Jump to content

Η δουλειά του νοσηλευτή


Recommended Posts

πάντως σε μεταπτυχιακά της νοσηλευτικής, πέρσι, εκτός του ότι είχε πήξει το κτίριο από υποψήφιους, είχε πολλούς από άσχετες εντελώς σχολές (πχ πάντειο) και αρκετούς γιατρούς. οι τελευταίοι πέρναγαν με μεγάλη ευκολία, οι των άσχετων σχωλών δε νομίζω να είχαν μεγάλο % επιτυχίας.

βρε παιδια δεν απετυχα στις πανελληνιες χιλιες φορες επειδη δεν διαβαζα.στις πανελληνιες μια χαρα τα πηγα,ο βαθμος που εβγαζα ηταν καλος σχετικα(γυρω στο 15) και γενικα καθε φορα που εδινα περνουσα και καπου μεχρι και αρχαιολογικο εχω μπει.λεω απετυχα γιατι φετοσ που εδωσα για μια σχολη που απαιτουσε ειδικο κοπηκα στο ενα.

το θεμα ειναι οτι ιατρικα γενικα μ ενδιαφερουν λογω αντικειμενου αλλα και λενε ολοι οτι εχουν επαγγελμ.αποκατασταση πραγμα το οποιο παντα επηρεαζει καποιον που ειναι να παρει μια αποφαση.αλλα αν ειναι να δουλευει κανεις και υπο τοσο ασχημες συνθηκες...

υγ δεν ειπα οτι μιλατε υποτιμητικα εσεις για τους νοσηλευτες,ανθρωποι ασχετοι εννοουσα ακομα και εξω απο τον χωρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης αναμεσα στον επισεπτη υγειας και τον νοσηλευτη ποιο θωρειται ως καλυτερο επαγγελμα?(ολο αποριες ειμαι και γω αλλα σε λιγες μερες οπως καταλαβαινετε δινουμε μηχανογραφικα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Νοσηλευτική έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (περισσότερες θέσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υγ δεν ειπα οτι μιλατε υποτιμητικα εσεις για τους νοσηλευτες,ανθρωποι ασχετοι εννοουσα ακομα και εξω απο τον χωρο

Ακριβώς...είναι έξω από το χώρο...και απέξω από το χορό πολλά τραγούδια λένε...

Τώρα δεν ξέρω εάν σε νοιάζει το τι λένε οι άλλοι για εσένα... (εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για το τι λένε οι άλλοι για εμένα...όλοι είναι περαστικοί από τη ζωή μου...ας είμαι εγώ ευτυχισμένη με τις επιλογές μου...)

εχεις απολυτο δικιο,παντως οχι δεν με νοιαζει τι λενε οι αλλοι,εγω θελω να ειμαι ευχαριστημενη με αυτα που κανω οι αλλοι μπορουν να λενε οτι θελουν :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό θα ήταν πάντως -όπως είπε και κάποιος συνάδελφος πιο πάνω- να πας σε κάποιο νοσοκομείο, να δεις πώς δουλεύει το νοσηλευτικό προσωπικό στα Επείγοντα και στις κλινικές και να δεις αν μπορείς και ενδιαφέρεσαι να δουλέψεις σε ένα τέτοιο περιβάλλον, διότι ομολογουμένως κάποιοι άνθρωποι απλά δεν το αντέχουν (τις συνθήκες , τον χώρο κλπ.).

Και το θέμα δεν είναι τι θα πει ο χ-ψ που δεν σε ξέρει για σένα, αλλά να είσαι εσύ καλά μ'αυτό που επέλεξες στη ζωή σου, για να μην ξυπνάς το πρωί και βλαστημάς την ώρα και την στιγμή που ξημέρωσε και θα πρέπει να πας πάλι στην δουλειά.

ότι και να αποφασίσεις πάντως εύχομαι καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!!

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με τις ερωτησεις μου,

μια τελευταια,υπαρχουν πολλες ειδικοτητες νοσηλευτων,μπορει καποιος να ναφερει μερικες απο αυτες και ποιες θεωρονται οι καλυτερες? :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προοπτικές για έναν επισκέπτη υγείας (ε/υ)

ο ε/υ έχει ως κύριο αντικείμενο δουλειάς την αγωγή υγείας, δηλ. την εκπαίδευση ατόμων σε θέματα υγείας με έμφαση στον τομέα της πρόληψης.

οι προοπτικές για έναν απόφοιτο ε/υ αυτή τη στιγμή είναι αρκετά καλές. μπορεί να δουλέψει είτε στο δημόσια είτε στον ιδιωτικο τομέα. τα τελευταία χρόνια βγαίνουν μέσω ΑΣΕΠ νέες θέσεις εργασίας οι οποίες, αναλογικά με τα άτομα που αποφοιτούν, είναι ικανοποιητικές. τα συνήθη προσόντα για διορισμό είναι ο βαθμός πτυχίου, τα αγγλικά και η γνώση Η/Υ. οι προοπτικές εξέλιξης είναι συγκεκριμένες. δεν υπάρχει ιεραρχία μεταξύ των ε/υ και συνήθως κάθε ε/υ αναλαμβάνει κάποιον τομέα που τον ενδιαφέρει ή σύμφωνα με τις ανάγκες του φορέα που εργάζεται, όπως αιμοδοσία, παιδιατρικό, διαβητολογικό, αντιυπερτασικό, κ.α.

ο ε/υ διατηρεί γραφείο και ο χώρος εργασίας του (γραφείο ε/υ) είναι χωριστά από των υπόλοιπων ειδικοτήτων.το ωράριό του είναι πάντα πρωϊνό.

η δουλειά του ε/υ έχει πλεονεκτήματα. βασική προϋπόθεση είναι να έχει διάθεση για επαφή και επικοινωνία με τον κόσμο, διότι ως σύμβουλος υγείας μπορεί να βοηθήσει σημαντικά από ένα μικρό παιδί έως έναν ηλικιωμένο άνθρωπο στη διατήρηση και βελτίωση της υγείας τους.

τα παραπάνω από έναν ε/υ στο νοσοκομείου όπου υπηρετώ, σαν απάντηση προς τα ερωτήματα που τέθηκαν σε αυτό το θέμα. thnx a lot T.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς el Anast σήμερα μόνο είδα τη σελίδα αυτή και δεν ξέρω αν σου είναι χρήσιμη η γνώμη μου μιας και έμαθα ότι ήδη έχει αρχίσει η κατάθεση των μηχανογραφικών σας. Δεν ξέρω αν κατέληξες τέλικά κάπου και τι αποφάσισες τελικά, πάντως απ΄οσο κατάλαβα έχεις πάρει ζεστά το θέμα, σου αρέσει ο κλάδος αυτός και ψάχνεσαι.Λοιπόν θέλω να σου πω ότι κ εγώ σπουδάζω νοσηλευτική και είχα ακριβώς τους ίδιους φόβους πριν μπω στη σχολή.δεν τα πήγα δυστυχώς καλά στις πανελλήνιες παρόλο που ήμουν καλή στο σχολείο και στενοχωρήθηκα πολύ που δεν περνούσα παιδαγωγικό που ήθελα, δεν είχα αντοχή να ξαναδώσω και τέλος πάντων πέρασα νοσ/κή!δε σου κρύβω ότι με μισή καρδιά μπήκα στη σχολή και μέχρι το β εξάμηνο ήμουν αναποφάσιστη, δεν ήξερα αν ήθελα να μείνω ή να φύγω, όμως μετά που μπήκα πιο πολύ στο νόημα, πήγαμε νοσοκομεία, έκανα ενδιαφέροντα μαθήματα άλλαξαν τα πάντα κ αυτή τη στιγμή θεωρώ πως δε θα ήθελα να είμαι σε καμία άλλη σχολή!!Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε!!Λοιπόν κ εσύ αν ίώθεις ότι θα ήθελες να ασχοληθείς μ'αυτό κ το σκέφτεσαι σοβαρά, τόλμα το!ακόμα και αν τελικά μπεις κ δε σου αρέσει, μπορείς να ξεστρίψεις και να πας πιο εύκολα σε κάποια άλλη σχολή του χώρου πάλι- π.χ επισκ.υγείας, διόίκηση νοσοκομείου, φυσικοθεραέία, καθηγητής νοσ/κής, φυσικοθεραπεία ακόμα κ ιατρική αν σε ενδιαφέρει.τέλος πάντων εγώ σου λέω οτι είναι καλή η σχολή, έχει βέβαια κ τα σραβά της κ είναι πολλά όμως αν το αγαπήσεις, και είσαι σωστή κ δεις σοβαρά το θέμα,αν τελος πάντων κατανοείς κ είσαι πρόθυμη να ασχοληθείς με τον άνθρωπο στη μετέπειτα ζωή σου, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.Αυτά βέβαια είναι η δική μου γνώμη.Σε καμία περίπτωση δε σου λέω να μπεις στη σχολή αυτή αν δε θες.καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ότι αποφασήσεις!!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά άσχετο τώρα θα πω, για δικό μου θέμα θα ρωτήσω.΄Εχει κάποιος ιδέα κ που θα βρω πληροφορίες για μεταπτυχιακά στη νοσηλευτική;;;έχω ακόμα 1,5 έτη να τελειώσω τη σχολή, θέλω όμως να κάνω και κάτι παραπάνω,Στο γραφείο Διασύνδεσης περισσότερο βλέπω ότι ασχολούνται με τις άλλες σχολές του ΤΕΙ, από καθηγητές δε διαφωτίζομαι και πολύ και στο ιντερνετ που μπαίνω δε βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.Βασικά δεν ξέρω που να απευθυνθώ!περισσότερο απογοητεύομαι απ'όσους ρωτάω.Ένας καθηγητής μου μάλιστα μου είπε πως είναι πολύ δύσκολο το μεταπτυχιακό στη νοσ/κή, έχει πολύ κ σκληρό λέει ανταγωνισμό κ επίσης παίρνουν στο πρόγραμμα περισσότερο νοσ/τές που εργάζονται ήδη παρά απόφοιτους.Αληθεύει;Που θα μάθω πληροφορίες;;Επίσης ξέρω στα Ιωάννινα υπάρχει μεταπτυχιακό με κλάδο Παθολογική Νοσηλευτική,που μου φαίνεται καλό. εδώ στο Ηράκλειο κ στην Αθήνα τι υπάρχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Όσο μας αναγκάζουν να κάνουμε τη δουλειά που πρέπει να κάνουν 10 νοσηλευτές σε μία βάρδια, και δεν αντιδρούμε, για 900 ευρώ το μήνα, τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει στην Ελλάδα.

Με αυτές τις συνθήκες δε μπορείς να εφαρμόσεις τις επιστημονικές σου γνώσεις, και μετατρέπεσαι μόνο σε ένα ζευγάρι χέρια.

Και είναι πολλοί οι νοσηλευτές εκεί έξω που είναι μεγάλοι επιστήμονες, κουρασμένοι και απογοητευμένοι, αλλά με μεγάλη αγάπη για τη δουλειά τους.

Εμένα η νοσηλευτική ήταν η πρώτη μου επιλογή όταν έδωσα πανελλήνιες από Γενικό λύκειο πριν 10 χρόνια και μπήκα με 5520 μόρια, 17 και κάτι αν θυμάμαι καλά (σα να πάρεις 47 και βάλε στις σημερινές εξετάσεις). Έκανα και μεταπτυχιακό, κάνω και διδακτορικό, έκανα και πολλά για να πείσω τους τωρινούς φοιτητές ότι δεν είναι ένα ζευγάρι χέρια... αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι το μόνο που βλέπουν μπροστά τους είναι μια θέση στο δημόσιο και με κοιτάνε σα να είμαι από τον Άρη.

Άλλα όνειρα είχα τότε...

Προσπάθησα πραγματικά αλλά παραιτήθηκα της προσπάθειας, και πέρασα στη σκοτεινή πλευρά της υγείας...στην ιατρική...

Κουράγιο σε όλους τους συναδέλφους μου νοσηλευτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΟΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ Η SICILY!! ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ...

Με όσα σημειώνεις υπέρ των βοηθών νοσηλευτών και όχι μόνο, δεν εκφράζεις άποψη αλλά λαϊκίζεις. Ο λαϊκισμός δεν είναι άποψη. Θα επανέλθω σε αυτό.

Επιπλέον, λες και κάμποσα ψεμματάκια και δε σέβομαι απόψεις που στηρίζονται πάνω σε ψεμματάκια.

Μου αρέσει, ότι νομίζεις πως είσαι η μόνη σε αυτόν τον κόσμο που ξέρει από… μονάδα. Μεγάλη ιδέα έχεις για τον εαυτό σου.

Μετά πας στο... τμήμα και μετά πάλι στη μονάδα, για να μου πεις πόσο... δύσκολο είναι να έχεις 1(!) και 2(!!) ασθενείς υπό την ευθύνη σου (στη μονάδα).

Μάλλον, θα έπρεπε να θεωρείς τυχερούλη τον εαυτό σου αν δουλεύεις ή έστω δούλεψες ποτέ σε... τέτοια μονάδα γιατί, προφανέστατα, δεν έχεις ιδέα τι πάει να πει... μονάδα.

Αν πέρασες για κανά φεγγάρι, μην το κάνεις θέμα. Μπορεί και να πέσεις σε άτομα που έχουν δουλέψει σε πιο δύσκολες μονάδες και το να χρεωθούν... 1 και 2 ασθενείς φαντάζει ονειρική κατάσταση...

"Αιμοληψίες"... "ισοζύγια"... "ΗΚΓ" (έστω...monitor)... "αέρια αίματος"(...)... "αρτηριακές γραμμές...". Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό! Με εντυπωσιάζεις με τις αφάνταστες γνώσεις σου! Είναι εντελώς ξένα για μένα!

Με βάση αυτά που περιγράφεις, οι βοηθοί νοσηλευτών, όντως θα πρέπει να αισθάνονται και βέβαια να δηλώνουν νοσηλευτές, μα και οι νοσηλευτές, θα έπρεπε να αισθάνονται και βέβαια να δηλώνουν&...γιατροί!! Ε? Έχω άδικο?

Τι να πεις.

Επανέρχομαι στα των βοηθών.

Θα έπρεπε να γνωρίζεις και είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις, αλλά επιμένεις να μας δουλεύεις, ότι ο νοσηλευτής έχει το δικαίωμα να αναθέσει στο βοηθό του και πάντα σύμφωνα με την κρίση του οποιαδήποτε ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ πράξη.

Η..."νοσηλεία" στο τμήμα, για την οποία κάνεις λόγο λαϊκίζοντας, αποτελεί νοσηλευτική πράξη, δεν αποτελεί?

Επομένως, και από τη στιγμή που ο νοσηλευτής πνίγεται –όπως λες- έχει κάθε δικαίωμα να την αναθέσει στο βοηθό του, αναλαμβάνοντας ταυτόχρονα και την ευθύνη. Άρα και αν δεις τα "καθήκοντα" του βοηθού νοσηλευτή, θα διαπιστώσεις την φανταστική παράγραφο της εκμετάλλευσης.

Επειδή, πάλι είμαι βέβαιος ότι έχεις δει αυτή τη φανταστική παράγραφο στα επαγγελματικά δικαιώματα των βοηθών, σταμάτα –επιτέλους!- να μας δουλεύεις.

Γιατί αν δε μας δούλευες, δε θα έγραφες με τόσο κατηγορηματικό τρόπο πως: "...ασφαλώς και δε συγκαταλέγονται στα καθήκοντα του βοηθού...".

Αυτό είναι το πρώτο ψεμματάκι που λες, λοιπόν, σε σχέση με τη ΝΟΣΗΛΕΙΑ, και υπογραμμίζω αυτό το "νοσηλεία", μιας και πάλι γνωρίζεις ότι πολλά από αυτά που περιγράφεις –όπως η αρτηριακή γραμμή- δεν περιλαμβάνονται στα καθήκοντα ούτε καν του... νοσηλευτή.

Όταν θολώνεις την άποψή σου με ψέμματα, όταν μπερδεύεις εσκεμμένα τη νοσηλεία στο τμήμα με πράξεις οι οποίες δεν αφορούν, ούτε καν προσεγγίζουν αυτό που ορίζουμε ως νοσηλεία, μην περιμένεις να γίνει σεβαστή.

Αντί δε, να μιλήσεις ντόμπρα και ευθέως, πάνω στο ότι στα επαγγελματικά καθήκοντα των βοηθών υπάρχει η φανταστική παράγραφος της εκμετάλλευσης, νομίζεις ότι υπερασπίζεσαι τους βοηθούς λέγοντας χονδροειδή ψέμματα για τα καθήκοντά τους. Ζημιά κάνεις. Δεν τους υπερασπίζεσαι.

Μα αυτό, για να γίνει κατανοητό, θέλει μία ή έστω μισή στροφή παραπάνω για ένα μη-φανατικό μυαλό, το οποίο αν στροφάρει πολύ μπορεί και να καεί.

Όπως βλέπεις, λοιπόν, δεν τα χωρίζω όλα με ένα χαρτί και ένα τίτλο.

Η εκμετάλλευση των βοηθών νοσηλευτών ξεκινάει και ορίζεται ακριβώς από και σε όσα περιλαμβάνουν τα καθήκοντά τους και ίσως μόνο ένας που δεν αρκείται στα χαρτιά και στους τίτλους, μόνο ένας σκλυροπυρηνικός σαν κι εμένα μπορεί να το δει αυτό.

Γιατί, όταν λες ότι αυτά που μαθαίνουν οι βοηθοί στα θρανία και στην πράξη είναι "συνοπτικα"(sic), όλη η ύλη των νοσηλευτών ΑΤΕΙ, πάλι λαϊκίζεις, αναπαράγοντας ένα κλισέ που καμία σχέση δεν έχει με την πραγματικότητα.

Αλήθεια, ο βοηθός νοσηλευτή του Α κύκλου ενός ΤΕΕ -βοηθός δεν είναι κι αυτός?- κάνει συνοπτικά την ύλη των ΑΤΕΙ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ. Αλλά ξέχασα, υπήρξαν και οι ΜΤΕΝΣ! Ε, ρε παραμύθια ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΒΟΗΘΩΝ.

Πέρα από αυτά, είναι γνωστό, πως τόσο ο βοηθός όσο και ο νοσηλευτής, δεν ξέρει να "εφαρμόζει" και πολλά... Θα έλεγα πως είναι απόλυτα φυσικό, να μην ξέρει να "εφαρμόζει" τίποτα (εσύ ισχυρίζεσαι το αντίθετο), βγαίνοντας από τις σχολές. Είναι η εμπειρία βλέπεις, για την οποία τόσο κομπάζεις αλλά και τόσο παραβλέπεις, θέλοντας να δημιουργήσεις εντυπώσεις.

Βγαίνοντας από τη σχολή, ένας βοηθός μπορεί να έχει παραπάνω γνώσεις τόσο σε "θεωρητικό"(...), "ψυχολογικό"(...), "παθολογικό κομμάτι" (sic και τα τρία κομμάτια...) από έναν τουρίστα των ΑΤΕΙ. Αυτό, δε βοηθάει και πολύ την... άποψή σου.

Μετά μας λες, ότι οοοοολα αυτά τα χρόνια που δουλεύεις, δε γνώρισες τη διάκριση ανάμεσα σε βοηθούς νοσηλευτών και νοσηλευτές. Εδώ υπάρχει μία λογική αντίφαση:

Δηλαδή, έχουν τους ίδιους μισθούς? Τα ίδια επιδόματα? Την ίδια ιεραρχική εξέλιξη? Και αλήθεια, όταν ο βοηθός κάνει πράγματα που όπως ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ, δεν είναι στα καθήκοντα του, αυτό δεν αποτελεί από μόνο του μία εις βάρος του διάκριση? Τελικά, ίσως και να υπάρχει διάκριση...

Όπως βλέπεις, αναφέρομαι σε αυτά που εσύ γράφεις και δεν αποτελούν... "κατασκευάσματα" του μυαλού μου σε συνδυασμό με τον... "φανατισμό" μου... Άϊντε να πούμε.

Όπου θέλω θα επιτίθεμαι, ειδικά όταν αυτό το "συναισθηματικό κομμάτι", λειτουργεί εδώ και πολλά χρόνια ως τροχοπέδη για τη νοσηλευτική ΣΥΝΟΛΙΚΟΤΕΡΑ, μιας και αυτό το "συναισθηματικό κομμάτι" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΑΠΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΔΗ ΚΥΡΙΑΡΧΗ.

Ούτε ζήτησα την άδειά σου για να επιτεθώ και βέβαια θα το κάνω όσες φορές χρειαστεί.

Το τι ανέχεσαι και τι όχι, είναι δικό σου θέμα και δεν με αφορά.

Στη συνέχεια διαστρεβλώνεις την άποψή μου. Το κάνεις αρκετές φορές.

Δεν είπα ότι "μόνο οι υλικοί παράγοντες" κάνουν τη διαφορά, αλλά πως... χωρίς τους υλικούς παράγοντες δεν μπορεί να υπάρξουν αυτά τα γλυκανάλατα που εσύ ορίζεις ως "πάθος", "ζήλο", "αγάπη" κλπ, ενώ πρόσεξε τώρα τι θεωρείς ως συμβολή στη ψυχολογία του παιδιού που θα σου...έρθει αλλά το περιμένει το οστικό έλλειμα στο ψυγείο...και θα πρέπει να το...ξυπνήσεις από την καταστολή...(Όντως τι να πεις. Θα μου έρθει με χίλια το παιδί από την... καταστολή? Να είμαι έτοιμος?).

Όπως κατάλαβες, περιέγραψες πολύ συγκεκριμένα: ένα ποτήρι νερό, παυσίπονα, γάζες και κυρίως το χρόνο που θα χρειαστείς για να τα δόσεις στο παιδί.

Κατάλαβες, λοιπόν, πόσο σημαντικοί είναι οι υλικοί παράγοντες? Κατάλαβες τι σημαίνει για τον ασθενή ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, να στερείσαι αυτό τον ΥΛΙΚΟΤΑΤΟ χρόνο για παράδειγμα? Καλά που είμαι φανατικός δηλαδή, ενώ εσύ που είσαι μετριοπαθής...

Ουπς! Νόμιζα πως εδώ δεν είναι Ελλάδα! Καλά που μου το είπες. Πάντα μετριοπαθής βλέπω...

Μα και βέβαια είναι άστοχο το παράδειγμά μου για την Αφρική! Το νερό που δίνεις στο παιδάκι της Ελλάδας είναι Η2Ο(...) ενώ το νερό -που δεν έχουν- στην Αφρική αλλάζει...

Στον σεισμό, λοιπόν, εσύ πήγαινε πες όσα "λόγια ψυχής" θέλεις και άσε με να ψάχνω να εξασφαλίσω καθαρό νερό και τροφή. Μάντεψε τι έχει να γίνει όταν θα σκάσω μύτη με καθαρό νερό και τροφή...

Η κατά Maslow -μπράβο σου!- πυραμίδα είναι κομμάτι "θεωρητικό"(!) ενώ οι νοσηλευτικές... θεωρίες είναι το απαύγασμα της πράξης!!

Αν ήξερες τα Στάδια Εφαρμογής μιας νοσηλευτικής θεωρίας, της οποιασδήποτε, δε θα αποκαλούσες την πυραμίδα των αναγκών ως... θεωρητικό κομμάτι.

Αντίθετα η εξιδανίκευση, με -μυστικιστικό τρόπο βεβαίως βεβαίως...- των νοσηλευτικών θεωριών, μπορεί όντως να ανατρέψει την πυραμίδα!! Να το ρίξουμε όλοι στη γιόγκα της Peplau, να...πετάξουμε πάνω από τις υλικές ανάγκες!! Ομ...Ομ... Ομ... Ομ...

Kοινώς, ξέρω αρκετές από τις θεωρίες και καμία δεν έρχεται σε σύγκρουση με όσα λέω. Τουλάχιστον από αυτές που ξέρω.

Εντάξει, ουκ ολίγες νοσηλευτικές θεωρίες είναι για φτύσιμο, αλλά μην το κάνουμε και θέμα.

Πάμε στα ΤΕΕ και Ενιαία τώρα.

Θέλεις να σεβαστώ μία άποψη ενός ατόμου, που στις 10 Σεπτέμβρη του 2007 δήλωνε φοιτήτρια νοσηλευτικής και τώρα μας εμφανίζεται ως εδώ και καιρό να έχει περάσει αυτά τα σκαλοπάτια... Τέσσερα άντε πέντε χρόνια πέρασαν. Πώς κάνεις έτσι. Έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν έχεις τελειώσει τα ΤΕΙ, αλλά λέμε τώρα. Δεν έχει και τόση σημασία.

Για τη βάση των ενιαίων, θα έπρεπε να ξέρεις πως με το νόμο που ισχύει, αν δεν έχεις δέκα, δεν μπαίνεις πουθενά... Αυτό ούτε καν το ανάφερες. Εξηγεί πολλά από αυτά που λες.

Ύστερα, δεν έχεις καταλάβει καθόλου μα καθόλου πως λειτουργεί το σύστημα των βάσεων. Όπως θα καταλάβεις, χρησιμοποιείς ένα επιχείρημα το οποίο είναι δικό μου.

Αλήθεια, γιατί η βάση της φυσικοθεραπείας από ΤΕΕ είναι 18-19 και για τη νοσηλευτική είναι...15? Γκουχ... γκουχ... γκουχ...

Εσύ έλεγες, ότι οι των ΤΕΕ επιλέγουν τη νοσηλευτική ενώ οι των ενιαίων είναι αλεξιπτωτιστές (και επιμένεις!).

Αν όντως επέλεγαν με τα μπούνια οι των ΤΕΕ τη Νοσηλευτική ΤΕΙ, τότε η βάση θα ήταν 18-19, αν συνυπολογίσουμε το μεγάλο ανταγωνισμό, το μεγάλο αριθμό των σχολών νοσηλευτικής ΤΕΕ, τις ελάχιστες θέσεις που προβλέπονται από τα ΤΕΙ για αυτά τα παιδιά και βέβαια το ότι πρέπει να γράψουν...σχεδόν άψογα. Όταν ανάμεσα σε 7 άτομα από ΤΕΕ, ο...τελευταίος γράφει... 15, δε θα έλεγα ότι το έχουν επιλέξει ως πρώτη επιλογή.

Ούτε αυτός που γράφει 15 θεωρείται ότι έγραψε σχεδόν... άψογα. Άκου άψογα!

Ύστερα, μιλάς για το επίπεδο των μαθημάτων στα ΤΕΕ σε σχέση με τις πανελλήνιες. Ότι δηλαδή δεν έχουν σχέση αυτά που διδάσκονται στη σχολική αίθουσα με αυτά που γράφουν. Μάλιστα.

Έχεις την εντύπωση, ότι αυτά που διδάσκονται στη σχολική αίθουσα τα παιδιά του ενιαίου, έχουν σχέση με τις πανελλήνιές τους?

Σπουδαία επιχειρήματα έχεις, λοιπόν, και να τα χαίρεσαι. Για τους λόγους,δε που ήταν και είναι...καταδικασμένοι οι των ΤΕΕ τι να πω. Άλλοι είναι οι λόγοι και όχι αυτοί. Οι λίγες θέσεις κυρίως.

Πάμε όσο παρακάτω θέλεις.

Πάλι διαστρεβλώνεις τα πράγματα.

Είχα γράψει, ότι αυτοί που φτιάχνουν μηχανογραφικό από ΤΕΕ νοσηλευτικής, βάζουν ως πρώτη επιλογή άλλες σχολές και όχι νοσηλευτική γιατί ουκ ολίγοι έχουν φάει στη μάπα τη νοσηλευτική στο τμήμα και θέλουν να ξεφύγουν. Εσύ κατάλαβες άλλα αντί άλλων.

Μας λες ότι... αυτοί που ΔΕΝ δίνουν εξετάσεις από ΤΕΕ, το κάνουν για τον ένα ή τον άλλο λόγο και όχι γιατί... είδαν το πρόσωπο της νοσηλευτικής. Μου αρέσει που το γράφεις και με κεφαλαία.

Μάντεψε ποιους εννοούσα όταν έγραφα για μηχανογραφικό: Ναι! σωστά μάντεψες! Αναφερόμουν σε αυτούς που δίνουν και όχι σε αυτούς που δεν δίνουν εξετάσεις. Οι τελευταίοι, μπορεί να μην φτιάχνουν καν μηχανογραφικό από τη στιγμή που δε θα συμμετάσχουν.

Τα υπόλοιπα που λες, λοιπόν, πάνω σε αυτό το θέμα, είναι εντελώς άχρηστα μιας και από την αρχή δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Η ειρωνία είναι ότι με κατηγορείς ακριβώς γι αυτό που κάνεις εσύ. Ότι δήθεν δεν καταλαβαίνω αυτά που διαβάζω!

Όσο για το πρώτο χέρι, ξαναμάντεψε...

Ναι, άλλη δουλειά δεν είχα παρά να δείχνω "ασέβεια" στα fora εδώ μέσα. Είναι προφανές εξάλλου, ότι περιφέρομαι(...): Έγραψες την πρώτη απάντησή σου στις 7/2 κι εγώ απάντησα στις 11/2. Μιλάμε, ακαριαία αντίδραση για κάποιον που δεν έχει τι να κάνει και περιφέρεται...

Όσο για το σεβασμό μου, έχω μάθει να τον δίνω εκεί που αξίζει και όχι να τον σκορπάω εδώ κι εκεί. Εξάλλου, θα έχεις μάθει ότι ο σεβασμός κερδίζεται.

Όσο για τα άλλα fora και το τι έχω γράψει, τα οποία απαξιώνεις, γιατί δεν παίρνεις θέση στα εκεί θέματα, να σε δούμε και σένα? Μέχρι να γράψεις λοιπόν, δεν σε παίρνει να απαξιώνεις.

Σου είπε κάποιος ότι τα παιδάκια είναι "αφελή"? Πώς τα πετάς αυτά και ήμαρτον.

Όσο για τα "οργισμένα νιάτα", καλύτερα αυτά, παρά κάτι θείτσες στους καναπέδες τους. Τα πρώτα είναι ελπίδα. Οι θείτσες είναι παρακμή.

Όσο για τη δική σου γενιά, ναι συμφωνώ:

Έχει μάθει πολύ καλά να υποκρίνεται, πότε ότι δήθεν συζητάει, πότε ότι δήθεν καταθέτει απόψεις και κυρίως να υποκρίνεται ότι σέβεται το συνομιλητή της.

Η γενιά σου, είναι η γενιά της υποκρισίας και κακώς υπερηφανεύεσαι γι αυτή. Εδώ που έχουμε φτάσει, από τη γενιά σου φτάσαμε.

Ναι, η δικιά σου γενιά δε ζει σε ένα "μαγικό ψευτοαντιδραστικό κόσμο" σαν τη γενιά μου, γιατί ξέρει καλά να προσκυνάει. Υπάρχουν γενιές που προσκυνάνε και γενιές που αντιδράνε.

Και ναι, το ελληνικό "πολύπαθο σύστημα υγείας", θα βελτιωθεί από μόνο του και χωρίς αντίδραση. Αυτό είναι σύμφωνο, με όλα όσα μεταφυσικά πρεσβεύεις.

Όχι, δεν βράζουμε όλοι στα ίδια βρωμόνερα. Οι βοηθοί περνάνε χειρότερα από τους νοσηλευτές και δεν έχουν ούτε τον ίδιο μισθό ούτε την ιεραρχική εξέλιξη των νοσηλευτών ενώ κάνουν και τη δουλειά των νοσηλευτών. Έτσι δεν είναι?

Να είσαι συνεπής σε όσα γράφεις. Αλλά ξέχασα! Η γενιά σου χαρακτηρίζεται και από μία μικρή απώλεια συνέπειας.

Υ.Γ Έννοια σου και κατεβαίνω με πανό. Είπαμε άλλοι με πανό και άλλοι στον καναπέ.

Η ελληνική νοσηλευτική, έχει πήξει τόσο πολύ από την υποκριτική και ως εκ τούτου ανύπαρκτη ανθρωπιά, που η δική μου αγένεια δεν είναι τίποτα μπροστά στην κατάντια που την έχετε φέρει όλοι εσείς οι "θυσιαζόμενοι".

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.