Jump to content

Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση


tik-tak

Recommended Posts

--> Έμαθα ότι η ΚΑΡΠΑ Εαρινού έχει ξεκινήσει! Όποιος έχει πάει ας μας πει πόσα έχουν γίνει και τι παίζει γενικά!!

--> Επίσης διανέμεται από τις εκδόσεις Βήτα (Αδριανείου και Κατεχάκη 3, ώρες λειτουργίας 8.00-17.00) το σύγγραμμα που εξετάζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 130
  • Created
  • Last Reply

Απαντήσεις στα παλιά θέματα στην ΚΑΡΠΑ.

Επιμέλεια από κα.Ζευγαρά Βασιλική. (κυκλοφορούν αντίστοιχες σημειώσεις σε γαστρεντερολογία και ουρολογία)

Για να δείτε online το pdf

http://docs.google.com/fileview?id=0B4DYXS6A2YUgZjQyZTI2NDEtZDZjNy00ZTg0LWFmNGItMzkzMDNhZWM4OWQ2&hl=en

Για να κατεβάσετε το pdf

http://docs.google.com/uc?export=download&id=0B4DYXS6A2YUgZjQyZTI2NDEtZDZjNy00ZTg0LWFmNGItMzkzMDNhZWM4OWQ2

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Βγήκε ανακοίνωση για τις εξετάσεις της ΚΑΡΠΑ (εαρινό εξάμηνο):

27 Μαΐου 2010 και ώρα 16:00-18:00 στο ΝΑΒΟ

Δεκτοί θα γίνουν μόνο όσοι φοιτητές έχουν δηλώσει το μάθημα στο Εργαστήριο Πειραματικής Χειρουργικής & Χειρουργικής Έρευνας (Αγίου Θωμά 15β, Γουδί)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ

ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 2 ΑΠΙΝΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΔΩ , ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3 ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΜΙΩΔΑΡΩΝΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΑΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΑΝΕΙΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΕΙΣ

ΑΔΡΕΝΑΛΙΝΗ ΔΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 2 ΑΠΙΝΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΔΩ , ΜΕΤΑ ΤΟΝ 3 ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΜΙΩΔΑΡΩΝΗ

Στη ΦΑΡΜΑΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗΣ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΗΣΗΣ

Στη διαφάνεια Νο 11 γράφει ακριβώς αυτά που ακολουθούν.

 Αδρεναλίνη

 Δόση 1mg ενδοφλεβίως (κάθε τρία λεπτά μετά τον τρίτο αποτυχημένο απινιδισμό)

 Εναλλακτικά 3 mg ενδοτραχειακά (σε αραίωση 10 ml αποστειρωμένου φυσιολογικού ορού)

Φίλε μου απευθύνεσαι στην καθηγήτρια εάν θεωρείς ότι είναι λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Αγαπήτέ μου φίλε,

Μπορεί στη διαφάνεια να έχει γραφτεί εκ παραδρομής λάθος, το βιβλίο όμως της καθηγήτριας είναι αυτό που λεεί το σωστό, καθώς βασίζεται βιβλιογραφικά στις κατευθυντήριες οδηγίες του Ευρωπαικού Συμβουλίου Αναζωογόνησης.

Είμαστε ακαδημαικοί πολίτες, ας διαβάζουμε και λίγο....μη στεκόμαστε στα στεγανά της παράδοσης μόνο...ας ξεφύγουμε από το λυκειακό μοντέλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξέρει μήπως κανείς πότε είναι η επαναληπτική Σεπτεμβρίου???

ειχε υποχρεωτικες παρακολουθησεις το συγκεκριμενο μαθημα?τελικα εχει βγει ημερομηνια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΩΡΑ 16:30( ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ 16:00).ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ Κ ΕΓΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΗ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΩΡΑ 16:30( ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ 16:00).ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ Κ ΕΓΩ!

ξερουμε μηπως που γινονται οι εξετασεις και σε τι στυλ ειναι?δηλαδη πολλαπλης επιλοσης η αναπτυξης η προφορικα/?θα ζητησουν χαρτι απο παρουσιες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Τα θέματα και φέτος ήταν όπως κάθε χρόνο. Καλά μας αποτελέσματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς πότε αρχίζουν τα μαθήματα του εαρινού? (γεμάτη απορίες είμαι τον τελευταίο καιρό...! :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει??Εχω δωσει την καρπα πριν 1,5 χρονο περιπου και την ειχα περασει,βγηκε κανονικα ο βαθμος μου κλπ.Πηγα ομως και πηρα μια τρεχουσα και οχι μονο δεν εχει περαστει ο βαθμος αλλα δεν εμφανιζεται καν το μαθημα στην τρεχουσα!Θελω το καλοκαιρι να τελειωσω και ειχα μεινει ησυχη με τα επιλογης και τωρα με επιασε πανικος!!!Εχει συμβει τπτ παρομοιο σε κανεναν απο σας?Τι μπορει να συμβαινει?Ευχαριστω πολυ για την βοηθει χριστιανοι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Την Παρασκευη που πηγα να ρωτησω για τα αποτελεσματα της Καρπα μου ειπαν πως η εδρα εχει μεταφερθει στο Ερρικος Ντυναν..για ο,τι αφορα το μαθημα το τηλ επικοινωνιας ειναι 2106972144...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΚΑΡΠΑ

****οι παρουσιάσεις που έγιναν στο αμφιθέατρο βρίσκονται :

http://www.filefactory.com/file/42a429/n/KAA_rar

Οι 2 τουλάχιστον ισχύουν και για φέτος… «ΚΑΡΠΑ στα παιδιά» και «ΚΑΡΠΑ σε ειδικές καταστάσεις»

Μηπώς μπορεί κάποιος να ξανανεβάσει τις διαφάνεις???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά οι εξετάσεις ήταν στις 8 του μήνα... :unsure:

ps1: Πάντως δεν είχε υποχρεωτικές παρουσίες.

ps2: Το μάθημα θα μπορείς να το δώσεις και τον Σεπτέμβρη, αλλά λόγω συνταξιοδότησης της Παπαδημητρίου, θα πάρει άλλος καθηγητής την έδρα, οπότε λοιπές πληροφορίες για τον τρόπο εξέτασης κλπ προς το παρόν δεν υπάρχουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.