Jump to content

[αγροτικός] Δικαιούμαστε εξοδα μετακίνησης ;


nok

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Last Reply

Γεια σας,γεια σας!Πρωτο μου ποστ και μαλλον σε λαθος μερος αλλα θα με συγχωρησετε (...ελπιζω) λογω νεοτητας.Λοιπον,κανω αγροτικο στη φλωρινα και εδω (οπως επιμενουν στο γρ.προσωπικου) δεν απολυεται κανεις, απο κοζανη ομως... 15 χλμ παρακατω... τα παιδια κουνησαν μαντηλια.Σιγα σιγα ομως και μεις τα μαζευουμε (7 μαζεμενοι αγροτικοι - καπου 20 χωρια να καλυπτουμε) γιατι ακομη απαντηση στην αιτηση μας (πριν 2 μηνες) για παραταση δεν ηρθε. Σε δυο εβδομαδες που ληγει η συμβαση μας λοιπον θα μεινουν σε ολο το νομο 4 αγροτικοι ολοι κι ολοι.Μηπως γνωριζει κανεις τι να κανουμε αν δεν ερθει η εγκριση της παρατασης μας μεσα σ'αυτες τις δυο βδομαδες; Να σημειωσω πως οι αντικαταστατες μας, αν εχουν να κανουν και τριμηνο θα ερθουν το νωριτερο μαρτιο και οπως ολοι φανταζεστε στο υπουργειο το τηλεφωνο ειναι μονο για να παραγγελνουν φραπεδες. Ευχαριστω...

είναι στην ευχέρεια του κάθε νοσοκομείου προς το παρόν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σήμερα πήρα την ανάλυση μισθοδοσίας και το επίδομα αγόνου συμπεριλαμβάνεται στο μισθό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι?εγω εχω δηλωσει ακτινολογια (ξεκιναω 2008),ενω τωρα ξεκιναω το αγροτικο μου (τριμηνιτης). αναγνωριζεται το τριμηνο για την ειδικοτητα μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το γράμμα του νόμου όχι (λέει ότι αναγνωρίζεις η παθολογία η χειρουργική μόνο)

πρακτικά όμως τα περισσότερα νοσοκομεία το αναγνωρίζουν

θα δεις όταν διοριστείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το γράμμα του νόμου όχι (λέει ότι αναγνωρίζεις η παθολογία η χειρουργική μόνο)

πρακτικά όμως τα περισσότερα νοσοκομεία το αναγνωρίζουν

θα δεις όταν διοριστείς

Αυτο εξαρταται απο το αν το νοσοκομειο που κανεις το τριμηνο δινει καποιο κομματι της ειδικοτητας της ακτινοδιαγνωστικης? Το νοσοκομειο στο οποιο θα κανω το τριμηνο δε δινει ειδικοτητα ακτινοδιαγνωστικης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σήμερα πήρα την ανάλυση μισθοδοσίας και το επίδομα αγόνου συμπεριλαμβάνεται στο μισθό

Φίλε μου αν θέλεις πες μου σε παρακαλώ σε ποιο νοσοκομείο είσαι για να μπορέσω και γω να ξαναμιλήσω στον υπεύθυνο της τροφοδοσίας.Πόσο ακριβώς ήταν δηλαδή το ποσό?Αντε μπας και βγάλω καμιά άκρη.Εγώ πάντως είμαι στα Γρεβενά.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το γράμμα του νόμου όχι (λέει ότι αναγνωρίζεις η παθολογία η χειρουργική μόνο)

πρακτικά όμως τα περισσότερα νοσοκομεία το αναγνωρίζουν

θα δεις όταν διοριστείς

Αυτο εξαρταται απο το αν το νοσοκομειο που κανεις το τριμηνο δινει καποιο κομματι της ειδικοτητας της ακτινοδιαγνωστικης? Το νοσοκομειο στο οποιο θα κανω το τριμηνο δε δινει ειδικοτητα ακτινοδιαγνωστικης

ο νόμος λέει ότι αναγνωρίζεις μόνο παθολογία η χειρουργική

αν κάνεις απόσπαση σε τμήμα που είναι αναγνωρισμένο από το υπουργείο να δίνει την επιθυμητή ειδικότητα και το έχεις και από το υπουργείο υπογεγραμένο μόνο τότε αναγνωρίζεις άλλη ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emeleos

βρε ισκιε παιδι μου θα κοψετε τα quotes?

προσπαθειτε να σπασετε κανένα ρεκόρ?

emofftopic

α...και περιμένω προσκληση για Δράμα μη ξεχνιόμαστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νόμος λέει ότι αναγνωρίζεις μόνο παθολογία η χειρουργική

αν κάνεις απόσπαση σε τμήμα που είναι αναγνωρισμένο από το υπουργείο να δίνει την επιθυμητή ειδικότητα και το έχεις και από το υπουργείο υπογεγραμένο μόνο τότε αναγνωρίζεις άλλη ειδικότητα

1)αποσπαση εννοεις μετα το τριμηνο ή μπορεις να παρεις αποσπαση και κατα τη διαρκεια του τριμηνου?αν παρω αποσπαση αμεσως μετα το τριμηνο στο ακτινολογικο μετρα για να γραψω ειδικοτητα το διαστημα που ειμαι αποσπασμενος ή απο την αρχη (δηλ και το τριμηνο (παθολογιας-χειρουργικης))?

2)αν δεν παρω αποσπαση (και δεδομενου οτι θα ειμαι σε νοσοκομειο που δε δινει ακτινολογια) πως θα γινει να γραψω τους τρεις μηνες εστω...

με λιγα λογια τι πρεπει να κανω για να γραψω 3-9 μηνες ακτινολογια δεδομενου οτι ξεκιναω το τριμηνο του αγροτικου (σε νοσοκομειο που δεν δινει).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μου μη μπερδευεσαι.

Το 3μηνο αναγνωριζεται ασχετως αν το νοσοκομειο δινει ή δε δινει καποια ειδικοτητα.

Για τους υπολοιπους μηνες,δηλ.το 6μηνο ισχυει αυτο περι ειδικοτητων που δινει ή δεν δινει ενα νοσοκομειο.

Αφου δεν δινει ακτινολογια,τοτε εκτος απο το πρωτο 3μηνο που οπως προειπα αναγνωριζεται,οι υπολοιποι μηνες αν καταφερεις να παρεις αποσπαση δε θα μετρησουν.

Υπαρχει ενα ΑΛΛΑ ομως...

Αν κατα τη διαρκεια του 6μηνου σου εκει ή και μετεπειτα δωσουν εστω ενα τμημα της ειδικοτητας σου εκει,τοτε ισως ευνοηθεις(αν βγαλεις ακρη φυσικα με τα μυαλα του νοσοκομειου ή του υπουργειου).

ΑΝ ομως,δηλαδη μιλαμε σε θεωρητικη βαση.Αυτο που ισχυει ηδη στο εγραψα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580

ΦΕΚ 134/τ. Α

Άρθρο 21

…......

Η κατά το άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α΄) υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος. Οι υπόχρεοι ιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς το πρώτο τρίμηνο από αυτό το χρονικό διάστημα διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτησή τους, στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα του νοσοκομείου, στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχουν τοποθετηθεί. Το υπολειπόμενο εξάμηνο ο υπόχρεος υπηρετεί στο περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχει τοποθετηθεί. Κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται κανονικής άδειας δεκαπέντε (15) ημερών.

Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

Η εννεάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του παρόντος, δύναται να μειώνεται ή να αυξάνεται, με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κατά κατηγορίες υπόχρεων ή υγειονομικών υπηρεσιών. Η αύξηση του χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου δεν μπορεί να υπερβαίνει συνολικά τα δύο έτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580

ΦΕΚ 134/τ. Α

Άρθρο 21

Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

Κι εγώ ξαναρωτάω: όλοι αυτοί που έλεγαν εδώ μέσα για 4,5 (!) ή 6 μήνες που αναγνωρίζονται σαν ειδικότητα, είναι βλάκες ή ξέρουν κάτι παραπάνω;;;! embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο νόμος το είχαμε πει από όταν δημοσιεύτηκε ότι σηκώνει πολλές ερμηνείες

και αφήνει και πολλά παράθυρα. Για το σχετικό ερώτημα έχω πάει δύο φορές

μία μέσα Σεπτέμβρη και μία 17 Οκτώβρη στο υπουργείο κι έχω ρωτήσει.

Η απάντηση είναι ανεπίσημη μεν αλλά μου είπαν 4,5 μήνες και να περιμένω να βγει η

σχετική εγκύκλιος.

ίσως είμαι βλάξ!!! αλλά όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Ρε Ago εσύ ήσουν που έλεγες για 4,5 μήνες;;;μ

Πού το βρήκατε αυτό ρε παιδιά; Υπάρχει άλλο ΦΕΚ που ξέρει μόνο ο/η υπάλληλος που σου είπε αυτό;

Εμένα πάντως μου φαίνεται απλή βλακεία! Και νομίζω ότι η διατύπωση δεν αφήνει πολλά περιθώρια για παρερμηνεία....αυτό που λέει για τους εκπληρώσαντες στο Γ. μου φαίνεται εντελώς σαφές.

Απλά όταν θέλεις κάτι πολύ, νομίζεις και ότι έχει γίνει φοβάμαι...ήταν και εκείνος ο γραφικός ουστάκιας που ήταν πιο βλάκας κι από εμάς που ακόμα ασχολούμαστε με την ειδικότητα σαυτή την emcensored χώρα και μας παραμύθιαζε νομίζοντας ότι παίζουμε όλοι μαζί... :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Ρε Ago εσύ ήσουν που έλεγες για 4,5 μήνες;;;

Πού το βρήκατε αυτό ρε παιδιά; Υπάρχει άλλο ΦΕΚ που ξέρει μόνο ο/η υπάλληλος που σου είπε αυτό;

Εμένα πάντως μου φαίνεται απλή βλακεία! emquestion

ξαναλέω πως ο νόμος έχει χίλιες αναγνώσεις

μπορεί να φτάσεις να πεις πως σε 9 μήνες θα αναγνωρίσεις

3 μήνες του τριμήνου

3 μήνες για τους εκπληρώσαντες την υπηρεσία υπαίθρου

και άλλους 6 μήνες ώς καραβύσμα που αποσπάστηκες σε αντίστοιχη κλινική του

νοσοκομείου...

δηλαδή σούμα 12 μήνες

λέει πουθενά πως δεν γίνεται αυτό;;;;;

λέει κάπου με απόλυτη σαφήνεια πόσους μήνες θα αναγνωρίσεις;;;

ο μόνος που είχε πει κάτι από υπεύθυνη θέση ήταν ο Γιαννόπουλος ως υφυπουργός

που είχε υποσχεθεί πως θα αναγνωρίζονται 6 μήνες.

ρώτησα στα γραφεία 10 και 11 του ισογείου 2 φορές και μου είπαν πως δεν έχει βγει

ακόμα η σχετική εγκύκλιος αλλά έχουν ενημερωθεί πως θα αναγνωρίζονται 4,5 μήνες.

ρώτησα και στις εγκυκλίους και μου είπαν πως για όσους είχαν τελειώσει το αγροτικό ή

διορίστηκαν πριν την εφαρμογή του νόμου δε θα ισχύσει κάτι νέο αλλά ό,τι ίσχυε κανονικά την

περίοδο που διορίστηκαν. αυτά, να βοηθήσω θέλω κι όχι να πετάξω την κουταμάρα μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ok...ευχαριστώ για τις πληροφορίες-διευκρινήσεις! Ίσως είναι λίγο άδικο να μην ισχύσει αναδρομικά και για μας που έχουμε κάνει ήδη αγροτικό, αλλά δε βαριέσαι...έτσι κι αλλιώς όλα στη ζωή άδικα είναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Ρε Ago εσύ ήσουν που έλεγες για 4,5 μήνες;;;μ

Πού το βρήκατε αυτό ρε παιδιά; Υπάρχει άλλο ΦΕΚ που ξέρει μόνο ο/η υπάλληλος που σου είπε αυτό;

Εμένα πάντως μου φαίνεται απλή βλακεία! Και νομίζω ότι η διατύπωση δεν αφήνει πολλά περιθώρια για παρερμηνεία....αυτό που λέει για τους εκπληρώσαντες στο Γ. μου φαίνεται εντελώς σαφές.

Απλά όταν θέλεις κάτι πολύ, νομίζεις και ότι έχει γίνει φοβάμαι...ήταν και εκείνος ο γραφικός ουστάκιας που ήταν πιο βλάκας κι από εμάς που ακόμα ασχολούμαστε με την ειδικότητα σαυτή την emcensored χώρα και μας παραμύθιαζε νομίζοντας ότι παίζουμε όλοι μαζί... :bloodomen:

Εγω φιλε μου δεν μιλησα ποτε για 4,5 μηνες,αλλωστε κανενας δεν μου το ανεφερε ποτε ως πιθανοτητα για να το αναφερω.

Το σιγουρο ειναι μονο οι 3 μηνες.Εγω μπηκα με τους τελευταιους 15μηνιτες και με ενδιαφερει αν και τι γινεται αναδρομικα.Ρωτησα στο υπουργειο και ακομα περιμενω τη ρυθμιστικη διαταξη που μου ειπαν.

Η λεξη <<εκπληρωσας>> ειναι παντως παρελθοντικη και αυτο ειναι αναμφισβητητο με οτι μπορει να σημαινει αυτο.

Μονο ο εμπνευστης παντως μπορει να μας πει τη σωστη ερμηνεια,γιατι οταν παιρνει ληγμενα και γραφει κατι που επιδεχεται πολλες ερμηνειες,οφειλει και να το εξηγησει.

Εκ παραδρομης και..νυστας,νομιζα οτι αναφεροσουν σε μενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

''Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.''

amanda λεει ομως ενα εφοσον....και ρωταω εγω τωρα...εννοει αναγνωρισμενο για την ειδικοτητα που αυτος επιθυμει (ακτινολογια) ή για τον παθολογικο και χειρουργικο τομεα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε,μάλλον εννοεί για το παθολογικό και το χειρουργικό τομέα.και μένα τηλεφωνικά μου είπαν στο υπουργείο για 4,5 μήνες.προφανώς αυτο βγαινει αθριζοντας το πρωτο 1,5 μηνα στη παθολογική η' χειρουργική κλινική και άλλους 3 μήνες λόγω ολοκλήρωσης του αγροτικού.και σε μένα ακουστηκε περιεργο στην αρχη,αλλα αυτό μου είπαν.τώρα πως κάποιος που τελειώνει το αγροτικό σημαίνει οτι έχει κάνει 4,5 μήνες χειρουργικής είναι άλλο θέμα.Φυσικά αυτο δεν τους απασχολεί καθόλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως σήμαινε και μέχρι πρότινος ότι έχει κάνει 3 μήνες χειρουργικής όταν στο τρίμηνο έκαναν από ένα μήνα σε καρδιολογική, χειρουργική, παθολογική. Κανείς μας δεν μπορεί να πει με σιγουριά τι εννοεί ο νόμος. Επειδή σχετικά πιο σίγουρη φαίνεται η Αμάντα έχω 2 απορίες προς αυτή (+σε όποιον άλλο ξέρει ή μαντεύει βάσιμα) τις οποίες δεν τις στέλνω με πμ για να δώσει τα φώτα της και στους υπόλοιπους μέσω του τόπικ.

1) Έστω ότι ολοκληρώνω το τρίμηνο με τη νέα σύμβαση με ισόχρονη τοποθέτηση σε παθολογικό και χειρουργικό τομέα, αναλαμβάνω στο ΠΙ για 5 μήνες και 29 μέρες και παραιτούμαι, δηλαδή δεν ολοκληρώνω την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου.

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580

ΦΕΚ 134/τ. Α

Άρθρο 21

Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

Δηλαδή δεν αναγνωρίζω τίποτα?

2) Έστω ότι ολοκληρώνω κανονικά. Αφαιρώ τους χ μήνες από το γενικό κομμάτι της όποιας ειδικότητας όπως ίσχυε παλιά (Παιδιατρική, Ακτινολογία, Παθαν) ή μόνο από αυτές που σαν γενικό κομμάτι έχουν χειρουργική ή παθολογία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συγνωμη, να δω αν καταλαβα καλα....συμφωνα με τα λεγομενα σου,αν δεν ολοκληρωσω το αγροτικο μου (αλλα ολοκληρωσω το τριμηνο) θα γραψω 1,5 μηνα ακτινολογια....

αν το ολοκληρωσω παιζει να αναγνωρισω 4,5 μηνες ακτινολογια...

και ολα αυτα σε ενα νοσοκομειο που δε δινει ειδικοτητα ακτινολογιας.....?

και χωρις ο νομος να διευκρινιζει πληρως για αλλες ειδικοτητες περα της παθολογιας και χειρουργικης...

σα κομματι δυσκολο μου φαινονται ολα αυτα....μηπως αν παω να δουλεψω σε μπουσουκσιδικο γραψω και εκει ακτινολογια? emband

δεν αντεχω αλλο...ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ...ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...? :wacko:emeleosemhelpemsos

ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.....ΓΡΑΦΩ Ή ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ? :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.