θα το πάρω με 14 μιας και αυτά τα φτάνω από την αναμονή μου από κτήση δοαταπ , αυτές οι κινήσεις πανικού που κάνετε τώρα τι αποτέλεσμα θα έχουν?ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ 2007?ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ? ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΛΕΠΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ 212 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ 1 ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ 6 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ 212 ΙΣΑ ΜΕ 600 ΟΙ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ 2 ΧΩΡΩΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ?ΤΕΛΟΣ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΤΖΙΜΙ ΠΑΝΟΥΣΗ : Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.
:anavwfwties::anavwfwties: ευχαριστω οποιον σεχει φτιαξει/εχω τελειωσει εξωτερικο αυτο το θεμα για τα μορια ειναι μια ανασα ζωης για ολους εμας που επι χρονια ταλαιπωρηθηκαμε με δοαταπ η και που ακομη παρα λιγη διαφορα βαθμου δεν πηρανε δοαταπ και πηραν αυτοματη αναγνωριση.συμφωνω και επαυξανω για το επιπεδο και πανελληνιων και πανεπιστημιων ελληνικων εχω και εγω φοιτητη φιλοσοφικης αδερφο και εχω ματια και βλεπω!δεν θα μπω στην διαδικασια να πεισω κανεναν για το επιπεδο της εκπαιδευσης που μου εχει δωθει αυτο το κραταω για τον εαυτο μου κ μονο πλεον,απλα ηρθε η στιγμη να δικαιωθουμε για τον φραγμο τον μη δικαιο κ με μη σωστους ορους διαγωνισμο-δοαταπ για ναρθουμε ελλαδα/ευχαριστω και παλι που υπαρχεις!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έως και το 2002 τα μόρια για αγροτικό (τα οποία είναι μια πατέντα του Υ.Υ.Κ.Α και όχι νόμος του κράτους) τα είχαμε όλοι ανεξάρτητα από από όπου κι αν ήταν το πτυχίο Ε.Ε ή από δικατσα από κτήση πτυχίου.Το σωτηρίων έτος 2002 τα συνδικαλιστικά σας φροκαλα ΔΑΠ-ΠΑΣΠ πίεσαν τον τότε υπουργό υγειάς στεφανη ν αλλάξει τα κριτήρια αυτά γιατί έτσι θα τους βόλευε τότε και να κάνει τον διαχωρισμό από Ε.Ε και από χώρες εκτός Ε.Ε .Το 2004 10 νέες χώρες μπήκανε στην αγκαλιά της Ε.Ε όλα τα πτυχία από αυτές έχουν λάβει τα μόρια αναδρομικά αυτό δημιουργεί δεδικασμένο για όσους ξέρουν λίγα νομικά.Το ξέρει κανείς σας ότι εδώ και 3 χρόνια που γνωρίζω από προσωπική πείρα χώρες όπως η γερμάνια χορηγούν κανονικά άδεια ασκήσεως επαγγέλματος εντός τις γερμανικής επικρατείας σε πτυχία από ρουμάνια και Βουλγαρία μιας και δεν γίνεται να είναι αυτές οι 2 χώρες αναγνωρίσιμες από 1-1-2007 και 31-12-2006 όχι. Τόσα χρόνια το δοαταπ να το πω κομψά εκσπερμάτωνε πάνω στους αποφοίτους εξωτερικού και εσείς όλοι οι ντόπιοι φοιτητές σφυρίζατε αδιάφορα γιατί αυτό σας συνέφερε και μην ακούσω τις βλακείες περί ανώτερου επιπέδου στα ελληνικά πανεπιστήμια γιατί έχουν καταρριφθεί όλες εδώ μέσα κατά καιρούς από εσάς τους ιδίους.Τώρα το αν εγώ θα πάρω με 40 μόρια η αν θα το πάρω με 14 μιας και αυτά τα φτάνω από την αναμονή μου από κτήση δοαταπ , αυτές οι κινήσεις πανικού που κάνετε τώρα τι αποτέλεσμα θα έχουν?ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΟΣΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΑ ΧΤΕΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΝΕΙΡΑ ΟΙ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ 2007?ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΧΩΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ? ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΒΛΕΠΩ ΕΣΑΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥΣ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ 212 ΑΤΟΜΑ ΣΤΟ 1 ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ 6 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ 212 ΙΣΑ ΜΕ 600 ΟΙ 1000 ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΩΝ 2 ΧΩΡΩΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ?ΤΕΛΟΣ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥ ΤΖΙΜΙ ΠΑΝΟΥΣΗ : Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ.
:anavwfwties::anavwfwties: ευχαριστω οποιον σεχει φτιαξει/εχω τελειωσει εξωτερικο αυτο το θεμα για τα μορια ειναι μια ανασα ζωης για ολους εμας που επι χρονια ταλαιπωρηθηκαμε με δοαταπ η και που ακομη παρα λιγη διαφορα βαθμου δεν πηρανε δοαταπ και πηραν αυτοματη αναγνωριση.συμφωνω και επαυξανω για το επιπεδο και πανελληνιων και πανεπιστημιων ελληνικων εχω και εγω φοιτητη φιλοσοφικης αδερφο και εχω ματια και βλεπω!δεν θα μπω στην διαδικασια να πεισω κανεναν για το επιπεδο της εκπαιδευσης που μου εχει δωθει αυτο το κραταω για τον εαυτο μου κ μονο πλεον,απλα ηρθε η στιγμη να δικαιωθουμε για τον φραγμο τον μη δικαιο κ με μη σωστους ορους διαγωνισμο-δοαταπ για ναρθουμε ελλαδα/ευχαριστω και παλι που υπαρχεις!

Είναι αφελής η σκέψη σου. Εξισώνεις τη φιλοσοφική με την ιατρική!!! Έχουμε και εμείς εμπειρία από το πως περνούν το χρόνο των σπουδών τους οι φοιτητές της φιλοσοφικής, της γεωπονίας και άλλων αξιόλογων σχολών. Είναι αναξιοπρεπές από μέρους σου επίσης να εξισώνεις ιατρούς που ταλαιπωρήθηκαν αφάνταστα να περάσουν στις πανελλαδικές με την πρώτη και να τελειώσουν αξιοπρεπώς και χωρίς μέσα την ιατρική στο εξαιρετικά εχθρικό και απαιτητικό περιβάλλον της ιατρικής Θεσσαλονίκης και Αθήνας, με κάποιους που πλήρωσαν για μετεγγραφή και πτυχίο. Σε κάθε χώρα βλέπουμε να έχουν, στην πράξη, ή ακόμα και κατά το νόμο, προτεραιότητα οι απόφοιτη των εγχώριων πανεπιστημίων (βλέπε Γαλλία, Ιταλία κα άπειρες άλλες πολιτισμένες χώρες). Συμμαθητές μου που δεν μπορούσαν να βγάλουν πάνω από 14 στο σχολείο (ακόμα και στο γυμνάσιο, πόσο μάλλον και στις πανελλήνιες) κατάφεραν να πάρουν πτυχίο ιατρικής από Ρουμανία!!! Δεν είναι μόνο το επίπεδο των γνώσεων, είναι και η νοοτροπία όλων αυτών των ανθρώπων που έχουν να αντιμετωπίσουν οι συνάδελφοι και οι ασθενείς (όπως μου έχουν πει διευθυντές και επιμελητές στα νοσοκομεία): τη νοοτροπία της κοπάνας και της τεμπελιάς. Μπορεί να μη γνωρίζω ποιο είναι το επίπεδο σπουδών στη Ρουμανία, γνωρίζω όμως πολλούς που κατάφεραν να πάρουν πτυχίο έχοντας IQ χαμηλότερο από της γιαγιάς μου που είναι αγρότισσα. Οι απόφοιτοι Ελληνικών πανεπιστημίων εκτιμούνται αρκετά σε κάποιες χώρες τις Ευρώπης, περισσότερο από όσο εδώ στην Ελλάδα, ευτυχώς λοιπόν υπάρχει διέξοδος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπλέκεστε συνέχεια σε τέτοιες ατέρμονες συζητήσεις.

Πρώτα απ' όλα, ας αναγνωρίσουμε ότι το πραγματικό πρόβλημα δημιουργείται με την καθυστέρηση για τη λήψη ειδικότητας και όχι για τη λήψη αγροτικού.

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και δεν είναι θέμα του ποιος έχει τις περισσότερες γνώσεις ή έχει λάβει την καλύτερη εκπαίδευση.

Κάθε πολιτισμένη, δημοκρατική χώρα του δυτικού κόσμου δίνει προτεραιότητα στους δικούς της τελειόφοιτους για τη λήψη ειδικότητας.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με έννοιες όπως αξιοκρατία ή δικαιοσύνη.

Απλώς τα σοβαρά κράτη που νομοθετούν με βάση την κοινή λογική (τουλάχιστον) συνειδητοποιούν ότι εφόσον ανέλαβαν την υποχρέωση να εκπαιδεύσουν κάποιους ανθρώπους ως γιατρούς (και έχουν προχωρήσει στις ανάλογες επενδύσεις κατά το προπτυχιακό επίπεδο), αυτό θα το κάνουν ως το τέλος.

Τα συμβαίνοντα στην Ελλάδα είναι αποκλειστικά δική μας πατέντα διαμορφωμένη μέσα από τη ρουσφετολογική προσέγγιση που έχουμε για την λειτουργία της πολιτείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπλέκεστε συνέχεια σε τέτοιες ατέρμονες συζητήσεις.

Πρώτα απ' όλα, ας αναγνωρίσουμε ότι το πραγματικό πρόβλημα δημιουργείται με την καθυστέρηση για τη λήψη ειδικότητας και όχι για τη λήψη αγροτικού.

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και δεν είναι θέμα του ποιος έχει τις περισσότερες γνώσεις ή έχει λάβει την καλύτερη εκπαίδευση.

Κάθε πολιτισμένη, δημοκρατική χώρα του δυτικού κόσμου δίνει προτεραιότητα στους δικούς της τελειόφοιτους για τη λήψη ειδικότητας.

Αυτό δεν έχει καμία σχέση με έννοιες όπως αξιοκρατία ή δικαιοσύνη.

Απλώς τα σοβαρά κράτη που νομοθετούν με βάση την κοινή λογική (τουλάχιστον) συνειδητοποιούν ότι εφόσον ανέλαβαν την υποχρέωση να εκπαιδεύσουν κάποιους ανθρώπους ως γιατρούς (και έχουν προχωρήσει στις ανάλογες επενδύσεις κατά το προπτυχιακό επίπεδο), αυτό θα το κάνουν ως το τέλος.

Τα συμβαίνοντα στην Ελλάδα είναι αποκλειστικά δική μας πατέντα διαμορφωμένη μέσα από τη ρουσφετολογική προσέγγιση που έχουμε για την λειτουργία της πολιτείας.

τωρα δηλαδη τι ζηταμε; ολοι αυτοι που εχουν τη δυναμη να μην την εκμεταλλευτουν; να αναγνωρισουν πως τα παιδια των αλλων ειναι καλυτερα απο τα κανακαρια τους; οχι βεβαια. ολοι θελαμε να γινουμε γιατροι, μερικοι μπορεσαμε γιατι περασαμε το φιλτρο των πανελληνιων, αλλοι( πολυ λιγοι) δοκιμασαν τις δυναμεις τους σε πιο προηγμενες ιατρικα χωρες και τα καταφεραν, αλλοι μπορεσαν γιατι περασαν το φιλτρο του δικατσα- δοαταπ( με ή χωρις βοηθεια!!) και αλλοι , οι πιο "ικανοι" με μεταγραφη εξωτερικου απεφυγαν την ετικετα του "δικατσα" . ολοι μας απο τη στιγμη που εχουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος εχουμε τα ιδια δικαιωματα ανεξαρτητα του αν ειμαστε καλοι. το ιδανικο θα ηταν ενα ακομα φιλτρο για την εναρξη ειδικοτητας ( εξετασεις ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ) ομως ποτε δε θα γινει. ακομα και αν μπουν οι περιβοητες εξετασεις ο "ικανος ελληνας" κατι θα βρει! δεν υπαρχει περιπτωση οι μπαμπαδες- δεπ, πολιτικοι κτλ. να αφησουν τα παιδακια τους απ'εξω!

οποτε τα πραγματα μαλλον θα κριθουν στον επαγγελματικο στιβο! οι ικανοι θα κολυμπησουν, οι μη ικανοι....(θελω να πιστευω)

Υ.Γ.sorry για τους τονους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έκρινα ότι το θέμα είναι σημαντικό για πολλούς συναδέλφους και έφτιαξα αυτόνομο νήμα με τα σχετικά ποστ από τα ''αγροτικά''.

λίγη προσοχή στις παραθέσεις, συχνά είναι υπερβολικά πολλές ή/και μεγάλες και δε βοηθούν στο να καταλάβουμε σε τί αναφέρεστε.

καλή συνέχεια :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καιρος ηταν να δικαιωθουμε+μεις σε κατι.Τοσα χρονια μας βασανιζαν με τις ηλιθιου τυπου εξετασεις(με ερωτησεις εκτος υλης,με λανθασμενες απαντησεις η διπλες+συνεχεις καθυστερησεις των ημερομηνιων των εξετασεων).Μονο καποιος που τα χει ζησει μπορει να καταλαβει.Οποιοσδηποτε αλλος απλως λεει τα δικα του που καμια σχεση με την πραγματικοτητα.Εκτος οτι δεν βρησκω παραλογο να [παιρνουμε τα μορια απτη στιγμη που τελειωσαμε τις σπουδες μας,οπως ολοι οι αποφοιτοι τωνελληνικων πανεπιστημιων(ας αφησουμε το γεγονος οτι σ εκεινους προσμετριουνται+νωριτερα,ημερομηνια τελευταιου μαθηματος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα δηλαδη τι ζηταμε; ολοι αυτοι που εχουν τη δυναμη να μην την εκμεταλλευτουν; να αναγνωρισουν πως τα παιδια των αλλων ειναι καλυτερα απο τα κανακαρια τους; οχι βεβαια. ολοι θελαμε να γινουμε γιατροι, μερικοι μπορεσαμε γιατι περασαμε το φιλτρο των πανελληνιων, αλλοι( πολυ λιγοι) δοκιμασαν τις δυναμεις τους σε πιο προηγμενες ιατρικα χωρες και τα καταφεραν, αλλοι μπορεσαν γιατι περασαν το φιλτρο του δικατσα- δοαταπ( με ή χωρις βοηθεια!!) και αλλοι , οι πιο "ικανοι" με μεταγραφη εξωτερικου απεφυγαν την ετικετα του "δικατσα" . ολοι μας απο τη στιγμη που εχουμε αδεια ασκησεως επαγγελματος εχουμε τα ιδια δικαιωματα ανεξαρτητα του αν ειμαστε καλοι. το ιδανικο θα ηταν ενα ακομα φιλτρο για την εναρξη ειδικοτητας ( εξετασεις ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ) ομως ποτε δε θα γινει. ακομα και αν μπουν οι περιβοητες εξετασεις ο "ικανος ελληνας" κατι θα βρει! δεν υπαρχει περιπτωση οι μπαμπαδες- δεπ, πολιτικοι κτλ. να αφησουν τα παιδακια τους απ'εξω!

οποτε τα πραγματα μαλλον θα κριθουν στον επαγγελματικο στιβο! οι ικανοι θα κολυμπησουν, οι μη ικανοι....(θελω να πιστευω)

Υ.Γ.sorry για τους τονους

Στην Ελλάδα πράγματι όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

Αυτό όμως δεν συμβαίνει σε καμία άλλη χώρα.

Σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο, μεταξύ δύο υποψηφίων με τα ίδια τυπικά προσόντα για μια θέση ειδικότητας πάντα προτιμάται ο απόφοιτος εγχώριου πανεπιστημίου.

Αλλά αυτά νομίζω είναι γνωστά και έχουν συζητηθεί πολλές φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα αστειεύεσαι.σε ποια χώρα το είδες αυτό?όχι βέβαια.προτιμάται ο καλύτερος,όχι ο απόφοιτος του εγχώριου πανεπιστημίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα αστειεύεσαι.σε ποια χώρα το είδες αυτό?όχι βέβαια.προτιμάται ο καλύτερος,όχι ο απόφοιτος του εγχώριου πανεπιστημίου.

Όπως είπα, μεταξύ δύο υποψηφίων με τα ίδια προσόντα προτιμάται ο απόφοιτος του εγχώριου πανεπιστημίου.

Ή με άλλα λόγια πρώτα βολεύονται οι εγχώριοι υποψήφιοι και μετά όλοι οι άλλοι.

Εξαιρέσεις υποψηφίων από μη εγχώρια πανεπιστήμια με ιδιαίτερα προσόντα που τελικά βρίσκουν θέση σε ανταγωνιστικές ειδικότητες υπάρχουν, αλλά είναι εξαιρέσεις.

Παραδείγματα (αναφέρω μερικά που είναι και δημοφιλείς προορισμοί Ελλήνων τελειοφοίτων) : ΗΠΑ, Γερμανία, Αγγλία, Σουηδία κλπ κλπ κλπ

Η μόνη χώρα στην οποία υπάρχει η ίδια αντιμετώπιση όλων των υποψηφίων από ΕΕ είναι η Ισπανία και εκεί υπάρχουν εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.