Jump to content

Υποχρεωτική Απαλλαγή?


SPINDOCTOR

Recommended Posts

Λαμογιο μετεορ και όσοι απόφοιτοι της ημεδαπής στηρίζουν τις απόψεις σου να μην σώσετε να πάτε να κάνετε αιτήσεις για τα «μυθοποιημένα» αγροτικά που γραφεί το άλλο το λαμογιο ο ελεεινός που μόνο τα μουστάκια σας δεν γελούν με την εξέλιξη αυτή , που θα μας κάνετε και μαθήματα τι σημαίνει αγροτικό βρε ουστ λαμογια.

Επίσης προς τους μοντερειτορς :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΦΕΚ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ 30-32 ΧΡΟΝΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ?

ΚΑΤΑΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ Υ.Υ.Κ.Α

Προς τι αυτό το ξέσπασμα "συνάδελφε". Μήπως σε έπιασε η νέα ρύθμιση;

Κατά τα λοιπά δεν μπορώ ούτε και εγώ να καταλάβω γιατί το ΥΥΚΑ προέβη σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply
Λαμογιο μετεορ και όσοι απόφοιτοι της ημεδαπής στηρίζουν τις απόψεις σου να μην σώσετε να πάτε να κάνετε αιτήσεις για τα «μυθοποιημένα» αγροτικά που γραφεί το άλλο το λαμογιο ο ελεεινός που μόνο τα μουστάκια σας δεν γελούν με την εξέλιξη αυτή , που θα μας κάνετε και μαθήματα τι σημαίνει αγροτικό βρε ουστ λαμογια.

Επίσης προς τους μοντερειτορς :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΦΕΚ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ 30-32 ΧΡΟΝΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ?

ΚΑΤΑΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ Υ.Υ.Κ.Α

Προς τι αυτό το ξέσπασμα "συνάδελφε". Μήπως σε έπιασε η νέα ρύθμιση;

Κατά τα λοιπά δεν μπορώ ούτε και εγώ να καταλάβω γιατί το ΥΥΚΑ προέβη σε κάτι τέτοιο.

πιο φεκ λεει για αποκλεισμο των 30-32 χρονων?μπορειτε σας παρακαλω να το βγαλετε εδω το φεκ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και όχι μόνο σε βουλευετες αλλά και τηλεφωνά σε κανάλια να βγει το θέμα εκεί .

όσοι είναι από αθηνα ας μπουν μπροστάρηδες

Φώτη εγώ είμαι αποφασισμένος!Θα πάω σε όλους τους βουλευτές της ΝΔ της περιφερειάς μου και θα τους τα χώσω με ωραίο τρόπο!!! Στο κάτω-κάτω της γραφής και λόγω τιμής, εγώ κανέναν ανάγκη απο αυτούς δεν έχω,δεν είχα και δεν θα έχω...ίσα-ίσα που τώρα με τις εκλογές που θάρθουν αυτοί θα τρέξουν για ψηφοθηρία και για σταυροθηρία!!! ευκαιρία είναι να σφίξουν και λίγο οι κώλοι(sorry παίδες,απο την αγανάκτηση είναι).Αυτοί που θίγονται είναι πάρα πολλοί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πιο φεκ λεει για αποκλεισμο των 30-32 χρονων?μπορειτε σας παρακαλω να το βγαλετε εδω το φεκ?

φεκ;;;;;

απλά μαθηματικά δε σου κάνουν;;

1994 τουλάχιστον 18 ετών

2007 τουλάχιστον 31 ετών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε meteor,εγώ δεν θα διαφωνήσω με αυτά που σχολίασες περί αγροτικών,ο καθένας σ'αυτά εχει τις απόψεις του.Το θέμα των άγονων όμως,δεν νομίζω πως είναι προς συζήτηση,είναι εντελώς παράλογο όσο παρέχει σ'αυτούς που διατηρούν το δικαίωμα να τα δηλώσουν τη δυνατότητα να βελτιώσουν τις συνθήκες στο κυνήγι ειδικότητας ενώ στερεί κατι τέτοιο από αλλους που ως τώρα στήριζαν πολλά στη διεκδίκηση μιας τέτοιας θέσης.Ας επίτρεψουν σε όλους να δηλώσουν ειδικό μέρος (βεβαίως εξασφαλίζοντας αυτούς που ήδη βρίσκονται σε αναμονή για το γενικό μέρος,αλλά αυτό πάλι είναι άλλο θέμα...) και μετά το συζητάμε για τα + και - των υπολοιπων αγροτικών.Και θέλω να ξαναπώ πως αυτά μας αφορούν όλους,άσχετα με το αν διεκδικούμε αγροτικό ή όχι,όλοι μαζί είμαστε,σήμερα θίγονται τα δικαιώματα σου,αύριο τα δικά μου ή κάποιου άλλου,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ,ΠΑΝΤΑ!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλοι μαζί είμαστε,σήμερα θίγονται τα δικαιώματα σου,αύριο τα δικά μου ή κάποιου άλλου,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ,ΠΑΝΤΑ!

emclapsemclapsemclaps

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και θέλω να ξαναπώ πως αυτά μας αφορούν όλους,άσχετα με το αν διεκδικούμε αγροτικό ή όχι,όλοι μαζί είμαστε,σήμερα θίγονται τα δικαιώματα σου,αύριο τα δικά μου ή κάποιου άλλου,ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ,ΠΑΝΤΑ!

Ευχαριστώ.

Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου. Ίσως θα έπρεπε να γράψω κάπου αλλού τα πιο πάνω μια και αφορούσαν

κάποιες σκέψεις μου από μια διαφορετική οπτική θα έλεγα πιο τεχνοκρατική. Παρ' όλα αυτά βγήκαν κάποια συμπεράσματα ακόμα και έτσι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΕΚ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΕΟΡ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.......

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Υ.Υ.Κ.Α Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΗ.

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΚΥΡΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΧΑΡΟΥΛΕΣ .

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ 30 ΧΡΟΝΟ Η 32 ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΓΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΝΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Ε ΟΧΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω εχω σπαστει παρα πολυ με την ολη διαδικασια,αν και ειμαι ψαρακας της αναμονης σε σχεση με τους περισσοτερους συναδελφους εδω.Κανουν ο,τι θελουν,δεν δινουν καμια σημασια σε εμας.Εχω σκεφτει οτι τελικα η μονη λυση θα'ταν να υπηρχε επετηριδα,βαση μοριων,οποτε ουτε στον κοπο να μπαινουμε καθε φορα,ουτε να τσατιζομαστε με την αργοπορια του υπουργειου.Τουλαχιστον ετσι θα ξεραμε οτι σε 2-3 προκυρηξεις απο τωρα θα πιασουμε δουλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΕΚ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΕΟΡ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.......

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Υ.Υ.Κ.Α Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΗ.

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΚΥΡΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΧΑΡΟΥΛΕΣ .

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ 30 ΧΡΟΝΟ Η 32 ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΓΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΝΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Ε ΟΧΙ.

Πως να ακυρωθεί,έχει ξαναγίνει?Στην καλύτερη να αποσυρθεί μια-δυο προκηρύξεις μετά,που ετσι που τα κανανε να τις βγάζουν κάθε 3μηνο στην ουσία,για ΠΑΡΑ πολλούς θα είναι αργά...Για να δούμε,η ελπιδα πεθαίνει τελευταία,ας μην βγάλουν ΦΕΚ και γι'αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή καταλαβαίνω ότι το θέμα της υποχρεωτικής απαλλαγής από την δυνατότητα/υποχρέωση του αγροτικού είναι σημαντικό (δηλ. καίει) χώρισα όλα τα σχετικά posts και τα ένωσα σε χωριστό θέμα καρφιτσωμένο ψηλά λόγω επικαιρότητας. Αν θέλετε μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση εκεί

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΕΚ ΕΜΕΝΑ ΜΕΤΕΟΡ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΑΛΛΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ.......

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ Υ.Υ.Κ.Α Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΗ.

Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΥΤΗ ΘΑ ΒΓΕΙ ΑΚΥΡΗ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΧΑΡΟΥΛΕΣ .

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ 30 ΧΡΟΝΟ Η 32 ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΓΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΑΝΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΜΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Ε ΟΧΙ.

Εξακολουθείς να απευθύνεσαι σε προσωπικό επίπεδο με προσβλητικό τρόπο. Εγώ όμως δεν θα κάνω το ίδιο αλλά μην το λάβεις σαν αδυναμία. Θα μπορούσες να γράψεις κάποια επιχειρήματα γιατί διαφωνείς και όχι να επιτίθεσαι με ύβρεις.

Τώρα σε ότι αφορά την νέα ρύθμιση αφού φαίνεται ότι θίγει πολλούς περιμένω να δω

με μεγάλη ανυπομονησία πως θα επαναδιεκδικήσουμε ως ιατροί ένα δικαίωμα το όποιο βίαια μας αφαιρέθηκε. Θα χαρώ πολύ αν ακυρωθεί η προκήρυξη και ισχύσει το παλαιό καθεστώς . Θα είναι μια μικρή νίκη. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα αγροτικά είναι μια χαμένη υπόθεση αφού μετά από κανα 4-5 χρόνια λογικό είναι ν μην υπάρχουν , τουλάχιστον όχι στην σημερινή τους μορφή. Άρα μάλλον ανειλικρινές

είναι το ενδιαφέρον σου για τους συνάδελφους αφού δεν σε ενδιαφέρει το μέλλον

τον ιατρών που ακολουθούν οι οποίοι δεν θα έχουν αγροτικό αλλά ούτε δουλειά γενικότερα . Ας δούμε έργα λοιπόν και όχι άλλα λόγια παρακαλώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φώτη παντού λαμόγια βλέπεις! Εννοείται οτι είναι άδικο να αποκλείονται συνάδελφοι λόγω του έτους εγγραφής στην ιατρική. Αύριο-μεθαύριο θα είμαι και εγώ σε αυτή την κατάσταση λόγω του οτι σαν ΔΙΚΑΤΣΑΣ καθυστέρησα να πάρω την αναγνώριση...

Ο καθένας λέει την άποψή του. Εμένα δε με ενδιαφέρει να μην κάνω αγροτικό! Εσύ που καίγεσαι δικαίωμά σου, αλλα όχι να βρίζεις τους άλλους χωρίς να ξέρεις...

Ψυχραιμία φίλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΜΟΥ -βαση λογικης,και αναμενωμενων εκρηκτικων αντιδρασεων-ΠΩΣ Η ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΑΠΛΑ ΘΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΩ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΟΥ Ι.Σ.Α που ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ θα διξει το αναλογο ενδιαφερον οπως εξαλλου οφειλει για την προασπιση των συμφερόντων των μελων του!καλω οσοι θιγονται να δρασουν αναλογα....

Σχετικα με την ενημερωση του Ι.Σ.Α για το ζητημα και την ενεργοποιηση των νομικων και αλλων μηχανισμων του,μου ζητηθηκε να εφρασω την καταγγελια γραπτως ωστε να εξεταστει απο τον προεδρο του.Απεστειλα λοιπον στο φαξ 2103841234 την εξης επιστολη:

«Απαράδεκτος αποκλεισμός ιατρών απο το δικαίωμα

Υποβολής αιτήσεων για διεκδίκηση θέσεων υπηρεσίας υπαίθρου στην προκύρηξη του Υπ.Υγείας της 14-5-07»

Προς Ιατρικό σύλλογο Αθηνων

Μετά μεγάλης μου εκπλήξεως ,διαπίστωσα στην προκύρηξη αγροτικών ιατρείων του υπ.υγείας της 14 Μαϊου ,μια απαραδεκτη και πρωτοφανής ‘ρύθμιση΄ που ουσιαστικά αφαιρεί το δικαίωμα των ιατρων για υποβολή αιτήσεως διεκδίκησης αγροτικών ιατρείων.Συγκεκριμένα μεταφέρω το επίμαχο σημείο της προκύρηξης ως έχει:

«¨Οσοι γιατροί έχουν εγγραφεί στο Α΄έτος των ιατρικών σχολών μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1994-1995 απαλλάσονται από την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2519/1997 αρθ.26 παρ3(ΦΕΚ165/218-1997τ.Α)Τυχών υποβληθείσες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υποψη.»

Όπως καταλαβαίνετε το αγροτικό είναι μέρος, της βασικής εκπαίδευσης όλων όσων έχουν τελειώσει Ιατρική Σχολή.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει το δικαίωμα να ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ιατρό σε απαλλαγή και μάλιστα με ηλικιακά ή άλλα σαθρά κριτήρια.Η απαλλαγή της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου,στην άνω κατηγορία ιατρών ,ισχύε από το 2005,όμως ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕ τον ιατρό σε απαλλαγή.Πλέον είναι κατανοητό πως ο νέος κατα βάση ιατρός που έχει τόση ανάγκη για δουλεία,απόκτηση εργασιακής εμπειρίας ,επαγγελματική αναγνώρηση και τις πρώτες του στοιχειώδεις οικονομικές απολαβές που αποφέρει ο διορισμός ως αγροτικού ιατρού,φτάνει στην απελπισία και στον ψυχικο και οικονομικό μαρασμό μιας που χωρίς το εφόδιο του αγροτικού ιατρείου,είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρει εργασία αφού στερείται προϋπηρεσίας είτε στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

Ένα δεύτερο σημείο της προκύρηξης που σαφώς δείχνει τις προθέσεις του υπουργείου για τους νέους επιστήμονες-ιατρούς είναι οτι ενω η προκύρηξη γνωστοποιήθηκε ευρέως στις 14/05 με ημερομηνία λήξεως δικαιολογητικών στις 23/05,διάστημα 7 εργάσιμων ημερών ,στην λιστα δικαιολογητικών για τους υπόχρεους υπηρεσίας υπαίθρου ,απαιτούν βεβαίωση απο το πανεπιστήμιο,όπου θα αναγράφεται το έτος Α΄εγγραφης για τους γεννηθέντες το 1976 και πριν.Ειναι ευκόλως αντιληπτό,πως όλοι οι ιατροί που σπουδάσαν στο εξωτερικό ,ειναι αδύνατον χρονικά να φέρουν και να μεταφράσουν την βεβαίωση αυτή,εκτός δε του γεγονότος πως αυτή η βεβαίωση είναι περιττή μιας και το έτος εγγραφής προκύπτει απο το φύλλο μητρώου των σπουδών του ιατρού.

Καταλήγωντας ,θέλω να εκφράσω την αισιοδοξία πως ο Ι.Σ.Α και η νομική του υπηρεσία θα επιληφθούν επί του θέματος και θα προστατευσούν τα εκκολαπτόμενα νέα μέλη του,κινώντας τις απαραίτητες διαδικασίες για την άρση και οριστική κατάργηση αυτης της απαράδεκτης κατάστασης αποκλεισμού του νέου ιατρού από την εργασία και την ενεργή παραγωγικότητα.Οι νέοι ιατροί αγωνιούν και στηρίζονται πάνω στον Ι.Σ.Α για δυναμικές διεκδικήσεις των αυτονόητων δικαιωμάτων των ιατρών που συνεχώς συρρικνώνονται.

Μετά τιμής

Προτρεπω να επικοινωνησετε και εσεις με τον ΙΣΑ ή με τον όποιο σύλλογο σας ωστε να κανετε χρηση των δικαιωματων που απορεουν απο την εγγραφη σας σε αυτον.Πιεστε για να επικρατησει επιτελους η ισονομια και η δικαιοσυνη σε αυτη την χωρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει σημασία και ο τρόπος που έγινε αυτό με τις προκηρύξεις,απροειδοποίητα.Εδώ προσπαθούμε,παρά την αβεβαιότητα του χώρου μας,να βγάλουμε άκρη για το μέλλον όλων μας-ο χρόνος που ανακοινώνεται το κάθε τι είναι τόσο καθοριστικός που μπορεί να αλλάξει τελείως τους στόχους και τους προσανατολισμούς μας!Εαν στο μέλλον καταργηθούν τα αγροτικά θα πρέπει να απαιτηθούν ανάλογες ρυθμισεις και εναλλακτικές και να το γνωρίζουν έγκαιρα όσοι ετοιμάζουν το πλάνο του μέλλοντος τους και την επαγγελματική τους αποκατάσταση.Αν δεν γίνουν τέτοιες κινήσεις και δεν δωθεί ο χρόνος,η ενημέρωση,οι λύσεις,η αξιοκρατεία και ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ (που αρμόζει σε καθε άνθρωπο στην τελική) που απαιτείται,η αντίδραση (τουλάχιστον απ'τη μεριά μου) θα είναι η ίδια και πιο έντομη ελπίζω!Για το θέμα των προκηρύξεων αυτων λοιπόν,έχει ξεκινήσει κάποια κινητοποίηση πέραν του να γράφουμε και να συζητάμε?Το εχει ψάξει κανείς νομικά η δεν ξέρω και γω κάπως αλλιώς?Να κανουμε μια διαμαρτυρία με την παρουσία όσο περισσότερων μπορούμε στο υπουργείο από Δευτέρα ή ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς?Για να είμαι ειλικρινής,δεν πιστεύω να μπορέσει να ακυρωθεί η προκήρυξη,αλλά να κάνουμε κάτι για να δείξουμε πως τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι αποδεκτές και πως ο κόσμος στον οποίο απευθύνονται δεν είναι ούτε απαθής,ούτε ηλίθιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ όπως είπα θα κάνω επαφές με τους βουλευτές της περιφέρειάς μου,πρώτα με αυτούς της ΝΔ και μετά με αυτούς του ΠΑΣΟΚ.Οποωσδήποτε θα γράψω και ένα κείμενο το οποίο θα το στείλω με e-mail σε όλες τις εφημερίδες!!! Όπως είπα όμως ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη,πολλοί όμως κούκοι κάτι μπορούν να κάνουν!!!Αμα φτάνουν βροχή οι διαμαρτυρίες με τα e-mail κάποιος μπορεί να ευαισθητοποιηθεί!Και άν φοβάστε να στείλετε από τα προσωπικά σας PC,φτίαξτε μιά δισκέτα και πηγαίνετε σε κάποιο INTERNET CAFE.Οπως έκανε και ο συνάδελφος σε κάποιο άλλο topic,και στους Ιατρικούς Συλλόγους θέλει διαμαρτυρίες!!!Οσοι πιό πολλοί,τόσο πιό καλά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι απ΄ότι βλέπω στη ιστοσελίδα e-doatap.gr μελετούν επόμενες κινήσεις σε συνεννόηση με δικηγόρους. Δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να φανούν οι γιατροί έστω μια φορά ενωμένοι όταν θίγονται όλοι, ανεξάρτητα από το πού τελείωσαν. Άποψή μου φυσικά.

http://www.e-doatap.gr/forum/index.php/board,128.0.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι λίγη ηρεμία,γιατί δεν καταλάβατε τι διαβάσατε...

Με λίγα λόγια

Μέχρι σήμερα απαλλαγή από την υπηρεσία υπαίθρου είχαν 4 ειδικότητες.Τι σήμαινε αυτό?Ότι κάποιος που είχε τελειώσει Παθάν. δεν ήταν υποχρεωμένος να κάνει αγροτικό προκειμένου να διοριστεί στο δημόσιο.Προσοχή τώρα.Αν τελείωνε την ειδικότητα και δεν έβρισκε πουθενά αλλου δουλειά, και ήθελε να κάνει τον αγροτικό γιατρό,μπορούσε να το κάνει.Απλά όταν θα διορίζονταν δεν θα του ζητούσαν ως προαπαιτούμενο την υπηρεσία υπαίθρου.Γιατί ήταν έτσι ο νόμος για αυτόν.Και τότε βέβαια έβγαζαν τέτοιες αποφάσεις απαλλαγής,πολύ πιο σπάνια, αλλά δεν είχαν και τόσο νόημα,αφού ειδικότητα δήλωνες αφού είχες τελειώσει το αγροτικό.Μάλον αφορούσε ανθρώπους που είχαν τελειώσει στο εξωτερικό και ήθελαν να διοριστούν στο ΕΣΥ.

Τα τελευταία χρόνια,που είναι εμφανής η απόφαση να επανδρωθούν τα αγροτικά με γενικούς γιατρούς,υπαρχει πολύς κόσμος ο οποίος δεν κάνει αγροτικό.

Αυτοί για να μπορέσουν αύριο να διοριστούν στο δημόσιο,θα πρέπει η φουρνία τους να έχει απαλλαγεί από το υποχρεωτικό της υπηρεσίας.

Αυτή η διαδικασία τα τελευταία χρόνια έχει επιταχυνθεί.

Συμπεράσματα.

1.Είτε κάνεις είτε δεν κάνεις αγροτικό,δεν θα σου ζητήσει αργότερα κανείς υπηρεσία υπαίθρου για να διεδικήσεις μια θέση στο δημόσιο...

2.Μπορείς να κάνεις αίτηση για αγροτικό?ΝΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι λίγη ηρεμία,γιατί δεν καταλάβατε τι διαβάσατε...

Με λίγα λόγια

Μέχρι σήμερα απαλλαγή από την υπηρεσία υπαίθρου είχαν 4 ειδικότητες.Τι σήμαινε αυτό?Ότι κάποιος που είχε τελειώσει Παθάν. δεν ήταν υποχρεωμένος να κάνει αγροτικό προκειμένου να διοριστεί στο δημόσιο.Προσοχή τώρα.Αν τελείωνε την ειδικότητα και δεν έβρισκε πουθενά αλλου δουλειά, και ήθελε να κάνει τον αγροτικό γιατρό,μπορούσε να το κάνει.Απλά όταν θα διορίζονταν δεν θα του ζητούσαν ως προαπαιτούμενο την υπηρεσία υπαίθρου.Γιατί ήταν έτσι ο νόμος για αυτόν.Και τότε βέβαια έβγαζαν τέτοιες αποφάσεις απαλλαγής,πολύ πιο σπάνια, αλλά δεν είχαν και τόσο νόημα,αφού ειδικότητα δήλωνες αφού είχες τελειώσει το αγροτικό.Μάλον αφορούσε ανθρώπους που είχαν τελειώσει στο εξωτερικό και ήθελαν να διοριστούν στο ΕΣΥ.

Τα τελευταία χρόνια,που είναι εμφανής η απόφαση να επανδρωθούν τα αγροτικά με γενικούς γιατρούς,υπαρχει πολύς κόσμος ο οποίος δεν κάνει αγροτικό.

Αυτοί για να μπορέσουν αύριο να διοριστούν στο δημόσιο,θα πρέπει η φουρνία τους να έχει απαλλαγεί από το υποχρεωτικό της υπηρεσίας.

Αυτή η διαδικασία τα τελευταία χρόνια έχει επιταχυνθεί.

Συμπεράσματα.

1.Είτε κάνεις είτε δεν κάνεις αγροτικό,δεν θα σου ζητήσει αργότερα κανείς υπηρεσία υπαίθρου για να διεδικήσεις μια θέση στο δημόσιο...

2.Μπορείς να κάνεις αίτηση για αγροτικό?ΝΑΙ

Κάνεις λάθος....

Αντιγράφω από τη νέα προκήρυξη........

Όσοι γιατροί έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος των ιατρικών σχολών μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1994-1995 απαλλάσσονται από την υποχρέωση Υπηρεσίας υπαίθρου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2519/1997 αρθ.26 παρ.3(ΦΕΚ 165/21-8-1997τ.Α).Τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι γιατροί έχουν εγγραφεί στο Α΄ έτος των ιατρικών σχολών μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 1994-1995 απαλλάσσονται από την υποχρέωση Υπηρεσίας υπαίθρου σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.2519/1997 αρθ.26 παρ.3(ΦΕΚ 165/21-8-1997τ.Α).Τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις δεν λαμβάνονται υπόψη.

Άρα όσοι έχουν ηλικιακό πρόβλημα μπορεί να κάνουν αίτηση?

Στην τελική κάποιος που μπήκε ιατρική 13 έτη πριν.......... Γιατί θέλει να κάνει αγροτικό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.