Jump to content

ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ


mastoras

Recommended Posts

Εγώ νομίζω οτι ένας σημαντικός παράγοντας για να διαλέξεις παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα είναι το κατά πόσο καθοριστικής σημασίας είναι για σένα το επεμβατικό στοιχείο. Εν ολίγοις αν και φαίνεται υπεραπλουστευμένο, τελικά μετράει κατά πόσο doer ή thinker είσαι. Αν για κάποιον η χαρά είναι η διάγνωση άλλα και το follow up και η πραγματική επαφή με τον ασθενή , νομίζω οτι καλύτερη είναι μία παθολογική ειδικότητα, ή έστω ΩΡΛ, ουρολογία, (γυναικολογία) από χειρουργικές αν ακολουθήσεις πιο παθολογικό προσανατολισμό. Πάντως άλλες συγκινήσεις προσφέρουν οι χειρουργικές και άλλες οι παθολογικές.

Α...και Στέλλα....Hematology rules!

άντε γιατί παραεξυμνείτε την χειρουργική εδώ μέσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ νομίζω οτι ένας σημαντικός παράγοντας για να διαλέξεις παθολογική ή χειρουργική ειδικότητα είναι το κατά πόσο καθοριστικής σημασίας είναι για σένα το επεμβατικό στοιχείο. Εν ολίγοις αν και φαίνεται υπεραπλουστευμένο, τελικά μετράει κατά πόσο doer ή thinker είσαι. Αν για κάποιον η χαρά είναι η διάγνωση άλλα και το follow up και η πραγματική επαφή με τον ασθενή , νομίζω οτι καλύτερη είναι μία παθολογική ειδικότητα, ή έστω ΩΡΛ, ουρολογία, (γυναικολογία) από χειρουργικές αν ακολουθήσεις πιο παθολογικό προσανατολισμό. Πάντως άλλες συγκινήσεις προσφέρουν οι χειρουργικές και άλλες οι παθολογικές.

Α...και Στέλλα....Hematology rules!

άντε γιατί παραεξυμνείτε την χειρουργική εδώ μέσα!

Lakare αφού θες να βγάλουμε τα προσωπικά μας στη φόρα θα στο πω! Δεν είναι μάχιμη ειδικότητα της πρώτης γραμμής η Αιματολογία!!!

Επίσης και σαν ηπατοχειρουργός κάνεις τέλειο follow-up στους χειρουργηθέντες ασθενείς σου!!!

Συμφωνώ για το doer ή thinker αλλά αγάπη μου άμα τρέμει και το χεράκι δεν τον ανοίγεις τον αρρωστάκο!

Μπορεί να μην είσαι thinker αλλά αυτό δεν συνεπάγεται ότι είσαι doer!

Think about it baby!

Stella emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά βέβαια, όταν είναι γνωστό οτι οι παθολογικές ειδικότητες είναι για τους πιο intellectual τύπους...τι θα πείτε!!! :lol::lol::lol:

Καλά αν θες ανοιξε καινουριο τοπικ να το συζητήσουμε

Εδώ λέμε άλλο πράγμα

Προσπαθούμε να κάνουμε λίγο πιο εύκολη την επιλογή του Μάστορα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην τους ακους αγορι μου μαστορα.. στειλ'τους ολους ! τι σε νοιαζει ? λες και τους ηξερες κι απο χτες ? (το τρομαχτικο τωρα ειναι οτι δεν κανω πλακα.. )

ξερεις τι ασχετοσυνη υπαρχει εκει εξω ? με atls και φοβασαι ? και στο κατω-κατω στο ξαναλεω.. ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ! εσυ απλα θα εισαι βοηθος στο χειρουργειο..

απο κει και περα τι ειναι το δυσκολο ρε παιδια ? να καταλαβεις μια οξεια κοιλια ειναι δυσκολο ? ελεος πια..

τωρα αν εισαι τοσο ασχετος που σου ρχεται θυμα τροχαιου και δεν του κανεις ενα υπερηχο κοιλιας,τοτε ποιος φταιει ?

αν τωρα σου'ρθει το σκουληκι που δεν κανει μπαμ,εσυ τι κανεις ? γραφεις στο βιβλιο τι βρηκες,τι δε βρηκες οποτε και φαινεται οτι μ'αυτα που ειχε ο ασθενης δεν υπηρχε ενδειξη να τον βαλεις μεσα για οτιδηποτε περαιτερω..

τωρα ολ'αυτα περι κεντρικων γραμμων,επεμβατικων πραξεων κτλ κτλ, δεν θα τα κανεις ποτε με τη μια μονος σου..

και επιτελους καταλαβε κατι..

κανεις ανθρωπος δεν εξασκησε το οποιοδηποτε επαγγελμα χωρις να κανει λαθη ! ποτε ! ουτε συ λοιπον,ουτε γω θα ειμαστε οι εξαιρεσεις.. και λαθη θα κανουμε και ανθρωποι θα πεθανουν οκ ? τοσο απλα.. αν δε σ'αρεσει ανοιξε σουβλατζιδικο (η' πιτσαρια.. δεν μπορω ν'αποφασισω τι απ'τα δυο)

και οποιος διαφωνει ας γραψει οτι ο ιδιος δεν εκανε ποτε λαθος..

η' μηπως νομιζεις οτι αν γινεις παθολογος δεν θα στειλεις ανθρωπους.. α καλα..

και μην γραφεις με κεφαλαια..

σορυ αν μιλησα αποτομα,αλλα ειναι για να γινεις αντρας emcolgateemcolgateemcolgate

..ειναι επιτακτικο να κατανοησουμε οτι οι εχθροι μας ειναι σκληροι και αδιστακτοι,και οτι θα κανουν τα παντα και οτι δεν θα σταματησουν σε τιποτε, προκειμενου να μας οδηγησουν στην ηττα,στην καταστροφη,στην ταπεινωση.. ειναι αναγκαιο λοιπον να καταλαβουμε οτι ο μονος τροπος,για να επιβιωσουμε ειναι να γινουμε 2 φορες πιο σκληροι,2 φορες περισσοτερο αδιστακτοι, και να τους κανουμε πρωτοι εκεινα που αυτοι θα εκαναν σε μας,πρωτου προλαβουν να καταλαβουν τι ηταν εκεινο που τους χτυπησε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά κανείς δεν είπε ότι είναι θεός ή ότι ο γιατρός έχει το αλάθητο! Και χειρουργοί και παθολόγοι και οι πάντες θα κάνουν λάθη και κάποιος θα πεθάνει στα χέρια τους!

Δεν μιλάω βέβαια για λάθη, όπως να μην κάνεις u/s συμπαγών οργάνων στο τροχαίο ή να μην ελέγξεις Hct, γιατί κάτι τέτοιο είναι εγκληματική αμέλεια!

Αλλά ερωτώ:

Πώς είναι δυνατόν να είσαι γιατρός και να επαναπαύεσαι στο ότι θα έρθει ο επιμελητής να μαζέψει τα δικά σου σπασμένα και στο ότι εσύ απλά θα είσαι βοηθός στο χειρουργείο?

Πληροφοριακά, στην ειδικότητα θα έρθει η στιγμή που θα είσαι εσύ στη θέση του χειρουργού και ο επιμελητής θα σου δώσει το νυστέρι και θα σου πει κόψε! Και τότε εσύ δεν θα μπορείς γιατί θα ξέρεις μόνο να κρατάς άγκιστρο. Κι ύστερα, όταν την τελειώσεις αυτή την ειδικότητα και πάψεις να είσαι ο προστατευόμενος του επιμελητή ακριβώς επειδή ήσουν ειδικευόμενος και μάθαινες ακόμη, όταν κληθείς ως χειρουργός να είσαι εσύ επικεφαλής και όχι βοηθός, πού θα επαναπαύεσαι? Στην ανθρώπινη φύση σου και στο ότι λάθη κάνουν όλοι?

Το να θεωρείς από τώρα ως δεδομένο ότι κάποιους θα τους ξεκάνεις ούτως ή άλλως, αλλά it's ok, οδηγεί στο ότι δεν είσαι alert ανά πάσα στιγμή -στην τσίτα -να μην κάνεις κάτι λάθος....Γιατί βρε αδερφέ όλοι θα ξεκάνουμε κάποιον ,έτσι?

Και τελικά ας παραδεχτούμε ότι αν δεν πιάνει το χέρι σου δεν γίνεσαι καλός! Νυστέρια και ράμματα χρησιμοποιείς, πρέπει να μπορείς να ελέγχεις απόλυτα την παραμικρή σου κίνηση! Λίγα εκατοστά πιο δω ή πιο κει κάνουν την διαφορά!

Εκτός κι αν σκοπεύετε μια ζωή να είστε βοηθοί στο χειρουργείο. Βοηθοί κάποιου άλλου, που μπορεί να παίρνει την ευθύνη επάνω του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίος είσαι ρε συ σκύλε, να σκέφτεσαι ότι μπορεί και να σου πεθάνουν μερικοί, αλλά κατά βάση αυτό είναι οκ αρκεί να έχεις ντελίβερυ με πίτσα ή γύρο εκεί κοντά...

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Μάστορα, παρατήρησα στα ποστ σου να επαναλαμβάνεις αρκετές φορές ότι η μεγάλη φοβία σου είναι να μην σε 'προδώσουν τα χέρια σου'. Αυθυποβάλλεις τον εαυτό σου επαναλαμβάνοντας σου ότι 'δεν έχεις αρκετά επιδέξια χέρια για αυτήν τη δουλειά', ότι αλλοι είναι περισσότερο ...λαφροχέρηδες από εσένα κλπ. Ίσως να έχεις πει στον εαυτό σου τόσες πολλές φορές αυτά τα πράγματα που στο τέλος θα καταντήσεις να κοιτάς τα χέρια σου και να νομίζεις ότι τρέμουν και άλλα τέτοια γλαφυρά. Κατ εμέ, αυτός είναι ο δικός σου τρόπος για να εκφράζεις την αμφιβολία σου για το αν έχεις διαλέξει την κατάλληλη ειδικότητα για σένα. Ίσως και για το αν έπρεπε να έχεις γίνει γιατρός (στο πολύ βάθος)

Πρόσεξε γιατί σε λίγο θα σου γίνει εμμονή! Οι προλαλήσαντες σου έδωσαν καλές συμβουλές. Άσε τις αμφιβολίες κατά μέρος και θα κρίνεις πως πάνε τα πράγματα στην πράξη. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και μην ξεχνάς ότι όλα είναι θέμα προσπάθειας και δουλειάς. Άλλωστε, και στη χειρουργική ειδικότητα θα βρεις την κατάλληλη οδό για σένα. Στο μεταξύ, σου προτείνω να ξεκινήσεις άμεσα μαθήματα κοπτικής/ραπτικής για να σου ανέβει η αυτοπεποίθηση! emblow

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ummm, μηπως να εβλεπες και ενα ψυχιατρο? Οι βενζοδιαζεπινες κανουν θαυματα σε αγχος και κρισεις πανικου... Αν και στην περιπτωση σου μαλλον προκειται για το φυσιολογικοτατο αγχος του αγνωστου, αλλα και παλι 0,5mg Xanax το πρωι μπορει να σε βοηθησει να ελεγξεις αυτο που δε μπορεις (τωρα) απο μονος σου...

Just my humble opinion...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατ'αρχην μια διευκρινηση..

οταν εγραψα "μην φοβασαι αγορι μου μαστορα,στειλ'τους ολους.. τους ηξερες κι απο χτες ?" δεν εννοουσα "στειλε ολα τα μελη του φορουμ (δηλαδη μην τους υπολογιζεις) ". Εννοουσα "στειλε ολους τους ασθενεις στον ταφο".. emcolgateemcolgateemcolgate

τωρα απο εκει και περα..

ο λογος που επελεξα προσωπικα χειρουργικη ειδικοτητα ειναι επειδη πιανουν τα χερια μου,και επειδη εχω τρομακτικη αντιληψη του χωρου. Π.χ. και σε μια απλη αιμοληψια φανταζομαι 3D την φλεβα που ψηλαφω και σχεδον παντα την βρισκω με τη βελονα.. Πραγμα το οποιο αναμφισβητητα βοηθα στις χειρουργικες ειδικοτητες.

ακομα,περα απ'το ταλεντο που πιστευω οτι εχω (σορυ για την ελλειψη μετριοφροσυνης,αλλα δε νομιζω οτι νοειται χειρουργος,που να μην εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του),σκιζομαι στο διαβασμα και ναι το πιστευω οτι θα εχω παντοτε ενεργησει προς το καλυτερο συμφερον του ασθενη..

Απο κει και υστερα,ναι εχω συμβιβαστει με την ιδεα οτι ανθρωποι θα πεθανουν.. Πειτε μου εναν χειρουργο που δεν το εχει αποδεχτει στο μυαλο του.. Η' νομιζετε μηπως οτι υπαρχει χειρουργος που αφου του πεθανει ο ασθενης κλαιει με μαυρο δακρυ ?

Τωρα εαν σας πειραζει που το παραδεχομαι και το λεω εξω απ'τα δοντια,τοτε σορυ αλλα ειναι ο χαρακτηρας μου να τα λεω εξω απ'τα δοντια..

Και στο φιναλε,απο τη στιγμη που θα εχω κανει τα παντα για να σωσω καποιον και αυτος παρολ'αυτα πεθανει,τι σας νοιαζει αν εγω βγαινοντας απ'το χειρουργειο πω στον εαυτο μου "εστειλα κι αλλον εναν" ? Ο καθενας εχει τους δικους του τροπους να αντιμετωπιζει το οποιο αγχος,οποτε ειλικρινα δεν καταλαβαινω το προβλημα σας ποιο ειναι..

..ειναι επιτακτικο να κατανοησουμε οτι οι εχθροι μας ειναι σκληροι και αδιστακτοι,και οτι θα κανουν τα παντα και οτι δεν θα σταματησουν σε τιποτε, προκειμενου να μας οδηγησουν στην ηττα,στην καταστροφη,στην ταπεινωση.. ειναι αναγκαιο λοιπον να καταλαβουμε οτι ο μονος τροπος,για να επιβιωσουμε ειναι να γινουμε 2 φορες πιο σκληροι,2 φορες περισσοτερο αδιστακτοι, και να τους κανουμε πρωτοι εκεινα που αυτοι θα εκαναν σε μας,πρωτου προλαβουν να καταλαβουν τι ηταν εκεινο που τους χτυπησε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατ'αρχην μια διευκρινηση..

Π.χ. και σε μια απλη αιμοληψια φανταζομαι 3D την φλεβα που ψηλαφω και σχεδον παντα την βρισκω με τη βελονα...

μπα μπα τι ακουω? κατι σαν ρανταρ ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατ'αρχην μια διευκρινηση..

Π.χ. και σε μια απλη αιμοληψια φανταζομαι 3D την φλεβα που ψηλαφω και σχεδον παντα την βρισκω με τη βελονα...

μπα μπα τι ακουω? κατι σαν ρανταρ ε?

LOL!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελα ρε φιλε gustavo.. γιατι μου το κανεις αυτο ? γιατι ρε φιλε ?

μολις θα φευγα για υπνο (ειμαι λειωμα λογω εφημεριας) και ξαφνικα μου μπηκε η ιδεα οτι αυτο για το ρανταρ που ειπες το εννοουσες ειρωνικα..

...γιατι ρε παιδια μου το κανετε αυτο ? γιατι με τσαντιζετε ? σας πειραξα ? εχετε βαλθει με τον isis να μου σπασετε τα νευρα ?

anyway,η κατασταση θ'αντιμετωπιστει με αλγοριθμο..

..εαν δεν το εννοουσες ειρωνικα,τοτε μην λαβεις υποψιν σου το ποστ αυτο.. η απαντηση μου ειναι το παραπανω ποστ..

..εαν το εννοουσες ειρωνικα, θα σου απαντησω δεοντως καποια στιγμη που επιτελους θα με εχετε αφησει να κοιμηθω λιγακι !

emcolgate emcolgate emcolgate

...και επιτελους ηρθε η ωρα που θα παω για νανακια..

"..their survival would depend,on their ability to fight.." (mortal kombat armageddon)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε μου συγνωμη αν σε πειραξε.. το ειπα ετσι για να ξεφυγουμε λιγακι! στο κατω κατω ολοι καταλαβαινουμε τι θελεις να πεις, καλο ειναι να εχεις μια 3D εικονα στο μυαλο σου πριν χτυπησεις την φλεβα. αντε καλο υπνο και καλη ξεκουραση :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ συναδελφε gustavo.. no problem !

@ G-stella ξερεις συναδελφε.. διαβαζοντας τα οσα εως τωρα εγραψες,μπορω να πω οτι "συγκινηθηκα" καπως, γιατι ειναι σαν να διαβαζα τον τροπο με τον οποιο ο εαυτος μου σκεφτοταν στις αρχες τις σχολης,πριν ακομα -υστερα απο τ'απανωτα χαστουκια που στην πορεια εφαγα- μαυρισει η ψυχη μου..

anyway,απλα ευχομαι να σου πανε ολα καλα στην σταδιοδρομια σου,και να μην ζησεις στα επομενα χρονια την απογοητευση που ενιωσα κι εγω,οταν ειδα πολλες απο τις προσδοκιες μου να διαψευδονται με τον πλεον αδικο τροπο..

..our survival depends on our ability to fight..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο κει και περα τι ειναι το δυσκολο ρε παιδια ? να καταλαβεις μια οξεια κοιλια ειναι δυσκολο ? ελεος πια..

τωρα αν εισαι τοσο ασχετος που σου ρχεται θυμα τροχαιου και δεν του κανεις ενα υπερηχο κοιλιας,τοτε ποιος φταιει ?

αν τωρα σου'ρθει το σκουληκι που δεν κανει μπαμ,εσυ τι κανεις ? γραφεις στο βιβλιο τι βρηκες,τι δε βρηκες οποτε και φαινεται οτι μ'αυτα που ειχε ο ασθενης δεν υπηρχε ενδειξη να τον βαλεις μεσα για οτιδηποτε περαιτερω..

Πρώτον επαναλαμβάνω το δύσκολο δεν είναι να αναγνωρίσεις μία οξεία κοιλία, αλλά να στείλεις κάποιον σπίτι.

Δεύτερον σε όλα τα θύματα τροχαίου δε χρειάζεται υπέρηχο.

Τέλος, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και απλά να σκεφτούμε όταν μιλάμε για τους ασθενείς ότι π.χ μπορεί να ήταν οι γονείς μας ή κάποιος στενός φίλος κτλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οκ συναδελφε gustavo.. no problem !

@ G-stella ξερεις συναδελφε.. διαβαζοντας τα οσα εως τωρα εγραψες,μπορω να πω οτι "συγκινηθηκα" καπως, γιατι ειναι σαν να διαβαζα τον τροπο με τον οποιο ο εαυτος μου σκεφτοταν στις αρχες τις σχολης,πριν ακομα -υστερα απο τ'απανωτα χαστουκια που στην πορεια εφαγα- μαυρισει η ψυχη μου..

anyway,απλα ευχομαι να σου πανε ολα καλα στην σταδιοδρομια σου,και να μην ζησεις στα επομενα χρονια την απογοητευση που ενιωσα κι εγω,οταν ειδα πολλες απο τις προσδοκιες μου να διαψευδονται με τον πλεον αδικο τροπο..

..our survival depends on our ability to fight..

Dog of war thank you για την ευχή σου!

Το ξέρω ότι το νεαρό της ηλικίας είναι που με κάνει να υποστηρίζω τις απόψεις μου με τόση θέρμη...Δεν ήταν προσωπικό το θέμα... Απλά θέλω να πιστεύω ότι έιναι και λίγο στο χέρι μας να μην νιώσουμε την απογοήτευση και να μην αφήσουμε τις προσδοκίες μας να διαψευστούν...

Όπως λες κι εσύ : our survival depends on our ability to fight...

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.