Jump to content

Η δουλειά του νοσηλευτή


Recommended Posts

Γεια σας,μολις εδωσα πανελληνιες για χιλιοστη φορα και ενω ο βαθμος ου ειναι καλος δεν περναω εκει που θελω.σκεφτομαι να δηλωσω το τει αθηνας νοσηλευτικης αλλα φοβαμαι διοτι ολοι λενε οτι ειναι σκληρη η δουλεια του νοσηλευτη δεν κανει διακοπες τον υ ποβιβαζουν κλπ.ξερει κανεις απο εμπειρια να με βοηθησει λεγοντας μου τι πραγματι συμβαινει?θα ειναι πολυτιμη λιγη βοηθεια ωστε να μην κανω λαθος στην επιλογη μου,ευχαριστω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ανάμεσα σε νοσηλευτική και ανειδίκευτος εργάτης θα διάλεγα το 2ο...

Δε φτάνουν τα μόρια σου για διαιτολογια, οπτική ή φυσικοθεραπεία? ? ? που είναι πολύ καλύτερες σχολές? ? ? όταν έδινα εγώ πανελλήνιες ήταν από τα πιο υψηλόβαθμα ΤΕΙ με 4900 μόρια που μεταφράζεται σε 15+/20 αν και τώρα νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλη απόσταση από το 12

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ανάμεσα σε νοσηλευτική και ανειδίκευτος εργάτης θα διάλεγα το 2ο...

Δε φτάνουν τα μόρια σου για διαιτολογια, οπτική ή φυσικοθεραπεία? ? ? που είναι πολύ καλύτερες σχολές? ? ? όταν έδινα εγώ πανελλήνιες ήταν από τα πιο υψηλόβαθμα ΤΕΙ με 4900 μόρια που μεταφράζεται σε 15+/20 αν και τώρα νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλη απόσταση από το 12

ειναι καλυτερες σχολες οντως?δυστηχως οχι δεν με φτανουν τα μορια εκτος του γεγονοτος οτι τα μαθηματα οπτικης δεν μ αρεσουν,τοσο χαλια ειναι στην νοσηλευτικη ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας,μολις εδωσα πανελληνιες για χιλιοστη φορα και ενω ο βαθμος ου ειναι καλος δεν περναω εκει που θελω.σκεφτομαι να δηλωσω το τει αθηνας νοσηλευτικης αλλα φοβαμαι διοτι ολοι λενε οτι ειναι σκληρη η δουλεια του νοσηλευτη δεν κανει διακοπες τον υ ποβιβαζουν κλπ.ξερει κανεις απο εμπειρια να με βοηθησει λεγοντας μου τι πραγματι συμβαινει?θα ειναι πολυτιμη λιγη βοηθεια ωστε να μην κανω λαθος στην επιλογη μου,ευχαριστω. :)

Πρέπει να δεις τι θέλεις, τι σου αρέσει. Προτείνω να περάσεις από κανά νοσοκομείο το πρωί, και από κανά εφημερεύον νοσοκομείο, να δεις τι παιζει, να δεις αν σου αρέσει. Αν δεν σου αρέσει καλό είναι να μην πας νοσηλευτική, και ας έχει και σχετικά καλή αποκατάσταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω φετος εδωσα πανελληνιες.εχω 14280 μορια και θελω να παω νοσηλευτικη.πιστευω πωσ αμα σου αρεσει και αγαπασ τουσ ανθρωπουσ ειναι μια πολυ καλη δουλεια με καθολου ανεργια.αλλα κουραστικη και ψυχοφθορα.το μονο που με προβληματιζει ειναι ο μισθος.μηπωσ ξερετε που περιπου κυμαινεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσηλευτής ΤΕ σε δημόσιο νοσοκομείο ξεκινά με 860 ευρώ το μήνα, + κάτι υπερωρίες/προσαυ7ξήσεις λόγω του κυλιόμενου ωραρίου μπορεί να παίρνει γύρω στα 1500. Καθαρά πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσηλευτής ΤΕ σε δημόσιο νοσοκομείο ξεκινά με 860 ευρώ το μήνα, + κάτι υπερωρίες/προσαυ7ξήσεις λόγω του κυλιόμενου ωραρίου μπορεί να παίρνει γύρω στα 1500. Καθαρά πάντα.

εχω παει σε νοσοκομειο και πρωι και σε εφημερευον αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να φανταστω πω θα ειναι η δουλεια απο επισκεψη μονο...τιποτα για το τει επισκεπτων υγειας γνωριζει κανεις αν εχει προοπτικες καλες κλπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσηλευτής ΤΕ σε δημόσιο νοσοκομείο ξεκινά με 860 ευρώ το μήνα, + κάτι υπερωρίες/προσαυ7ξήσεις λόγω του κυλιόμενου ωραρίου μπορεί να παίρνει γύρω στα 1500. Καθαρά πάντα.

εχω παει σε νοσοκομειο και πρωι και σε εφημερευον αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να φανταστω πω θα ειναι η δουλεια απο επισκεψη μονο...τιποτα για το τει επισκεπτων υγειας γνωριζει κανεις αν εχει προοπτικες καλες κλπ?

έχουμε επισκέπτριες υγείας εκεί που είμαι τώρα, τί θέλεις να μάθεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νοσηλευτής ΤΕ σε δημόσιο νοσοκομείο ξεκινά με 860 ευρώ το μήνα, + κάτι υπερωρίες/προσαυ7ξήσεις λόγω του κυλιόμενου ωραρίου μπορεί να παίρνει γύρω στα 1500. Καθαρά πάντα.

εχω παει σε νοσοκομειο και πρωι και σε εφημερευον αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να φανταστω πω θα ειναι η δουλεια απο επισκεψη μονο...τιποτα για το τει επισκεπτων υγειας γνωριζει κανεις αν εχει προοπτικες καλες κλπ?

έχουμε επισκέπτριες υγείας εκεί που είμαι τώρα, τί θέλεις να μάθεις?

εχω ακουσει απο φοιτητες οι οποιοι κατα την γνωμη μου ακομα δεν μπορουν να ξερουν σχετικα με το επαγγελμα τους πολλα πραγματα οτι ο επισκεπτης υγειας ειναι ενα επαγγελμα με πολυ μελλον γενικα.απο ερευνες παλι που διαβαζω βλεπω οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοσο ροδινα.θα ηθελα να μαθω απο εγκυρες πηγες και ανθρωπους που εργαζονται ηδη αν οντως ειναι τοσο ευκολο να διοριστει κανεις και πως ακριβως εργαζονται?στην προληψη?ως νοσηλευτες?

πω πω φοβερο μπερδεμα πια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ΄ότι έχω καταλάβει ο βασικός ρόλος τους είναι στον τομέα της πρόληψης, αλλά θα τις ρωτήσω σχετικά και θα σου έχω πλήρες ρεπορτάζ αύριο :) ελπίζω

το θέμα της αποκατάστασης δεν ξέρω πώς το εννοεί ο καθένας, εγώ το να έχουν μόνιμη θέση στα 25 τους το θεωρώ θαυμάσιο πάντως.

αν θα είσαι αύριο online κατά το μεσημέρι, θα βρω τρόπο να γράψω ό,τι μου πουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ΄ότι έχω καταλάβει ο βασικός ρόλος τους είναι στον τομέα της πρόληψης, αλλά θα τις ρωτήσω σχετικά και θα σου έχω πλήρες ρεπορτάζ αύριο :) ελπίζωτο θέμα της αποκατάστασης δεν ξέρω πώς το εννοεί ο καθένας, εγώ το να έχουν μόνιμη θέση στα 25 τους το θεωρώ θαυμάσιο πάντως.αν θα είσαι αύριο online κατά το μεσημέρι, θα βρω τρόπο να γράψω ό,τι μου πουν.
θα μου κανεις παρα πολυ μεγαλη χαρη αν τα καταφερεις πραγματικα,σ ευχαριστω παρα παρα πολυ,θα μπω αυριο να διαβασω οτι καλο εχεις μαθει.και παλι σε αυχαριστω. :Dυγ και κατι αλλο για οποιον βεβαια γνωριζει.πως μπορει καποιος να γινει καθηγητ νοσηλευτικης??πρεπει πρωτα απ ολα να εχει δουλεψει καποιο καιρο ως νοσηλευτης και γενικα τι πρεπει να κανει?ιδεα δεν εχω emconfused
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμμμμ για ακαδημαϊκή καριέρα ενδιαφέρεσαι? ενδιαφέρον! και δύσκολο χωρίς σωστά κονέ όμως φοβάμαι.

ακομα δεν εχω σκεφτει ακομα τι ακριβως θα ηθελα να κανω.την ιδια απορια εχω και για το πως γινεσαι καθηγητης επισκεπτων οπως επισης και για το ωραριο των επσκεπτων.αν μαθεις πληροφοριες θα βοηθησεις πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα μεταπτυχιακό θέλεις...εκτός και αν σε ενδιαφέρουν τα ΙΕΚ όπου εκεί μπορείς να διδάξεις χωρίς μεταπτυχιακό και στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Η διδασκαλία είναι μια καλή εναλλακτική. Απ' ότι ξέρω ο μισθός στα ΤΕΙ για τους μη μόνιμους δεν είναι καλός γύρω στα 600e και είναι δύσκολο να γίνεις μόνιμος. Τα ιδιωτικά ΙΕΚ τύπου ΑΚΜΗ , ΠΑΣΤΕΡ είναι μια χαρά

δηλαδη για να διδαξει καποιος και σε επισκεπτες υγειας το αντικειμενο τους το ιδιο χρειαζεται.ενα μεταπτυχιακο αρκει?απο που θα μπορουσα να παρω πληροφοριες αραγε για τα συγκεκριμενα μεταπτυχιακα? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λογικά από την ένωση τους...θα το ψάξω και εάν βρω κάτι θα σε πώΝα δες το web site τους... αλλά καλύτερα να περάσεις από εκεί...είναι φιλόξενοι...http://www.psey.gr/Εάν θες δες και εδώ http://www.petiegreece.com/index2.html που είναι η ένωση τεχνολόγων... Ξέρω ότι ο πρόεδρος τους έχει τελειώσει ιατρικά εργαστήρια, νοσηλευτική και νομίζω επισκεπτριών υγείας... οπότε κάτι μπορεί να σου πει. Είναι πολύ καλός ... πιστεύω ότι θα χαρεί να σε βοηθήσει... μόνο λίγο πεσιμιστής ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ανάμεσα σε νοσηλευτική και ανειδίκευτος εργάτης θα διάλεγα το 2ο...

Δε φτάνουν τα μόρια σου για διαιτολογια, οπτική ή φυσικοθεραπεία? ? ? που είναι πολύ καλύτερες σχολές? ? ? όταν έδινα εγώ πανελλήνιες ήταν από τα πιο υψηλόβαθμα ΤΕΙ με 4900 μόρια που μεταφράζεται σε 15+/20 αν και τώρα νομίζω ότι δεν έχουν μεγάλη απόσταση από το 12

γιατι θεωρεις τη νοσηλευτικη τοσο χαλια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ κούραση... είσαι μέσα στα μικρόβια συνέχεια...έχεις κυκλικό ωράριο και δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τον ύπνο σου... έχεις τον καθένα να σε πρήζει γιατί δεν πήγες τα αίματα την ώρα που έπρεπε στο ανοσολογικό και θέλουν να φύγουν οι τεχνολόγοι...γιατί αργείς να φέρεις το καροτσάκι... όταν ο παππούς και η γιαγιά θα σου γκρινιάζουν (άνθρωποι είναι και αυτοι) μπορεί να μη βρίσκεσαι σε καλή φάση και να πρέπει να χειριστείς και έναν άρρωστο άνθρωπο...πολλές φορές βλέπεις κάποιον να υποφέρει και αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορείς να του κάνεις και πολλά πράγματα και τότε συνειδητοποιείς ότι τελικά μπορεί να μην είσαι και τόσο χρήσιμος όσο νόμιζες... Υπάρχουν επαγγέλματα που μπορούν να σου προσφέρουν ικανοποιητικό μισθό με καλύτερη ποιότητα ζωής.

Όλα αυτά είναι απλά η προσωπική μου άποψη ...αυτό δε σημαίνει ότι το επάγγελμα αυτό δεν μπορεί να γεμίζει πολλούς ανθρώπους... απλά στη δική μου ζυγαριά έτσι τα έχω βάλει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και η olizyz είναι δύσκολη η δουλειά του νοσηλευτή, δεν μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι..Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και τα θετικά της υπόθεσης...Κατ' αρχήν, είναι το μοναδικό τει στην Ελλάδα που έχει την πιο γρήγορη αποκατάσταση, επαγγελματικά, στο δημόσιο...Έχεις καλές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα, και αυτό σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα.Σκέψου τι θέλεις πριν πάρεις απόφαση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και η olizyz είναι δύσκολη η δουλειά του νοσηλευτή, δεν μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι..Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και τα θετικά της υπόθεσης...Κατ' αρχήν, είναι το μοναδικό τει στην Ελλάδα που έχει την πιο γρήγορη αποκατάσταση, επαγγελματικά, στο δημόσιο...Έχεις καλές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα, και αυτό σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα.Σκέψου τι θέλεις πριν πάρεις απόφαση.

ναι αλλα πως μπορω να μαθω τι προοπτικες εχει και ποιες ειναι οι προυποθεσεισ για ακαδημαικη καριερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον καθηγητή στο ίδιο το ΤΕΙ.

Πάντως εγώ πιστεύω ότι εάν δεν σου αρέσει το επάγγελμα, μην πας μόνο με την προοπτική της ακαδημαϊκής καριέρας. Θα απογοητευτείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και η olizyz είναι δύσκολη η δουλειά του νοσηλευτή, δεν μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι..Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και τα θετικά της υπόθεσης...Κατ' αρχήν, είναι το μοναδικό τει στην Ελλάδα που έχει την πιο γρήγορη αποκατάσταση, επαγγελματικά, στο δημόσιο...Έχεις καλές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα, και αυτό σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα.Σκέψου τι θέλεις πριν πάρεις απόφαση.

ναι αλλα πως μπορω να μαθω τι προοπτικες εχει και ποιες ειναι οι προυποθεσεισ για ακαδημαικη καριερα?

Στη θέση σου θα κοίταζα καταρχήν αν μου ταιριάζει η δουλειά του νοσηλευτή και μετά θα έψαχνα πώς θα διδάξω.

Οι περισσότεροι που απαντούν τυχαίνει να είναι γιατροί, που θεωρούν την ακαδημαϊκή καριέρα στον κλάδο της νοσηλευτικής κάτι απλό! Δεν είναι τόσο εύκολο. Αν απέτυχες στις Πανελλήνιες πολλές φορές, όπως λες, το να μπεις σε ένα μεταπτυχιακό (και να το τελειώσεις!) μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο για σένα. Πόσο μάλλον να κάνεις κάποιο διδακτορικό (για ακαδημαϊκή καριέρα σε Α-ΤΕΙ). Υπάρχει σημαντικός ανταγωνισμός στις μέρες μας ακόμα και για διδασκαλία σε ΙΕΚ: τόσοι γιατροί περιμένουν για ειδικότητα και μπορεί, αν δε βρίσκουν τίποτα καλύτερο, να κάνουν αιτήσεις ακόμα και εκεί... Και κάποιοι απ' αυτούς έχουν τυπικά προσόντα λέκτορα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως λέει και η olizyz είναι δύσκολη η δουλειά του νοσηλευτή, δεν μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι..Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και τα θετικά της υπόθεσης...Κατ' αρχήν, είναι το μοναδικό τει στην Ελλάδα που έχει την πιο γρήγορη αποκατάσταση, επαγγελματικά, στο δημόσιο...Έχεις καλές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα, και αυτό σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα.Σκέψου τι θέλεις πριν πάρεις απόφαση.

ουφ δεν ξερω πια τι θελω εχω καταμπερδευτει παλι λαθος επιλογη θα κανω emconfused

ολοι μιλουν υποτιμητικα για τους νοσηλευτες παντως δεν ξερω γιατι... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όσο και ο harris (διότι και ο ίδιος νοσηλευτής) δεν μιλάμε υποτιμητικά. Το ότι δεν μπόρεσες πχ. να γράψεις καλά στα μαθηματικά στις πανελλήνιες δε σημαίνει ότι σε κάνει και κακό νοσηλευτή ή χαζό άνθρωπο. Στο μεταπτυχιακό είναι εύκολη η πρόσβαση διότι στα πιο καλά πληρώνεις και στα χάλια σε παρακαλάνε(για ακαδημαική καριέρα δεν τους αφορά το αντικείμενο του μεταπτυχιακού αλλά εάν το έκανες)...εξάλλου μπορείς να βγάλεις το ΤΕΙ με μεγάλο βαθμό (8+)... δεν είναι τπτ δύσκολο..μόνο σοσ και όχι πολλά ξενύχτια.

Όπως λέει και η olizyz είναι δύσκολη η δουλειά του νοσηλευτή, δεν μπορούν να την ακολουθήσουν όλοι..Αλλά θα πρέπει να σκεφτείς και τα θετικά της υπόθεσης...Κατ' αρχήν, είναι το μοναδικό τει στην Ελλάδα που έχει την πιο γρήγορη αποκατάσταση, επαγγελματικά, στο δημόσιο...Έχεις καλές προοπτικές για ακαδημαϊκή καριέρα, και αυτό σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα.Σκέψου τι θέλεις πριν πάρεις απόφαση.
ναι αλλα πως μπορω να μαθω τι προοπτικες εχει και ποιες ειναι οι προυποθεσεισ για ακαδημαικη καριερα?
Στη θέση σου θα κοίταζα καταρχήν αν μου ταιριάζει η δουλειά του νοσηλευτή και μετά θα έψαχνα πώς θα διδάξω.Οι περισσότεροι που απαντούν τυχαίνει να είναι γιατροί, που θεωρούν την ακαδημαϊκή καριέρα στον κλάδο της νοσηλευτικής κάτι απλό! Δεν είναι τόσο εύκολο. Αν απέτυχες στις Πανελλήνιες πολλές φορές, όπως λες, το να μπεις σε ένα μεταπτυχιακό (και να το τελειώσεις!) μπορεί να μην είναι τόσο εύκολο για σένα. Πόσο μάλλον να κάνεις κάποιο διδακτορικό (για ακαδημαϊκή καριέρα σε Α-ΤΕΙ). Υπάρχει σημαντικός ανταγωνισμός στις μέρες μας ακόμα και για διδασκαλία σε ΙΕΚ: τόσοι γιατροί περιμένουν για ειδικότητα και μπορεί, αν δε βρίσκουν τίποτα καλύτερο, να κάνουν αιτήσεις ακόμα και εκεί... Και κάποιοι απ' αυτούς έχουν τυπικά προσόντα λέκτορα!
Δε νομίζω ότι οι γιατροί μπορούν να κάνουν το μάθημα "νοσηλευτική" που είναι το κυριότερο στη σχολή της νοσηλευτικής και αλυσίδα όλα τα εξάμηνα...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως σε μεταπτυχιακά της νοσηλευτικής, πέρσι, εκτός του ότι είχε πήξει το κτίριο από υποψήφιους, είχε πολλούς από άσχετες εντελώς σχολές (πχ πάντειο) και αρκετούς γιατρούς. οι τελευταίοι πέρναγαν με μεγάλη ευκολία, οι των άσχετων σχoλών δε νομίζω να είχαν μεγάλο % επιτυχίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.