Jump to content

Υποχρεωτική Απαλλαγή?


SPINDOCTOR

Recommended Posts

ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1994-95 ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emquestionemquestionemquestion

οταν λες απαλλαγη εννοεις οτι θα ειναι προαιρετικο το αγροτικο για οσους εχουν εγγραφει ως και το 1994-1995(πραγμα που ισχυει και τωρα) η' οτι θα απαγορευεται σε αυτους να κανουν αιτηση?

Συνάδελφοι, το θέμα είναι πολύ σοβαρό!Λέει γιά όσους γεννήθηκαν μέχρι το 76.Δηλαδή 1976 + 18χρονών που μπαίνεις στην καλύτερη περίπτωση με την πρώτη στη σχολή = 1994.Σύν 6 χρόνια πάλι στην καλύτερη να τελειώσει κάποιος=2000.Τι θέλει να πεί με αυτό το αισχρό πράγμα το υπουργείο?Οτι ξέρετε κάτι παίδες;όποιος έχει κάνει να πάρει πτυχίο 6 + 6 χρόνια άν μπήκε με την πρώτη,γιατί άν μπήκε με τη δευτερη ή τρίτη ή ακόμα και με την τέταρτη ισχύει 6+2χρόνια να πάρει πτυχίο,αγροτικό τέρμα!!!και τι πάει να πεί αυτό;ότι όλοι όσοι είναι 30-31χρονών και πάνω δεν έχουν δικαίωμα γι αγροτικό,άρα ούτε θάχουν δικαίωμα να μπούν στο ΕΣΥ αύριο ή στο ΙΚΑ ή κάνω λάθος;γιά σκεφτείτετο λίγο.Εδώ όμως υπάρχει και άλλο ένα σοβαρότατο θέμα.Όσοι έχουν πάρει πτυχίο έξω και μιλάω για τους ΔΟΤΑΠΑΔΕΣ,χωρις να έχω πρόβλημα με τα παιδια, είναι οι περισσότεροι πάνω από 30χρονών,άρα και έξω από τα αγροτικά και αυτοί;Επίσης τι ζητάει το υπουργείο;να πάς στη σχολή που φοίτησες να πάρεις βεβαίωση πότε γράφτηκες στο Α έτος.Δηλαδή όλοι αυτοι του εξωτερικού πρέπει να κάνουν ένα ταξιδάκι μέχρι τη χώρα που σπουδασαν για να πάρουν τέτοια βεβαίωση;Ακόμα,τί γίνεται με αυτούς που έχουν πάρει μεταγραφές και γράφτηκαν άς πούμε στο Β έτος το 94-95;Τελειώνοντας,υπάρχει και πάρα πολύς λαός που μπήκε στις ιατρικές με κατατακτήριες και με βάση το όριο ηλικίας του 76 + 18 στην καλύτερη +4-5χρόνια στην πρώτη σχολή πάλι δεν μπορούν να καταθέσουν γιά αγροτικό.Τί γίνεται σε αυτές όλες τις περιπτώσεις;ξέρει κανείς;Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο....Αν ισχύσει κάτι τέτοιο, οι μισοί και πάραπάνω δεν θα έχουν δικαίωμα να καταθέσουν αιτήσεις σωστά;Αμα,λέω άμα αυτοί είναι καμιά χιλιαριά υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσει κανείς απο αυτούς ΝΔ στις εκλογές που θάρθουν τον Ιουνιο με Οκτώμβριο;Ποιούς εξυπυρετεί αυτό το πράγμα τελικά;....Περιμένω τα σχολιά σας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply

Ιταλός και σπιν ντοκτορ νομίζετε ότι νοιάζεται κανείς από τους αποφοίτους τής Ελλάδος που γράφουν εδώ μέσα για τις αγωνίες σας?

όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο λένε .

όσο για το πιστοποιητικό του Α έτους (αν τελικά ντε και καλά το θέλουν) πάλι το ίδιο σκεπτικό από το υπουργείο αυτή την φόρα όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλός και σπιν ντοκτορ νομίζετε ότι νοιάζεται κανείς από τους αποφοίτους τής Ελλάδος που γράφουν εδώ μέσα για τις αγωνίες σας?

όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο λένε .

όσο για το πιστοποιητικό του Α έτους (αν τελικά ντε και καλά το θέλουν) πάλι το ίδιο σκεπτικό από το υπουργείο αυτή την φόρα όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο.

Φίλε Φώτη και εγώ απόφοιτος Ελληνικού Παν. είμαι.Αλλά δεν έχει να λέει τίποτα αυτό, όλοι μας ένα αγώνα κάναμε για να τελειώσουμε!Εγώ για να σου πώ την αμαρτία μου,έχω τελειώσει πολυτεχνείο 5χρόνια στην πατρα και μετά έδωσα κατατακτήριες για Ιατρική Αθήνας.Είμαι μεγαλύτερος απο τους 76αρηδες και όπως είπα αν υπολογίσεις είναι 1976 +6+6χρόνια άν και εφόσον μπήκε κάποιος με την πρώτη!Αισχος!!!

Ιταλός και σπιν ντοκτορ νομίζετε ότι νοιάζεται κανείς από τους αποφοίτους τής Ελλάδος που γράφουν εδώ μέσα για τις αγωνίες σας?

όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο λένε .

όσο για το πιστοποιητικό του Α έτους (αν τελικά ντε και καλά το θέλουν) πάλι το ίδιο σκεπτικό από το υπουργείο αυτή την φόρα όσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο.

Φίλε Φώτη και εγώ απόφοιτος Ελληνικού Παν. είμαι.Αλλά δεν έχει να λέει τίποτα αυτό, όλοι μας ένα αγώνα κάναμε για να τελειώσουμε!Εγώ για να σου πώ την αμαρτία μου,έχω τελειώσει πολυτεχνείο 5χρόνια στην πατρα και μετά έδωσα κατατακτήριες για Ιατρική Αθήνας.Είμαι μεγαλύτερος απο τους 76αρηδες και όπως είπα αν υπολογίσεις είναι 1976+18χρονών(υπαρχουν και κάποιοι που έχουν"χασει" χρόνο +6σπουδές+6χρόνια στο πτυχίο για διάφορους λόγους(εργασία πχ) άν και εφόσον μπήκε κάποιος με την πρώτη στις πανελλήνιες που έδωσε τότε! ΜΕΓΑΛΟ ΑΙΣΧΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι τότε καταλαβαίνω την αγωνιά σου αλλά σου ξαναλέω όλοι οι νεότεροι που δεν έχουν την σφήνα αυτήν τώρα πέραν όσων είμαστε ηλικιακά κοντά δεν πρόκειται να σου απαντήσουν σοβαρά εδώ μέσα αυτό ήθελα να σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι έχουν εισέλθει στην ιατρική σχολή προ του 1994 απαλάσσονται

από την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου

αυτό ισχύει από το φθινόπωρο του 1995

τώρα αν πλέον έχασαν το δικαίωμα διεκδίκησης αγροτικού

αυτό είναι κάτι που δε γνωρίζω

πάντως πέρσι που έκανα αγροτικό ήμουν με συνάδελφο ("αγροτικός" κι αυτός) ηλικίας περίπου 45 χρονών

αν κάτι άλλαξε πρόσφατα, ψάξτε τα αντίστοιχα ΦΕΚ

www.et.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι τότε καταλαβαίνω την αγωνιά σου αλλά σου ξαναλέω όλοι οι νεότεροι που δεν έχουν την σφήνα αυτήν τώρα πέραν όσων είμαστε ηλικιακά κοντά δεν πρόκειται να σου απαντήσουν σοβαρά εδώ μέσα αυτό ήθελα να σου πω.

Ναι ρε φώτη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό που λές,αλλά είμαι σχεδόν περισσότερο απο σίγουρος ότι η πλειοψηφία αυτών που κάνουν αιτήσεις για αγροτικά,στην προηγούμενη ήταν 1600 τόσοι,ανήκουν στην κατηγορία αυτών που θίγονται πραγματικά!τώρα θα μείνουν λίγότεροι από τους μισούς!από αυτούς ήθελα μια γνώμη, μια αποψη,μια διαμαρτηρία,ενα ξεχεστήρι βρε αδερφέ,κάτι τελος πάντων να μπορούσαμε να κάναμε...έχει υπόψη του κανείς κάτι;...κάοια ενέργεια ίσως;....κάποια έγγραφη διαμαρτηρία θα μπορούσε να γίνει;.... .αυτά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσει κανείς απο αυτούς ΝΔ στις εκλογές που θάρθουν τον Ιουνιο με Οκτώμβριο;

Γιατι στην ελλαδα εχουμε αυτη τη λογικη.(Χωρις να ειμαι εναντια σου spindoctor, και χωρις να ειμαι και με τη ΝΔ!)

Ναι ρε φώτη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό που λές,αλλά είμαι σχεδόν περισσότερο απο σίγουρος ότι η πλειοψηφία αυτών που κάνουν αιτήσεις για αγροτικά,στην προηγούμενη ήταν 1600 τόσοι,ανήκουν στην κατηγορία αυτών που θίγονται πραγματικά!τώρα θα μείνουν λίγότεροι από τους μισούς!από αυτούς ήθελα μια γνώμη, μια αποψη,μια διαμαρτηρία,ενα ξεχεστήρι βρε αδερφέ,κάτι τελος πάντων να μπορούσαμε να κάναμε...έχει υπόψη του κανείς κάτι;...κάοια ενέργεια ίσως;....κάποια έγγραφη διαμαρτηρία θα μπορούσε να γίνει;.... .αυτά!

Το μονο που ξερω ειναι πως ειχε ξαναεφαρμοστει περιπου το 2005 το γενναρη κι "αποσυρθηκε" η τελοσπαντων δεν ισχυσε μετα απο διαμαρτυρια/ ενεργειες των ενδιαφερομενων.

Ζητω οι γερουληδες γιατροι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσει κανείς απο αυτούς ΝΔ στις εκλογές που θάρθουν τον Ιουνιο με Οκτώμβριο;

Γιατι στην ελλαδα εχουμε αυτη τη λογικη.(Χωρις να ειμαι εναντια σου spindoctor, και χωρις να ειμαι και με τη ΝΔ!)

Αγαπητή μου Βίκη,υπάρχει ένα ρητό που λέει το "μή χείρον βέλτιστον"...Σου λέω κάτι πολύ απλά...όλοι τα ίδια είναι δεν υπάρχει καμιά αμφιφολία,απλά άν έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις κάποιον τότε επέλεξε αυτόν που κάνει τα λιγότερα ή χειρότερα λάθη! και εξηγούμαι...μέχρι το μάρτη του 2004 τα αγροτικά έβγαιναν κάθε βδομάδα,λίγα μέ,αλλά έβγαιναν κάθε βδομάδα!τι έκαναν λοιπόν τα γαλάζια παιδιά;σιγά-σιγά τα έκαναν κάθε δεκαπέντε,μετά κάθ μήνα,μετα κάθε διμηνο και αισίως φτάσαμε κάθε 3,5μήνες!Υπενθυμίζω ότι τα ίδια άτομα που δούλευαν το μάρτη του 2004,δουλευουν και τώρα,για να μην πώ όλες τις αλλαγές που έχουν κάνει απο αγροτικά,ειδικότητες,εφημερίες,ειδικευόμενους,νέες θέσεις ειδικοτήτων κ.α....και όλα αυτά μέσα σε 3 και κάτι χρόνια!για να μην πώ ότι προεκλογικά στα μπαλκόνια δεν έλεγαν οτι θα διώξουμε τους "αιώνιους φοιτητές",γιατί άν το έλεγαν εγώ δεν θα τους ψήφιζα κάτι που δυστυχώς το έκανα και το σκυλομετάνιωσα!!!και δεν βάζω μέσα άλλα χειρότερα του τύπου δομημένα,αδόμητα,υποκλοπές,απαλλαγές στο στρατό και...ένα καράβι ακόμα λαμογιές!!!Λύπάμαι που το λέω,αλλά αυτή είναι η επανιδρηση του κράτους που υποσχέθηκαν στον κόσμακη;ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει πιθανότητα να ψηφίσει κανείς απο αυτούς ΝΔ στις εκλογές που θάρθουν τον Ιουνιο με Οκτώμβριο;

Γιατι στην ελλαδα εχουμε αυτη τη λογικη.(Χωρις να ειμαι εναντια σου spindoctor, και χωρις να ειμαι και με τη ΝΔ!)

Αγαπητή μου Βίκη,υπάρχει ένα ρητό που λέει το "μή χείρον βέλτιστον"...Σου λέω κάτι πολύ απλά...όλοι τα ίδια είναι δεν υπάρχει καμιά αμφιφολία,απλά άν έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις κάποιον τότε επέλεξε αυτόν που κάνει τα λιγότερα ή χειρότερα λάθη! και εξηγούμαι...μέχρι το μάρτη του 2004 τα αγροτικά έβγαιναν κάθε βδομάδα,λίγα μέ,αλλά έβγαιναν κάθε βδομάδα!τι έκαναν λοιπόν τα γαλάζια παιδιά;σιγά-σιγά τα έκαναν κάθε δεκαπέντε,μετά κάθ μήνα,μετα κάθε διμηνο και αισίως φτάσαμε κάθε 3,5μήνες!Υπενθυμίζω ότι τα ίδια άτομα που δούλευαν το μάρτη του 2004,δουλευουν και τώρα,για να μην πώ όλες τις αλλαγές που έχουν κάνει απο αγροτικά,ειδικότητες,εφημερίες,ειδικευόμενους,νέες θέσεις ειδικοτήτων κ.α....και όλα αυτά μέσα σε 3 και κάτι χρόνια!για να μην πώ ότι προεκλογικά στα μπαλκόνια δεν έλεγαν οτι θα διώξουμε τους "αιώνιους φοιτητές",γιατί άν το έλεγαν εγώ δεν θα τους ψήφιζα κάτι που δυστυχώς το έκανα και το σκυλομετάνιωσα!!!και δεν βάζω μέσα άλλα χειρότερα του τύπου δομημένα,αδόμητα,υποκλοπές,απαλλαγές στο στρατό και...ένα καράβι ακόμα λαμογιές!!!Λύπάμαι που το λέω,αλλά αυτή είναι η επανιδρηση του κράτους που υποσχέθηκαν στον κόσμακη;ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ...ΝΤΡΟΠΗ!!!

Η μονη λυση δεν ειναι αλλαγη κυβερνησης μα..αλλαγη χωρας, και μαζι και δικιας μας νοοτροπιας...

γουιθ λαβ, Βικυ η γιαγιογιατρινα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AΠΟ ΤΟ 94 ΕΩΣ ΤΟ 2007 Ε ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 13 ΧΡΟΝΙΑ.... ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΤΑΛΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΚΑΤΣΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μονη λυση δεν ειναι αλλαγη κυβερνησης μα..αλλαγη χωρας, και μαζι και δικιας μας νοοτροπιας...

γουιθ λαβ, Βικυ η γιαγιογιατρινα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι ο τροπος μου να ειμαι λιγο δεικτικη μα δεν το κανω απο κακια.Σε καταλαβαινω μια που ειμαι σε αναλογη θεση.Συμβουλη μου..κανε εναρξη επαγγελματος με εδρα το σπιτι σου για ενσημα κι ασφαλιση.

Ολα καλα και ο "αραφατ" εχει δικιο για τα 13 χρονια απλα πιστευω πως θα επρεπε να υπαρχει κατι σαν ειδοποιηση γιατι υπαρχουν πολλοι που απλα δεν επαιρναν αγροτικο γιατι ηθελαν μορια και μαζευαν για αγονο οποτε απο τη μια μερα στην αλλη εκει που μπορουσαν να κανουν αιτηση τωρα να μην μπορουν...μου φαινεται πως ο "νομοθετης" καπου δεν τα σκεφτηκε καλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι ο τροπος μου να ειμαι λιγο δεικτικη μα δεν το κανω απο κακια.Σε καταλαβαινω μια που ειμαι σε αναλογη θεση.Συμβουλη μου..κανε εναρξη επαγγελματος με εδρα το σπιτι σου για ενσημα κι ασφαλιση.

Ολα καλα και ο "αραφατ" εχει δικιο για τα 13 χρονια απλα πιστευω πως θα επρεπε να υπαρχει κατι σαν ειδοποιηση γιατι υπαρχουν πολλοι που απλα δεν επαιρναν αγροτικο γιατι ηθελαν μορια και μαζευαν για αγονο οποτε απο τη μια μερα στην αλλη εκει που μπορουσαν να κανουν αιτηση τωρα να μην μπορουν...μου φαινεται πως ο "νομοθετης" καπου δεν τα σκεφτηκε καλα.

Τώρα μάλιστα είσαι σούπερ!!!Μπορώ να πω τώρα οτι δεν σε αγαπάω;Επειδή το έχω ψάξει το θέμα με την έναρξη επαγγέλματος με έδρα το σπίτι που είπες,άκου και τα νόστιμα τώρα!!!Το ΤΣΑΥ έχει δυό βαθμίδες συντάξεων τη χαμηλή και την υψηλή.Για τα 5 πρώτα έτη που είναι κάποιος ΝΕΟΣ γιατρός δίνει εισφορά γύρω στα 800 ευρώπουλα το εξάμηνο άν θέλει τη "χαμηλή" σύνταξη και γύρω στα 1200 ευρώπουλα το εξάμηνο άν θέλει κάποτε να πάρει την υψηλή σύνταξη.Αυτό συμαίνει ότι πρέπει να δούσουμε μινιμουμ 1600 ευρώ ετησίως άν θέλουμε κάποτε να πάρουμε τη χαμηλή σύνταξη και μάξιμουμ 2400 ετησίως άν θέλουμε να πάρουμε την ψηλή σύνταξη!Εμένα πάντως μου φαίνονται πάρα πολλά!Αυτά επαναλαμβάνω είναι για τα 5 πρώτα έτη,γιατί μετά έρχονται τα πιό χαριτωμένα....μετά τα 5 πρώτα έτη,η εισφορά για τη χαμηλή σύνταξη ανέρχεται γύρω στα 1200 ευρώ το εξάμηνο,δηλ.2400 ετησίως και η εισφορά για την υψηλή σύνταξη είναι γύρω στα 1600 το εξάμηνο που θα πεί 3200 ευρώ ετησίως!πώς σου φαίνονται όλα αυτά;Μιά χαρά έτσι;Τωρα πέρα από την πλάκα,πιστεύω ότι με αυτά τα όρια που βάλανε,θίγεται αρκετός κόσμος,είτε είναι απο εξωτερικό,είτε απο μεταγγραφές είτε από κατατακτήριες,είτε όπως πολύ σωστά είπες κάποιοι περίμεναν εσκεμένα κάμποσο χρόνο να μαζέψουν τα μοριάκια τους για το πολυπόθητο αγονούλι....και είτε το θέλουμε είτε δεν το θέλουμε δυσαρεστούνται πάρα πολλοί,με ότι αντίκτυπο συνεπάγεται αυτό...γιαυτό είπα οτι προεκλογικά τέτοια πατάτα δεν έπρεπε να την κάνουν...γιατι άλλο είναι νάχεις 4χρόνια μπροστά σου και να κάνεις ότι χοντράδα θέλεις και άλλο είναι ναχεις κάποιους μήνες πριν τις εκλογές,για να μην πώ και το άλλο που λέει συνέχεια ο σύζυγος της συναδέλφου Νατάσας για σεμνά και ταπεινά και η υπουγός της παιδείας απάντούσε ΔΕΝ ΜΑΣΑΩ!!!προσωπική εκτίμηση εκφράζω και λέω οτι όλα αυτά δείχνουν έναν ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΣΜΟ ο οποίος πρέπει να έχει και το κόστος του!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα αυτο για τα προεκλογικα το ειπα κι εγω χθες σε συναδελφο-συμφωνω!!- απλα σιχαινομαι αυτη τη νοοτροπια την ελληνικη.Επισης σιχαινομαι το γεγονος οτι για να επιβιωσω πρεπει να εχω "ελληνικο" μυαλο.Δεν ξερω ισως γινω η χειροτερη στο τελος ..

Σε ο,τι αφορα στο ΤΣΑΥ τα ξερω γιατι τα πληρωνω, ξερω επισης και συναδελφους που εξυπνοτατα οι πατεραδες τους τους κολλουσαν ενσημα απο τα 20 τους..

Μπορώ να πω τώρα οτι δεν σε αγαπάω;

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω απ'οτι εχω πληροφορηθει παιδια,οσοι εχουν απαλλαγει απο υποχρεοι θητειας δεν χανουν το δικαιωμα απασχολησης τους στο ΕΣΥ στο μελλον,αθτο ισχθει για τους υποχρεους που δεν εχουν παρει αγροτικο.Αν το θεμα ειναι οικονομικο για την παρουσα φαση,μπορεις να διεκδικισεις καποιο αγροτικο με θητεια.Περιμενω επιβεβαιωση απ'το υπουργειο,αν και η σημερινη μερα ειναι λιγο δυσκολη σε εξυπηρετηση λογω απεργιας...και μενα με αφορα(και εχω τελειωσει Αθηνα,αλλα η ζωη δεν τα φερνει σε ολους οπως θα θελαμε...).Αν μαθω κατι πιο σιγουρο θα ενημερωσω,περιμενω και απο αλλους βεβαια αν γνωριζουν κατι...Κουραγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω απ'οτι εχω πληροφορηθει παιδια,οσοι εχουν απαλλαγει απο υποχρεοι θητειας δεν χανουν το δικαιωμα απασχολησης τους στο ΕΣΥ στο μελλον,αθτο ισχθει για τους υποχρεους που δεν εχουν παρει αγροτικο.Αν το θεμα ειναι οικονομικο για την παρουσα φαση,μπορεις να διεκδικισεις καποιο αγροτικο με θητεια.Περιμενω επιβεβαιωση απ'το υπουργειο,αν και η σημερινη μερα ειναι λιγο δυσκολη σε εξυπηρετηση λογω απεργιας...και μενα με αφορα(και εχω τελειωσει Αθηνα,αλλα η ζωη δεν τα φερνει σε ολους οπως θα θελαμε...).Αν μαθω κατι πιο σιγουρο θα ενημερωσω,περιμενω και απο αλλους βεβαια αν γνωριζουν κατι...Κουραγιο!

Ετσι ακριβως ειναι οπως τα λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο με τα πιο πάνω αλλά έχω μια απορία και παράλληλα να κάνω μια παρατήρηση! Τώρα με τις "πολλαπλές απαλλαγές και ελαφρύνσεις" σε ότι αφορά την υπηρεσία υπαίθρου τα τελευταία χρόνια ο μόνος λόγος κατά την άποψη μου για να κάνει κάποιος αγροτικό είναι τα προνόμια που δίνει το άγονο αγροτικό και εξηγούμαι.

Αν κάποιος δεν πάρει άγονο δεν μπορώ να δω και πολλά καλά σε αυτή την ιστορία.

Οι περισσότεροι όμως χρησιμοποιούν επιχειρήματα όπως:

1)" το κάνω για την εμπειρία που πρόκειται να αποκτήσω". Δε λέω μέχρι ένα σημείο είναι σωστό

αλλά λίγο "υπερτιμημένο". Οι πρακτικές γνώσεις που αποκτάει κάποιος περιορίζονται στο πρώτο 3μηνο. Τώρα τι μαθαίνει σε αυτό είναι μια άλλη υπόθεση αφού συνήθως αντιμετωπίζεται σαν το παιδί για όλες τις δουλειές και όχι σαν εκπαιδευόμενος.

2) "για τις οικονομικές απολαβές". Αυτό είναι σωστό υπό μια πολύ συγκεκριμένη προϋπόθεση, ότι θα κάνεις αγροτικό κοντά στο σπίτι σου άρα δεν θα έχεις πολλά έξοδα. Φίλοι οι οποίοι έκαναν αγροτικό σε νησιά και γενικά μακριά από τον τόπο της κύριας κατοικίας τους μάλλον χρεωμένοι έφυγαν από το αγροτικό παρά με ρευστό στην τσέπη.

3)"να αισθανθώ ιατρός" . Εγώ δεν μπορώ να πω ότι αισθάνθηκα κάτι τέτοιο όταν έκανα την θητεία μου. Οι περισσότεροι ντόπιοι ασθενείς και μη δεν σε αντιμετωπίζουν σαν κάποιο που θα τους λύσει το όποιο πρόβλημα υγείας

αλλά σαν έναν διεκπεραιωτή δημόσιο υπάλληλο για συνταγογράφηση και ρυθμιστή της κυκλοφορίας των περιστατικών(καταλαβαίνεται τι εννοώ)

4) "να απαλλάξω την οικογένεια μου από την οικονομική μου επιβάρυνση". Αυτό είναι σωστό. Σίγουρα όμως κάποιος θα μπορούσε να βρει κάποια άλλη δουλειά ώστε να μην γίνεται βάρος άσχετα με το αν αυτή του αρέσει η όχι.

5) σε όλα αυτά θα πρέπει να συνυπολογίζεται και οι διάφοροι κίνδυνοι για ατυχήματα, κυρίως τροχαία αλλά και

επαγγελματικού τύπου.

6) διάφορα άλλα επιχειρήματα που ισχύουν για τον κάθε ένα ατομικά (σκοπός μου ήταν να προβληματίσω αυτούς που τα χρησιμοποιούν για την ορθότητα τους και όχι να τα παραθέσω εδώ όλα)

Αν τα βάλεις όλα κάτω μάλλον δε θα μπορούσε να δικαιολογηθεί αυτή η τρέλα με τα μη άγονα αγροτικά.

emarup emarup emarup:splats: :splats: :splats:emarright

Λαμογιο μετεορ και όσοι απόφοιτοι της ημεδαπής στηρίζουν τις απόψεις σου να μην σώσετε να πάτε να κάνετε αιτήσεις για τα «μυθοποιημένα» αγροτικά που γραφεί το άλλο το λαμογιο ο ελεεινός που μόνο τα μουστάκια σας δεν γελούν με την εξέλιξη αυτή , που θα μας κάνετε και μαθήματα τι σημαίνει αγροτικό βρε ουστ λαμογια.

Επίσης προς τους μοντερειτορς :

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΦΕΚ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ 30-32 ΧΡΟΝΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ?

ΚΑΤΑΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΚΑΙ ΤΟΥ Υ.Υ.Κ.Α

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι καινούργιο χαΐρι ήταν αυτό; Αδικαιολόγητη ρύθμιση. Κομμένο και ραμμένο στα μέτρα συγκεκριμένων ανθρώπων.

Θα ήταν πιο συνετό και δίκαιο (για τους ωφελημένους καταρχήν) να πούνε......κύριοι, θέτουμε νέα κριτήρια επιλογής που αυξάνουν τις πιθανότητες να πάρουν αγροτικό όσοι δεν θίγονται.

Εκτός από την όποια οικονομική βοήθεια, εμπειρία, κτλ κτλ το αγροτικό αποτελεί και αδιαμφισβήτητο εφόδιο στην προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Ηλικιακά κριτήρια και απαλλαγή με το έτσι θέλω. Αυτό δεν λέγεται απαλλαγή αλλά εξαναγκασμός.

Συγχαρητήρια…….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!!!!!!!!!!!!Παιδια,χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.Ξερει κανεις,εγκυρα,αν επηρεαζεται ο διορισμος στο δημοσιο εφοσον καποιος δεν εχει κανει αγροτικο?ΕΥχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η απαλλαγή είναι ισότιμη με το να έχεις κάνει

οπότε όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και επαυξάνω φίλοι για τα αγροτικά,είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων,τι πάει να πει,όποιος ειναι μεγαλύτερος κουράστηκε λιγότερο να πάρει πτυχίο ή είναι"λιγότερο" αξιόλογος και "λιγότερο" γιατρός?Να χαρώ κριτήρια και αξιοκρατεία πανάθεμα τους...Αλλά μόνο σ'αυτό το θέμα συμβαίνουν τέτοια όργια μήπως?Το αγροτικό μπορεί να μη μ'αφορά,αφορά όμως το χώρο και τους φίλους μου!Αφήστε που,δεν ξέρω αν κάποιος από σας γνωρίζει κάτι άλλο,αλλά στον φίλο μου είπαν σήμερα απ'το υπουργείο πως το θέμα των ΦΕΚ για την ταυτόχρονη δήλωση γενικού και ειδικού μέρους ειδοκότητας είναι ακόμα σε "φιλοσοφικό" στάδιο και δεν γνωρίζουν αν και πότε θα γίνει...Σ'αυτήν την περίπτωση το θέμα των αγροτικών είναι σίγουρα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!Γιατί αυτά τα παιδιά που δεν δικαιούνται πλεον αγροτικό,είναι καιρό στο κηνύγι άγονου και ξαφνικά μένουν χρόνια πίσω στο ειδικό μέρος απ'όσους θα πάρουν τώρα άγονο (και με λγότερα ίσως μόρια απ'αυτά που έχουν συγκεντρώσει αυτοί...) μέχρι και αν έρθει το ανάλογο ΦΕΚ εικοτήτων...Αν αυτά τα δυο συνδυάζονταν έστω χρονικά,θα έβγαζε κάποιο νόημα (αν είχες πααααααααααααααρα πολύ καλή διάθεση...) Αυτό μάλιστα...τώρα μπήκε τάξη στο σύμπαν,ΕΥΓΕ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι καινούργιο χαΐρι ήταν αυτό; Αδικαιολόγητη ρύθμιση. Κομμένο και ραμμένο στα μέτρα συγκεκριμένων ανθρώπων.

Θα ήταν πιο συνετό και δίκαιο (για τους ωφελημένους καταρχήν) να πούνε......κύριοι, θέτουμε νέα κριτήρια επιλογής που αυξάνουν τις πιθανότητες να πάρουν αγροτικό όσοι δεν θίγονται.

Εκτός από την όποια οικονομική βοήθεια, εμπειρία, κτλ κτλ το αγροτικό αποτελεί και αδιαμφισβήτητο εφόδιο στην προσπάθεια ανεύρεσης εργασίας σε Ελλάδα και εξωτερικό.

Ηλικιακά κριτήρια και απαλλαγή με το έτσι θέλω. Αυτό δεν λέγεται απαλλαγή αλλά εξαναγκασμός.

Συγχαρητήρια…….

Να αγιάσει το στόμα σου!!!....Μεγάλο αίσχος και Ντροπή τους!!Με τέτοια κόλπα προσπαθούν να κατεβάσουν τα επίπεδα της ανεργίας των Ιατρών στην Ελλάδα; Το αγροτικό δεν είναι ελεημοσύνη!Το αγροτικό θεωρείται μέρος/τμήμα/πρακτική εξάσκηση, της βασικής εκπαίδευσης όλων όσων έχουν τελειώσει Ιατρική Σχολή!

ΠΡΟΤΑΣΗ : Να τρέξουν όλοι όσοι θίγονται, στους Βουλευτές των περιφερειών τους και να τους κάνουν παράπονα!!!(Με ωραίο τρόπο να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι με τις μ@λ@κίες που κάνουν θα πέσει πολύ ΜΑΥΡΟ στις εκλογές που θα έρθουν,εγώ πάντως σκοπεύω να το κάνω!!!).Μιά άλλη πρόταση είναι να μπορέσει να φανεί ότι είναι παράνομο αυτό που κάνουν!Όσοι έχουν αδέρφια,πατεράδες ή συγγενείς δικηγόρους ας το ψάξουν λίγο παραπάνω το θέμα βρε παιδιά.Δε μπορεί,όλο και κάποια ασάφεια ή κάποιο παραθύρι θα υπάρχει ή κάποιος άλλος νόμος που θα "αναιρεί" τούτο το αίσχος, συνήθως κάπως έτσι γίνονται όλα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και όχι μόνο σε βουλευετες αλλά και τηλεφωνά σε κανάλια να βγει το θέμα εκεί .

όσοι είναι από αθηνα ας μπουν μπροστάρηδες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.