Jump to content

[αγροτικός] Δικαιούμαστε εξοδα μετακίνησης ;


nok

Recommended Posts

δεν γράφεις ακτινολογία!!!

κατά παράβαση του νόμου πιθανώς το νοσοκομείο που θα πας να σου αναγνωρίσει το τρίμηνο που κανονικά όπως είδες τον νόμο αναγνωρίζεται μόνο για παθολογία ή χειρουργική

δεν αναγνωρίζεις 1,5 ή 4,5 μήνες.... και δεν μπορείς να αναγνωρίσεις ειδικότητα σε τμήμα που δεν είναι αναγνωρισμένο για ειδικότητα ακόμα και αν αποσπαστείς σε αυτό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Last Reply

Δηλαδή στους εκπληρώσαντες την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου αναγνωρίζονται 3 μήνες παθολογίας ή χειρουργικής, ενώ στους εκπληρώσαντες το τρίμηνο αλλά μη εκπληρώσαντες την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου αναγνωρίζονται πάλι 3 μήνες. Δε μου κάνει.

Συμφωνώ στο ότι πλέον δε γράφεις ακτινολογία, παθαν, παιδιατρική όπως νομίζω ότι γινόταν παλιά. Αλλά αν είτε έτσι είτε αλλιώς αναγνωρίζεις 3 μήνες είναι περιττό το άρθρο περί εκπλήρωσης και 3μηνης αναγνώρισης. Εκτός αν σαν υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου δεν εννοεί το 6μηνο αλλά το 9μηνο (λόγω της ενιαίας σύμβασης) οπότε εννοεί ότι αυτοί που παραιτούνται δεν αναγνωρίζουν τίποτα, ενώ το 3μηνο αναγνωρίζεται μόνο σε αυτούς που εκπληρώνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πότε έπαψε να αναγνωρίζεται τρίμηνο οποιασδήποτε ειδικότητας όπως γινόταν ως τώρα,αλλά μόνο παθολογία ή χειρουργική?

(δηλαδή όχι οφθαλμολογία παιδιατρική πνευμονολογία κι ακτινολογία?)

και αν ξέρει κάποιος που το έχει ψάξει πού είναι γραμμένο αυτό επίσημα?

Εγώ θέλω να μην αναγνωρίσω αυτούς τους μήνες και οι υπάλληλοι με εχουν πρήξει κυριολεκτικά να τους πάω το χαρτί του αγροτικού για να μου το αφαιρέσουν!Επιτέλους ο καθε υπάλληλος κι η κάθε νομαρχία κάνουν ό,τι θέλουν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θέλω να μην αναγνωρίσω αυτούς τους μήνες και οι υπάλληλοι με εχουν πρήξει κυριολεκτικά να τους πάω το χαρτί του αγροτικού για να μου το αφαιρέσουν!Επιτέλους ο καθε υπάλληλος κι η κάθε νομαρχία κάνουν ό,τι θέλουν?

καλή μου Νίκη, δεν κάνουν ό,τι θέλουν, κάνουν αυτό που λέει ο νόμος

δηλαδή αυτό που πιο συγκεκριμένα έλεγε ο νόμος.

π.χ. εγώ θα αναγνωρίσω μέσω του τριμήνου 3 μήνες ψυχιατρικής λολ

ο νέος νόμος θα ισχύει για όσους διορίστηκαν στο αγροτικό (και τρίμηνο)

μετά την ημερομηνία εφαρμογής του που νομίζω ήταν κάπου μέσα στον Αύγουστο.

αυτό μου είπε ορθά κοφτά το υπουργείο

δε θα ισχύσει κάτι αναδρομικά (μου το διευκρίνησε αυτό)

εν πάσει περιπτώσει όσο δεν υπάρχει ακόμα σχετική εγκύκλιος κανείς δε μπορεί να μιλά σίγουρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νικη μην αγχωνεσαι!ενα καταλαβα: ο,τι θες κανεις σε αυτον τον τοπο τελικα.......ολα ειναι δυνατα, αρκει να υπαρχει ο σωστος ανθρωπος στη σωστη θεση.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Για όσους έχουν κάνει το αγροτικό πριν ένα χρόνο με τον παλιό νόμο και διορίζονται τώρα στην παθολογία, το αγροτικό μετρά για 3 ή για 6 μήνες??

Από ότι έχω καταλάβει ο νέος δρόμος δεν ισχύει αναδρομικά κι επομένως θα μετρά για 3 μήνες. Σωστά?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σας παιδια! Εχω το εξης προβλημα> στο Κ.Υ οπου κανω αγροτικο ο επιμελητης ζητησε απο μενα και την αλλη αγροτικο που εφημερευε μαζι μου να αποφασισουμε ποια απο τις δυο θα ηθελε να παραχωρισει τη θεση της σ'αυτον. Καμια απο τις δυο μας δεν ηθελε, οποτε μας προτεινε να εφημερευσει κι αυτος μαζι μας, να γραφτει το ονομα του στη λιστα των εφημερευοντων στη θεση π.χ του δικου μου ονοματος και να μου δωσει στο χερι τα χρηματα που θα επαιρνα ετσι κι αλλιως λογω εφημεριας, ενω αυτος θα κρατουσε τη διαφορα( οι επιμελητες πληρωνονται πιο πολυ την εφημερια απο οτι οι αγροτικοι). Για αλλη μια φορα δεν δεχτηκαμε. Τοτε μου λεει οτι σε αλλα Κ.Υ το κανουν αυτο χωρις να ρωτησουν τους αγροτικους! Εγω εξοργιστηκα και στο τελος μου λεει οτι το εχει ηδη συμφωνησει με το διευθυντη! Την επομενη οδιευθυντης μου ειπε οτι ποτε δε συμφωνησε σε κατι τετοιο κι οτι ο ιδιος δεν το δεχεται! Μετα απο λιγες μερες ο επιμελητης μου ψιθυριζει <αυριο θα σου δωσω τα λεφτα που σου αντιστοιχουν απο την εφημερια>. Την επομενη εφυγα με αδεια, οποτε συνεχεια στο θεμα θα δωθει μετα τις γιορτες. Τι με συμβουλευετε να κανω? Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο ποινικο προβλημα στο μελλον αν τελικα με αναγκασουν να το δεχτω? Κι αν περασει μια φορα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το ξανακανει και σε μενα, αλλα και στους υπολοιπους αγροτικους? Πως μπορουμενα αντισταθουμε? Help!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει αγροτικό σε περιφερειακό ιατρείο να μου πει αν είναι συνηθισμένο οι αγροτικοί να κάνουν επισκέψεις σε σπίτια και μάλιστα σε δήμο που έχει υπεύθυνο ιατρό από τη βοήθεια στο σπίτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λογικα ναι.νομος απο οσο ξερω δεν υπαρχει.απλα να ερθεις

σε συννενοηση με εναν απ τους γιατρους στο σπιτι που καλυπτουν την περιοχη σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μπορεί κάποιος που έχει κάνει αγροτικό σε περιφερειακό ιατρείο να μου πει αν είναι συνηθισμένο οι αγροτικοί να κάνουν επισκέψεις σε σπίτια και μάλιστα σε δήμο που έχει υπεύθυνο ιατρό από τη βοήθεια στο σπίτι...

καλημέρα...είσαι υποχρεωμένος να πας σε σπίτι αν σε καλέσουν άσχετα με το αν υπάρχει ιατρός βοήθεια στο σπίτι.Κάπου στο ιατρείο σου κανονικά πρέπει να υπάρχουν αναρτημένες οι υποχρεώσεις σου αν όχι ζήτα το χαρτί από το ΚΥ που υπάγεται το περιφερειακό ιατρείο.Από όσο θυμάμαι ,σε παίρνουν τηλέφωνο,πράγμα το οποίο θα τους το μάθεις εσύ με υπομονή και επανάληψη,σου αναφέρουν τι τρέχει και πας.ΓΙΑ αυτό στο αυτοκίνητο ή στην τσάντα σου πρέπει να έχεις κάποια φάρμακα.Φυσικά πας μόνο σε κάτι πολύ επείγον ή σε ασθενή που δεν μπορεί να μετακινηθεί.ΠΧ-πόνο στο στήθος,δύσπνοια,κάταγμα,σοκ παντως είδους,λιποθυμικό κτλ.Με τον καιρό που θα τους μάθεις από το ιατρείο θα μπορείς και να κρίνεις τι συμβαίνει.Επίσης για αλλάγή καθετήρα σε κατάκοιτο ασθενή,αλλαγές τραύματος....Ο ιατρός της βοήθειας στο σπίτι δεν είναι υπεύθυνος για τα επείγοντα της περιοχής σου,γενικότερα να ξέρεις εσύ έχεις την ευθύνη της περιοχής.Τους νόμους δεν τους θυμάμαι ,είχα χαρτί πάντως και έκανα και 2 χρόνια αγροτικό και είχα και τέτοιο ιατρό και τα είχαμε διαβάσει ώστε να ξέρουμε ποιος κάνει τι.Εκείνος μετρούσε πιέσεις,ζάχαρα κτλ.Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια! Εχω το εξης προβλημα> στο Κ.Υ οπου κανω αγροτικο ο επιμελητης ζητησε απο μενα και την αλλη αγροτικο που εφημερευε μαζι μου να αποφασισουμε ποια απο τις δυο θα ηθελε να παραχωρισει τη θεση της σ'αυτον. Καμια απο τις δυο μας δεν ηθελε, οποτε μας προτεινε να εφημερευσει κι αυτος μαζι μας, να γραφτει το ονομα του στη λιστα των εφημερευοντων στη θεση π.χ του δικου μου ονοματος και να μου δωσει στο χερι τα χρηματα που θα επαιρνα ετσι κι αλλιως λογω εφημεριας, ενω αυτος θα κρατουσε τη διαφορα( οι επιμελητες πληρωνονται πιο πολυ την εφημερια απο οτι οι αγροτικοι). Για αλλη μια φορα δεν δεχτηκαμε. Τοτε μου λεει οτι σε αλλα Κ.Υ το κανουν αυτο χωρις να ρωτησουν τους αγροτικους! Εγω εξοργιστηκα και στο τελος μου λεει οτι το εχει ηδη συμφωνησει με το διευθυντη! Την επομενη οδιευθυντης μου ειπε οτι ποτε δε συμφωνησε σε κατι τετοιο κι οτι ο ιδιος δεν το δεχεται! Μετα απο λιγες μερες ο επιμελητης μου ψιθυριζει <αυριο θα σου δωσω τα λεφτα που σου αντιστοιχουν απο την εφημερια>. Την επομενη εφυγα με αδεια, οποτε συνεχεια στο θεμα θα δωθει μετα τις γιορτες. Τι με συμβουλευετε να κανω? Υπαρχει περιπτωση να εχω καποιο ποινικο προβλημα στο μελλον αν τελικα με αναγκασουν να το δεχτω? Κι αν περασει μια φορα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το ξανακανει και σε μενα, αλλα και στους υπολοιπους αγροτικους? Πως μπορουμενα αντισταθουμε? Help!!! emhelp

μην το δεχτεις σε καμία περίπτωση. πες του οτι αν επιμείνει θα κάνεις αναφορά και αν πάει να σε φοβήσει να την κάνεις προς τον διοικητή του νοσοκομείου που υπάγεσαι, με κοινοποίηση στο γραφειο προσωπικού, τον διευθυντή του κέντρου υγείας και τον επιμελητή. θα την πρωτοκολήσεις για να μην "χαθεί" και στην αναφορά θα αποφύγεις τους χαρακτηρισμούς και τους συναισθηματισμούς και θα αναφέρεις την συζήτηση και τις πιέσεις που δέχεσαι να δεχτείς κάτι παράνομο.

στον νομό μου δεν το κάνουν σε καμία περιφέρεια... τα λεφτά δεν πρόκειται να στα δώσει και το κυριότερο είναι παράνομο και αν κάποιο περιστατικό στραβώσει την ώρα της εφημερίας και κάνουν αναφορά οι συγγενείς για το τι εγινε και πως ενώ ήταν επιμελητής σε εφημερία αντιμετώπισε το περιστατικό αγροτικό τι θα πουν?

η θα παίρνει την διαφορά ο επιμελητής και θα είναι και εκει όταν τον φωνάξεις?

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ

πες τους πολύ απλά ότι αν δεν είσαι στο πρόγραμμα το υπογεγραμμένο από τον διοικητή του νοσοκομείου δεν μένεις για εφημερία και κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να μείνεις. αν συμβεί κάτι τέτοιο κάνε 1 καταγγελία και στον ιατρικό σύλλογο με την προειδοποίηση ότι θα το στείλεις και στον τύπο. δεν θα χρειαστεί θα μαζευτούν. επίσης να ξέρεις ότι μια κοινοποίηση στο υπουργείο είναι πολύ πιο αποτελεσματική. ακομα και αν δεν πάρεις εσυ επίσημη απάντηση θα βαρέσουν οι καμπάνες στην διοίκηση.

1 φίλος στο κ.υ. όταν πήγανε να τους χώσουνε σε παρανομίες και να τρώνε τζάμπα τρέξιμο για να λουφάρουν οι επιμελητές πάει στον διευθυντή του κέντρου υγείας βγάζει μία κάρτα δικηγόρου και του λέει.. είναι νέος δικήγόρος και θα ήθελε πολύ να ξεκινήσει την καριέρα της στην πλάτη κάποιου γιατρού. θέλετε να είστε εσεις αυτός? δεν τον ξαναενόχλησε ποτέ.... αλλά όλοι όσοι δεν σήκωσαν κεφάλι υποτάχθηκαν στις βρωμιές τους και έτσι ήταν αγροτικοί 2 ταχυτήτων.. επιλέγεις τον τρόπο που θα δουλέψεις.. δεν ειναι μονα ζυγα δικα τους.. και ειδικά όταν εχεις το νόμο με το μέρος σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσον αφορά τη σύνταξη 1 αναφοράς....είναι το πιο σημαντικό όπλο που έχει 1 ανειδίκευτος στα χέρια του και το μόνο που μπορεί να τους φοβίσεις... αλλά πρέπει να είναι κάποιος πολύ προσεκτικός για να μην γίνει μπούμεραγκ.περιγράφουμε το περιστατικό σαν αμέτοχος-τρίτος παρατηρητής. τον τόπο, τον χρόνο που έλαβε χώρα, τα πρόσωπα και το τι διαδραματιστηκε όχι χαρακτηρισμοί και κριτικές (αυτό θα το κάνει η ΕΔΕ που θα κληθει για την αναφορά), αν υπάρχουν μάρτυρες (πχ στη συγκεκριμένη περιπτωση η άλλη αγροτικός) τους αναφέρουμε όλους ώστε να κληθούν και αυτοί. όσο περισσότεροι μάρτυρες τόσο βαραίνει η αναφορά.αν υπάρχουν αποδείξεις καλό είναι να επισυνάπτονται. πχ το πρόγραμμα που στάλθηκε από τον διευθυντή για τις πραγματικές εφημερίες και η αναζήτηση της αίτησης για αλαλγή από τον επιμελητή ή το τροποποιημένο πρόγραμμα από την διοίκηση που φαίνονται οι ψεύτικες εφημερίες του επιμελητή. για τις αμφισβητούμενες ημέρες υπογραφεί από το προσωπικό για το ποιος εμεινε και αντιμετώπισε τα περιστατικά με την μνεία ότι μπορεί να γίνει έλεγχος στο βιβλίο περιστατικών για να δούν ποιος ιατρός εξέταζε και έγραφε στο βιβλίο.βέβαια πάντα να έχετε υπόψη ότι το μόνιμο προσωπικό συνήθως δεν θέλει να χαλάσει τις σχεσεις με τους επιμελητες που θα εχει μονιμα για 1 αγροτικο που οσο δικιο και να εχει θα φύγει σε λιγότερο από χρόνο. οπότε μην τσακωθείτε μαζί τους αν επιλέξουν να κρατήσουν ουδέτερη στάση απλά προσπαθείστε να έχετε κοινή γραμμή οι αγροτικοικαλή επιτυχίαείμαι περίργη τι έγινε. οποτε θες πες μας

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.Για όσους έχουν κάνει το αγροτικό πριν ένα χρόνο με τον παλιό νόμο και διορίζονται τώρα στην παθολογία, το αγροτικό μετρά για 3 ή για 6 μήνες??Από ότι έχω καταλάβει ο νέος δρόμος δεν ισχύει αναδρομικά κι επομένως θα μετρά για 3 μήνες. Σωστά?Ευχαριστώ
3 μηνες
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλή χρονία σε όλους.Μήπως τελικά κατάφερε κανένας να μάθει με βεβαιότητα πόσοι μήνες χειρουργικής η' παθολογίας αναγνωρίζονται μετά από 9μηνο αγροτικό?Σε ποιό τηλέφωνο υπουργείου μπορούμε να ενημερωθούμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3 ΜΗΝΟ ΣΟΤΕ-ΜΑΝ.

ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΟΜΙΖΩ , ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΑΝ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΣ , ΜΑΛΛΟΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 9 ΜΗΝΕΣ.

ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ , ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΣ Ή ΣΤΕΙΛΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ.

ΟΥΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΜΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΦΕΚ-ΑΤΖΟΥ ΜΑΣ .

ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΜΟΛΙΣ ΔΕΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΕΚ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΕΤΣΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ , ΕΠΕΙΔΗ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ , ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΠΟΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Χαίρετε.

Λόγω των απαιτήσεων στα περιφεριακά ιατρεία, το νοσοκομείο όπου κάνουμε τρίμηνο με απόφαση του διοικητή στέλνει εκ περιτροπής όλους τους τριμηνίτες από μια φορά το μήνα να καλύψουν κάποιο ΠΙ. Η ερώτηση είναι η εξής ? Δικαιούμαστε οδοιπορικά ? Φαντάζομαι πως ναι αφού κανονικά η οργανική μας θέση είναι στο νοσοκομείο και μας στέλνουν αλλού, έστω κι αν είναι μόνο μια μέρα. Όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DrCarter, ότι δικαιούσαι είναι το μόνο σίγουρο.

Το που στο διάολο το γράφει όμως δεν μπορώ να το βρω.

Θα το βρω και θα το ποστάρω εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τους αγροτικους υπάρχει μία παράγραφος που προβλέπει ότι για την εξυπηρέτηση όμορων περιοχών δικαιούνται εξτρά οδοιπορικά. αν δηλαδή καλύπτεις εκτός από την περιοχή ευθύνης σου και άλλα χωριά δικαιούσαι επιπλέον χρήματα. όταν βράθηκα σε ανάλογη περίπτωση και κάλυπτα επί 2 ημέρες την εβδομάδα ομορες περιοχές και ζήτησα μέσω τρίτου νοσοκομείου να μου πουν τι μπορούσα να διεκδικήσω μου απάντησαν λιγότερα απο 10 ευρω και δεν πλακωθηκα για τοσα.. μπορεί ετησίως να έβγαιναν γύρω στα 100 ευρω αλλα οι βενζίνες στο νοσοκομειο και τα ηρεμιστικά μετα θα κόστιζαν παραπάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για κατι χωρια που καλυπτω εγω σε αποσταση 30 περιπου χιλιομετρων απο το κεντρο υγειας (θεωρειται η αφετηρια της διαδρομης) παιρνω 3,33 ευρω το μηνα ανα χωριο...Ενα πακετο τσιγαρα το μηνα...καλα ειναι...;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηδη απο το τριμηνο παιρνεις 35 ευρω για οδοιπορικα

τα οποια συνεχιζεις να τα παιρνεις και οσο εξυπηρετεις τα χωρια σου

αν τωρα εξυπηρετεις και ομορες περιοχες ο νομος λεει οτι διπλασιαζεται το επιδομα των 35 ευρω δηλαδη παιρνεις 70

(παράγραφος 18 του άρθρου 8 του ΦΕΚ 297/23.12.2003 τεύχος Ά)

σε καποιους νομους τα παίρνεις

σε καποιους αλλους (μεταξυ αυτων και ο δικος μου- δωδεκανησου) μου λενε τα εξης:

οτι θα παρω τα 35 εξτρα αν καλυπτω καθε μερα τις ομορες περιοχες- πραγμα ασφαλως αδυνατο αφου εξυπηρετω τα δικα μου χωρια

και οτι θα διαιρει το ποσο των 35 ευρω με τον αριθμο των εργασιμων ημερων και το αποτελεσμα θα το πολλαπλασιαζει με τις ημερες του μηνα που εξυπηρετω τα ομορα χωρια, δηλαδη καπου στο 1,5 ευρω καθε φορα που θα πηγαινω στα ξενα χωρια

το θεμα βεβαια δεν περασε ετσι και εκκρεμει απαντηση απο το γενικο λογιστηριο του κρατους

ετσι για το γαμωτο

(θα σας ενημερωσω μολις μου απαντησουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(παράγραφος 18 του άρθρου 8 του ΦΕΚ 297/23.12.2003 τεύχος Ά)
Α, ρε tsatsos.....θα σε πάρω για τη θέση Β' αγροτικολόγου :P

Στους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου και μόνιμους αγροτικούς ιατρούς, καθώς και στο προσωπικό που υπηρετεί στα αγροτικά ιατρεία, λόγω των ειδικών συνθηκών εργασίας, καταβάλλονται :

α. Έξοδα κίνησης, τριάντα πέντε ευρώ (35€). Το ποσό αυτό καταβάλλεται στο διπλάσιο σε περίπτωση μετακινήσεων τους για την εξυπηρέτηση κατοίκων όμορων περιοχών.

β. Ετοιμότητας: i. σε πεδινές και ημιορεινές περιοχές, τριάντα πέντε ευρώ (35€), ii. σε ορεινές περιοχές, πενήντα ευρώ(50€).

Ειδικά στους γιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου και μόνιμους αγροτικούς ιατρούς για όσο χρόνο υπηρετούν στα αγροτικά ιατρεία άγονων περιοχών καταβάλλεται ποσό πεντακόσια πενήντα ευρώ (550€).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ρε tsatsos.....θα σε πάρω για τη θέση Β' αγροτικολόγου :P

τι να κανω tasos?

καποιοι δε κανουν καλα τη δουλεια τους και ταλαιπωρουμαστε εμεις

τουλαχιστον να ειμαστε ενημερωμενοι,

να διεκδικουμε τα δικαιώματά μας και

να βοηθούμε και όσους κινούνται προς αυτή τη κατεύθυνση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Για να μην κατεβαίνω στη Μάρνης, μπορεί κάποιος που έχει την εν λόγω παράγραφο του ΦΕΚ σε ηλεκτρονική μορφή να την ποστάρει εδώ ?

Thannks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνε ΕΔΩ

Εκεί που λέει 2008 επέλεξε 2003.

Στο τεύχος επέλεξε στην πρώτη στήλη το κουτάκι δίπλα στο Α.

Στον αριθμό Φ.Ε.Κ. συμπλήρωσε στα δύο κουτάκια το νούμερο του Φ.Ε.Κ., δηλαδή 297.

Πάτα την αναζήτηση.

Μόλις σου εμφανίσει τα αποτελέσματα της αναζήτησης επέλεξε το icon_svg.png

Εύχομαι να τα καταφέρεις και να μην τρέχεις στην Μάρνης. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
ηδη απο το τριμηνο παιρνεις 35 ευρω για οδοιπορικα

τα οποια συνεχιζεις να τα παιρνεις και οσο εξυπηρετεις τα χωρια σου

αν τωρα εξυπηρετεις και ομορες περιοχες ο νομος λεει οτι διπλασιαζεται το επιδομα των 35 ευρω δηλαδη παιρνεις 70

(παράγραφος 18 του άρθρου 8 του ΦΕΚ 297/23.12.2003 τεύχος Ά)

σε καποιους νομους τα παίρνεις

σε καποιους αλλους (μεταξυ αυτων και ο δικος μου- δωδεκανησου) μου λενε τα εξης:

οτι θα παρω τα 35 εξτρα αν καλυπτω καθε μερα τις ομορες περιοχες- πραγμα ασφαλως αδυνατο αφου εξυπηρετω τα δικα μου χωρια

και οτι θα διαιρει το ποσο των 35 ευρω με τον αριθμο των εργασιμων ημερων και το αποτελεσμα θα το πολλαπλασιαζει με τις ημερες του μηνα που εξυπηρετω τα ομορα χωρια, δηλαδη καπου στο 1,5 ευρω καθε φορα που θα πηγαινω στα ξενα χωρια

το θεμα βεβαια δεν περασε ετσι και εκκρεμει απαντηση απο το γενικο λογιστηριο του κρατους

ετσι για το γαμωτο

(θα σας ενημερωσω μολις μου απαντησουν)

το γενικο λογιστήριο απάντησε και δικαίωσε τους αγροτικους των δωδεκανήσων

με αποτελεσμα να παίρνουν το ποσό των 70 ευρώ ως οδοιπορικά σε περίπτωση που καλύπτουν έστω και μία φορά το μήνα χωριό όμορης περιοχής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.