Jump to content

ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ


mastoras

Recommended Posts

ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ. Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΛΗΜΑ, ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ, Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Ή ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ?ΞΕΡΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου μαστορα! Λοιπον... Να ξερεις οτι ολοι οι νεοι γιατροι που αρχιζουν ειδικοτητα(οποιαδηποτε ειδικοτητα) εχουν πολυ πολυ αγχος στην αρχη. Αν καποιος σου πει οτι δεν εχει αγχος και οτι ειναι μια χαρα κλπ κλπ απλα το κρυβει(imo). Και εγω οταν πρωτοξεκινησα την παθολογια ειχα πολυ στρες, ειδικα στις πρωτες εφημεριες(το να εφημερευεις μονος και να εχεις μια κλινικη και τα επειγοντα ειναι αρκετα στρεσογονος παραγοντας). Αλλα μερα με τη μερα αυτο σιγα σιγα ελαττωνεται. Αγχος υπαρχει παντα σε ενα μικρο βαθμο βεβαια, αλλα οχι κατι το τοσο τρομακτικο. Αυτα ολα τα λεω επειδη οποια ειδικοτητα και να πας, θα τα αντιμετωπισεις. Το μεγαλυτερο ζητουμενο ειναι να πας στην ειδικοτητα που εσυ θελεις, σε αυτο που σου αρεσει και πιστευεις οτι σε εκφραζει. Απο εκει και περα θα δεις οτι ολα θα μπουν σε μια σειρα. Το πρωταρχικο ειναι να σου αρεσει αυτο που κανεις... θα ενδιαφερεσαι γιαυτο που κανεις, θα διαβαζεις και θα γινεσαι καλυτερος... Οποτε: κανε αυτο που θελεις και θα δεις οτι ολα θα μπουν σε μια σειρα... Καλη τυχη!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαστορα καλή αρχη στο γμ!!

το ενδεχόμενο να αλλαξεισ τώρα σε παθολογική θα σου κοστίσει αλλα 4 χρονάκια minimum αναμονής (για ελλάδα παντα). Αρα λίγο δυσκολο εως απαγορευτικο.

η αλήθεια ειναι οτι δεν είμαι στην ίδια θέση μαζί σου, αλλα αυτο που θα σου πρότεινα είναι να διαλέξεις μια χειρουργική ειδικότητα με περιορισμένο επεμβατικό πεδίο και με δυνατότητα λειτουργίας ως εξωτερικού ιατρου (με ιδιωτικό ιατρείο εννοω)

για το αγχος της αρχής ειναι φυσιολογικο

καλή αρχή λοιπον..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΡΕΜΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ. Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΛΗΜΑ, ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ.

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΤΗΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΗΤΑΝ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ, Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Ή ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ. ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΑΩ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ?ΞΕΡΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ?ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ξεκίνα Χειρουργική και γύρισε το σε χειρουργική ειδικότητα που έχει τη δυνατότητα Ιατρείου,π.χ ΩΡΛ. Πάντως πριν κάνεις οποιαδήποτε επιπόλαιη κίνηση σκέψου το...Μπορεί να μην είναι και τόσο τραγικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφε μαστορα,

καθως σε λιγο καιρο (ελπιζω τουλαχιστον) ξεκιναω κι εγω το χειρουργικο κομματι της ειδικοτητας μου, και επειδη μ'εχουν απασχολησει κι εμενα αυτα που σε αγχωνουν, εχω να σου πω τα εξης..

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ !!! το μονο ζορι που πρεπει να σε απασχολει ποιο ειναι ? τα χειρουργικα επειγοντα ! τα χειρουργικα επειγοντα τωρα,εχουν το καλο οτι θελουν ενα πραγματακι ! τι ? ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ! Και αυτο ειναι και το καλο για εσενα.. Οτι κανεις δεν θα περιμενει απο εσενα ως ειδικευομενο, να χειρουργησει.. Το φιδι αυτο ανηκει στον οποιο επιμελητη,για να το βγαλει απο την τρυπα.. emcolgate

εσυ ως ειδικευομενος,το μονο που θα'χεις να κανεις θα'ναι να ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ το επειγον απ'το μη επειγον,πραγμα το οποιο ειναι εξευτελιστικα ευκολο,ειδικα στη γενικη χειρουργικη..

π.χ. αν καποιος ερθει μ'ενα μαχαιρι καρφωμενο στην πλατη,αυτο ειναι επειγον.. αν ομως ερθει η γρια που καηκε προσπαθωντας να φτιαξει την πιτα του μαμαλακη, τοτε ολα οκ ! με πιανεις ? ;)

οποτε κανε το εξης.. παρε ενα βιβλιο επειγοντολογιας και διαβασε μονο τα χειρουργικα επειγοντα,και θα'σαι μια χαρα !

..και φυσικα εαν εχεις απορια,φωναξε τον επιμελητη ! δουλεια του ειναι στην τελικη..

απο την αλλη παλι,αν εχεις απορια σε κατι το ασαφες (πχ ειναι αυτο που βλεπεις οξεια κοιλια η' οχι ) κρατας τον ασθενη για παρακολουθηση.. Βλεπεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα ?

Αλλωστε στο ελλαντα θα κανεις ειδικοτητα,οποτε και κοσμο να στειλεις σιγα μην σου κανουν και τιποτα emcolgate

οποτε relax !

κανε αυτο που θα κανω κι εγω την πρωτη μερα..

μπανακι,για να χαλαρωσουμε..

κυριλε ντυσιματακι (μην τυχον και γνωρισουμε και κανα κοριτσακι στα επειγοντα)

φραπεδακι..

... και μετα θα μπω στα επειγοντα ΚΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ !!! α χα χα χα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ATLS ΟΣΟ ΟΤΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ (Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ) ΟΤΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΟΣΟ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΤΡΙΒΗ ΘΑ ΛΥΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ.ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΧΕΡΙ ΕΝΑΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ Η ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΜΠΟΔΙΟ ΠΟΥ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

π.χ. αν καποιος ερθει μ'ενα μαχαιρι καρφωμενο στην πλατη,αυτο ειναι επειγον.. αν ομως ερθει η γρια που καηκε προσπαθωντας να φτιαξει την πιτα του μαμαλακη, τοτε ολα οκ ! με πιανεις ? ;)

Aν η γριά μπει μαζί με την πίτα του Μαμαλάκη στο φούρνο, είναι επείγον; :P

κανε αυτο που θα κανω κι εγω την πρωτη μερα..

... και μετα θα μπω στα επειγοντα ΚΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ !!! α χα χα χα

Να ποστάρεις πού και πότε θα εφημερεύεις να ξέρουμε! :P

mastoras,

ηρέμησε και όλα θα έρθουν με τον καιρό. Με την εμπειρία οι δεξιότητές σου θα βελτιώνονται διαρκώς. Μην επιχειρείς συγκρίσεις με συναδέλφους. Μια δευτεροετής φοιτήτρια στο Λαϊκό ξέρει να ράβει καλύτερα από τους ειδικευόμενους, γιατί από το πρώτο έτος πήγαινε μόνη της στις εφημερίες, όπου έκοβε και έραβε τους κακόμοιρους ασθενείς και τώρα είναι τζιμάνι.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι μερικοί συνάδελφοι έχουν ταλέντο στην εγχειρητική. Έστω... Οι υπόλοιποι θα καταβάλλουν περισσότερη δουλειά. Γιατί όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφε μαστορα,

καθως σε λιγο καιρο (ελπιζω τουλαχιστον) ξεκιναω κι εγω το χειρουργικο κομματι της ειδικοτητας μου, και επειδη μ'εχουν απασχολησει κι εμενα αυτα που σε αγχωνουν, εχω να σου πω τα εξης..

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ !!! το μονο ζορι που πρεπει να σε απασχολει ποιο ειναι ? τα χειρουργικα επειγοντα ! τα χειρουργικα επειγοντα τωρα,εχουν το καλο οτι θελουν ενα πραγματακι ! τι ? ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ! Και αυτο ειναι και το καλο για εσενα.. Οτι κανεις δεν θα περιμενει απο εσενα ως ειδικευομενο, να χειρουργησει.. Το φιδι αυτο ανηκει στον οποιο επιμελητη,για να το βγαλει απο την τρυπα.. emcolgate

εσυ ως ειδικευομενος,το μονο που θα'χεις να κανεις θα'ναι να ΞΕΧΩΡΙΣΕΙΣ το επειγον απ'το μη επειγον,πραγμα το οποιο ειναι εξευτελιστικα ευκολο,ειδικα στη γενικη χειρουργικη..

π.χ. αν καποιος ερθει μ'ενα μαχαιρι καρφωμενο στην πλατη,αυτο ειναι επειγον.. αν ομως ερθει η γρια που καηκε προσπαθωντας να φτιαξει την πιτα του μαμαλακη, τοτε ολα οκ ! με πιανεις ? ;)

οποτε κανε το εξης.. παρε ενα βιβλιο επειγοντολογιας και διαβασε μονο τα χειρουργικα επειγοντα,και θα'σαι μια χαρα !

..και φυσικα εαν εχεις απορια,φωναξε τον επιμελητη ! δουλεια του ειναι στην τελικη..

απο την αλλη παλι,αν εχεις απορια σε κατι το ασαφες (πχ ειναι αυτο που βλεπεις οξεια κοιλια η' οχι ) κρατας τον ασθενη για παρακολουθηση.. Βλεπεις ποσο απλα ειναι τα πραγματα ?

Αλλωστε στο ελλαντα θα κανεις ειδικοτητα,οποτε και κοσμο να στειλεις σιγα μην σου κανουν και τιποτα emcolgate

οποτε relax !

κανε αυτο που θα κανω κι εγω την πρωτη μερα..

μπανακι,για να χαλαρωσουμε..

κυριλε ντυσιματακι (μην τυχον και γνωρισουμε και κανα κοριτσακι στα επειγοντα)

φραπεδακι..

... και μετα θα μπω στα επειγοντα ΚΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ !!! α χα χα χα

LOLOLOLOL

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι πως πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου γι'αυτή την ειδικότητα. Δλδ πρέπει να έχεις καλή σχέση με τα εργαλεία από μικρός. Αλλά ρε σύ, μην αγχώνεσαι καταρχήν. Έπειτα αν είσαι σε καλή κλινική και με σκληρή δουλειά θα γίνεις ο καλύτερος. Τί να πεί και η Νατάσσα Καραμανλή... χααχαχαχαχααχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ μάστορα, καλησπέρα.

Αν και η γνώμη μου δεν μετράει πολύ καθότι ψαράκι, θα πρέπει να έχεις υπόψιν ότι τα πράγματα στην χειρουργική σίγουρα είναι πολύ απαιτητικά όχι όπως σε μια παθολογική ειδικότητα όπου χρειάζεται απλά να είσαι πολύ διαβασμένος. Είναι γεγονός ότι θα πρέπει να πιάνει το χέρι σου, καθώς καθημερινά καλείσαι να φέρεις εισ πέρας ένα μεγάλο αριθμό ιατρικών πράξεων που δεν είναι πάντα εύκολες. Υποκλειδίους, μηριαίες, ρινογαστρικούς σωλήνες και άλλα τέτοια θα πρέπει να τα παίζεις στα δάκτυλα, είναι όμως κάτι που σίγουρα το μαθαίνεις καλύτερα με τον καιρό και με εξάσκηση.

Θα διαφωνήσω όμως με τον συνάδελφο τον dog of war, ο οποίος λέει πως το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να διαχωρίζεις τη γρια με την πίττα του Μαμαλάκη από τον μαχαιρωμένο, ως επείγον και μη επείγον...

Πίστεψε με το να κάνεις μια διάγνωση σε ένα διάχυτο π.χ κοιλιακό άλγος και να κρίνεις αν επέιγει ή όχι το να χειρουργηθεί ένας ασθενής είναι πολύ πιο δύσκολο και μην ξεχνάμε ότι δεν σφάζουμε τον κόσμο ελαφρά τη καρδία...

Επίσης, δεν θα πρέπει να επαναπαυόμαστε στον επιμελητή που θα χειρουργήσει και εμείς απλά... να σενιαριζόμαστε μπας και μας κάτσει καμιά καλή πιτσιρίκα στα εξωτερικά....Οκ ο επιμελητής ξέρει να χειρουργεί, αλλά τώρα εσύ εξειδικεύεσαι, δηλαδή είναι η σειρά σου να μάθεις να χειρουργείς για να μην βγεις μεθαύριο στην κοινωνία και σφάζεις τους κακόμοιρους τους ασθενείς.

Τέλος, ακριβώς επειδή θα είναι χειρουργικό τμήμα, θα σου αφήνει το ΕΚΑΒ και καμιά πενηνταριά άσχετα περιστατικά που θα πρέπει να εκτιμήσεις και αναλόγως να παραπέμψεις σε συναδέλφους σου άλλων ειδικοτήτων.

Άρα, δεν είναι φραπεδάκι κι όποιον πάρει ο χάρος...

Δεν θέλω να σε φρικάρω, απλά σε προετοιμάζω ουτως ώστε να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις. Τώρα το πως θα ανταπεξέλθεις είναι καθαρά θέμα του πόσο σκληρά είσαι διατεθημένος να δουλέψεις.

Όπως και να χει εύχομαι ΄΄οτι καλύτερο και καλή αρχή στην ειδικότητα σου! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποκλειδίους, μηριαίες, ρινογαστρικούς σωλήνες και άλλα τέτοια θα πρέπει να τα παίζεις στα δάκτυλα, είναι όμως κάτι που σίγουρα το μαθαίνεις καλύτερα με τον καιρό και με εξάσκηση.

Πίστεψε με το να κάνεις μια διάγνωση σε ένα διάχυτο π.χ κοιλιακό άλγος και να κρίνεις αν επέιγει ή όχι το να χειρουργηθεί ένας ασθενής είναι πολύ πιο δύσκολο

Όπως και να χει εύχομαι ΄΄οτι καλύτερο και καλή αρχή στην ειδικότητα σου! emcolgate

Στο 1ο κομμάτι διαφωνώ (όχι τίποτα άλλο βάζεις στο ίδιο σακί τις central lines με έναν ρινογαστρικό?).

Στο 2ο έχεις απόλυτα δίκιο. Δεν ξέρω αν ο συνάδελφος που είπε αυτό πιο πάνω έχει κάνει χειρουργική, αλλά με πικρή πείρα του λέω πως ο καραμπινάτες, γαμαουαουα περιπτώσεις που πάνε σούμπιτες χειρουργείο, είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποκλειδίους, μηριαίες, ρινογαστρικούς σωλήνες και άλλα τέτοια θα πρέπει να τα παίζεις στα δάκτυλα, είναι όμως κάτι που σίγουρα το μαθαίνεις καλύτερα με τον καιρό και με εξάσκηση.

Πίστεψε με το να κάνεις μια διάγνωση σε ένα διάχυτο π.χ κοιλιακό άλγος και να κρίνεις αν επέιγει ή όχι το να χειρουργηθεί ένας ασθενής είναι πολύ πιο δύσκολο

Όπως και να χει εύχομαι ΄΄οτι καλύτερο και καλή αρχή στην ειδικότητα σου! emcolgate

Στο 1ο κομμάτι διαφωνώ (όχι τίποτα άλλο βάζεις στο ίδιο σακί τις central lines με έναν ρινογαστρικό?).

Στο 2ο έχεις απόλυτα δίκιο. Δεν ξέρω αν ο συνάδελφος που είπε αυτό πιο πάνω έχει κάνει χειρουργική, αλλά με πικρή πείρα του λέω πως ο καραμπινάτες, γαμαουαουα περιπτώσεις που πάνε σούμπιτες χειρουργείο, είναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ.

Καλά οκ Αντρέα, κατά βάση δεν διαφωνούμε, διότι ανέφερα απλά μια γκάμα ιατρικών πράξεων, σαφώς και δεν συγκρίνω το Levin με τις central lines....

Α ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι η δευτεροετής που πάει στο Λαικό, γι'αυτό και λέω ότι είμαι ψαράκι... Με την ειδοποιό διαφορά ότι είμαι πορωμένη με την χειρουργική και αυτό θα ακολουθήσω ... Και οτι όλα αυτά που αναφέρω πιο πάνω στα λέω από προσωπική πείρα, γιατί τα έχω κάνει και τα έχω ζήσει, χωρίς βέβαια το απίστευτο άγχος που έχει ο ειδικεύομενος, που πρέπει να παίρνει τις αποφάσεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι να είχαν όλοι το μεράκι που δείχνεις εσύ, g-spot-stella. Εγώ παραδέχομαι ότι ουδέποτε πήγα με όρεξη σε εφημερία ως φοιτητής και το ράψιμο το έμαθα σε φάση "μάθε το να πάει στο διάολο". Ελπίζω μετά το αγροτικό να μην μου ξαναχρειαστεί ποτέ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

π.χ. αν καποιος ερθει μ'ενα μαχαιρι καρφωμενο στην πλατη,αυτο ειναι επειγον.. αν ομως ερθει η γρια που καηκε προσπαθωντας να φτιαξει την πιτα του μαμαλακη, τοτε ολα οκ ! με πιανεις ? ;)

Aν η γριά μπει μαζί με την πίτα του Μαμαλάκη στο φούρνο, είναι επείγον; :P

κανε αυτο που θα κανω κι εγω την πρωτη μερα..

... και μετα θα μπω στα επειγοντα ΚΙ ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ !!! α χα χα χα

Να ποστάρεις πού και πότε θα εφημερεύεις να ξέρουμε! :P

mastoras,

ηρέμησε και όλα θα έρθουν με τον καιρό. Με την εμπειρία οι δεξιότητές σου θα βελτιώνονται διαρκώς. Μην επιχειρείς συγκρίσεις με συναδέλφους. Μια δευτεροετής φοιτήτρια στο Λαϊκό ξέρει να ράβει καλύτερα από τους ειδικευόμενους, γιατί από το πρώτο έτος πήγαινε μόνη της στις εφημερίες, όπου έκοβε και έραβε τους κακόμοιρους ασθενείς και τώρα είναι τζιμάνι.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι μερικοί συνάδελφοι έχουν ταλέντο στην εγχειρητική. Έστω... Οι υπόλοιποι θα καταβάλλουν περισσότερη δουλειά. Γιατί όχι;

Μακάρι να είχαν όλοι το μεράκι που δείχνεις εσύ, g-spot-stella. Εγώ παραδέχομαι ότι ουδέποτε πήγα με όρεξη σε εφημερία ως φοιτητής και το ράψιμο το έμαθα σε φάση "μάθε το να πάει στο διάολο". Ελπίζω μετά το αγροτικό να μην μου ξαναχρειαστεί ποτέ :)

Thank you Sovereign! Δεν ξέρω αν κάνω καλά ή όχι θα δείξει στην πορεία. Πορωμένη είμαι τώρα αλλά υπάρχει και 1 στο εκαττομύριο να κουραστώ αργότερα. Δεν λέει κάτι αυτό που κάνω απλά το ανέφερα γιατί εκεί στηρίζω την γνώμη μου... Σε επίπεδο γνώσεων είμαι ακόμα πίσω... Να φανταστείς τώρα διαβάζω σπλάχνα αλλά πρώτα τα είδα στο χειρουργείο...χα χα

Πάντως αυτά που λέω όσοι κάνετε χειρουργική θα τα δείτε. 2 χρόνια εφημερίες τα έχω εμπεδώσει.... Γι'αυτό και πήρα θέση στη συζήτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω παρατηρήσει πως οι παθαλόγοι είναι βιρτουόζοι σε χειρουργικές πράξεις. Ειδικά στο Λαϊκό έπαθα πλάκα. Πιο πολλά έκαναν σε σχέση με έναν ειδικευόμενο χειρουργικής ειδικότητας. Αυτό είναι ενθαρυντικό για εσένα μάστορα. Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα εξάσκησης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω παρατηρήσει πως οι παθαλόγοι είναι βιρτουόζοι σε χειρουργικές πράξεις. Ειδικά στο Λαϊκό έπαθα πλάκα. Πιο πολλά έκαναν σε σχέση με έναν ειδικευόμενο χειρουργικής ειδικότητας. Αυτό είναι ενθαρυντικό για εσένα μάστορα. Όπως καταλαβαίνεις όλα είναι θέμα εξάσκησης

ε όχι δα. μην τα ισοπεδώσουμε όλα emsexwars . Ο παθολόγος άλλωστε υποχρεούται να καλέσει χειρουργό,για χειρουργική πράξη. έκαστος στο είδος του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε διαφωνώ Stella. Απλά έχω δεί παθολόγους με τρομερή ικανότητα στις χειρουργικές πράξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε διαφωνώ Stella. Απλά έχω δεί παθολόγους με τρομερή ικανότητα στις χειρουργικές πράξεις.

Καλά σίγουρα υπάρχουν οι άνθρωποι...Απλά μου κάνει εντύπωση που λες για Λαικό... όλη μέρα οι χειρουργοί είναι στις 3 παθολογικές και βάζουν γραμμές, γι αυτό το είπα. Όχι υποτιμητικά για τους παθολόγους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι πιστεύω πως οι κρίσεις πανικού είναι γενικά ένα σημάδι του εαυτού μας που μας λέει STOP και ότι κανονικά πρέπει να τις παίρνουμε σοβαρά υπόψιν. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω συνάδερφε, αλλά αν το σώμα σου διαμαρτύρεται έντονα, ίσως θα πρέπει να το ακούσεις και να το γυρίσεις σε Παθολογική ειδικότητα ή έστω σε ΩΡΛ ή κάτι τέτοιο...Μην αγνοείς τα σήματα κινδύνου γιατί αργότερα μπορεί να αισθανθείς ότι είσαι σε αδιέξοδο.

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πιστεύω πώς το πρόβλημα δεν είναι τόσο στα χέρια αλλά στο μυαλό. Του λείπει η εμπιστοσύνη στον εαυτό του. Κανείς δε γεννήθηκε χειρουργός. Η όρεξη και το μεράκι μετράνε κατα κύριο λόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάστορα στην τελική για να μην σε ζαλίσουμε και μπερδευτείς χειρότερα....

Είναι λογικό να αισθάνεσαι μια σχετική ανασφάλεια και να έχεις αμφιβολίες- δεύτερες σκέψεις- για τις επιλογές σου, τώρα που ξεκινάς κάτι καινούριο και θα βρεθείς σε μία κατάσταση λίγο πρωτόγνωρη. Όλοι το περνάνε αυτό. Νομίζω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που πάνε άνετοι και σίγουροι για τις επιλογές τους, με τον αέρα του ¨μεγαλογιατρού¨.

Απλά θέλεις λίγο καιρό να προσαρμοστείς και θα δεις ότι σιγά σιγά θα μπεις στον ρυθμό λειτουργείας της κλινικής σου και θα μάθεις να δουλεύεις και να σκέφτεσαι όπως απαιτούν οι περιστάσεις, και οι επιμελητές σου.

Είμαι σίγουρη ότι έχεις ανταπεξέλθει σε πολύ πιο δύσκολες καταστάσεις και στρεσογόνες, και κατά τη διάρκεια των φοιτητικών σου χρόνων και του αγροτικού -ακόμα περισσότερο-.

Δεν θεωρώ ότι μια παθολογική ειδικότητα θα είναι πιο εύκολη...

Άλλωστε, σκέψου αν είσαι διατεθημένος να περιμένεις άλλη μια τετραετία- το λιγότερο- για να αλλάξεις ειδικότητα τώρα.

Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις, να δεις πώς ανταπεξέρχεσαι, να μην μασάς- γιατί και κάποιοι από εκεί μέσα μπορεί να σε ζορίσουν αρκετά-, και να δεις παραπέρα πώς μπορείς να προσαρμόσεις την ειδικότητά σου με την ζωή σου και τα θέλω σου. Η χειρουργική έχει μία τεράστια γκάμα εξειδικεύσεων και υποειδικοτήτων, που δεν είναι τόσο απαιτητικές όσον αφορά τον χρόνο σου. Θα μπορέσεις να επιλέξεις μια υποειδικότητα, η οποία θα προσφέρεται και για να ιδιωτεύσεις αν ενδιαφέρεσαι και θα είναι πιο light...

Υπάρχουν και χειρουργοί οι οποιοί έχουν ανοίξει ιδιωτικά ιατρεία και ασχολούνται μόνο με σπήλους - σε συνδυασμό με πλαστική αποκατάσταση- και άλλα τέτοια, τα οποία είναι ιδιαιτέρως προσοδοφόρα...

Μην φρικάρεις λοιπόν! Κανείς δεν χάνεται! Είμαι σίγουρη ότι κάτι θα βρεις, το οποίο θα σε τραβήξει και θα σε κερδίσει και με αυτό θα ασχοληθείς!!!

Καλή επιτυχία πάντως σε ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν τόσο λογικοί, ισορροπημένοι, αποφασισμένοι και προσγειωμένοι δευτεροετείς; Στέλλα, με ισοπεδώνεις, ειδικά αν είσαι και 19 χρονών...Εκτός κι αν ήμασταν κι εμείς λίγο λογικοί τότε και μετά το χάσαμε...

Σου εύχομαι πάντως να συνεχίσεις να μιλάς τόσο ώριμα πάντα!

emrockon

ΥΓ: παραείπα καλά λόγια και δεν αντέχω....πσσστ, μεταξύ μας, ο σπίλος γράφεται με γιώτα...Ωχ, τώρα η Clemence θα μου τραβήξει το αυτί!

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΟΤΕ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΗ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ.ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΜΩΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ .ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν τόσο λογικοί, ισορροπημένοι, αποφασισμένοι και προσγειωμένοι δευτεροετείς; Στέλλα, με ισοπεδώνεις, ειδικά αν είσαι και 19 χρονών...Εκτός κι αν ήμασταν κι εμείς λίγο λογικοί τότε και μετά το χάσαμε...

Σου εύχομαι πάντως να συνεχίσεις να μιλάς τόσο ώριμα πάντα!

emrockon

ΥΓ: παραείπα καλά λόγια και δεν αντέχω....πσσστ, μεταξύ μας, ο σπίλος γράφεται με γιώτα...Ωχ, τώρα η Clemence θα μου τραβήξει το αυτί!

<_<

LOL ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση! Σπίλος το έμαθα τώρα! Έτσι έμαθα και όλα όσα ξέρω! Υπήρχαν μεγαλύτεροι από μένα που είχαν την διάθεση να μου μάθουν και να με διορθώνουν!

Τελικά ίσως και να υπάρχει η συναδελφική αλληλεγγύη!

P.S: Ελπίζω να μην έχω άλλα ορθογραφικά λάθη! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΠΟΤΕ ΔΙΑΛΕΞΑ ΤΗ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΗ.ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΜΩΣ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ .ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΠΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ

Δεν είσαι εγκλωβισμένος σε καμία ειδικότητα. Υπάρχει κ η λύση του εξωτερικού στην τελική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.