Jump to content

Τι μπορεί να δώσει ευλυγισία στα δάχτυλα, μεγαλύτερη δεξιοτεχνία;


Recommended Posts

:rolleyes::P

δεν έχω πάρει πτυχίο...-κλασσικά πράματα ..3η μέση:) -

αλλά σίγουρα με το πιάνο μπορείς να γυμνάσεις τους μυς των χεριών...

αν αυτό είναι το ζητούμενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι βοηθάει.αλλά νομίζω ότι για να γίνεις χειρουργός καλός πρέπει να έχεις περισσότερο άλλα προσόντα κι όχι γυμνασμένα δάκτυλα,πχ στερεοσκοπική όραση,μυικό συντονισμό κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε όχι δα.εδώ στη σχολή καλών τεχνών και διδάσκουν ότι μόνο ένα μικρό ποσοστό στη ζωγραφική είναι ταλέντο!το 90% είναι δουλειά κι εξάσκηση.

Άλλο σχολή καλών τεχνών και πινέλο και άλλο χειρουργική και νυστέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαθε ηλεκτρικη κιθαρα και πως να κανεις tapping με 8 δαχτυλα. Δε νομιζω να χρειαζονται ιδιαιτερες ικανοτητες, με την εξασκηση γινεσαι καλυτερος. Δε λεμε βεβαια να εχεις και parkinson...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωχ, Νίκη, μη μου λες τέτοια. Δηλαδή εγώ που έχω βγάλει μόνο τη ''ροζ μέθοδο'' στο πιάνο, ούτε να το σκέφτομαι το χειρουργείο!

Και για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί, η ''ροζ μέθοδος'' ήταν ένα βιβλίο για πιάνο με ροζ εξώφυλλο, δημοφιλές στη διδασκαλία του πιάνου κάπου στα '80s. Νομίζω πως έχει αποσυρθεί.

Αχ, συγκινήθηκα. Κι εγώ 2 χρόνια στο Δημοτικό αυτό πάλευα, είχα μάθει μόνο το Carnaval de Venice μέχρι να πειστούν επιτέλους οι γονείς μου ότι δεν έχω καμία κλίση για πιάνο και να με αφήσουν ήσυχη. Μετά βέβαια πήγα Γυμνάσιο και αντί για πιάνο μου τα έπρηζαν με την Ιατρική...ή μήπως μου τα έπρηζαν κι από πριν; Θα σας γελάσω...(ιδού πως η Invitro απέκτησε τα πρώτα κόμπλεξ σε τρυφερή ηλικία και ξεσπάει στο gm 20 χρόνια μετά).

:P

ΥΓ: Μόνο που εγώ το εξώφυλλο το θυμάμαι κόκκινο, κι ας λεγόταν το βιβλίο Methode Rose.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ, συγκινήθηκα. Κι εγώ 2 χρόνια στο Δημοτικό αυτό πάλευα, είχα μάθει μόνο το Carnaval de Venice μέχρι να πειστούν επιτέλους οι γονείς μου ότι δεν έχω καμία κλίση για πιάνο και να με αφήσουν ήσυχη. Μετά βέβαια πήγα Γυμνάσιο και αντί για πιάνο μου τα έπρηζαν με την Ιατρική...ή μήπως μου τα έπρηζαν κι από πριν; Θα σας γελάσω...(ιδού πως η Invitro απέκτησε τα πρώτα κόμπλεξ σε τρυφερή ηλικία και ξεσπάει στο gm 20 χρόνια μετά).

:P

ΥΓ: Μόνο που εγώ το εξώφυλλο το θυμάμαι κόκκινο, κι ας λεγόταν το βιβλίο Methode Rose.

Μα εσύ θυμάσαι και κομμάτια! ! !

Εγώ πάλι το μόνο που θυμάμαι είναι ότι βαριόμουν και ότι η δασκάλα μου ήταν φίλη της μαμάς και γειτόνισσα. Έμενε από κάτω στην πολυκατοικία! Δράμα! ! ! Και όταν πήγαινα για μάθημα, με τάιζε και αυγό μαζί με τα παιδιά της και απεχθανόμουν το αυγό! Τώρα ποιο απ' τα δύο φταίει, το πιάνο ή το αυγό, για τα πρώτα μου κόμπλεξ, θα σε γελάσω invitro! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.