Jump to content

Ψηφιακή Φωτογραφική Μηχανή


Recommended Posts

Τι να την κανω την ψηφιακή βιντεοκάμερα; Η νομίζεις ότι η ποιότητα ειναι πολύ καλύτερη;

Ε δεν μπορώ, θα απαντήσω. ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ! (800kpixel=1024x768 για τις φτηνιάρικες βιντεοκάμερες - μην πάμε στις HD ή στο μοντελάκι του usmeds).

Θα επισημάνω επίσης το αυτονόητο. Ούτε τη βιντεοκάμερα, ούτε την ψηφιακή θα έχεις στο χειρουργείο. Ή θα την έχεις και θα σου τελειώσει η μπαταρία. Άκου κι εμάς τους φουκαράδες που βγάζαμε την εμβολή μεσεντερίου σε 29χρονο με τα 2 ψωροMP του Qtek (και υπάρχουν και χειρότερα: 1.3 MP του Nokia!!!). Στο πόστερ καλά φαινόταν πάντως. Συμβουλή σε όποιον θέλει να βγάζει φωτό σε χειρουργεία: όσο το δυνατόν καλύτερο κινητό. Υπάρχει ένα LG με 5 MP και θα βγει σε λίγο ένα SonyEricsson. Μια ή άλλη με την κάμερα θα σας έρθει με την αναβάθμιση.

Κατά τ' άλλα, αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για ιατρική φωτογραφία, ας διαβάσει το τελευταίο κεφάλαιο της Πλαστικής Χειρουργικής του Ιωάννοβιτς (συγγραφέας: Δρ.Βασίλης Μιχαλόπουλος) που περιέχει βεβαίως συμβουλές για αναλογική φωτογράφηση που ισχύουν όμως 90% και στην ψηφιακή: είναι απαραίτητη η μηχανή (D)SLR, πιθανώς και το τρίποδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Last Reply

Να ρωτήσω και γω κάτι, αξίζει να διαλέξω μια φωτογραφική μηχανή με digital image stabilization? Θέλω να πω, βοηθάει όντως σε zoom να μην γίνεται το θόλωμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα τη γνωμη μου,οχι.

Η ψηφιακη σταθεροποιηση το μονο που κανει ειναι να αυξανει το ISO (δηλ. την ευαισθησια του αισθητηρα στο φως),αυξανοντας παραλληλα και τον ψηφιακο θορυβο(χρωματιστες κουκιδες) που παραγει η καμερα.

Συνεπως μια μηχανη που εχει τετοιο συστημα,θα μπορει να βγαζει καλες φωτος σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου χωρις φλας και λιγοτερο κουνημενες,ειδικα στο ζουμ,αλλα μονο για μικρου μεγεθους εκτυπωσεις,για να μη φαινεται ο θορυβος.Και βεβαια εξαρταται και απο τον αισθητηρα της καμερας.Δεν αρκει να εχει συστημα ψηφιακης σταθεροποιησης ή μονο να αυξανει πολυ το ΙSO.Aν ο αισθητηρας δεν ειναι καλος,τα αποτελεσματα δε θα ειναι καλα.

Συνεπως αυτο που πρεπει να προσεξεις εφοσον δε θες κουνημενες φωτος σε μεγαλο ζουμ ή το βραδυ,θα πρεπει να επιλεξεις μαλλον καμερα με ΜΗΧΑΝΙΚΟ συστημα σταθεροποιησης σε συνδυασμο με ψηφιακο ή καποια Φουτζι με αισθητηρα Super CCD,που μπορει να τραβαει βραδυ χωρις φλας με ελαχιστο θορυβο.Βεβαια δε λεω πως δε θα κανει δουλεια και μια απλη με digital stabilization,αλλα θα πρεπει να επιλεξεις μια που οντως να λειτουργει αυτο το συστημα και εχοντας παντα υπ οψην σου πως θα σου βγαλει θορυβο με αυτο ενεργοποιημενο και ως εκ τουτου θα εκτυπωνεις μικρες διαστασεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά μη συγκρίνεις με τη δικιά σου φωτογραφική, που ειναι γύφτικη.

L O L...Τιποτα παραπανω...

Η δικιά μου αν και 3 ετών τραβαει 40λεπτά βιντεο 640x480 στα 30FPS.

A flabbergasting experience...

Τι να την κανω την ψηφιακή βιντεοκάμερα; Η νομίζεις ότι η ποιότητα ειναι πολύ καλύτερη;

Ελεος με τον καθε ασχετιδη εδω μεσα...

Είναι πιο κ@ύλα να στα τρώνε οι γυναίκες, try it :)

Τρελλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Αρειανέ! Μάλλον δεν θα ασχοληθώ με το digital stabilization (εκτός αν αναπτύξω parkinson!) ως βασικό χαρακτηριστικό της φωτογραφικής μηχανής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Αρειανέ! Μάλλον δεν θα ασχοληθώ με το digital stabilization (εκτός αν αναπτύξω parkinson!) ως βασικό χαρακτηριστικό της φωτογραφικής μηχανής...

με ένα τριποδάκι είσαι μια χαρά

βγάζεις νύχτα χωρίς φλας παίζοντας με το διάφραγμα

εμένα έτυχε να έχει

αλλά για βράδυ (καλλιτεχνική -τρομάρα μου) προτιμώ το τριποδάκι

δίνει μαγικά χρώματα - καμμιά σχέση με φλας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα θα καταληξω σε αυτην Sony Dsc-W80 αντε να τη βρω τωρα που εχει εξαντληθει σχεδον παντου (τουλαχιστον το Κιτ που προσφερει η Sony με θηκη και 512Μ μνημη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλη επιλογη φαινεται,ειδικα γιατι προσφερει και συστημα μηχανικης σταθεροποιησης της εικονας,οχι ψηφιακης.Το πιθανοτερο δε θα σου βγαζει θολες φωτος.

Πριν την παρεις ομως κοιτα και αυτο το review :

http://www.dcresource.com/reviews/sony/dsc...iew/index.shtml

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Και επανερχομαι στο θεμα της φωτογραφικης...Θα ηθελα να μαθω την αποψη σας για το ποια ψηφιακη σε επιπεδο Bridge/SLR-like λεει πιο πολυ...

Διαβασα δυο, τρια reviews και ως τωρα ειμαι αναμεσα σε τρεις...αντε τεσσερεις μηχανες:

1) SONY DSC H9

2) OLYMPUS SP560

3) CANON S5 IS

4) PANASONIC Lumix DMC-FZ8EF

Τα λεφτα που ο γραφων διαθετει δε θα θελε να υπερβαινουν τα 400 ευρω. Τι λετε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ εχω την Olympus SP 550 UZ, απ'ότι ειδα η διαφορα τους ειναι οτι η 550 εχει 7 ΜPixel αναλυση ενω η άλλη 8. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειμαι πολύ ευχαριστημενη απο πολλές αποψεις, για το 18Χ οπτικό zoom σου δινει πολλές δυνατοτητες, όπως και η δυνατότητα αλλαγής απο αυτόματο σε manual και όλες οι επιμέρους ρυθμίσεις που την κάνουν να πλησιάζει αρκετά προς τις SLR μηχανες έχοντας πληρώσει το ένα τρίτο της τιμής, πολύ καλά ειναι και τα αποτελέσματα στις διαδοχικές λήψεις (με μικρότερη όμως ανάλυση) και το μενού της olympus προσωπικά το βρίσκω πολύ φιλικό και ευχρηστο, τέλος πολύ σημαντικό για εμένα αποδειχθηκε το γεγονός οτι παιρνει 4 μπαταρίες ΑΑ και έτσι δεν εξαρτάσαι πάντα από τον φορτιστή. Κοστιζει περιπου 300 ευρώ (τόσα ειχα πληρώσει μαζι με τη δερματινη θηκη και εναν φορτιστη με 4 επαναφορτιζομενες μπαταριες)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω πολυ navis...Και μενα μου αρεσει αρκετα αλλα τα συγκριτικα δειχνουν πιο πολυ την Panasonic...

300 ε; Πολυ καλη τιμη βρηκες! Απο που αν επιτρεπεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ειχα παρει απο αυτό το καταστημα της olympus που είναι στην ακαδημίας, δεν θυμαμαι το νουμερο, αναμεσα σε ιπποκρατους κ χαριλαου τρικούπη, και ξεχασα πριν να σου πω οτι στην τιμη ηταν και η memory card 1GB γενικά πάντως να κανεις μια βολτα να τις δεις κ απο κοντά,αυτές στις οποιες θα καταλήξεις, εμενα μου την άνοιξε, εβγαλα και φωτογραφίες εκει στο μαγαζί, μου εδειξε το μενου,και ηταν και συζητισιμος στην τιμή.Κατι τελευταίο, δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει αλλά για την olympus αγόρασα και την υποβρύχια θήκη (ομολογουμένως αρκετα τσουχτερη η τιμή της 260 ευρώ) αλλά οι φωτογραφίες ήταν το κάτι άλλο, χώρια τα βιντεάκια υποβρύχια, βουτιές, χαζομάρες στη θάλασσα, έγινα η σπαστικια της παρέας βέβαια με μια μηχανή στο χέρι όλη την ώρα.θα βάλω καμια φωτο στο αντίστοιχο τοπικ να δεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Τι να την κανω την ψηφιακή βιντεοκάμερα; Η νομίζεις ότι η ποιότητα ειναι πολύ καλύτερη;

Ε δεν μπορώ, θα απαντήσω. ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ! (800kpixel=1024x768 για τις φτηνιάρικες βιντεοκάμερες - μην πάμε στις HD ή στο μοντελάκι του usmeds).

Θα επισημάνω επίσης το αυτονόητο. Ούτε τη βιντεοκάμερα, ούτε την ψηφιακή θα έχεις στο χειρουργείο. Ή θα την έχεις και θα σου τελειώσει η μπαταρία. Άκου κι εμάς τους φουκαράδες που βγάζαμε την εμβολή μεσεντερίου σε 29χρονο με τα 2 ψωροMP του Qtek (και υπάρχουν και χειρότερα: 1.3 MP του Nokia!!!). Στο πόστερ καλά φαινόταν πάντως. Συμβουλή σε όποιον θέλει να βγάζει φωτό σε χειρουργεία: όσο το δυνατόν καλύτερο κινητό. Υπάρχει ένα LG με 5 MP και θα βγει σε λίγο ένα SonyEricsson. Μια ή άλλη με την κάμερα θα σας έρθει με την αναβάθμιση.

Κατά τ' άλλα, αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για ιατρική φωτογραφία, ας διαβάσει το τελευταίο κεφάλαιο της Πλαστικής Χειρουργικής του Ιωάννοβιτς (συγγραφέας: Δρ.Βασίλης Μιχαλόπουλος) που περιέχει βεβαίως συμβουλές για αναλογική φωτογράφηση που ισχύουν όμως 90% και στην ψηφιακή: είναι απαραίτητη η μηχανή (D)SLR, πιθανώς και το τρίποδο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ενδιαφερομαι να πληροφορηθω απο κατοχους sony α series (α100 α200 α250 α300 κτλ) σχετικα με το ποιους φακους εχουν κι αν εχουν μεινει ευχαριστημενοι ή το αντιθετο...Μολις πηρα μια α350 με το kit των δυο φακων 18-70χιλ και 55-200χιλ. .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Εγώ, σχετικά προσφάτως, αγόρασα αυτήν ,

14,1 MP, 4X οπτικό ζουμ, εγγραφή βίντεο 720p 30fps,

νομίζω μια χαρά για περίπου 180 ευρώ !! biggrin.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...14,1 MP, εγγραφή βίντεο 720p 30fps...

Να θυμίσω μόνο σε όλους τους afficionados της ψηφιακής φωτογραφίας οτι δεν είμαστε μύγες με 2.000.000 μάτια!

Τα μάτια μας έχουν ανατομικούς και λειτουργικούς περιορισμούς.

Βλέπουν μόνο 256 διαβαθμίσεις του γκρίζου και αντιλαμβάνονται μονάχα 10fps περίπου, εκτός αν μιλάς για εντύπωση υποσυνείδητων μηνυμάτων!

Τα εκατομμύρια χρώματα οθονών, κινητών τηλεφώνων και φωτογραφικών μηχανών που μας πουλάνε απλά, δεν τα βλέπουμε!

Η μόνη χρησιμότητά τους είναι να το παίξουμε πιο μάγκες στους φίλους μας.

Μην ξοδεύετε τα χρήματά σας σε άχρηστα πράγματα!

Είναι σαν τη γνωστή αναμέτρηση του ποιος την έχει πιο μεγάλη!

Στην προκειμένη περίπτωση, πιο χρωματισμένη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μόνη χρησιμότητά τους είναι να το παίξουμε πιο μάγκες στους φίλους μας.

Είναι σαν τη γνωστή αναμέτρηση του ποιος την έχει πιο μεγάλη!

Στην προκειμένη περίπτωση, πιο χρωματισμένη...

Η μαγκιά είναι να την έχεις και μεγάλη και χρωματισμένη.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.