Jump to content

Είναι δυνατή η ανάγνωση ΠΜ και η υποκλοπή pass?


lilpapaki

Recommended Posts

Δε θα μπορούσε,να είχε αποκτήσει πρόσβαση στο e-mail account σου,κι από'κει να σου άλλαξε κωδικό-υποχρεωτικά-για να μπορέσει να μπει στον εδώ λογαριασμό σου??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Last Reply

Κατά καιρούς έχουμε ζήσει.. άγριες καταστάσες στο φόρουμ, με κόντρες, προσβολές, βρισιές, ένα γενικό χαμό..

Καθ'όλα φυσιολογικό ως ένα βαθμό..

Άλλωστε μετά πάντα ερχόταν ηρεμία, οπότε δεν τρέχει τίποτα..

Καλώς ή κακώς υπήρχε όμως η αίσθηση ή η ψευδαίσθηση της ασφάλειας..

Το ποστ της Λιλ ταράζει απίστευτα τα νερά..

Εγώ έτσι κι αλλιώς για σημαντικά και ιδιαιτέρως προσωπικά θέματα δε χρησιμοποιώ τα πμ.

Γιατί δεν ξέχναγα ότι πρόκειται για μια βάση δεδομένων που δυνητικά μπορεί να πέσει σε λάθος χέρια.

Για το φόβο των Ιουδαίων το απέφευγα όσο μπορούσα.

Κάποια παιδιά όμως δεν είχαν σκεφτεί αυτό το ενδεχόμενο και έχουν φάει φρίκη σήμερα...

Είναι απίστευτα αισχρό και τρομακτικό να συνειδητοποιούμε ότι τα πμ δεν ήταν και τόσο π τελικά..

Και είναι μεγάλο πλήγμα για το φόρουμ..

Δε θα μπορούσε,να είχε αποκτήσει πρόσβαση στο e-mail account σου,κι από'κει να σου άλλαξε κωδικό-υποχρεωτικά-για να μπορέσει να μπει στον εδώ λογαριασμό σου??

Αυτό είναι μια πολύ καλή ιδέα..

Και πολύ λογική..

Κάποιος με πρόσβαση στο μέιλ σου θα μπορούσε πολύ χαλαράουα να το κάνει αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι απλο ρε παιδια ....οταν πατε να κανετε log in ζηταει user name και password ....ε, οταν τα εγραφα παρα τις 15 προσπαθειες που εκανα , δεν με αναγνωριζε ...προφανως ειχε αλλαξει το password ....η αληθεια ειναι οτι ειχα ευκολο user name και απλο password .Αν καποιος ηθελε να καψει πολλες ωρες για να το βρει , στο τελος θα το πετυχαινε .Δε ξερω καν ποσο καιρο προσπαθει .....

υγ : παιδια , το συγκεκριμενο μειλ , δεν το ξερει κανενας .....μονο αυτος που μπηκε τελικα στο λογαριασμο μου , το ειδε πια ....ειναι το μειλ που χρησιμοποιω για τα επαγγελματικα μου και αλλαξα φυσικα και σε αυτο κωδικο τωρα......

Αν κατέθετες στην αστυνομία, η επόμενη ερώτηση του αξιωματικού υπηρεσίας θα ήταν "και γιατί να θέλει να διαβάσει κάποιος τα μηνύματά σας, κυρία Λιλπαπάκη;"

Γιατι ισως να εχουν μεγαλο ενδιαφερον αγαπητε μου..... ;) ...αλλα ειπαμε , οσο το χαρηκε , το χαρηκε ....τωρα , ο, τι ερχεται θα σβηνεται αμεσως μολις το διαβασω...

Επιμένω, από δικό σου άτομο φαίνεται να έγινε. Κάποιος που με βάση τα όσα ξέρει για σένα "μάντεψε" το password. Οπότε σκέψου ποιος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο

κοιτα, δικο μου ατομο σιγουρα δεν ειναι ...αλλα μια εμμονη με μενα μαλλον την εχει ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα μπορούσε,να είχε αποκτήσει πρόσβαση στο e-mail account σου,κι από'κει να σου άλλαξε κωδικό-υποχρεωτικά-για να μπορέσει να μπει στον εδώ λογαριασμό σου??

Αυτό είναι μια πολύ καλή ιδέα..

Και πολύ λογική..

Κάποιος με πρόσβαση στο μέιλ σου θα μπορούσε πολύ χαλαράουα να το κάνει αυτό...

Εσύ δεν ήσουν που μου έκλεψες τα 7 πμ??Άλλο που δεν το έκανα και τόσο θέμα.....Άρα,είσαι ΎΠΟΠΤΟΣ!!

Γενικά.......και να τα σβήνεις,άμα θέλει δεν μπορεί να τα δει με κάποιον άλλο τρόπο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 η επόμενη ερώτηση του αξιωματικού υπηρεσίας θα ήταν "και γιατί να θέλει να διαβάσει κάποιος τα μηνύματά σας, κυρία Λιλπαπάκη;"

o αξιωματικός θα ρωτούσε ή η...Τατιάνα;;...χιχι...

Δεν βλέπεις πολλές ταινίες με τον Πουαρώ φαίνεται!

(αν και οι έλληνες αστυνομικοί έχουν τόση σχέση με τον Πουαρώ, όση ο Γεωργάτος με τον Γκάντι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν..... σας έχω πει στο παρελθόν ότι έχει δημιουργηθεί μία ατμόσφαιρα που δεν μου αρέσει καθόλου;

Το ξαναλέω λοιπόν...

Άσχετο με το ποιος μπήκε, αν μπήκε τί έκανε και το ο,τιδήποτε η ίδια αυτή συνέχιση της δημόσιας κουβέντας με υποθέσεις, καταγγελίες, ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί και δεν ξέρω εγώ τί άλλο είναι απόλυτα frustrating και απόλυτα απαράδεκτη από άτομα που θέλουν να ανήκουν σε moderating team οποιουδήποτε forum.

Μπηχτές, υπονοούμενα και λαικά δικαστήρια δεν ανέχομαι καθόλου.

Να ξαναπώ λοιπόν μερικά πράγματα για όποιον δεν τα ξέρει ή θέλει να τα ακουει πολλές φορές. Ότι γράφεις σε χαρτί στο συρτάρι σου μπορείς να το διαβάσεις μόνο εσύ ή κάποιος που θα μπει σπίτι σου και θα το ανοίξει και θα το πάρει στο χέρι του.

Ότι γράφεις στο internet και το αποθηκεύεις σε κάποιον server κάπου, μπορούν να το διαβάσουν χιλιάδες άλλοι άνθρωποι.

Ένα forum που είναι μια αρκετά απλή κατάσταση στηρίζεται σε κάποιας μορφή βάση δεδομένων. Αυτή η βάση βρίσκεται "φυσικά" σε κάποιον server σε κάποιο μηχάνημα κάπου στον κόσμο και αντίγραφά της πιθανώς στα χέρια των ιδιοκτητών και admin του forum για λόγους ασφαλείας (backup - testing). Όλοι οι εργαζόμενοι στον χώρο του server έχουν πλήρη πρόσβαση στα στοιχεία αυτής της βάσης δεδομένων. Όλοι όσοι έχουν "φυσική" πρόσβαση σε αυτό το αρχείο έχουν πλήρη πρόσβαση στα δεδομένα του. Όλοι όσοι βρουν τρόπο να έχουν έχουν φυσική πρόσβαση στο αρχείο έχουν πλήρη πρόσβαση σε όσα είναι γραμμένα εκεί μέσα.

Όταν λοιπόν ακούω ή διαβάζω ότι τα ΠΜ είναι ασφαλισμένα σαν τις μήτρες εκτύπωσης του Εθνικού Νομισματοσκοπείου (που και ακόμη και σε αυτές έχουν πρόσβαση κάποιες δεκάδες άτομα) παθαίνω λίγο πανικό.

Φυσικά και μπορώ αν θέλω να διαβάσω τα ΠΜ οποιουδήποτε, είναι πέρα από αυτονόητο. Μάλιστα με μερικά κλικ μπορώ να δω μια λίστα με όλα τα ΠΜ που είναι αποθηκευμένα στην σειρά στην βάση δεδομένων, τα οποία περιλαμβάνουν και κάποιους αριθμητικούς κωδικούς που αντιστοιχούν στα μέλη που τα έχουν αποθηκευμένα. Η ιστορία δυσκολεύει αν θέλω να δω ολόκληρο το ΠΜ το όνομα του αποστολέα, το όνομα του παραλήπτη και γενικά γίνεται όλο και πιο κουραστική και βαρετή όσα περισσότερα στοιχεία θέλω να δω, αλλά ναι έχω όπως κάθε admin forum σε όλον τον κόσμο πλήρη πρόσβαση στα δεδομένα της βάσης δεδομένων.

Δεν έχω πιθανώς (γιατί δεν έχω βρει ποτέ κάτι τέτοιο και ίσως είναι το μοναδικό πράγμα που κωδικοποιούν τα fora, αν και κρατάω πισινή) πρόσβαση στους κωδικούς, αλλά με δύο κλικ μπορεί ένας admin να τους αλλάξει σε νέους χωρίς να γνωρίζει τους παλιούς.

Και ναι αυτά ισχύουν σε όλα τα forum, blogs και δεν ξέρω εγώ τί άλλο ανά όλο μα όλο το internet. Όπως και ένας admin ενός δικτύου μπορεί να κάνει και να δει τα πάντα.

Όπως και το αφεντικό της google παρά τις κλείδες ασφαλείας που πιθανώς για νομικούς λόγους έχουν μπορεί να δει τα email του οποιουδήποτε με μικρό κίνδυνο να τον πιάσουν. Σε κάθε forum που έχω μπει σοβαρό στο εξωτερικό όλα μα όλα τα μέλη το αντιλαμβάνονται αυτό και το θεωρούν αυτονόητο. Συγγνώμη αλλά το Internet δεν φτιάχτηκε εχτές.

Για το συγκεκριμένο γεγονός τώρα...... με μια γρήγορη ματιά η μόνη απόδειξη που έχουμε ότι κάποιος μπήκε στον λογαριασμό σου και κοίταξε τα ΠΜ και άλλαξε το pass είναι επειδή κάποιοι είδαν την λιλ μέσα και μετά δεν μπορούσε να μπει με το δικό της pass . οκ.

Δεν θα αρχίσω να αμφισβητώ, αλλά είδα ότι εχτές το βράδυ γράφτηκε μέλος με username lilpapakii στο φορουμ και είναι ακόμη validating βέβαια. Ελπίζω να μην έχει γίνει κανένα λάθος από αυτούς που "είδαν" και μετά απλά έβαζες λιλ λάθος pass .....

Επίσης σε αυτούς που μπορεί να σκεφτούν admin team από πίσω γιατί "καλοθελητές" υπάρχουν πολλοί, σας πληροφορώ ότι και οι τρεις είμαστε αρκετά έξυπνοι ώστε στην περίπτωση που πέφταμε σε ψυχωσικό παραλήρημα και θέλαμε να διαβάσουμε τα XFILES κάποιου στα ΠΜ του για να μάθουμε ποιος σκότωσε τον Κένεντυ και αν πήγαν οι Αμερικάνοι στο φεγγάρι δεν θα χρειαζόταν να αλλάξουμε το Pass κανενός και ούτε θα μας έβλεπε κανείς Online. Έλεος. Επίσης επειδή έχουμε logs για όλα τα admin αctions η τελευταία ενέργεια ήταν στις 7 Μαΐου από εμένα.

Οπότε, αν δεν πρόκειται για παρεξήγηση και πραγματικά κάποιος Lil μπήκε στον λογαριασμό σου, τότε θα πρέπει να ψάξεις αρκετά καλά ποιοι σε ξέρουν και τί ξέρουν για σένα και έχουν φυσική ή άλλη πρόσβαση στον υπολογιστή σου. Να θυμίσω απλά ότι με ένα email και έναν σχετικά απροστάτευτο υπολογιστή μπορώ να βλέπω ότι ΜΑ Ο,ΤΙ πληκτρολογείς απευθείας στον υπολογιστή μου και πολλά πολλά άλλα.

Ακόμη πιο εύκολο αν κάποια στιγμή έχω φυσική πρόσβαση στον υπολογιστή σου οπότε και προστατευμένος να είναι άστα να πάνε.

Δυστυχώς (και μάλλον καλώς από άποψη όγκου δεδομένων) δεν υπάρχουν στοιχεία στην βάση δεδομένων για το κάθε πότε και πόση ώρα έχει μπει κάποιος μέσα, ούτε βρήκα log για αλλαγές password. Άρα ηλεκτρονικές αποδείξεις ότι έγινε ότι έγινε και από ποιον έγινε αφού λέτε ότι έγινε δεν υπάρχουν.

Μία μόνο λύση υπάρχει σε αυτές τις καταστάσεις :

Δεν κρατάμε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα σε ξένες βάσεις δεδομένων, παρά μόνο σε αντίγραφα στο συρτάρι μας ή σε κωδικοποιημένα αρχεία στον υπολογιστή μας. Θυμόμαστε ότι το internet είναι τόσο λιγότερο ασφαλές όσο με λιγότερη ασφάλεια κυκλοφορούμε. Κανείς κλείνοντας θα ήθελα να πω δεν εγγυάται την ασφάλεια των δεδομένων σε ένα forum. Είναι πράγματα αυτονόητα. Κανείς τέλος admin δεν πρόκειται ποτέ σε ένα μεγάλο forum που για αυτόν αντιπροσωπεύει πολύ προσωπικό χρόνο και κόπο να χαλάσει την αξιοπρέπειά του και την διαδυκτιακή (και ΟΧΙ ΜΟΝΟ) εικόνα του για να διαβάσει τα ΠΜ κάποιου μέλους.

ΥΓ. αν φαίνομαι λίγο τσαντισμένος είναι διότι με ενόχλησε η κουβέντα και το στυλ "Μυστήρια στο Πεκίνο 2: Βρείτε ποιος διάβασε τα ΠΜ στο greekmeds"

Απορίες από κάτω ελεύθερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο τελευταία πράγματα.

1. Αν έγινε ότι έγινε η πιο λογική εξήγηση είναι ότι κάποιος είχε πρόσβαση τον λογαριασμό email της lil, μπήκε στο φόρουμ, έκανε Pass recovery για να μπορέσει να μπει μέσα, ήταν ηλίθιος και δεν έκανε κλικ στο αόρατος και ακολούθως έσβησε τα mail από τον λογαριασμό. Αυτή είναι η πλέον πιθανή εξήγηση.

2. Είναι εντελώς ελεεινά απίστευτα απαράδεκτο να ξεκινάνε τέτοια θέματα από άτομα που θέλουν να είναι mod και να συντηρούνται κιόλας για ώρα. Αν κάποιος ΕΙΔΙΚA mod έχει την υποψία ότι έπεσε θύμα υποκλοπής pass προσπαθεί να απευθυνθεί στους admin προσωπικά για να δει τί μπορεί να γίνει. Συγγνώμη, αλλά δε το βλέπω απλά έτσι, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Ξέρετε κάτι; Προτιμώ το φορουμ με 2 mods ή με κανένα, παρά με 80 που δεν σέβονται τον χώρο και δεν έχουν ως πρώτο σκοπό εδώ μέσα να τον φροντίζουν. Και ας σβήσει. Ας πάει στην ευχή της παναγίας.

Αλλά αυτές οι συμπεριφορές θα σταματήσουν. ΤΩΡΑ. Και εγώ υπήρξα και 18 και 19 και 25 κάποτε. Αλλά τουλάχιστον αναλάμβανα ευθύνες με αυτογνωσία ότι μπορούσα να τις εκτελέσω. Ότι δεν ήθελα ή δεν μπορούσα δεν το έκανα.

Ασχολούμουν λιγότερο με το φορουμ όταν είχε 10 mod παρά τώρα που έχει 60 και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Πραγματικά. Κάποιοι δεν τα βρίσκουν με τους άλλους, κάποιοι άλλοι δεν τα βρίσκουν με τους εαυτούς τους και είναι αδύνατο να υπάρξει συνεννόηση για ακατανόητους λόγους.

Επιτέλους λίγη - ΛΙΓΗ - σοβαρότητα και σεβασμό σε αυτόν τον χώρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και μπορώ αν θέλω να διαβάσω τα ΠΜ οποιουδήποτε, είναι πέρα από αυτονόητο. Μάλιστα με μερικά κλικ μπορώ να δω μια λίστα με όλα τα ΠΜ που είναι αποθηκευμένα στην σειρά στην βάση δεδομένων, τα οποία περιλαμβάνουν και κάποιους αριθμητικούς κωδικούς που αντιστοιχούν στα μέλη που τα έχουν αποθηκευμένα.

Σε ευχαριστώ που απάντησες την ερώτηση μου (επαναλαμβάνω ότι ήταν απλώς μια ερώτηση).

Κάπου κάπως κάποτε είχα πάρει διαφορετική απάντηση.

Επίσης σε αυτούς που μπορεί να σκεφτούν admin team από πίσω γιατί "καλοθελητές" υπάρχουν πολλοί, σας πληροφορώ ότι και οι τρεις είμαστε αρκετά έξυπνοι ώστε στην περίπτωση που πέφταμε σε ψυχωσικό παραλήρημα και θέλαμε να διαβάσουμε τα XFILES κάποιου στα ΠΜ του για να μάθουμε ποιος σκότωσε τον Κένεντυ και αν πήγαν οι Αμερικάνοι στο φεγγάρι δεν θα χρειαζόταν να αλλάξουμε το Pass κανενός και ούτε θα μας έβλεπε κανείς Online. Έλεος. Επίσης επειδή έχουμε logs για όλα τα admin αctions η τελευταία ενέργεια ήταν στις 7 Μαΐου από εμένα.

Δε νομίζω να κατηγόρησε κανείς το admin team για κάτι τέτοιο.

Αλλά ΑΝ θελω να αντικρούσω αυτό που λες μπορώ εύκολα να σου αντιτείνω ότι αν ενας αντμιν οποιουδήποτε fora επέλεγε να κάνει κάτι τέτοιο, αυτόν ακριβώς τον τρόπο θα χρησιμοποιούσε. Η διαφαινόμενη ασχετοσύνη του χρήστη δε θα άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης και υποψίας του υψηλά ιστάμενου.

κλασσική τακτική στην εγκληματολογία για τους γνωρίζοντες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τί να απαντήσω; στα αυτονότητα; Έχω φυσική πρόσβαση στην βάση δεδομένων. Είναι δυνατό, δεν είναι τρομερά δύσκολο απλά είναι μια διαδικασία τόσο βαρετή που ακόμη και σε ψυχωσικό παραλήρημα να έπεφτα όπως είπα δεν θα το έκανα.

Με άλλα λόγια πρέπει να κατεβάσω το τελευταίο αντίγραφο της βάσης δεδομένων στον υπολογιστή μου, να κάτσω να στήσω virtual server και το greekmeds στον υπολογιστή μου και τρέχα γύρευε. Από το admin panel είναι γνωστό (αρκετά) ότι μπορώ να δω το πρώτο κομμάτι από κάθε ΠΜ, ανακατεμένα, χωρίς να ξέρω ποιος το έστειλε σε ποιον. Μία λίστα από χιλιάδες ΠΜ σε αυτή τη μορφή....

Μην ανακαλύπτουμε την Αμερική, ούτε το νετ.. παρακαλώ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχώς που κάποιος άλλαξε τον τίτλο...

διότι έτρεξα κι εγώ να δω τι με ενδιαφέρει τόσο πολύ... και είδα μ@λ@....

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίντερνετ είναι σαφώς επισφαλέστατο.

Εάν βρεθεί κάποιος επίδοξος χάκερ με απλά προγραμματάκια, και αρκετό χρόνο να χαλάσει, άνετα σπάει τους κωδικούς μας...

(Αν και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ο τύπος να ήταν χακεράς-μάλλον βρήκε το πασγουορντ με πιο μη-χακεράδικους τρόπους)

κάποιες πρακτικές συμβουλές:

1) ένα καλό firewall, proxy, antivirus (όχι της Microsoft!)

2) απενεργοποίηση του remember my passwords

3) όχι internet explorer

4) καλά passwords- που να έχουν δηλ. χαρακτήρες και αριθμητικούς, και να μην είναι κάτι που μπορεί ο άλλος εύκολα να μαντέψει (όπως γενέθλια, το όνομά μας, και άλλα - έχει βρεθεί ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων χρησιμοποιούν κάποια στάνταρ πάσγουορντς...)

5) όχι τήρηση ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων στο ίντερνετ

και 6) η ευχή να μην μπούμε στο μάτι ενός καλού χακερά! (που σιγά μην κάτσει να ασχοληθεί με τέτοια πράγματα, κατ' εμέ)

Υ.Γ. γενικότερα τώρα, μην ξεχνάμε και την ύπαρξη του Έσελον (το λέω καλά?), το αμερικάνικο πρόγραμμα που λειτουργεί εδώ και χρόνια, και σκανάρει όλα τα emails κτλ. για ύποπτο περιεχόμενο... Το πρόγραμμα αυτό δεν είναι κάτι το μυστικό. Η ασφάλεια στο ίντερνετ είναι ένα πολύ σύντομο ανέκδοτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ότι λέει ο KMD βάλτε και την υπογραφή μου από κάτω.

Η τελευταία admin ενέργεια δικιά μου είναι στις 6 Μαΐου και του Σαράντου στις 26 Απριλίου, για να συμπληρώσετε το παζλ.

Με όλα αυτά θίγεται η αξιοπιστία του site και αυτό είναι κάτι το τελείως απαράδεκτο.

Για σένα sleepwalker που και καλά είχες πάρει άλλη απάντηση..

η ερώτησή σου ήταν αν μπορεί κάποιος admin να μπει και να κάνει loggin σαν εσένα και να δει το inbox σου.

Σου είχα πει όχι. Και φυσικά αυτό ισχύει.

Αν πιστεύεις εσύ ή κάποιος άλλος ότι υπάρχει έστω και 0.000001% πιθανότητα κάποιος από τους τρεις μας να χτυπήσει ιδεοψυχαναγκαστικό επεισόδιο και να αρχίσει να κάνει αντιστοιχία με αριθμούς και μέλη, να ξεχωρίζει κείμενα με tags και να ψάχνει μία database κάποιων χιλιάδων σελίδων για να δει τι γράφετε στα προσωπικά σας μηνύματα:

α. Δεν μας ξέρει καθόλου

β. Δεν ξέρει τι είναι το gm καθόλου

γ. Είναι παντελώς ανεπιθύμιτος.

Είναι ντροπή σας και είναι λάθος μας που πιστέψαμε ότι μπορείτε να μας βοηθήσετε. Σας εμπιστευτήκαμε και ανταποδίδετε σύμφωνα με τα δικά σας ήθη.

Όλες αυτές οι τακτικές είναι ξένες για την παρέα μας, την φιλία μας και την προσωπικότητά μας.

ΑΡΚΕΤΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο attachement οι τελευταίες φορές που ο χρήστης lilpapaki συνδέθηκε στο greekmeds.

Βάλτε ένα ημερολόγιο δίπλα και τα ξαναλέμε.

post-119-1179508920_thumbpng

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω κατι και να ατο βαλουν ολοι καλα στο μυαλο τους ......ειμαι πολυ στενοχωρημενη με αυτο που εγινε με τα μηνυματα μου ....

ΑΛΛΑ ...οταν εγραψα το ποστ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν υπονοησα κανεναν απο τους administrators ......κι αλλη φορα υπηρχαν φημες οτι και καλα καποιος μπορει να εχει τον τροπο του και να διαβασει πμ .....Αν πιστευα οτι εχω να κανω με αναξιοπιστους ανθρωπους, πρωτον δε θα γινομουν μελος στην ομαδα τους και δευτερον

δε θα αφηνα ποτε τα μηνυματα μου μεσα ....ειναι απλο , σωστα ? πολυ απλο ...προφανως δεν ειμαι ηλιθια και προφανως για να το κανω , παει να πει οτι εμπιστευομαι καποιους ανθρωπους και εχω την καλυτερη γνωμη γι αυτους ....ειναι ασχημο και ανηθικο να χρεωθουν αυτο που εχει κανει καποιος αλλος ....

Ζηταω χαρη , να σταματησουν εδω τα υπονοουμενα για τους αντμ και να πεσουν απο ολους οι τονοι ....

Επαναλαμβανω , οτι ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ για τον οποιο ποσταρα αρχικα , ηταν γιατι ηθελα να πω 2 λογια σε αυτον -η που το εκανε .Αν ηξερα ποιος ειναι θα τον κατηγορουσα ευθεως .οκ?

ελπιζω να σταματησει αυητ η ασχημια εδω .Ειναι ηλιθιο να χαλανε οι σχεσεις μας, η παρεα μας και οι φιλιες μας .

Συγνωμη αν προκαλεσα αναστατωση με το ποστ μου , ελπιζω να καταλαβαινει κανεις οτι στενοχωρηθηκα παρα πολυ με το γεγονος και επρεπε να το πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να βάζετε δύσκολους κωδικούς, να μη τους πληκτρολογείτε παρουσία τρίτων και για μένα μεγάλο κενό ασφαλείας, είναι η ερώτηση που θέτουμε κατα την εγγραφή σε περίπτωση που χαθεί το password. Οπότε αν βάλεις π.χ. "όνομα μητέρας" και κάποιος γνωστός το γνωρίζει, εύκολα μπορεί να πάρει τον έλεγχο του nickname. Κάνω λάθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεκινάω λέγοντας πως αν ΄κάποιος είχε προβλήματα με αυτούς που έφτιαξαν το site, δεν θα ήταν πια μέλος του και δεν θα ξανάμπαινε εδώ. Γιαυτό απευθυνόμενος στους administrators δηλ. Κώστα, Σαράντο και trivialx, σας λέω ότι δεν χρειάζεται να είσαστε εύθικτοι γιαυτό το θέμα, γιατί απλά δεν υπάρχει θέμα! Γιαυτό εξάλλου το site έχει πάνω από 4000 μέλη και όχι μόνο 40 μέλη, που θα είναι γνωστοί και φίλοι (και θα ανταλλάσουν μαλακιούλες, γεμάτοι χαρά, βλέποντας το όνομα τους γραμμένο στο νετ).

Ως τώρα δεν υπάρχουν, τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου ως μέσου χρήστη, ιδιαίτερα προβλήματα με τη διαχείρηση του φόρουμ. Υπάρχει η κατάλληλη ελευθερία για τη διατύπωση κάθε γνώμης, μερικές φορές όσο ακραία κι αν ακούγεται. Υπάρχουν φυσικά και ορισμένα "ψώνια" που θέλουν να το παίξουν κλειδοκράτορες, αλλά δεν είναι κανένας από τους πιο πάνω και ευτυχώς δεν δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα.

Μία φορά έστειλα πμ στον Κώστα για κάτι που δεν είχε σημασία, παρά μόνο για μένα, εξηγώντας του γιατί και το θέμα λύθηκε.

Στην πραγματικότητα δεν θα έπρεπε να λέγονται administrators, αλλά οικοδεσπότες. Γιατί αυτή είναι η ιδιότητα τους και με αυτό θα πρέπει να ασχολούνται.

Το site είναι πολύ ασφαλές για τις συνηθισμένες απειλές. Υπάρχουν μόνο 2 email addresses και ένα sensitive directory, χωρίς όμως να δημιουργείται κανένα πρόβλημα. Ο μόνος τρόπος είναι να δεχτεί επίθεση με πολλά hits και να ''κρασάρει'' προσωρινά. Οι καλοί χάκερς δεν ασχολούνται με τέτοια θέματα και μόνο αυτοί θα μπορούσαν να το σπάσουν.

Άσχετο με το ποιος μπήκε, αν μπήκε τί έκανε και το ο,τιδήποτε η ίδια αυτή συνέχιση της δημόσιας κουβέντας με υποθέσεις, καταγγελίες, ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί και δεν ξέρω εγώ τί άλλο είναι απόλυτα frustrating και απόλυτα απαράδεκτη από άτομα που θέλουν να ανήκουν σε moderating team οποιουδήποτε forum.

Πιστεύω προσωπικά πως κάνεις λάθος. Όσο πιο απόλυτη είναι η διαφάνεια στο φόρουμ, τόσο πιο αξιόπιστο είναι και φαίνεται. Ακόμη κι αν αυτή διαφάνεια δείχνει να εκθέτει το ίδιο το φόρουμ. Είναι πιστεύω η καλύτερη απάντηση σε οποιονδήποτε θα αμφισβητούσε την αξιοπιστία του. Καλύτερα να ξέρουν όλοι τα πάντα, παρά να μαθαίνουν αργότερα, διαστρεβλωμένα κομμάτια γεγονότων και να έχουν άδικες υποψίες. Μην ξεχνάς πως όλοι όσοι μπαίνουν εδώ μέσα, είναι ''υποψιασμένοι'' και καχύποπτοι για όλα, λόγω του κλίματος των αναμονών και των βυσμάτων.

Ένα forum που είναι μια αρκετά απλή κατάσταση στηρίζεται σε κάποιας μορφή βάση δεδομένων. Αυτή η βάση βρίσκεται "φυσικά" σε κάποιον server σε κάποιο μηχάνημα κάπου στον κόσμο και αντίγραφά της πιθανώς στα χέρια των ιδιοκτητών και admin του forum για λόγους ασφαλείας (backup - testing). Όλοι οι εργαζόμενοι στον χώρο του server έχουν πλήρη πρόσβαση στα στοιχεία αυτής της βάσης δεδομένων. Όλοι όσοι έχουν "φυσική" πρόσβαση σε αυτό το αρχείο έχουν πλήρη πρόσβαση στα δεδομένα του. Όλοι όσοι βρουν τρόπο να έχουν έχουν φυσική πρόσβαση στο αρχείο έχουν πλήρη πρόσβαση σε όσα είναι γραμμένα εκεί μέσα.

Όταν λοιπόν ακούω ή διαβάζω ότι τα ΠΜ είναι ασφαλισμένα σαν τις μήτρες εκτύπωσης του Εθνικού Νομισματοσκοπείου (που και ακόμη και σε αυτές έχουν πρόσβαση κάποιες δεκάδες άτομα) παθαίνω λίγο πανικό.

Φυσικά και μπορώ αν θέλω να διαβάσω τα ΠΜ οποιουδήποτε, είναι πέρα από αυτονόητο. Μάλιστα με μερικά κλικ μπορώ να δω μια λίστα με όλα τα ΠΜ που είναι αποθηκευμένα στην σειρά στην βάση δεδομένων, τα οποία περιλαμβάνουν και κάποιους αριθμητικούς κωδικούς που αντιστοιχούν στα μέλη που τα έχουν αποθηκευμένα. Η ιστορία δυσκολεύει αν θέλω να δω ολόκληρο το ΠΜ το όνομα του αποστολέα, το όνομα του παραλήπτη και γενικά γίνεται όλο και πιο κουραστική και βαρετή όσα περισσότερα στοιχεία θέλω να δω, αλλά ναι έχω όπως κάθε admin forum σε όλον τον κόσμο πλήρη πρόσβαση στα δεδομένα της βάσης δεδομένων.

Έτσι ακριβώς είναι και ισχύουν παντού.

Δεν έχω πιθανώς (γιατί δεν έχω βρει ποτέ κάτι τέτοιο και ίσως είναι το μοναδικό πράγμα που κωδικοποιούν τα fora, αν και κρατάω πισινή) πρόσβαση στους κωδικούς, αλλά με δύο κλικ μπορεί ένας admin να τους αλλάξει σε νέους χωρίς να γνωρίζει τους παλιούς.

Υπάρχει τρόπος. Το ξέρω από κολλητό που είναι άρρωστος με αυτά.

Για το συγκεκριμένο γεγονός τώρα...... με μια γρήγορη ματιά η μόνη απόδειξη που έχουμε ότι κάποιος μπήκε στον λογαριασμό σου και κοίταξε τα ΠΜ και άλλαξε το pass είναι επειδή κάποιοι είδαν την λιλ μέσα και μετά δεν μπορούσε να μπει με το δικό της pass . οκ.

Πραγματικό γεγονός. Την είδα και εγώ.

Δεν θα αρχίσω να αμφισβητώ, αλλά είδα ότι εχτές το βράδυ γράφτηκε μέλος με username lilpapakii στο φορουμ και είναι ακόμη validating βέβαια. Ελπίζω να μην έχει γίνει κανένα λάθος από αυτούς που "είδαν" και μετά απλά έβαζες λιλ λάθος pass .....

Όχι. Έγινε όπως σου είπα.

Επίσης σε αυτούς που μπορεί να σκεφτούν admin team από πίσω γιατί "καλοθελητές" υπάρχουν πολλοί, σας πληροφορώ ότι και οι τρεις είμαστε αρκετά έξυπνοι ώστε στην περίπτωση που πέφταμε σε ψυχωσικό παραλήρημα και θέλαμε να διαβάσουμε τα XFILES κάποιου στα ΠΜ του για να μάθουμε ποιος σκότωσε τον Κένεντυ και αν πήγαν οι Αμερικάνοι στο φεγγάρι δεν θα χρειαζόταν να αλλάξουμε το Pass κανενός και ούτε θα μας έβλεπε κανείς Online. Έλεος. Επίσης επειδή έχουμε logs για όλα τα admin αctions η τελευταία ενέργεια ήταν στις 7 Μαΐου από εμένα.

Δεν χρειάζεται να δίνεις εξηγήσεις για αυτό. Ισχύει ότι είπα στην αρχή.

Οπότε, αν δεν πρόκειται για παρεξήγηση και πραγματικά κάποιος Lil μπήκε στον λογαριασμό σου, τότε θα πρέπει να ψάξεις αρκετά καλά ποιοι σε ξέρουν και τί ξέρουν για σένα και έχουν φυσική ή άλλη πρόσβαση στον υπολογιστή σου. Να θυμίσω απλά ότι με ένα email και έναν σχετικά απροστάτευτο υπολογιστή μπορώ να βλέπω ότι ΜΑ Ο,ΤΙ πληκτρολογείς απευθείας στον υπολογιστή μου και πολλά πολλά άλλα.

Η "εισβολή" δεν έγινε έτσι, αλλά ούτε και βάζοντας στην τύχη κωδικούς. Αυτό εξακολουθεί να είναι πρόβλημα προς διερεύνηση.

Δεν κρατάμε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα σε ξένες βάσεις δεδομένων, παρά μόνο σε αντίγραφα στο συρτάρι μας ή σε κωδικοποιημένα αρχεία στον υπολογιστή μας. Θυμόμαστε ότι το internet είναι τόσο λιγότερο ασφαλές όσο με λιγότερη ασφάλεια κυκλοφορούμε.

Καταλαβαίνω πως είναι εξοργιστικό για κάποιον χρήστη, να μαθαίνει πως κάποιος μπορεί να βλέπει τα μηνύματά του, ακόμη κι αν ΔΕΝ έχουν ιδιαίτερα προσωπικά δεδομένα. Προσωπικά ούτε που με νοιάζει, αλλά είναι βασικά θέμα αρχής.

Κανείς τέλος admin δεν πρόκειται ποτέ σε ένα μεγάλο forum που για αυτόν αντιπροσωπεύει πολύ προσωπικό χρόνο και κόπο να χαλάσει την αξιοπρέπειά του και την διαδυκτιακή (και ΟΧΙ ΜΟΝΟ) εικόνα του για να διαβάσει τα ΠΜ κάποιου μέλους.

Έχεις απόλυτα δίκιο.

ΥΓ. αν φαίνομαι λίγο τσαντισμένος είναι διότι με ενόχλησε η κουβέντα και το στυλ "Μυστήρια στο Πεκίνο 2: Βρείτε ποιος διάβασε τα ΠΜ στο greekmeds"

Δεν χρειάζεται να είσαι τσαντισμένος. Για όλους τους παραπάνω λόγους...

Επίσης πρέπει να ληφθούν υπόψη τα εξής:

Στη μονή της Μεγίστης Λαύρας υπάρχει ομάδα μοναχών που ασχολούνται με κομπιούτερ & είναι πολύ καλοί.

''Κάποιος'' εδώ μέσα τα έχει καλά με τους παπάδες και δεν θέλει να κάνει σεξ πριν παντρευτεί.

Επιπρόσθετα τα έχει πάρει και θέλει να πέσει πάνω τους η θεία δίκη,επειδή συμβαίνουν τα παρακάτω:

Η Λίλπαπάκι είναι γνωστό πως ζητάει όλο και περισσότερο.

Η Νερναντέλ δήλωσε ευθαρσώς πως θέλει να ''καυλοπεράσει''.

Ο φίλος Agomaχώνοντας, αποφάσισε να σταματήσει να ζωγραφίζει νεκρές φύσεις και να ξεκινήσει με τις γυμνές φύσεις της Μαφίας και της Νερναντέλ. Δήλωσε επίσης πως το έργο θα είναι μεγαλεπήβολο και θα κρατήσει 2 χρόνια.

Η δις Παναγιώτου του ανέβασε το αίμα στο κεφάλι, επειδή παρερμήνευσε τις οδηγίες του και αποφάσισε να μην φοράει ούτε ακόμη και το στρινγκ.

Άρα βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ποιος είναι ο ένοχος....

ΥΓ Σταμάτησε να ψιχαλίζει στη Θεσσαλονίκη. Ώρα για ποτό και κατάνυξη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα πρότεινα τα "μέλη" που είπαν στην Λιλ ότι την είδαν online να βγουν και να μας πουν πότε, που και πως. Μπορεί σε αυτούς να κρύβεται το μυστικό. Από όλα τα στοιχεία που έχουμε στην διάθεσή μας (δείτε και το attachement σε προηγούμενο ποστ) πουθενά δεν προκύπτει:

α. Ότι η χρήστης lilpapaki ήταν συνδεδεμένη τις μέρες που αναφέρει

β. Υπήρξε ενέργεια password recovery (σε αυτήν τη περίπτωση ο "άθλιος" θα έπρεπε να ήξερε και τον password για το mail)

Η μοναδική περίπτωση είναι η συνεχής σύνδεση (χωρίς logout) από την πλευρά της και από το ίδιο τερματικό.

Από την στιγμή που κάτι τέτοιο δεν συνέβη, όπως λέει, ΔΕΝ υπάρχει θέμα. Τόσο απλά.

Για μένα το θέμα είναι άκυρο. Ας φέρει ο veterinarian τον φίλο του να μας επιμορφώσει με πιθανά σενάρια. Θα είναι όντως ενδιαφέρον.

Εγώ εμπειρία από hacking και cracking δεν έχω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αλλά γίνεται λόγος τόσες ώρες για κάτι που κανείς δε μπορεί να αποδείξει ότι έγινε και έχουμε και υποψήφιο για ένοχο?

Vet μήπως ξεκινάς νέο έπος?

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω πάντως προς τι η όλη συζήτηση.

Συμφωνώ 100% με τον Κωνσταντίνο ότι είναι αυτονόητο ότι όλα τα περιεχόμενα της βδ δεν είναι κωδικοποιημένα και μπορεί να τα δει οποιοσδήποτε έχει πρόσβαση σε αυτήν.

Αν πιστεύει κάποιος ότι δεν έχω τίποτα να κάνω με το χρόνο μου από το να κοιτάω τα πμ (που πιστεύω ότι στο 99% κινούνται στα όρια μ@λ@κί@ς και ασυναρτησίας, όπως εξάλλου τα δικά μου), ας πάει σε άλλο forum όπου πιστεύει ότι οι admin έχουν λιγότερο χρόνο από μένα, τον Κωνσταντίνο και το Μάριο. Ας σβήνει τα πμ του. Ας κάνει ό,τι να'ναι.

Δεν είναι όμως δυνατόν να ασχολούμαστε όλοι με τα αυτονόητα. Σε ποιον πρέπει να απολογηθώ γιατί το forum δεν έχει κρυπτογράφηση των μηνυμάτων; Σε ποιον πρέπει να εξηγήσω ότι είναι πολύ απλούστερο και ευκολότερο να πάρει κάποιος που έχει πρόσβαση στη βδ τον αριθμό μέλους και να τυπώσει όλη τη λίστα των πμ για να μην μπλέκει με κλικ και ιστορίες; Και αν ξέρει και λίγη php, γράφει ένα σκριπτάκι που να του τα μορφοποιεί κιόλας. Και όχι, δε χρειάζεται να κατεβάσει 300MB βάσης δεδομένων για να το κάνει. Έχω δει board mod για το phpBB που κάνει αυτή τη δουλειά! Αλλά αυτά είναι για fora όπου συνομιλητές είναι τελειωμένα 13χρονα. Εδώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μόνο οι Mods ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης πρέπει να ληφθούν υπόψη τα εξής:

Στη μονή της Μεγίστης Λαύρας υπάρχει ομάδα μοναχών που ασχολούνται με κομπιούτερ & είναι πολύ καλοί.

''Κάποιος'' εδώ μέσα τα έχει καλά με τους παπάδες και δεν θέλει να κάνει σεξ πριν παντρευτεί.

Επιπρόσθετα τα έχει πάρει και θέλει να πέσει πάνω τους η θεία δίκη,επειδή συμβαίνουν τα παρακάτω:

Η Λίλπαπάκι είναι γνωστό πως ζητάει όλο και περισσότερο.

Η Νερναντέλ δήλωσε ευθαρσώς πως θέλει να ''καυλοπεράσει''.

Ο φίλος Agomaχώνοντας, αποφάσισε να σταματήσει να ζωγραφίζει νεκρές φύσεις και να ξεκινήσει με τις γυμνές φύσεις της Μαφίας και της Νερναντέλ. Δήλωσε επίσης πως το έργο θα είναι μεγαλεπήβολο και θα κρατήσει 2 χρόνια.

Η δις Παναγιώτου του ανέβασε το αίμα στο κεφάλι, επειδή παρερμήνευσε τις οδηγίες του και αποφάσισε να μην φοράει ούτε ακόμη και το στρινγκ.

Άρα βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα ποιος είναι ο ένοχος....

ΥΓ Σταμάτησε να ψιχαλίζει στη Θεσσαλονίκη. Ώρα για ποτό και κατάνυξη..

ΜΕΤΑΝΝΟΩΩΩΩΩ!!!!!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΔΕΣΠΟΤΑ!!!

εγώ ένα μπανιστήρι είπα να κάνω

πάντως ρε συ, αυτό με τις γυμνές καλό!!!!

λες αν το πω να ψαρώσει καμμία???

Υ.Γ. ξέρω πως για μια ακόμη φορά λέω άσχετα

αλλά έτσι είναι οι καλλιτέχνες!!!...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σόρυ κιόλας αλλά πάντα νόμιζα ότι το google.com που βλέπουμε μερικές φορές στα online μέλη είναι κάποιο bot του google που ψαχουλεύει τα θέματά μας και μας περνάει στο google. Πριν λίγο όμως χρησιμοποιούσε το personal messenger (google.com using personal messenger).

Και ερωτώ: Τι σταδιάλα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πω πω πω....μια βδομαδα ελειψα και ελειψα τη βδομαδα του δραματος και της σαπουνοπερας :anavwfwties:

Γιατι εμενα δε μου στειλατε σμσ να με ενημερωσετε;Α ναι κανενας δεν ηξερε οτι ελειπα :splaaaats:

Καλε Κωστα.....τι σεντονι ηταν τουτο;

emdetective Inspecteur Clouseau!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρυ κιόλας αλλά πάντα νόμιζα ότι το google.com που βλέπουμε μερικές φορές στα online μέλη είναι κάποιο bot του google που ψαχουλεύει τα θέματά μας και μας περνάει στο google. Πριν λίγο όμως χρησιμοποιούσε το personal messenger (google.com using personal messenger).

Και ερωτώ: Τι σταδιάλα;

Ok, κάποιος να μου εξηγήσει πώς το google.com φαίνεται τώρα να εκτυπώνει κάποιο topic. Τα χάααπια μουυυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.