Jump to content

No War


andres-thomas

Recommended Posts

Φίλιππε, το να κρίνουμε τώρα το τραγούδι "Πότε θα κάνει ξαστεριά" σαν φιλοπολεμικό δε μου φαίνεται και σωστό. Ιδιαίτερα όταν αυτό το ριζίτικο βασικό νόημα έχει να ελευθερωθούν πραγματικά οι άνθρωποι από όλους αυτούς που χρησιμοποιούν τον πόλεμο για να υποδουλώνουν ή να κερδίζουν από τα πετρέλαια. Αντίστοιχα και φιλοπόλεμα είναι και τα τραγούδια του '21, που οι Έλληνες αγωνίζονταν για την ελευθερία.

Πάντως η ειρήνη δεν θα κατέβει μόνη της από τον ουρανό μια μέρα..., έτσι; Η συμμετοχή όλων μας σε αυτές τις φιλειρηνικές διαδηλώσεις είναι και μια μορφή "πολέμου" στον πόλεμο των αμερικανών και βρεταννών (όχι του λαού αυτών των χωρών). Και μάλλον και οι Μπους, Μπλέρ... ως πόλεμο τις εκλαμβάνουν αυτές τις διαδηλώσεις γιατί δεν εξηγούνται αλλιώς οι συλλήψεις στη Ν.Υ. ή οι πλαστικές σφαίρες....

Πάντως, όλοι όσοι συμμετείχαμε σε αυτά τα συλλαλητήρια νιώσαμε μια πνοή από ελπίδα να πλανάται στον αέρα. Ευτυχώς!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Last Reply

Sanoga, παρεμπιπτόντως πηγαίναμε πλάι πλάι στο συλλαλητήριο.. Εσύ δε με ξέρεις αλλά σε ξέρω εγώ;)

Αυτό που σίγουρα και οι δύο διαπιστώσαμε ήταν η φανταστική συμμετοχή των μαθητών. Με χαλάει απίστευτα να ακούω ότι "έλα μωρέ, άλλο που δεν ήθελαν, να χάσουν μάθημα" ή "έλα μωρέ, τους παρασύρανε οι κομμουνοκαθηγητές τους"... Την άποψη αυτή την εξέφρασε και ο επίτιμος (ένας είναι ο επίτιμος) και με ενοχλεί κάθε φορά που την ακούω. Έχω πάει και εγώ ως μαθητής σε συλλαλητήρια (παρότι γενικά δεν είμαι ο κλασικός τύπος που κατεβαίνει στους δρόμους για ψύλλου πήδημα) και ξέρω πολύ καλά ότι τα περισσότερα παιδιά που κατεβαίνουν, δεν πάνε για χαβαλέ αλλά επειδή είναι πολύ πιο ευαίσθητα σε τέτοια ζητήματα από τους μεγαλύτερους. Δεν μπορούμε από τη μία μεριά να κατηγορούμε τη νεολαία ότι δε σκέφτεται τίποτα άλλο από τον καφέ στο Μπουρνάζι και από την άλλη να χλευάζουμε το ότι σύσσωμες οι μαθητικές κοινότητες του Περιστερίου κατέβασαν χιλιάδες άτομα στο συλλαλητήριο. Όταν τα παιδιά αυτά φωνάζουν "Μπους μαλάκα, τον πόλεμο σταμάτα" δεν κάνουν χαβαλέ. Εκφράζουν πολιτική άποψη με τον δικό τους, πολιτικά ανώριμο ακόμα, τρόπο. Και αν υπάρχουν διαφωνίες για τα συλλαλητήρια για τη Μακεδονία, κανείς δε δικαιούται να σχολιάζει τον λόγο που βροντοφώναξαν κάποιοι άνθρωποι "παρών" σε ένα συλλαλητήριο για την ειρήνη.

Και, όπως έχω ξαναπεί, η ειρήνη είναι πολύ σημαντικό πράγμα για να αφήσουμε την διεκδίκησή της στα χέρια των αριστερών. Αυτό πάει για το σχόλιο του επίτιμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και είναι φιλοπόλεμα τα τραγούδια του '21, από την στιγμή που γράφτηκαν για να εμψυχώσουν πολεμιστές, όπως ακριβώς και το "Πότε θα κάνει ξαστεριά" και οι παιάνες που ενέπνεαν τους Έλληνες οπλίτες στους πολέμους εναντίον των Περσών. Είναι τραγούδια άλλων εποχών και ο σκοπός των πολέμων της εποχής, όσο ιερός κι αν είναι, δεν τα κάνει, ξαφνικά ύμνους της ειρήνης. Εκτός πια κι αν πιστεύει κανείς ότι το "να κάνω και μωρά παιδιά να κλαιν δίχως μανάδες" σημαίνει αγώνα για την παγκόσμια ειρήνη!!! Δεν κατακρίνω, σε καμμία περίπτωση, το συγκεκριμένο τραγούδι -το αντίθετο μάλιστα, με συγκινεί κάθε φορά που το ακούω από τον εκπληκτικό Ξυλούρη- αλλά το θέμα μας δεν είναι, καθόλου μα καθόλου, αυτό.

Αυτό που θέλω να κατακρίνω είναι το γεγονός ότι, για πολλούς, αυτές οι διαδηλώσεις είναι αντιαμερικανικές και όχι αντιπολεμικές. Είδατε εσείς κανένα πανώ, κανένα σύνθημα, για τους υπολοίπους πολέμους που γίνονται στον κόσμο; Διαδήλωσε κανείς για τους κανιβαλισμούς (στην κυριολεξία) εναντίον των Πυγμαίων στο Κογκό; Και μόνο που το λέω, σας φαίνεται αστείο, υποθέτω! Ο αντιαμερικανισμός δεν έχει καμμία σχέση με την ειρήνη. Τον αντιαμερικανισμό τους επικαλούνται και οι εγκληματίες που ρίχνουν τα αεροπλάνα πάνω σε κτήρια.

Ήμουν κι εγώ στην διαδήλωση. Την ελπίδα μου όμως την έπνιξε το μίσος που είδα και άκουσα γύρω μου. "Αμερικάνοι φονιάδες των λαών", "μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι", επευφημίες και πανηγυρισμοί κάθε φορά που έπεφτε έναν νεράτζι ή μια κροτίδα στους αστυνομικούς -οι οποίοι, παρεπιπτόντως, προστατεύουν τους διαδηλωτές από τους Αμερικανούς και όχι το αντίθετο, όπως νομίζουν κάποιοι ανεγκέφαλοι. Η ειρήνη δεν θα επικρατήσει ποτέ όσο υπάρχει τέτοιο μίσος. Τα παιδιά με λουλούδια στο χέρι και οι κοπέλες με χρωματιστά σύμβολα της ειρήνης στα πρόσωπά τους μου φάνηκαν οι μόνες ελπιδοφόρες εξαιρέσεις. Και λυπάμαι πολύ, γιατί η δική μου και η δική τους φωνή πνίγεται ανάμεσα στα "FUCK USA" που πλημμύρισαν τους τοίχους και τα πεζοδρόμια. Αυτοί που θέλουν να πλακώσουν τους αστυνομικούς ή να καταστρέψουν τις ΗΠΑ, δεν βλέπω γιατί είναι λιγότερο υποκριτές από τον Μπους, ο οποίος ισχυρίζεται ότι κάνει τον πόλεμο για να διασφαλίσει την ειρήνη!

Ο πόλεμος δεν είναι των Αμερικανών και γι'αυτό δεν θα σταματήσει από Έλληνες, Ιρακινούς ή Γάλλους. Δεν είναι του καπιταλισμού, γι'αυτό δεν θα σταματήσει από τον σοσιαλισμό ή τον κομμουνισμό. Ο πόλεμος γίνεται από ανθρώπους εναντίον άλλων ανθρώπων και οι μόνοι που μπορούμε να τον σταματήσουμε είμαστε οι άνθρωποι. Δυστυχώς, το να είσαι άνθρωπος, δηλαδή να νιώθεις, να σκέφτεσαι και να κρίνεις, θέλει μεγαλύτερη προσπάθεια από να μισείς και να διαχωρίζεις τα πάντα σε καλό και κακό, γι'αυτό και δεν τρέφω αυταπάτες ότι θα αλλάξει τίποτα, όσο κυριαρχεί αυτή η νοοτροπία. Το πολύ πολύ, οι επόμενες διαδηλώσεις να γίνονται εναντίον του πολέμου μια άλλης υπερδύναμης, μιας άλλης ιδεολογίας.

Στο δικό μου μυαλό, ειρήνη σημαίνει αγάπη και αυτό που εισέπραξα μπροστά από την αμερικανική πρεσβεία ήταν μίσος. Ο ικανός να μισεί είναι ανίκανος να αγωνιστεί και να δεχθεί την ειρήνη. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ. Μακάρι να κάνω λάθος...

Υ.Γ. Αν εισέβαλαν οι Μεξικανικές δυνάμεις στο Τέξας, θα είχαμε άραγε ανάλογες διαδηλώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε(Υ)ΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

1 Τι είναι η ευρωπαϊκή εξωτερική πολιτική;

(α) Υπερήφανη και ανεξάρτητη

(β) Ενας φιλόδοξος στόχος

(γ) Ενιαία όπως και η Κύπρος

(δ) Το πιο σύντομο ανέκδοτο

2 Τι σας τη σπάει στους Αμερικανούς;

(α) Που είναι φονιάδες των λαών

(β) Που δεν ξέρουν από ποδόσφαιρο

(γ) Που μιλάνε όλοι την ίδια γλώσσα

(δ) Που δεν πέφτει το γ… το δολάριο!

3 Τι είναι για σας ο Τούρκος;

(α) Ο καλύτερος φίλος του Ευρωπαίου

(β) Ο καλύτερος κεμπαπτζής της πόλης

(γ) Ποιος απ'όλους; 70 εκατ. φτάσανε…

(δ) Το ανάχωμά μου ενάντια στον Σαντάμ

4 Πόσοι και ποιοι Ευρωπαίοι χρειάζονται για να εκφράσουν την ευρωπαϊκή άποψη για το Ιράκ;

(α) 250.000 αντιπολεμικοί διαδηλωτές

(β) Οι ΥΠΕΞ Γαλλίας-Γερμανίας

(γ) Ο Σημίτης και ο Yorgos

(δ) Ο λόρδος Ρόμπερτσον αρκεί

5 "Τι έκανες στον πόλεμο μπαμπά/μαμά;" - Τι θα απαντήσετε μεθαύριο στα παιδιά σας;

(α) Πήγα εθελοντής με τους Ιρακινούς

(β) Τον καταδίκασα απερίφραστα

(γ) Ετρεξα για προμήθειες στο μπακάλη

(δ) Τον έβλεπα στο CNN

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Για κάθε (α) παίρνετε 0 βαθμούς

Για κάθε (β) παίρνετε 100 βαθμούς

Για κάθε (γ) παίρνετε 200 βαθμούς

Για κάθε (δ) παίρνετε 340,75 βαθμούς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αν έχετε μεταξύ 0 και 200 βαθμών: Εχετε τυφλωθεί από τον αντιαμερικανισμό των παιδικών σας χρόνων. Ξεκολλήστε από τα στερεότυπά σας. Ο Πάουελ δεν είναι μπάτλερ και η Κοντολίζα δεν είναι τραγουδίστρια της σόουλ.

Αν έχετε μεταξύ 201 και 600 βαθμών: Εχετε την ψευδαίσθηση ότι σε λίγα χρόνια θα υπάρχουν οι "Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης". Καλά, μ'αυτό το πλευρό να κοιμάστε.

Αν έχετε μεταξύ 601 και 1200 βαθμών: Εχετε απαλλαγεί από τις ψευδαισθήσεις αλλά θα ήταν καλύτερο να απαλλαγείτε και από τον σαρκασμό σας. Είναι επικίνδυνος για την υγεία μας.

Αν έχετε μεταξύ 1201 και 1703,75 βαθμών: Εύγε. Θα γινόσασταν αμέσως αμερικανοί πολίτες αν η Υπερδύναμις δεν ήταν τον τελευταίο καιρό κομματάκι φειδωλή στις πολιτογραφήσεις (διότι επλακώσανε και πολλοί λατινοαμερικάνοι).

Αν έχετε άνω των 1703,75 βαθμών: Προφανώς είστε απατεώνες διότι δεν είναι δυνατόν να συγκεντρώσετε τέτοιο άθροισμα. Τα ίδια κάνατε και με τα κοινοτικά προγράμματα και τινάξατε τα ταμεία σας στον αέρα. Αίσχος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΟΣΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΦΙΛΟΣ ΕΙΣΤΕ;

1. Τι σημαίνει για σας η Αμερική;

(α) Ο Νέος Κόσμος

(β) Η.Π.Α.

(γ) Τίποτα αξιόλογο

(δ) Μια χαραμισμένη ήπειρος

2. Που βρίσκεται η Αμερική;

(α) Στη Γη

(β) Σε άλλη διάσταση

(γ) Στο κόσμο της

(δ) Στον Αγύριστο

3. Τι σας έρχεται πρώτο στο μυαλό όταν ακούτε για Αμερικάνους;

(α) Sex, Drugs & Rock’n’Roll

(β) Χαζοαμερικανάκια

(γ) Χοντράνθρωποι

(δ) Καθάρματα καπιταλιστές

4. Τι σημαίνει για εσάς ο πρόεδρος της Αμερικής;

(α) Εεπ, Σεβασμός!

(β) The Big Boss

(γ) Οι εξωγήινοι είναι εδώ

(δ) Το πλοκάμι της μαφίας

5. Θυμάστε τη μελωδία του ύμνου της Αμερικής;

(α) Ναι και την έχω και στο κινητό μου

(β) Ναι και με βλέπει ψυχίατρος

(γ) Όχι, δεν βλέπω τηλεόραση

(δ) Νομίζω πως πάει κάπως έτσι : «τριαλαρίλαρό»

6. Ποιο από τα παρακάτω θεωρείτε ότι είναι το κύριο έργο των Η.Π.Α. στο πλανήτη;

(α) Να κάνει πολέμους στο Ιράκ

(β) Να κάνει πόλεμο γενικά

(γ) Να μας κάνει όλους Αμερικάνους

(δ) Να μας πιει το αίμα!

7. Γιατί έγινε ο πόλεμος στον Κόλπο το 91;

(α) Για το γόητρο

(δ) Για το πετρέλαιο

(γ) Για το γκάζι

(β) Ποιο ‘91?

8. Ποιος κέρδισε στον πόλεμο του Κόλπου το 1991;

(α) Ποιος πόλεμος;

(β) Οι Η.Π.Α.

(γ) Το CNN

(δ) Οι Η.Π.Α. με τις βοήθειες

9. Τι σημαίνει για εσάς ένας νέος πόλεμος στο Κόλπο;

(α) Θα μου πει κανείς για ποιον πόλεμο με ρωτάει;

(β) Τεχνολογική πρόοδος

(γ) Πάντα οι μαύροι την πληρώνουν

(δ) Πάλι κέρδισαν οι βενζινάδες!

10. Ποιο σύνθημα σας εκφράζει καλύτερα;

(α) ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΕ ΜΟΥ

(β) Η.Π.Α. + ΝΑΤΟ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ

(γ) ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ

(δ) ΤΑ ΚΟΝΣΕΡΒΟΚΟΥΤΙΑ ΘΑ ΣΚΙΣΟΥΝΕ ΛΑΡΥΓΓΙΑ

11. Τι πρέπει να είναι η στάση της Ελλάδας απέναντι στις Η.Π.Α.;

(α) Ερωτική

(β) Ναζιάρα

(γ) Ελκυστική

(δ) Αδιάφορη

12. Αν είχατε μπροστά σας τώρα τον πρόεδρο των Η.Π.Α. τι θα πράττατε;

(α) Θα υποκλινόμουν

(β) Θα του έριχνα μπινελίκια

(γ) Θα του άστραφτα 2 χαστούκια, άλλο πράμα!

(δ) Θα του %$@ το %@ και μετά θα τον %@%@% έτσι ώστε να ^%$% η ^$#@ και μετά... κ.ο.κ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

'Ολες οι (α) απαντήσεις παίρνουν 10 βαθμούς

'Ολες οι (β) απαντήσεις παίρνουν 20 βαθμούς

'Ολες οι (γ) απαντήσεις παίρνουν 30 βαθμούς

'Ολες οι (δ) απαντήσεις παίρνουν 40 βαθμούς

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αν έχετε μεταξύ 0 και 120 βαθμών: Δεν είστε απλά αμερικανόφιλος.. Είστε θερμός υποστηρικτής οποιασδήποτε ενέργειας προέρχεται από τις Η.Π.Α. ΕΙΣΤΕ ΔΑΚΤΥΛΟΣ ΤΟΥ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ. Αν υπήρχε ενεργή αμερικανική ακροδεξιά στην Ελλάδα εσείς θα ηγούσασταν. Παλιότερα είχατε προπηλακίσει τον πλανόδιο εφημεριδοπώλη του ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ. Ντροπή σας για όλα αυτά!!

Αν έχετε μεταξύ 121 και 240 βαθμών: Τα έχετε ψιλοχαμένα. Μάλλον είστε αντιαμερικανιστής αλλά δε το δείχνετε και έτσι αυτό το τεστ δεν πέτυχε το στόχο του. Δοκιμάστε πάλι!

Αν έχετε μεταξύ 241 και 360 πόντοι: Ξέρετε τι σας γίνεται. Σκοπίμως δεν πίνετε Cola από το 1989 (ή το ’88 δεν θυμόμαστε καλά). Κάνετε μποϊκοτάζ στα αμερικανικά προϊόντα με τον τρόπο σας. Ωστόσο σας υπενθυμίζουμε πως για τον ίδιο σκοπό θα πρέπει να αποφεύγετε οποιαδήποτε ανάμιξη με: όπλα, ναρκωτικά, πορνογραφία, αιρέσεις, εγκληματίες, τοκογλύφους, προαγωγούς και μεσολαβητές…

Αν έχετε άνω των 361 βαθμών: Είστε αντιαμερικανιστής! Θα κάνατε τα πάντα για να εξαφανίσετε κάθε αμερικανικό προϊόν από την ενδοχώρα ακόμα κι αν αυτό σας στερούσε το Internet! Βρίσκεστε στο σκόπευτρο της CIA και θεωρείστε ύποπτος για οποιαδήποτε επόμενη τρομοκρατική ενέργεια. Πηγαίνετε στα McDonalds μόνο για το ψιλό σας και σκόπιμα λερώνεται έξω από τη λεκάνη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έκθεση που θα τεκμηριώνει τη διάπραξη εγκλημάτων πολέμου εκ μέρους του Αγγλου πρωθυπουργού Τόνι Μπλερ, με κορυφαίο το βομβαρδισμό της αγορά της Βαγδάτης και τους βομβαρδισμούς κτιρίων και υποδομών που προξενούν τεράστιες ανθρωπιστικές κρίσεις, όπως στη Βασόρα και στο Ουμ Κασρ, αλλά και εγκλημάτων κατά της ανθρωπότητας, θα υποβάλει στον εισαγγελέα του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου της Χάγης ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών.

Την απόφαση πήρε ομόφωνα το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου, που εκτιμά ότι η απρόκλητη επίθεση των ΗΠΑ και των συμμάχων του στο Ιράκ παραβιάζει τον Καταστατικό Χάρτη του ΟΗΕ και εμπίπτει στην έννοια του εγκλήματος της επίθεσης, όπως αυτή έχει καθοριστεί με θεσμικά κείμενα, αλλά και με τη νομολογία των διεθνών δικαστηρίων. Ηδη, ειδική επιτροπή του ΔΣΑ συγκεντρώνει τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία που θα θεμελιώνουν τη διάπραξη των αδικημάτων, ώστε να υποβληθεί στη συνέχεια η σχετική έκθεση πληροφοριών στον εισαγγελέα, όπως προβλέπει το άρθρο 15 του Καταστατικού, για να αρχίσει αυτεπάγγελτη έρευνα κατά οποιουδήποτε προσώπου υπάγεται στη δικαιοδοσία του δικαστηρίου. Να σημειωθεί ότι το Καταστατικό του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου έχει ήδη επικυρωθεί από τη Μ. Βρετανία, την Ισπανία και άλλες χώρες που συμμετέχουν στον πόλεμο.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 28/03/2003

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραλαμβάνοντας το Οσκαρ για το καλύτερο ντοκιμαντέρ, ο αμερικανός σκηνοθέτης Μάικλ Μουρ βροντοφώναξε: «Είμαστε εναντίον αυτού του πολέμου, κ. Μπους. Ντροπή σας, κ. Μπους!».

Λίγες μέρες πριν από την τελετή της απονομής των Οσκαρ, ο Μάικλ Μουρ είχε απευθύνει στον αμερικανό πρόεδρο την επιστολή που ακολουθεί.

"Αγαπητέ Πρόεδρε Μπους,

έφτασε λοιπόν αυτό που εσύ αποκαλείς «η στιγμή της αλήθειας», η μέρα στην οποία «η Γαλλία και ο υπόλοιπος κόσμος πρέπει να δείξουν τα χαρτιά τους». Είμαι ευχαριστημένος που το ακούω. Επειδή, αφού κατόρθωσα να επιβιώσω για 440 μέρες από τα ψέματά σου και τις υποκρισίες σου, δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κατορθώσω να τις αντέχω για πολύ ακόμη. Γι' αυτό μου προξενεί χαρά να ακούω ότι σήμερα είναι η μέρα της Αλήθειας, δεδομένου ότι έχω κι εγώ μερικές αλήθειες που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου:

1. Δεν υπάρχει στην πραγματικότητα κανένας στην Αμερική (με εξαίρεση κάποιον τρελό που μιλάει στο ραδιόφωνο και εκφωνεί διαγγέλματα στη διάρκεια των ειδήσεων) που να είναι ενθουσιασμένος γιατί πάμε σε πόλεμο. Εχε μου εμπιστοσύνη. Βγες από το Λευκό Οίκο, πήγαινε σε όποιο δρόμο της Αμερικής θέλεις και προσπάθησε να βρεις πέντε πρόσωπα να κατέχονται από μια απελπισμένη επιθυμία να σκοτώσουν τους Ιρακινούς. Δεν θα κατορθώσεις να τα βρεις. Γιατί; Γιατί κανένας Ιρακινός δεν ήρθε ποτέ εδώ για να σκοτώσει κάποιον από μας. Κανένας Ιρακινός δεν απείλησε καν ότι θα το κάνει. Βλέπεις, έτσι σκεφτόμαστε εμείς οι μέσοι Αμερικανοί. Αν κάποιος, όποιος και αν είναι, δεν γίνεται αντιληπτός ως απειλή για τη ζωή μας, τότε, είτε το πιστεύεις είτε όχι, εμείς δεν θέλουμε να τον σκοτώσουμε. Παράξενο πώς λειτουργεί αυτό το πράγμα.

2. Η πλειοψηφία των Αμερικανών -αυτοί που δεν σε εξέλεξαν ποτέ- δεν παραμυθιάζονται από αυτά που λες περί όπλων μαζικής καταστροφής. Εμείς γνωρίζουμε ποια είναι τα αληθινά προβλήματα που βασανίζουν την καθημερινή μας ζωή και κανένα από αυτά δεν αρχίζει από Ι και δεν τελειώνει σε Κ. Ιδού τι μας απειλεί: δυόμισι εκατομμύρια θέσεις απασχόλησης χάθηκαν από τότε που έγινες πρόεδρος των ΗΠΑ, η αγορά μετοχών έχει καταντήσει ένα κακόγουστο αστείο, το γεγονός ότι κανείς δεν ξέρει αν θα αντέξει το ταμείο από το οποίο περιμένει να συνταξιοδοτηθεί, το γκάζι που τώρα κοστίζει δύο δολάριο το γαλόνι. Ο βομβαρδισμός του Ιράκ δεν θα εξαλείψει κανένα από αυτά τα προβλήματα.

3. Πότε θα αντιληφθείς ότι κατάντησες λιγότερο δημοφιλής και από τον Σαντάμ Χουσέιν; Ολόκληρος ο κόσμος είναι εναντίον σου, κ. Μπους. Στο λογαριασμό να συνυπολογίσεις και τους αμερικανούς συμπατριώτες σου.

4. Ο πάπας είπε ότι αυτός ο πόλεμος είναι αμαρτία. Ο πάπας! Τι περιμένεις ακόμα για να αντιληφθείς ότι σε αυτόν τον πόλεμο ο στρατός σου αποτελείται μόνον από σένα; Οχι προσωπικά, εννοείται. Οπως όταν εσύ κρυβόσουνα για να γλιτώσεις την επιστράτευση, ενώ οι φτωχοί πέθαιναν στο Βιετνάμ καλύπτοντας τη δική σου θέση.

5. Από τα 535 μέλη του Κονγκρέσου μόνον ένας (ο γερουσιαστής Τζόνσον από τη Νότια Ντακότα) έχει έναν γιο στις ένοπλες δυνάμεις. Αν θέλεις ειλικρινά να υπερασπιστείς την Αμερική, στείλε τις δίδυμες κόρες σου στο Κουβέιτ και δώσ' τους να φορέσουν τις μάσκες για το χημικό πόλεμο. Τι λες; Δεν συμφωνείς; Ε, λοιπόν, άκου, έκανες διάνα, ούτε και εμείς συμφωνούμε.

6. Σε τελική ανάλυση, εμείς αγαπάμε τη Γαλλία. Εντάξει, σου δημιούργησαν μεγάλη αναστάτωση. Εντάξει, ορισμένοι από αυτούς μπορεί να είναι τρομερά ενοχλητικοί. Ξέχασες όμως ότι αν δεν ήταν οι Γάλλοι δεν θα είχαμε την Αμερική; Οτι χάρη στη βοήθειά τους νικήσαμε την Επανάσταση; Οτι ήταν η Γαλλία αυτή που μας έδωσε το άγαλμα της Ελευθερίας; Και ότι δύο γάλλοι αδελφοί επινόησαν τον κινηματογράφο; Τώρα οι Γάλλοι κάνουν αυτό που μόνον ένας καλός φίλος μπορεί να κάνει: σου λένε την αλήθεια χωρίς ενδοιασμούς. Πάψε να φτύνεις τους Γάλλους και πες τους «ευχαριστώ» όταν έχουν δίκιο. Ξέρεις, θα 'πρεπε να ταξιδέψεις περισσότερο πριν αναλάβεις τα προεδρικά σου καθήκοντα. Η άγνοιά σου για τον κόσμο όχι μόνον σε έχει κάνει να φαίνεσαι ανόητος, αλλά και σε έχει σπρώξει σε μια γωνιά από την οποία δεν μπορείς πλέον να βγεις. Υπομονή όμως, γιατί υπάρχουν και καλές ειδήσεις για σένα.

Πιθανόν αυτός ο πόλεμος να τελειώσει σύντομα. Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν και τόσο πολλοί Ιρακινοί διατεθειμένοι να θυσιαστούν για να προστατεύσουν τον Σαντάμ Χουσέιν. Αφού θα έχεις «νικήσει» στον πόλεμο, θα μπορέσεις να απολαύσεις μια άνοδο των ποσοστών σου στις δημοσκοπήσεις. Ολοι αγαπούν αυτόν που νικάει. Και σε ποιον δεν αρέσει να παρακολουθεί μια κλοτσιά στον κώλο κάθε τόσο (ιδιαίτερα όταν πρόκειται για έναν κώλο του τρίτου κόσμου);

Γι' αυτό βάλε τα δυνατά σου για να καθυστερήσεις αυτή τη νίκη μέχρι τις εκλογές του προσεχούς έτους. Φυσικά χρειάζεται ακόμη κάμποσος χρόνος, αλλά θα γελάσουμε πολύ βλέποντας στο μεταξύ την οικονομία να βυθίζεται ακόμη πιο χαμηλά. Αλλά, ποιος ξέρει, ίσως να βρεις τον Οσάμα λίγες μέρες πριν από τις εκλογές. Καταλαβαίνεις; Πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι έτσι. Να κρατάς ζωντανή την ελπίδα. Σκότωσε τους Ιρακινούς. Αυτοί μας πήραν το πετρέλαιό μας.

Δικός σου, Μάικλ Μουρ"

επιμέλεια-μετάφραση: Θ. Γιαλκέτσης

7 - 30/03/2003

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.